llirutoe £ciitsc(K GTiraratit In Den Haag vandaag begonnen met een massale her-inenting Grote vorderingen gemaakt te Willemstad Auto met drie mensen reed de haven van Delfzijl in Am. marine keurt de „Demon"- nachtstraaljager goed COUPON VERKOOP Focke (Wulf) wil revolutie in helicopters ontketenen Ondanks groot lawinegevaar gaat reddingswerk door Wist U VRIJDAG 15 JANUARI 1954 BUREAUX: Steenstraat 31. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdel.r.g: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIEN0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Chei-Red.: H. W. ENSERINE CHR1STELUK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken r5tünt0fl«»clj f« gftefetaett n«o hert (n leghrnspott" Vier en dertigste jaargang No 9940 Help toch Uw landgenoten OOK IN RIJSWIJK EN VOORBURG Merkwaardig is, dat bijna alle „pokken"- patiënten vrouwen zijn (Van een onzer verslaggevers) EEN MASSALE HER-INENTING van de Haagse, Rijswijkse en Voor- burgse bevolking is thans in volle gang. Wat dr C. Banning, de Geneeskundig Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid gisteren al in uitzicht stelde, is noodzakelijk gebleken. Aanleiding tot deze bijzondere maatregel is een nieuw geval van alastrim (witte pokken) in Rijswijk. „Aangezien een geval van witte pokken is geconstateerd bij een bezoe ker van een patitënt, liggende op de chirurgische afdeling van het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag, kunnen wij aannemen dat er kans bestaat, dat ook andere stadgenoten geïnfecteerd zijn bij het ziekenhuis bezoek. Na rijp beraad heeft de Geneeskundige hoofdinspectie aan de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst verzocht, de ge legenheid open te stellen voor een her-inenting van de bevolking." Aldus de bekendmaking van de hoofdinspecteur. Vanmorgen om tien uur werd de Haagse bevolking op 23 plaatsen in de Hofstad in de gelegenheid gesteld zich te laten vaccineren. Degenen, die nog nooit zijn ingeënt en ouder zijn dan twee jaar, wordt geadviseerd zich nog niet te laten inenten. Rijswijkse jongen aan de Zuidwal besmet Het jongste ziekte-geval, dat Rijswijk, heeft de bestrijders van de alastrim voor nieuwe narigheid steld. Wat gevreesd werd is uitgeko men. De besmetting op .de chirurgi sche afdeling van het ziekenhuis Zuidwal blijkt zich nu niet te hebben beperkt tot de assistent-geneesheer. De 19-jarige H. van Egmond van de Kleiweg 7g te Rijswijk, de nieuwe lijder aan alastrim, bracht 12 dagen geleden een bezoek aan die chirurgi sche afdeling, waar zijn schoonmoe der verpleegd werd. Enige dagen la ter voelde de jongen zich niet erg Limburgse vrouw de schedel ingeslagen Afgewezen minnaar van dochter de dader In haar woning aan de Schoolstraat t Heef (Limburg) vond men gistermiddag de 45-jarige mevr. Heidendal met inge slagen schedel in de gang liggen. In le vensgevaarlijke toestand is zij opgenomen in het Maastrichtse ziekenhuis St Anna- dal. De dader is gevlucht. De moordaanslag is op klaarlichte dag met voorbedachten rade geschied. De da der hanteerde hiervoor een ijzeren staaf. Deze staaf liet hij achter naast zijn slacht offer. Het motief van zijn daad moet worden gevonden in het feit dat- hij al enige tijd de dochter des huizes het hof heeft ge maakt, zonder dat deze daar van gediend Ook mevr. Heidendal heeft hem meer malen onomwonden gezegd, dat zij aller minst op enige toenadering van de man tot haar dochter was,gesteld. Zo zal het gaan met de maan Zoals gemeld staat ons in de nacht van 18 op 19 Januari het schouwspel te wach ten van een totale maansverduistering. De tekening laat alle bijzonderheden van dit natuurverschijnsel zien. U zult er al leen een stukje van Uw nachtrust aan op moeten offeren, want de verduistering zal pas laat in de nacht plaats vinden. Om 3 uur 17 begint de totale verduistering, maar reeds van 1 uur 50 af kan men een grauwe vlek waarnemen, die geleidelijk aan bezit van de maan zal nemen hemel zal tijdens de verduistering schijn baar aan dit gebeuren deelnemen. Blauwe kleurschakeringen zullen zich vertonen. De verduistering wordt veroorzaakt door het feit, dat onze aarde zich dan ti de maan en de zon beweegt waardoor de schaduw van de oorde op de maan gepro jecteerd wordt. Normaal is van schaduw niets waar te nemen, maa maansverduistering maakt ons deze scha duw kenbaar die anders onzichtbaar is. Het onderste tekeningetje geeft aan hoe de verduistering zal verlopen. De maan is hier 4 maal afgebeeld iedere keer op een ander tijdstip. lekker en daarna kreeg hij-een dag of wat koorts. Zal wel griep zijn, zo dacht de jongen. Toen hij uitslag kreeg ging hij eens naar de dokter, die onmiddellijk ontdekte, wat er aan de hand was. Ondertussen was Van Egmond, die elec- tricien van beroep is, normaal aan het werk geweest en met tal van personen in aanraking gekomen. Zijn 3 maats, waarmee hij dagelijks samenwerkt, wor den thans ook onder handen genomen. Het huis van de nieuwe patiënt, waarin de hoofdbewoonster, een kostganger en een nichtje zijn achtergebleven, is nu eveneens geïsoleerd. De politie let er op dat niemand in of uit gaat. Dit nieuwe onverwachte geval heeft ons doen beslui-1 hotel besmet. ten de hele zaak aan het draaien te bren gen en geen verdere risico's te lopen", zo zei dr Banning ons vanmorgen. „We willen nu wel eens weten wat er onder de mensen nog verder broedt. Er kunnen geen risico's meer genomen worden. De Rijs>vijkse patiënt is onmiddellijk overge bracht naar de ziekenbarakken. Opvallend is wel, dat de patiënten bijna allemaal vrouwen zijn. Er zijn maar twee mannen onder de 23 zieken. Dat is dus de geneesheer en deze jongen. De vrouwe lijke patiënten blijven allemaal in de af deling aan de Zuidwal, terwijl de man nen en alle observatie-gevallen (dat zijn er nu twee) in de barakken aan de Ste- vinstraat verpleegd worden.) Ook in Voorburg heeft het gemeente bestuur de nodige maatregelen getroffen. Een inwoonster, een externe verpleegster van het Ziekenhuis-ZUidwal, was name lijk de 14e patiënt bij wie de witte pokken geconstateerd weiden. On de 8e Januari deed zij nog dienst. De volgende dag bleef zij thuis en op de 11e meldde zij zich bij de G.G.D. te Voorburg, waarna zij direct werd opgenomen. Er werden in dit geval 7 contacten gesignaleerd, on der wie enige vriendinnen van de ver pleegster. Deze 7 zijn nu ook allemaal geïsoleerd. De G.G.D. te Voorburg over weegt thans om mogelijke nieuwe patiën ten in een eigen inrichting op te nemen. Het begon allemaal bij een Braziliaanse, familie die zich via Genua in een Haags hotel ves tigde. De vrouw werd toen behandeld dat het waterpokken was. Het is- wel merkwaardig dat de gehele familie, man, vrouw en kind de nodige bescheiden, dat zij tegen pokken waren ingeënt, konden produceren. Zij zelf hebben nooit enige hinder van de ziekte ondervonden. Zoals weet werd een kamermeisje in het De besprekingen in de West MAAR EMAN GING HEEN De besprekingen der Kleine Commissie I in het overleg en zal niet berusten in ter voorbereiding van de Ronde Tafel een regeling met Nederland, zonder dat Conferentie met de West te Willemstad de rechtmatigheid van Aruba's verlangen hebben een bijzonder vlot verloop, aldus naar zelfstandigheid is erkend. Curacao de correspondent van A.N.P. staat reeds thans de economische ont- Door lantaain misleid Passagier naast de chaülfeur sloeg ruit kapot en kon zich redden Een auto, wdarin drie personen w gezeten, is gisteravond omstreeks kwart zeven in de haven van Delfzijl reden. Twee der inzittenden zijn dronken. In de haven vam Delfzijl zijn gisteren drie schepen, die in opdracht van de In donesische regering waren gebouwd, de eigenaresse overgedragen. Aan boord deze schepen hadden twee ployé's van de machinefabriek Gorter uit Hoogezand de laatste hand aan de chine-installaties gelegd. Toen zij gereed sn, werden zij door een auto va fabriek afgehaald. Op de terugweg schijnt de chauffeur te zijn misleid door het licht van een lantaarn. Hij is met de auto van een schuine kademuur 't water ingereden. De auto is, voordat zjj in het water terecht kwam, gekanteld. Door de voorruit te verbrijzelen wist Overlijden gezant V. d. Vlugt Stoffelijk overschot op Schiphol aangekomen Gisteravond tegen acht uur is het stof felijk overschot van de in Helsinki over leden Nederlandse gezant, de heer A. J van der Vlugt, met de Z.U, II van de Koninklijke Ned. Luchtmacht op Schiphol aangekomen. Direct na de landing stapten de in Fin land woonachtige nabestaanden van d< overledene uit, t.w» mevrouw de wedu- A. M. J. van der Vlugt-Kampers, haar dochter mevrouw C. Verdongk Hulfnagel-van der Vlugt en haar schoonzoon de heer C. G. Verdongk Huffnagel Namens de regering was aanwezig dr A. H. Philipse, chef der directie buiten landse dienst van het Ministerie var Buitenlandse Zaken. Terwijl de bemanning van het militai re vliegtuig en de aanwezige leden der marechaussee stram in de houding stonden, bracht men de met de Neder landse driekleur gedekte kist van het toestel uit in de lijkwagen. Onder tal rijke bloemstukken, kransen en boeket ten, die uit het vliegtuig kwamen, werd de kist bedolven. Vandaag is het stoffelijk overschot overgebracht naqr huize De Konenberg te Tongeren bij Epe, waar het Zaterdag middag, zoals men weet, op de familie begraafplaats van het landgoed ter aarde zal worden besteld. In de Oude Kerk te Helsinki was eer der op de dag een plechtige rouwdienst gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. Vele bezoekers waren leden het diplomatieke corps en vertegen woordigers van het Finse openbare leven. Onder de aanwezigen bevonden zich president en mevrouw J. K. Paasi- kivi. Minister-president Sakari-Tuomioja sprak namens de Finse regering. Hetzelf de vliegtuig, waarmede drie jaar gele den de stoffelijke resten van maarschalk Karl Gustaaf Mannerheim uit Zwitser land naar Finland werden gebracht, ver voerde het stoffelijk overschot van de Nederlandse gezant van Helsinki naar Kopenhagen, waar het Nederlandse vliegtuig de kist De Britse Royal Aeronautical Society heeft een verzameling van acht histori sche vliegtuigen voor Groot-Brittannië aangekocht. De betrokken vliegtuigen en collectie van de Brit R. J. G. Nash zijn: Blériot 11A (1910), Blériot 27 (1911), Caudron G 3 (1912), Maurice Farman F-40 (1913). Avro 504 (19(4). drie Fokkers D-7 (1918) en een SE 5A (1918). Er was een Amerikaans bod op deze verzameling gedaan, maar de heer Nash stelde er prijs op, dat de machines in Engeland zouden blijven, opdat zij de kern van een nationale luchtvaartver zameling zouden kunnen vormen. de naast de chauffeur zittende Boelholt uit Hoogezand uit de auto en vervolgens op het droge te komen. De beide andere inzittenden, de 46-jarige J. Zuidema, die een vrouw en een kind en de 32-jarige G. Visser, die een vrouw en twee kinderen achterlaat, kwamen om het leven. De auto is later zwaar beschadigd uit het water opgehaald. RIDGWAY „Roden houden zich wel rustig" KOREA Geen hervatting van de vijandelijkheden Aldus meent de Amerikaanse chef-staf, gen. Ridgway Engeland heeft er op aangedrongen de 22.500 anti-communistische krijgsge vangenen op Korea ais burgers vrijgela ten zullen worden binnen 48 uur nadai India ze overgedragen heeft aan het Geal lieerde opperbevel. (Gelijk bekend dit op 20 Januari geschieden). inmiddels heeft generaal Nam H, de Noordkoreaanse minister van Buitenland se Zaken, zich telegrafisch aangesloten bij het verzoek van de Rood-Chinese gering aan de Verenigde Naties om periode voor het geven van uiteenzet gen aan weigerachtige krijgsgevangenen te verlengen. Arthur Dean, de Amerikaanse onder handelaar te Panmoendjon, zal Zondag t de Verenigde Staten vertrekken. De Amerikaanse chef-staf. generaal Ridgway, heeft verklaard, dat het ministerie van oorlog geen aanwijzin gen heeft, ais zouden de communisten van plan zijn, de vijandelijkheden op Korea te hervatten. luchtvaartredacteur.) De Amerikaanse marine heeft d£ ,,Demon"-nachtstraaljager van de Mc Donnell vliegtuigfabriek goedgekeurd gebruik op vliegdekschepen. Dit be tekent. dat de „Demon" thans in serie jor de marine zal worden gebouwd. De „Demon" F 3H-1 is speciaal ont worpen voor het gebruik aan boord van vliegdekschepen. Het is een l-persoonsi machine met pijlvormige vleugels, die scherp profiel hebben. Zowel de vleugelstelling als het karakter van he: profiel duiden er op, dat deze machine supersonische snelheden kan bereiken De „Demon" is ontwikkeld uit de be kende „Phantom"-straaljager eveneens van de McDonnel fabriek die reeds bij de Amerikaanse luchtmacht in gebruik is., De „Demon" is uitgerust met een Westinghouse J-40 turbo-straalmotor. Het toestel staat nog op de geheime lijst, maar vast staat, dat hij sneller en beter is dan de MiG-15, die door de communisten op Korea werd gebruikt. De McDonnel Aircraft corp. werd op 6 Juli 1939 opgericht en begon met twee employé's. De fabriek is nu uitgegroeid tot een machtig concern, dat reeds ver scheidene straaljagertypen aan leger en luchtmacht mocht leveren. uit niet-officiële bron. Het belangrijkste resultaat schijnt te zijn. dat er met be trekking tot het recht van afscheiding een voor alle partijen bevredigende for mulering schijnt te zijn gevonden. Men acht het niet onmogelijk, dat het overleg reeds binnen 14 dagen zal zijn voltooid. Naar het schijnt, heeft men besloten uii hoffelijkheid te voldoen aan het verzoek van Suriname om daarheen te gaan en het overleg aldaar definitief te beëindi gen. De heer Henmy Ernan, een der leden van de Antilliaanse delegatie voor Aruba, heeft gisteren niet deelgenomen aan het overleg in de Kleine Commissie, doch zich naar Aruba begeven, waar hij ver klaarde Ik ben naar Aruba gegaan om daar actie te voeren. Men wenst name lijk de eis van Aruba (volkomen afschei ding van Curagao) niet te behandelen, doch eerst de toekomstige verhouding tussen Nederland en Suriname te regelen. Aruba voelt zich echter ook een partij De vergaderplaats in Berlijn Amerika bereid tot concessies Om bijeenkomst Grote Vier niet ?e vertragen Amerika zou bereid zijn concessies te doen met betrekking tot de plaats van samenkomst van de „Grote Vier" in Ber lijn, aangezien men van mening is, dat het geschil over een te klein detail gaat, dan dat een standpunt ingenomen kan worden, dat tot uitstel zou kunnen lei den, aldus meldt Ass. Press uit Washing- Vandaag werd reeds weer een bijeen komst van de „Kleine Vier" te Berlijn verwacht en naar verluidt zou gen.-ma- joor Timberman, de Amerikaanse com mandant in de voormalige Duitse hoofd stad, voorstellen, de vergaderingen om beurten in Oost- en West-Berlijn ;e hou den. Hiermee zou dus aan de Russische ren zijn voldaan. wikkeling van Aruba in de weg, aldus de neer Eman. Heden zou de eüandcnraad van Aruba bijeenkomen om de afscheiding Curagao te bespreken en de heer Eman wil met de besluiten van de raad op naar Curagao terug keren, teneinde de reacties van de Kleine Commissie peilen. Waarnemers achten het niet gesloten, dat de heer Eman zich van verdere overleg zal terugtrekken, aJs de reacties zijns inziens niet bevredigend zijn. Hij wenst een verhouding tussen Ne. derland en Aruba als van moeder toe dochter. Minister prof. mr dr W. J. A. Kern kamp had de eis van Aruba n>aar de in 1951 ingestelde commissie regeling van de staatkundige onderbouw der verhouding tussen dc zes eilanden van de Nederlandse Antillen. Ramp met „Cornet" sabotage Een woordvoerder van de BOA.C. heeft gisteravond te Londen verklaard, dat sabotage als oorzaak van het onge luk van het ..Come'"-straalvliegtuig. dat Zondag bij Elba neerstortte, niet uitge sloten wordt geaobt. In commentaar op een Zuidafrikaans radiobericht, volgens hetwelk Italiaanse technici hadden verklaard dat sabotage wordt vermoed, zei hij: „Op het ogen blik hebben wij geen directe aanwijzin gen, doch voor zover als het ons aangaat et een theorie, waarnaar op het ogenblik een onderzoek wordt inge steld". Haarlemmerstraat 172-174-179 TEGEN ONGEKEND LAGE PRIJZEN. Ziet speciale etalages Koningin dankt staatshoofden Voor hulp verleend bij watersnood H.M. Koningin Juliana heeft een persoonlijk schrijven gericht aan de staatshoofden van de vele landen, welke zich bijzonder hebben onder scheiden bij de hulpverlening aan Nederland, in verband met de wa tersnoodramp in Februari 1953. Deze brieven van Hare Majesteit zullen vandaag aan de geadresseerden wor den overhandigd. In de brieven getuigt H.M. de Ko ningin namens de Nederlandse slacht offers der ramp en mede namens alle landgenoten van haar diepe dankbaarheid voor de verleende hulp, welke hulp een bewijs vormt menselijke saamhorigheid niet aan bepaalde landsgrenzen gebon den is. Aldus deelt het ministerie van Buitenlandse Zaken mede. VOORLOPIG AFWACHTEN En vraagt daarvoor de medewerking van Fokker-Brazilië Korea' Niettemin ontveinzen de autoriteiten te Washington zich niet, dat hiermee alle moeilijkheden zullen zijn opgelost. Zij vrezen verdere Russische chicanes, bijv. over de vraag, hoe het voorzitterschap moet worden geregeld. De Amerikanen zijn echter kennelijk van plan, concessies te doen op onbeflangrijke details, opdat de conferen'ie van de „Grote Vier" niet wordt vertraagd, teneinde een krachtige houding te kunnen aannemen bij belang rijke kwesties ais de hereniging Duitsland en het houden van vrije kiezingen. De Fokker Industria Aeronautica in Rio de Janeiro, de nieuwe Braziliaanse Fokker-fabriek, heeft van prof. Focke de Duitse ontwerper der Focke Wulf toestellen de aanvrage ontvangen, of zij eventueel over zou kunnen gaan tot de fabricage van een aantal onderdelen voor Focke's te ontwikkelen helicopter, zo meldt „De Tel". De Focke-helicopter zou een revolutie op het gebied van hefschroefvliegtuigen betekenen, zo heet het in vliegtuigkrin gen. De Focke-helicopter zou nl. een zg. „Converta-plane" zijn, een toestel, dat als andere helicopters loodrecht kan opstijgen, maar bovendien in de vlucht alle eigenschappen van een normaal Nu reeds 130 doden in Oostenrijk Nieuwe, geweldige sneeuwstorting blokkeerde een rivier in het Soelktal Volgens de laatste, officiële cijfers zijn in Oostenrijk tot nu toe 130 mensei om het leven gekomen als gevolg van lawines. Het weerkundig station te Wenen voorspeelde voor vandaag regen en dooi, die het lawinegevaar zeer vergroten. In Stiermarken heeft een geweldige lawine in het Soelktal een rivier geblokkeerd, waardoor een meer is gevormd van 1 km lengte en 200 meter breedte. Ondanks het gevaar zijn ook vandaag weer ruim 1500 man begonnen aan het reddingswerk, dat ook in het zwaar getroffen Blons is hervat. Zoals gemeld, was het reddingswerk in Blong gestaakt vanwege het grote gevaar voor nieuwe lawines. In deze plaats zijn nog 18 mensen door de sneeuw bedolven; er is weinig hoop, dat zij nog levend zullen worden aangetroffen. Twee-honderd-vijftig redders zoeken het dorp systematisch af. Twee meisjes van 15 en 17 jaar werden gevonden, nadat zij 55 uur onder de sneeuwmassa hadden gelegen. Een hond bracht de redders op hun spoor. De lawine-waarschuwingsdienst voor Vorarlberg heeft de ramp toegeschreven aan veelvuldige weersveranderingen in het begin van Januari. Volgens de dienst had de sneeuw zich niet voldoende kun- vastzetten. DAT ons land op 23 Juni is toegetre den tot de Conventie van Tanger ter herziening van de int. rechtspraak in de van Tanger en de Regering nu hier- de al dan niet stilzwijgende goed keuring der Kamers vraagt. Dat Prov. Staten van Overijssel het voorstel van Gedeputeerden tot instelling een industriefonds (groot 250 000), uit kleine industrieën bij vestiging of uitbreiding kunnen worden gesteund, hebben goedgekeurd. DAT H. de Vroome te Steenwijk. die 31 jaar Statenlid van Overijssel was. waarvan 8 jaar als Gedeputeerde, bij zijn afscheid benoemd is tot ridder in de orde an de Ned. Leeuw. DAT de Schiedamse Lederwarenfa- briek P. G. Kuypers midden Febr. naar Tilburg wordt verplaatst, doch er an derzijds plannen bestaan om de hoofd werkplaats van de Rimi van de Kon Landmacht over te brengen naar Don gen (N.B.). DAT in Putte (N.B.) een heemkunde kring is opgericht ter bestudering van het verleden van deze plaats welke in 1559 voor het eerst in de geschiedenis voorkomt, doch in feite veel ouder moet zijn. DAT Overijssel wat de B.B. betreft een landelijk voorbeeld is en deze dienst daar reeds 13.000 leden telt. d.i. ruim 80% van het benodigde aantal. DAT de rheumabestrijding in Oost- Overijssel consultatiebureaux zal vesti gen in Goor. Rijssen, Oldenzaal en Almelo. DAT Arnhem in de nieuwe wijk Pre- slkhaaf een nieuw stadspark krijgt (ca 26 ha, kosten: f 500.000) en de gemeente met bijna 2 ton in de aanleg wil deel- DAT tot voorzitter van de Zeeuwse Groentetelersvereniging gekozen wem M. Ton te Middelburg als opvolger van de in '53 overleden P. Ton Czn te Serooskerke. DAT 2 jachtopzieners uit Nieuwstadt bij Sittard. de neven S.. op heterdaad be trapt werden bij het stropen met een lichtbak. DAT tot inspecteur-rayonchef van de recherche der Ned. Spoorwegen met standplaats Zwolle m.i.v. 1 Maart be noemd is D. R. Stuitje, inspecteur van politie te Schiedam. DAT de raad van Nijmegen besloot het klooster Hallo aan te kopen voor f 130.000 en de zusters ter gemoetko- ming in de verhuiskosten een bedrag van f 5000 te verschaffen. Het Zwitserse Rode Kruis heeft fonds geopend ten behoeve van de ge troffen gezinnen in Zwitserland en Oos tenrijk. De Oostenrijkse regering verzocht via radio en pers aan alle Oostenrijkers, bijdragen te schenken voor een speciaal „lawinefonds". DAT de Amerikaanse fabriek tielmachines Reading N.V. te Almelo B en W. verzocht de "bouw van een in dustriehal te bevorderen (kosten f 77.000) en het collegfe de raad voor stelde dit bedrag te fourneren. DAT in Helden-Panningen (L.) op 27 en 28 Febr. en 1 Maart de 25ste Limburg se Handels- en Industrietentoonstelling gehouden wordt, welke door de Commis saris der Koningin geopend zal worden. DAT de A'damse schrijfBiachinehande- laar J. D. Kaptein (firmanaam Kaptino) in kort geding zijn eis zag toegewezen tot annulering van het verbod der Noha- ka (Ned. Org. v. Handelaars in Kantoor- machines) om hem onderdelen te leve- middag de monteur H. Beers hoogspanningsleiding in aanraking kwam, waardoor hij met ernstige brand wonden naar het Wilhelminagasthuis vervoerd moest worden en de stroomle- vering in een deel van de stad door dit ongeval een 40 minuten uitviel. DAT gisteren in Cadzand door het storten van grond op de bermen van het afwateringskanaal naar de sluis aan de Wielinge begonnen is met de bouw van zeesluis aldaar. In Zwitserland is het aantal do den tot 22 gestegen. Twee mensen worden nog vermist. In het R U n 1 a n d is opnieuw sn< gevallen. Het peil van Rijn en Donau is sterk gestegen. In Belgische Kamer Debat over afluister- microioons Socialisten beschuldigen de regering-Van Houttee De Belgische premier, Jean van Hout- heeft Donderdag in de Kamer van Volksvertegenwoordigers meegedeeld, dat hij tevergeefs had gezocht naar ver borgen microfoons in c vergaderzaal het ministerie van Defensie te Brus sel. Volgens oen socialistische beschuldi ging waren de microfoons daar door de 'gering aangebracht om in het geheim gesprekken op te nemen, welke zijn ge- rored tusen militaire leiders en volks vertegenwoordigers over de Belgische dienstplicht. Van Houtte ze. dat hy slechts zeer in het oog lopende microfoons had aange troffen, die niet met geheime bcdoelin- waren neergezet, verklaring van de premier werd door de socialisten verworpen. Van Hout- te deelde mede, dat Dinsdag in de Kamer debat over de kwestie zal worden gehouden, gevolgd door een stemming. Door een 31 overwi-ning op dc Ver. Staten, heeft Mexico zich definitief -ereldkampioenschap voetbal in Zwlt- geplaatst voor het clndtournooi om het seriand. vliegtuig bezit, dus ook een grote snelheid kan ontwikkelen. (Men spreekt van 500 km per uur). De Fokker-directie onderzoekt thans of het uitvoerbaar is, dat naast de eigen lijke Fokker-productie de fabricage van helicopter-onderdelen mogelijk en ver- antwoodr moet worden geacht. Herriot levenslang ere-voprzitter De Franse Nationale Vergadering heeft de 81-jarige radicaail Eduard Herriot by acclamatie uitgeroepen tot erevoorzitter voor het leven. Herriot. die ziek is. was niet op deze vergadering aanwezig. De een-armige izitter Le Tro- quer, die de vooroorlogse gewoonte van de voorzitter om slippen en een wit strik je te dragen weer heeft in de „De ver gadering eert zichzelf door dit respect te betonen aan grootste par lementsleden, die voor ons een leraar, gids en voorbeeld zal biyven." Drie Israëlische ingezetenen, die zich aan boord bevonden van een gecharterd Brits vliegtuig, dat op 3 Januari j.L we gens slecht weer, op weg van Cyprus naar Teheran by Bagdad een noodlanding maken, wordep nog steeds in Irak vastgehouden. Het vliegtuig en zijn be manning alsmede de overige passagiers werden vrijgegeven. Eén der drie geïnterneerde Israëlische Ingezetenen zou de echtgenote zijn van een Nederlandse onderdaan, die aan de Hollandse Bank Unie verbonden is. Ge noemde maatschappy kan hiervan echter generlei bevestiging geven. HET WEER IN EUROPA leerrapporten van hedenmorgen 7 aar: Veel wind Het K.N.M.I. te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatseHJk enige regen of motregen en later verspreide opklaringen. Krachtige tot stormachtigs Westelijke wind. Morgen over dag minder zacht. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur.) Zaterdag: zon van 841 tot 16.59 uur; laan van 14.01 tot 6.50 uur. Op 19 Januari

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1