Dr Gustav Heinemann De schildersclausule Dr Oosterhoff en dr v. Genderen aanvaardden hoogleraarsambt Int. Werkgroep van Protestantse journalisten in Straatsburg SIR PERCY LAXEERAKKERTJE5 AVONTURIERS DONDERDAG 14 JANUARI 1954 van de bekende figuren op geestelijk en politiek gebied in het Duits land van na de oorlog. Gisteravond sprak hij te Amsterdam, vanavond spreekt hij in Den Haag (in de Dierentuin). De titel van zijn rede is reeds kenmerkend: Het probleem Duitsland en de wereldvrede. Dr Heinemann heeft eigenlijk eerst veel van zich doen spreken, toen hij in October 1950 als minister ontslag nam uit het kabinet van Adenauer. De reden van dat ontslag was tweeërlei. Dr Heinemann kon er niet mede accoord gaan. dat kanselier Adenauer zeer belangrijke beslissingen nam op tamelijk autoritaire wijze en zonder zijn ministers er in te kennen. De voornaamste reden echter was, dat dr Heinemann niet kon instemmen met de door kanselier Adenauer gevoerde politiek, met name voor wat betreft de aansluiting van Duitsland bij het Westen. LEZER kent de standpunten in deze. Adenauer is er met heel de kracht van zijn gezaghebbende persoonlijkheid op uit, Duitsland deel te doen worden van de Europese gemeenschap, maar dan ook voorzover deze gemeenschap militair-defensief gericht is. Duitsland, zo luidt zijn politieke stelling, behoort deel te worden van de Europese Defensie-Gemeenschap. Hierin ziet hij een belang van Duits land, dat anders weer aan zijn lot zou worden overgelaten. Maar hij ziet er ook een belang in van de Westelijke wereld en zelfs van de wereld in het algemeen, omdat van een Duitsland dat in een gemeenschap van vol keren is opgenomen geen dreiging meer behoeft uit te gaan. XJIERTEGENOVER nu staat dr Heinemann een dusgenaamd neutraal Duitsland voor. Hij is zich bewust (iets wat Adenauer trouwens even min vergeet), dat Duitsland verdeeld is in een Westelijke en in een Oos telijke zone, een voor een Duitser inderdaad wel zeer smartelijke scheiding, die bovendien voorlopig nog zonder uitzicht is. Maar Heinemann behoort tot diegenen, die menen, dat, met name Rusland alleen met de vereniging van de Westelijke en de Oostelijke zone zal kunnen en willen instemmen, wanneer aan Rusland werkelijk de ga rantie van een neutraal Duitsland kan worden gegeven. Anders zal het een hereniging van Duitsland nimmer goedkeuren. Ziehier het standpunt van dr Heinemann, dat men een (niet: hèt) typisch Duits standpunt kan noemen en dat b.v. niet het standpunt is van een pacifist zonder meer. Onze indruk is niet, dat Heinemann tegen be wapening is; wèl is hij tegen bewapening van Duitsland en zeker op dit ogenblik. T)E AANWEZIGHEID van dr Heinemann is ons land is min of meer ge organiseerd door de organisatie „Kerk en Vrede". Inderdaad zegt hij dingen, die ook door deze organisatie gezegd worden. Maar wij hebben in dr Heinemann nog geen pacifist-zonder-meer kunnen ontdekken; hij is het voor wat Duitsland betreft. In een ontwapend, neutraal en hopelijk herenigd Duitsland meent hü een bedreiging te minder voor de wereldvrede te zien. Maar hij zal het met ons eens zijn. dat die wereldvrede er weinig bij gebaat zou zijn, als heel de Westelijke wereld zich in het pacifistische kamp begaf. ^L KUNNEN WIJ het standpunt van dr Heinemann niet delen, aan achting voor zijn persoon en zijn overtuiging doet dit niet af. Zijn overtuiging bracht hem er toe, te breken met de Christlich-Demokratische Union, de grote partij van Adenauer, waarin, zoals de lezer weet, protes tanten en rooms-katholieken verenigd zijn. Bij de laatste verkiezingen in Duitsland is niet gebleken, dat Heinemann veel aanhang heeft kunnen verwerven. De achting welke men hem toedraagt blijkt ook hiertiit, dat hij praeses is van de Synode der Evangelische Kerk en lid van de Raad der Evangelische Kerk in Duitsland. OOK BIJ VAN HEM afwijkende mening moet men, hem horende, onder de indruk komen van de ellende, die de scheur tussen Oost en West dwars door het Duitse volk heeft gebracht, een situatie, die blijkbaar ook de protestanten in Duitsland verdeeld houdt. Gelukkig kunnen zij nog één zijn in het geloof, dat ook bij alle pogen en bemoeiingen van mensen de redding, ook voor hét volkerenleven, uit eindelijk ligt bij God en bij Hem alleen. Ons uitzicht moge vaak door grenzen en zelfs door ijzeren gordijnen zijn beperkt, het uitzicht naar Boven blijft steeds open en onbegrensd. Over Oost en West welft zich dezelfde hemel. IN DE SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD zal, zo laat het zich aanzien, morgen een interessante bespreking worden gevoerd. Zij zal gaan over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en het onderwerp van de bespreking is in de kringen van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie bekend geworden onder de naam „de schildersclausule". Wat verstaat men daaronder? ^OALS MEN WEET, is een belangrijk gevolg van de Wet op de Bedrijfs organisatie, die heel de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie wette lijk beoogt te regelen, dat er product- en bedrijfschappen komen met onder meer de belangrijke bevoegdheid, regelen te stellen met betrekking tot de lonen en arbeidsvoorwaarden. Dat betekent een ingrijpende wijziging, vergeleken bij de huidige situatie en het is begrijpelijk, dat velen hier met enige schroom tegen over staan. Er zijn nu eenmaal verantwoordelijkheden, die te zwaar kun nen gaan drukken. Echter, het is niet beslist noodzakelijk, dat het vaststellen van d> lonen en arbeidsvoorwaarden, hoezeer ook in het algemeen een van de belangrijkste taken van het bedrijfschap, in de bepalingen van een be drijfschap wordt opgenomen. J^JAAR HOE DAN NU? Dan bij de instelling van een product- of bedrijf schap over de lonen en arbeidsvoorwaarden zwijgen? Men heeft in de kringen van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie naar een oplossing in deze moeilijkheid gezocht. In het bedrijfschap voor het schildersbedrijf meende men de oplos sing te hebben gevonden in een bepaling, dat aan een bevoegdheid van het bestuur van het bedrijfschap inzake vaststelling van lonen en arbeids voorwaarden vooraf zou behoren te gaan een desbetreffend verzoek van de representatieve organisaties in het schildersbedrijf. Met andere woor den: de representatieve organisaties zouden het tijdstip aangeven, waarop, naar zij meenden, de toestand rijp was voor een regeling door het be- drijfslichaam. J}E SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD had zich met deze oplossing in meerderheid reeds accoord verklaard. Het is deze oplossing dan, die reeds enige bekendheid heeft verworven als „de schildersclausule". Edoch, nadien is gebleken, dat de regering zich met deze oplossing niet verenigen kan. Zij acht haar in strijd met de wet. Het standpunt van de regering is. dat, zolang heel deze materie van lonen en arbeidsvoorwaarden door het bedrijfschap (voorlopig) opzij is gelegd, men moeilijk staande kan houden, dat onder de bedrijfsgenoten over de verordenende bevoegdheid hieromtrent overeenstemming is bereikt. Er is immers alleen overeen stemming hierover, dat men deze zaak voorlopig laat rusten, zonder enig aangeven van de tijd overigens. Het schijnt, dat de bezwaren van de regering zich met name tegen dit laatste richten en dat ér naar haar oordeel al veel gewonnen zou zijn, indien de Sociaal-Economische Raad het tijdstip bepaalt, waarop de ver ordenende bevoegdheid ten aanzien van de lonen en arbeidsvoorwaarden dan wèl een aanvang neemt. Die aanvang zou in elk geval niet later mogen vallen dan uiterlijk vier jaren na de inwerkingtreding van het be sluit, waarbij het bedrijfschap wordt ingesteld. QVER DEZE ZAAK zal de Sociaal-Economische Raad nu morgen te rade gaan. De uiteindelijke oplossing schijnt gezocht te worden in deze richting, dat men zich wil aansluiten bij de wensen der regering op dit punt. met dien verstande, dat de Sociaal-Economische Raad van zijn be voegdheid tot het bepalen van bedoeld tijdstip alleen gebruik wil maken na overleg met het bestuur van het bedrijfschap. De representatieve orga nisaties zouden met deze nieuwe regeling eveneens accoord kunnen gaan. Waarom wij van dit alles op deze plaats melding maken? Omdat heel deze stof van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie langzamerhand zo belangrijk ia geworden, dat wij allen moeten leren er enigszins mee te werken. Tenslotte zijn het ons aller belangen, die hiermede gemoeid zijn. En daarvoor behoeven we nog niet eens allemaal schilders te zijn. Van het erf van School en Kerk Beioepingsweik Grote belangstelling in Apeldoorn Na de oratie van prof. W. Kremer, i predikanten ds J. F. Colenbrander en ds waarover wij gisteren reeds berichtten, J. R. Goris, namens het Apeldoornse con- aanvaardden 's middags prof. dr B. J.jvent van predikanten, dr H. Bout, Ned. Oosterhoff en prof. dr J. van Genderen i Herv. predikant te Utrecht en ds D. Slort, hun ambt van hoogleraar aan de Theolo- iBapt. pred. te Apeldoorn, gische School der Chr. Geref. Kerken tel Apeldoorn. De president-curator, ds W. t Laman. batuisda tevoran ajn daalne- Dfiscteur Kabelfabriek officier O.N. ming in het overlijden van een van prof. Van Genderens kinderen. Prof. dr B. J. Oosterhoff, voorheen pre dikant te Utrecht (C.), hoogleraar in het Oude Testament, sprak over „Het Open baringskarakter van 't Oude Testament" Dat de O.T. Schriftuur openbaiing God! is, heeft men dikwijls ontkend. Onmiddellijk na prof. Oosterhoff sprak prof. dr J. van Genderen, voorheen pre dikant te Zutphen, hoogleraar in de dog matiek. over ..Het practisch syllogisme" (De sluitrede des geloofs). Na de oraties recipieerden prof. Kre- ier en pro'. Oosterhoff. Onder de tal rijke aanwezigen merkten wij o.a. op de burgemeester van Apeldoorn, mr A. L. des Tombe, de emeriti-hoogleraren L. H. d. Meiden en J. J. v. d. Schuit, prof. dr K. Dijk. hoogleraar te Kampen (mede tens de Unie Een school met de Bijbel de Schoolraad), prof. dr A. H. Edel- koort te Utrecht, die indertijd promotor was van dr Oosterhoff, prof. dr L. W. G. Scholten, directeur van de Geref. Kweek school Rehoboth te Utrecht, waaraan prof. Oosterhoff leraar was, ds D. "Ringnalda. Geref. predikant te Overveen, namens de Vereniging „Het Hoogeland", de Geref. Ir F. G. Proos, die zoals wij meldden, zijn functie als directeur van de N.V. Ned. Kabelfabriek te Delft heeft neerge legd die hij 40 jaar heeft bekleed is gisteren tijdens een afscheidsreceptie, welke door tallozen werd bezocht, noemd tot officier in de orde Oranje Nassau. Verkoudheid van neus. keel of borst, snuift en wrijft U wee met Hoog bezoek aan De Zeven Provinciën Onder grote belangstelling aan vaardden de nieuwe hooglera ren aan de Theologische School der Chr. Geref. Kerken hun ambt. Tijdens een plechtige bijeenkomst in het kerkgebouw aan de Canadalaan te Apel doorn had hun installatie plaats. Op de foto v.l.n.r. prof. J. J. v. d. Schuit, de nieuwe hoogleraar dr B. J. Oosterhoff, de nieuwe hoogleraar W. Kremer en prof. J. Hovius. Prof. dr J. van Gen- deren kon door droeve familie omstandigheden niet bij deze plechtigheid aanwezig zijn. Maandag a.s. zullen de plaatsvervan gende secretaris-generaal van de NATO, jhr H. van Vredenburch, vice-admiraal R. Dick van de Britse Marine, dc perma nente vertegenwoordiger van Nederland bij de Noordatlantische Raad, de heer Vigeveno, de vertegenwoordiger Nederland voor economische en financiële aangelegenheden bij de Noord atlantische Raad. drs G. J. H. de Graaff, de directeur-generaal voor "het econo mische en militaire hulpprogramma, drs E. H. van der Beugel, een bezoek bren- Hr Ms kruiser Do Zeven Provin ciën te Rotterdam, aan boord met de staatssecretaris -admiraal H. C. W. Moorman, de staatssecretaris van oorlog, mr F. J. Kra nenburg en de waarnemend vlagofficier materieel, schout bij nacht kmr C. W. Heringa de lunch zullen gebruiken. In de loop van de middag zullen de gas- ■n een bezoek brengen de Rotterdamse Droogdok Maatschappij N.V. ter bezichtiging van de voor de ko ninklijke marine in aanbouw zijnde on derzeebootjager Holland en aan de Dok- Werfmaatschappij Wilton-Fijenoord te Schiedam ter bezichtiging van de kanon fabriek en van een voor de Koninklijke Marine in aanbouw zijnde mijnenveger. Ir L. J. A. Bergansius met pensioen Bij K B. Is met Ingang van 1 April a.s. m de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat ir L. J. A. Bergansius. In verband met het bereiken van d« pensioengerechtigde leeftijd, eervol ont slag verleend met dank voor de belang rijke den lande bewezen diensten. Ir Bergansius is hoofd van de directie We- Rijkswaterstaat. Vêor het eerst in de hisforie; In '53 slaagde ruim de helft voor Staatsexamen HBS-A Uit mededelingen in het „Weekblad van het Genootschap van leraren aan de Ned. gymnasia em lycea en de Ver. van leraren aan de Rijks-H.B.S.-en blijkt, dat in 1953 aan de staatsexamens HBS-A. -B en „Art. 3" 525 candida'.en hebben j deelgenomen (tegen 553 in 1952). Hiervan legden 240 235) het A-examen af. 209 (255) het B-examen en 66 63» het exa men volgens art. 3. Het aantal geslaagden in procenten uitgedrukt is als volgt: Examen H.B.S.-A 55.83% (42.12) Examen H.B.S.-B 36.71% (32.15) Examen „Art 3"39.39% 126.98) Dat ruim de helft van de A-candidaten slaagde is noöit eerder voorgekomen. Wat betreft het Nederlands merkt het rapport der examencommissie op, dat er weinig zorg wordt besteed aan de uiter lijke verzorgin-g van het schriftelijke werk en aan de lijstjes met gelezen boe ken. Ook wordt er weinig aandacht be steed aan de interpunctie en aan de in deling van het opstel. Wat de moderne talen betreft werd voor alle drie gecon stateerd, dat de uitspraak van het Frans. Engels en Duits in velé gevallen abomi nabel slecht was. Dhr W. der Nederlanden overleden In Den Haag is. 57 jaar oud. de hee: W der Nederlanden. reefrendaris griffie van de Tweede Kamer, overleden. Onder de Kamerleden gold hij als zeer gezien hoofdambtenaar. Ter griffie was hij werkzaam sinds 1 September 1917 De begrafenis is eesteld op as. Zaterdag te kwart vóór 12 uur op Oud Eik en Duinen. Beroepen: te Hasselt B. G. A. v. d. Wiel te Tholen. Aangenomen: naar Naarden. toez. (vac. G. W. van Tricht) voor buitengewone werkzaamheden geestelijke verzorging onder de Rechtzinnig Hervormden A. Snoep, vicaris te 's-Gravenhage. Ned. Herv. Kerk Bedankt: voor Harderwijk P. P. J. Monster te Katwijk aan Zee. Geref. Gemeenten Beroepen: te Borssele M. Blok te Rot terdam-C. Voorjaarszendingsweek 1954 De Raad voor de Zending der Ned. Hervormde Kerk heeft voor de week van Februari tot 7 Maart 1954 de Voor jaarszendingsweek uitgeschreven. Uit het verslag, dat mr S. C. Graaf an Randwijck uitbracht na zijn reis door Indonesië en Nieuw-Guinea is gebleken, welke wijde perspectieven er voor het zendingswerk zijn en hoe nodig het ve krachten worden ingezet. In de komende Voorjaarszendingsweek zal daarom een beroep worden gedaan op de kerk om het zendingswerk ooit te steunen. Dr B. A. Knoppers 40 jaar predikant 70-jarlge predikant der Geref. Kerk van Amsterdam-Centrum dr B. A. Knoppers is op 15 Februari 40 jaar pre dikant. In 3914 werd hij bevestigd in Kapelle-Biezelinge, in 1916 vertok hij Almelo en in 1921 naar Amsterdam op 1 September gaat hij met emeritaat. Hij promoveerde in 1931 in Münster op proefschrift over de jeugdbeweging in Nederland, getiteld: „Die Jugendbe- wegung in den Niederlanden, ihre Wege und ihre paedagogische Behandlung". Op 27 Januari viert nog een algemeen bekende Amsterdamse Geref. predikant een jublileum, dan is ds E. G. van Tey- lingen namelijk in het zilver. Sinds 1946 staat hij in de hoofdstad (voordien in Oostwold en IJmuiden-Oost). Ds Van Teylingen is vooral bekend door zijn leiding in de samensprekingen met an dere kerkelijke groeperingen van de Ge ref. gezindte in Amsterdam. Vrijwillige uitwisseling Nederlanders, Fransen en Duitsers samen in de leiding het merk Avros, typen 1 snelling en 2 versnellingen, zijn thans met gewone rijwielen gelijkgesteld. Bromfiets met Avros-motor gelijk gesteld met rijwiel Ook rijwielen voorzien van een hulp- Onlangs is in Straatsburg een kring van Protestantse journalisten uit ver schillende Europese landen bijeen ge weest teneinde te komen tot de vorming van een werkgemeenschap. Voor Neder land waren aanwezig dr E. Diemer. ds F. H. Landsman en de heer N. G. J. van Schouwenburg. De aanwezigen verenigden zich tot een werkgroep voor Protestantse informaties in Europa, welke o.m, ten doel heeft het onderling contact van hen, die in d« beid van pers en publiciteit zijn betrok ken, zomede het elkaar wederkerig die nen in de uitoefening van bun beroep. Deze werkgroep stelde in, verband daarmede een drietal terreinen vast, waarop e.e.a. zou moeten worden werkelijkt. Bij de samenbrengihg Protestantse journalisten uit geheel Europa gaat het niet om de officiële tegenwoordiging van kerken of kerke- Tbey smoke them here they smoke them there They smoke tbem everywhere J* GOUDGELE VIRGINIA Pure Virginia Cigarettes Vow N«4«rUe4: N.V. OGAUTTU IMPORT CY lijke besturen, doch om een vrijwillige uitwisseling van informaties tussen alle journalisten, die zich hun verantwoor delijkheid bewust zijn. In verband hier mede werd de voorbereiding ter hand ge en van een in drie talen te verschij- informatie-orgaan, dat niet zozeer de dagelijkse berichtgeving op kerkelijk ge bied zal bevatten, als wel veel meer de behandeling van belangrijke vragen algemene betekenis (achtergrond) dienen zal. Het hiertoe in de verschillende ker ken in aanmerking komende materiaal zal als documentatie moeten dienen. Het persoonlijk contact tussen de leidingen der Protestantse persdiensten in Europa en de Protestantse journalisten in het al gemeen, teneinde tot een coördinatie en vereenvoudiging van de arbeid tè komen. Hiertoe werd een voorlopig bureau ge vestigd te Straatsburg-BiScheim (29. Rue Nationale), terwijl de verdere uitwerking der besluiten in handen werd gesteld van een dagelijkse commissie, waarvan deel uitmaken Albert Finet (Parijs-,.réfor- mé"), dr F. Linz,Landespressepfarrer der Evanig Kerk Rheinland-Westfalen (Dusseldorp). Pf. C. Rosenstiehl, Presse- dienst der Evang. Kerk in Elzas-Lotha- ringen (Straatsburg) en N. G. J. Schouwenburg, persbureau der Ned. Herv. Kerk (Den Haag). Ds E. A. van Amerongen in Delden overleden Ds E. A. van Amerongen. predikant ui de Hervormde Gemeente te Dolden, na. een ziekte van enkele dagen te zijnen huize overleden, op de leeftijd van 48 jaar. Sedert September 1948 diende hij de gemeente van Delden. In 1934 werd hij het predikambt bevestigd te Buurse. Twaalf jaar later deed hij zijn intrede in Losser. Prof. Thijsse maakt studie van getijstroomen in India Over het bezoek dat prof. ir J. Th. Thijsse op uitnodiging van de Vercruigde Naties aan India zal brengen, kan nog gemeld worden, dat zijn taak daar om. zal omvatten een analyse van de gety- bewegingen in sommige gebieden en het voorbereiden van een atlas van de ge-tij- stromingen langs de kust van India. Prof. Thijsse denkt 17 Januari uit Nederland te vertrekken en 20 Januari in New Dehll aan te komen. Benoemingen en onder scheidingen By K.B. Is benoemd tot vice-president van het Gerechtshof te Leeuwarden, mr J. B. J. Heijmeijer, thans raadsheer al daar. Benoemd tot notaris te Lemmer S. H. van Hulst, candidaat-notaris te Leid- schendam (vac. wijlen G. J. Bakker) en tot notaris in de gemeente Thorn F. H. A. Wehnekers. candidaat-notaris te Hel mond, in de plaats van G. J. H. M. Hen driks, die is afgezet. Tot ridder in de orde van Oranje-Nas- iu is benoemd F. K. Buskens te Eind hoven. 75e Uniecollecte, lijst 18 Schildwolde f300. Rinsumageest f218 75 Nieuw Buinen f140. Enter f825.50, Gramsbergen f240.60. Slagharen f90— Keckengen f 340.30, Amsterdam VII Ransdorp f77.70. Enkhuizen f480.59, Bergambacht f 114 82. Bodegraven f 103.50 Capelle ad. IJssel I f398, Capelle a d. IJssel II f 586.77. 's-Gravenzande f 1.587.45, H.I. Ambacht n f388.85. Nieuwland f320. Rotterdam IJsselmonde I f 1.402.45. Rot terdam VII f 419.65, Sassenheim f 607.25, Scheveningen f 1.032.11, Sliedrecht f55, aanvulling. Slikkerveer f 608.35, Vlaar- dingen f 2.050.76, Willemsdorp f240. Grijpskerk (Zld.) f 170.44. Totaal van 450 locale comité's f 158.742.24 (1952), f 187.949.44 (1053). In vogelvlucht Dr K. de Vreese, privaat-docen' in de Middel-Indische talen aan de R U. te Leiden, zal een reis van 10 maanden ma ken naar India en Pakistan ter verrich ting van wetenschappelijk werk. Het ligt in de bedoeling in Nijmegen West onder Hees een protestants-kerke lijk centrum te stichten. Op de prijsvraag 1952 voor Tcylers Tweede genootschap (leven en werk van de vroeg 18e eeuwse dichter Wellekens) is onder kernspreuk: Poog zonder hoop of vrezen uw lot te horen lezen, ook nog een 4e antwoord binnengekomen. reidend examen godgeleerdheid: J E Veen te Zuidwolde Dr. Cand ex wis- en natuurkunde F: M K Joustra Groningen. vlskunde MO KI: felsen. Delfstof-. Alles gaat beter als Uw stofwisseling in orde isNiets beter dan Het lied der aethergolven de hul vrouw 9.10 Gram. 9.33 Schoolradio VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10,05 Morgenwijding VARA: 10.20 Voor de kleuters 10.40 Klein koor en kopercnsemble 11.00 Voordracht 11.20 Gram. 14.35 Orgel en zang AVRO: 12.00 Metropole orkest 12 30 Land- en tuinbouw- mededelingen 12 33 Sport en prognose 12.48 Gram. 100 Nieuws 1.15 Mededelingen 1.30 Amusementsmuziek 2.00 Voor de huisvrouw 2.20 Viool en Mozartvleugel 2.50 Voordracht 3.10 Alt en piano 3.30 Lichte muziek VARA: 4 00 Gram. 4 30 Muzikale causerie 5.10 Voor de jeugd 5.40 Lichte muziek 6.00 Nieuws 6.13 Verzoekprogramma 6.45 „De haverkist", hoorspel 7 00 Kinderliedjes 7.10 Meisjeskoor VPRO: 7.30 „Mensen en conflicten: Anarchie der Waarden", hoorspel 7.50 Berichten 8 00 Nieuws 8.05 Twee plano's 8.30 Benelux 8.40 „Hoe ontstond de beweging voor Vrouwen kiesrecht". gesprek VARA: 9.00 .Macbeth", opera 10.05 Buitenlands weekoverzicht 10 20 .list VPRO- 10 40 dwijding VARA; Orgelspel 11.35—12.00 Gra- gengebed 8.00 Nie 9.45 29. s de stad Hoorn bereikt monsterd. De kapitein ri< hem bij zich. „Jij komt uit een gezin, waar men God vreest, naar ik heb begrepen. Weten je ouders, dat jij naar zee bent?" Adolf voelde de grond onder zich wegzinken. De kunst van het liegen, zoals Dietrich die ver stond, had hij nog niet geleerd. „Nog niet", antwoordde hij voorzichtig. ,,Zo, dus jij hebt deze weg zelf gekozen. Weet je wel, dat zelfgekozen wegen nooit in overeen stemming zijn met Gods gedachten?" Adolf zweeg beteuterd- „Kun je niet terug?" „Hoe zou dat mogelijk zijn? Mijn ouderlijk huis is heel ver weg en ik heb geen geld!" De kapitein begreep de moeilijkheid. „Wat wil je nu gaan doen?" „In dienst treden bij een kaperkapitein". „Bij een kaperkapitein?! Het meest goddeloze leven zoeken dat er bestaat! Omgaan met ge weld en met wapenen van geweld!" Dat begreep Adolf niet. „Ik zal je wat vertellen. Er wordt op zee veel gestolen en geroofd. De kaapvaarders en de zee rovers overweldigen de vreedzame koopvaardij schepen. Die zijn daarom meestal voorzien van kanonnen en ander wapentuig, maar bij mij aan boord zul je geen enkel wapen vinden. Ik wens te leven naar de woorden van de godvruchtige prediker Menno Symons. die ons leert dat een Christen geen geweld mag gebruiken". „Maar als de rovers op u afkomen, wat doet u dan?" „Ik doe, wat ik kan en mag. Ik neem geen volk aan in vreemde havens, want dat kunnen vermomde rovers zijn. Op zee kijk ik voortdu rend goed uit. Zie ik een verdacht zeil, dan ver ander ik mijn koers, om zo ver mogelijk uit de buurt te kom?n. Ik gebruik alle geoorloofde mid delen. maar geen geweld en ik bid God, om voor I geweld bewaard te blijven". „En als er eens geen ontkomen aan is?" „Dan beschouw ik dat als Gods wil". Daar begreep Adolf nog minder van. „Is u de enige kapitein die zo handelt?" „Gelukkig niet. Er zijn verscheidene Hollandse schippers die ongewapend varen, omdat ze den ken zoals ik". Dat was waar. De Doperse kapiteins waren be kend door hun eerlijkheid en hun voorzichtigheid. Zij werden door hun lastgevers niet gedwongen hun schepen te bewapenen. Wanneer het ongeluk een van hen trof, werden ze zelfs door de Alge rijnse zeerovers met enig respect behandeld, om dat ze het hun zo gemakkelijk maakten! UIT HET LAND VAN PRINS BERNHARD door K. IONKHEID „Wat raadt u mij aan te doen?" vroeg Adolf bedremmeld. „Durf je een grote reis ondernemen op een ongewapend schip?" „Liever niet". „O, liever niet. Maar kaperkapiteins ken ik niet. Zou je willen beginnen op een koopvaardij schip?" „Beginnen wel". „Kom dan mee. ik zal je de weg wijzen en praten met de kapitein". Zo werd Adolf diezelfde dag aangemonsterd als lichtmatroos op het schip „De Goede Gunste". Adolf was al midden op zee, toen de kramer in Waldeck kwam. Onderweg had hij gehoord, dat de graaf ge storven was en die tijding was hem zeer on welkom, want hij begreep, ditmaal geen zaken te zullen doen. Bij aankomst ging hij dadelijk naar de keu ken, om van de kok alle bijzonderheden te ver nemen. Daar was nu ruimschoots tijd voor, want feestelijke maaltijden werden niet aange richt en gasten kwamen er niet. „Wel, wat een treurig geval, ik heb er onder weg van gehoord. Is het waar...." voorzichtig keek hij rond en vervolgde fluisterend, „dat de graaf in dronkenschap gestorven is?" „De heelmeester zei, dat het een beroerte „Een beroerte? Zo'n jonge man van vier en dertig jaar!" „Er is nog iets anders gebeurd. Twee paar denknechten hielpen die dag hier in de keuken. Die twee zijn er van door gegaan, ieder op een paard van de graaf. Nu wordt door sommigen gedacht dat zij de graaf vergiftigd hebben." „Wat een schurken!" Ze zwegen beiden, want de kramer zat het geval te verwerken. Toen zei hij: „Voor die jon gen uit Lippe heb ik een boodschap van zijn moeder, kun je hem even roepen?" „De jongen uit Lippe is een van die twee „Daar geloof ik niets van! Dat is onmogelijk! Hij een giftmenger?" ..Dat hij een giftmenger is, kan ik niet aanne men. maar een paardendief is hij zeker." „Hebben ze die paarden gestolen?" „Ze hebben ze uit de stal gehaald en zijn ei op weggereden." „En niets meer van hen gehoord?" „Niets." Deze tijding trof de kramer nog pijnlijker dan de dood van de graaf. Vrouw Liese was een best mens en ze hield véél van haar enige jon gen. dat wist hij zeker En nu dit! Hoe moest hij haar die tijding meedelen? „Hoe is die jongen daar toe gekomen?" „Door verkeerd gezelschap Zijn kameraad heeft hem meegesleept, daar ben ik van over tuigd." Dat was *>en lichtpunt. Nu kon hij tenminste de grootste schuld op die kameraad leggen. itte-orkest. kleii 11.00 Voor de zie 12.00 Angeli sol. 10.35 Grar Philh. Or- ■PHPHBI 12.30 Land- en Inbouwmededelingen 12 33 Amusements- kest en solist 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws I.20 Pianoduo 1.45 Voor de vrouw 2.00 Franse iek 2.30 Hier Vrij Europa 3.00 School- 3 3.30 Mezzo-sopraan en piano 4.00 Voor deken 5.00 Voor de jeugd 5.11 Klnder- 5.40 Gev muziek 6 00 Gram 6 10 Amusementsmuziek 6 40 Vrarenbeantwoor- ding 6.52 Actualiteiten 7.00 Nieuws 7.10 Re geringsuitzending: ..Verklaring en toelich ting" 7.30 Gram. 8.25 De gewone man 8 30 Politiek forum 9.00 Gev. muziek 9 30 Bra bants halfuur 10.00 2e Acte „II Barbierc di Sfviglia". opera 10.45 Godsdienstige causerie II.00 Nieuws 14.1512.00 Gramofoonmuzlek. igeland. BBC. 330 m. 12,40 Rhythmlsche :iek 2.00 Hoorspel" 4.30 Concert 5 45 Voor dracht 6.00 Voor de kinderen 7 00 Nieuws ".13 Sport 7.30 „Where are you Now?'" 8 00 •ev. programma 8.30 Klankbeeld 9.15 Cau- erle 9.30 Gev. programma 10.00 Nieuws 10 15 Wereldoverzicht KI,45 Gev. programma 14.15 Plan< te'. dagboel 1.00 Fabi Voor de kinder Lichte muziek Orgelspel 6.00 C ekprogra 1500 en 247 m. 12.00 Mrs .2.15 Concert 12.45 Voor- ksfanfare 1.45 Concert 2.43 3.00 Voor de vrouw 4.45 J Mrs Dale's dagboek 5.30 icert 6.45 Gram. 7.15 Ver- '.45 Hoorspel 8 00 Nieuws iv. programma O.OO Gram. Gev muziek 11.00 Nieuws 1)1.50 8.25 Sport 8.: 9.15 Discussie 11.13 Actuele Snort 12.05 Voordracht 12.20 Da: 12.561.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram 1.00 Nieuw» 1.13 Electr. orgelspel 2.00 Schoolradio 3.00 iuziek 6.00 Gram. 7.00 Nieuws en soliste 3 15 Gram 5 30 Pianorecital 5 50 Gram 7 Nieuws 8.00 Radio-varlêté's 0 30 Lihcte' mi ziek 10.00 Nieuws 10.16 Jazzmuziek 10. Nieuws. Engeland. BBC Uitzending voor Nede land. 10.00—10.30 Nieuws; Boe do weekbl den het zien; Nieuwe films (op 224 m i Televisieprogramma. NCRV: 8.15 Journa en weerbericht; 8.30 Wedstrijd in kijken peinzen; 9.00 Frans filmpje; 9.15 Zigeune muziek; 9.35—9.45 Dagsluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2