Normale particuliere kapitaalvorming dient gestimuleerd Leidse universiteit gaat weer haar verjaardag vieren Verloop van ziekte is gunstig, doch waakzaamheid is geboden Tuinders in Roelofarendsveen hadden ontwikkelingsdag NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 14 JANUARI 1954 NIEUWJAARSREDE VOOR LEIDSE K. v. K. T. van Waveren beschouwde uitkomsten der verschillende bedrijven KATWIJK HEEFT EEN HAVEN NODIG. MAAR VERDIENT DIE OOK Het blijkt, dat ons gematigd optimisme in het begin van 1953 verantwoord is geweest, dat over het algemeen in Nederland de omzetten zich niet alleen gehandhaafd, maar zelfs uitgebreid hebben, dat echter de winstmarges belangrijker lager waren. Verschillende problemen hebben zich in het afgelopen jaar toegespitst. De emigratiemogelijkheden mogen bevredigend zijn geweest, maar het probleem van de toeneming der bevolking wordt steeds groter. Men stelt, dat voor de honderdduizenden arbeiders, die boven het huidige contingent van werknemers van nu tot 1957 beschik baar komen, een kapitaal tot vergroting van het industriële apparaat nodig is van negen milliard gulden. In dit verband herinnerde de voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijnland, de heer T. van Waveren, in zijn gistermiddag tijdens de eerste vergadering van de Kamer in dit jaar uitgesproken nieuwjaarsrede aan de uitlating in zijn rede van verleden jaar, dat de mogelijkheid tot kapitaalvorming een nood zaak is, die gestimuleerd dient te worden door herziening van het be lastingstelsel. heeft zich toch wel doen gelden, vraag naar zeer goedkope matras- Het vooruitzicht is niet te beoor- Hierbij moet. aldus de heer Van Wave ren. de gedachte worden uitgesproken, •dat het onjuist, maar ook onuitvoerbaar moet worden geacht, dat de financiering van dergelijke investeringen in het be drijfsleven door de staat geschiedt, en dat de normale particuliere kapitaal vorming daarentegen voor dit doel veel organischer en vruchtbaarder werkt. In verband hiermee herinnerde spreker aan het gevaar van concentratie van geld in ve r z ak er ingsma atsóha ppi j ent pensioen fondsen en andere sociale instellingen. Het is verheugend, een tendemz te mogen constateren van méér begrip voor dit gevaar en de mogelijkheid dus, dat in de "toekomst meer geld beschikbaar komt voor „risico-dragend kapitaal". De heer Van Waveren wees voorts op heft pfobleem van de export en de bevor dering er van. Het is overduidelijk, dat het noodzakelijk is voor de economische positie van ons land, dat een groot deel van zijn productie wordt uitgevoerd. Daarom is de bezorgdheid van de rege ring "te verklaren, dat de toeneming de export geen gelijke tred meer houdt met de vermeerdering van de productie. Het lijdt geen twijfel, dat de algemene internationale opinie als enige weg uit de internationale economische moeilijk heden de liberalisatie en de integratie ziet. De liberaliisatietendenz werpt zijn schaduw vooruit in dien zin, dat strijd ontstaat om alvast de eigen positie zo krachtig en voordelig mogelijk te maken. De één doet dit door via het parti culiere initiatief intern te liberaliseren door naar buiten de export te bevorderen en zijn kansen te verbeteren. De ander tracht, naar de mening van de heer Van Waveren met steeds minder overtuiging, door dirigisme een zo voordelig mogelijke positie in de komende concurrentiestrijd te veroveren. Het tegenovergestelde van liberalisatie wordit daardoor bereikt. Zo lijkt de kring gesloten en de vicieuze aard van dit wereldprobleem aangetoond. De welvaart zou het meest gediend worden door een krachtig, maar ook voorzichtig streven naar vrijer ontwik keling van particulier initiatief en daar mee een vrijer verkeer van goederen er diensten om zo. door de karaktereigen schappen van de verschillende groepen der mensheid, een natuurlijke balans te vinden tussen deze waarden in de onder scheidene landen, aldus spr. Elke poging om hier te „ordenen" lokt telkens weer verdere ordening uit. Het perfectionisme, waarnaar wij schijnen te streven, leidt volgens de ervaringen van voor en na de oorlog tot verstarring en het lam- leggen van particulier initiatief en onder nemingsdurf, die natuurlijke bron, waar uit de totale mensheid nu eenmaal moet putten, aldus de heer Van Waveren. Ondanks de gewaardeerde belas tingverlaging blijft de belastingdruk te zwaar en geeft deze onvoldoende gelegenheid om te reserveren, vervolgde spreker. Wij moeten ech ter een vol vertrouwen in onze re gering hebben, dat zij, indien de Ne derlandse conjunctuur intussen te veel in het gedrang komt door be dreigingen van buitenaf, de nodige maatregelen zal weten te treffen om het welvaartspeil te handhaven. Dat onze exportpositie de allereerste zorg vereist, behoeft geen nader betoog. Middenstand Hoewel dé omzetresuitaten van 1953 in de middenstandssector niet onbevredigend genoemd mogen worden, moet ten aan zien van de liquiditeitspositie in deze sector het tegenovergestelde worden ge zegd. Uit enquetes kan worden afgeleid, dat voor de oorlog het eigen kapitaal in middenstandszaken ongeveer zeventig procent beliep. Thans zal dit niet veel meer bedragen dan 35 procent. Inzonderheid door de prijsvaststellin gen, waarbij de middenstand, ook als de inikoopprijzen hoger waren, geen ver vangingswaarde in rekening mocht bren gen. heeft het Nederlandse volk tel kens ten koste van de middenstand ge profiteerd en verdween uit de midden standszaken het eigen kapitaal. In dit verband wilde de heer Van Waveren niet onvermeld laten, dat de regering verschil lende maatregelen heeft getroffen om de middenstand crediet te verlenen. Daarmee is de onjuiste politiek niet goedgemaakt, aldus spr. Het is te vrezen, dat in 1954 de liqui diteitspositie van de middenstand door nieuwe moeilijkheden zal worden be dreigd. Door de belastingverlagingen zullen namelijk voor de groep midden stand de huur- en salarisverhogingen niet worden gecompenseerd. Wat de activiteit van de Kamer van Koophandel betreft, merkte de voorzit ter op, dat de Kamer zeer goed werk heeft gedaan met een poging te doen om de leiding der verschillende overheids bedrijven meer in contact te brengen met het volk en vooral met het vrije bedrijfs leven. Voorts wees hij op de actie inzake de vestigingswet. De belangen van het bedrijfsleven in het rayon, vragen de go- regelde aandacht Beleie opleiding In een bijlage bij deze nieuwjaarsrede deed de heer Van Waveren mededelingen over de verschillende bedrijfstakken in deze streek. Voor de wollen garens hadden de eerste maanden van het jaar een gunstig verloop. In deze periode kon nauwelijks voldaan. Het herfstseizoen heeft wat be treft het artikel hanidibreigarens een teleurstellend verloop gehad. Voor het begin van dit jaar verwacht men besten diging van de opleving. Bij de wollen stoffen onder vond men weer grote moeilijkheden met de personeelsvoorziening. Ge schoolde textielarbeiders zijn nog steeds in Leiden bijna niet te vinden. In de allereerste plaats is het ver eist, dat er in Leiden een betere op leiding voor arbeiders voor de tex tielindustrie wordt géschapen. In het begin van het jaar werden de zeer flauwe wolmarkten (dekens) vervangen door markten met een stij gende tendenz, die zich tot in December doorzette. Te betreuren valt de prijs ontwikkeling bij de inschrijving voor de levering van dekens voor het departe ment van oorlog. Het gehele jaar was het bedrijf der handhaafden de omzetten zich ongeveer op het peil van 1952. Met bezorgdheid ziet deze tak van bedrijf het kostenpeil stijgen. De liquiditeit van de midden- si a ndsbedr ij ven blijft ernstige zorgen De gang van zaken in de staalver- werkende industrie was niet on bevredigend. In de loop van het jaar werd er voldoende werk aangeboden. De vooruitzichten zijn n-iet ongunstig. De nieuwbouw by de scheeps bouw loopt hier en daar terug, daar de plijzen voor de binnenvaart te hoog zijn. Anderen meldden echter een volle be zetting. De reparatie-afdeling is behoor lijk met orders bezet. In de motoren- fabricage werkte men met volle capaci teit. De vraag naar geschoold personeel blijft bestaan. De animo om de rijkswerk plaatsen te Leiden of Haarlem te bezoe ken is nihil. De situatie in de dakpannen- industrie in de Rijnstreek kwam in 1953 vrijwel overeen met die van 1952. De grote vraag blijf£ aanhouden. De voor uitzichten zijn alleszins gunstig. De afzet van draineerbuizen heeft eveneens aan de verwachtingen beantwoord. In het eerste halfjaar was de b a k- steenindustrie niet voldoende van orders voorzien. Door het uit breiden van het bouwprogramma konden de voorraden in het tweede halfjaar nagenoeg geheel worden ge ruimd. Thans wacht een groot aantal orders nog op uitvoering. De k 1 e i- warenindustrie kon regelma tig de producten plaatsen, vooral in het tweede halfjaar was de vraag groot. Bij de betomindustrl e gaf 3953 aanvankelijk een somber beeld, maar het tweede halfjaar bracht verbetering. Er v/aren veel aanvragen voor materialen, nodig voor woningbouw en wegenbouw. Zowel de kalkzandsteenfab te Hillegom als die te Katwijk meldde een bevredigende gang van zaken. Voor zover de resultaten in de hardh< handel nu al kunnen worden zien, is 1953 daar aanmerkelijk Toeter geweest dan 1952. Vooruitzichten niet ongunstig. In de zachthouthandel behoort dit jaar tot de moeilijkste na oorlogse jaren. Het prijsvcrloop is zeer onbevredigend geweest. Verwacht mag worden, dat de verkoopprijzen in hei binnenland zullen aantrekken en meer in overeenstemming zullen komen met de Concurrence MAANDAG 8 FEBRUARIDOOP DER NIEUWE KLOKKEN In 1953 is de Diesviering tengevolge van de nationale ramp van 1 Februari van dat jaar niet doorgegaan. Met des tt meer enthousiasme ziet men de Dies viering 1954 tegemoet. Een omvangrijk programma is ook thans weer opgesteld. Op Vrijdag 5 Februari wordt begonnen met een schouwburgvoorstelling van Grass Harp, toneelspel van Truman Capote. Het stuk wordt onder auspiciën van de Diescommissie ten tonele gevoerd door het L.S.T. en de T.V.S.L., met mede werking van een aantal oud-alumni als gasten, onder regie van Jan Retel. Zater dag 6 Februari volgt de officiële v stelling. Die Zaterdag worden 's morgens middags tal van interessane colleges gegeven. Vooral springt naar voren tweetal inleidende voordrachten, prof. dr C. J. F. Böttcher (Leiden) E. H. Reerink (directeur Philips-Roxane Weesp) over de verhouding tussen de universitaire en industriële research, op chemisch gebied. Aan de hand de voordrachten zal een algemene discussie worden uitgelokt over de ge noemde verhouding en over de pro blemen, die er mee samenhangen. Van de verdere colleges noemen Paulus en zijn brieven (prof. dr J. de Zwaan, Leiden), Het, probleem van dc eenheid der Kerk in de tweede helft van de 16de eeuw (mej. dr C. Boei-, Arnhem) Van Rijnvaartrechter tot kolen- en staal hof (mr A. C. W. Beerman, Rotterdam Allergie en psychosomatica (prof. dr H. A. E. van Dishoeck, Leiden). Enige re cente resultaten over cosmische stralen (prof. dr J. Clay, Amersfoort), De be tekenis van het botanisch onderzoek in de IJsselmeerpolders (dr D. Bakker, Ens, N.O.-Polder); De nieuwe ontwikke- in het Meyendell-onderzoek (prof. dr D. J. Kuenen, Leiden), De Mens van Hengelo (prof. dr I. M. van der Vlerk, Leiden), Internationale samenwerking in de pharmacie (dr T. Potjewijd, Winscho ten), De resultaten van een Unesco-onder zoek naar de heroriëntatie der Japanse jeugd (drs F. Vos. Leiden), De huidige taak der Universiteits-bibliotheek (dr A. Kessen, Leiden). Bijeenkomst C.S.R. De bijeenkomst, onder auspiciën van de Christen-Studentenraad Zondag 7 Febr. 2 uur in de Zuiderkerk te houden. Afscheid mej. Zuiderduin bij Nieuw-Brunhilde Gisteravond nam mej. Zuiderduin in intieme kring afscheid van Nieuw-Brun hilde. Wegens huwelijk en vertrek naar •Iders moest zij haar functie van pen- ningmeesteresse, die zij 22 jaar heeft vervuld, neerleggen. De presidente, me- Van Dorsten-Hoogendoorn, sprak haar in warme bewoordingen toe en dankte haar voor het vele en voortref felijke werk, dat zij voor de vereniging in al deze tijd heeft gedaan. Namens de leden werd haar als bewijs van erken telijkheid een aandenken aan Nieuw- Bruiïhilde aangeboden. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Cornelia W. M. d. van W. Waardenburg ij S. C. Verhoogt; Jo- hann z. van L. de Vries en J. H. T. Kuijer; Johannes T. A. z. van A. B. Pleij C. J. H. den Hollander; Maureen C. pan. F. Palyama en G. R. A. Klppuw; Jannetje C. d. van B. Dubbelaar en J. Mieloo; Benjamin z. van S. A. Claus en J. C. E. Kerker; Berny M. d. van L. M. an Putten en E. M. de Jong. GEHUWD: A. v. d. Elshout en A. A. v. d. Berg; C. Taal en A. M. Smit; D. Remond en G. Molenaar; T. H. van Leeu- M. A. G. Verver. OVERLEDEN: E. J. M. v. d. Breggen, staat in het teken van het onderwerp: Het geloof en de beoefening der natuur wetenschap. Sprekers zijn prof. dr Q'. J. Sizoo te Amsterdam en prof. dr H. J. Lammers te Nijmegen. Om half 2 is ei een lunch van alle deelnemers aan d< Diesviering, behalve de studenten, in De Doelen. Tijdens het daarna volgend stu dium generale in de Stadsgehoorzaal spreekt prof. dr L, J. van Holk (Leiden) i over: Tijd en eeuwigheid. In de foyer wordt tenslotte de thee aangeboden, op geluisterd door een Hongaars orkest van leden van het L.S.C. De doop der nieuwe univcrslteitsklok- ken heeft Maandag 8 Februari om half 11 plaats, 's Middags om 2 uur houdt de rec tor magnificus prof. mr J. M. van Bem- mclen in de Stadsgehoorzaal zijn rectorale In de universiteitsbibliotheek word! 's Zaterdags van hall 10 tot half 6 eer tentoonsteling gehouden: Verluchte hand schriften uit het bezit der universiteits bibliotheek. Deze expositie is gratis gankelijk. Kol. J. H. Schmidtfonds niets illegaals Naar aanleiding van publicaties ln het Indonesische dagblad Bintang Timur, welke publicatie door een deel der Ne derlandse pers zijn overgenomen, deelt het hoofdbestuur van de stichting Pro Patria het volgende mede: 1. dat noch de stichting Pro Patria noch de 6tichting Kol. H. J. Schmidtfonds in enige relatie staan of ooit gestaan heb ben met de gearresteerde „kapitein Smith of Schmidt", dat deze persoon hen vol komen onbekend is en dat de bewering als zou er correspondentie van deze per soon met genoemde stichting zijn onder schept onmogelijk juist kan zijn; 2. dat het Kol. H. J. Schmidtfonds zijn naam ontleent aan de op 26 Juni 's-Gravenhage overleden kolonel titulair b.d. Harko Johannes Schmidt, In leven adjudant van H.M. Koningin Wilhelmina, ridder M.W.O. 3e klasse, gerechtigd tot het dragen van de eresabel, ridder in de Orde van de Ned. Leeuw, ridder ln de orde van Oranje-Nassau met de zwaar den, officier in de Kroonorde van België, oud-resident van Menado, oud-resident van Ambon; 3. dat de besturen van beide stichtin gen ten stelligste ontkennen, betrekkin gen te onderhouden met illegale groe peringen ln Indonesië. (Zoals men weet wordt vanavond ln de Stadsgehoorzaal te Leiden een bijeen komst ten bate van het Kolonel H. J. Schmidt-fonds gehouden. De avond gaat uit van de stichting Pro Patria en het Veteranenlegioen Nederland.) Wethouder Jongeleen is verhuisd Wethouder A. J. Jongeleen is gisteren verhuisd van De Sitterlaan 38 naar Mel- chior Treublaan 59. Zestig jaar getrouwd Het echtpaar De RuKwestro, Jou- bertstraat 25. hoopt op 24 Januari te her denken, dat het zestig jaar geleden in het huwelijk trad. De bruid is 78 jaar oud de bruidegom een jaar ouder. On danks deze leeftijd zijn beiden nog VitaaL Uit dit huwelijk werden 12 kinderen geboren,, van wie er nog zes in leven zijn. Er zijn achttien kleinkinderen en negen achterkleinkinderen. aan alle aam-ragen voor export worden wed. van Strootman, 80 ja. De op 1 October 1953 opgerichte af deling Zuid-Holland van de Vereniging ..Ons Suriname" zal op 2 Februari in Den Hout te Den Haag haar eerste propagan- da-avond houden. Prof. dr R A. J. van Lier uit Leiden zal spreken. Hoewel op het bouwgebied (aan- nemingsbedrijf) een grote activiteit heerste, maakte de scherpe concurrentie het practisch onmogelijk om opdrachten tegen lonende prijzen te verkrijgen. Daar naast speelt het tekort aan vakbekwame arbeiders een grote rol. Het jaar 1953 is ook voor de kistenfabricage moei lijk geweest. De beperkingen bleven gehandhaafd. De orderpositie is thans beter. Over het algemeen is de gang van zaken in de bloembollensector bevredigend geweest. Hoewel de oogst zeer gunstig was, waren de prijzen op de binnenlandse markt aanmerkelijk hoger in vergelijking met die van het jaar te voren. Het surplus moet onbelangrijk worden geacht. De lonen en sociale voor zieningen ontwikkelen zich normaal. Het contact tussen werkgevers en werkne mers is bevredigend. De export van boomkwekerijproducten is weer gestegen. De toestand is zeer bevredigend. De glasteelt van groenten is goed ■geweest. De artikelen van de koude grond gaven slechte resultaten. Voor Ter Aai en omstreken is de teelt minder goed geweest. De groententeelt, die in Rijns burg bijna geheel door de bloementeelt is verdrongen, verliest ook in andere groentencentra aan betekenis. De omzet van „Flora" Rijnaburg was meer dan een half millioen gul-den hoger dan in het vorige jaar. Haven Bij het onderdeel v i s s e r ij vroeg de heer Van Waveren nogmaals aan dacht voor de zeehavenplannen te Katwijk. Nog steeds schijnt de rege ring er niet van doordrongen te zijn, dat een vissershaven daar moet ko- men, waar nog het echte vissers- bloed in de aderen stroomt en waar onder de meest ongunstige omstan digheden nog voldoende onderne mingsgeest en energie ontplooid wordt om het visserijbedrijf in stand te houden, aldus de heer Van Wave ren. Volgens het verslag van de rijkscom missie voor de stuurliedenexamens over het jaar 1952 slaagden 167 personen voor een visserijdiploma. Hiervan waren 118 of 71 procent Katwijken De Duitse rege ring is wakker en steunt de rederijen aldaar in alle opzichten. Onze rederijen doen practisch alles zelf en vragen alleen een haven bij hun bedrijven, waardoor de exploitatie economisch mogelijk en verantwoord- blijft. Het jaar 1953 was voor de vl-ees- conserven een .gedrukt" jaar met sterke vermindering van exportmogelijk heden. Alleen de ham-export naar Amerika nam in omvang toe. De binnen landse omzet bleef beneden de verwach ting. Ten gevolge van het schrale voor jaar gingen de producten van de g (Ingez. Mc<L-adv.) DORMA echter In snbieding Inderdaad, niets is ons te bont Door de enorme verkoop van verleden week moesten wij vele kopers teleurstellen De fabrikant van MATRASSEN stoldi de gelegenheid om d nog eens te herhalen. DORMA BINNENVEER MATRASSEN. 2 persoons met vol ledige garantie, yzersterke damast, alle kleuren. De kwaliteit is voldoende bekend. 32 DORMA DE LUXE binnenveringmatrassen a 145.— 28 DORMA POPULAIR binnenveringmatrassen a 110.— r stuk jitc i de ste maanden van het jaar vlot hand, zodat er by het begin van het inmaakseizoen 1953 geen of weinig groen- lenconserven bij de winkeliers meer voorradig waren. Er werd meer inge maakt dan vorig jaar. Ondanks de zachte winter had de verkoop van producten tn bevredigend verloop. Over 1953 is men in de suiker- erkfabrieken- niet zeer enthou siast. Met moeite werd de binnenlandse omzet op peil gehouden, terwijl de ex- pon daalde. Ofschoon de moeilijkheden betreft de liquiditeit der limo- d rij ven zijn blijven bestaan, worden de vermindering van belastingdruk en de verruiming der afschrijvingsmogelijk heid met ingenomenheid begroet als het begin van een ontspanning. Te constateren is. dat het artikel kaas steeds meer een plaats in het voedsel- pakket gaat innemen. Wat de kwaliteit i aangaat vertoonde ook de export aanmerkelijke verhoging. De inzinking bij de kunststoffen in het eerste halfjaar werd in het tweede ruimschoots goedgemaakt. Men verwacht voor dit jaar geen wijziging in het gunstige weau van orders en omzetten. Steeds meer ontwikkelt de moderne erfiindustrie zich "tot een chemi sche industrie, die gebaseerd ds op weten schappelijke arbeidsmebhoden. Voor de toekomst moet wordien verwacht, dat dez< tendenz zich verder zal ontwikkelen. Het jaar 1953 had een bevredigend verloop. Het laat zich aanzien, dat de omzetten zich op een goed peil zullen handhaven De bedrijvigheid bewoog zich in de ru fckerij en vrij constant op een tamelijk hoog niveau. Een grote zorg is schaarste aan geschoold technisch personeel, zowel hoog als laag. De vraag "naar drukwerk in het algemeen is nog stijgende. De resultaten in de zil industrie vertoonden een flinke uitgang. De concurrentie doet zich echter geducht gevoelen. Waakzaam Het resul-taat van de campagne „Doe de was de deur uit" is voor de wasserijen bevredigend geweest. Vooral de goed gerichte en wetenschappelijk gecontro leerde bedrijven kunnen op een aanmer-, kelijk verhoogde omzet terugzien. De vraag naar zeepprod-ucten rie) was over het algemeen vrij constant, terwijd geen grote schom- melingen in de grondstoffenprijzen voor kwamen. De verkoop vaji personen- i heeft een gunstige wending genomen. De positie van de middenstand vroeg in bijzondere mate de aandacht van de Kamer. Het is dringend noodzakelijk waakzaam te blijven, aldus de Heer Van Waveren, mede omdat ook West-Duits- land de noodzakelijkheid er van heeft ingezien om aan de middenstander de mogelijkheid van kapitaalvorming te waarborgen. toeneming van toeristisch »k aan Leiden zet zioh voort. Noordwij-k klaagt vooral over het steeds verder stijgen van de lasten, wat weer aantrekken van de hotelprijzen tot gevolg heeft. Gelukkig blijft de stroom - buitenlanders aanhouden. Het resul- van het badseizoen te Katwijk is be vredigend te noemen. De bollenstreek kan vijzen op een jaar. waarin het bezoek an. vreemdelingen sterk is toegenomen. Tenslotte verschafte de heer Van Waveren de leden van de Kamer enige gegevens over de veehandel. Ook deze is goed geweest. Voor de toekomst gematigd optimisme gerecht vaardigd. De nieuwjaarsrede van de heer Va-n Waveren werd beantwoord door de heer S. M. J. Wijtenburg namens de Kamer en de heer J. H. van der Kloot namen6 de middenstand. Vrijdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze TWEE PERSOONS BINNENVERING MATRASSEN met prima damast overtrokken. Voor een ENORM LAGE PRIJS en U weet by aankoop van elke 110.tydens de Opruiming ont vangt U een WAARDE CHEQUE van 11.—. DORMA DE LUXE 110.— U ontvangt 11 Waarde Cheques 11.— 99.- De prjjs Is dus slechts DORMA POPULAIR 73.— U ontvangt 7 Waarde Cheques 7.— De prijs is dus slechts 66.- Ook ln 1 PERSOONS te leveren. Verkiezingen Bij de bestuursverkiezingen werd de heer Van Waveren als voorzitter her kozen en wei-den de heren ir J. J. G. Hoek en C. F. Meerpoel als ondervoor zitter herkozen. De verschillende missies van de Kamer zien er voor aldus uit. Bedrijfsruimte: J. H. van der Kloot W. G. J. van der Linden, A. Oosthoek, J. P. van der Stoel en L. R. van Vliet; bedrijfsruimte Katwijk: H. P. Bloot, J. Hoppenbrouiwer, B. G. Lammens, C. van Tongeren en Chr. Verplancke; bouwmaterialenvoorziening: W. Berg man, G. J. den Heeten. J. A. van Her waarden, P. J. van Hoeken, A. Oosthoek en C. Sweris; colportage en afbetalingen: C. F. Meer poel, W. Tissing en S. M. J. Wijtenburg; handelsregister: J. A. E. Aalders, S. P. Ames, N. Lamgezaal, F. H. Nieuwenhul- zen Segaar en F. J. E. Urlus; makelaardij: P. J. van Hoeken, H. L. van der Horst, D. L. Landman, m Punt, J. G. J. Verhey van Wijk e Zitman: uitverkopen en opruimingen: C Meerpoel, W. Tissing en S. M. J. Wijten burg; vervoer: J. A.-van Herwaarden. P. J. an Hoeken, ir M. C. de Jong, J. F. van der Meer en E. S. Prins; vestigingswet kleinbedrijf: C. F. Meer poel, C. A. Bos, G. J. den Heeten, J. H. in der Kloot. C. D. Ligtvoet. G. Schra- ia en W. Tissing. De vrouw in het werk De heer Meerpoel vroeg in deze ver gadering weer aandacht voor de nood van de middenstand, die door de huurverho ging en de verhoging der personeelsuit gaven in nog groter moeilijikheden is komer» te verkeren. Er moet namelijk een of andere compensatie worden gezocht. Spr. wilde daarom spreken over de in het bedrijf werkende gehuwde In Den Haag heerst Alastrim Voor verplichte revaccinatie bevolking is alles gereed (Van een onzer verslaggevers) De geneeskundige hoofdinspecteur de Volksgezondheid, dr C. Banning, heeft vanochtend het ernstige woord gespro ken „de officiële naam voor de pok ziekte, die sinds enige weken in de Re sidentie heerst, is alastrim." Hij voegde er voor hen, die zich de alas: periode van de jaren 19291930 in Rot terdam herinnerden aan toe, dat die epi demie destijds een echte pokkenepidemie geweest is. Dat was dus geen alastrim. De in Den Haag heersende alastrim, waaraan thans 22 patiënten lijdende zyrx. terwijl er twee observatiegeval- len werden opgenomen, is, zoals reeds eerder werd gezegd, niet kwaadaardig Het sterftecijfer is in het algemeen veel geringer dan dat van diphterie. Van de laatste ziekte is het 6 pet. van alastrim 0,4 pet. Er is nog geen aanleiding om de hele Haagse bevolking verplicht te revaccl- In tal van bedrijven verricht de vrouw m functie. Haar werk bepaalt mede het economische resultaat. Fiscaal komen haar arbeid in het bedrijf en het werk het meisje in het huishouden niet tot uitdrukking. Het moet minstens zo zijn. dat de hieraan verbonden kosten ten laste van de zaak kunnen worden ge boekt. Voor duizenden middenstanders dit een welkome verlichting be tekenen. De heer Van Waveren stelde voor, dat de Kamer in deze in ieder geval contact zal opnemen met andere Kamers. We zullen ons eerst terdege op de hoogte moeten stellen, alvorens hierin iets te ondernemen, aldus spr. Bij de rondvraag vroeg de heer Van der Meer aandacht voor een mogelijke demping van de Oude en de Nieuwe Rijn met het oog op de toeneming van het verkeer en de heer Langezaal voor dc gevolgen van de huurverhoging bij de middenstand. Agenda voor Leiden Donderdar Foyer stadsgehoorzaal. 8 uur: K. ei derde uitvoering amateur-festival (drie zang- en twee muziekverenigingen i. Gulden Vlies. 8 uur: Ned. Chr. Reu vereniging. kleurenfilmavond Arabië, Zuid-Amerika enz. Chr. GereL Kerk, 8 uur: district Chr. Geref. mannenverenigingen, ds R. J. van Pagee uit Maarssen over arbeidsvreugde. Burcht, 8 uur: afdeling Leiden politie bond tot bescherming van dieren, propa- ganda-filmavond. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Stichting Pro Patria en Veteranenlegioen Nederland, bijeenkomst ten bate van het Kolonel H. J. Schmidt-Fonds, sprekers mr T. Q. Dek ker en drs R. A. Damsté. VrUdag De Doelen, 35 uur: firma Jan de Nie ep Zonen, receptie 60-jarig bestaan. Harmonie, 8 uur: Oud-strijders en dra gers mobilisatiekruis, lult. ter zee 2e kl. W. C. Lemaire over de Koninklijke Ma rine, met films. Rehoboth. 8 uur: Christen-vrouwen bond, mej. L. Hoekendijk uit Heemstede over: Bemoeit God zich ook met kleine dingen in ons leven? Wijkgebouw Levendaal. 8 uur: A. R. kiesvereniging, ledenvergadering, J. G. Lamers over sociale politiek. Café Aniba, Herenstraat 1, 8 uur: Leidse tuiniers- en bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden". Schouwburg. 8 uur: K. en O.-serie „Scherts en- Schoonheid, cabaret „Win- ckel van Sinokel" (Wim Sonneveld). Kleine stadszaal, 8 uur: Ned. Toeristen- kampeerclub, propaganda-avond. Leids Volkshuis, 4 uur: W. N. Wintf- meyer over Damascus, Athene en Rome met films. Schouwburg. 8 uur: Toneelgroep Euri pides met RebéSca van Daphne du Maurier. Schuttershof. 8 uur: VOLA, H. J. Stu- vel uit Voorburg: Gevecht met het water, met films. Antomus-clu'bhuis, 8 uur: Ons Tonieel met „Wilde Vaart'1. Tentoonstellingen Lakenhal: Tussen Romantiek en Haag se School (landschappen uit het midden der vorige eeuw) 104 uur, (tot 25 Jan.). Rijksmuseum voor Volkenkunde Steënstraat la, zeven eeuwen Ch'nese calligraphic en schilderkunst (collectie dr R. H. van Gulik), 10—4 uur (tot 14 Februari). Prentenkabinet, Kloksteeg 25, 2—5 u.: Het landschap in de Noord-Ned. prent kunst (eerste helft 17de eeuw) (tot 30 Januari). Salonboot Turfmarkt, 9 uur v.m.10 uur n.m.: miniatuur spoorweg enz. (tm 19 Januari). Alphen aan den Rijn. Museum Rijnkade 11, 2—9 uur: werken van Paul. Citroen- Diana en Johfra (tot 23 Jan.), Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; en de Doeza-apotheek, Doeza- «traat 31. tel. 21313. 1 neren. Mocht men daartoe echter be sluiten. dan is de G.G.D. in staat op 14 plaatsen tegelijk de bevolking opnieuw Haags meisje weer terug Bij het ter perse gaan van ons blad, vernamen wij, dat het vermiste Haagse meisje, waarvan wij op pag. 6 melding maakten, zich bij de politie te Haarlem heef: gemeld. Ze werd op transport ge steld naar Den Haag. Vra ac Vooral Zilver bij Tuinstadwijk De heer De Jong jubileert Gisteren js de heer IJ. de Jong in het bestuurshui9 van de woningbouwvereni ging De Tuinstadwijk gehuldigd ter ge legenheid van het feit. dat hij 25 jaar go- leden als voorman-timmerman bij deze vereniging in dienst trad. De heer M. I- Smit. voorzitter, wees er in een harte lijke toespraak op, dat het werk van de heer De Jong niet alleen vakbekwaam heid vereist, maar ook het vermogen op een prettige manier met de mensen om te gaan. Want de heer De Jong heeft eigenlijk niet één werkgever, maar 832 werkgevers- De jubilaris heeft ook enige tijd de huur opgehaald. Hij inde in to-, taal een bedrag van ruim twee miLlioen gulden. Ondanks de critiek is'De Jong altijd De Jong gebleven. Vrouw en kin deren werden in de hulde betrokken en namens de vereniging bood de heer Smit de jubilaris een enveloppe met inhoud Verder spraken dé heren J. H- Smit namens de raad van commissarissen. J. A. L- Renier namens het personeel. W. Wcs- selhuis namens de bewoners (hij bood een jubileumzegelring aan en aan mevrouw De Jong een zilveren lepeltje) en P- van der Reijden namens de buurt vereniging De Tuinstadwijk. Reserve-conducteur in 't zilver De heer C. J. van der Wxlk. reserve- conducteur bij de N.Z.H.V.M. te Leiden, hoopt Vrijdag 22 Januari te herdenken, dat hij 25 jaar geleden by deze maat schappij dn dienst tradi schappij in dienst trad. De heer Van der Wilk woont Staahvijkstraat 22. Resultaten van de proeven met augurken werden bekend gemaakt Dat de jaarlijkse ontwikkelingsdag voor de tuinders te Roelofarcndsvecn en omge ving geen afgezaagde gewoonte is geworden, bleek gisteren weer. De rUkstulnbouw. consulent, ir G. W. van der Helm, kon zelfs een groeiende belangstelling constateren. Ditmaal werd de kennis der aanwezigen verrijkt op het gebied van herfsttomaten, zomersnijbloemen, dc resultaten van de augnrkenproevcn, de teelt van cyclamen» de economie van het bedrijf en de nieuwe belastingswetten. veel zorg, wil men goede resultaten be reiken. Nadat spr. enige richtlijnen hier voor had gegeven, noemde hij nog andere mogelijkheden om dit glas te benutten, zoals met kerstroos, witte ster van Beth lehem en begonia De heer A. J. van Velzen behandelde tenslotte de resultaten van deze zomer in Roelofar ends veen en Ter Aar gehouden augurkenproeven. De aanleiding tot deze proeven waren de teleurstellingen, die sommige tuinders hadden met bepaalde handelsrassen. Uitvoerig behandelde spr. de teeltzongen, de ontwikkeling van het gewas en de behaalde opbrengst. Aan het slot van zijn betoog concludeerde spr.. dat van de proef met zes verschillende soorten, het ras VU van Tereken de beste resultaten had gegeven cn dus het meest was aan te bevelen. Uiteraard had het vcilingbestuur hiervoor grote belang stelling. aangezien het, in verband met de toegepaste centrale keuring, aanbeve ling verdient als men hert gebruik van één productief ras zou kunnen adviseren. Achter de bestuurstafel zaten het da gelijks bestuur van de veiling, ir Van der Helm en de gemeentesecretaris, de heer W. A. van Harteveld. De leiding va vergadering was in handen van de heer Th. W. Schrama. voorzitter der veiling. De eerste spreker, de heer J, Veen, be handelde het onderwerpHerfsttomaten de daarin voorkomende ziekten. Spr. noemde deze teelt financieel niet de gunstigste, maar ook niet de eenvoudig ste. De zorg begint reeds bij het za Spr. noemde de zrekten, die kunnen op treden, alsmede de bestrijdingsmiddelen hiertegen. Tenslotte ginig hij nader in op de besmetting, de teelt verzorging, de oogst en de rassen, die het meest geschikt jn voor de teelt Ir Loomans hield een economisch praat je. Aan de hand van de nieuwe belas tingwet toonde hij aan, dat door de mo gelijkheid tot vervroegde afschrijving ruimer kan worden geïnvesteerd. Voorts behandelde spr. de kinderbijslag kleme zelfstandigen en tot slot van zijn betoog vroeg ir Loomans aandacht de mogelijkheden, die het Landbouw- borgstell ingsfonds nog biedt om tot de bouw van opstanden, glas e.d. te komen. Spr. wenste, dat dit fonds hier ter plaatse »n grotere rol zou gaan spelen. Enige zomersnijbloemen werden onder de loupe genomen door de heer A. de Zoete, assistent van het eonsulentschap Lis se. Deze besprak onder meer de moge lijkheden met margrieten, zaai-anjers, dubbele korenbloemen, duizendschoon, campanula's, godetia's en pioenen. Op brengst. zaaitijd, voorkomende ziekten cn bestrijding hiervan kregen uiteraard de aandacht. Hierna behandelde de heer W. Zithof uit Aalsmeer de cyclamenteelt, waardoor de trekkassen ook in de herfst benut kun nen worden. Deze teelt vereist echter wel NIEUW-VENNEP Toneeluitvoering De toneelvereniging De Zwaluw geeft Zaterdagavond 8 uur in De Gouden Leeuw haar tweede uitvoering ln dit seizoen. Op gevoerd wordt het blijspel „Er komt een man" van Hans Verbeek, onder regie van B. Dol te Hoofddorp. Ruiteravonden De jaarlijkse ruiteravonden van de Ven- neper Ruiters worden 18, 20 en 21 Januari gehouden in de Gouden Leeuw. Opgt oerd wordt het blijspel „In Pyama". Na afloop is er gezellig samenzijn. Wegens de om vang van de vereniging moet men hat feest op drie avonden houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3