Ds D. Crommelin, oud-zendingsdirecteur Zondag 75 jaar Grote werkkracht op het brede gebied van de Zending Avicultura in Den Haag vandaag open ging) Raad van Warmond tekent aan bij de N.Z.H. protest Protestanten moeten zorgen voor de eigen zieken NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 VRIJDAG 22 JANUARI 1954 Een voor gezondheid! Neem geregeld Uw DAVITAMON het ideale vitamine-preparaat (tl) 0RGAN0N-0SS Op 24 Januari aanstaande Zondag hoopt ds D. Crommelin, thans wonende te Aerdenhout, de leeftijd van 75 jaar te bereiken. In het bijzon der in Hervormde zendingskringen is ds Crommelin een bekende persoon lijkheid; hij is onder meer zendingsconsul te Batavia geweest en zendings- director te Oegstgeest. hij nog enkele malen naar de zendings- velden gereisd, onder andere in 1932 naar de Minahassa en in 1938 naar de conferen tie van Tambaram met een aansluitend bezoek aan Indonesië: Sangir en Talaud. Toen ds Crommelin in 1949 dus zijn zeventigste verjaardag had gevierd,1 adviseerde de medicus hem tot meer rust en minder inspanning. Hij heeft toen het harnas afgelegd, na vele jaren van veel vuldige arbeid. Als ds Crommelin het over zijn werk heeft, wijst hij ook met dankbaarheid op zijn echtgenote, mevrouw A. H. Cromme linNiehaus. geboren te Bern in Zwitser land. In de tijd van zijn zendingsconsulaat was zij de nooit falende gastvrouw van de vele daar passerende en logerende zen- dingsarbeiders(sters). Ds Crommelin werd te Amsterdam ge boren. Hij studeerde theologie aan de uni versiteit van Utrecht en werd in 1906 als candidaat tot de heilige dienst uitgezon den door het Ned. zendelingengenootschap naar Oost-Java. Ofschoon ds Crommelin bestemd voor het theologische onderwijs aan de opleidingsschool te Modjowarno, deed hij naast de heer Arie Kruijt ook veel ressortswerk. In 1918 werd hij benoemd tot zendingsconsul, opvolger van de heer J. v. Boet- zelaer, die hij ook al geduren de diens verlof had vervangen. Eerst alleen, la ter met dr I Schepper als collega heeft ds Crommelin op het gehele brede) gebied van de Zending grote werkkracht ont-| plooid en de be langen van het zendingswerk ook gediend op de terreinen van het onderwijs en de medische verzorging, niet in het minst bij onderhandelingen met de regering in Batavia. Andere functies In 1926 aanvaardde ds Crommelin de functie van zendingsdirector in Oegst geest. Zijn werkzaamheden namen na d< oorlog een einde in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Toch betekende dat niet het eindt van zijn werk in het zendingsbureau, want als tweede penningmeester bleef hij de financiële zorgen van de Zending dragen en verving hij dr K. J. Brouwer gedurende diens reis in 1948 en in de eerste maanden daarna. Na 1949 is ds Crommelin nog korte tijd secretaris geweest van het zogenaamde comité Depok, dat de belangen dient van de hogere theologische school te Djakarta Er is nog meer over ds Crommelin te zeggen. Na zijn terugkeer uit Indonesië is Agenda voor Leiden Vrijdag Gulden Vlies. 8 uur: Vereniging voor Paedagogiek, prof. dr R. Verbist (Gent) over de aesthetische opvoeding Turk. 8 uur: Leidse smalfilmliga, huis houdelijke zaken en vier films. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: Chr. Hist. Unie, jaarvergadering met geva- Het afscheid van de heerir,eerd D van d'r Kw C. van Vliet Zoals wij al uitvoerig hebben bericht, heeft de heer C. van Vliet na een werk periode van vijftig jaar het voorzitter schap van de coöperatieve groenten-, fruit- en bloemenveilingsvercniging Lei den en omstreken neergelegd. Volgende week Donderdagmiddag van 3 tot 5 uur is er in Den Burcht een afscheidsreceptie Bij deze gelegenheid zal ook worden na gegaan. wat de heer Van Vliet in de ach terliggende vijftig jaar in dienst van de tuinbouw heeft tot stand weten te brengen. A.R. Statenkieskring Leiden In verband met de viering van het 75- jarig bestaan van de A.R. partij in Maart wordt Zaterdag 30 Januari om 3 uur in de Burcht een vergadering gehou den van de AJt. Statenkieskringcen-trale Leiden. Prof. dr L. W. G. Scholten uit Utrecht spreekt ovèr 75 jaar A.R. partij, waarna mr A. B. Roosjen uit Amsterdam, lid van de Tweede Kamer, het woord zal voeren over Na 75 jaar. Amateurfestival K. en O. Sempre Avanti, T.O.G. en het Vrouwenkoor Cantemus Het amateurfestival van K. en O. is gisteravond in de Leidse schouwburg voortgezet. Het programma had enige wijzigingen ondergaan, doordat de Rijnlandse Rederijkerskamer uitviel. Men had hiervoor een gelukkige op- gevonden door het Leids vrouwenkoor Cantemus te laten optreden. Kynologen bijeen Neem nooit een oude hond .Jammer, dat niet ieder kind een hond onder z'n wieg vindt", aldus mevr. Jetske Pieterse-Kalkman, die gisteravond de kynologenvereniging Rijnland in Zo- merzorg sprak over het onderwerp Honden- houden en van- honden houden". Spreker hield- een warm pleidooi het reeds vroeg bijbrengen van liefde voor het dier bij het kind, dat vooral niet in- honden en andere dieren zijn be lagers moet zien. Als voorbeeld van ho< het moet, noemde zij Engeland, waai de kinderen rustiger en vriendelijker zijn voor het dier. In ditzelfde land, waar de hondensport tenslotte vandaan komt, vindt mer uiterst modern ingerichte kennels. Dil in tegenstelling met de kennels, waai men bijvoorbeeld de fox-terriers in thee kisten houdt, welke toestand spr. uiterst triest noemde. Zij achtte het een geluk kig verschijnsel, dat Nederland slechts weinig kennels heeft, omdat een hond het beste huisdier kan zijn-. De honden-wereld kenmerkt zich door zo'n grote verscheidenheid, dat het doenlijk is richtlijnen te geven voo keus, die toch altijd een persoonlijke zaak blijft; maar heeft men zijn keus eenmaal gemaakt, dan is het volgens mevr. Pieterse -het beste, met een zoge naamde „pup" (van zes tot ten hoogste acht weken oud) te beginnen. Bij de op voeding van de hond moet men vo< ogen houden, dat het moeilijker is et hond iets af te leren, dan aan te leren. Men moet daarom zijn jonge hond ook nooit iets toestaan, wat men niet meer van hem zou dulden, als hij groter is geworden. Spr. achtte het onjuist een hond de eerste drie of vier maanden- te isoleren dn ver-band met de hondenziekte aangezien, een hond- juist deze maanden het meest leert, dus ook wat betreft de dingen, die hij wel of niet mag doen op straat. J. Belt 25 jaar bij de Raad van Arbeid Gisteren is bij de Raad van Arbeid te Leiden, het jubileum gevierd van de heer J. Belt, Van Bemmelcnstraat 3, die 25 jaar bij deze instelling werkzaam is thans als adjunct-inspecteur van de bui tendienst. Des morgens werd de jubilaris met zijn echtgenote op het kantoor ontvan gen, waar hij eerst werd toegesproken door de voorzitter van de raad. m Gorter. Vervolgens sprak de chef de buitendienst, de heer J. A. Bronk. Bei den wezen er op, dat de heer Belt goed ambtenaar en ook een goed collega is. Namens de personeelsvereniging de het woord de heer J. Vollinga, t zitter. Aangeboden werden een enveloppe met inhoud, een mand met fruit, taart en bloemen. Mevrouw Belt werd in de huldiging van haar man betrokken. Papierbakken in de trein De Nederlandse Spoorwegen gaan papierbakken in de reizigerstreinen aan brengen, waarmee op enkele trajecten onder meer dat van LeidenUtrecht een begin is gemaakt. Iedere treinreiziger zal de noodzakelijkheid hiervan wel in zien. al zullen sommigen deze maatregel missohien ook wel een beetje betreuren. De papierbakjes worden namelijk ge plaatst op het „voetensteuntje" onder het PUZZLE- PROMINENTEN 1. M. L. van Veen-Passchier, Molen- tuinweg 13. Katwijk aan den Rijn; 2. E H. v. d. Mooren, Snouck Hurgron- jestraat 15, Leiden; 3. L. de Vries, Warmonderweg 62. Oegstgeest. De toneelvereniging Tot Ieders Genoe- geen bracht allereerst onder regie van A. Arentsen de eenacter Vakwerk, een thriller door Ab v. d. Linden. De schrijver heeft een poging gewaagd een maximum aan spanning te leggen in een luttel aan. tal minuten. Hij is daarbij niet voor grove effecten teruggeschrikt, al moest het bloed op de planken het meer van de beschrijving hebben dan van een plas tische uitbeelding! Een half uurtje grie zelen heeft hij intussen wel bewerk:, en dat zal de bedoeling ook wel zijn ge- Van geheel ander genre was Dinertje bij Lucretia Borgia, een werkje van A. J. Talbot, en in grootse montage gebracht door Sempre Avanti. Hier was het grie zelen meer in het lachwekkende getrok ken. De schrijver neemt een loopje met de in de zestiende eeuw zonder enige scrupules optredende Borgia's. Die di- nertjes pleegden somtijds verbazend slecht te bekomen aan lieden, die om de een of andere reden het misnoegen van het roemrucht geslacht hadden opgewekt. Daarmee een loopje ngmen is een dank bare taak. Zowel voor als na de pauze liet het Leids Vrouwenkoor Cantemus onder lei ding van mevrouw Tilly Stenz-Leening zich horen. Heel wat bezoekers hebben de onbeleefdheid gehad de toch al niet gevulde zaal na de tweede eenacter te verlaten. Dat had dit koor beslist niet verdiend. Prof. G. I. Sirks Prof. G. J. Sirks, hoogleraar vanwege het seminarium der Remonstrantse Broe derschap aan de Leidse universiteit, ver zocht ons mede te delen, dat het bericht als zou bij 25 Jan-, veertig jaar geleden 't predikambt aanvaard hebben, onjuist is. Het is dit jaar namelijk reeds 41 jaar geleden, dat prof. Sirks predikant werd. BIJNA 4500 INZENDINGEN VULLEN DE HOUTRUSTHALLEN de provinciale staten. Stadsgehoorzaal, 8 uur: dames-gymnas-1 YJ jn jje kooien, die zich wel overzichtelijk, maar bijna onafzienbaar aan eenrijen in de grote Houtrusthal, die naast de Ijshal ligt. Het is een even imposante als luidruchtige geschiedenis. Burgemeester Schokking opende de assemblee van het kleine vee hedenmiddag om twee uur. Deze opening heeft niet veel tijd in beslag genomen, maar de organisatie van deze natio nale pluimvee-expositie vergde een half jaar! Iedereen, die iets betekent in de pluimvee-wereld heeft er aan meegewerkt. De experts van grote en kleine clubs, teveel om op te noemen. Een uitzondering maken we voor de Hollandse Kropperclub, die haar 40-jarig jubileum viert, terwijl de Holle Kropperclub haar 50-jarig jubileum viert. tiekvereniging Concordia, herhaling ju bileum-uitvoering. Zomerzorg. 3 uur: Kamerkringvereni- ging C.H. Unie, ledenvergadering. S. H van Eijbergen uit Katwijk aan Zee over de politieke situatie en de aanstaande verkiezingen. Volkshuis. 4 uur: Junius Ingerman over het Ncgervraagstuk in Afrika, lichtbeelden. Schouwburg. 8 uur: Prinsessen-avond Leidse Chr. Oranjevereniging. Timdeler- club met „Maskerade" van Rie Knegt- Foyer Stadsgehoorzaal, 810 uur: mannenkoor „Kunst na Arbeid", receptie 60-jarig bestaan. Maandag Rapenburg 39, half 5: Vereniging tot bevordering van de bouw van werk manswoningen, aandeelhoudersvergade ring. Snouck Hurgronje-huis. O., studiecursus „Pen en Penseel" door drs F. P. Huygens. Sohouwburg. 8 uur: abonnementsvoor stelling. Haagse Comedie met Colombe Jean Anouilb. ur: Expogé, causerie Leidse amateur-fo- van DaLsum over en het gebruik van Gulden Vlies. 8 Johan Bodegraven. De Doelen, 8 uur: tografen, A. P. W. landschapsfotografie liohtfilters. Stadsgehoorzaal, 8 uur; jubileumcon cert Kunst na Arbeid, m.m.v. Ex Animo. Tentoonstellinten Lakenhal: Tussen Romantiek en Haag- School (landschappen uit het midden der vorige eeuw) 104 uur, (tot 25 Jan.). Rijksmuseum voor Volkenkunde Steenstraat la. zeven eeuwen Ch'nese Iligraphle en schilderkunst (collectie dr R. H. van Gullk). 10—4 uur (tot 14 Februari). Prentenkabinet, Kloksteeg 25, 2—5 u.: Het landschap In de Noord-Ned prent kunst (eerste helft I7de eeuw) (tot 30 Januari). H. B. G.-gebouw. 9—22 uur: tweede Bloemlust-tentoonstelling (t.m. 23 Januari.) Alphen aan den Rijn, Museum Rijnkade 11, 2—9 uur: werken van Paul Citroen. Diana en Johfra (tot 23 Jan.). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. 1 apotheek „Tot hulp der Menschheid". Hooigracht 48. tel. 21060 Deze speciaalclubs behartigen de be langen van een bepaald ras. De Holland se Kropperclub b.v. komt hier voor de dag met 250 exemplaren. Er zijn tal van kleurslagen. waarvan de Blauwe nu wel de meest populaire is. zowe'. in roeken (enkelkleurige) als in bonte. De smaak is ook hier aan de mode onderhevig. Daar- veranderen de inzendingen met het jaar. Zo heeft men enige jaren ge leden niet kunnen dromen, dat de Non duiven de grootste klassen op deze ten toonstelling zouden worden. Dit leuke wit-zwarte vogeltje J-aagt een coquet mnen-kapje. Er zijn onder de keurmeesters ma ie een internationale vermaardheid ge nieten. Zoals de Engelse keurmeester mi Sears, een millionnair. die vele duiven- parken bezit. Een andere Engelse pluim- :-millionair is mr John Woodhead uit Huddersfield. Voor het eerst na de log zijn er buitenlandse keurmeesters uitgenodigd: voor de hoenders is er de voorzitter van de Duitse Pluimveebond. Bij de duiven zijn twee Duitse keurmees- aan het werk. terwijl de Engelsen de kipduiven en de meeuwen voor hun reke ning nemen Een bijzondere figuur is ook de heer Jean de Winter, de hoogbejaarde Belg. die zich speciaal buigt over ïese meeuwen en de Antwerpse Smierels. Een 60-tal keurmeesters werk ten gisteren in de Houtrusthal om mei assistenten de 4"& duizend dieren t« testen. Opvallend is het grote aantal post duiven: 2000. dank zij de medewerking de Haagse Bond van Postduivenlief- hebbers. Duizend konijnen De langoren zyn met 1000 exemplaren vertegenwoordigd. Door de grote concur rentie weet de pluimveehouder heel goed, dat 'hij alleen dieren van werkelijk top klasse naar deze show moest sturen. Daarbij moet rekening gehouden worden met het feit, dat het zachte winterweer de haarconditie op slechte wijze be ïnvloedde. Bij de konijnen, die hier hun Stemmen staakten over kwestie van het bouwterrein aan Jan Steenlaan Dit is prof. dr C. C. Berg, die 25 jaar geleden het hoogleraars ambt aan de Leidse universiteit aanvaardde. Van dit jubileum maakten wij enige dagen geleden reeds uitvoerig melding. C. A. Visser 25 jaar bij de S.L.F. Gisteren herdacht de heer C. A. Vis- ;r, machinist eerste klasse bij de elec- triciteitsfabriek, de dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de stede lijke lichtfabrieken. De jubilaris werd ontvangen in de directiekamer, waar hij werd toegespro ken door de directeur, ir Y. Ykema, die hem #fen oorkonde en een gratificatie aanbood. Verder werd nog het woord gevoerd door de bedrijfschef, de heer H. F. Barg. de voorzitter der jubileumcommissie, die tevens een fraai geschenk aanbood. Hierna vond nog een huldiging in de kring der collega's plaats. GEMEENTE LEIDEN Onder voorzitterschap van jhr mr L. M. E. von Fisenne kwam de raad gisteravond bijeen. Met kennisgeving was afwezig de heer A. A. Willëmsen. De voorzitter opende de vergadering met het uitspreken van een nieuw jaarsrede. Hij memoreerde in de eerste plaats het overlijden van wethouder J. de Greef, wiens adviezen en bijstand, vooral in technische zaken, zeer gemist worden. De burgemeester bracht de belangrijkste raadsbesluiten in herinnering. Wat de loop der bevolking betreft: In 1953 werden 94 kinderen geboren, terwijl 261 personen zich hier vestigden; leden 32 inwoners en vertrokken zijn 282 personen. Het geboorteoverschot bedraagt dus 62, terwijl 21 mensen meer vertrok ken dan zich vestigden. De totale be volkingsgroei is derhalve 41, waardoor de gemeente op 31 December j.l. 4096 in- rs telde. Het vertrekoverschot blijkt in hoofdzaak in emigratie te zitten. In totaal werden 35 hele woningen toe gewezen, waaronder 12 nieuwe woning- oningen. Aan 5 gezinnen werd gedeelte van een woning toegewezen, in gevallen werd een hele woning gevor derd, terwijl éénmaal ruil van een hele ïg plaatsvond met een andere ge- Otticiële publicaties AUTOBUSDIENST Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie (afdeling Algemene Zaken) met ingang van heden gedurende vier weken ter inzage ligt de beschikking, waarbij hun College vergunning heeft verleend aan de N.V. Eltax, alhier, voor het uitoefenen van een autobusdienst (ringlijn Westerkwartier) binnen de ge- LEIDEN, 22 Januari 1954. Burgemeester en Wethouders De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris J. BÜÜL. Om te kunnen bouwen met financie- ngsregeling werd er in de afgelopen 3 iren slechts een contingent verstrekt 24 woningen: een droevig beetje. Bij het einde van het vorige jaar werd in Warmond nog extra toegewezen één woning. Inmiddels ontvingen B. en W bericht, dat in December ingediende plan betrekking hebbende op 3 woningen, meer tot het bouwcontingent 1951-'53 konden worden gerekend, maar reeds bij baat in mindering zouden worden gebracht op het nog steeds onbekende bouwcontingent 1954-'56. Eenzelfde ge dragslijn heeft men ook in andere ge meenten moeten ervaren. B. en W. heb ben hiertegen terstond een scherp pro test laten horen. „Dat nu in de tweede helft van Januari in deze provincie het toegestane bouwcontingent nog steeds de gemeentebesturen is bekend gemaakt, acht ik in hoge mate ongezond," aldus de burgemeester. De bouwnijverheid was ook het afge lopen jaar niet onbevredigend. Verleend werden in totaal 28 bouwvergunningen waarde van 319.000. Gereed kwamen 18 woningen, in aanbouw waren op 31 December 5 woningen. Verscheidene belangrijke wérken kwamen tot stand. Bij de ingekomen stukken bevonden zich enkele opgaven van gemeentebestu- omtrent de salariëring van de wet houders ln die gemeenten. De voorzitter deed een persoonlijk voorstel om Ged. Staten te verzoeken de jaarwedde van de Warmondse wethouders te brengen op 1000 per jaar per persoon. Na heropening van een besloten zitting (waaruit de wethouders zich intussen ver wijderd hadden) werd het voorstel met algemene stemmen aangenomen. Protest Het antwoord van de N.Z.H.V.M. op de gezonden protestbrief aangaande de strub belingen bij de nieuwe busverbinding LeidenHaarlem via Warmond, had de heer Schepers (V.V.D.) verbaasd. Zater dag j.l. was de bus uit Haarlem van 14.38 bij de Warmundastraat „vol" door gereden, terwijl de opvolgende bus van 14.58 uur hetzelfde deed. Intussen was het aantal reizigers bij de halte van de War mundastraat tot 28 gestegen. Op de Baan bleek wel een reservebus te staan, maar die werd wonderlijk genoeg niet Inge schakeld. Hij vond dit een grote organi satorische fout. Zijn inziens is de directie wel goedwillend, maar zitten de fouten bij de chauffeurs. De voorzitter antwoordde, dat de N.Z.H. geen schriftelijke klachten van de bur gerij ontvangt, zij is daar wel ontvanke lijk i Wethouder Dekker (A.R.) was ook te leurgesteld. Hij had de teleurgestelde rei zigers dan ook opgewekt direct bij de N.Z.H. een klacht in te dienen, maai schijnbaar moppert men liever onder el kaar dan de grieven schriftelijk in te De heer Van der Voet (CH) vroeg een protest in te dienen, van de raad uitgaande, bij de rijksverkeersin spectie. Volgens hem kloppen de aan. sluitingen op de eigen lijnen der NZH niet eens, met name in Haar lem, wanneer men naar IJmuiden moet. Na nog enige discussie werd conform het voorstel van deze spre ker besloten. Bouwterrein Een ander punt, dat nogal discussie veroorzaakte, was een hernieuwd verzoek de heer De Jong nog een strookje bouwterrein naast zijn woning Jan Steenlaan te mogen kopen. Eenzelfde verzoek was in de vorige vergadering reeds afgewezen en B. en W. stelden thans eenzelfde beslissing te nemen, daar zich geen nieuwe perspectieven De heer Van der Voet (C.H.) vond, dat in de brief beschuldigingen geuit vroeg wat daarvan waar was inderdaad meer grond beloofd De voorzitter zei, dat de brief onjuist heden bevat. De heer De Jong had reke ning moeten houden met het uitbreidings plan, dat moet iedere bouwer. bracht de ■an B. en W. de brief an te nemen en daar- beschikken op diens an nog meer grond. Na nog enige dii zitter het voorstel v kennisgeving a door afwijzend te verzoek tot koop v in stemming. Vóór het voorstel van B. en W. stem den de heren Dekker, Beugelsdijk, Van Rijn, Van der Voet en Van Bladel, tégen stemden de heren Vergeer, Van Schie.' Van Vliet, Weijers en Schepers, zodat de stemmen staakten. Conform de gemeente- zal het voorstel van B. en W. nu in de volgende vergadering opnieuw in stem ming worden gebracht. De Raad had geen bezwaar de toneel afdeling van St. Matthias alsnog de in 1953 reeds toegekende, doch toen niet ge bruikte subsidie ad 250 voor een toneel uitwisseling met een vereniging in Rous- selaere (België) uit te keren. Deze toneel- uitwisseling kon door bijzondere omstan digheden in 1953 niet doorgaan. Bij de oriënterende bespreking over de mogelijkheden tot uitbreiding van het ge meentehuis, bleek men unaniem van me ning, dat het plan van het Bouwcentrum, gezien zijn beperktheid, te duur was. Men oordeelde, dat het meer verantwoord was »n definitief plan te ontwerpen. De huidige toestand kan echter niet gehandhaafd worden. Men besloot er na rgadering nog eens nader op door de afkoop som zal in 50 jaar, die in de verbeterings- kosten in 30 jaar worden afgeschreven. Bovendien was nog 1000 uitgetrokken ter bestrijding van de kosten, die ver bonden zullen zijn aan de voorgenomen officiële viering van de opheffing en de opening der nieuwe brug. De voorzitter deelde mede, dat B. en *W. dienaangaande reeds voorbereidingen treffen. Ieder raadslid zal een souvenir ontvangen, evenals diverse autoriteiten, die zich ver dienstelijk hebben gemaakt om tot de opheffing te komen. Wat dat souvenir i zou zijn, bleef nog een verrassing. Jan Steenlaan In verband met de voorgenomen bouw an woningen aan de Jan Steenlaan bleek het noodzakelijk te zijn het bouwrijp- maken van de gronden in het plan Lee- vliet binnenkort te voltooien, o.a. door verbetering en verbreding van de Jan Steenlaan. Naar raming zal hiervoor een bedrag benodigd zijn van 52.307,75. Voor de verbetering van de Herengracht werd 2100 beschikbaar gesteld, terwijl ts de huren van enige gemeentewo ningen met de bekende 23 procent hoogd werden. Als uitvloeisel van de nieuwe Brand- eerwet werden de verordening ter koming van brand (de preventieverorde ning) en de verordening op de organi satie van de brandweer, zonder hoofde lijke stemming opnieuw vastgesteld. Bij de rondvraag dankte de heer Van liet (K.V.P.) de voorzitter ni raad voor diens goede wensen. De heer Schepers (V.V.D.) kreeg te horen, dat de 'ergunning voor de koffietent nabij de Driesprong aan de Wasbeeklaan, steeds tijdelijk is. Met een verzoek de heer Weijers (K.V.P.) om, wanneei huisvuil op andere dan de gebruikelijke dagen zal worden opgehaald, dit tevoren bekend te maken, zal rekening worden gehouden. Rijwieldiefstal Onze plaatsgenoot, de heer De Vr., had tijdens werkzaamheden op het land, zijn fiets gestald tegerv een schuurtje Rijksstraatweg onder Sassernheim. Toen hij huiswaarts wilde keren kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat iemand zich over zijn karretje ontfermd had. De politóe tracht nu fiets en dief op to sporen- Jaarfeest Chr. verenigingen Ohr. Meisjesvereniging „Dient Elkander door de Liefde" en de Chr. Jongemannenvereniging „Dient den Heer" houden Dinsdag om half acht een jaar feest in hotel De Zon. Op het program- staan o.m. opvoering van toneelstuk- cn een verloting. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Adrians, d. v. D. van Vliet C. M. C de Vos; Maria J., d. van H. Schellingerhout en M. J. Horstman; Peter S., z. v. J. v. d. Wijngaard en J. E Harteveld; Magdalena J.. d. v. C Lepe- en J. Lasschuyt; Willem F., z. van d. Walle en C. Gorree; Sander, z. v. C. Hemmes en E. F. J. T. Floris; Hen- drikus G„ z. v. H. Mos en H. Vermeulen. OVERLEDEN: N. J. Moonen. man. 50 jr: J. v. d. Heuvel, wed. van Bouwman, 81 jr: J. Krekel, wed. van Bosman, 82 jr; Kloek, wed. van v. d. Steen. 82 Jr; A Hockx, wed. van Koeken, 65 jr. ONDERTROUWD: H. H. v. d. Bogaerd T. C. de Groot; A. W. de la Court en A. Hidding; D. F Douma en C. J Zirk- W. C. van Es en B. Prenen; A. G. van Leeuwen en M. J. Zitman: F Leu- gering en R. de Roode; J. van Putten en G Oasevoort; T. de Raad en D. E. van Gorsel; W. Reijchard en J. C. T. van Ruiten; W. K. Verhoog en J. Rysbergen; W. A. de Boer en M. E. Luyt. opwachting maken, zagen we grote klas sen in Vlaamse reuzen. Weners. Belgi sche Hazen. Rexen (kortharige rassen) en de leuke 'rieine Pooltjes. Extra melding verdient een uitgebreide col lectie exotische vogels van het Dieren park „Wassenaar", die in grote parketten te bezichtigen is. zomede een fraaie col lectie Watervogels van mr Jochems. Wassenaar. Zo'n keurcollectie dieren zou onmoge lijk bijeen te brengen zijn zonder de medewerking van tallozen, waarbij Koninklijk Huis het goede voorbeeld gaf Mooie medailles werden beschikbaar gesteld o.a. door H.M. de Koningin, door ZJCH de Prins der Nederlanden, door de minister en directeur-generaal de Landbouw, de Commissaris der Ko ningin der Prov. Zuid-Holland en Haagse burgemeester. Ook zijn ambtgenoten van Rijswijk en Voorburg gaven blijk van belangstel ling in de vórm van medailles, zomede de Voorzitter van de Haagse Kamer van Koophandel en fabrieken De grote bonden, die aan deze tentoon stelling medewerking verlenen zijn: Alg. Ned. Bond van Dwerghoenderfokk Ver., D.V. Ned. Bond van Sierduivenfokk. Ver., NBS en de Nieuwe Ned. Bond van Konijnenfokkersverenigingen, N N.K.B., doch behalve deze Bonden doen tal van Hoender-, Krielhoender-, Duiven- en Konynen-Speciaalclubs mede aan deze Show. De prijswinnaars De zilveren medaille die door H. M. de Koningin ter beschikking is gesteld voor het beste dwerghoen op de 59ste tentoon stelling van Avicultura, die in Houtrust wordt gehouden, is gewonnen door de heer G. C. Schimmel uit Hoogland (gem. Utrecht). De andere uitslagen luiden: zilveren medaille van Z.K.H. Prins Bern- hard voor de beste sierduif: de heer G. Bontekoe uit Den Haag. Medailles van de minister van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening voor het fraaiste hoen: de heer E. Doornbos uit Helium (Groningen), voor de fraaiste kropper: de heer G. Bontekoe uit Den Haag, voor het fraaiste konijn grote rassen, de heer J. Th. Behr uit Driebergen. Medaille van de commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland voor het fraaiste dier in de Nederlandse grote hoender rassen: de heer W. E. Neuteboom uit Leiden. Zilveren medaille van de burgemeester in 's-Gravenhage voor het fraaiste ko nijn middenrassen: de heer J. M. van Hattum uit Drumipt (Gelderland). Medaille van de voorzitter der entente voor de fraaiste ram van de tentoonstel ling: de heer O. Verméulen uit Binnik (Utrecht). Aanrijding bij Verversbrug Gistermiddag half 5 is op de Oude Herengracht ter hoogte van de Ververs- brug de negenjarige P. J. R. uit de Ma- rijkestraat bij het uitwijken in aanraking gekomen met een truck met oplegger. Het rechteronderbeen van de Jongen brak. De E.H.D. vervoerde hem naar het grote ziekenhuis. Brand in huis Gistermiddag 4 uur is een brandje uit gebroken in het perceel Jan van Gelen straat 20. De vrouw des huizes had een vochtige mat bij de haard gezet, die er blijkbaar zo dicht bü heeft gestaan, dat zij ging branden. Enig meubilair werd yerbrand. De brandweer bluste met de nevelspuit. VOORSCHOTEN A.R. vrouwen aan de studie Gisteravond werd onder auspiciën van de contactgroep van „Scevar" (AR. vrouwenstudieclub) een vergadering ge houden. waarin de heer C. D. v. Oosten een causerie hield over het onderwerp „An»i-revolutionnair, ook nu!" Mej. L. van Cuilenburg zette ln een kort openingswoord het doel van de studiegroep uiteen. Hieruit bleek, dat Voorschoten wilde komen tot de vorming van een studiegroep voor vrou- zoals deze reeds op verschillende plaatsen bestaan. Het is niet de bedoe- blijvende, vaste organisatie in het leven te roepen. Nadat de dames de vergaderingen van de groep gedurende bepaalde periode hebben bijge woond, zullen zij aan het werk der kies vereniging deelnemen. Hierna sprak de heer Van Oosten. HU behandelde de grondgedachten van de A.R. partij, schetsic in 't kort de situatie op politiek gebied in het midden der vorige eeuw en vergeleek deze met de toestand, waarin we thans verkeren Na aandacht te hebben geschonken m verschillende onderwerpen, die in vroeger jaren de belangstelling trokken, spr. op de vraagstukken, die thans oplossing vragen. Ook besprak de heer Van Oosten de organisatie van de A.R. Partij. Wat de opbouw en inrich ting der partij betreft, meende spr., dat verandering hierin noodzakelijk is ge bleken. Het is dan ook wel te begrijpen, reorganisatiecommissie in het leven is geroepen om van advies te dienen. Na een gezellige pauze werd een aan tal vragen gesteld, waarüit bleek, rdat de behandelde punten grote be langstelling bestond. Deze eerste verga dering van de nietltoe studiegroep mag wel geslaagd worden geacht. LEIDERDORP Gisteravond werd vanwege de Prot. gezondheidszorg een filmvoorstelling gehouden. Ds Honnef, die opende, zei, dat er op ,het gebied van deze zorg nog veel gedaan moet worden, wil men tot een dragelijk resultaat komen. Spr. dacht in het bijzonder aan de activiteit van de Rooms-Katholieken tegenover de nalatigheid aan onze kant. Hoe scheef de verhouding ie. wordt nog eens extra belicht door de cijfers uit de noordelijke provincies, waar één bed In een R.K. inrichting staat op de 60 R.K. bewoners en één. bed in een Prot. Inrich ting op de 500 Prot. inwoners, Het is duidelijk, dat vgle Protestanten zowel in het Noorden als elders dus in R.K. inrich tingen moeten worden verpleegd. Pro testanten moeten zorgen voor de Prot. zieken, aldus spr. De film „Vechten en Dienen' zien, hoe het leven in onze ziekenhuizen is. gevat ln de omlijsting van het leven van alle dag. in en buiten het ziekenhuis. Er is een meisje in de film, dat, bij spel door een ongeval getroffen, in het zie niet allen medeverantwoorde- O EGSTGEEST Ontspanning op Endegeest Voor de patiëntenraad van Rhijngeest moet het gisteren wel een grote voldoe ning geweest zijn, dat zo velen gehoor hadden gegeven aan de uitnodiging eer ontspanningsavond bij te wonen in d< tcreatiezaal van Endegeest. De heer J. Greveling, art* op Rhijn. geest, opende deze avond met een kort woord, waarin hij zeide dat toneel alleen beschouwd wordt als een vorir ermaak, maar ook een vorm van mede werking is tot beterschap. Het stuk hield volgens dokter Greveling een le allen. Onder regie van dr W. Ballet brachten hierna een zevental bewoners van Rhijn geest het bekende vrolijke spel var. Nono: „Arme rijken" ten tonele. Het werd met veel enthousiasme gespeeld en de toeschouwers beloonden de spelers met ~?n hartelijk applaus. Na de pauze kwam het muzikale ge deelte. Hein Bouwman gaf een saxofoon solo. aan de vleugel begeleid door Nel Hempenius. Het was Valse Vanité Rudi Wieduf. De avond werd besloten me', het optreden van boerenkapel „De Polderploeg" met zang van Janny Gul- demond. Christenvrouwen zagen Nederlands fabrikaat Dat explicatie bij een stomme film niet droog behoeft te zijn hebben de leden de afdeling Oogstgeest van de Chr. Vrouwenbond gisteravond in Irene erva- Daar gaf de Vereniging Nederland- Fabrikaat voor de dames een filmvoor stelling. waarbij de heer W. Beets Jr op geestige en onderhoudende wijze toelich ting gaf. Eerst maakten de dames een tochtje per vliegtuig over die gedeelten i ons land, waar industrie gevestigd is. en kregen daarna een kijkje in een paar fabrieken, waar o.a. papier, huishoude lijk voor de verzorging van, onze zieken? Net als het meisje In de hoofdrol denken wij er doorgaans te weinig aan. of de zieken wel die verzorging kunnen, genie ten, die hun, toekomt, en of wij er wel voldoende aan hebben meegewerkt, die verzorging mogelijk te maken Totdat wij op een ogenblik de ontstellende ont dekking doen. dat wij op dit terrein een grote achterstand hebben. De film bindt de toeschouwers op het hart, dat het ver zorgen van de zieken niet het stiefkind mag zajn van de Protestantse activiteit. Velocitas' feestavond Morgenavond om 8 uur hoopt de Ohr. korfbalvereniging Velocita6 de jaar lijkse propaganda, en feestavond in Irene te houden. De verschillende onderafde lingen zullen prestaties op muzikaal ter rein leveren, er zullen rhythmisohe bal spelen worden gedaan, maar het hoogte punt van de avond zal de opvoering van een toneelstukje door eigen leden zijn. Arjo» Morgenavond houdt de Arjos een ver gadering in een zaal echter de Geref. kerk. De heer J. L. Plugge te Scheve- ningen spreekt over „Beginsel en Ideaal". Sfeer in 't gezin De ..Nieuwe Leidscbe" e lijke voorwerpen, honden- en kattenbrood lepels, aardappelmeel, schoenen enz. wer den gemaakt. Vooraf had de heer Beets reeds op gemerkt, dat de Nederlandse industrie daarom zo belangrijk is. omdat er werk gelegenheid moet zijn voor de grote be volkingsaanwas. Hoewel er velen emi greren, anderen willen toch hun toekomst in eigen land zoeken. Nederland, da: wei. nig grondstoffen heeft, moet bijkans alle» importeren. Daarom is de export voor Nederland van zo groot belang. Mevrouw E. E. Eringa-Andriessen leidde als presidente de avond. In de pau ze werd de afdeling nog verblijd door het toetreden van enige nieuwe leden. Aan hot slot van de avond werden enige ar- :ikelch uit de „bezochte" fabrieken gratis onder de dames verloot. Burgerlijke stand Geboren: Harry G., z. v. P. Zwanen burg en C. van Leeuwen, Wijttenbach- weg 83; Theodorus C. M., z. v. Th. J. Wittemen en P. M. van der Lans, Dorps straat 40; Margaretha S. Ad. v. H. F. van Tongeren en M. J. Rutfgrok. Duin- zichtstraat 20; Jacobus A., z. v. T. Hoo- gerdUk en J. CUjn, Dorpsstraat 58; Cor nelia A., d. v. H. J. Bonda en C. Chr. Th. van Rietberg, Hofdijck 51; Jacquelina W., d. v. A. W. v. d. Worm en P. J. Goed- bloed. Prins Hendriklaan 19. Gehuwd: Th. G. J. Landré en C. M. Vriend. Overleden: F. Schagen, 87 jr; J. Ouweraloot, 62 jr; C. J. Juffermans, 74 J.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3