Jlictiwc £ciitsdic ÜTuuranf Nieuwjaarsrede van de burgemeester Auto op onbewaakte overweg door een trein gegrepen: 3 doden Leerling-conducteur het slachtoffer van botsing tussen goederentreinen Onderzoek Comet is nu op sabotage gebaseerd Scherp antwoord van Londen aan Spaanse regering Drie kinderen omgekomen bij brand in Groningen Zuid-Holland vanmorgen zonder stroom Hl* hU lil MAANDAG 18 JANUARI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; ƒ2.15 per maand; ƒ0.50 per week. AD VERTENTIEN0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste Jaargang No 9942 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr E. DIEMEB Chel-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5taiüva«tftt| Is «firttforo mgn hert (n tegljeaspoct" IN DE ACHTERHOEK FDE ACHTERHOEK zijn het afgelopen weekeinde vier personen bij treinongelukken om het leven gekomen. Drie Duitsers uit Emmerik vonden de dood op een onbewaakte overweg bij Doetinchem, waar hun auto Zaterdagmiddag door een trein werd gegrepen en een leerling- conducteur, de 26-jarige H. A. Hofkens uit Gilze Rijen werd Zaterdag- nacht hét slachtoffer van een botsing tussen twee goederentreinen even voor het station DiemenDoesburg. Bij dit laatste ongeluk ontstond een geweldige ravage, daarvan deed de lading papier de pakwagen rijdende wagon in brand vliegen, zodat er een geweldige rzee ontstond, met "het blussen waar de Dicrense brandweer van half vier tot half acht is bezig geweest. De Duitsers, een vader met twee doch ters en schoonmoeder, reden in een Volkswagen en naderden om half vijf uit de richting KUder de spoorweg- overgang, een paar honderd meter ver- 'wijderd van het station Doetinchem. Te- 'zelfder tijd naderde een trein uit de rich- 1 ting Arnhem. Midden op de overweg werd de auto gegrepen. De machinist van de trein heeft de 'auto wel opgemerkt, maar verkeerde in de veronderstelling, dat de wagen zou jstoppen, omdat hij met geringe snelheid reed. Volgens anderen remde de auto bestuurder'even voor de overgang af, maar door onverklaarbare oorzaak jschoot de wagen door. De gevolgen wa- jren verschrikkelijk. De auto sloeg enkele jmalen over de kop, werd vervolgens tus sen een signaalpaal en de locomotief ge kraakt en in een sloot langs de spoor weg geworpen. Drie der inzittenden, de vader met één van zijn dochters en d« oude dame, werden uit de auto geslin gerd. Twee van hen werden op slag ge dood. Dit waren de vader, de 55-jarige T. H. en de dame, de 80-jarige m( K. De 19-jarige dochter G. H. werd gewond en overïeed later in het zieken huis. De andere dochter, de 24-jarige teej. H. H. werd licht gewond. Zes wagons uil de rails Zes wagons schoten door de botsing uit de rails en kantelden over de berm naar beneden, terwijl de lading, voor het me rendeel zakken meel, her en der werd verspreid. Enige wagons van beide trei- werden ontwricht, terwijl mede door vuur van de wagons, die direct op Groot was de ravage na de bot sing van twee goederentreinen te Doetinchem. Een foto die voor zichzelf spreekt. elkaar waren gebotst, slechts geblakerde staalresten overbleven. Hoewel het onderzoek nog niet is be ëindigd, is er sprake van, dat machinist Zwarts, toen hij voor het rode licht stond, het station in Dieren zou hebben opge beld. Daar zou men in de mening keerd hebben, dat men met de machinist 3e eerste trein te doen had en daarom het sein op veilig hebben gezet. Direct na de botsing is men met macht aan het werk gegaan om de gestremde lijn vrij te maken van de wrakstukken. Het spoorwegverkeer was gedurende de gehele Zondag gestagneerd. De dienêten werden onderhouden met bussen en voorts met electrische treinen slechts op de trajecten Arnhem—Dieren i BrummenZutphen. Vanmorgen is het treinverkeer tussen Doesburg en Zutphen normaal hervat. Op het spoorwegemplacement te Alk aar is Zaterdagmiddag een rijtuig tijdens het rangeren ontspoord, waardoor de hoofdsporen naar Heerhugowaard ver sperd raakten. Tot 's avonds kwart voor acht was het treinverkeer gestoord. Sinds de zomer Zes sabotage-gevallen bij Britse Marine De Britse Admiraliteit heeft bekend ge maakt, dat aan boord van het duikboot moederschip „Montclare" op boosaardige wijze schade veroorzaakt is. Dit is het zesde geval van sabotage op Britse oorlogsschepen sinds de afgelopen zomer. Een woordvoerder voor de Admi raliteit zei. dat een aantal peilglazen, koperen buizen en een- thermometer van de „Montclare" vernield waren. Een on derzoek is aan de gang. De 19.600 ton metende „Montclare" was vroeger een passagiersschip van de Ca nadian Pacific. Eind April Deens koningspaar naar Nederland Naar het ministerie van Buitenlandse Zaken thans meldt, zullen de Koning Koningin van Denemarken in de tweede helft van April 1954 een staatsbezoek aan Nederland brengen. Vermoedelijk arri veren de koninklijke gasten op 26 April hier te lande en zullen zij drie dagen in Nederland verblijven. Omtrent het pro gramma voor die dagen kunnen, in af wachting van een verdere regeling, voor alsnog geen bijzonderheden worden medegedeeld. Ontploffing van chemische oorsprong Agenten van de geheime dienst zijn naar verschillende vliegvelden onderweg DE RAMP MET DE COMET BIJ ELBA was mogelijk „sabotage". Van dit standpunt gaat men thans in officiële Londense kringen uit. De controlerend geneesheer vsn de B.O.A.C., dr Peffers, heeft bij zijn onder zoek van de stoffelijke resten der gevonden slachtoffers vastgesteld, dat zij werden gedood door een ontploffing van chemische oorsprong. Dat wil dus zeggen, dat de Cornet niet door te grote snelheid of door een val in zee van grote hoogte is verongelukt. Alles wijst er op, dat aan boord van de Cornet een ontploffing heeft plaats gehad (bevestiging door ooggetuigen) en dat die explosie is veroorzaakt door een tijdbom. mensen het leven kostte. Merkwaardiger wijs had dit vliegtuig, evenals de „Co rnet". precies TVi uur te voren brandstof ingenomen te Beiroet. En uit Beiroet wordt thans gemeld, dat het Libanese directoraat voor de lucht vaart een onderzoek naar sabotage heeft gelast. Prinses Margriet wordt 11 jaar De Britse regering heeft daarom be sloten. een grondig, openbaar onderzoek stellen. Agenten van de geheime dienst zijn reeds onderweg naar de ste- waar de verongelukte Cornet tus senlandingen heeft gemaakt, op weg Londen: Rangoon. Calcu ta. Karatsji Beiroet. De BOAC maakte bekend, dat langs de routes in het Midden-Oosten, speciale veiligheidsinspecteurs zullen worden gestationneerd. De veronderstelling, dat een tijdbom in de Cornet werd geplaatst, wordt min of bevestigd door het feit, dat Don derdag een Philippijnse Gloudmaster na bij Rome is neergestort, hetgeen aan 16 Koningin Elizabeth toch naar Gibraltar THANS WORDT GROOT RUMOER IN HEEL SPANJE VERWACHT HET SPAANSE VERZOEK aan de Britse regering, 't voorgenomen be zoek van Koningin Elizabeth aan Gibraltar (op 10 Mei) niet te doen doorgaan, is te Londen hooghartig afgewezen. De officiële woordvoerder van het „Foreign Office" verklaarde: „Er is geen sprake van, dat de Britse regering aandacht zou besteden aan mededelingen van een buitenlandse mogendheid, die betrekking hebben op het bezoek van Hare Majesteit aan één harer gebieden, waar ook ter wereld." In het begin van de vorige week vroeg hebben gedaan. Hij zou er op hebben de Spaanse ambassadeur te Londen, de gewezen, dat het koninklijke bezoek de hertog Primo de Rivera, een onderhoud betrekkingen tussen de beide landen zal aan bij minister Eden en naar verluidt vertroebelen, heeft hij tijdens dat onderhoud het be wuste verzoek gedaan. Een officiële nota an zijn regering heeft hij evenwel niet /erhandigd. Men verwacht, dat er tijdens het be zoek van de Britse orstin demonstraties in geheel Spanje zullen worden gehouden en da; alle Spanjaarden die voor de Brit ten op Gibraltar werken maar op Spaans gebied wonen, in staking zullen gaan. Juist met het oog daarop zou de Spaanse ambassadeur zijn stap bij minister Eden Wagon in brand Op het electrische baanvak Arnhem- feutphen reed 'n goederentrein Zaterdag- pacht omstreeks 3 uur met volle vaart >p een stilstaande goederentrein in; in de laatste wagon waarvan zich de 25-jarige Ongehuwde leerling-conducteur H. be tond. Deze werd op slag gedood, terwijl Ie 50-jarige machinist B. Zwarts tegen bij deze botsing een been verloor i in een ziekenhuis in Velp moest wor- len opgenomen. Dit ongeluk veroorzaakte een gewel- lige ravage. De locomotief van de aan- pormende goederentrein boorde zich diep n de laatste wagen van de stilstaande >ein, die totaal versplinterd werd. Tevens {eraakte deze in brand door het vuur van ien kacheltje, dat de leerling-conducteur lad branden. Maansverduistering Ouders waren uit Boerderij te Warmenhuizen in de as gelegd elf personen dakloos nerstraat 25 te Groningen brand uitge broken, tengevolge waarvan drie va vier in het huis slapende kinderen kwamen. De brand, die uitbrak in de voorkamer van het pand, werd bewoond door de familie Kuiper. Een buurvrouw, die vlammen uit het huis zag slaan, slaagde er in via een binnenplaats de zevenjarige Rennie uit huis te halen. Toen de brand- arriveerde en hoorde, dat er nog iheer kinderen in huis waren. 3laagde zij in, met behulp van zuurstofmaskers de zesjarige Grietje, de driejarige Wiert en de anderhalfjarige Jan uit het huis te halen. De kinderen sliepen resp. in een tussenkamer en een alkoof en op de grond. De zesjarige Grietje was reeds ter plaatse overleden, ze was geheel ver koold. De driejarige Wiert werd onmid dellijk door de GGD naar het Acade misch ziekenhuis gebracht en overleed tijdens het transport. De anderhalfjarige Jan werd in het Academisch zieken huis opgenomen; operatief ingrijpen was noodzakelijk, omdat dit kind tot in de derde graad brandwonden had op gelopen. Vanmorgen is ook dit slacht offertje overleden. De Groninger brand weer bluste tot laat in de nacht een fel laaiend vuur in deze compacte bouw van Groningen. Zaterdag is in de Dorpsstraat te War menhuizen (N.H.) de grote boerderij van de landbouwer A. Vergaai, alsmede een op enkele meters daarvan gelegen woon huis in de as gelegd, waardoor drie ge- bestaande uit 11 personen, dak loos zijn geworden Van de boerderij gingen de inventaris de gehele hooioogst verloren. Het vee kon evenwel bijtijds gered worden. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak is niet bekend. Aruba wil los van Curasao Minister mr L. A. Donker, lid der Kleine Commissie, is Zondag naar Aruba vertrokken. De eilandenraad van Bonaire heeft een commissie van twee leden benoemd om met de Kroon de grieven van Bonarle over overheersing door Curagao te be- De Surinaamse delegatie is vsn mening, dat de kwestie van Aruba haar niet aan gaat. Voorts is in de nacht van Zaterdag op Zondag in de houtbewerkingsfabriek de firma Bossers en Mounthaan aar Rechtvaart te Kaatsheuvel brand uitge broken. Een grote hoeveelheid hout, dat in voorbewerking was voor de houten- hakkenfabricage voor de schoenindustrie, ging in vlammen op. Mau Mau-aanvoerder gedood Het Britse militaire hoofdkwartier te Nairobi, heeft Zondag meegedeeld dat veiligheidstroepen een Mau Mau-aan voerder en tenminste 26 zijner volgelin gen in gevechten in de afgelopen 24 uur hebben gedood. In Nairobi zijn twee Mau Mau-terro risten het kantoor van een fabriek van koelhuisartikelen bmm-eniged rongen. Zij slachtten de 58-jarige directie-secretaris, die zich daar bevond, af en maakten zich ie voeten me vijftig pond sterling, die zij uit een open brandkast hadden ge- Termijn verlengd Voor bijeenroepen van Verenigde Naties Rood China wil gevangenen niet accepteren Mevrouw Pandii-t, de voorzitster de Al-gemene Vergadering der Verenigde Naitis heeft opdracht gegeven, de termijn, waarbinnen de landend eden al of n-iet instemming kunnen betuigen verzoek van India, de assemblee bijeen te roepen ter bespreking va-n de Koreaanse kwestie, te verlengen van 22 tot 29 Jan. In een rede te New Delhi verklaarde zij. dat de enkele vrijlating van 22.000 met- gerepatrieerde krijgsgevangenen de im passe tn Korea met oplost. Generaal John Huli, opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in Korea, heeft generaal Thimaja, de Ind-ische lei der van de neutrale commissie laten we ten, dart hij de anti-communistische krijgsgevangenen zal overnemen, maar het niet eens is met de voorwaarde, dat zij met a-Ls burgers in vrijheid worden gesteld. Communistisch China zou daar entegen te verstaan hebben gegeven, dat en grondige afkeer van Thimaja'i besluit heeft en dat het de tlsche krijgsgevangenen Ook de bevelvoerend officier van de in ternationale luchthaven Cairo heeft zeer strenge maatregelen genomen om de vei ligheid van dit vliegveld te verzekeren. Alleen houders van speciale passen, uit gegeven door geheime dienst van het Egyptische leger ,de douane en de af deling „veiligheid" van het Egyptische ministerie van Binnenlandse Zaken, gen het vliegveld betreden. Bij de diepgaande contróle van de Co- mets is geen enkele constructiefout ge bleken, zo is officieel bekendgemaakt. Voor alle zekerheid zullen de machines nog in de lucht aan verschillende proeven worden onderworpen. Deze proefvluchten zijn vandaag begonnen. Volgens de laatste berichten is de Brit- minister van Luchtvaart, Lennox-Boyd, gisteravond per vliegtuig naar Rome ver trokken in verband met het onderzoek. wordt in Rome opgewacht door luchtmaarschalk Sir Harold Whittingham, de voormalige Britse medicus in dienst van de R.A.F. Sir Harold poogt vast te stellen, dat de slachtoffers inderdaad door exploisie van chemische oorsprong zijn gedood. Onze derde prinses, Prinses Mar griet, wordt morgen ook al weer 11 jaar. Onze beste wensen ver gezellen haar op die heuglijke dag! Treinverkeer gestoord Door een storing in de koppellijn tussen Leiden en Velzen Op de bijeenkomst te Panmoendjon ter voorbereiding van de hervaitrt-ing der derhandelingen over een vredesconfe- e werd vandaag weer eens geen voortgang geboekt Het oudste station van Europa, „Allée Verte" in Brussel-Centrum is gesloten. Het werd 119 jaar geleden in dienst ge steld en George Stevenson, de uitvinder van de locomotief, was eregast bij de openingsplechtigheid. Hoog water te Oud-Beyerland Overal in het gebied van onze grote rivieren kwam het water in het afgelopen weekeinde weer ver boven de normale hoogte. Te Oud- Beyerland stond het tegen de huizen van de Havendam. Vannacht omstreeks kwart voor drie is in verscheidene plaatsen de electrlciteits- voorzlening enkele ogenblikken uitgeval len ten gevolge van een storing In de kop pellijn LeidenVelzen. Later in de nacht heeft deze storing zich herhaald. Zij ging ~n gepaard met een storing de koppeling UtrechtAmsterdam. De onderbreking in de electriciteltsvoorzie- ning heeft zich o.a. voorgedaan in Rotter dam, Den Haag, Leiden, Velzen, Amster dam en Hilversum. Naar de oorzaak wordt ;n onderzoek ingesteld. Ook de Nederlandse Spoorwegen heb benben hiervan de nadelen ondervonden. Van omstreeks vijf uur tot kwart acht is vertraging opgetreden tussen Rot terdam en Moordrecht ten gevolge van storing in het lichtseinstelsel. Tussen vier uur en kwart over zes heeft zich voorts vertraging voorgedaan op verschil lende lijnen rond Amsterdam. Omstreeks half tien vanochtend reden de meeste treinen weer volgens de dienstregeling. Tengevolge van een bij het Amsterdamse gemeente-electriciteitsbedrijf nog onbe kende storing in het 150 kw kopoelnet. zijn de Amsterdamse centralen- vannacht losgeraakt van het koppelnet. Door het overschrijden van de maximale stroom- Djilas in ongenade gevallen Radio-Belgrado meldt, dat de vice- president van de Zuidslavische commu nistische partij. Milovan Djilas, van al zijn functies in de partij is ontheven. Hij blijft lid van de partij, doch is uit het Ondanks de Spaanse bezwaren en protesten zal koningin Eliza beth van Engeland in Mei, als onderdeel van haar wereldreis, een officieel bezoek brengen aan Gibraltar, het Britse bastion in de „Poort van de Middellandse Zee". Dit is te Londen door een officiële woordvoerder bekend gemaakt. De Spanjaarden, die voor de Britten in Gibraltar werken, zullen in staking gaan, zodra de vorstin voet aan wal zet. De koninginvan wie wij bovenstaande foto publiceren, bevindt zich op het ogenblik nog in de Pacific. Tien mensen niet gevonden Oostenrijkse vermisten zijn nu opgegeven Het Oostenrijkse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft volgens Reuter meegedeeld, dat bij de lawineramp in het Westelijk deel van 't land 120 men- het leven zijn gekomen. Thans worden nog tien Oostenrijkers vermist, die als verloren moeten worden be schouwd. Zes-en-vijftig mensen worden in ziekenhuizen verpleegd wegens zware verwondingen. Van alle slachtoffers vie- 110 alleen al in de provincie Vor- arlberg. Op het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn tientallen bood schappen van medeleven ontvangen, o.a. in de paus en van de Sowjet-Unie. In Hongarije heeft het dit weekeinde buitengewoon hevig gesneeuwd. Het land heeft in 13 jaar niet zoveel sneeuwval «rt-nd. zo meldt rfdio-Boedepeat. Op de' berg Szabad lijt de sneeuw Tuin, drie crlUe.k heb1*" 8<>h«d meter hoog. sterkte in de verbindingskabels tussen de centrale Hemweg en de centrale Noord werden deze om ongeveer 4.40 uur uit geschakeld. waardoor beide centralen los van elkander kwamen. Het gebied, gevoed door centrale Hem weg, ondervond geen storing, aangezien de capaciteit van de aldaar draaiende machines ruimschoots voldoende ls voor de rechtstreeks vanuit die centrale ge voede onder-stations. Centrale Noord kon met slechts één ketel in bedrijf het overblijvende gedeel te van de stad, het Gooi en de Neder landse Spoorwegen niet voeden en kwam door de zware overbelasting tot stilstand. Door het herstellen van de verbinding de centrale Hemweg kon centrale Noord weer op gang worden gebracht. De verbinding met het Gooi en de Neder landse Spoorwegen kon worden hersteld. Het in bedrijf nemen van centrale Noord voor de gestoorde gebieden van de stad kon slechts zeer geleidelijk geschieden omdat de snel opkomende belasting van de ontwakende stad zodanig op deze cen trale diende te worden geschakeld, dat niet opnieuw een situatie van overbelas- ng zou intreden. De laatste inschakeling geschiedde om alf zeven, waarmee de storing daar tot het verleden behoorde. Ten gvolge van de storing in het kop pelnet is ook de centrale Velsen vannacht enige tijd geïsoleerd geweest, doordat ze de koppellijn Leiden—Velsen de stroom niet kwijt kon. De vertraging duurde ongeveer tien minuten, van 4.40 tot 4.50 uur. Naar de oorzaak van de sto ring in de koppellijn wordt een onderzoek Ingesteld. Leden van de technische dien sten schouwen op het ogenblik de lijnen. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 our: Ds J. J. Buskes had een hartaanval Ds J. J. Buskes. de bekende Amster damse Hervormde predikant, deelt ln de plaatselijke kerkbode „Hervormd Am sterdam" mede, dat hij vorige week Maandag onverwacht een hartaanval heeft gehad. Hij moet voorlopig het bed houden en zeker niet eerder dan eind Februari zal hU zijn werk mogen her vatten. centrale comité gestoten en heeft ,.de laatste waarschuwing van de partij" ge kregen. Djilas wordt cr van beschuldigd. op de politiek de partij. Hij deed zulks in artikelen in het partij-orgaan „Borba" en in het tijdschrift ..Nieuwe gedachte". Djilas is ook ontslagen als voorzitter van het Zuidslavische parlement. Tito- het Zuidslavische staatshoofd, heeft het centrale comité naar aanleiding van de kwestie-Djilas toegesproken. „Het is waar," aldus Tito, ,-dat Zuid-Slavië de Westerse democratieën dichter is ge naderd. doch dit betreft alleen de samen werking op buitenlands politiek gebied en niet zoals Djilas ons wilde doen geloven de inwendige organisatie van onze staat. NNW 4 WNW 5 windstil WNW 2 W 3 windstil NNO 3 NNW 7 WNW 10 dr s Bordeaux Grenoble Nice Warschau BerlUn Frankfort München Zürtch Genève Zuidwestelijke wind Het K N.M.I. te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Van nacht hier en daar mist. Toe nemende bewolking met mor- gen kans op enige regen. Aan- t vankelijk zwakke, later ma tige tot krachtige Zuidweste lijke wind. Hogere tempera turen, vooral in de nacht cn ochtend. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1