Alexandros Papagos De atoomduikboot is niet het slachtoffer der destroyers Damestasjes van afwasbaar leer in de mode In Allahabad begon de Koembh Mela (de heilige wassing) 5 DINSDAG 19 JANUARI 1954 Wie is de man DE MAN, die bijna nooit lacht, zal binnenkort ons land met een bezoek vereren. En elke rechtgeaarde ca mera-man zal bij die gelegenheid trachten, een „plaatje" te maken, waarop die man met z'n beroemd geworden gewoonte breekt. Of hun dit zal gelukken is nog zeer de vraag want hoewel het vanzelfsprekend wat over- dreven is te zeggen, dat er een mens op de wereld zou zijn, die nooit lacht degene, over wie we het in dit artikel zullen hebben, lacht inderdaad vrijwel nooit. die bijna nooit lacht? Het gaat om de figuur van maarschalk Alexandros Pa pagos, thans minister-president van Griekenland. Deze nationale held trad tweemaal op als redder van z'n va derland. Op het ogenblik maakt hij een rondreis door Europa en volgens officiële berichten uit Athene zal hij ons land niet vergeten. Er staat een bezoek aan Den Haag op het programma. Papagos wordt vergezeld door enkele ministers en andere hoge functionarissen. Papagos leverde het bewijs vooi voortreffelijke kwaliteiten voor het eerst tijdens de tweede wereldoorlog. Hitier liet toen Mussolini de vrije hand (zoals dat vroeger heette) in Albanië en Grie kenland. De troepen van Mussolini wa ren er in geslaagd, Albanië onder de voet te lopen. Daarop was Griekenland de beurt. De zwarthemdem hadden echter buiten de waard, i.c. de toenmalige ge neraal Papagos gerekend. Na een bijeenkomst van Hitier er Mussolini in October 1940 verklaarde Italië de oorlog aan Griekenland. Mus solini pochte toen, dat zijn troepen de Grieken de lendenen zouden breken. De opzet van Hitler was tegen Kerstmis 1940 het Suezkanaal te kunnen sluiten voor de Engelsen. Uit het verloop de strijd wordt hot een ieder duidelijk boe dankbaar de Engelsen en de andere geallieerden moeten zijn voor het feit, dat de Grieken niet gezwicfht zijm voor het Italiaanse ultimatum. Hadden dit wel gedaan, dan was de kans. <fe opzet van Duitsland en Italië slagen, zeer groot geweest. Beslissend Griekenland vocht verbeten tegen de Italianen en gaf daarmee Enge land zeven maanden tijdwinst, die later bleken, beslissend te zijn ge weest voor de grote worsteling tegen het Duitse monster. Do winters op de Balkan zijn snerpend koud. De Italiaanse Generale Staf hiervan op de hoogte en waarschuwde Mussolini herhaalde malen. Het Italiaan se leger was er niet op voorbereid. Mus solini had echter gedroomd, dat ,mars naar Athene" slechts een militaire wandeling zou zijn en dus werd er gevallen Het liep echter anders af dan Mussolini had gedacht, want de Italianen leden zeer zware verliezen. toen het werkelijk op een winteroorlog aankwam. Op 11 November 1940 was de aanvan kelijk succesvolle aanval van de Italia nen tot stand gebracht. Toen nam gene raal Papagos een zeer gewaagd, maar (naar later bleek) zeer juist besluit: hij liet z'n troepen tot de tegenaanval over gaan! Op 27 November begon het Griek se tegenoffensief. De Italianen waren volledig verrast. In minder dan geen tijd werden ze over de Griekse grens terugge worpen naar Albanië. En zelfs toen von den de Grieken het nog niet genoeg. Ze zetten hun opmars voort, totdat de felle koude verdere actie onmogelijk maakte Tenslotte moesten de Duitsers er aan te pas komen. Die waren al zonder een Toch is het zo "yERSCHILLENDE ZEEVOGELS ko- mei* zelden op het land, maar verblijven voornamelijk boven zee, somtijds vele honderden, maar vaak ook enkele duizenden kilometers uit de kust. Een typisch voorbeeld hiervan is de albatros, die in eindeloze vlucht met uitgestrekte, bijna bewegingloze vleugels boven de golven voortzweeft. Het voedsel van aeze dieren bestaat vooral uit inktvissen, die voornamelijk gedurende de nacht worden gevangen, omdat zij dën aan de oppervlakte ko men. Gewoonlijk komt de albatros alléén aan land gedurende de broed tijd en sommige soorten zoeken daar voor vèr afgelegen en verlaten rots achtige eilanden, waar een nest ge maakt wordt uit wat gras, aarde en veren, öf zij volstaan met een een voudig kuiltje in de grond. De vogels zijn op het land zó onwennig en on handig, dat zij uitsluitend kunnen op vliegen vanaf een helling of een klip. Na deze wetenswaardigheden, zult u wel de overtuiging hebben, dat de zee het eigenlijke domein van de albatros is, zodat we thans kunnen overgaan to.t de vraag, hoe albatrossen en tal rijke andere zeevogels zoetwater we ten te bemachtigen om hun dorst te lessen. Wanneer we de vraag zó stel len, moet daarop worden geantwoord, dat zeevogels 'inderdaad geen kans zien zoet water te drinken. Voor een dergelijke dronk zouden zij een reis van somtijds duizenden kilometers moeten ondernemen naar het eerste het beste stukje land, dat zich in de wijde omtrek voordoet, en dit is een wel wat al te zware opgave. Maar des ondanks le-sen deze vogels wel dege lijk hun dorst. Want zij drinken zeewater en dat bekomt hun opper best. Wat dat betreft zouden we hen kunnen vergelijken met de zeevissen, die eveneens zeewater drinken om hun lichaamsvocht op peil te houden. Bij de vissen wordt het te veel aan zout, dat op deze wijze wordt binnen gekregen, uitgescheiden door de kieu wen, maar bij de typische zeevogels is deze taak aan de nieren toebedeeld. Sommige zeevogels kunnen zelfs zoet water in het geheel niet verdragen, evenmin als ons lichaam het zoute water in overmaat kan dulden. Nu we, wat het drinken betreft, een vergelüking tussen vogels en vissen hebben gemaakt, zal het u wellicht belang inboezemen te vernemen, dat er vogels zijn, die onder water kunnen vliegen 7 Daarover morgen. (Nadruk verboden) schot te lossen Roemenië Hongarije en Bulgarije binnengewandela om deze lan den te beschermen tegen de bolsjewis ten (waarmede Hitier toen nog goede vrienden was). De Duitsers rukten eerst Joegoslavië binnen, isoleerden de troe pen van dit land en steunden toen de Italianen bij hun strijd tegen de Grieken. Griekenland dat tevoren al vanuit Bul garije van Turkije was gescheiden, was nu ook afgesneden van Joegoslavië, zo dat gezamenlijke operaties onmogelijk waren. De toestand was voor de Grieken dus wel hopeloos geworden. Langzaam weken ze terug voor de Italianen, ter wijl ze in de rug werden aangevallen om zich heen het Griekse volk een krachtige stimulans gaf, toen het moreel lager was dan ooit. Hij was een stil man, die niets om uiterlijk vertoon gaf, maar trots was op z'n rimpelloze gezicht. Dit laatste schreef hij toe aan het feit, dat hij nog nooit gelachen had. Het grote vertrouwen, dat de Grieken in hem stelden, bleek metterdaad bij de verkiezingen van November 1952. Bij de parlementsverkiezingen veroverde de nieuwe progressieve partij van Papagos, die inmiddels tot maarschalk was bevor derd, 241 van de 300 zetels. Het conflict tussen de maarschalk en zijn koning over benoemingen aan het hof werd toen Betere spijsvertering GEBISMUREERD MAGNESIUM bijgelegd en Papagos werd minister-pre- Interessant is het hierbij te vermel den, dat de tegenstanders van Papagos, die vóór de verkiezingen nog aan het bewind waren, het stelsel der evenredige vertegenwoordiging hadden opgeheven, in de hoop, daardoor zelf de meerder heid te kunnen veroveren. Het tegen overgestelde gebeurde: Papagos kwam aai de macht1 Binnenkort komt deze grote figuur die wereldberoemd zou zijn gewor den, als hy Amerikaan was geweest, naar ons land. We roepen hem een hartelijk welkom toe. Toen Papagos als overwinnaar uit de verkiezingsstrijd was treden, kende het enthousiasme onder het grootste deel van bevolking geen grenzen. Het Griekse volk had nu eindelijk iemand gevonden, in wie het een onbeperkt vertrouwen had. door de Duitse tanks. Op 20 April 1941 capituleerden de Griekse legers Hitler had weer eens gezegevierd, maar later zou toch blijken, dat zijn operatie tegen Griekenland de veld tocht tegen Rusland met zes weken heeft vertraagd. Iets, wat weldige invloed is geweest op de strijd in Rusland, die tenslotte in de ijzige koude van de Russische winter strandde. Papagos werd- na de capitulatie amb teloos burger. La rug heeft hij echter niet van z'n vrijheid mogen genieten, want de Duitsers maakten hem het grootste compliment voor z'n grote capaciteiten als legeraanvoerder, door hem na: Duits concentratiekamp te laten brengen. Zware taak Gelukkig voor Griekenland overleefde Papagos de ellende v?n het concentratie kamp. Na de bevrijding hoorde men enige tijd niets van hem. Later bleek, dat hij gewerkt had aan een boek over de oorlog tegen Italië en Duitsland. In 1949 toen Papagos oppermaarschalk as aan het hof van koning Paul, werd hem de leiding opgedragen van destryd tegen de communistische opstandelingen. Toen de generaal dit zeer zware werk aanvatte, zag het er in Griekenland somber uit. In samenwerking met de be kende Amerikaanse generaal Van Fleet slaagde Papagos er in 'het Griekse leger nieuwe moed in te blazen niet het ge volg, dat de communisten al spoedig klappen moesten incasseren en de bevolking in de bedreigde gebieden nieuw vertrouwen in de regering te Athene kreeg. Papagos heeft in sterke mate de „wind ,ee. gehad", omdat op het beslissende ogenblik Zuidelavië de Sow jet-Unie de rug toekeerde. Na die breu'k was de strijd weldra in het voordeel van Papa- )s beslist. Toen de generaal in 1949 was terugge roepen uit de vergetelheid hield hij grote opruiming onder de generale staf. Met doordringende ogen keek hij z'n on dergeschikten aan. Daarop gaf hij z'n bevelen, waarove rniet te discussiëren vieL een atoomduikboot nu werkelijk zo veel voordélen, dat de hoge kosten verantwoord zijn? Het antwoord op al deze vragen is „Ja! Een atoom duikboot is van onschatbaar veel meer waarde dan een gewone onder- Hier is een voorbeeld: Als een gewone onderzeeër duikt (en dat is noodzakelijk bij actie) heeft hij alleen zijn electrische motoren voor de voortstuwing. Deze mo toren worden gevoed door de betrekke lijk geringe energie van batterijen. In vredestijd is er geen enkel probleem verbonden aan het duiken van de onder zeeër. Het mag stormen aan de opper vlakte, onder water is het altijd even rus- Weinig woorden Alexandros Papagos is een man van weinig woorden; een militair in hart en nieren. Lastig voor zichzelf en voor an deren. Plichtsbetrachting en discipline beheersen z'n leven. Toen onze corres pondent Alfred van Sprang een kort on derhoud mocht hebben met de generaal, schreef hij dat hoewel met het klim men der jaren zijn gezicht een ietwat zachtere uitdrukking heeft gekregen ogen iemand staalhard kunnen aan kijken. Die ogen spreken een krachtiger taal dan menige mond. In dit dagen was Papagos een geslo- n en grimmige man, die met tegenzin scheen te praten. Niettemin was hij de Maai de lollen worden nu omgekeerd: het wild zal de jagers verjagen (Vervolg van pag. 1) Waarom moest er een atoomduik- Jzen. Lampen en andere electrische boot komen? Zijn de moderne, snelle apparatuur worden zoveel mogelijk duikboten niet goed genoeg? Biedt tig. Maar in de oorlog is de batterij eer zwakke steun. Zelfs al is zü geheel ge laden. dan nog kan de duikboot slechts één uur op volle snelheid varen. En dan Is de batterij ook geheel uitgeput. De aanval is gedaan; de torpedo's schle- m naar het doel. Dan komt het kritieke moment. Zodra de destroyers het spoor de torpedo zien, of de aanwezigheid de duikboot maar vermoeden, wer ken zij met hun geluidsgolf-apparaten (voor het opsporen van duikboten) de zee af. En dan begint een hels bombar dement met diepzeebommen. De duikboot zakt dieper weg eneen wanhopig kat-en-muis-gevecht begint. Nu zijn er twee mogelijkheden. De duikboot kan proberen, op volle kracht weg te komen. Maar dat kan zij niet lang volhouden: de batteryen! Zij kan ook proberen, lang zaam manoeuvrerend te vluchten aan het moordend diepzee-bombardement. Maar dan zijn er nog de opsporings apparaten van de destroyers, die de duik boot onbarmhartig kunnen blijven vol gen. tot zij tenslotte naar boven moet komen. Gewoonlijk wordt de vlucht in een ge combineerd systeem van snel en lang zaam. bochten makend, dalend en stij gend, uitgevoerd. Maar stel, dat het lang duurt, dat dus de destroyers op het spoor blij- De kreten van de man bij de batterijen doen de bemanning huive ren. Iedere keer dat hij spreekt, maakt het erger. Iedere keer vertelt scheen te praten. Niettemin was nij oer u _y| man, die met een aureool van macht Ihtj, wat de spanningsmeters aanwij- uitgeschakeld om de zo nodige span ning te sparen voor de motoren. De lucht in de duikboot wordt ondraag lijk heet en raakt bedorven. En dan, op het laatste ogenblik, als de bat terijen bijna zijn uitgeput, begint de laatste, onherroepelijke stijging naar de oppervlakte. De gang naar de ver nietiging. Het drama te Heer Slachtoffer van moord aanslag overleden Dader (afgewezen minnaar van dochter) naar België? In het ziekenhuis Sint Annadal in Maas tricht is gisteren de 44-jarige mevrouw C. H. uit Heer, diie Donderdagmongen j.l. het slachtoffer van een moordaanslag ia geworden, overleden- Zij werd, zoals men zich zal herinneren met een ingeslagen schedel in die gang van haar woranig aan die Schoolstraat te Heer gevonden- Een zekere L. uit Maastricht wordt er van verdacht de aanslag te hebben ge pleegd. Deze L. is vroeger verloofd ge weest met de oudste dochter van het echtpaar L. en hoewel de verloving reeds lang is verbroken, maakte L. het volgens de politie de familie en het meisje nog voortdurend lastig. Er bestaan aanwijzin gen, dat L. op de bewuste morgen m de nabijheid van de woning van de familie H. is geweest en dat hij bedreigingen te genover de familie heeft geuit- Sindsdien schijnt L. naar België te zijn uitgeweken De rijkspolitie van Heer. die het onder zoek in handen heeft, heeft zich met de Beigische Justitie in verbinding gesteld om op de hoogte te komen van de tegen woordige verblijfplaats van de verdachte. Maximum boeten geëist voor kwakzalverij Tegen de 50-jarige kwakzalver M J. B. uit Purmerend zjjn gisteren voor de Amsterdamse rechtbank, twee boeten f 300 (de maximumstraf) geëist we gens het onbevoegd uitoefenen van de veeartsen ij kunst en de geneeskunst. HU had de zieke koeien van de veehouder uit Edam behandeld en als honora rium f 274 gevraagd. En passant had hl| ook de veehouder zelf onder handen ge- ïn wegens een zere knie. Honora rium f 5.De kantonrechter had hem in eerste instantie f 50 opgelegd voor het eerste feit en hem van het tweede feit vrijgesproken. Het Zweedse schip „Etna" (1.645 ton) is vanochtend in de Minch (Schotse Westkust) aan de grond gelopen. De reddingboot van Stornoway is uitgevaren om hulp te verlenen. Vakbeurs te Utrecht vanmorgen door nieuwe directeur Jaarbeursgebouw geopend (Van onze □-redacteur). De vakbeurs voor koffers en lederwa ren, welke gisteren in de Utrechtse Jaarbeursgebouwen aan het Vredenburg startte. Is om verschillende redenen een officiële opening ten deel gevallen. Het ls namelijk de eerste Utrechtse beurs ln 1954 en bovendien de eerste onder direc teursschap van mr H. A. R. Schuit, die verleden week mr J. Milius is opgevolgd. „Het doet m(j bijzonder veel genoegen voor de eerste maal juist deze vakbeurs te mogen openen, omdat ik uit de leer- branche ben gekomen," zeide in zijn openingswoord Scheiden is niet altijd gemakkelijk daarom was het voor mr J. Milius Schuit gens een rondgang over de beurs. Men nam kennis van de gevarieerde collectie lederwaren, waaronder alle mogelijk» soorten damestassen, reistassen, acte- tassen, portcmonnaies, portefeuilles en alerlei uis. Veel nieuws brengt deze beurs niet of het moest zijn, dat het accent sterker op de plastics valt, die men hier in smaakvolle, modieuze mo dellen brengt, vooral op het gebied van damestasjes. Goed en tevens voordelig is wel het zachte zeer plooibaie plastic in aardige zomerdessins. want C* ruime, geplooide damestassen komen meer op de voor- I grond. Schoudertassen hebben vrijwel n I afgedaan. Het is nu alles beugel e" r,TV* vreugde de officiële opening van deze vakbeurs te kunnen leiden in zijn nieuwe kwaliteit van lid van de raad van beheer. HIJ sprak het welkomstwoord en leidde de heer P. L. van der Pluym, voorzitter van de adviescommissie voor de groep lederwaren, in. Deze deelde mede, dat 73 fabrikanten aan de vakbeurs deelnemen Mr Schuit sprak vervolgens het ope ningswoord. Hij zeide ojn., dat de leder- warenindustrie in Nederland voor de tweede oorlog van geringe omvang was, doch zich tijdens de oorlog, toen er geen Import mogelijk was dan tegen abnor maal hoge prijzen, tot een bloeiende tak van nijverheid heeft ontwikkeld. Thans telt men in Nederland 200 ondernemin gen op het gebied van lederwaren, die een gezamenlijke jaarproductie hebben van 50 millioen gulden. Hiervan wordt 84 pet. op de binnenlandse markt afge zet, 16 pet gaat naar het buitenland, vooral naar België en verder naar Duits land, Indonesië, de Nederlandse Antillen, Zweden, Zwitserland en de Verenigde Staten. In September J.l. kochten V.S. voor f 139.000 lederen damestasjes Nederlands fabrikaat. Rondgang over de beurs Muntenveiling in Amsterdam Een cent uit 1827 ginq voor f 235 van de hand... Ruim f 2000 voor pen gouden souverein uil Kampen Gisteren en vandaag is in Amsterdam :n veiling van munten, ordetekenen, boeken op dit gebied en opbergkasten gehouden. De hoogste prijs werd gisteren geboden voor een gouden souverein der jaartal van de stad Kampen, die bedrag van f 2150 een nieuwe eige- kreeg. Maandagochtend kwamen voornamelijk gouden munten uit de iven provinciën onder de hamer. De belangstelling voor deze veiling as zeer groot. Niet alleen Nederlandse, maar ook Deense, Franse, Belgische. Duitse en Zwitserse liefhebbers warer aanwezig Bovendien waren uit alle de- /an de wereld opdrachten aan tus senpersonen gegeven voor de aankoop in diverse stukken. Een proefslag van een gouden dukaton t 1790 uit Holland bracht f 1075 op. Het door de tegenwoordige generatie smade „halfje" een halve cent kwam op de veiling tot f 140. Degenen, die nog in het bezit zijn van de thans uit de circulatie genomen halve centen behoeven echter geen illusies te hebben. het betrof hier een gouden halve die in 1822 ter gelegenheid van eer hoog bezoek aan de Munt is geslagen- Bij dergelijke gelegenheden geslagen munten waren een cent uit 1827, die f 235 opbracht, een vijf-cents stuk uit 1818, /oor f 76 van de hand ging en dubbeltje uit 1822. dat voor f 140 eigenaar veranderde. Er kwamen ook een aantal gouden En dit is het centrale punt van de „Nautilus", de reactormotor „S.T.R.", die de onderzeeër met ongekende snelheid zal voortstuwen. In het artikel over de eerste atoomduikboot geven wij een beschrijving van deze reactormotor. op haar maximum-snelheid (ca 35 mijl per uur) varen als de kapitein dat goed dunkt Geen enkele destroyer kan dat verhinderen. Ja. opmerkelijke tegenstel ling, de atoomduikboot zou met verbijs terende vaart naar de oppervlakte kun nen stijgen en de destroyer vernietigen.. De motor Volgens lr Rickover is de reactor, die thans in de Nautilus is gemonteerd, nfet de ideale reactor. Maar de marine wacht op de atoomduikboot en die moest ei men. Daarom werd voorlopig volstaan met een betrekkelijk eenvoudig modeL De krachtbron van de Nautilus is 'n kern reactor. waarin „langzame" neutronen met z.g. thermische snelheid (d.w z. de snelheid van een molecuul in eer stof) het splijtbare Uraniumatoom 235 bombarderen. Om dit „atoomhart" bevindt zich een grote koeltank, gevuld IMaSLI'X® Kaap-sigaar met gedestilleerd water, dat onder hoge druk staat, waardoor het niet in stoom kan overgaan. De werking is nu als volgt Het door het atoomhart radio-actief gemaakte wa ter atroomt door de temperatuurwisse- laar en verhit daar het water, dat door de andere cyclus stroomt. Dit water wordt atoom en deze stoom zet een turbine aan De turbine brengt via een versnellings bak de schroefas in beweging. De ge bruikte stoom wordt door een conden sator in water gecondenseerd endt kringloop herhaalt zich. Pas als het split singsproces in de atoomreactor eindigt, staat de motor stil. Een tweede A-duikboot Intussen is de „General Electric" nabij Schenectady begonnen met de bouw van een tweede atoom-duikboot, die „Sea- Wolf' zal heten. Deze nieuwe duikboot zal worden voortbewogen door een kernreactor van een geheel ander type als die van de „Nautilus". In plaats van water zal ge smolten natrium als „werkvloeistof" voor deze reactor dienen. Per Cottica uil A'dam Vrijdag verliek le deel Suriname Compagnie Vrijdag a.s. zal een deel van de le Sun- name Compagnie 1954 vam de Kon. Land- it zich te Amsterdam inschepen aan boord van het s^. CotiUca, met bestem ming Suriname. Het detachement omvat 79 man, onder wie dne officieren, 13 onderofficieren en 3 korporaals en manschappen. tientjes onder de hamer. Een dergelijk muntstuk uit 1850 met de beeldenaar van Willem III kwam tot f 145 en een gouden tientje uit 1895 met de beeldenaar van Koningin Wilhelmina met „hangend naar" spande de kroon met een opbrengst van f 150. Gistermiddag en vanmorgen kwamen buitenlandse munten ter veiling, w.o. oude Griekse en Romeinse, bronzen, zil veren en gouden munten- Koopvaardijvloot telt 1305 schepen De Nederlandse koopvaardijvloot telde blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gegevens op 1 Januari J.L 1.305 schepen van in totaal 3.287.241 bruto register ton. De vloot omvatte 33 passagiersschepen, tezamen 346 768 brt metende, 86 vracht schepen met accommodatie voor 13 of meer passagiers (485003 brt), 323 andere vrachtschepen van meer dan 500 brt (1.549.964 brt>, 738 vrachtschepen van minder dan 500 brt (248.460 brt) en 123 tankschepen (637.046 brt) Artis-zwaan vandaag per KLM naar Italië Vandaag zou per KLM-vliegtuig de vaan uit Artis aankomen, die voor de dierentuin in Trente (Italië) is bestemd, zoals wij meldden, een vrouwtjei- in. Cleofe. dreigt weg te kwijnen wegens de dood r— l-~* i ring Er is ook een andere nieuwigheid, welke vooral uit Duitsland en Zwitser land komt: afwasbaar leer. Vet noch inkt of andere zeer kwetsende stoffen tasten dit leer aan. Een beetje zeepsop wast alles feilloos weg. zoals ter beurze wordt gedemonstreerd. Dan is er nu ook de dames-ambassadeurstas. ideaal voor de zakenvrouw. Streng, maar toch niet on vrouwelijk door het kleinere model en de aardige kleuren: beige, zacht bruin of donkerrood. De lederbeurs ls voor ieder vrij toe gankelijk en blijft geopend tot en met 21 Januari ai Koningin bracht bezoek aan tentoonstelling Koningin Juliana heeft gistermiddag met haar particulier secretaresse, mevr. N. Smutit-Avis, een bezoek gebracht aan de slottemitenrtoonetellinig Kunstenaars Helpen in hef Rijksmuseum te Amster dam, welke Vrijdagmiddag J.L door Prins Bern hard werd geopend. De Koningin werd rondgeleid door de voorzitter van de coördinatie-commissie Kunstenaars Helpen, de heer J. J. Voskuil. Na de rondgang, die drie kwartier duurde, heeft de Koningin een aantal loten gekocht. Nederlands kerkhof in Hannover Centrale begraafplaats van oorlogsslachtoffers In Hannover zal een centrale begraaf plaats u-orden ingericht voor naar schat ting 400 Nederlandse slachtoffers uit de tweede wereldoorlog. Dit is door het ministerie van Binnen landse Zaken van de staat Nedersaksen bekend gemaakt De plannen voor deze begraafplaats zijn door het ministerie uitgewerkt ln overleg met de Nederlandse Oorlcgagraven Stichting. De oorlogsslachtoffers liggen op het Ogenblik begraven op verschillende Duit se kerkhoven. Hun stoffelijke resten zul- aar Hannover worden overgebracht. Hef beste beenlj'e voor Exercitiewedstrijden Kon. Landmacht in Den Haag In opdracht van de chef van de Gene rale Staf, zullen op 26, 27, 28 en 29 Januari a.s. bij de Kon. Landmacht exercitiewed- •trljden worden gehouden. Heit is de De- doe li n.g hiermee een stimulans te schep- het opvoeren van het exercltle- pell. Na voorselecties, die sedert October 1953 bij de paraite onderdelen zijn gehou den, ziullen hieraan thans 28 detachemen ten, eik ter sterkte van 40 man, deelne men. De wedstrijden worden gehouden ln de Nieuwe Alexander kazerne te Den Haag. Op de vier wedstrijddagen zullen telkens pelotons elk gedurende een kwar tier demonstreren. De beoordeling zal geschieden door het hoofd van de afdeling Opleidingen van de staf Inspecteur-generaal, bijgestaan door een commissie van 4 officieren en 1 secretaris. Er zijn twee prijzen beschik baar gesteld. De prijsuitreiking geschiedt op 29 Jan. het mannetjesdier.' ax na afloop van de demonstraties. Eens in de twaalf jaar Gedurende 2 maanden dalen duizenden Hindoes af in de heilige rivier de Ganges In het schemerige verleden 5 Hindoe-mythologie hebben goden velen gestreden om het bezit v kruik nectar (godendrank). Ter herinnering aan die verbitterde strijd, die volgens de mythologie twaalf Jaar heeft geduurd, verzamelen zich thans millloenen Indische pelgrims bij de samenvloeiing van de Ganges en de Janoena om te baden in de heilige De orthodoxe Hindoes geloven, dat hun. die deelnemen aan de Koembh Mela, die slechts eenmaal in de twaalf jaar plaats vindt, de smarten van de wedergeboorte in een nieuwe incarnatie zullen worden bespaard. De geestelijken en leken, die de lei ding hebben van de Koembh Mela var. dit JaaT verwachten dat er aan zal worden deelgenomen door misschien wel tien millioen mensen, waaronder duizen den heilige mannen in hun gele gewaden, de sadjoes en sanjasi's van de verschil lende religieuze orden. Langs beide eevers van de Ganges is m grote stad verrezen om de pelgrims onderdak te bieden De Individuele ba ders wonen in hutten met rieten daken voor de orden van monniken, waar onder die van de rijke maar ongeklede, I (oevenT naakte Naga's, uit de omgeving Himalajagebergte, zijn grote gebouwen opgetrokken. De Indische staatsspoorwegen hebben 800 locomotieven en meer dan 1300 per sonenwagens gemobiliseerd om geduren de de Koembh Mela, die op 14 Januari ls begonnen en tot 4 Maart duurt, de aar sohattlng 100.000 bezoekers per dag i vervoeren. Elke dag zullen 270 trel- en, waaronder vele extra's, de pelgrims aar en van Allahabad vervoeren. De laatste helft van de Koembh Mela, welke naam twaalfjaarlijkse heilige bij eenkomst ln de maand Koemo betekent, zal zijn gewijd aan godsdienstige samen komsten, waaronder het geestelijk wereld- parlement van Swami Bhaskarananda de voornaamste plaats inneemt. Ghaskarananda, die ln 1952 de con ventie van heilige mannen van India te Delhi heeft geleid, heeft een aantal politieke leiders overgehaald om met zijn priesters en monniken aan het parlement deel te nemen. Gedurende de Mela zullen zich elke dag processies, waaraan zal worden deelgenomen door heilige mannen in hun gele gewaden, gewijd vee en ver sierde olifanten, naar de plaatsen be geven. waar gebaad wordt. De leden van de verschillende mon nikenorden zullen baden volgens de vast gestelde hiërarchie. De Naga's of Nirva- dc god Siva, die de ongeklede brigade worden genoemd, komen het eerst aan de beurt. Particu liere baders moeten alvorens te baden hun haar afsaheren, omdat haar als on rein wordt beschouwd, maar pelgrims, die hun haar opofferen, zullen dan ook van de heilige mannen de belofte van kwijtschelding van 10 000 wedergeboor- elke verloren haar ontvangen, pelgrims zullen een maand lang aan de oevers van de Ganges ver zij bij de plaatsen. baden worden genomen, zullen wonen ln de geïmproviseerde hutten van stro en slechts één maaltijd per dag zullen gebruiken. Speciale afdelingen van de gezondheidsdienst en van de politie zijn aangewezen om over de bezoekers, wier aantal op meer dan 20 maal dat van de bevolking van Allahabad zelf wordt ge schat. te waken. De juiste datum voor de Mela wordt bepaald door Hindoeleiders. Zij wordt elke twaalf Jaar gehouden ais de zon in het teken van de Ram en Jupiter in dat van de Waterman staat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5