LEIDSCHE COURANT 6 VRIJDAG 22 JANUARI 1954 Alphen aan den Rijn Kalveropfokwedstrijd voor de jonge boeren s jonge boeren van Alphen aan den Rijn gaan een kalveropfokwedstrijd Iorganiseren. Daartoe is, op initiatief van de fokveevereniging Alphen aan Iden Rijn en omstreken, door de drie afdelingen van de jonge-boerenbonden, Ide C.J.B.T.B., de Holl. Mij van Landbouw en de R.K. L.T.J., gisteravond lm hotel Centraal een bijeenkomst gehouden. In deze bijeenkomst is met ilgemene instemming van de jonge boeren de grondslag voor deze wed- Iri.id gelegd, met als inzet een beker als hoofdprijs en diverse medailles Els nevenprijzen. De heer Jac. Rijlaarsdam, voorzitter li de fokveevereniging. presideerde deze Bjeenkomst. Spr. verklaarde, dat de op- ervarlng heeft geleerd, dat het fokken van kalveren niet overal even wel belangstelling trekt en zeker niet al- de juiste resultaten oplevert. Ten hieraan enige richting te geven fbben de standsorganisaties gemeend dit t beste te kunnen bereiken door middel i omlijnde opfokwedstrijd. kveevereniging wil dit animeren l stimuleren door hiervoor prijzen be- liikbaar te stellen. De besturen van de fengeren-organisaties. zullen nu het plan uitwerken, in samenwerking met controleur van de fokveevereniging. t heer W. v. d. Wilt. De datum waarop resultaten worden vastgesteld, als- lede de maand waaruit de dan geboren worden genomen (Maart of ipril of beide), zullen nog nader worden stgesteld. De heer E. J. Bats. hoofdassistent bij het Rijksveeteeltconsulentschap te 's-Gra- venhage. besprak de methoden van op- fckken en ging na welke kalveren moeten Worden aangehouden, bij welke keuze de |oede afstamming van de kuiskalveren doorslag moet geven. Spr. ontveinsde «ich niet dat theorie en practijk ook in de opfokmethoden vaak lijnrecht tegen over elkaar kunnen staan. Ook de t.b.c.- ►estrijding jpeelt een grote rol. Een beste kuiskalf kopen valt ook al niet mee. Spr gaf richtlijnen met betrekking tot de vóór- en nazorg, de voeding van drachtige koeien en zette de drie opfok methoden uiteen, namelijk de ondermelk- methode. de weimethode en het opfokken er meel en wat ondermelk. Spr. achtte de eerste methode de beste, mits naast ondermelk ook eiwit arme producten geeft, in de Juiste verhoudin gen. Zure of zoete wei maakt niets uit, t afwisselend verstrekt. Toedie ning van teveel wei werkt verslappend. Of bij weimethode eiwitrijke dan wel fiwitarme voeders moeten worden bijge- voederd. hangt af van de hoedanigheid van het weiland. De laatste, ofwel de meelmethode. valt. volgens het inzicflt van ALPHEN AAN DEN RUN Motorkustboot te water gelaten Op de scheepswerf De Vooruitgang var. J. en Joh. Boot N.V. is gisteren met goed (gevolg de motorkustboot Bergsingel te ■water gelaten. Dit schip werd gebouwd ■voor de N.V. Transportonderneming In- fvotra te Rotterdam. Het heeft een lengte van 43 50 m. een brgedte van 8.15 m. een holte van 3 324.02 m. een geladen diep gang van 3.25 m en een laadvermogen van 500 ton. De machinekamer wordt gemeubileerd" met een Industrie diesel motor van 450 pk. gebouwd door de moto- irenfa-briek De Industrie. De Bergsingel werd gebouwd order klasse Bureau Veritas en scheepvaartinspectie. Onmid dellijk na de tewaterlating werd de kiel gelegd voor een zusterschip van de Berg singel. de Heemraadaingel. Dit schip krijgt eenzelfde motor. Voor de Zending De kerkeraads-zendingscommisae van de Hecvomide Gemeente heeft een be drag van ruim f 6000 overgemaakt aan de rlassleale zendlngscommi«re Onze- f 730 werd door de schooljeugd bij eengebracht. Bouwstenen De bewoner* van de Lege Zijde brach ten In December door middel van bouw steentje* f 104 Mi elkaar. A.T.TC.-nleuws A.T.T.C. II heeft het In Lelden niet kunnen bolwerken tegen B.A.T. III. lei der in de 4e klasse F. B A.T. kreeg ech ter de overwinning niet cadeau, want vier partijen werden eerst in de derde eet beslist. S. v d Neut redde de eer voor A.T.T.C., door Van Oudheusden met 21-17 en 2112 te kloppen. A.T.T.C III deed het beier don het tweede Het won met 8—2 van Den Burcht IV. Vooral Zirkzee speelde eer. spannende partii met Vodegel <25 —23, 2022 en 21-19). Ook het dubbelspel leverde sponning op: Zirkzee en Spie renburg verloren van Ooft en Hlns met 21—23 en 20- 22. BENTHUIZEN Plattelandsvrouwen Vanavond kwart over 7 spreekt in het koffiehuis van A van Staalduinen voor de afdeling van de bond van plattelands vrouwen mevrouw Lepelaars-Verzijden rer woninginrichting. Volksonderwijs tien Jaar Woensdagavonod hield de afdeling Benthuizen van Volksonderwijs eer, her denkingsbijeenkomst ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan Er werd in deze vergadering gesproken namens het ge meentebestuur. het streekverband Rijn land en de afdelingen Waddinxveen Bodegraven. Alphen aan der. Rijr. Bos koop. Moerkapelle Bleiswljk en Zwam- merdam Aan het hoofd der school, de heer Boerrigter. werd een radiotoestel voor de school overhandigd Jong Volks onderwijs" uit Alphen aan den Rijn voer de het toneelstuk ..Zonsopgang" op. spr.. niet te propageren. Zo harmonisch mogelijke voeding is het beste. De heer Bats adviseerde met klem nooit meel of korrels door de natte voeding heen te roeren. Alle aandacht verdient de toediening van de nodige hoeveelheden vitaminen A en D. De heer Bats toonde zich erg enthou siast over de wedstrijd. Spr. belichtte de organisatorische zijde hiervan ep ver klaarde dat een jury straks het beslissend oordeel zal vellen. Een geanimeerd vraag: gesprek besloot het eerste deel van de avond. Vervolgens werd een viertal films ver toond: „Langs de melkweg", „Weest op uw hoede". „De grond wordt weer goed" en „Land uit zee". HAZERSWOUDE Ook eens feest voor de middenstand De Chr. middenstandsvereniging heeft gisteravond een gezellige bijeenkomst ir het gebouw achter de Geref. kerk ge houden. De leden en hun vrouwen ge noten er van. Er werd een prachtige kleu. renfilm vertoond over hc: leven op de Noordwestelijke Veluwe sedert de sluiting van de Zuiderzee. De heer Sepcrs liet op het witte doek zien, hoe in enkele van de meest voorkomende midden- standsbedrijven het werk wordt gedaan en de heer P. J. van der Spek haalde wat herinneringen op aan bestuurs' gaderingen uit de tijd. waarin hij secretaris was. De heren Hassefras ei C. Windhorst verzorgden de rubriek ..Trek eens aan de bel", zeer tot genoegen van de aanwezigen. Dit was een genoeg lijke avond o.l.v. de heren D. Hassefrat en J. C. Windhorst. Koperen jubileum De heer J. Segaar heeft gisteren de dag herdacht, waarop hij \2Vt jaar geleder, werd tewerkgesteld op het kantoor van de heer D. Hassefras. Na een kleine plechtigheid op het kantoor werd het jubileum later in de huiselijke kring verder feestelijk gevierd temidden familie en collega's. De jubilaris werd daarbij nog eens hartelijk toegesproken en hy kreeg ook nog enkele cadeaux. Me'). Tine Barents, dochter van de directeur der N.V. cacao- en choco ladefabriek Baronie te Schiedam, legde gisteren de eerste steen voor het nieuwe fabriekscomplex te Alphen aan den Rijn, dat waarschijnlijk in October van dit jaar in gebruik wordt genomen. Foto N. van der Horst Directeursdochter legt eerste steen voor Baronie NIEUW BEDRIJF ZAL VERMOEDELIJK IN OCTOBER STARTEN Mej. Tine Barents, dochter van de directeur van de N.V. cacao- en choco ladefabriek Baronie, de heer A. Barents, legde gistermiddag te Alphen aan den Rijn de eerste steen voor de nieuwe fabriek. Zoals men weet heeft de directie, na enkele branden in het bedrijf te Schiedam, het vorig jaar besloten, een geheel nieuw gebouwencomplex te doen bouwen te Alphen aan den Rijn. Het machtige betonnen skelet, waaraan De heer Worp bood mej. Tine Barents Woubrugse gemeenteraad had moeite met drankwet Bij een stopbord slaakten de stemmen Tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de Woubrugse gemeen teraad, memoreerde burgemeester J. C. van Wageningen onder meer de Februari-ramp van vorig jaar en de ook door Woubrugse ingezetenen spontaan geboden hulp, onder meer door de opneming van evacué's. Voorts merkte de burgemeester op, dat de in September j.l. geopende nieuwe brug een fraaie aanwinst betekent, die echter niet met algemene vreugde werd begroet. dit een overbodige luxe en de heren Den Hertog en Venhuizen zagen er de nood zaak en betekenis niet van in. aangezien het Noordeinde een doodlopende weg is. althans voor gemotoriseerd verkeer. Met drie tegen drie stemmen (wethouder Bank was inmiddels vertrokken) werd deze zaak verdaagd. De heren Boon, Van der Eng en Ven huizen namen zitting in de commissie tot herziening van de brandweerverordening. De financiële toestand van de gemeente geeft geen reden tot ongerustheid. Het vorig jaar geopende museum trok 239 be zoekers. de BB. heeft een organieke sterkte van 93 procent bereikt. De heer Den Hertog bedankte de voorzitter. De voorzitter deelde mede, dat de be groting voor 1954 door G.S. is goedge keurd, evenals de rekeningen over 1950 en 1951 van het waterleidingbedrijf. Een door G.S. onthouden goedkeuring aan een raadsbesluit verwekte nogal discussie. Het betreft art. 43 van de drankwet, waarbij de raad gedeeltelijk ontheffing verleende aan de drooglegging van de Vierambachts- polder. De heer Venhuizen merkte op. dat er langs de Heren- en Kruisweg genoeg politietoezicht is voor de naleving van de verordening, wat door de inspecteur werd betwist. De voorzitter achtte dit een zwak argu ment en noemde het rapport van de in specteur redelijk en goed gedocumenteerd Een door de heer Venhuizen voorgesteld beroep op de Kroon, was volgens spr. be denkelijk en kansloos. De heer Den Her tog zag in deze situatie een onrecht voor de betrokkene, de heer K. de Brave, en zei. dat de inspecteur waarschijnlijk een geheelonthouder is en daardoor bevoor oordeeld. Het voorstel van de heer Ven huizen vond geen ondersteuning. Geheim De burgemeester deelde mede. dat de commissie van gemeentelijke sociale werk voorziening vergaderde, waarin leden der drie vakcentrales zijn opgenomen. Het ging over eventuele werkverschaffing aan personen, die steun van Rijk en gemeente ontvangen. Alle objecten werden aan vaard. te weten het afsteken van de ber men langs de B. Hosangweg. de egalisatie het Weteringpad (de betegeling), hetj' Bij de rondvraag, deelde de burgemeester na een vraag van de heer Den Hertog mede. dat er voor de bloedtransfusie dienst in het Groene Kruisgebouw niet voldoende ruimte beschikbaar was. De heer Boon informeerde tenslotte naar de hekken langs de Wetering aan het einde van Kerkstraat en Raadhuisstraat. Dèzë zullen binnenkort worden geplaatst. Hier na ging de raad in besloten zitting om de kwestie noodslachtplaats te bespreken. Loop der bevolking In het afgelopen jaar nam de bevolking toe door 57 geboorten en 119 ingekomen personen en af door het overlijden van 27 en het vertrekken van 125 personen. Van de overledenen kwamen drie door een ongeval om het leven. Van de 15 emigranten vertrokken naar Nieuw-Zeeland en 11 naar Canada. Na de 28 gesloten huwelijken, vonden 12 echtparen een woonruimte binnen dfe ge- Brievenbus voor „oost" De P.T.T. heeft plannen om tegen dé gevel van de woning van d? heer West maas een brievenbus te plaatsen ten ge rieve van de inwoners van Woubrugge- Oost. Begroting van Nieuwveen sluit wat gewone dienst betreft Gebeelonthoudersgebouw wordt wachtlokaal De raad van Nieuwveen is gisteravond bijeen geweest onder voorzitter schap van burgemeester J. A. Bakhuizen. In zijn nieuwjaarsrede stipte deze de belangrijkste raadsbesluiten van het afgelopen jaar aan, zoals de v betering van de drinkwatervoorziening, bestrating W. P. Speelmanweg de bouw van de Schoterbrug. Bij de ramp heeft ook Nieuwveen van zijn hulpvaardigheid blijk gegeven. heropening In totaal zijn negen woningen gebouwd. I De voorzitter deeld< Het bouwvolume voor de komende jaren mee. dat de commissie is nog niet bekend. De. voorzitter hoopte, begroting bezwaar heeft gemaakt tegen dezelfde geest zal de post uitgaven voor gezamenlijke reke- dat in de toekomst i worden samengewerkt als in het verleden het geval is geweest. Het verzoek van de E.H.] die werd ingewilligd. De R.K. vereni ging heeft indertijd 105 ontvangen, dit bedrag werd ook aan de aanvrager toe gezegd. Niemand wenste het woord te voeren /er de nieuwe brandweerverordening, het plantsoen, het kerk- i zodat deze zonder meer werd vastgesteld I Het vervallen raadsbesluit inzake de in- werd be-(standhouding van de o.l. school werd her nieuwd. De heer H. S. Ran mag een perceel, grond in het uitbreidingsplan huren De salarisregeling voor het ge- meentepersoneel werd overeenkomstig de richtlijnen van hogerhand gewijzigd. De gemeenterekening 1952 werd geboden. De inkomsten van de gev dienst bedragen 179.489, de uitg; ƒ182.412. Nog te vorderen is ƒ2.313. zodat het nadelig saldo ruim 700 blijft. De kapitaaldienst geeft als inkomsten aan 406.911,51 en aan uitgaven ƒ502.443,04. onderhoud hof en enkele sloten. Na een uitgebreide discussie sloten, dat allereerst de sloten weg tot Nieuw Leven en voor de wonin gen van de Bateweg gereinigd zullen wor den. waarvoor de raad gelden beschikbaar; stelde. De raad aanvaardde een door hét centraal bureau samengestelde C.A.O. en een wachtgeldverordening voor het ge- mecntepersoneel. Bij de vaststelling van de gemeente- en bedrijfsrekeningen over 1952 bleek de commissie van oordeel, dat zo spoedig mogelijk schade aan woningen moet wor den hersteld. Stopbord Langdurig werd gesproken over een voorstel van B. en W. inzake het plaatsen van een stopbord voor het verkeer te Hoogmade in het Noordeinde, bij de hoek] 1954. werd eerst van de Kerkstraat. De heer A. Boon vond'deuren vergaderc Bezwaar Alvorens de raad in het openbaar over ging tot behandeling vin de begroting met gesloten Raad Koudekerk aan den Rijn Opruiming van krotten wordt ter hand genomen Kwestie brug aan Lage Waard krijgt dit jaar haar beslag Onder voorzitterschap van burgemeester De Herder is de raad van Koude kerk aan den Rijn gisteravond bijeen geweest. In zijn nieuwjaarsrede liet de voorzitter zijn blik rusten op de toekomst. Allereerst besprak hij de woningnood. Hoe groot het bouwvolume voor de komende jaren zal zijn is nog niet bekend. Bevorderd zal worden, dat onmiddellijk met bouwen wordt voortgegaan na het gereed komen van de negen in aanbouw zijnde huizen in Mei. een zilveren troffel elegante wijze de eerste-steenlegging 920.000 is ge-| richtte. Hierbij sprak de aannemer de dat deze eerste steen het begin n hecht en stevig bouw- jeces voor de toekomst in het bedrijf, waarvoor de in het verleden, ec misch gezien, de „eerste steen" heeft gen leggen. door Volker's bouwmaatschappij te Rot terdam ongeveer een jaar is gewerkt waarmee een bedrag moeid. kwam enkele maanden geleden gereed. Direct daarna werd de afbouwmag zijn aanbesteed en deze wordt verzorgd doorj werk. dat veel Nic. Worp's bouwbedrijf voor ƒ759.000. Met dit werk hoopt men voor October dit jaar gereed te zijn. De directie ver wacht in die maand met de productie in het nieuwe bedrijf een aanvang te kun nen maken. Gestart zal worden met on geveer 400 man personeel, welk aantal in de toekomst zal worden opgevoerd tot on geveer 700 man. Met dc genoemde afbouw is dus giste ren onder grote belangstelling uit eigen kring een begin gemaakt De heer Ba rents memoreerde hierbij de -grote steun, die hij gedurende zijn vrij ernstige en langdurige ongesteldheid mocht ontvan gen, onder anderen van zijn neef mï J. M. Barents, commissaris van de N.V.. en van j de procuratiehouder, de heer C. Nieuwen- Met straffe hand zal de opruiming van krotten ter hand worden genomen, te- daar de provincie hiervoor extra bouwvolume beschikbaar heeft gesteld. aanmerking komen-de woningen moeten eerst onbewoonbaar zijn ver klaard. Met behulp van de bouwkas wiillen drie inwoners gaan bouwen, terwijl twee particulier willen doen. Voor het uitbreidingsplan zal een ha grond worden aangekocht. In dit voor- oorlogse plan moeten nog wijzigingen Overeenkomstig de richtlij; worden aangebracht. De Provincie heeft l ministerie werden de salarissen dat htt raadhuis rooat««uaeutaperauiia.! _wrhel«d. Dit kost ken. De Koudekerkse brug zal van nieuw wegdek worden voorzien. De hoge kosten van verlichting van de gemeente nopen tot een voorzichtig beleid. Op 31 December is het aantal inwoners boven de 2000 gekomen De heer Geerlof beantwoordde namenj de raad de goede wensen van de burge meester in deze rede. Begrotingen aarmede zij op|worden~ verbomvcj, omdat het Het mysterie van de gemerkte kwartjes Zes maanden geëist tegen machinebankwerker Tijdons werkzaamheden bij de scheeps werf De Vooruitgang te Alphen aan den I Rijn merkte óe arbeider v d L steeds, dat er uit het schaftlokaal uit zijn leren Jas zc-Id verdween uit zakken en porte feuille Hij kende hierin zijn kameraad Van G.. die besloot een val op te zetten. Van G kroop in een kast en even later kwam een 18-jarige machinebankwerker uit Alphen binnen Die zou volgens Van G de jas hebben doorzocht. Er werd toen echter niets vermist. Omdat de diefstallen echter nadien nog doorgingen, stak v. d. L. enige gemerkte kwartjes in rijn jas Toen deze verdwenen waren, werd de politie in de zaak gekend en deze fouilleerde de jeugdige machine bankwerker Er werden echter geen kwartjes gevonden. Toch werd dc ver dachte meegenomen naar het politie bureau. Hy ontkende hardnekkig De volgende morgen ontdekte een rechercheur onder de voorbank var, d« politieauto, waal-mee verdachte was ver voerd. een van de gemerkte kwartjes en de 18-jarige moest zich thans verant woorden voor de diefstallen. Ook voor de Haagse rechtbank ontkende hij echter alle schuld. Van G die in de kast ge kropen was, kon niet meer worden ver hoord. omdat hij na zijn verklaring spoe dig geestesziek was geworden. De officier van justitie vond dat de houding van verdachte ter zitting aan leiding gaf te veronderstellen, da', ver dachte iets te verbergen had Hij eiste zes maanden gevangenisstraf, omdat reclasseringspogingcn bij een dergelijke houding van vërdachte toch weinig nut zouden hebben. De verdediger, mr J Loef uit Alphen. was het hiermee helemaal niet eens Zijn mening was. dat verdachte ter zitting eer. der c-n domme indruk had gemaakt dan dc indruk van iemand die de justitie tc glad af wil zyn De raadsman vond de tcnlastc'eggir»g erg zwak. het bewys met geleverd cn verzocht vrijspraak De recht bank zal 4 Februari uitspraak doen niet voldoende is gehuisvest, hebbeu hiervoor nog geen oplossing ge vonden. Het is de bedoeling de weg voor de schuur 1648 var» de heer v. d. Bijl te ver- Ibreden. Binnenkort zal de moeilijke I kwestie van- de brug aan de Lage Waard I met bijbehorende wcgomlegging haar erk wordt uitgevoerd onder lei- i beslae krijgen. Waarschijnlijk komt dit het architectenbureau Swane-Mn 1®54 in kannen en kruiken. Binnenkort worden voorstellen gedaan o. 1. school te overkap- fietsenbergplaats te ma- ding veld en Gosiinga te Rotterdam. Eén der firmanten van dit bureau, de heer S. het pleit Gosiinga. bood mej. Barents bloemen aan. pen en door Chr. Besturenbond in Ter Aar vierde eerste lustrum C.N.V.-voorzitter Ruppert hield een rede Op 23 December 1948 werd in Ter Aar de Chr. Besturenbond opgericht onder leiding van de heer I. Spek. De heer M. Heyns werd voorzitter en is dit nu nog, terwijl de heren W. Valk en N. Bode achtereenvolgens secretaris waren. Thans wordt deze functie bekleed door de heer Jac. de Vos. Gister avond werd. het eerste lustrum gevierd in het gymnastieklokaal, waar de heer Heyns onder (vele) anderen de burgemeester, de heer B. J. Hogen- boom. ds A. P. Heyner en ds Van Amstel welkom kon heten. Nadat het Leidse gezelschap Sempre Avanti een blijspel had opgevoerd er. voor wat vrolijke muziek had gezorgd, kwam dc heer M Ruppert. voorzitter van het C N V.. aan het woord Deze verge leek in zijn rede dc huidige toestand van het CNV met die van twintig jaar ge leden en merkte op. dat hij, die geen ver betering kan zien in deze periode, wel met blindheid geslagen moet zijn. Nog geen twintig jaar geleden hadden we rog niets te zeggen, aldus de heer Ruppert. en thans hebber, we terdege medezeggenschap Een C. A. O kwam vroeger plaatselijk tot stand, maar te genwoordig zoals bij de Kolen cn Staal Gemeenschap wordt de bespre- kinz zelfs internationaal gevoerd Maar hoe staat het met het mede leven voor en de medewerking aan onze Chr vakbeweging? Is het niet zo. dat het meeste werk op enkele leden neer komt terwijl bij alle verbeteringen er toch juist ook van alle leder. Voorts merkti veertig procent van de werkers in Ter Aar nog steeds niet is georganiseerd. De mens probeert altijd het materiële belang van zichzelf te behartigen, aldus spr maar men moet in eerste instantie het rijk Gods zoeken. Het is een zegen dat we het CNV hebben en daarom moet elke Christen meewerken het werk ervan uit te dragen tot zegen voor heel het voWc De heer Ruppert wekte de aan wezigen tenslotte op. mee te leven, het vakblad te lezen en naar de radio te luisteren als de C.N V-zaken worden besproken. dit verband op, dat i Staatsmijn Beatrix in 1954 in bedrijf Ged. Staten van Limburg hebben naar aanleiding van vragen in het afdelinea- onderzoe-k der Provinciale begroting 1954 meegedeeld dat de nieuwe staatsmijn Beatrix in midden 'Limburg, naar ver heer R~unpert I wacht mg omstreeks het jaar 1964 archief d€ gemeente f 1900 per jaar. De begro- ting van de dienst voor Maatschappelijke Zorg werd goedgekeurd. Deze sluit inkomsten en uitgaven met f 5.557.58. De gemeente geeft f 5.300 subsidie. Even eens goedgekeurd werd de begroting van het Verpleeghuis, die sluit met f 35.678.61. Dc gemeentebegroting 1954 en de be groting van de waterleiding werden geboden. Een commissie, bestaande uit de heren J. van Veen, P. van Hemert H. Heemskerk zullen ze onderzoeken. B. en W. stelden voor het raadsbesluit een plantsoen aan te leggen voor het Ver enigingsgebouw in te trekken. Enkele leden koesterden hiertegen bezwaren, maar de burgemeester verklaarde, dat de gemeente bij een verhoogde uitkering door het Rijk de begroting sluitend zal kunnen maken. In dat geval zullen de I.800 gulden bij G. S. geen bezwaar ont moeten. De heer Van Veen vroeg zich af. of een grotere gemeente wel vier ton mag vo teren voor een failliet vogelpark, terwijl Koudekerk nog niet eens een plantsoen tje zou mogen aanleggen. Hij wilde al leen onder protest de weg van G. S vol gen. Ook de heren Heemskerk en Geerlof waren teleurgesteld, maar de raad volg de toch B. en W. De raad besloo; met de Bank voor Ned. gemeenten een kasgeldlening van f81000 tegen 7/8 procent aan te gaan voor een half jaar Voor wegverbctering werd een lening van f 25 000 tegen 3Va procent er. een looptijd van 20 jaar aangegaan. De raad keurde het voorstel Pro Rege f 25 subsidie te geven goed. nadat de heer Heemskerk de verzekering had ont vangen dat eenzelfde standpunt zal wor den ingenomen t.o.v de andere militaire bonden In de rondvraag had de heer Van Veen het over de gevaarlijke toestand bij de Koudekerkse brug. De hekken slaan, als de brug wordt geopend, tegen het ver keer in dicht De voorzitter zal dit in B en W. bespreken. minder dan dirijf zal worden genomen. C.H. kiesvereniging vergaderde De heer D. v. Kwaak, wethouder te Leiden, sprak gisteravond voor de C. H. kiesvereniging, die onder leiding van de voorzitter, de heer C. Stroo. vergaderde in het verenigingsgebouw, over de plaats ning van de technische dienst, groot 6000 gulden, van Nieuwveen-Leimuiden er Rijnsaterwoude. Hij verklaarde, dat hier aan moeilijk is te ontkomen, aangezien de overeenkomst steeds voor vijf j; wordt aangegaan. De voorzitter gaf een toelichting op het bouwvolume. Steeds zal ruimte worden gelaten aan het particulier initiatief, zodat niet uitsluitend met rijks- premie wordt gebouwd. ommissie had ook verzocht de klinkerbestrating van de A. H. Kooistraat gedeeltelijk te vèrvangen door asfalt. Vol- is de voorzitter is het beter hiermee wachten, tot eventueel nieuwe drink waterbuizen worden gelegd. Wachtlokaal Het voorstel tot aankoop van perceel Kerkstraat 28 werd teruggenomen. In de plaats hiervan kwam een voorstel per ceel Kerkstraat 31, het zogenaamde ge heelonthoudersgebouw, van het Groene Kruis aan te kopen. Voor 3000 wordt de gemeente, zo bèsloot de raad, eigenaar. Het wordt ingericht als wachtlokaal voor autobuspassagiers en als bergplaats voor materialen. De technische dienst had nog een voor stel gedaan een bedrag beschikbaar te stellen voor aanleg van een weg met voet paden in de doorbraak van het uitbrei dingsplan. De begroting 1954 werd vervolgens vast gesteld. De gewone dienst sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 178.677,06. De kapitaaldienst heeft een nadelig slot van 26.776.74, Op een vraag van de heer Vreeken ant woordde de voorzitter, dat reeds prijs opgave is gevraagd voor een nieuw uur- k in de gemeentetoren, daar het oude totaal is versleten. Het is ook de bedoe ling de wijzerplaat te verlichten. W. zullen aan een deskundige advies vragen over de bouw van een gymnastieklokaal en aanleg van een sportpark. Wanneer het gymnastieklokaal er komt, wordt hierin ook een vereni gingslokaal geprojecteerd. Voorschotten De bijzondere scholen zullen dit jaar de volgende voorschotten krijgen: R.K. school ƒ3.804,25. Chr. school 21.787.84. St. Ursulaschool ƒ9.640,24. vergoeding vak onderwijzeressen 2.400. Namens de raad beantwoordde de heer HILLEGOM Gevaarlijk spel Donderdag klom een 9-jarig jongetje op het hek van Maria-oord aan de Maria- straat. Toen hij hierbij kwam te vallen, drong de punt van het hek plm. 5 om in zijn rechterbovenbeen. Na door dokter Wijkmans te zijn verbonden, werd hij naar het ziekenhuis te Haarlem overge bracht. De politie verzoekt de ouders, hun kinderen te waarschuwen tegen het gevaar van dergelijke spelletjes. Kosteloze inenting tegen pokken Woensdagmiddag a.s., tussen 3 en 4 uur, bestaat in het medisch centrum ge legenheid tot kosteloze inenting en her inenting tegen pokken. Bij de inenting moet de inentingskaart worden over gelegd. LISSE Landarbeiders hielden feestavond De feestavond van de afdeling Lisser- dijk van de Ned. Chr. landarbeidersbond, gisteravond in café Faas gehouden, was goed bezocht. De voorzitter, de heer A. v. d. Bosch, was blij om de groei van het ledental, maar, zei hij, we zijn nog niet, waar we zijn willen, dus onze actie wordt met volle kracht doorgezet. Geheel in overeenstemming met de hieruit spre kende geest was de toon, die in de jaar verslagen te beluisteren viel: een uit breiding van het ledenaantal dus, maar ook een batig saldo in kas. Er was op deze vergadering een ver tegenwoordiger van het hoofdbestuur aanwezig, de heer D. Meijer. Deze hield een propagandistische toespraak. Hij wees op de zegeningen, die God in het bestaan van de organisatie schenkt. De N.C.L.B. blijft voor de belangen van de leden opkomen. Het is jammer, zei spre- cer, dat er voor de landarbeiders nog teen arbeidstijden wettelijk vastgesteld :ijn. Hij vertelde verder van een reis, die hij door Amerika maakte. Het was hem opgevallen, dat het organisatieleven bij beter is dan ginds. avond was verder gewijd aan mu ziek en voordracht, waardoor al gauw feestelijke stemming heerste. Vreeken de nieuwjaarsrede van de voor zitter. Tot slot brak de heer L. van Vliet een ins voor de oude mensen, die bij de ver koop van vrijbankvlees zelf niet dit vlees kunnen afhalen. Hij wenste een afhaal- regeling. wat de voorzitter met de direc teur van de vleeskeuringsdienst zal be spreken. Behandeling van motoren Woensdagavond werd in de zaal Leliveld 'n lezing gehouden door ir De Jonge van de Kon. Shell over de behandeling van motoren. Uitvoerig belichtte spr. hoe men de motor moet behandelen om een langere levensduur te krijgen en ook ging hij nader in. op het slijtage-proces, dat zich tot de kleinste onderdelen beperkt. Ter afwisseling werd een fiLm uit het rampgebied vertoond. Hierin ziet men. hoe kostbare landbouwtractoren uit het zoute water worden gehaald en daarna worden bewerkt met een speciale stof. om verdere inwerking van het zout» water te voorkomen. IJsclub goed bU kas Ondanks het feit, dat de laatste drie jaren geen contributie werd geïnd, is de IJsclub goed bij kas. Nu er waarschijn lijk ook dit jaar niet veel van schaatsen rijden zal komen, wil de club toch iets doen voor de leden en daarom op Don derdag 11 Februari een gezellige avond houden in de zaal Bosman, waar het ge zelschap Hermans zal optreden- Nieuwsflitsen uit de omstreken vaardigden V ALKENBURG Ds Lekkerkerker sprak voor Chr. arbeiders In zaal De Vries kwamen de Chr. land- arbeiders en de fabrieks- en transport arbeiders in gecombineerde jaarvergade ring bijeen. De avond stond onder leiding van de heer Jac. Korpershoek. Na de opening heette de voorzitter allen harte lijk welkom, inzonderheid ds Lekkerker ker, de heer C. van Baren en de afge- zusterverenigingen. 'an de NCLB, de heer D. Verkuyl, meldde in zijn jaarverslag ledental van 41; hij wekte op tot trouwer bezoek aan de vergaderingen. De s van de C. F. en T. noemde eer ledenaantal van 24 leden. Beide afdelin gen hadden ook een batig saldo in kas. Na de felicitaties der afgevaardigden sprak ds D. Lekkerkerker. Hij achtte het Christelijk organisatiewezen voor gemeente van groot belang. Ieder moet getuige zijn van Jezus Christus, ook op schappelijk terrein door middel de sociale gerechtigheid, die in he; lengde licht van de gerechtigheid van God. Spr. wekte de leden op trouw te zijn aan de organisatie. „Als we ons Christus noemen, hebben we ons Christen te openbaren. Laat daarom Christelijk niet alleen een naam de Provinciale Staten in ons staats bestel. Spr. merkte onder meer op, dat de provinciale wet van Thorbecke er nu reeds ruim honderd jaar is en in de eer ste helft van deze periode niet werd ge wijzigd. Het bestuur der provincie be staat uit drie delen: de Commissaris der Koningin, de Gedeputeerde Staten en de Provinciale Staten. In Zuid-Holland zijn '1 leden, die slechts twee maal per vereaderen, buitengewone vergade ringen daargelaten. t werk van de P. S. is in de loop der jaren zeer gewijzigd en uitgebreid, spr. noemde slechts de electriciteitsvoor- zlening en het toezicht op de gemeenten. In 1850 bedroeg de begroting van de P. an Z.-Holland f250.000. de begroting dit jaar beloopt. t 20 000 000. Spr. besloot met een propagandistisch woord ïor de C. H. U. Loop der bevolking Op 31 December 1952 telde de gemeen te 1037 mannelijke en 930 vrouwelijke in- irs. De vermeerdering bedroeg 41 ;en en 5 vrouwen, zodat Koudekerk op 31 December 1953 2008 maar een beleven door een levend lid te zijn van de organisatie." In de pauze werd een verloting gehou den ten bate van „Draagt elkanders lasten", die ƒ100.85 opbracht. Hierna sprak de heer C. van Baren, hoofdbestuurslid van de C. F. en T. Al lereerst gaf hij een overzicht van de werkzaamheden van het afgelopen jaar. „De mannen en vrouwen moeten con structief bouwen op het fundament van het Evangelie van Jezus Christus. De ontkerstening van ons volksleven neemt hand over hand toe, evenals de ver vreemding van Jezus Christus. De Christen-arbeider heeft hier een roeping. De vakvereniging zal in de toekomst zijn! wat de leden er thans in brengen. Moge het niet alleen de contributie zijn. maar het hart cn de liefde om Gods wil." Tenslotte werden nog enkele films srioond. NOORDWUK Het rassenprobleem De Hervormde Jeugdraad vertoonde gisteravond in Casino de film ..De bron", het rassenprobleem behandelt. In zijn openingswoord wees ds Meuselaar op. dat allen met dit probleem hebben te maken. Deze mooie film maakte op i aanwezigen grote indruk. Gemeenteraad Dinsdagavond om acht uur vergadert de gemeenteraad Ongeoorloofde bloemenexport In eerste instantie waren twee Noord- wUkse kwekers (broers) wegens overtre ding van het voedselvoorzieningsbesiuit elk veroordeeld tot twee boeten van f1500 of drie maanden. De procureur- generaal bij de Haagse rechtbank vroeg thans bevestiging van het vonnis en zo de broers zou worden vrijgespro- boete van f 6000 tegen de ander. De broers zouden een ongeoorloofde bloe menexport naar Duitsland hebben bedre- en. Uitspraak 4 Februari. Amsterdamse Bank tien procent In de vergadering van de raad van commissarissen der Amsterdamse Bank gisteren is besloten aan de eer lang uit te schrijven algemene vergade ring van aandeelhouders voor te stellen een onveranderd dividend van 10 procent uit te keren op de gewone aandelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 6