Clare Booth Luce Twaalf jaar geëist tegen koster uit Bolsward De Chr. vakbeweging moet goed toezien op P.B.O. West-Duitsland erkent vrije Rijnvaart niet Wegenwacht wordt uitgerust met witte valhelmen 5 DONDERDAG 14 JANUARI 1954 Wie is Amerika's ambassadrice in Rome? Mrs Luce, Amerika's eerste ambassa drice in Italië, arriveerde op 22 April van het vorige jaar per schip in Napels. Zij was vergezeld door haar echtgenoot, Henry C. Luce, de bekende uitgever de Amerikaanse tijdschriften Time, Life en Fortune. Duizenden Napolitanen ston den op de kade om haar toe te juichen, toen zij zich over de loopplank naar de wal begaf. Politie-patrouilles hielden toen al een waakzaam oogje in het zeil, ten einde eventuele communistische demon straties tijdig de kop in te kunnen druk- Charme In tamelijk vloeiend Italiaans dankte de ambassadrice voor de hartelijke ont vangst. „Uw pogingen en de onze, sterk ENKELE DAGEN geleden liet een moedige en energieke vrouw waar schuwend haar stem horen. Het was mevrouw Clare Booth Luce, Amerikaans ambassadrice te Rome. Zij verklaarde tijdens een officieel bezoek aan Washington, dat in Italië (het land waar zij sedert vorig jaar April haar arbeidsterrein heeft) opnieuw het gevaar aanwezig is van een langzaam opdringende communistische macht. Zij drong er in besprekin gen met president Eisenhower op aan, dat Amerika voorlopig nog econo mische en militaire steun zal blijven verlenen. Mrs Luce vreest, dat de communisten anders over een of twee jaar in staat zullen zijn, de macht in het land over te nemen, vooral wanneer zich nog onverwacht een ver slechtering zou voordoen van de economische en politieke toestand in Italië. Zij is er zelfs van overtuigd, dat de Russen enorme bedragen zen den, ter verwezenlijking van hun droom, uit Italië een communistische staat te zien groeien. te worden en te blijven sterk in mili tair en economisch opzicht en vertrou wend in onze politieke instellingen - zullen slagen. We zullen deze pogingen niet opgeven", aldus verklaarde zij. „Ik ben er van overtuigd dat met de hulp van God en de vrije volkeren onze kinderen de rijke oogst zullen binnen halen van de gulden vrede, gedurende de lange zomer van Italiaans-Amerikaanse vriendschap". Haar benoeming had in Italië nogal wat deining verwekt, niet alleen omdat het Romeinse protocol helemaal niet op het verblijf van ambassadrices was inge steld, maar ook omdat de gewone Italiaan het als een ongerijmdheid aanvoelde dat zo'n belangrijke post aan een vrouw werd toevertrouwd. De blonde mrs Luce liet zich daardoor echter niet uit het veld slaan en begon op charmante wijze de „verovering" van Italië. Niet gelukkig Deze begaafde en veelzijdige vrouw werd op 10 April 1903 te New York ge boren. Als meisje van 17 jaar maakte zij voor het eerst een reis naar Europa, waar ze een jaar lang met haar moeder en stiefvader woonde. Ze volgde aanvanke lijk de weg van alle Amerikaanse meisjes van goeden huize, trad in het huwelijk met de bankierszoon Georg Tattle Brothaw, toen ze nog maar nauwelijks 20 jaar was. Ze was echter niet gelukkig. Haar belangstelling ging niet uit naar haar man. haar dochtertje Anna Clara, of het society-leven, waarin ze terechtge komen was. Haar hart was bij de litera tuur en de politiek. Nadat ze zich in 1929 van Brothaw had laten scheiden, ging ze in de journalistiek. Zij werd redactrice bij Vogue" en „Vanity Fair" en was in 1933 de beste mode-redactrice van Amerika. Dit gaf haar echter geen voldoening. Toen ze bij de vrouwenbladen eenmaal een gtote reputatie had verkregen, meldde zii zich aan bij de millionnair-uitgever Henry C. Luce. Ze werd voor een reportage naar het Verre Oosten gezonden. In die tijd begon ze ook met het schrijven van toneelstukken, die bij het publiek in goede aarde vielen. Toen ze uit Azië te rugkwam, ging op Broadway de première haar „Europa in de lente". Op de e plaats zat haar baas Henry C. Luce. Hij bewonderde de talentén van z'n knappe reporter. Dat was echter niet alles, want enkele maanden later, in No vember 1935, was zij zijn echtgenote ge worden. Toch is het zo! mensheid 40 eeuwen lang haar intel lect heeft gescherpt om klaarheid te verkrijgen in de verhouding van de cirkelomtrek tot haar middellijn, wel ke verhouding we, ter besparing van veel woorden, als het feetal pi plegen aan te duiden. Alle beschavingen die een geordende samenleving hebben gekend, bouwwerken van enige be tekenis hebben opgericht, inhouds maten plachten te gebruiken, of astro nomie en geografie hebben beoefend, zij allen hebben met het getal pi ge worsteld en getracht daaraan een be vredigende waarde toe te kennen. Nu mogen we er in de laatste jaren wel is waar naar hebben gestreefd alle chauvinisme uit ons woordenboek te bannen, het doet ons toch plezier te moeten bekennen dat de oplossing van deze kwestie eigenlijk grotendeels een Nederlandse aangelegenheid is gewor den. Want de oude Egyptenaren mogen met de breuk 16 9 in het kwadraat, de waarde vari pi vrij dicht hebben benaderd, en ook de geniale Archi medes kan met het getal 3 10/71 dicht in de buurt zijn gekomen, terwijl hon derden andere wiskundigen uit de oudheid en de middeleeuwen even eens niet te verwaarlozen bijdragen hebben geleverd, het is uiteindelijk toch de Nederlandse wiskundige we tenschap ten tijde van Prins Maurits geweest, waardoor dit vraagstuk theo retisch en practisch tot een oplossing werd gebracht. In 1840 bevond zich in de oude Pieterskerk te Leiden nog een oude grafzerk, waarin het getal pi tot in 35 decimalen nauwkeurig was uitge beiteld. Deze steen, die sindsdien ver dwenen is, dekte oorspronkelijk het graf van Ludolf van Ceulen, die waar schijnlijk echter Ackerman heette, ge latiniseerd tot Colonus, welke naam werd verbasterd tot Van Col(l)en, Van Ceulen, en Van Keulen. Hij was in 1540 in Hildesheim geboren, maar ver trok naar Nederland, waar hij aan vankelijk wiskundelessen te Delft gaf, maar vervolgens aan de ingenieurs van de hogeschool te Leiden behalve wiskunde ook dé Nederlandse taal doceerde. Hier in Leiden was het cen trum gevestigd van Maurits' weten schappelijke vestingbouwers en het zal ons dan ook niet verbazen, dat we in deze kring eveneens aantreffen Adrlaan Adriaansz. Metius, die hoog leraar in de wiskunde te Franeker werd en wiens naam nauw verbonden blijft aan het getal pi dat hij, door de benaderingswaarde van de breuk 355/113, tot in 6 decimalen nauwkeurig vaststelde. Maar Ludolf van Ceulen had deze rivaal tevoren reeds glansrijk geslagen door het getal pi eerst tot 20, later tot 32 decimalen te berekenen, welke resultaten werden gepubliceerd in zijn boek „Van de Cirkel", waarvan Snel- lius de latijnse uitgave verzorgde (1619). Het zal U wellicht opvallen, dat op de zojuist genoemde grafzerk 3 decimalen méér zijn vermeld. Dit is niet zó maar een aardigheidje van de steenhouwer geweest, want Ludolf van Ceulen is ook inderdaad van deze laatste drie cijfers de geestelijke vader geweest, hetgeen blijkt uit een later geschrift van Snellius. Vandaar dat het getal pi ook wel 't Ludolfiaanse getal wordt genoemd, speciaal door de Duit die nationale patentrechten op Van Ceulen laten gelden omdat hij in Hildesheim geboren was. Later bleek dat getal pi ook op een voudiger wijze als limiet van een rij getallen verkregen te kunnen worden, maar de aardigheid van pi is en blijft toch, dat men eeuwig kan doorcijferen, want een volkomen exacte waarde is nooit te geven. Dat is dus het grote geheim van de cirkel. Voor verzame laars zullen we morgen een moderne benadering van het getal pi geven. (Nadruk verboden). Politiek Tegen de verwachting in hield zij zich als mevrouw Luce opvallend op de achter grond. Nietsdoen lag echter niet in haar aard en zo belandde ze in de politiek. Voordat ze zich candidaat stelde voor het Huis van Afgevaardigden, maakte ze een van meer dan 75.000 mijlen door Afrika, India, Birma en China, nadat ze in 1941 al met haar echtgenoot een be zoek aan China had gebracht. Tevoren was ze overigens als correspondente van Life nog naar Europa geweest, dat toen al volop in de tweede wereldoorlog ge dompeld was. Als afgevaardigde van de staat Con necticut deed zij in 1942 haar Intrede het Congres. In 1944 werd zij herkozen. Ofschoon zij lid was van de (toen nog in de minderheid verkerende) Republikeinse Partij, had mrs Luce een belangrijk deel in het opstellen en wijzigen wetsontwerpen. Ze hield vaak rede^ ringen ten gunste van het economisch herstel van Europa en Azië. Na een o ieel bezoek aan het oorlogstoneel Italië en Duitsland in 1945, bepleitte met klem een nieuw rotatie-systeem, met een maximum-aantal actiedagen voor all< grondstrijdkrachten. Haar eerste actieve rol in de Republi keinse Partij speelde mrs Luce bij de pre sidentsverkiezingen van 1940, toen z< wijlen Wendell L. Wilkie steunde. Ook in 1948 had ze een werkzaam aandeel in de presidentsverkiezingen. Bij de jongste verkiezingen steunden zij en haar echt genoot, die met zijn bladen grote invloed bezat, generaal Eisenhower. Gel ooi Nog niet lang geleden ging mrs Luce over naar het roomse geloof. Zij publi ceerde toen een serie artikelen, getiteld: „De ware reden". Hierin vertelde ze, hoe ze tot dit geloof gekomen was. Ze heeft nog gehoopt, ambassadrice bij het Vati- caan te zullen worden. Eisenhower heeft deze wens echter niet in vervulling doen gaan. aangezien een zeer groot deel van het Amerikaanse vólk tegen diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan gekant is. Dat Eisenhower haar naar Rome gezon den heeft, is wellicht een kleine tegemoet koming geweest. Daar in Rome heeft deze intelligente vrouw werk in overvloed. De vele pro blemen van Italië zijn ook haar moeilijk heden, omdat haar land in de meeste ge vallen (financieel) moet bijspringen. Op haar advies zal Amerika nu weer een omvangrijk programma voorbereiden yoor defensie-orders en economische hulp in de komende zes maanden. Mrs Luce is van oordeel, dat de belang rijkste handicap voor elk gematigd hetwelk tracht de com- t de zellei het besef is dat de vrijwel lege schatkist geen grote uitgaven duldt. Zo doet ze niet slechts voor haar eigen land, maar ook voor dat der Italianen, die in grote armoede leven, veel goed werk. De economische en sociale proble men in Italië zijn groot en talrijk. De huidige kabinetscrisis is er ook een ge volg van. Moge het werk van de char mante ambassadrice er toe bijdragen, dat de problemen van Italië nu spoedig tot het verleden gaan behoren.... Lasvonk in hoop papier Brand aan boord van de „Liberté" Aan boord van de Franse oceaanstomer ..Liberté" (de 51.837 ton metende, voor malige ..Europa"» die te Le Havre in dok ligt. is gisteren brand uitgebroken. Door onmiddellijk en doeltreffend ingrijpen van de scheepsbrandweer was het vuur' binnen een half uur geblust. Er bleek; weinig schade te'zijn. Enige honderden werklieden waren bezig het schip de jaarlijkse beurt te geven, toen plotseling brandalarm werd gegeven. Het bleek, dat een vonk van een lasapparaat was terechtgekomen in een hoop papier, die in één der hutten lag opgeslagen. Kapitein Reniche. die zelf aan boord was. waarschuwde onmiddellijk debrand- ploeg. door middel van de luidsprekers, en gaf ae andere arbeiders opdrabht het schip te verlaten. Ook de brandweer van Le Havre werd gewaarschuwd. De drie motorspuiten, die spoedig naast de „Liberté" stonden, hoef den echter niet in actie te komen, daar de brandploeg het vuur in de hut, waar batterijen waren opgeslagen, zelf baas kon. Een half uur later was alle gevaar geweken en enkele ogenblikken later werd de „nieuwjaarsschoonmaak" voort gezet Minister Algera heeft gisteren in zijn ministerie de commissie hefsch roef vlieg tuigen geïnstalleerd. De installatierede werd beantwoord door de voorzitter van de commissie, oud-minister ir J. W. Albarda. Voorburgs koopman verongelukt Botste onder Pijnacker met zijn wagen tegen militaire auto Op de Rijksweg bij de Vorkbrug onder de gemeente Pijnacker is gisteravond om zes uur de 56-jarige koopman A. G. Lam- pe uit de Van der Palmstraat te Voor burg bij het passeren van een voor hem op de inhaalbaan rijdende auto met zijn wagen tegen een tegenligger,een mili taire vrachtauto, gebotst. De personen wagen werd van voren totaal ingedeukt, terwijl de militaire auto met de neus in de sloot langs de weg terecht kwam. Kort na aankomst in het ziekenhuis te Delft is de heer L. aan zijn verwondin gen overleden. De chauffeur van de mi litaire wagen bleef ongedeerd. Op 4 April Algemene verkiezingen in België Volgens het Brusselse blad „Laatste Nieuws" zulen op 4 April in België al gemene verkiezingen worden gehouden. Het parlement zal worden ontbonden, zo dra de Senaat het Europees Legerverdrag zal hebben bekrachtigd en zich uitgespro ken zal hebben over de daartoe nood zakelijke wijziging van de grondwet. Nieuwe Tonge heeft nu modern koelhuis Een van de modernste koelhuizen, die de Nederlandse landbouw kent. werd gasteren te Nieuwe Tonge geopend. Als alles normaal was geweest, zou de inge bruikneming precies een jaar geleden hebben plaats gevonden, want toen was bet koelhuis al klaar. Maar de vamp deedi van de plannen niets terecht kamen. De sohade beliep 60.000 gulden, echter dank zij veler medewerking slaagde men er in om het koelhuis toch voor deze winter nog bedrijfsklaar te krijgen. De 44 cellen, die ieder een opbergcapa- citeit hebben van 1000 of 500 hl land-; bouwproducten, liggen thans vol met aardappelen of uien. Flakkee zelf lever de geen oogst van betekenis op, maar een grote exporteur van uien bracht duizenden hectoliters van dat product uit de Noord-Oostpolder naar Nieuwe Tonge. Niet minder dan 44 ventilatoren zorgen er voor, dat het béwaarproduct op constante en op de vereiste tempe ratuur blijft. Wegens poging tot moord Diende zijn vrouw anderhalf jaar lang arsenicum toe Twaalf Jaar gevangenisstraf met aftrek werd gisteravond voor de rechtbank te Leeuwarden geëist tegen de 45-jarige W. van der W. uit Bolsward, gewezen koster van de Gereformeerde kerk en begrafe nisondernemer aldaar, thans schilder van beroep, aan wie was ten laste gelegd dat h(j had gepoogd z(jn echtgenote te ver moorden. Bijna anderhalf jaar lang zou verd. hoe veelheden arsenicum, variërend van 36 tot 323 milligram, aan zijn vrouw hebben toe gediend, door het in het eten en in snoeperijen aan te brengen. Zelfs tot in het ziekenhuis zou hij haar met zijn moorddadige plannen hebben achtervolgd. Na zijn arrestatie werd nog een hoeveel heid van 100 gram in zijn woning gevon den. Het is slechts te danken aan de omstandigheid, dat het lichaam van de vrouw aan het toedienen van het vergif gewend is geraakt, dat de dood niet is ingetreden. Verd., die algemeen bekend stond als een oppassend persoon, zou de poging tot moord hebben willen doen om te kunnen huwen met de thans 25-jarige T. S., die van haar man wilde scheiden. Verdachte ontkende de bedoeling te hebben gehad zijn vrouw te doden. Met het toedienen van arsenicum, dat dagen achtereen in grote hoeveelheden gebeurde, had hij slechts één doel, zo klaarde hij: namelijk te voorkomen dat zijn vrouw zou genezen van haar bloed armoede, zodat zij verplicht zou zijn eer hulp in de huishouding te nemen. Dan zou hij het meisje bij zich in huis kunnen houden. Dr J. Zeldenrust, gerechtelijk genees- kundige te 's-Gravenhage, heeft een on derzoek ingesteld en bij de vrouw eer chronische arsenicumvergiftiging gecon stateerd. Reeds 100 milligram kan eer dodelijke dosis zijn. In zijn requisitoir zeide de officier var Aldus de heer C. J.van Mastrigt op een studieconferentie (Van onze sociale redacteur) T~~\E CHRISTELIJKE VAKBEWEGING heeft met haar streven naar be- drijfsorganisatie altijd bedoeld een zodanige organisatie, dat werk- j gevers zowel als arbeiders dichter bij elkaar zouden komen en hun ver- antwoordelijkheid zouden kunnen beleven, zodat zij te beter kunnen j dienstbaar zijn aan Hem, die ons het leven gaf en aan maatschappij en samenleving. Het was geenszins de bedoeling, om de maatschappij in een i keurslijf te dringen, of haar van boven af 'n organisatievorm op te dringen. [blijvend ten ook geen heilstaat verwach-l derlijk. Dan krijgt men organen, die be rekening mee houden, dat wij i staan uit twee klassen, of fracties. De Juist de voorbereiding moet in gezamenlijke be- Christelijke vakbeweging is het aange- sprekingen geschieden. Besprekingen Mevrouw Clara Booth Luce, echtgenote van de uitgever van Time en Life, is ambassadrice der V.S. in Rome. Veelzijdig en begaafd, heeft zij zich ontpopt als een der beste Amerikaanse diplomaten. Slecht nieuws uit Bonn Nederland staat op erkenning van dat recht krachtens akte van Mannheim West-Duitsland is volgens ee: voerder van het bondsministerie keer te Bonn bereid tot onderhandelin gen met de oeverstaten van de Rijn ovei de scheepvaartpolitiek op deze rivier, al dus meldt Ass. Press, De Duitsers erken nen echter niet het recht van andere lan den om zonder beperkingen goederen te vervoeren tussen Duitse Rijnhav De regering te Bonn heeft Nederland een nota gestuurd, waarin het Duitse standpunt wordt toegelicht. De woord voerder weigerde zich over de inhoud uit te laten, maar zeide, dat de Nederlandsi regering nog niet geantwoord heeft. De Duitsers zijn van mening, dat de Neder landers over meer Rijnaken beschikken dan zij nodig hebben en dat zij proberen groter aandeel in de Rijnvaart te In 1936 telde de Duitse Rijn- loot 3.200.000 ton en de Nederlandse 2.800 000 ton. Na de oorlog hebben de Ne derlanders. zo zeide hij, een aantal Duitse naatschappijen in Nederland verbeurd erklaard. Tegenwoordig heeft de Ne derlandse Rijnvloot 3,2 millioen ton in houd en de Westduitse 1,7 min ton. Bo vendien is de Rijnvaart achteruit gegaan. In 1936 werden 46 min ton goederen ver voerd tegen 36,5 min ton in 1952. Van de zijde van het directoraat- tal van de scheepvaart te oord-[merkt men op. dat de genoemde cijfers niet ter zake doen. Er is nu eenmaal een recht van de niet-Duitse Rijnstaten, voortvloeiend uit de akte van Mannheim, waarbij het vrije vervoer gewaarborgd wordt, en om dit recht gaat het. Da. Nederland en Zwitserland over eengekomen zijn zich gezamenlijk te ver zetten tegen nieuwe Duitse havengeldei (los- en laadgelden) is niet juist. Bij di besprekingen van minister mr J. Alger; te Bern is overeenstemming gebleken ir de zienswijze der beide regeringen ten aanzien van bepaalde vraagstukken der Rijnvaart, aldus deelde men mede. Een 101-jarige overleden te Grent Te Grent bij Nijmegen is gisteren op 101-jarige leeftijd overleden de vermoe delijk oudste bewor.er van de Over-Be- tuwe, de heer Jan Ferksen, aat-*eni ■avenhas gpUrpyn De generende warmte van SLOAN'S LINIMENT dringt diep door an stuwt zui verend bloed naar de pijnlijke plaatsen. Bij spierpijn,Jicht,spit enrheumatiekgeeft SLOAN'S daarom direct een langdurige verlichting. SLOAN'S doodt de pijn. SLOAN'S liniment' orgaan om er op te letten, dat van de wet op de PBO wat goeds ge maakt wordt. Al is de wet vol van com promissen, de wet biedt allerlei moge lijkheden cm onze idealen -.-oor een goed deel te verwezenlijken. W(j zullen daar bij zelfs de. moed moeten hebben, aan een bedrijfschap, dat geen werkelijke be drijfsorganisatie is, niet mee te werken. De heer C. J. van Mastrigt zei dit in een referaat voor de gisteren gehouden studieconferentie, waarin hij voorname lijk practische vragen rondom de PBO behandelde. Er is nog geen enkel bedrijfschap in gesteld. Erg snel gaat het dus niet. Met uitzondering van de landbouw blijven met name de grote bedrijfstakken nog achter. In het groot-metaalbedrijf speelt angst van de werkgevers, om de arbei ders enige bevoegdheid te geven, rol. In het grafisch bedrijf, waar privaatrechtelijk reeds zo ver gevorderd is. voelt men zich daarbij zo gelukkig, dat men huiverig is een „wettelijk pak" aan te trekken. Toch is sr.elie toepassing, waar die j mogelijk is. gewenst. Een bedrijf beslist niet alleen voor zichzelf. Als het grafisch bedrijf bijv terughoudend Is, dan remt men ook andere bedrijfstakken, die zeg. gen: als zelfs zij het niet doen Spr. voelt er weinig voor, dat de SER. of haar organisatiecommissie er op uit gaat, om met aandrang en druk de standkoming van bedrijfschappen te vorderen. Zij kunnen wel nagaan, hoe het zit en de helpende hand bieden. De bedrijfsorganisatie moet van onder af groeien, niet van boven af worden ge- Goede voorbereiding eis Wat de voorbereiding betreft, schuwde spr. tegen een voorbereiding in de werkgevers- en arbeidersgroep afzon- Besluit van A.N.W.B. Vorig jaar zestig motorrijders overleden aan hoofdverwondingen De ANWB heeft besloten al zijn wegen wachters met een speciale valhelm uit te rusten. De laatste tijd hebben de fa brikanten van valhelmen juist een nieuw, aantrekkelijk model in een moderne uit voering op de markt gebracht, zodat de valhelm voor motorrijders in het alge meen waarschijnflijk meer populariteit zal gaan genieten. Voor de wegenwach ters zullen ze speciaal wit gemaakt den. Dat het voor motorrijders gewenst is valhelmen te dragen, blijkt wel uit de cijfers van de dodelijke ongelukken mei motoren. In Engeland overweegt mer trouwens réeds het dragen van valhel men voor motorrijder* en duo-pas6agiers verplicht te stellen. In 1953 werden in ons land 83 motor rijders gedood. Van dezen overleden er 60 tengevolge van verwondingen aan het hoofd. 41 kregen een schedeibasisfrac- tuur cn 7 overleden na een hevige her senschudding. De 12 overigen hadden an dere verwondingen aan of in het hoofd. Waarschijnlijk is hét aantal van 60 nog r, daar voor verschillende gevallen geen duidelijke doodsoorzaak werd op gegeven. Van de 18 omgekomen duo passagiers liepen er 10 een schedelbasis- fractuur op en in minstens 2 andere ge vallen was sprake van een zware hoofd- het verband van de eigen levensbeschou wing zijn ook vruchtbaar. Maar de be drijfsorganisatie moet niet alleen ir theorie, maar in de practyk overwonnen worden. Spr. koos noch voor grote, noch vi kleine bedrijfschappen. Het gaat er of er werkelijk sprake is van de lev de eenheid van een bedrijfstak, van w kelijke bedrijfsorganen van wat bij elkaar hoort. Men moet zich niet richten de practijk van de c.a.o.. waar men door een mantelcontract groepen bij elkaar kan voegen, die toch geen eenheid Ook zag spr. liever samenwerkings organen dan hoofdbedryfschappen, loch altijd een hiërarchische verhouding dreigein te scheppen. Voor de middenstandssector geldt, dat men geen bedrijfschappen moet maken, die feitelijk een voortzetting zijn van de organisatie-Woltersom. Verordenende bevoegdheid Ook al heeft een bedrijfschap geen ver ordende bevoegdheid op economisch ter rein het kan zich toch met de econo mische vragen bezighouden. De veror denende bevoegdheid op dit punt zal men moeten laten* afhangen van de vraag, of de ontwikkeling in de bedrijfstak, ook aan de zijde der arbeiders zo is, dat ze hanteerbaar is. Spr. maakt echter geen scheiding tus sen sociale en economische bevoegd- Het is een normale ontwikkeling, dat Justitie dat het maar weinig heeft ge scheeld, of de lafhartige plannen van de man waren gelukt. Wellicht zou er nooit een haan naar hebben gekraaid. Hij sprak de wens uit, dat medici steeds hun ogen open zullen hebben, ook al is er van enig vermoeden geen sprake. De ten laste gelegde poging tot moord achtte hij bewezen. „Een zware straf voor de man, die als een toonbeeld van smart naar de begrafenis zou zijn ge gaan," aldus spreker, „acht ik dan ook op zijn plaats." De verdediger, mr H. Schootstra, meen de dat de poging tot moord niet bewezen was, omdat hij verdachte geen opzet tot doden heeft voorgezeten. Uitspraak 27 Januari a.s. De behandeling van de zaak tegen de' jonge vrouw, die terecht zou staan, om dat zij nagelaten zou hebben de politie te waarschuwen, maar die ontkende iets van het voornemen van Van der W. te hebben geweten, werd aangehouden, om dat de verdediger, mr J. Westerman, aan drong op het horen van getuigen, o.m. de verdachte uit de vorige zaak. Zou het lukken Hier ziet men de heer P. Visser (51) uit Wijde Wormer met het model van de door hem ontwor pen werkput, waarmee hij over enkele maanden de millioenen van het in 1917 getorpedeerde Duitse schip Renate Leonhardt boven water wil brengen. Het ligt in de buurt van Texel. van de c.a.o. voor de loon- en ar beidsvoorwaarden komt tot de verorde ning. Door bindend-verklaring kreeg.de immers reeds eem publiekrechtelijk karakter. We moeten op dit punt de ontwikke ling afwachten. Misschien kan de metho de worden, eerst de c.a.o. tot stand bréngen en haar daarna overbrengen als verordening van het bedrijfschap. In een ander geval kan het zijn een mantel verordening met aanvullingen bij con tract. Spr. is dankbaar, dat de „sehildersclau- suie" is afgeschaft, omdat zij in strijd met de wet is. Maar nu zijr. er. die een termijn van 4 jaar willen stellen, om van de bevoegdheden t a v. de lonen gebruik te maken. Het C.N.V. verzet zich daar tegen. Door toezending van concept-verorde ningen aan de organisaties zal men deze in de gelegenheid moeten stellen, de leden er bij ie betrekken. Want de be drijfsorganisatie moet levend en voor de léden begrijpelijk blijven. Een voortrekker spreekt Bij de bespreking over dit referaat sprak de heer H. Amelink er zijn ver wondering over uit, dat men hier en daar in de kringen der Christelijke vak beweging bezwaren oppert tegen de be drijfsorganisatie en de verordenende be voegdheid. De organen van de oude be- drijfsradenwet kwamen niet tot leven, omdat ze geen verordenende bevoegd heid hadden, alleen advies konden geven en dus geen verantwoordelijkheid droe gen. De bedrijfschappen moeten zijn orga nen. niet van twee partijen, maar van het bedrijf, die de belangen vin het be drijf in züa geheel behartigen. Schaapherder met grote praktijk als wonderdokter Stal omgebouwd tot wachtkamer voor de vele patiënten „Ik ksn niemand genezen, alleen eer God m(jn patiënt genadig Is. dan zal h() beter worden." Deze wonrder iprak gistermiddag de 39-jarlge land- iouwer en schaapherder Th. M. V., beter bekend onder de naam „het Cromvoirtse boertje", die zich voor de kantonrechter in Den Bosch moest verantwoo gens het onbevoegd uitoefenen snecskunde. De kantonrechter veroordeelde de won derdokter tot een boete van zesmaal 120 (eis zesmaal 300). De schaapherder van Cromvoirt (onder Vught) heeft ln enige jaren tijds kans gezien als wonderdokter en helderziende een zeer grote praktijk op te bouwen. Zelfs vanuit België en Frankrijk kwam men naar hem toe. Op de spreekuren moesten aan de patiënten volgnummers uitgereikt worden en de stal werd gebouwd tot wachtkamer. Zelfs kreeg het boertje vergunning tot het verkopen licht alcoholische dranken. Eenmaal per week bezocht hij zijn, naar schatting. 300 bedpatiënten. Vele patiënten getuigden voor de kan tonrechter, dat zij merkwaardige resul taten aan den lijve hadden ondervonden. De helderziende ontdekte 19 jaar geleden zijn paranormale begaafdheid. HIJ werd hulp geroepen bij een kind, dat een pan kokend water over het lichaam had gekregen. Hij maakte met de handen een kruis over het lichaam en sprak daarbij te hebben ondervonden. Bij zijn patiënten gaat hij nog steeds op deze wijze te werk. Hij maakt met de handen een kruis over de pijnlijke plaats van het lichaam en spreekt gelijktijdig een gebed uit V. schrijft echter geen geneesmiddelen voor en belooft ook geen beterschap. HIJ geeft de mensen de raad voor hun ge nezing te bidden. Zij krijgen dan een medaille van Onze Lieve Vrouwe en een gebedje. In de bezettingstijd werkte V. bij de Oost-Compagnie als boer ln Rus land. Na zijn straf uitgezeten te hebben, vestigde hij zich na de oorlog in Crom- hij met zijn gezin een be drijfje stichtte. Thans houdt hij 52 fok schapen. De ambtenaar van het O.M. achtte de overtreding van de wet op de uitoefe ning van de geneeskunde wettig en over tuigend bewezen. In minstens zes gevallen dit geconstateerd. Hij wilde het be staan van paranormale begaafdheden geenszins ontkennen, maar meende dat de 1865 gehandhaafd diende te wor den. De raadsman, mr Verbeek, weea er op, dat reeds lang de behoefte bestaat de oude wet op sommige punten te herzien. Hij betreurde het, dat een als bonafide bekend staande paranormaal begaafde het slachtoffer moet worden van de achter stand van de wet bij de wetenschap. het uitspreken van het vonnis teken-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5