De „Supre Sabre" F-100 fantastisch snel... In Australië: ander gelukkig werk met Chefarine,A Man van mysterie-Lijntje Huizer stond terecht ties' GODS ÉNE KÉRK Deze hypermoderne straaljager vliegt horizontaal door de geluidsmuur 7 VRIJDAG 15 JANUARI 1954 HUISORGEL BELANGRIJK MEUBELSTUK (Van onze sociale redacteur) "^/IJ hadden haast niets, toen we hier aan kwamen. Alles hebben we in Nederland verkocht. Maar één ding hebben we in elk geval uit Nederland willen meenemen en we zijn daar nog dankbaar voor: ons orgel. Wat we daar een plezier van gehad hebben Veertien dagen na onze aankomst zijn we al gestart met een zangvereniging. En ook nu nog komt die elke Donderdagavond in ons huis bij elkaar. Dat is van ontzag lijk bindende betekenis geweest", vertelt ons mevrouw Van der Kruk in haar huis te Dandenong, één der voorsteden van Melbourne, maar toch altijd nog een uurtje rijden van het centrum van deze metropool. „Het leven van ons gezin is wel totaal veranderd. ïn Tilburg hadden we een kruidenierswinkel. Nu werkt mijn man op een kippenfarm van de spoor wegen. Maar een kippenfarm was juist zijn ideaal. En de spoorwegen heb ben een goede farm, waar ze de eieren voor de restauratiewagens produce ren. Mijn man heeft daar een goed loon, vrij reizen en een maand vacantie per jaar". Mevrouw Van der Kruk had er kenne lijk plezier in, ons deze feiten te kunnen vertellen. Ondanks het feit, dat ze pas een jaar in Australië is en het minst ge legenheid heeft gehad, om zich de EngeUè taal machtig te maken, voelt ze zich op haar gemak in het vreemde land. Na de aankomst was het gezin twee maanden in een hotel. Toen hielpen vrienden hen, om het deposit te storten voor de aan koop van een rogaal huis. Binnen een half jaar hadden ze de vrienden, die hen hielpen, het bedrag kunnen terugbetalen. En als er geen bijzonder omstandig heden komen, hopen ze binnen 5 jaar het huis geheel betaald te hebben. Er komt ook heel wait geld in, want vier kinderen verdienen mee. Drie er van werken bij één firma: de Singer- naaimachine-onganiisatie Eén zoon als monteur, de tweede als timmerman, een dochter als dem onstra triceUit die opsomming blijkt wel, dat ze wat „in hun hamden" hebben. En dat is een uit muntende eigenschap om als emigrant te slagen. Dan krijg Je ook in de andere betekenis wat „in de handen-". Kerkelijk leeft de familie nauw mee met de Reformed Church. In Dandenong heeft die een eigen vestiging^ en Van der Kruk is scriba van de kerkeraad. Er zijn moeilijkheden ontstaan rondom het vertrek van ds Hoekstra, maar daar komt de kerk naar de mening van-mevr. Van der Kruk wel doorheen. Zij hopen in elk geval trouw te blijven. ..En maatschappelijk leef je hier veel ruimer dan in Holland. We eten royaal en we hebben toch ook, behalve de be taling voor ons huis, het nodige meubi lair weer aangeschaft en een auto" 't Is hail goud hier De familie Van der Kruk heeft overigens vrijwillige inwoning. We konden natuurlijk niet nalaten, even onze neus om de hoek te ste ken bij de fam. A. J. Knol, vroeger te Haren (Gr.). Van der Knol was zelf thuis, want het was Zaterdag. „Om het U maar op mijn Grön- nens te zeggen: 't is Hail goud hier, zo goud, dat wie nooit weromme wil len". Wie h«t verhaal van K-nol hoont, kan zich daarover verwonderen. Hij niet bepaald een jeugdig emigrant, al 49 jaar. En In Nederland was hij nog al hokvast: van zijn 6e levensjaar de dag van zijn vertrek woonde hij hetzelfde huls. Zijn vader had een slagerij en op zijn 30e jaar nam hij die over en zette haar tot in 1952 voort Maar hij zag in Nederland weinig toe komst voor een middenstander. Zware concurrentie. Zware belastingdruk. Hij zag geen herstel en meende daarom, dat hij elders een kans moest zoeken. Bo vendien dacht hij, dat in Australië, waar over hij goede inlichtingen- kreeg, voor zijn beide jongens meer te bereiken zou De zelfstandige ondernemer in Neder land is nu knecht op een ijzergieterij. „Maar ik werk met plezier", zegt hij En zijn vrouw valt hem bij: „Je kunt hier beter arbeider zijn dan zelfstandige in Nederland. 25e hebben natuurlijk voor, dat de bei de jongens meewerken.. Een gezin met kleine kinderen heeft het veel moeilij ker. Die komen er haast niet onder uit Henk, de oudste zoon, werkte na het behalen van zijn HBS-diploma in Ne derland bij Philips in Eindhoven. Nu werkt hij op een cantonnagefabriek en het bevalt hem uitmuntend. Hij heeft beste bazen. Freddy verzorgt de paarden op een rijschool. Daar heeft hij ook veel ple zier in. Het ligt in zijn bedoeling, te gaan boeren en vader Knol ziet alle kansan, dat hij dat bereikt „Voor de Jongens ligt hier een gouden toekomst", zijn zijn woorden, als dit punt wordt beëindigd. Ook geestelijk voelen zij zich thuis. Maar samenwerking is nodig. En daar aan heeft het in de Reformed Church in en om Melbourne de laatste tijd wat gehaperd. Tja en dan de voorlichting, die in Nederland gegeven wordt Daaraan ont breekt heel wat. Australdë is een goed land, maar niet voor iedereen, meent KnoL Je hebt feitelijk vier soorten emigran tende echte; degenen, die het maar wagen-; degenen, die het doen als avon tuur; de totaal-ongeschdkten De eerste groep komt er altijd, ook al zijn er grote moeilijkheden. Van de tweede en derde groep zijn er een aan tal die gedesillusioneerd worden, maar op de duur komen de meesten er weL De vierde groep moet terug. Je moet Je hier aanpassen. En daar bij moet Je er om denken, vooral Je huiselijk leven op te bouwen. Een vriend We hadden meer bezoeken in Dande nong te maken. Eén vermelden we in eik geval nog. een goede bekende in de kring van de Christelijke pers, de heer G. Ekkel, die 25 Jaar inspecteur van het dagblad De Rotterdammer en zijn zuster- bladen was Dat is ook weer zo'n geval, waarvan menzegt: waarom emigreet zo iemand en wat moet hij nu in zo'n vreemd land doen? Er is geen Christelijk dagblad en hij kan toch niet in zijn oude be roep terecht De verklaring was hier, dat onze vriend Ekkel er twee zoons had, die er een goed bestaan hadden. Zij wilden hun ouders bij zich hebben. Werken was niet nodig, want de ene zoon werkte bij Philips en de andere bij de Shell, zodat ze wel voor hun ouders zouden kunnen zorgen. Maar Ekkel is er de man met om stil te zitten. Hij was in zijn jeugd textielarbeider en de vaardigheid had hij nog met geheel verloren. Dus zocht hy het in die riebtirag. Hij werkte eerst op een handweef- fabnek en daarna op een elastiekfa briek. Het beviel hem bes'.. Hij kon bij 39 uur werken een 13 ruim maken Daarnaast „doei" hij nog in verzekerin gen. Australië kan nog veel mensen ge bruiken, meent onze vriend Ekkel. En hij hoopt maar, dat er veel goede Calvinisten komen, want ook kerke lijk en geestelijk kunnen zij dan veel steun aan elkaar hebben. De behuizing bood ook geen grote moeilijkheden. Ekkel had een „prefab" meegebracht. Toen hij arriveerde, had den zijn zoons niet a-lleen reeds een stuk grond gekocht, maar het bouwrijp gemaakt en de fundamenten- gelegd. In korte tijd stond het huis er dus. En de familie Ekkel woont er luisterrijk in. Maar ondanks punten van overeen stemming, de geschieder.cs van iedere emigrant is weer anders. Dat merkten we opnieuw, toen we in Monbulk een bezoek brachten bij de heer A. DubbelcL Een kleine drie jaar (Advertentie) 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen (alen. Tezamen werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. M 'n J^lje doet wonderen! geleden had hij een fietsenzaak in Den Haag. Hij zag er op de duur geen toe komst in en besloot te emigreren. Toen de boot, waarmee hy reisde, in Free- mamtle aankwam, lagen daar iwee brie ven. Eén van ds Hoekstra, die hem huis vesting aanbood in een particulier boar- dmghouse en één van een kennis die hem een gedeelte van een huis wilde verhuren voor 5,— per week. Dat boaroonghouse werd een grote teleur stelling. De exploitant, een Nederlan der, was een uitzuiger, die het boven dien op moreel gebied nii-et te nauw nam- Gelukkig was er toen het huis nog. Dub beid zocht en kreeg werk als las ser. Maar na korte tijd ontmoette hij een bloembollenkweker, die al 15 jaar Australische ervaring had en hulp moest hebben. De oudste dochter van Dub beid gi-rug er heen. Een week later berichtte de man, dat hij werk voor Dubbeld wist in een ga rage. Hij kon er 14 da-gen op proef komen Het waren twee moeilijke weken. Dubbeld verstond goed Engels, u met het Australisch had hij nog wel moeite. En hij wist niet, of het goed was geweest. Bovendien had zijn baas de naam. een bulldog te zijn. Na 14 dagen zei de baas niets. Wat nu Dubbeld ging naar hem toe en vi hoe het nu verder moest. De baas niets anders dan ..All right". En dot voldoende. ...Als je hem kent. is hij helemaal geen bulldog. Ik kan het goed met hem den. Tk dcc h"t werk in de garage en ook de maehincreparetie in de hout zagerij. die er achteT staat en aaA hem toebehoort. En we kunnen het goed den samen. Ik bewoon een huis dat bij de fabriek behoort en betaal daar 1 Vi per week voor. Er is een pracht lap grond bij, waarop ik allerlei kan bouwen. Mijn loon is 14,7 per week en mijn oudste zoon, die ook in de ga- race werkt, verdient 6. Mijn oi dochter werkt bovendien op een fabriek van nylonkousen en verdient ook 6. En dan ontvangt mijn vrouw nog per maand 15 voor kinderbijslag. Alles bijeen hebben we het hier veel beter dan in Nederland en we hebben geen gen. Alleen het kerkelijk leven geeft veel zorg en werk. Maar dat doe rk met liefde. En mijn boss vindt het helemaal als ik eens tijdens het werk j daarvoor wordt opgebeld of er eens oen vergadering uit moet. We hebben zelfs twee auto's. Eerst heb ik een oude Chrysler gekocht. Ik heb er zelf vijf maanden in gereden hem toen aan mijn oudste zoon overge- I Zelf heb ik toen een Va-uxhall-1936 ge- j kocht, een lief wagentje. De enige pech. J die ik daarmee heb, is ontstaan door aanrijdingen van anderen, want sommi ge Australiërs rijden nog al wat slordig Neen, we mogen heel niet mopperen. Naast mijn werk in de -garage vullen Kerk, gezin en tuin mijn vrije tijd en mij-n héle -gezin voelt zich hier geluk kig". Ouderwetse dominees en de jeugdpredikant De bekende Gereformeerde predikant, ds H. Veldkamp, die zich enige tyd geleden fel verzet heeft tegen Thijs Booy cn diens inzichten, tekent thans in de Zeeuwse Kerkbode het verschil tussen de ouderwetse dominee en de moderne jeugdpredikant Hij doet dit uiteraard geheel voor eigen rekening als volgt: ..De ouderwetse, de jeugd negerende dominee schrijdt de preekstoel op. Een ander woord is daar niet voor Maar de moderne jeugddominee doet het met twee treden minstens tegelijk. Boven aangekomen dient hy zich voor te nemen, zo spoedig mogelijk weer te verdwijnen. Wij houden van kortheid. Hy mèg can ook lang blijven staan, maar dan dient hij het vooraf te zeggen dan vinden wü het r t erg r „Oom André" wilde een loto malcen Wegens vrijheidsberoving van ander meisje 3 jaar geëist Voorts moet hij blijk geven goed op de hoogte te zijn met ce literatuur. Ik be doel niet de theologische. Dat is van weinig, of beter gezegd van géén belang. Wil hij per se zich van zijn theologische kant laten zien. dan moet hij Barth paar maal noemen- of Miskotte, r vooral Kuyoer, Bavinck of Berkhouwer niet. Maar het is veel beter -heel de theo logie weg te laten. Zelfs staat het niet gek. af en toe eens zijn verachting te laten blijken voor dogma en exegese. Van de moderne belletrie en andere lite ratuur op dat niveau moet hij echter terdege op de hoogte zijn. Dat wil zeg- nen kan volstaan met het noemen schrijver en titel. Een naam Sartre bijvoorbeeld doet het heel goed ..Het 25e uur" slaat ook nog wel hoewel dat al wat minder wordt. Men kan ook met enig succes wat oudere schrijvers citeren, maar dan is het toch w-nsc'hk bij bet buitenland te blijven. Uw jeugdig gehoor moet voelen, dat u by Kaj Munk kind aan huis zal niet nalaten diepe indruk te maken, als u b.v. zegt: „Bij de voorbereiding van mijn preek moest ik onwillekeurig denken aar. het bekende boek van Knut Hamsun, het laatste hoofdstuk". Zo'n zin maakt een hele preek goed.Tenslot te moet de moderne jeugddominee niet al te bang wezen voor een beetje jar gon. Er is een breed terrein van theolo gisch jargon, en als u een. paar maal de woorden: existentieel, problematiek, cultuurcrisis en „moderne mens" ge bruikt hebt, té uw preek behoorlijk ge stoffeerd. U kunt ook eer. populair jar gon gebruiken, en zo eens een keer zeggen: „nee, jongens en meisjes, dat is pet", maar dat hangt er heel erg van af, waar ge „optreedt". Sommige dingen kunnen hier mislukken en het déér ge weldig doen Griekse ministers naar rechthoekig een doorsnede waarbij veei Nederland ruimte beschikbaar komt. Ook de Boeing B-52 heeft een dergelijke rompdoorsnede, De Griekse eerste minister, veldmaar- want deze bommenwerper moet voor eer schalk Papagos en zijn echtgenote zullen grote actieradius heel wat brandstof kun- van 2 tot en met 4 Februari ons land be- nen meenemen. De brandstoftanks bij de zoeken. Zij zullen de gasten zijn van de p.ioo zullen waarschijnlijk om de motor Nederlandse regering. heen zijn gebouwd. Het is natuurlijk De Griekse eerste minister zal verge-gunstIg pm de ma-s- zoveel mogelijk de langs as van het vliegtuig te conc Een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek en ter beschikkingstelling regering, eiste de officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank gistermid dag tegen de man, die zestien jaar ge leden de dood veroorzaakte van het 7- jarige meisje Lijntje Huizer, wier mys terieuze verdwijning destijds zoveel op zien heeft gebaard. Verdachte, de 43- jarige monteur A. J. H. W. uit Rotter dam, stond thans terecht wegens vrij heidsberoving van zijn 11-jarig buurmeis je Lenie S., door welke zaak tevens het raadsel omtrent Lijntje Huizer werd sluierd. Gisteren is deze laatste affaire ook ter sprake gekomen. Slechts een deelte van de zitting was voor pers publiek toegankelijk wegens het zeden- kwetsende karakter van het geval. Tijdens de openbare behandeling de zaak, waarin het 11-jarige meisje Lenie S. betroken- was, gaf de verdachte toe, dit meisje op zekere dag in zijn wo ning aan de Linker Maasoever naar bin nen te hebben gehaald. Het meisje kwam overigens op bezoek. Hy beweerde een foto te heb ben gezien van een meisje, dat op stoel zat gebonden en nu wilde hij zelf zo'n foto maken. De man haar te hebben geblinddoekt, noch prop ln haar mond te hebben ge daan, ofschoon het kind dit wel tegen haar moeder heeft verteld en de politie verklaard. Ook heeft Lenie gezegd, dat „oom Andró" zoals zij de buurman noemde, haar bij haar vertrek had toegeroepen: „Zeg hier nooit iets anders kan het wel eens gevaarlijk je worden". Verdachte ontkende ook dit. Op een keer De gehele zaak ls aan het rollen ge bracht toen de op dezeflfde trap wonen de adjudant van politie E. H. van Dijk m keer eens Lenie uit de deur van de buurman had zien komen. Het kind zag er nogal opgewonden uit en ook de man, die direct daarop naar buiten kwam. had een vreemde trek op het ge zicht. Hierop is hij eens met de moeder van Lenie gaan praten, die aanvankelijk de vermoedens van de adjudant zeer on waarschijnlijk vond. Toen zij evenwel haar dochtertje op aanraden van de politieman eens op een handige manier ondervroeg, kwam het gehele verhaal eruit. De volgende stap van de adjudant was een gesprek met de vrouw van ver dachte en zo is tenslotte ook het geval van de 16 jaar geleden zo mysterieus verdwenen Lijntje Huizer aan het licht gekomen. Tijdens het vooronderzoek heeft dachte twee lezingen over de zaak Hui zer gegeven. Aanvankelijk verklaarde M O M' %i, ttm\\ li 1-lilMnllHTiM hij dat hij na een stoeipartij, waarbij het meisje was gaan schreeuwen, haar een doek voor het gezicht had ge bonden. waarop Lijntje zou zijn gestikt. Later beweerde hij, dat hij kwaad op het kind was geworden, omdat het een lam petkan zou .hebben gebroken. Hierop zou hy Lyntje een tik hebben gegeven, waar na het meisje gevallen zou zyn en wed zo ongelukkig, dat het overleed. „Toen hebt u haar begri.ven in het pand Gerststraat", merkte de president op. „Jawel, edelachtbare", aldus W. Gistermiddag hield hy aan de laatste verklaring vast. W. kan echter voor deze zaak niet vervolgd worden, omdat zo verjaard is. Gesloten Nadat als getuigen de moeder van Lenie S., do adjudant, alsmede prof. dr mr P. A. H. Baan, le geneesheer van de psychiatrische kliniek gevangenis wezen, ln welke kliniek verdachte is op genomen geweest, waren gehoord, werd de zaak verder met gesloten deuren be handeld. Uitspraak 28 Jan. Men schrijft ons van Hervormde zyde: QOLA3 ene Kerk en onze vele kerken. :eld zijn van de Griekse minister Buitenlandse Zaken, Stefanos Stephano- poulos, de minister van Algemene Zaken en van de Pers, Panayntis Sifneos en de directeur-generaal van politieke zaken van het kabinet van de minister-presi dent, generaal Christos Karadgenis. Het programma voor dit bezoek zal nog nader worden uitgewerkt. Veldmaarschalk Pa pagos zal aan de Koningin en aan het, Nederlandse volk de dank overbrengen Griekenland voor de Nederlandse hulp- en steunverlening bij de aardbe vingsramp, welke Griekenland heeft BESTE „KIST" VAN HET WESTEN (Van onze luchtvaartredacteur) ONMIDDELLIJK na het gereedkomen van de eerste „Sabre" F 86 D straaljager van de North American Aviation-fabrieken, wijdden wij April van het vorig jaar een speciaal artikel aan deze machine. De „Sabre" F-86 D was uitgerust met een intrekbaar rakettenluik, waarin 24 z.g. „Mighty Mouse"-projectielen konden worden meegevoerd. De North American Aviation heeft sindsdien, evenals de talloze andere Amerikaanse vliegtuigfabrieken, onafgebroken gewerkt aan de ontwikkeling van een nóg betere, een nóg snellere machine. Dezer dagen werd bekendgemaakt, dat de 50.001 ste „Sabre" (een „Super Sabre") was afgeleverd. Van dit aantal is 89 procent overgedragen aan de luchtmacht en de marine van de- Ver. Staten en bevriende mogendheden. De Sabre ls steeds ongeacht het serie-tvpe de straaljager geweest, die het best voldeed. Bij de strijd ln Korea bewezen de „Sabre's" buitengewone dien- zij waren reeds kort na het begin de strijd ingezet, omdat er geen betere machine was. En dat ls zo gebleven. )p 29 Mei 1951 behaalde de Amerikaan captain James Jabara een grqte over winning tijdens een luchtgevecht tegen een formatie Russische MIG's. Binnen tien minuten schoot captain Jabara geheel alleen met de machinegeweren van ,Sabre" zes MIG's neer. Toen wa laam van dit bijzondere jachttoestel ge vestigd. Op 1 October 1947 maakte de „Sabre" F-86 voor de eerste maal een proefvlucht; op 25 Mei 1953 startte de eerste „Super Sabre". Het jaar 1954 zal in de historie der militaire luchtvaart geboekt staan als het jaar, waarin voor het eerst de geluids barrière in horizontale vlucht is door broken en wel door de „Super Sabre" F-100. Andere straaljagers moesten eerst tot grote hoogte stijgen, zetten dan hun motor op volle sterkte en „vielen" als het ware door de geluidsmuur. De machtige Pratt Whitney J-57-P7-straalmotor van de „Super Sabre", gepaard aan haar bij zondere vorm (zie foto) maakte deze val overbodig. Nieuw ontwerp Het hier besproken ontwerp van de North American fabriek draagt nu wel de naam van „Super Sabre" maar men mag hieruit niet onmiddellijk de gevolg trekking maken, dat dit toestel zonder meer een verbeterde „Sabre" ls. Neen, de F-100 ls wel degelijk een geheel nieuw óntwerp, waarby uiteraard wel van de ervaringen met vorige straaljagers van North American gebruik ls gemaakt. Het ontwerp dateert reeds van 1950 en moest heel wat research aan vooraf gaan voordat men de beschikbare resul taten daarvan ln de F-100 kon verwerken. De pylvleugel maakt zo op het uog geen ongewone indruk, maar North American heeft hier ongetwyffld de pylvleugel ge kozen omdat de fabriek hier reeds zoveel ervaringen mee heeft opgedaan. De delta vleugel ware wellicht beter geweest maar op dit gebied is de Convairfabriek weer beter thuis. Reden waarom in de Convair F-102 een deltavleugel is gebouwd. Hoe dan ook, de pijlvleugel van de F-100 ver toont een pijlstelling van 45 graden en deze keuze moet wel een grote vleugel belasting en een hoge landingssnelheid met zich meebrengen. De landingssnelheid heeft men omlaag gebracht door toepas sing van klappen, slots en grenslaag-af zuiging. Het stabilo bestaat uit één stuk en be vat dus geen aparte hoogteroeren. Klel- vlak ziet er nogal conventioneel uit, het richtingsroer is vrij klein. Wat de romp betreft, deze moet de voor raad brandstof bergen aangezien in de dunne vleugel geen plaats is voor tanks. Daardoor is de rompdoorsnede byna De motor is, zoals gezegd, een Pratt Whitney J-57-P 7, waarbij twee onafhan kelijk draaiende compressoren in serie zijn geplaatst. Met nabranders kan dezi knaap van een motor niet minder dan 7000 kg stuwkracht ontwikkelen. Hetgeen dan ook wel nodig is om supersonische snelheden te bereiken. De straalpijp heeft een grote diameter, waarschijnlijk voor zien van een veranderiyke uitstromings- opening. Technische gegevens Tenslotte nog enkele gegevens over af metingen en prestaties. Lengte 13.30 m, hoogte 4.30 m, spanwijdte 11,04 m. Maxi mum operatieve hoogte ruim 15.000 m. vliegbereik ongeveer 2000 km. Het toe stel is groter en zwaarder dan de meeste jagers. Startgewjch- circa 12 ton! Ten slotte moge vermeld worden, dat by de constructie van 'de F-100 in ruime mate gebruik is gemaakt van titanium-legerin. gen, natuurlijk om bestand te zijn tegen wryvingswarmte van de langs het toestel stromende lucht by super sonische snelheden. De F-100 is thans dus reeds in serie productie voor de Amerikaanse lucht macht. die een order plaatste voor rond 250 millioen dollars. In hoeverre de intrede van supersoni sche jagers van invloed zal zijn op 't lucht gevecht, is niet te overmen. Er doemen talrijke problemen op, waarop wij hier niet verder zullen ingaan. In ieder geval zal het herkennen van zulke bliksem snelle vliegtuigen zeer moeilijk worden verder moet het een merkwaardige gewaarwording zyn, een laagvliegende ipersonische straaljager geluidloos te en aanstormen en pas het geluid te horen, als het toestel voorby is. Dit is de Super Sabre F-100, de allersnelste straaljager der Westelijke wereld. Het toestel is niet een vervolmaking de „oude" Sabre's, doch is ge bouwd volgens een geheel nieuw ontwerp. lit is de titel van het jongste twel met omvangryke, maar wel belangrij ke) geschritt van dr. H. Berkhof) Ook wie Berkhof's visie meenden te mc bestrijden (dr. L. Praamsma in antwoord-brochure ,in enigheid des geloofs" en dr F. L. Bos in blad „Enigheid des geloofs"), betuigen strijd, dat het leerzaam is naar hem te luisteren; dat dit korte geschrift me nige bladzijde bevat, waar ieder chrté- in van harte mee in zal stemmen. Te weinig wordt de pyn vanwege de verdeeldheid der kerken nog gevoeld: het reformatorisch-kerkelyk denkende type vreest voor geschipper met „de Waarheid", zodat men met het een- heidsstreven uitkomt bij een „eenheid boven geloofsverdeeldheid"; het vrije- kerk-type (niet minder conservatief) wijst op „de onzichtbare Kerk" en komt meestal niet verder dan de bereidheid om „elkaar over de kerkmuren heen de broederhand te reiken' Intussen blijft, ondanks de samenwer king der (vele. niet alle) kerken Oecumenische Raad alles bij het oude. Er wordt berust in de veelheid der ker ken en der Avondmalen. „Laten wij om afvragen, waar wy deze euvele moed eigenlijk vandaan halen en hoelang wy daarmee nog denken voort te gaan. Voor de nieuwe weg naar de eenheid té geen moed nodig, maar een zelfver loochenende en niet versagende geloofs gehoorzaamheid". Welke is nu die weg, die dr Berkhof meent te kunnen aanwyzen? Hoewel ieder christen hier met verheugde langstelling zich tot luisteren zet geldt dit wel in het bijzonder voor de Her- ormde, omdat het niet overdreven is te constateren, dat het probleem der Oecumene in zekere zin ook dat der Ned. Herv. Kerk met haar richtingn en mo daliteiten is. Alvorens schrijver tot het aanwijzen van die weg komt, geeft hij ons eerst enkele zeer belangrijke beschouwingen, die wy hier slechts kort kunnen aandui den. A LLEREERST de herinnering aar eenheid Gods, waarvan Israël diep doordrongen werd„Hoor, Israël de Here is onze God; de Here is één!" Uit deze éénheid van Deut. 64 vloeit het „één Heer, éen geloof, één doop. enz." van Ef. 44-6 voort. Dus ook: één Kerk. By de éne Herder behoort de éne kudde. Vluchten in een „onzichtbare kerk" ls daarom ongeoorloofd, wijl de kerk in het N.T. steeds een concrete en zicht bare werkelijkheid is. „Zy bestaat uit mensen, die te hoop lopen rondom de prediking van het Evangelie", die ge doopt worden en zich scharen om de avondmaalstafeleen zéér zichtbare zaak! Van haar wordt gezegd, dat zij één is". En even verder: „De eenheid der Gemeente is dus heel concreet ge dacht als het eens zijn met de aposte len". Om deze eenheid heeft Jezus gebeden (Joh. 17:20, 21), hetgeen ons drie dingen zegt: deze eenheid is niet vanzelfspre kend; zij té vervolgens Gods zaak (en kan dus alleen door die mensen bevor derd worden, die in gemeenschap met Christus allereerst om haar bidden. Hier ligt de haarfijne grens tussen christeiy- ke geloofsgehoorzaamheid en menselijk idealisme; dit garandeert ons ten slotte dat de eenheid er komt. Hoe en wan neer zegt Joh. 17 ons niet Wel leert de H. Schrift ons, dat dit binnen het geschiedenisverloop van.de ze wereld mag worden verwacht De gemeente van de eindtijd immers zal door de loutering van het ïyden heen moeten. Dan zullen onze verschillen op hun laatste ernst getoetst worden en ge heel verbleken, „doordat de in het ïyden verdiepte verbondenheid met dezelfde Heiland en Heer ze overstraalt als nooit tevoren." Wanneer dr. Berkhof dit poneert, had hij reeds enige belangrijke bladzijden gewijd aan de breuk zowel binnen Is raël als die tussen Israël en de Ge meente. Eerst até we die hebben be schouwd, richten we ons oog op de breuk binnen de Gemeente, Haar heid immers wordt op tweeërlei wijze bedreigd: door de dwaalleer (waarvan zich radicaal heeft af te wenden: hier té geen compromis toelaatbaar) door de verdeeldheid (zie Corinthe: per soonlijke voorkeur en andere accentue ring van dc heilsboodschap gingen hier hand aan hand). Al zyn de opvattingen de partyen aldaar blykbaar niet on wettig. de partijschap als zodanig is he wel: Paulus roept tot eenstemmig heid. De éne Kerk kent haar stromin- nuances. Eenheid toch is geen eenvormigheid kan uitmaken, of we tegenover de Anti christ dan we] tegenover Apollos staan „Vaak zijn tn één Kerk opvattingen bijeer. gebleven, die niet dichter bij elkaar staan dan Johannes en de dwaalleraars van zijn tijd. En niet minder vaak zijn Ker ken gescheurd en zijn er nieuwe ont staan rondom opvattingen, die niet ver- 'er van elkaar lagen dan die van Pau- iff en Apollos". Zijn ketterii en dwaalleer niet meer te onderkennen? Zou een Kerk ln haar ambtelijke vergaderingen, biddend om de leiding des Heiligen Geestes, tegen bepaalde leringen cn personen, die deze voordragen cn uitdragen, geen beslist „neen" meer kunnen laten horen? Doch laat ons eerst horen, hoe dr B. ons waarschuwen wil voor een foutief waar heidsbegrip. Na de absolutistische kerk opvattingen (niet alleen bij Rome te vinden) zowel als de relativistische (van de „vrye kerken" alsmede van de Ang licaanse z.g.n. bracht theory) te hebben afgewezen, komt hy tot de conclusie, dat beide uiteindelijk op dezelfde wortel stoelen: voor beide immers is de Waar heid een „geheel van opvattingen", die men geheel of ten dele statisch meent te bezitten. Hiervan dienen wy eerst ge nezen te worden door het inzicht, dat Jezus Chritus de Waarheid is; Zyn per soon en Zijn werk. Naar Hem moeten wij toegroeien; ons aan de waarheid houdend (Ef. 4 15). „Wie aan de Waar heid deel heeft, is meegenomen in een beweging, gezet op een weg, voortgesto- ten in een vaart naar steeds nieuwe ont dekkingen." Kort gezegd: niet wij heb ben de waarheid, doch de Waarheid om- jns èn de anderen; Hy trekt ons :n groeiende gemeenschap, om sa- vervuld te worden tot alle volheid Gods (Ef. 3 18 v.). T"\E gestalte van dit samen opgroeien ■L/ in Hem, die de Waarheid is, is het .gesprek", waaraan we ondanks alle ge voerde gesprekken nog maar nauwelyks zyn toegekomen. Door het echte gesprek dat niet maar een „uitwisseling van ge dachten" is of een praten over „onze waarheden", doch dat dient te geschie den in onderwerping aan dé Waarheid, worden we (genezen van absolutisme en relativisme) tegeiyk relatiever en abso- luter: want dit de Kerken in beweging brengende „gesprek" is een soort schuil naam voor de bekering. Willen wij onszelf biy'ven of zyn wy bereid onszelf in zelfverloochening op te geven? „Wie niet bereid is om zyn eigen Kerk te zien sterven, opdat de Kerk leve, moet niet aan het oecume nisch gesprek deelnemen". „Het gesprek zal, als het echt té, de nieuwtestamentische scheiding tussen Apollo en Antichrist openbaar maken. In het gesprek keren wy terug tot de radicale eenvoud van het N.T.-isch ker kelijk oordeel". „Wij zullen echter vooral niet te spoe dig moeten menen, dat we de scheidin gen zien liggen". „We zyn al te lang uit elkander gegroeid, zodat we elkan ders taal niet meer verstaan". „Wat op het eerste gehoor als ketterij kan klin ken, kan later blyken geheel anders te zijn bedoeld. (Evenals wat verwant klinkt tegengesteld kan blyken!).. Het onmogelijk, een oordeel uit te spre- i voor wy de taal en het klimaat van de ander heel diep' hebben leren aan voelen. De weg is dus lang.... niet ein deloos". Als eerste stappen beveelt dr. B. dan aan: het plaatselijk gesprek en zo mo gelijk de kanselruil en de avondmaals- gemeenschap. Deze laatste té immers de krachtigste prikkel om ons over alle verdere problemen te helpen. Wanneer wy dit boekje gelezen-heb ben, dringen zich enkele vragen aan ons op, waarop we mogeiyk nog nader terugkomen. Gods éne Kerk en onze vele Ker ken. door dr. H. Berkhof, 71 blz. Uitg. G. F. Callenbach N.V„ Nykerk. Het Nederl. ambacht wordt geteld C.B.S. denkt er 5 jaar over i« doen Het Centraal Bureau voor de Statistiek il binnenkort'een begin maken met een telling van het Nederlandse ambacht. Met deze eerste complete telling van het ambacht wordt beoogd een zo volledig mogelijk overzicht te verkrijgen van de omvang en de betekenis van het am bacht in Nederland. Men rekent met een telperiode van vyf jaar, zodat ieder jaar ongeveer 20 pro cent van het ambacht aan de beurt komt. Begonnen wordt met de groepen: schoen herstellers, maatkleermakers en schil ders. In totaal omvatten deze groepen ongeveer 30.000 bedryven. Onmiddellyk daarna volgen de metaalverwerkende ambachten. De bedryven zullen een vrageniy'st ter invulling ontvangen, beknopt of uitge breid al naar de grootte van het bedrijf. Een uitgebreide vrageniyst wordt ook uitgereikt aan ieder twintigste bedrijf, ongeacht de grootte. De beantwoording van de door het C.B.S. te stellen vragen is wettelyk ver plicht krachtens beschikking van minis ter Zylstra. Oniwerpen voor nieuwe postzegels Tot 28 Februari a.a. zal er gelegenheid zyn voor tekenaars om ontwerpen te ma ken voor nieuwe Surinaamse postzegels, waarop bevolkingsgroepen, nijverheid, welvaartsbronnen, cultures e.d. in beeld worden gebracht. Bekroonde ontwerpen worden beloond met 150 Surinaamse ter waarde van 300 Nederlandse guldens. Da zegels in waarden van een Surinaamse gulden en hoger biyven de beeltenis van Koningin Juliana dragen. Of men de Ne derlandse beeltenis zal overnemen of een nieuw ontwerp gebruiken, is nog ln over weging. Aneta meldt, dat volgen» cijfers van het •Indonesische ministerie van Binnenlandse Zaken de bevolking van het land op etr.de 1952 78,3 millioen bedroeg, waarvan 51 min op Java, 11 min op Sumatra. 314 min op Borneo, 6 min op Celebes, 5 min op de Kleine Soenda-eüanden en 700.000 op de Mohvkkeo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7