Minister Foster Dulles terdege voorbereid Toch is het zo! 'n Kwart eeuw terug werd telefoondienst met Indië geopend Amerikanen zijn vol lol over onze radiotechnische prestaties NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 VRIIDAG 22 JANUARI 1954 AAN DE VOORAVOND VAN BERLIJN(II) Een vasthoudend en scherpzinnig onderhandelaar IEDERE Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken sinds het einde van de tweede wereldoorlg is beproefd en gehard in de arena van per soonlijke onderhandelingen met de Russen. Thans is de beurt aan John Foster Dulles. De man, die op de Berlijnse conferentie voor de V.S. het woord zal voeren, is een vasthoudend en scherpzinnig onderhandelaar, die 40 jaar ervaring heeft in de diplomatie en het internationale recht en zijn woorden zullen meer dan die van zijn voorgangers de woorden zijn van een land, dat machtig en sterk is in zijn bondgenootschappen. Maar de inzetten van het spel de veiligheid, de vrede en het persoonlijk prestige zullen hoog zijn. Ook Rusland is de laatste jaren machtiger geworden. Het bezit atoomwapens en misschien ook de waterstofbom. Van Molotof heeft Dulles zelf gezegd, datt hij een bekwaam en vastberaden tegen stander is. INDIEN we spreken over een vis, die door het water „schiet", gebrui ken we een zó versleten uitdrukking, dat het beeldend vermogen hiervan aan onze oren voorbij gaat. Deson danks blijft het hoogst merkwaardig, dat een vis in staat is bliksemsnel vooruit te schieten zonder aanloop. Geen enkel gewerveld dier is in staat de vissen hierin te evenaren. Toegege ven moet worden, dat sommige vogels vrij snel op top-snelheid kunnen ko men, maar het explosieve vooruit sto ten, zoals we dat bij vissen zien, is deze vliegers toch ontzegd. Een ander punt, dat bij de voort beweging der vissen de aandacht ver dient, is het feit, dat we zo weinig be wegingen'bij het zwemmen waarne men. Bij een vogel, die met snelle wiekslag de lucht doorklieft, behoe ven we ons werkelijk niet af te vra gen, wat de oorzaak van die voort beweging is. En ook de menselijke zwemkampioenen kunnen niet voor ons verborgen houden, dat hun voort beweging in het water veroorzaakt wordt door spartelende armen en be nen. Neen, welke roemruchte naarn onze zwemsters of waterpolospelers ook mogen dragen, veel geheimzinnigs behoeven we bij hen niet te zoeken. Dit in tegenstelling tot de vissen. Lange tijd heeft men gemeend, dat de staartvin het eigenlijke bewegings orgaan van de vissen was. Dit lichaamsdeel zou dan als een soort propejler dienst doen. Maar er zijn nu eenmaal altijd mensen, die dergelijke beweringen wel eens aan de werke lijkheid willen toetsen en hiervan werden een paar proefdieren dan ook prompt het slachtoffer. Een slimmerd knipte n.l. de staart van een vis af en plaatste dit dier tezamen met een on geschonden soortgenoot in een bassin. Door de dieren geweldig aan het schrikken te maken, veroorzaakte de onderzoeker een soort wedloop tussen beide proefdieren naar het andere einde van het bassin, en constateer de met voldoening, dat Ier-theorie geen steek beide vissen bleken eve te hebben bereikt. U kunt zich wel voorstellen, dat na deze proef, aan het afknippen van vin nen voorlopig nog geen einde was ge komen, want op dezelfde wijze werd nu ook de functie van de andere vin nen onderzocht. De hardhandigheid, die met deze proeven gepaard ging, zullen we laten voor wat zij is, omdat het ons momenteel voornamelijk om de resultaten gaat. Het bleek dan. dat het lichaam de eigenlijke voortbewe gingsmotor is en dat een vis zelfs zon der één enkele vin goed kan zwem men. Van rug- en aarsvin werd aan vankelijk aangenomen, dat zij als kiel dienst doen, dus om de vis rechtop te houden, maar toen deze vinnen geam puteerd waren, leerde het proefdier ook zonder deze vinnen in evenwicht te blijven, al moet volmondig worden toegegeven, dat hij aanvankelijk wel wat wankelde. De borst- en buikvinnen bleken een nuttige functie bij het manoeuvreren te vervullen en bij het afremmen te worden gebruikt. Maar het werkelijke zwemmen, dus de voortbeweging zelf, geschiedt door afwisselende slagen naar links en rechts van het lichaam, op soortgelijke wijze maar veel vol maakter als primitieve roeiers de pieremachochel met een roeispaan voortwrikten. Nu we toch allerlei ingeroeste waan denkbeelden te lijf gaan, moeten we er ook even op wijzen, dat de koekoek haar eigen eieren bebroedt, en dat vinken en spreeuwen juist hun eieren in andermans nest leggen! Daarover morgen. (Nadruk verboden) van de propel- i snel de finish Dulles, die er uit ziet als een ouder wetse plattelandsdokter, is nu bijna eer jaar de leider van de buitenlandse poli tiek van president Eisenhower en ,.d< eerste handelsreiziger van Amerika" ge weest. Hij heeft meer dan 100.000 kilome ter gevlogen, naar bijna alle delen niet-communistische wereld. Hij heeft on derhandeld met leiders van bevriende landen en getracht hen door vriendelijk heid, aandringen, waarschuwen en door het toepassen van hoge druk brengen, hun kanonnen gesmee kruit droog te houden, met het oog op het Russische gevaar. Maar hij heeft deze tijd niet dan op een afstand zaakgelastigden en nota's te maken j had met de mannen van Moskou. Deze vier ministers van Buit. Zaken zullen straks in Berlijn trachten, eensgêzindheid te hereiken over de wereldpro blemen', waarhij de kwesties Duitsland en Oostenrijk voor op staan. Van links n. rechts: Dulles (Ver. Staten); Molotof (Sowjet-Unie); Eden (Groot- Brittannië) en Bidault (Fr.). naaste medewerkers te Washington en anderen samen aan de organisatie van West-Europa en in het bijzonder aan het Noordatlantische verdrag. Zo is Dulles tot zekere hoogte ver trouwd geraakt met alle belangrijke ge beurtenissen in de Amerikaanse diploma tie sinds de oorlog in zijn rol van des kundige voor buitenlandse aangelegen heden van de republikeinse partij en schakel tussen de beide grote partijen. Hij is daardoor op de hoogte gekomen, niet alleen van de buitenlandse aangelegen heden. maar ook van de politiek. Geen minister van Buitenlandse Zaken heeft zich waarschijnlijk ooit zoveel gele gen laten liggen aan de sympathie en steun van het Congres of is vaker naar het Kapitool gegaan om zijn denkbeelden tenhui uiteen te zetten en bloot te stellen aan de grote zwarte limousines. 1S*STLLS- ^Éll m-lilllnHlHiLl GEDENKWAARDIG JUBILEUM ambt van minister van Buitenlandse Zar ken te volgen. Beide laatstgenoemde eminente mannen zien thans van portretten in zijn bureau op het ministerie van Buitenlandse Zaken op hem neer. Zijn grootvader, John W. Foster, was in 1892 minister van Buiten landse Zaken van Benjamin Harrison er zijn oom was Robert Lansing, de minis ter van Buitenlandse Zaken van Wood- row Wilson gedurende de eerste wereld- Dulles is een diplomaat, maar soms doet of zegt hij ondiplomatieke dingen. Op persconferentie in de lente van het vorige jaar merkte hy schertsend op, dat het hem de vorige avond niet mogelijk wai geweest aan een diner van corresponden ten deel te nemen, terwijl Eisenhower dat wel had gedaan. Hij deelde mede, dat hij in Blair House een diner had gegeven a< de Canadese premier, St Laurent, en o de persmensen een geestig compliment te maken voegde hij hieraan toe: „Ik heb misschien aan het kortste einde getrok ken". Dit werd niet beschouwd als eer belangrijke bijdrage tot de Amerikaans- Canadese vriendschap. Kort daarna op een reis door het Mid den Oosten, bood hij de Egyptische pre mier, Naguib, namens president Eisen hower een zilveren pistool opmerking, dat dit niet voor de aanval maar voor de verdediging bestemd Beroepsdiplomaten fronsten het hoofd. Een pistool leek een twijfelachtig symbool van de vredespolitiek Amerika. Vriendelijk De diplomaat Dulles maakt zeer harde en weinig vriendelijke indruk, maar in werkelijkheid is hij een vriende lijk man. die het prettig vindt als hem mag, die wenst dat zijn denkbeelden begrepen worden en meer oog heeft het belang van de steun van het publiek en het Congres voor de buitenlandse poli tiek dan de meesten van zijn voorgangers. De liefhebberijen van Dulles zijn even als zijn kleding van een soort landelijke eenvoud. Desondanks komen zij diplomatie ten goede. Tijdens de vorige maand gehouden Bermuda-conferentie ging hij elke morgen met de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Eden. zwem men en in het water of op het strand voerden zij enkele van hun belangrijkste besprekingen. Tot zijn verdere liefhebberijen behoren houthakken, vogels gadeslaan en borden wassen. Laatstgenoemde liefhebberij, die hij een grote ontspanning noemt, viert hij bot op een eiland in het Ontario-meer, dat hem toebehoort en waar hij, als hij v-_k„r ftv._ j vrij heeft, dikwijls met mevr. Dulles verKeer. de heengaat om wat rust te nemen. Het echt paar heeft daar geen dienstpersoneel. Dulles bezit ook een aardig huis te New York, een te Washington, een bui- op Long Island en een of meer Hij komt elke kwart over acht op zijn bureau, HIHIVHiVVHiVlH en hun langrijke gebeurtenissen in de Ameri- zeven uur 's avonds. Zijn actentas, die hij kaanse diplomatie aan de nauwkeurige stevig onder de gewoonlijk JJET IS NU 25 JAAR GELEDEN, dat de gehele radiotechnische wereld met spanning en bewondering de verrichtingen van het kleine Neder land volgde. Let wel: voor de meeste mensen is radio hetzelfde als omroep, maar dat bedoelen wy deze keer niet. Het gaat om het zgn. commerciële waarop telefoongesprekken tussen ons land en verre gebieden tot stand komen. Dat is wel heel snel gemeengoed gewor den. Wie een telefoontoestel thuis heeft, weet, dat hij daarop met vrij wel ieder deel van de wereld kan telefoneren, om het even of het nu Pur- merend, Marseille of New York is. Treurige aanblik Ervaring Dit behoeft echter niet te worden be schouwd als een gebrek in zijn opleiding voor Berlijn. Hij heeft meer uren dan de meeste andereh met de Sowjets groene tafels doorgebracht. Hij is goed bekend met de niets verradende terughoudendheid, de valstrikken van geveinsde hartelijkheid de afmatting telkens herhaalde betogen, de verwach tingen, illusies en angsten, welke deze historische conferenties kenmerken. Bovendien heeft hij in 1951 het vredes verdrag met Japan weten door te zett< ondanks alles wat Rusland heeft gedaan om dit tegen te houden en ondanks de tegenzin van geallieerde regeringen. Dit wordt beschouwd als de grootste presta tie, die hij op het gebied der buitenlandse aangelegenheden geheel heeft geleverd, aangezien de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, hem geheel de vrije hand had gelaten. Acht jaar geleden werd Dulles voor het eerst betrokken bij onderhandelingen met (misschien beter gezegd: tegen) Mo lotof. Dat was op de conferentie van San Francisco, waar de UNO werd gesticht. Dulles was toen adviseur van de Ameri kaanse delegatip, die onder leiding stond van de toenmalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Edward Stetti- nius. Enkele maanden later, in de herfst van 1945, ging hij naar Londen als repu blikeins adviseur van minister James F. Byrnes op de eerste conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der grote mogendheden. Over deze Londense ervaring schreef hij later: „Ik heb nooit zoveel persoon lijke diplomatieke bekwaamheid ln zo hoge graad van volmaaktheid gezien als die van de heer Molotof bij deze gele genheid. Niettemin rapporteerde hij, dat de „professionele artisticiteit" waarvan Molotof blijk gaf, het had moeten afleg gen tegen de oprechtheid van de overige onderhandelaars Fransen, Amerikanen, Chinezen die de Sowjetpogingen wajyneming of persoonlijke bemoeiingen vaii Foster Dulles ontsnapt. Thans 65 jaar oud, staat hij op het top punt van zijn aspiraties met een machtige stem in het kapittel, waar het lot der naties wordt bepaald. Al vroeg het geval is. Maar de detectiveverha- Andere jongens mogen er van hebben len zijn er niet voor niets. Dulles leest gedroomd, president of machinist te wor- zich elke avond in slaap met een paar den, de jonge Dtrlles schijnt reeds' vroeg bladzijden-van zo'n mysterieus verhaal, voor ogen te hebben gezweefd, de weg Dat is ten minste een afleiding van het van zijn grootvader en een oom naar-{ietl mysterie met de Russen te onderhandelen. Maar een kwart eeiw geleden was dat helemaal niet zo vanzelfsprekend. Dat radiocontact mogelijk moest zijn, wist al wel. Het bestond zelfs reeds v gedeelte, omdat bijvoorbeeld het legraafverkeer tussen Nederland en dië (waarbij dus morse-tekenen worden gebruikt voor het overbrengen var tekst) al enige tijd functioneerde. Maar tot het overbrengen van de men selijke stem had men het nog niet kun vergewissen, dat dit nen brengen, tenminste niet op die bij zonder lange afstanden en dan zonder dat er een draad tussen zat. Dat ging eigenlijk pas, toen men de korte golven ontdekt» geklemd houdt, be-1 of drie detective verhalen, een radeermesje, twee potloden en een speciaal blok geel schrijfpapier met harde rug waarop hij soms aanteke ningen maakt. Er zitten geen geheime documenten in. Zijn personeel kijkt de tas elke avond De verdere procedure voor de E.D.G. Ratificatie-oorkonde naar het Franse archief Gedrukt op carton, voorzien van lint met Koninklijk zegel Lange Gerrit methoden voor het sluiten van de vrede na de tweede wereldoorlog te dicteren, verijdelden. Zelfvertrouwen Dulles geeft blijk van volledig vertrou wen in zijn vermogen om het klaar te spelen met elk voorstel, dat Molotof te Berlijn op zijn weg mocht plaatsen. Hij is ervan overtuigd, dat hét Amerikaans- Brits-Franse front de aanval zal weer staan, al moeten de innerlijke zwakheid van de Franse politiek en de Frans-Duitse tegenstelling met betrekking tot de be wapening hem wel enige zorg baren. an Dulles schijnt op zijn overtuiging van de zwakheid dei* Russen als op zijn vertrouwen in de kracht van het Westen. De zwakheid, welke hij ziet, is, dat de vrije landen eindelijk begrijpen, dat het Kremlin hen wil inpalmen. Terwijl pogingen om door onderhande lingen met Rusland tot regeling te komen herhaaldelijk hebben gefaald, heeft Dul les terzelfdertijd gewerkt om te helpen de vrije wereld opnieuw te bewapenen. Gelijk vele republikeinen, die de poli tiek van de regering-Truman in het Verre Oosten becritiseerden, was ook hij niet tevreden over die politiek, maar hij werkte met minister Marshall, wijlen senator Arthur Vandenberg, een van zijn (Van onze Parlemen-tsredacteur) Nu de Eerste Kamer het wetsontwerp tot goedkeuring van- het EDG-verdrag met de vereiste meerderheid heeft aan vaard. is het interessant om te weten, hoe de verdere nrocedure van Neder landse ziide zal zijn'. De wet moet nu eerst worden onder tekend door H M. de Koningin en gecon- tras'onnord door ato mln,e,ers. met u't- zonderinv van de heren Manstoolt. Dc Bruyrv, -Cals en Witte, die met de EDG geen bemoeienis hebben. Daarna wordt zy in het Staat^jlad ge plaatst door de zorg van de minister Justitie. De wet treedt in werking de da? ra die harer afkondiging in het Staatsblad. Na de inwerkingtreding van de wet moet een bekrachtiginesoorkonde wor den ondertekend door HM. de Koningin en secon!r-><!i<TTieerd dn«r de minister! "de i Beijen en Luns in hun kwaliteit minister van Buitenlandse Zaken resp. minister zonder portefeuille op Buiten landse Zaken. Deze oorkonde is in het Frans gesteld. De Kroon verklaart hierin, het verdrag (dat bij de oorkonde wordt gevoegd) te hebben gezien en te aanvaarden. Deze oorkonde, die op carton is ge drukt en voorzien van lint met Konin klijk zegel, moet krachtens art. 131 van het verdrag worden gedeponeerd in het archief van de Franse Republiek. Dit ge schiedt door Harer MajesteitS ambassa deur te Parijs, via het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Van deze deponering wordt een proces verbaal opgemaakt, waarin de Franse Bij treinramp in Pakistan kwamen 150 mensen om De Pakistaanse radio-omroep heeft hedenochtend bekend gemaakt, dat bij de treinramp tussen Lahore en Karatsji, waarbij, zoals gemeld, een expresse op een goederentrein reed, naar schatting 150 mensen om het leven zijn gekomen. Het totaal aantal slachtoffers (doden en gewonden) zou bijna driehonderd be dragen. (Zie ook pag. 9.) minister van Buitenlandse Zaken klaart, dat hij op die en die dag. te zoveel ure de bekrachtigingsoorkonde heeft De data, waarop al deze handelingen zullen plaats hebben, zijn uiteraard nog niet bekend. Een en ander is een kwestie van. beleid. Er is echter geen enkele reden om aan te nemen, dat de regering zal talmen. Het verdrag zelf treedt pas in werking, wanneer alle ratificatie-oorkonden van de zes betrokken landen (Nederland, West-Duitsland, België. Frankrijk, Luxemburg en Italië) in het Franse ar chief zijn gedeponeerd Wereldnieuws in zakformaat Naguib heeft in een interview met het Engelse blad „Daily Mail" verklaard, dat Egypte in de Suezikanaal-kwestie be slist de laatste concessie heeft gedaan, -fr In de graafschappen Yorkshire en Lan cashire (Noord-Eneeland) zijn de r ren tengevolge van zware regens buiten haar oevers getreden. -£■ Albanië heeft een overeenkomst met Zuid-Slavië be krachtigd om weer grensposten In U richten, -fr „Air France" en „Scandina vian Airlines System" voeren onderhan delingen over de opening van een recht streekse dienst ParijsKopenhagen ParijsHamburgStockholm. Jagan, de afgezette premier van Brits Guyana, weer op weg naar zijn land om „de strijd voor de rechtvaarlge zaak" voort te ze.t- ten, -JÜJ- Ahmed Khasjaba, voormalig Egyptisch minister van Buitenlandse Za ken, door Naguib aangewezen als beheér- van de eigendommen van ex-koning Faroek, is in Cairo overleden, -fr Te Narmatolik, op de Westkust van Groen land, is een ziekenhuis door brand ver woest. Een jonge verpleegster kwam om het leven, -fr De Deense regering heeft Want voor het doorgeven van grammen naar Indië werd in Nederland gebruik gemaakt van de „Lange Gerrit", een grote machinezender te Kootwijk, die met een enorme energie werkte en op zeer lange golven .uitzond. Toen men ontdekte, dat men werke lijk zulke lange golven niet nodig had. en al evenmin zenders, die de omvang hadden van een fors bankgebouw, ging het met de ontwikkeling van de radio telefonie over de lange afstand vrij Op 28 Februari 1928 stelde de Neder landse PTT de mogelijkheid open vooi alle Nederlanders, die familieleden had den ln Indië, daarmee gratis een ge sprek te voeren Men zal zich kunnen voorstellen, dat in het bijzonder oudere mensen, die direct contact met hun kin deren al hadden afgeschreven, er danig van onder de indruk kwamen. Vaak ge beurde het, dat er van een zorgvuldl; voorbereide tekst niets terecht kwam, ei drie minuten lang niets werd gezegd als „kinderen, wat is dat prachtig. Hoe ken jullie het?" of woorden van gelijke strekking. Geen zakelijkheid Was men dus over 't algemeen nog niet Ingespeeld op de korte zakelijkheid, die een duur internationaal telefoongesprek de partners nu eenmaal oplegt, het be- van welslagen voor een commer ciële radiodienst over de lange afstand was in leder geval geleverd. En werkelijk commercieel werd de dienst ook, op 7 Januari 1929, toen wij len Koningin Emma de verbinding opende door een gesprek met de echtge note van de gouverneur-generaal. Daar- was het gratis gesprekken voerei gelopen, maar technisch gezien was enorm eind vooruit men bleef vorderen, soms lang zamer, soms vlugger, met medewerking het Philips laboratorium en ook var amateurs, die bijzonder veel tot de ont wikkeling van de radiotechniek hebben bijgedragen. Totdat in 1940 de oorlog n streep onder al die vooruitgang zette. De tweede wereldoorlog bracht een te rugslag, welks gevolgen onoverkomelijk leken. De grote machinezendcr waar- het eerste draadloze contact tussen Holland en Indië tot stand was gebracht werd totaal door de Duitsers vernield gedeeltelijk in onderdelen geroofd. De omroepzender (de oude getrouwe op 1875 meter) verdween eveneens en met de vele zenders, die er Inmiddels weren >zen ten behoeve van het normale telegrafie- en telefonie-venkeer was het niet veel heter gesteld P.I B Bo. 6 Coo—Sot** de NAVO-eommislse ter voorkoming van ongevallen verzocht, een onderzoek ln te stellen naar de vele ongelukken die vlieg tuigen van de Deense luchtmacht over komen zijn. ~{r Generaal König is met algemene stemmen herkozen als voorzit- /an de militaire commissie der se nationale vergadering, -fa Amerika heeft 1.35 mlllioen kg melkpoeder en 900 000 kg boter aan het Westberlijnse stadsbestuur overgedragen ter verdeling onder behoeftige Inwoners. De Ameri kaanse senaat heeft een wetstonwerp goedgekeurd tot de samenwerking met Canada bij de uitvoering van het project waarbij de St Lawrence-rivier tot tien tr wordt uitgediept, zodat zeeschepen dc Atlantische Oceaan naar de Grote Meren kunnen varen; het Huis van Afge vaardigden moet deza wet nog behan delen. De aanblik, die h t eertijds zo trotse radiocentrum Kootwijk dan na de bevrij ding ook voor onze technici opleverde, was werkelijk bedroevend. Oók lu-t as pect van de buitenkant. Want dat de kostbare zenderinstallaties waren nield of weggeroofd, kon men zo i niet zonder meer zien maar wèl. hoe alle antennes met mast en al omver w gehaald. Een van de zwaarste masten nad men op het hoofdgebouw (een schep ping van de architect Luthmann, die ook het nieuwe Haagse stadhuis heeft ge bouwd) laten vallen, met de bedoeling, dat ook dit zou worden vernield. Men had dé kwalheit van de bouwstoffen (ge. wapend beton ,-an de zwaarste voor logse kwaliteit) onderschat. Het gebouw bleef staan en behalve alle ruiten, die het natuurlijk door de explosies hadden begeven, was daaraan geen schade betekenis. Het zendercentrum Kootwijk was i een sprekend bewijs, dat de zo vaak be schreven wederopbouw- en pioniersgeest van het Nederlandse volk geen fabeltje van de kroniekschrijvers is. Men is het werk getogen met een werkelijk bluffend élan. Amerikaanse lof Het resultaat? Laten we slechts halen, wat een directeur van een grootste Amerikaanse organisaties op radio- en telefoongebied enige tijd gele den bij zijn bezoek aan ons land zei: ,.L bent hier een stuk verder dan wij in dc Verenigde Staten. Want wij zitten nog met allerlei verouderde zenders en ont vangers. die wij nog niet vervangen, zc lang ze hun werk doen en zo lang er du! mee wordt verdiend. Ik geloof werkelijk, dat u op dit gebied het modernste land ter wereld bent". En rekent u maar, dat deze uitlating, van een Amerikaan, die van zijn tijil op de hoogte is. over anderen, een compli ment is. Zo hebben de Nederlandse tech nici het dan ook opgevat. Zo is Nederland dus. een kwart eeuw nadat het met de lange internationale ver. bindingen door de aether begon, nog steeds aan de spits. En dat zal zelfs de minst chauvinistischen onder ons me gevoel van trots kunnen vervullen. Hier ziet men Koningin Emma, toen zij op 7 Januari 1929 in de spreekcel van het hoofdbe stuur der P.T.T. aan de Korte- naerkade te Den Haag de ra dio-telefoonverbinding tussen Nederland en Indië opende. Een terrein-overzicht van Kootwijk, waar de zenders staan, die voor het radio-tele- foonverkeer met alle delen der wereld zorgen. Links het grote gebouw, dat gebouwd werd door architect Luthmann, -t Mysterieuze branden Pyromaan gezocht in Oud- en Nieuw-Gastel 's Zondagsavonds gaan hooi mijten in vlammen op... De burgemeester van de West bra bantse gemeente Oud- en Nieuw-Gastei heeft besloten een beloning van f250.uit ie keren aan diegene, die aanwijzingen of inlichtingen kan verschaffen, die leiden tot die aanhouding van een pyromaan, die sinds het einde van October onrust zaan onder de landbouwende bevolking van het vredige dorp. De laatste tijd hebben hier 7 branden plaats gehad. Op het einde van October werd op eon Zondagavond een stromijt van een land bouwer to vlammen gezet. Aangciien, op dezelfde Zondagavond bij efn andere landbouwer eveneens een stromijt in vlammen opging gaf dit te deniken. De politie stelde een onderzoek to, maar men kwam met verder. Op het einde van No vember herhaalde zich een geval van brandstichting. Het was opnieuw op Zon dagavond en het wa6 een stromijt. Op de eerste Zondagavond van het nieuwe jaar volgden niet minder dan drie branden tegelijk. Zondag j.L bra kopnrieuw een brand uit, de zevende in successie. Ang stig wachten de inwoners van Oud-Gastel de komende Zondagavond af, zich afvra gend wat er dan zal gaan gebeuren. inmiddels is op grote schaal een politie» onderzoek gaande. Aangezien wordt ver wacht, dat hier een pyromaan aan het werk is, zullen speciale voorzorgsmaat regelen worden getroffen gedurende da aanstaande weken. De schade door de pyromaan veroor zaakt, loopt reeds in de duizenden gul- Kamerlid stelt vragen over spoorweg ongelukken Onderzoek naar oorzaken wenselijk geacht Het Eerste Kamerlid, de heer De Vos van Steenwyk. heeft aan minister Algera schriftelijk de volgende vragen gesteld: Heeft de minister er van kennis geno men. dat gedfirende het laatste weekein de dirie spoorwegongelukken zijn voorge vallen, bij één waarvan een dode en oen ernstig gewonde waren te betreuren? Is de minister niet van oordeel, dat. gelet ook op de spoorwegongelukken, dte de laatste tijd zijn voorgekomen, een onderzoek naar de oorzaken daarvan door ?n onpartijdig college gewenst is? Is de minister niet van oordeel, dat een dergelijk onderzoek ter geruslstel- van het personeel en het publiek kunnen strekken en ook ln het be lang zou kunnen zijn van de Nederlandse Spoorwegen Is de minister bereid te bevorderen, dat nu spoedig wordt overgegaan tot de In stelling van een Raad voor de Spoor wegen, die een soortgelijk onderzoek zou kunnen instellen als, waarmede thans de Raad voor de Scheepvaart on de Raad de Luchtvaart zijn belast voor scheepvaartraimpen en ongevallen met vliegtuigen Zeepost voor Oost en Wesl Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. Dc data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: mj Willem Ruya (8 Febr.); Ned. Nw Guinea: ms Banka (4 Febr); Ned. Antillen: ss Breda (28 Jan.); Suri name: ms Nestor (6 Febr.); Unie van Z. Afrika en Z.W.-Afrika ms Pretoria Ca&tle 23 Jan.); Canada: ss Rijndam (23 Jan ns Westerdam (28 Jan Zuid-Amerika: ns Tara 27 Jan.); Uruguay: ss Alcantara (1 Febr Australië: ss Strathnaver '23 Nieuw Zeeland: via Engeland (23 Inlichtingen dingsdata van postkantoren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7