De les van een rapport Kon. Marine weer verrijkt met 2 Amerik. mijnenvegers Jeuk DEBRAUME Van het eit van AVONTURIERS 2 VRIJDAG 22 JANUARI 1954 "F EN uitgesproken r.k. politieke partij (en dus niet maar een „katholieke ■^werkgemeenschap'' in de Party van de Arbeid en evenmin twee r.k. politieke partijen naast elkaar): zo luidt de conclusie, waartoe het rapport over de staatkundige eenheid der rJc. Nederlanders komt. Die éne r.k. party, die de commissie op het oog heeft, is kennelijk de Katholieke Volkspartij, de K.V.P., maar aan het adres van deze partij heeft de commissie toch wel enige suggesties. Die liggen vooral in het tijd vak van de partijreorganisatie. Ook van deze suggesties zal men buiten de K.V.P. kennis willen nemen. Er moge in Nederland veel onderscheid zijn in levensbeschouwingen en die levensbeschouwingen mogen van invloed zyn op de manier, waarop men zijn politieke party opbouwt er is daarnaast nog een breed terrein, waarop men wederkerig winst kan doen met elkanders denkbeelden. Een gezond partijwezen is ten slotte een Nederlands belang. pARTIJREORGANISATIE is in onze tijd niet iets nieuws. In de wen- selijkheid daarvan schuilt ook niets verontrustends. Er is nu eenmaal ook in deze aangelegenheden een zekere groei. Er zyn andere middelen dan men voorheen had, om het contact met de „eigen mensen" te bewaren; er zijn ook andere mogelijkheden tot ledenverwerving; en zo ware er meer te noemen. Ook is de „instelling" van de mensen niet altijd gelijk; de ene tijd is nu eenmaal meer individualistisch dan een andere, die wellicht meer collec tivistisch van karakter is. Een politieke partij behoort met deze verschijn selen rekening te houden. Trouwens, waarom zou een partij wèl telkens haar program onder de loupe mogen nemen en daarin de actuele vragen van de dag mogen ver werken, maar anderzijds de organisatie van de partij onaangetast moe ten laten behoeft het niet te verwonderen, dat behalve binnen de kring van ^de K.V.P. ook bijvoorbeeld bij de A.R. Partij de noodzaak van reorga nisatie in onderzoek is. De heer J. Smallenbroek heeft hierop dezer dagen zijn persoonlijke kijk gegeven, een kyk die des te interessanter is, aange zien de heer Smallenbroek van de reorganisatiecommissie zijner partij deel uitmaakt. Zoals men heeft kunnen lezen, staat de heer Smallenbroek o.a. vóór een bestendiging van de huidige federatieve structuur der A.R. Party (opgebouwd uit plaatselijke kiesverenigingen); een deputatenvergadering die het karakter krijgt van een toogdag; een centralen convent met rui mer bevoegdheden, o.a. ook ter bespreking van het beleid der fracties; een Kuyperstichting die in de partij wordt opgenomen en ook meer recht streeks by het werk van»de partij wordt betrokken. Intussen, er zal nog gelegenheid te over zijn, op deze punten terug te komen, wanneer ook van deze commissie het rapport (moge het zyn spoedig) ter beschikking zal zijn. /~\OK het r.k. rapport komt met suggesties, die de amdacht verdienen. Om er enkele te noemen: een blijvende programmacommissie, een sociaal-economische studiedienst, een staatsfilosofische studiegroep, samen werking met andere r.k. organisaties, met name op maatschappelijk gebied. Er wordt in dit r.k. rapport ook sterk gepleit voor een duidelijker on derscheiding tussen enerzijds de partij (die het staatkundig willen van het r.k. volksdeel belichaamt) en anderzijds de fracties (die, altijd in com binatie met andere partijen, moeten trachten door te voeren wat concreet doorvoerbaar is). Om aan dit onderscheid accent te geven behoort, zo luidt een der adviezen, de voorzitter van de partij niet tevens deel uit te maken van de volksvertegenwoordiging. m Aan boord van Hr Ms „Borne", die vroeger, toen de Kon. Ned. Marine haar nog niet van Amerika had overgenomen, AMS 108 heette, bevin den zich drie officieren. Zij zijn van links naar rechts: de luitenant ter zee der derde klasse J. T. Meijers uit Rotterdam; de luitenant ter zee der tweede klasse T. H. de Meester uit Bussum (commandant); en de adelborst eerste klasse S. C. Gooszen, Jan van Nassaustraat 43, Den Haag. Geen stormstuw in de Nieuwe Waterweg (Van onze parlementsredacteur) Er ls geen sprake van, dat de Delta commissie aan de minister van Verkeei en Waterstaat uitbreiding van haar op dracht zal vragen, aldus verklaarde vandaag ir A. G. Maris, directeur-gene raal van de Rijkswaterstaat en voorzittei van de' commissie waterstaatkundig) voorzieningen, welke werd ingesteld n< de Februari-ramp van het vorig jaai (de zgn. Delta-commissie». Wij vroegen hem dit naar aanleiding van geruchten, ais zou de Delta-commis sie overwegen, bij de afsluiting va zeegaten tevens in ogenschouw te n« het bouwen van een stormstuw in de Rotterdamse Waterweg, naar analogie van de plannen, welke tot uitvoering zullen komen in de Hollandse IJssel. Toen minister Algera de Delta-c missie installeerde, wees hij er op, dat bij het onderzoek naar de mogelijkheid van de afsluiting van de Zeeuwse Zuidhollandse zeegaten er van moest worden uitgegaan, dat de Nieuwe Water weg een open vaarwater zal blijven. Het aanbrengen van een stuw zou dus niet met deze opdracht in overeenstemming zijn en de Delta-commissie zou hierom trent niet kunnen adviseren, zonder wij ziging van die opdracht. Blijkens de klaring van ir Maris wordt een dergelijke wijziging echter in geen enkel opzicht overwogen. Vernieuwd ziekenhuis te Leerdam geopend In tegenwoordigheid van talrijke auto riteiten heeft mevr. Kespers, echtgenote van de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, gistermiddag het ver nieuwde en uitgebreide ziekenhuis te Leerdam geopend. Het ziekenhuis, dat ook voor de om liggende geeneenten van betekenis is. be schikt mi over een capaciteit van 64 bed den. een volledig uitgeruste operatiezaal, een röntgenkamer en een uitgebreide ap paratuur voor de interne geneeskunde en physische therapie. Plannen voor de bouw van een polikliniek en een labora torium wachten nu nog op uitvoering. (Adv, KOU-KOORTS-GRIEP SANAPIRIN (Mijnhardt) veelvoudi ge geneeskracht door veelvoudige samenstelling. P«i» p« k«A.r 90 50 et Uitgever van „Libelle" voor f 30.000 opgelicht Tegen kok in hoger beroep 1 jaar en 6 maanden geëist Tegen de 49-Jar!ge kok H. H uit Apel doorn is gisteren in Arnhem in hoger be roep de rechtbank te Zutphen had hem vrijgesproken één jaar en zes maanden geëist, wegens oplichting van uitgeverij De Spaarr.estad-drukkerij te Haarlem. Verdachte had in Augustus '52 het door dere drukkerij uitgegeven damesweek blad Libelle weten te interesseren voor door hem te organiseren tentoonsstel- staat dan dit r.k. rapport de staatkundige eenheid der r.k. Nederlan- ders voor. Belangrijk materiaal is daartoe bijeengebracht. Eén opmer king in dit rapport trof ons nog. Zij was deze, dat deze eenheid op politiek gebied niet slechts eisen stelt aan de éne party, maar ook aan de leden van die partij. Inderdaad, alle argumenten kunnen nog zo goed zijn, daarmede is de eenheid nog niet gemaakt tot een levende werkelijkheid. Daarom wordt van de partij gevraagd een onbevangen, redelijke, zelfstandige en duidelijke r,rrn uoor nem ie r-reaniseren temoonss houding. Zy. sta open voor de mrtchten van minderheden, ja zelfs "van iIrvg 0O culinair gebied Daar ook eer enkelingen, als die inzichten op zichzelf op goede gronden steunen. [der weekblad interesse voor de orgarii- Ook van een partij ligt de kracht ten slotte niet in de wil,- die-zy weet op te leggen, maar in het respect, dat zij weet te winnen. TTIERMEDE sluiten wij onze artikelen over dit r.k. rapport, dat de r.k. -■-■■eenheid op staatkundig gebied tot onderwerp had, af. Wij gaven aan bet rapport aandacht, omdat het ook voor niet-r.k. Nederlanders van belang kan zijn kennis te nemen van hetgeen daar wordt overwogen. In dit verband ligt nog een opmerking voor de hand. jSet r.k. rapport neemt als uitgangspunt, dat de r.k. een eigen, principiële viaie hebben op staat en maatschappij. In hoeverre dat werkelijk het geval is, willen wij thans niet beoordelen. In elk geval ligt er in dit r.k. rapport, dat zo duidelijk de roep naar r.k. eenheid doet weerklinken, ook voor alle protestantse Nederlanders een opwekking, een waardevol advies, wil men: een waarschuwing. Het is deze: dat men by alle schijnbaar onvermijdelijke verscheidenheid elkander niet loslate en niet alleen zoekt naar wat verdeelt, doch veel meer nog naar hetgeen samenbindt. Houding S.U. t.o. van Duitsland gewijzigd? (Vervolg van pag. 1) De Westduttse Bondskanselier, dr Ade nauer. heeft gisteren to een besloten zit ting van de commissie van Buitenlandse Zaken van de bondsdag plotseling ver klaard, te geloven, dat de conferentie van de Grote Vier een werkelijke kans biedt op hereniging van Duitsland Een merk waardige uitspraak, aangezien Adenauer Uch tot nu toe altijd tn pessimistische zin heeft uitgelaten. Maar deze meningsver- •nderlng wordt nog opmerkelijker, wan neer men daarnaast tn het Weense blad „Die Prease" leest, dat Rakosi. de oud premier van Hongarije aan de leiders van de Hongaarse communistische party zou hebben meegedeeld, dat de Sovjet-Ume wellicht genoodzaakt zou zyn op de con ferentie te Berlijn haar beleid ten aan- tten van Duitsland en Oostenrijk te wy- stgen. Rakosi zou dit hebben gezegd, toen hy verslag uitbracht over een conferentie over de Oostenrykse kwestie, die eind December te Moskou werd gehouden. Inmiddels verwacht men in Britse dip lomatieke kringen, dat Molotof ree<te bij het begin der besprekingen zal eisen, dat communistisch China tot de confe rentie zal worden toegelaten. Een Rood- Chinese delegatie zou reeds te Berlijn zya Posities KLM-vliegtuigen Amsterdam, 22 Jan. Thuisreis: PH-TFE Utrecht, gezagv. Baxter, gister avond half tien op Schiphol; PH-TFD Arnhem, gezagv. Feeney. vanmorgen half tien in Genèvc; PH-TET Tilburg, gezagv Vlotman, gistermiddag kwart over twee uit Bangkok naar Karachi; PH-TEP Pon- tianak. gezagv. Vallance. vannacht half drie van Bangkok naar Calcutta; PH-TES Soerabava. gezagv. Gibson, vanochtend kwart voor vyf uit Djakarta naar Bang kok; PH-TDK Amsterdam vanmiddag 12 uur uit Tokio naar Bangkok. Uitreis: PH-TDO Maastricht, ge zagv. Tideman. vanmiddag vier uur uit Bangkok naar Manilla; PH-TDP Rotter dam. gezagv Sluyter. gisteravond 23 uur uit Karachi naar Calcutta; PH-TDN Vlaardingen. gezagv. Deknatel, vanmid dag 13 uur in Karachi; PH-TLW Over- loon. gezagv. Pascal, (emigrantencharter naar Melbourne) in Singapore en 23 Jan. 'a avonds elf uur naar Djakarta. Hilversum II gisteravond even uitgevallen Het NCRV-programma over de zender Hilversum II is gisteravond korte tüd derbroken geweest wegens een storing by de zender Lopik. Om één minuut over tien viel de zen der uit, doch een minuut later was hy weer in bedryf, zy het met een lagere energie. Hierdoor kregen radioluisteraars op grote afstand van Lopik geen ont vangst. Om kwart over tien was een tenderpauze van 50 seconden voldoende om bet euvel radicaal uit de weg te rul- satie van de tentoonstelling had, ontving H. een cheque van f 30.000 en de opdracht zo spoedig mogelijk tentoonstellings ruimte vast te leggen. De bedoeling was de Ahoy-halien in Rotterdam te huren. Het bleek, dat er f 10 000 meer voor de huur van de hallen moest worden neer geteld. H. ging daarna niet meer door met de voorbereiding van de tentoonstel ling. doch hy kocht voor ongeveer twee en twintig duizend gulden een nieuwe Ford-Zephyr. Voor het hof verklaarde de kok. dat deze 30 mille een schenking was. Uit spraak over 14 dagen. En nu dit nog Met ingang van 1 Dec. J.l. ls de in specteur van politie te Amersfoort, G. J. Smallegange, in vaste dienst benoemd tot directeur van het Ryksobservatle- huia voor Jongens te Zeist, -tr De salaris sen van de wethouders van Haarlet zullen, behoudens goedkeuring van deputeerden, worden verhoogd van 7900 markt te Hengelo (Gld) waren 65 paar- tot 10.000. Op de jaariykse paarden- den aangevoerd; pryzen: luxe paarden 8001500; werkpaarden 550900; enters 375600. De burgemeesters van Limburgse gemeenten, die gemeente politie bezitten, zullen ln Heerlene politie opleidingsschool oprichten; na te Wassenaar de tweede in ons land. De Maastunnel in R'dam is tot va nacht half een voor het verkeer ver-I orde van de Italiaanse Republiek sperd geweest l.v.m. een gecompliceer-1 dê autobotsing in de Oostehjke buis, waarbij enkele personen licht gewond In het kader van de Militaire Bijstand „Borne" en „Brielle" nog dit voorjaar naar Nederland De Kon Nederlandse Marine heeft op- marinestation te New Orleans, de Ame- nieuw de beschikking gekregen over een rlkaanse. Te Seattle in de Noordweste tweetal kustmynenvegers van de serie, lijke staat Washington, in welks marine die zij overeenkomstig het Programmastation de „Brielle" in andere handen voor Wederzijdse Militaire Bijstand overging, werden dé honneurs respec- (M.DAP.) van Amerika zal ontvangen tlevelijk waargenomen door de kapitein- Hr Ms „Borne", die in Amerikaanse luitenant ter zee P. van Willigen, dienst AMS 106 heeft geheten, en Hr Ms „Brielle", die de naam AMS 167 droeg, zijn onlangs kort na elkaar het ene 9chip aan Amerika'^ Oostkust, het an dere. als eerste van "deze serie, aan de Westkust van de Verenigde Staten" door Nederland overgenomen en in dienst gesteld. Naar men verwacht, zullen beide schepen nog dit jaar de haven van Den Helder binnenlopen. Bij de overdracht van de ..Borne", die in het „Algiers Naval Station" te New Orleans in de staat Louisiana plaats had, vertegenwoordigde de kapitein-luitenant ter zee H D B. Beudeker, plaatsvervan gend Nederlands yrerinc-attaché in de Verenigde Staten, de Nederlandse rege ring en de kapitein ter zee Francis H. Gardner, commanderend officier van het Nieuwe Zuidafrik, gift voor Rampenfonds Ambassadeur nótferhandigcie heden som van 93.478 Vanochtend ls door de Zuidafrikkaanse ambassadeur, kolonel P. I. Hoogenhout aan minister Luns het bedrag overhan digd van f93.478 nagekomen gltfen voor de watersnoodramp. De ambassadeur her innerde er in een korte toespraak aan. dat hij voor het Rampenfonds op 2 April 1953 aan generaal Alons een chèque na mens de Coöperatieve Wijnbouwersver- eniging heeft overhandigd en op 29 Juli 1953 een verdere som aan Z.K.H. Prins Berr.hard, tot een totaal bedrag van f 1.676 000. Tot zijn grote vreugde was spreker in staat de minister namens rege ring en volk van Zuid-Afrika opnieuw een som van f93 478 aan te bieden, waar door het totale bedrag op ruim een en driekwart millioen gulden is gebracht. Kol. Hoogenhout legde er de nadruk op. dat dit verdere blijk van vriendschap en sympathie van. zijn regering en volk er toe zal bijdragen de banden tussen Zuid-7. Afrika en Nederland te verstevigen. HU j d. sprak de hoop uit. dat dit bedrag mee ®- kan helpen de nood in de geteisterde ge bieden enigszins te lenigen. bindingsofficier van de Kon. Marine, de kapitein ter zee J. W. Crumpacker. commanderend officier van. het „Naval Supply Depot" te Seattle. Zoals bekend, is de B-serie kustmij- nenvegers, waarvan de „Borne" en de „Brielle" deel uitmaken, bewapend met 20 millimeter luchtdoelgeschut. De .sche pen hebben een houten romp, een 6tandaard waterverplaatsing van 400 ton en een grootste lengte van 138 voet (42.32 meter».- Zij- beschikken, uiteraard, over de nodige mijnerweegapparatuur en zijn verder uitgerust met de modernste navi- gatie-dnstrumenten. Bij de constructie is in hoofdzaak gebruik gemaakt van niet- megnetische metalen De bemanningen bestaan uit drie officieren en circa zeven en dertig onderofficieren, korporaals en manschappen. Hr Ms Mijnenveger „Borne" staat on der commando van de Luitenant ter Zee der Tweede Klas«e T. H. de Meester uit Bussum. De Luitenant ter Zee der Tweede Klasse J. D. Backer uit Den Hel der voert het bevel over Hr Ms Mijnen veger „Brielle" Aan de overdracht vanj de „Borne" en de „Brielle" zijn in deze serie die van Hr Ms ..Beemster" (AMS 105). Hr Ms „Be- dum" (AMS 106), Hr Ms „Boreulo" (AMS Hr Ms „Bolsward" (AMS 109) is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting ei spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Hulzen (N.H.) twee vacatures H. G. Abma te Delfbhaven en P. P. J. Monster te Katwyk aan Zee; te Nuis (toez.) J. Boekee hulppred. te Drempt; te Nyehaske-Haskerdijk (toez.) H. F. Wolgen te Vollenhove. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Rotterdam-Centrum (vac. J. P. Geels) W. Heerma te Gro ningen (voorheen te Rotterdam). Geref. Gemeenten Beroepen: te Utrecht F. J. Diele- man te Yerseke; te Slikkerveer W. Hage te Aalst. Zendingsman ds Crom- melin Zondag 75 jaar Zondag wordt ds D. Crommelin te Aerdenhout 75 jaar. Als oud-Zendings consul te Batavia en oud-Zendingsddrec- tor te Oegstgéest is hij vooral in Her vormde Zendingskringen een bekende persoonlijkheid. Reeds in 1906 werd hij als candidaat uitgezonden naar Oost- Java. Hy was bestemd voor de theol. op leidingsschool in Modjowarno. maar deed naast de heer Arie Kruyt veel ressorts- werk. In 1918 werd hy Zendingsconsul. Eerst alleen, later met dr Schepper als collega, heeft ds Crommelin op het ge hele brede gebied van de Zending grote werkkracht ontplooid en de belangen van het Zendingswerk ook gediend in onder wijs en medische verzorging. In 1926 werd ds Crommelin Zendingsdirector in Oegstgeest. Na dé oorlog ging hy met pensioen. Als tweede penningmeester bleef hij de financiële zorgen van de Zending m dragen en verving hy dr K. J. Brou- gedurende diens reis in 1948. Na zijn terugkeer uit Jndië is as Crommelin nog enkele malen naar de zendingsvel- den gereisd o.a. in 1932 naar de Minahassa en in 1938 naar de conferentie van Tam- baram met uitsluitend bezoek aan Indië: Sangir en Talaud. Stichting Zeeland vraagt uw gave voor het jeugdwerk De Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk, Dam te Middel burg, houdt jaarlijks een collecte vt haar werk in deze provincie. In 1952 daarmee voor het eerst begonnen, doch in 1953 kon deze actie door de waters nood geen doorgang vinden. Hoewel de: collecte in beginsel alleen in Zeeland wordt gehouden onder het devies: Voor de Zeeuwen door de Zeeuwen, is het be- grijpelyk, dat' de Stichting zich n; grote ramp dit jaar en de bedoeling is alleen voor dit jaar ook om steun wendt tot andere Nederlanders. Zij, die de Stich ting willen helpen dit jaar is de collecte speciaal bestemd voor het jeugdwerk kunnen hun giften storten op het giro nummer 517616. Openbare les lectoren V.U. Vrijdagmiddag 29 Januari te 3 uur zul len ae heren'dr J. Blok en dr R. F. Rek ker. benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Vrije Universiteit, hun openbare les houden ir het Minervapaviljoen. Albert Hahn- plantsoen 2 te Amsterdam. Conferentie Oecumenische School en Kerk Kirchentag in Leipzig gaat niet door Oostduitse autoriteiten weigeren toestemming De' Oostduitse autoriteiten hebben hun toestemming geweigerd voor het houden van de jaarlijkse Evangelische Kircnentag in Leiozig. Als reden werd „de onduidelijke politieke toestand" opge geven. Aldus meldt Reuter. Zoals men weet. is de Kirchentag een congres, niet door de kerk byeengeroe- pen, doch door een aantal van haar leden. Vorig jaar trokken vele tiendui zenden Duitsers uit Oost en West naar Hamburg, daarvoor was men ook reeds in (Oost) Berlijn bijeengeweest. Het was de bedoeling, dat dit jaar grote aantallen Protestantse Duiisers naar Leipzig in de Oostelijke zone zouden gaan. Jeugdraad Op 6 en 7 Februari wordt te Amers foort de jaariykse conferentie gehouden de Oecumenische Jeugdraad. Dit maal staat de conferentie in het teken de tweede assemblee van de wereld raad van kerken, die in Augustus te Evanston (V.S.) zal worden gehouden. Sprekers zijn: mr A. W. Kist. directeur het instituut Kerk en Wereld, re- verend B. T. Molander, secretaris van het jeugddepartement van de Wereldraad van Kerken, mej. ds. B. Ruys van Ber lijn. mr. W. Perkins, secretaris voor werkkampen van het jeugddepartement. en ds H. van Coeverden, secretaris van de Oecumenische Jeugdraad in Nederland. Het lied der aethergolven Hoge Italiaanse onderscheiding voor Adenauer Kanselier Konrad Adenauer is gisteren door de Italiaanse ambassadeur ln Bonn Babuscio Rizzo, uit naam van presi dent Einaudi het Grootkruis in de Dienst- Président Einaudi kreeg gisteren de hoogste Westduitse onderscheiding, die hem overhandigd werd door de Duitse ambassadeur in Rome. 8.00 Nieuws 8.18 Gi 5.00 Gymnastiek voor de vrouw VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitge- :aus, 10.05 Morgenwijding VARA; schakeld", 10.20 Voor I ven 11.30 Sopraan en piano 12.00 Gram 12.13 Land- en tufmbouwmededelingen 12.33 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Vara-varia 1.20 Tango .45 Sportpraatje 2.00 Orgel 3.15 „Eerst den) i tips 3.30 Gram. 4.00 Vai 4 7.00 l s 6.20 Orgel- istieke lal- „De heidense weréid. waarin het Christen dom ontstond", caus. 7.55 ..Deze week", caus. VARA; 8.00 Nieuws 8.05 Gev. program ma 10 00 Socialistisch commentaar 10.15 Weense mimelc 10 40 Onder de pannen", hoorspel 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gi Hllv« I. 298 7.15 Gymnas 36. De kapitein snelde naar dek en verkende" de vreemdelingen. Er was geen twijfel mogelijk, het waren Algerijnse roofschepen. Hij liet de vlag- genmand aanrukken, hees de piratenvlag en trachtte collegiaal te beduiden, dat hij met buit op weg was naar de haven van Algiers. Maar de anderen waren volledig ingelicht aan gaande de man van de „Stad Hoorn". Ze wisten, dat hij bevriend was en zaken deed met het vijandige Saleh en lieten zich niet misleiden. Nu restte hem alleen de vlucht, zijn enige kans. Hij liet de verbinding tussen zijn eigen schip en het Spaanse losmaken, hij was bereid, zijn buit in handen van zijn belagers te laten, als hij zelf maar ontkwam. Maar de anderen vermoedden, dat de kost baarste stukken waren overgeladen op de „Stad Hoorn" en de kapitein van de grootste der twee galeien, tevens commandant van het hele „eska der", gaf last de „Stad Hoorn" aan te vallen en te nemen. Het half ontredderde Spaanse vaar tuig viel hem dan vanzelf in handen. De kapitein van „Stad Hoorn" vertrouwde op zijn snelheid. Toen de piraat het kanonvuur open de, bleek de afstand groter te zijn dan schoots- lengte. Wanneer de achtervolgers niet op hem wonnen, zou hij buiten schot blijven en de duis ternis van de nacht hem redden- Maar het zachte windje bleek daarvoor niet voldoende. De roeiers, aangezet door zweepsla gen, spanden al hun krachten in en na twintig minuten viel de eerste treffer op de „Stad Hoorn". De vervolgers bleken goede kanonniers te zijn, want ze wisten de inkortende afstand zo juist te berekenen, dat ieder schot raak was. Dat werd onhoudbaar De „Stad Hoorn" wend de de boeg. de kapitein stond aan het roer, de bemanning manoeuvreerde met de zeilen en de verplaatsing werd zo vlug uitgevoerd, dat de ko gels van de achtervolgers het schip voorbij vlo gen en zij zich opnieuw moesten oriënterer. en inschieten. De zeventien kanonnen van de „Stad Hoorn" openden hun metalen monden en brandden los op de achtervolgers, echter met weinig resul taat, want het gedwongen manoeuvreren maakte behoorlijk en vast richten onmogelijk. De achtervolgers kwamen steeds nader. De vluchteling seinde „Onderhandelen", de anderen antwoordden: „Overgeven". Dat nooitl Dat zou levenslange slavernij wor den in de macht der Algerijnen! Dan liever al les op alles! Omdat de kapitein begreep, dat hij tegen twee belagers niet was opgewassen, liet hij het vuur richten op het grootste schip, in de hoop dit buiten gevecht te stellen. Maar daardoor kwam het kleinste ongehinderd nader en dat werd noodlottig. De woeste Algerijnen enterden en vlo- UIT HET LAND VAN PRINS BERNHARD door K. IONKHEID gen op de bemanning los. De strijd was heet, maar kort. Een deel der bemanning was geval len, gewond of stervend, de rest gaf zich over aan de veel sterkere vijand. Op het voorschip werden ze op een hoop ge dreven en ontwapend. Adolf was er ook. maar hij miste zijn landgenoot- Zijn ogen gingen langs de gevallenen en hij zag de man liggen met ver brijzeld onderbeen. Maar tegelijk werd aller aandacht getrokken door iets anders. De Algerijnen begonnen dade lijk de boel op te ruimen De sporen van de strijd werden weggewerkt en een kleine ploeg kreeg opdracht de gevallenen te behandelen. Ze deden dit zonder enig onderscheid, want Adolf zag met on'zriting. dat ze niet alleen de doden, maar ook de gewonden in zee wierpen. Hij zag hoe zijn gewonde landgenoot hem smekend aan keek en naar hem toe trachtte te kruipen. Kon hij hem redden? Wat moest hij doen? Schreeu wen? Uitbreken en hem wegslepen? De ongelukkige kroop langzaam nader, zijn doodsangst gaf hem kracht. Juist toen Adolf ge reed stond, hem naar zich toe te trekken, buk ten zich twee kerels, die de man aangrepen en over de reling slingerden. Hij zou zijn vaderland nooit terugzien Adolf uitte een kreet. Hij dacht aan zijn va derland, zijn thuis, zijn moeder. Alles zag hij duidelijk als in een visioen: de boerderij, de woonkamer, zijn ouders, zijn zusters, het grafe lijk slot, de stallen, de keuken, de kramer, de gemoedelijke dikke kok. Zou hij hen ooit terug zien? Nooit, nooit! Hij liet zich op het dek vallen en snikte. Veel tijd werd hem niet gelaten. De gevange nen moesten zich ontkleden en hun kleren wer den onderzocht Adolf kreeg een jonge Algerijn bij zich, die zijn hand stak in alle zakken van ieder kledingstuk, dierbare kleinigheden over boord smeet en ten slotte het buideltje goudstuk ken vond, dat hij dadelijk moest afgeven aan een soort opzichter, jong, doch blijkbaar van aan zienlijke stand, die Adolf triomfantelijk toegrijns de „Dat bewaren wij wel voor je." De Algerijnse commandant kwam aan boord gestapt en liet de kapitein voor zich brengen. De overwonnen vrijbuiter stond onverschrok ken tegenover zijn overwinnaar en bekeek hem van boven tot beneden. Dadelijk zag hij, wie hij voor zich had. De piraat was gekleed in tul band en boernoes en een krom zwaard stak in zijn gordel. Zijn gelaatskleur was niet geel, maar gebruind en hij had geestige ogen, die vrolijk en open de wereld inkeken. Zijn blote benen, die tot kniehoogte uitstaken onder zijn kleding, wa ren niet pezig en mager, maar vertoonden ste vige, goed gevulde gebruinde kuiten. Hij stond rechtop, hoofd in de nek linkervuist op de heup, nonchalant en zeker van zichzelf, met een spot tende glimlach om zijn mond. Aan dit alles bespeurde de ander onmiddellijk, dat hij geen Algerijn voor zich zag, maar een Europees renegaat. 7.45 Morgengebed 8.00 Niei de hui 9.40 10.00 Vóór de de zieken LI.45 Kamerkoor 12.00 Angelus 12.03 Symphonette-orkest en sol. 12 30 Land en tuinbouwmededellngen 12.33 Gram. 12.53 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 Accordeonver en mondorgelclub 1.40 Gram. 1 45 Lucht- ichfclcapel 2.00 Boekbespreking 2.20 Engelse les 2.40 3.15 Krc letteren en kunsten 3.55 Pre «t 4.30 De schoonheid van het Gr< de Jeugd 5.55 Sport Atlantisc) 14 landen van bet Atlantisch Pact 7.00 Nieuws 7.20 Partijvergadering v. d K.VP. te Utrecht 7.30 Gram. 8 25 De gewone man 8 30 Lichtbaken 8 50 Gram. 9.00 Gev pro gramma 9.50 ..Wie is de nieuwe Partijvoor zitter v. d. K.V.P.?" 10.00 Wedstrijd in ster ke verhalen 10 30 Wij luiden de Zondag in 11.00 Nieuws 11.15 Nieuws in Esperanto 11.22 —12.00 Gramo(oonmuziek Engeland. BBC. 330 m. 12.00 Dansmuziek 12.30 Gram. 1.25 .Have a go" 2.00 Nieuws 2.10 Gev. muziek 3.10 Concert 4 10 Sport- reportage 5.05 Gram, 5.30 Gev. programma 6 00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7.30 Lichte muziek 8 15 Interviews 8.45 Par- lementsoverztcht 9.00 Gev. programma 10 00 Hoorspel 11.45 Avondgebeden 1.00 Parlemêntsoverzicht l.lö Da^nsmu- 1.55 Spiort 2.15 Orgelspel 2.45 Voor de muziek 12.56—1.00 Nieuw Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Concert 2.10 Gram. 4.00 Meisjeskoor 4 41 Engelse les 5 00 Nieuws 510 Gram. 5 30 Orgelconcert 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Gram. 7 45 Cabaret 9 00 Accor- deonrecital 9.15 Gram. 9 30 Accordeon recital 9.45 Gram. 10.00 Nieuws 10.15 Verzoekpro- Uchte muziek 5.00 Nieuws 3 15 Lichte mu ziek 5.30 Jazzmuziek 6,45 Aceordeonmuziek 7.15 Gram. 7.30 Nieuws 8.00 Gram 8.30 Chan sons 9.00 Hoorspel 10.00 Nieuws 10 15 Lichte fAdvertentie J BI] de eerste aanwijzing van Rheumatische Pijn moet gij zeker Krnscben nemen. De zes minerale zouten die Kruschen bevat sporen lever, nieren en ingewan den aan tot actievere werking, het bloed gaat sneller stromen, onzuiverheden wor den afgevoerd en zo worden rheumatische pijnen gesmoord in de kiem. In duizen den zelfs hardnekkige gevallen bracht Kruschen baat. Waarom zoudt gij dan Uzelf te kort doen? Verkrijgbaar bij apotheken PROMOTIES AMSTERDAM (G.U.), 22 Jan. Gepro moveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: Stultligging. mevr A J Sikkel- Buffinga, geb in Wymbritseradeel. ROTTERDAM, 21 Jan. Gepromoveerd tot doctor ln de economie op proefschrift; G N H S alom onsen, kooplieden/entreneurs- fabri'kanten en directeurs van de Konink lijke Stoomweverij te Nijverdal, R A Bur gen; mej M Wijffels. Brunssum; W 'A Groot hof. Groningen; P A Hoen, 2e Exloërmond: L Smid, Sappemeer; J H Visser, Groningen. 21 Jan. Geslaagd cand w Ulsen. R'dam; W Z Hom, Scheveningen; J de Ruyter, Den Haag; P C van Wyngaarden. R'dam: Doet economie; W van der Vlerk. R'dam; E A J Glmberg, Den Haag; E N J Jarvsma van der Ploeg. H H Jonkman. Scheveningen: A Kool, Gouderak; H Schepper, Utrecht: A Kamman. Utrecht; J van Hartingsveld, Utrecht; W R van der en natuurkunde: J R D Schullinf ;cht; Doet tandheelkunde;' H J A M va •h, Tilburg- Th J Menger. Zaltbommel H J de' Rooij, Waddinxi Ook Haagse profclub nu opgericht Heeft reeds beschikking over een veld Naar wU vernemen, heeft ook Den Haag thans zijn beroepsvoetbalclub. Het •bestuur ervan is als volgt samengesteld: voorzitter E. H. G. Krems, Harstenlhoek- weg 273; secretaris-penningmeester H. A. W. Helvorit, Ruyohrooklaan 161; organi- i sator P. Swart, Kamperfoeliestraat 193. Omtrent het aantal personen dat zich i reeds heeft opgegeven voor het lidmaat- i schap van de vereniging, kon men ons 1 nog niets meedelen. Hierover hoopte men i ons binnenkort, wanneer de organisatie I wat steviger in haar schoenen staat, meer te kunnen vertellen. Wel gaf men te kennen, dat de competitie in Septem ber a.s. onherroepelijk gaat draaien. De Haagse club heeft reeds de beschikking over een terrein, met de eigenaar waar van men een contract heeft afgesloten, aldus vernamen wij voorts. Men kon ons niet zeggen, welk terrein dat was. Vermoedelijk echter is dit het terrein van mr Jochems, dat deel uit maakt van het sportpark Duinhorst. Het ligt in de bedoeling de competitie wedstrijden, zoals men reeds heeft kun nen lezen, op Woensdag- en Zaterdag middag te doen spelen. Elk jaar een landbouw- beurs te zwaar Geen medewerking van Slichting Het Landbouwwerktuig Naar aanleiding van het bericht van' de Kor. Nederlai.dse Jaarbeurs, dat door haar in Mei as. een beurs voor land- cn tuinbouw zal worden georganiseerd, deelt de Stichting Het Landbouwwerktuig! mede, dat zij haar Aedewerking aan deze beurs niet zal verlenen en dat deshalve' de leden van genoemde verenigingen op deze beurs niet zullen exposeren. Ter toelichting wordt meegedeeld, dat zl) -- die zich o.m. tot taak stelt het sa neren van het tentoonstellingswezen op het gebied van landbouwwerktuigen tevoren als haar mening ter kennis van de Kon. Nederlandse Jaarbeurs heeft ge bracht, dat een jaarlij'ks terugkerende land-bouwbeurs een te zware belasting voor het Nederlandse bedryfsleven vormt en dat ziij daarom heeft geadviseerd het' bedoelde evenement in het jaar 1954 nieti te organiseren. De Nederlandse Jaarbeurs heeft mede-> gedeeld, dat de landbouwbeurs ook zon-' der medewerking van de stichting zal doorgaan. Werjcum, Doorn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2