Jlieutuc fcittórlie (frurant Onrechtmatiqe „inlijving" I Ue grote vraag: Wat zal er vandaag in Tetoean worden beslist? Kerkelijke en religieuze leiders doen uitspraak over het sultanaat Minister Staf ongerust over stop zetting hulp der V.S. In Voorburg en in Rijnsburg isolatie-maatregelen Arthur" voer uit met een in-complete bemanning Wist U I 19* DONDERDAG 21 JANUARI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdel,r g: Tel 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; ƒ2.15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIEN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste Jaargang No 9945 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dt. EL DIEMER Chel-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTELHK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SfentvMUc* li theHtvn mijn hert In tegfieaspoet" jj SPANNING IN PARIJS EN MAROKKO fN GEHEEL MAROKKO neemt de spanning toe. Franse oorlogsschepen i stoomden de haven van Algiers binnen, terwijl Franse troepen stel- ngen betrokken in versterkte posities aan de grens tussen Spaans en tans Marokko. De oorzaak van deze onrustbarende toestand ligt in een ijeenkomst van wereldlijke en geestelijke leiders te Tetoean in Spaans larokko, die vandaag begint. Alles wijst er op, dat tijdens deze bijeen- omst zal worden geprotesteerd tegen de verbanning van sultan Mo- cinmed Sidi ben Yoessef naar Corsica in Augustus 1953 en de benoe- ling van de nieuwe sultan, Mohammed ben Arafa. De Spaans-Marok- laanse leiders betwisten de wettigheid der benoeming van de huidige ultan, welke onder Franse druk zou zijn tot stand gekomen. Het Spaanse «zag in Marokko wenst zich te onttrekken aan het formele gezag vcm e sultan te Rabat, die onder Franse voogdij staat. Daarom steunen zij ie demonstralie in Tetoesan, die dus feitelijk een ondermijning van het 'ranse gezag inhoudt. En Frankrijk protesteert Frankrijk protesteerde te Madrid reeds jachtig tegen de Spaanse houding in larokko. waardoor het Franse bestuur, bals gezegd, aan het wankelen wordt febraeht. Hedenmorgen ontbood de tanse minister van Buitenlandse Zaken, üdault, voor de derde maal de Spaanse mbassadeur bij zich. En in Madrid leg- e de Franse ambassadeur een bezoek I bij de Spaanse minister van Buiten- ladse Zaken. Men ziet. alles wordt in et werk gesteld, om te elfder ure de en in Tetoean een andere iding te geven. Minister Bidault zou •lgens onofficiële berichten reeds heb- verklaard. dat het gevaar voor het mblik Is geweken. N.\Lri Tetoean zijn de leiders intussen ge- '^■dgekomen met het opslaan van hun iten. De Spaanse autoriteiten stelden bedragen beschikbaar voor uitge- reide feestmaaltijden en massale ver lering van het conferentieoord. „De de- jonstratie zal een spontane uiting zijn an de bevolking van Spaans Marok- lo.zo berichtte de anti-Franse pers ji Marokko. Parijs wacht in spanning gebeurtenissen in Tetoean af. De rivaliteit tussen Frankrijk en Spanje is in Marokko van ouds zeer groot geweest. Tijdens de tweede wereld oorlog lijfde Spanje het gebied van Tanger bij zijn Marokkaanse zone in er weerde de Fransen. Na de oorlog kwa de Spanjaarden weer op het tweede plan, maar Parijs moest wel concessies doen om te voorkomen, dat Madrid het se gezag in Frans Marokko zou be ginnen te ondermijnen. Onverwachts werd in Parijs bekend, dat Madrid tóch aan het Franse gezag In Hoek van Holland ongen gedood onder vallend raam Te Hoek van Holland is gisteren het Egenjarig zoontje van de familie W. C. ^orteland uit de De Ruyterstraat tragisch het leven gekomen. De jongen had dag vrij van school en was met zijn ader meegegaan naar de tuin. Op een egeven moment wilde hij een op de tuin aande schuur binnengaan, maar het eek dat de deur afgesloten was. De jon- m schoof toen het raam open om naar innen te klimmen. Terwijl hij hier mee was. kwam het raam met een vaart beneden. Het kwam precies op een ervel van het knaapje terecht. De mgen was op slag dood. Vis ligt voor het oprapen in polder Schouwen Voordat het stroomgat bij Schelp- hoek werd gesloten is vrij veel -/is de polder Schouwen binnenge- zwommen. Toen het gat gesloten was en het droogpompen begon, heeft deze vis zich in de lagere ge deelten teruggetrokken. Nu de droogmaling in het eindstadium verkeert, bestaat er voor deze vis geen uitweg meer. Waar het water verdwijnt, blijft de vis op het land liggen en velen die een maaltje vis willen hebben, zijn nu aan het ra pen gegaan. De hoeveelheden zijn soms voor eigen gebruik veel te groot.. Er is hier en daar reeds handel in „raapvis". Deventer's 50.000ste krijgt een woning in Marokko tornt. En de laatste steek zou vandaag op de bijeenkomst te Tetoean worden losgehaald. Vermoed werd, dat de kerkelijke en wereldlijke leiders, die bijna een millioen Marokkanen vertegen woordigen. hun trouw zouden betuigen aan de „Jalifa" (plaatsvervangend sul tan) te Tetoean. die alleen de afgezette sultan als zijn vorst erkend. In Parijs verwachtte men tenslotte, dat Madrid deze anti-Franse ..Jalifa" als onafhanke lijk stadhouder zou erkennen, zij het met de zekerheid van een verdrag met Spanje, dat nauwe banden zou waar borgen. Frankrijk protesteert In 1912 is met Spanje een overeenkomst aangegaan.t volgens welke Marokko (Spaans en Frans) een eenheid zouden vormen onder één sultan Parijs acht deze overeen komst geschonden, maar .Madrid gaat van het standDunt uit. dat de oude sultan Sidi Mohammed ben Yoessef, nooit had mogen worden afgezet A.-wapens naar buitenland De plannen van de Amerikaanse luchtmacht om op verschillende punten op de wereld voorraden atoomwapens op te slaan, zijn gisteren door de sub-com missie van de Senaat voor de strijdkrach ten goedgekeurd. De republikeinse senator Francis Case, voorzitter van de sub-commissie, klaarde, dat een uitgave van 11.500.000 dollar voor de bouw van speciale wapen opslagplaatsen eveneens is goedgekeurd De senator me-kte op, dat volgens d< bestaande wetten alleen de president het gebruik en het vervoer van atoomwapei kan goedkeuren en wees er op, dat de projecten meer de faciliteiten voor gebruik dan de eigenlijke wapens Details over de bouw cn ligging de speciale wapenopslag plaatsen blij ven uiterst geheim. Vijt-divisiënplan in gevaar Stof te over voor besprekingen tijdens bezoek aan Washington Zoals wij gisteren in een deel onzer editie nog meldden, gaat minister Staf in de tweede helft van Februari naar Wash ington om er besprekingen te voeren over de Amerikaanse hulp bij de opbouw van ize landmacht. Er zijn tussen het Pentagon (het Ame rikaanse ministerie van Defensie) en het Plein in Den Haag nogal enkele kwesties let tot een oplossing gekomen. Zo omvat het Amerikaanse hulppro gram op het ogenblik een kleine 400 ver schillende artikelen, waaronder er heel wat zijn, die best in Nederland vervaar digd zouden kunnen worden. Het inscha kelen van de Nederlandse industrie daar- is een levensbelang voor Nederland. Voor de Ver. Staten is het dat niet min der. aangezien de situatie thans zo is, dat Washington 75*/» van de kosten der Ne derlandse Landmacht betaalt! Deze hulp is voor Nederland evenwel onontbeerlijk" en de recente uitlatingen 'an de heer Forster Dulles, dat Amerika :ljn hulp zou stopzetten hebben In Neder land dan ook grote onrust gewekt. Men rekent er stellig op, dat de Amerikaanse hulp kan worden voortgezet, tot de op bouw van ons leger voltooid zal zijn. Het is voor Nederland trouwens een onmoge lijkheid om het vijf-divisiënplan te ver wezenlijken, zonder deze Amerikaanse bijstand. Het accepteren door de Eerste Kamer van het E.D.G.-verdrag is voor minister Staf uiteraard een krachtige steun. Over de Amerikaanse legerhulp valt op zichzelf ook nog het een en ander te be spreken, omdat er geen stuk reserve mate riaal geleverd wordt. Daardoor zitten wij krap in alle mogelijke artikelen die ge- uNiet getrouwd en toch een huis" Welke Russen naar Berlijn gaan Radio-Moskou heeft thans officieel de samenstelling van de Russische delegatie voor „Berlijn" bekendgemaaktMolotof, minister van Buitenlandse Zaken, An drei Gromyko, eerste onder-minister van Buitenlandse Zaken, Jakob Malik, am bassadeur in Londen, Georg. Zaroebin, ambassadeur in Washingic p Sergei Wi- nogradof, ambassadeur in Parijs, en drei Poesjkin, hoofd der afdeling Duitse Kwesties van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. De Italiaanse regering hee.'t besloten, een waarnemer naar Berlijn te zenden, gezien het rechtstreekse b lang, dat Italië bij de bespreking van de vraag stukken Duitslani en Oostenrijk heeft. Ook Israël zal een waarnemer zenden i verband met de kwestie der Duitse herstelbetalingen. De Israëlische minister Buitenlandse Zaken, Mosje Sjaret, waarschuwde de Grote Vier in een radio rede voor „de wedergeboorte van Duitse militairisme", waarover Israel zich ernstige zorgen maakt. Ambonnees tot 12 jaar veroordeeld Wierp zijn vrouw over brugleuning te Grave De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft vandaag de 27-jarige Ambonnees J. T. wegens moord op zijn echtgenote conform de eis veroordeeld tot een gevangenis straf van 12 ,aar m.a. In October 1953 had de man zijn vrouw, nadat ze 's avonds tezamen een bezoek hadden gebracht Nijmegen, over de leuning van de Maas brug te Grave in <te rivier geworpen. léverd werden. Het is niet mogelijk ver liezen terstond aan te vullen. Vergissen wij ons niet, dan zullen al ïze onderwerpen in het gesprek te Washington aan de orde komen. Vier observatie-gevallen naar huis Ook Haagse schoolkinderen moeten zich opnieuw laten inenten (Van èèn onzer verslaggevers) In Den Haag heeft de alastrim zich gelukkig niet verder uitgebreid. Het aantal patiënten, dat verpleegd wordt, bedraagt nog steeds 27, doch het aantal observatiegevallen is met vier verminderd. Deze werden gisteren uit het ziekenhuis Zuidwal ontslagen. In totaal zijn er dus nog 9 observatie- gevallen. De inspecteur van de Volksgezondheid heeft echter een gezin in de gemeente Rijnsburg gelast tot het einde van de maand in de woning te blijven. Een van de leden van dit gezin bleek nl. in contact te zijn geweest met een inwoner van Rijswijk, die later besmet bleek te zijn. Men achtte het met het oog op besmettingsgevaar beter dit gezin voorlopig te isoleren. In Voorburg is eveneens een nieuw contact-geval openbaar geworden. Het is een Voorburgse militair, die thuis geïsoleerd wordt gehouden. Hij komt uit een gezin, waarvan enige leden in de barakken van St. Antonius- hove zijn opgenomen. Voorts hebben B. en W. van Den Haag De schoolartsen kunnen dit niet op de de aandacht op gevestigd, dat het het grootste belang is ook de schoolkin deren, die indertijd zijn ingeënt tegen pokken, thans opnieuw te laten vaccine- op de daartoe aangegeven adressen. Rond het landhuis Northampton van de Hertog van Gloucester is dezer dagen een grote jachtpartij gegeven, waaraan ook de hertogin van Gloucester deelnam. Op de foto ziet men de hertogin de echtgenote van een broer van wijlen koning George VI in gezelschap van haar zoon, de 13-jarige prins William scholen doen, daar deze artsen zijn inge schakeld bij de revaccinatieposten de Gem. Geneeskundige Dienst. Wanneer zich in de loop van deze geen nieuwe werkelijke gevallen zouden voordoen, zouden we al een heel eind op weg zijn de ziekte onder de knie Haagse advocaten ondervonden giste ren. dat hun de toegang tot de in verze kering gestelde verdachten in de Huizen van Bewaring werd geweigerd, voor zo ver zij zich nog niet hebben laten inen ten tegen de pokken. Deze maatregel, die overigens soepel wordt toegepast, werd getroffen in opdracht van het Ministerie van Justitie. De geneeskundige inspectie heeft verscheidene aanwijzingen gegeven voor het weren van besmetting uit de Huizen van Bewaring en de gevangenis sen in Den Haag. Het personeel en de ge detineerden worden in de gelegenheid ge steld zich te laten herinenten. De beheerders van een aantal Haagse bedrijven en openbare gelegenheden heb ben een merkbare invloed van de alas- trinv-epidemie op hun omzet waargeno men. Het schouwburg- en theaterbezoek is enigszins teruggelopen. Tot en met gisteren hebben 32000 Ha genaars zich tegen alastrim laten revac- cineren. In Voorburg bedroeg dit cijfer 1550 en in Rijswijk 1500. Dit is het gebouw van de Russi sche ambassade in Oost-Berlijn. Het is gelegen aan Unter den Linden en telt 334 kamers. De Grote Vier komen hier de twee de week van de grote conferen tie te Berlijn bijeen, dat is dus van 1 tot en met 7 Februari a.s. Men zie ook het artikel van de hand van dr Adenauer, elders in dit blad Twaalf mensen dakloos door brand Keet in Klazinaveen geheel in de as gelegd Een gezin van 12 personen in Zw meer (Dr.) is gisteravond door brand dakloos geworden. De keet waari woonden, geraakte om half negen door onbekende oorzaak in brand en is totaal in de as gelegd. Slechts een bus met zil vergeld kon worden gered. Zowel de brandweer van Klazinaveen, als het regionale corps uit F.mmen rukte uit, doch men kon de woonkeet niet bereiken, door dat deze zeer afgelegen in het hoogveen lag. De Emmer ploeg keerde onverrich- terzake terug. De brandweer van Klazi naveen gelukte het tenslotte, 'de keet te voet op ongeveer 100 meter afstand te bereiken, doch slechts nablussingswerk kon worden verricht. De bewoner var de keet was J. Lippoldz. Alles is klaar voor „Berlijn" Wat het technisch gedeelte betreft Een commissie van deskundigen der vier grote mogendheden heeft ove: stemming bereikt over technische rege lingen voor de aanstaande ministerscon ferentie ie Berlijn. Het betreft kwi betrekking tot administratie, veilig heid, verbindingen en pers. De overblijvende bijzonderheden zullen worden opgelost door direct overleg tus sen de betrokken deskundigen. Morgen ls het 25 jaar geleden, dat dr Ir C. Lely is overleden. Het „comité tot huldiging van dr lr Lely" zal morgenochtend om half elf op de Algemene Begraafplaats aan de Kerk hoflaan een krans leggen. TIIDENS STORMWEER Opstappers verlangen namelijk een redelijker beloning DAT de arbeider S. op de Eternlt- fabriek in Goor zijn collega Var der C., die hem plaagde, met een stuk gereed schap zo voor het hoofd sloeg, dat hy een neusbeen brak en bewusteloos naar het ziekenhuis in Hengelo vervoerd moest worden. DAT lr Z. T. Fetter benoemd is tot opvolger van prof. dr H R. Kruyt die eervol ontslag verkreeg als lid van de Raad voor het Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. DAT voor Antverpen bestemde ladin gen thans door de Ned. douane te Hans- weert en Terneuzen behandeld zullen worden, inplaats van door de Belgische douane te Lillo, welke post wordt op geheven. DAT de Prov. Limburgse Electricitelts- mij. na voltooiing van het zgn. kernen plan (over enige Jaren), de electriflcatle van Limburg opvoert tot 98 pet. en de totale kosten (hoogspanningaunieg en aan sluiting) geraamd worden op ƒ2 millioen. DAT mr J. J. Abbink Spaink 4 Febr. 25 jaar burgemeester van IJsselstein is. DAT het aantal misdrijven In Rotter dam van 21.000 In 1945 (het topjaar) daal de tot ruim 10.000 In 1951, 9100 in 1952 8878 in 1953 en In 1953 voor over tredingen 43.000 processen-verbaal werden opgemaakt, w.o. 30.000 voor verkeersover tredingen. DAT de gemeenten Beemster, Pur- merend, Kwadijk, Middelie en Upendam gemeenschappelijk een openluchtzwem- de Zuidoost beemster zullen ex ploiteren (kosten aanleg 200.000). DAT de organisaties van apothekers assistenten zich tot de Stichting v. d. Arbeid wendden om te bemiddelen In het conflict met de Koninklijke Ned. Mij. ter Bevordering der Pharmacie over op trekking der salarissen voor de beneden 23-jarlgen en de verbindendverklaring van de 2 pet. vacantletoeslag. DAT in '53 5241 Kinderen een week vacantie-ontspanning genoten in de kin derkampen van het CentraaJ Werk comité Vacantie en de Stichting 3661 kinderen uit het lampgcned eveneens een week vacantie bezorgde. Van een onzer verslagggevers Het beeft in Schevenlngse kringen enige verontrusting gewekt, dat de red dingboot i.Arthur" dezer dagen tijdens het zware stormweer uitvoer met een in complete bemanning. Dit feit werpt een (schril) licht op de moeilijkheden, waar mee het Scheveningse reddingstation de laatste tijd helaas te kampen heeft. La ten we het maar ronduit zeggen: het botert niet al te best meer tussen deel van de reddingbootbemanning. DAT de burgemeester van Harden- berg de Hengelose koopman J. L. niet op dt- Hardenbergse markt zal toelaten wegens zijn anti-semietische uitlatingen DAT de A'damse encadreur H. Gonke! Hzn, die de encadrementen levert voor alle muse* in de hoofdstad. Zaterdag 70 jaar wordt DAT de Ver. voor Bedrijfsvrijheid In de Landbouw De Vrije Boer bij minister Mansholt protesteerde tegen de gezond heidsdienst voor dieren in Gelderland. DAT Jan en Bram Bakker, leden van de reddingboot te Cocksdorp (Texel) gts- :ren afscheid namen van het redding ezen, dat zij resp. van '19 en '23 dienden. DAT in 1953 door int organisaties 87 Ned. deskundigen werden uitgezonden naar minder-ontwikkelde gebieden en ons land evenals het jaar daarvoor na de V.S., Groot-Brittannlë en Frankrijk de 4e plaats innam In een rij van ongeveer 60 landen. DAT midden Februari begonnen wordt met de montage van een nieuw gedeelte van de Moerdtjkbrug en inen eind volgend jaar de brug met dubbel spoor in gebruik denkt te nemen. zgn. opstappers, cn het afdelingsbestuur van de N Z H.R M. Om nog iets duide lijker te zijn het volgende. Een redding boot heeft niet alleen een vaste beman ningskern nodig om uit te varei eventueel tot actie over te gaan. i er moeten ook vrijwilligers aan boord zijn. mensen die hun handen uit de rr steken om het elgenijlke reddineswerk te doen. Dat zijn dan de opstappers, zij die dus bij het eerste alarm op de boot stappen. Vandaar de naam. De schipper, de motordrijver en de stuurman zijn in vaste dienst van de red- dingmaatschappii De opstappers, die hun werk dus op vrijwillige basis doen. ont vangen jaarlijks een klein bedrag En dat is beschamend klein Deze uitkering be hoeft dan ook dringend herziening De havenbedienden, waaruit de opstappers begrijpelijkerwijs gerecruteerd zijn. om dat die nu eenmaal altijd bij de hand zijn. hebben thans hun zeer billijke eisen gesteld Worden die niet ingewil ligd. dan brokkelt het kleine corps op stappers. dat nu toch al is aangetast, helemaal af Zo ergens, dan moet de be manning van een reddingboot een hechte gemeenschap vormen En zonder de op stappers. die overigens van zeer goede wille zijn. redt men het niet- We hopen dan ook. dat aan hun eisen gehoor wordt verleend, zodat de gelederen weer ge sloten kunnen worden. Het is geen vetpot by de N.Z.H.R.M. We weten echter ook. dat de Scheve ningse vissers een behoorlijke bijdrage tot hei Instandhouden van het reddings werk leveren Uit de zgn. loggerbusjes komt jaariyks een 5000 gulden, die zon der meer aan de maatschappy wordt af gedragen Men heeft daar dus wel enig recht van spreken. Eisenhower tevreden Over E.D.G.-beslissing van de Eerste Kamer Nadat de Amerikaanse ambassadeur in Nederland. Freeman Matthews, zyn pre sident, Dwight Eisenhower er van had verwittigd, dat de Nederlandse Eerste Kamer het verdrag betreffende de Euro pese Defensie Gemeenschap had goedge keurd, heef: Eisenhower de volgende ver klaring afgelegd: „Ik heb zo jui9t gehoord, dat Nederland door goedkeuring door de Eerste Kamer de wetgevende arbeid ten aanzien van het verdrag ter instelling van een Euro pese Defensie Gemeenschap heeft vol tooid. Nederland wordt op deze wyze het eerste land, dat met het nodige parlemen taire proces gereed is gekomen. Ik ver heug mij ten zeerste over de gestage voortgang, die gemaakt wordt by het stre ven om de voorwaarden in Europa te be reiken. welke permanente vrede en wel vaart zullen verzekeren". Journalisten vroegen later aan de pers chef van het Witte Huis, of het wel juist is, Nederland als haantje de voorste te be schouwen. aangezim West-Duitsland reeds eerder met de parlementaire proce dure gereed zou zijn gekomen. Hagerty antwoordde, dat de West-Duitse goed keuring niet met een zodanige meerder heid geschiedde, dat de zaak buiten het constitutionele Hof kon blyven en dat de regering te Bonn daarom de zaak op nieuw by het parlement aanhangig zal moeten maken en dat de Verenigde Sta ten derhalve de parlementaire procedure in West-Duitsland niet voltooid achten. Rumoer om arrestatie van Robert Ernst Robert Ernst, de nazi die tijdens de Duitse bezetting burgemeester .in Straatsburg was, ls naar Metz overge bracht, waar hij voor een Frans hof zal terechtstaan. Ernst wordt ten laste ge legd, zich indertyd te hebben geschaard achter het Duitse bevel, dat Elzassers dienst moesten nemen by de Wehrmacht. De arrestatie van Ernst tieeft in de Wcstdultae pers en ln parlementaire kringen nogal wat critlek uitgelokt. De commissie voor buitenlandse zaken van de Bondsda; deelde mee, dat zy d*ze kwestie zal bestuderen en zal verzoeken om een regeringsverklaring in het parle- Ernst, die meer dan zes Jaar in een Franse gevangenis heeft gezeten, was vrijgelaten, nadat een Hof van Appèl had beslist dat hy Duits staatsburger ls en niet terecht kan staan wegens ver raad. In het begin van deze week werd hy echter opnieuw gearresteerd, toen hy op weg was naar Duitsland. Vader en zoon zielsblij Niet lang duurde de gevangen schap van de Amerikaanse jongeman Leonard Moskovitz, 36-jaar oud, die door kidnap pers werd ontvoerd. Zijn vader vader was „toevallig" million- nair en de ontvoerders keken dus niet op een cent: zij vroegen een losgeld van 500.000 dollar. Vader Moskovitz kon echter zijn portefeuille gesloten houden, want de politie luisterde een te lefoongesprek af en kwam zo op het spoor van de ontvoerders. En die wachten nu op hun proces. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 1 oor: ZZW WNW windstil i C S (-SS 9 0 Iets kouder Het K.N.MI. verwacht tot morgenavond: Zwaar bevolkt opklaringen en plaatse- ïyk mist In het Zuiaen van het land aanvankelijk nog enige regen. Iets kouder met vannacht hier en daar lichte vorst Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. (Opgemaakt hedenmor gen te 10 uur). Zon en Maan Vrijdag: zon van 8 35 tot 17.0» uur; maan van 21.25 tot 9.37 uur. Op 27 Jan. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1