Jlieuwe gtitectje Courant Nieuwe instructies aan Moskou, Parijs, Londen en Washington gevraagd Rouw in Vorarlberg, waar lawinegevaar nog blijft Noodlanding van twee Fireflies wegens benzinegebrek Ziekenhuis-Zuidwal „gesloten' Wist U Washington wil het communisme in Italië bedwingen mi I DONDERDAG 14 JANUARI 1954 BUREAUX: Steenstraat 3"! Directie, Redactie, Abonnementen, en Advertentie-afdel.ng: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENT1EN0,18 per millimeter belangrijke korting) Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSER1NE CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken .9lant>asttcfi l< «krttnn ngo btrt la ltg!)<asp«t* Vier en dertigste jaargang No 9939 Leidse K. v. K. aan het woord Beilijnse voorbespreking voorlopig mislukt Rus wilde Grote Vier beurtelings in West en Oost-Berlijn samenroepen ing viel te bereiken. ..zelfs trokken wij alle registers van ons orgel uit", aldus de Amerikaanse woordvoer der. Van de klacht, dat op grond Eerst nu een overzicht DE CONFERENTIE van de „Kleine Vier" de stadscommandanten van de vier sectoren te Berlijn over de gebouwen, waar de „Grote Vier" de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Groot Brittannië, Frankrijk en Rusland na 25 Januari zullen moeten ver gaderen, is vannacht om 1 uur afgebroken zonder dt enig resultaat was bereikt. De kwestie is terugverwezen naar de regeringen in Washington, Londen, Parijs en Moskou. Ass. Press spreekt van een „afbreken in grote onenigheid". Reuter verneemt echter van Britse zijde, dat er geen sprake is van een mislukking van'de inleidende besprekingen. Dit klopt min of meer met het officiële communiqué, uitgegeven door de drie Westelijke commandanten, dat besluit met: „De datum voor de volgende bijeen komst van de vertegenwoordigers der Hoge Commissarissen is nog niet vastgesteld". Dit betekent dus, dat de „Kleine Vier" weer bijeen kunnen komen, zodra nieuwe instructies van de resp. regeripgen zijn verkregen. Tijdens de eerder gevoerde besprekin gen was aan deze aangelegenheid reeds 36 uur gewijd. Daar kw nog eens 14 uren bij, toen in alle vriendschappelijkheid verscheidene oplossingen werden bestudeerd, doch zonder resultaat. Het besluit o verder te spreken, werd na middernacht genomen op voorstel van de Amerikaan se commandant, gen.-majoor S. Timber- man. Met zijn suggestie, het probleem naar de regeringen terug te verwijzen gingen de Engelsen en Fransen onmid dellijk accoord en de Russen brachten geen bezwaren te berde. Een Amerikaanse woordvoerder heeft de pers officieel verslag verstrekt van de reeks gevoerde besprekingen. Het Westen had aanvankelijk voorgesteld, alle vergaderingen van de „Grote Vier" te doen houden in het gebouw van de Geallieerde Bestuursraad, gelegen in de Amerikaanse sector. Man vond dit n.l. het enige, werkelijk neutrale terrein, omdat dit de operatie-basis is voor de vier mogendheden gezamenlijk (ook de Russische vlag staat op dit gebouw». Daar functionneert n.l. nog het viermo- gendheden-centrum voor de veiligheid in de lucht en de gemeenschappelijke verkeersraad. De Russische gedelegeer de Sergei Dengin was het met deze rede nering niet eens. Hij stelde voor, dat de zittingen zouden worden gehouden in de Russische ambassade in Oost-Berlijn. dan wel in het Russische hoofdkwartier In Karlshorst. 3—1 of 1—1 De Westelijke vertegenwoordigers lan ceerden daarop de gedachte, drie zittin gen te houden in het gebouw van dej Russische visie de ministers van Buiten landse Zaken gedwongen zouden zijn. zich met huishoudelijke aangelegenhe den bezig te houden, trokken de Russen zich niets aan. Een Amerikaanse zegsman te Berlijn verklaarde in de afgelopen dagen, dat het niet bereiken van overeenstemming wel eens tot gevolg kon hebt«»n. dat de bijeenkomst van de „Grote Vier" zou moeten worden uitgesteld. Deze mening wordt echter in kringen van het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken te Washington niet gedeeld. Een woordvoerder aldaar vond de gang van zaken karakteristiek voor het gemar chandeer en de vertragingstactiek van de Russen, waar het gaat op procedure- kwesties. ..V/ij geloven en hopen, dat deze geen hinderpalen zullen vormen voor de belangrijke conferentie, die zo veel zal kunnen betekenen voor de vrede, van de wereld", zo zeide hij. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Z3ken wordt 22 Janu ari n Berlijn verwacht, waar hij dan c-1een.voorbespreking zal hebben met Eden de I (Engeland) en Bidault (Frankrijk). Officieel: in Oostenrijk 91 doden, maar nog 47 vermisten; er is veel hulp geboden I7ERST THANS is een min of meer duidelijk overzicht gegeven van de J sneeuwramp in Midden-Europa. Het Oostenrijkse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft gistermiddag bekendgemaakt, dat als gevolg van de lawines (dus alle enal in Oostenrijk) 91 mensen zijn gedood, en dat 30 mensen werden gewond. Volgens de bekendmaking worden nog 47 Oostenrijkers vermist. Tot dusver zijn geen buitenlandse toeristen aan de sneeuw ten offer gevallen, zo meldt Reuter. Intussen is de plotselinge dooi gevolgd door vorst. Hierdoor is het gevaar voor nieuwe lawines kleiner geworden. Volgens de laatste berichten zou het echter in Vorarlberg, de zwaarst getroffen provincie, nog dooien. In deze provincie heeft men op ast van de regionale overheid rouw aangenomen. In Blons zijn thans 42 personen gered, I prachtig, vredig landschap. Verse sneeuw l an wie tenminste twintig ernstig ge- j gevaüen. Hevige stormen hebben het I wond zijn. Men gelooft, dat nog 42 men- I had alles overdekt en er was geen tak of sen vermist worden. Er zijn achttienstuk van een huis te zien. lijken geborgen. Geallièerde Bestuursraad tegen de vier- Mn. De Russen daarentegen betoogden. b v„Ufhel4 btengen dat zij slechts bereid waren, de eerste zitting te doen plaats vinden in het ge bouw van de Geallieerde Bestuursraad, terwijl de tweede dan in Karlshprst moeten worden gehouden. Over daarna volgende vergaderingen zouden de vier ministers dan zelf moeten beslis sen. Bovendien vroeg Sergei Dengin uit gebreide Veiligheidsmaatregelen voor d£ in het Westelijk .stadsdeel te houden bij eenkomsten. In de loop van het overleg werd het duidelijk, dat de Russen slechts de be voegdheid bezaten, West-Berlijn te vaarden als plaats van samenkomst de eerste vergadering en Oost-Berlijn voor de tweede vergadering en dat zij krachtens hun instructie niet verder mochten gaan. Zij stelden dus als basis éénmaal vergaderen in het Westelijk stadsdeel tegen éénmaal in het Ooste lijk deel. Dit was voor de Westelijke Drie onaanvaardbaar. Na uren en uran praten werd het duidelijk, dat geen over- Am. marine trekt 50 schepen terug De Amerikaanse marine heeft bekend gemaakt. dat als gevolg van de lagere begroting voor het op 1 Juli a.s. begin nende begrotingsjaar. 50 oorlogsschepen opgelegd zullen worden. De zware krui ser Quincy. die thans te Long Beach in Californië ligt. zal het eerste grote schip zijn, dat naar de reservevloot terugkeert. De inkrimping van de vloot zal in 18 maanden haar beslag krijgen, zo meldt Ass. Press. Voor de Haagse rechtbank Leidse huisvrouw zette gaskraan open (Van een onzer verslaggevers) Anderhalf jaar gevangenisstraf met af trek en terbeschikkingstelling van de re gering eiste de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank tegen de 41-jarige vrouw H. M. van R.M. uit Leiden. Deze had op 3 October j.l. getracht haar van het leven te beroven door de gas kraan open te zetten, terwijl hij lag te slapen. De vrouw was, na de gaskraan te hebben opengedraaid, met haar vijf-jarig zoontje naar de buren gegaan. Ze ge droeg zich echter zo zenuwachtig, dat de buurvrouw argwaan kreeg en ging kij ken wat er in het naastgelegen huis aan de hand was. In zijn requisitoir wees de officier van Justitie op de tegenstrijdigheden in de verklaringen van deze als debiel en ver minderd toerekeningsvatbaar gekenschet ste vrouw. Het ene ogenblik zei ze hem te willen doodmaken, omdat hij het leven niet waard was. het andere ogenblik be weerde ze haar handen niet aan hem vuil te willen maken. Nu eens zegt ze geen contact meer met de man te hebben, dan weer gelooft ze weer bij hem terug te komen. Ondanks het psychiatrisch rap port vond de officier haar toch een las tige vrouw. Mr W. L. Huardt. de raadsman, ver telde van een 22-jarig mislukt huwelijks leven. De vrouw zou uit wanhoop hebben gehandeld toen de man. na 3 October te hebben gevierd, thuiskwam en weer ruzie had gemaakt. De raadsman schetste de echtgenoot, een huisschilder, als een slecht oppassende man. Hij wees op het blanco strafregister van de verdachte en verzocht een gedeeltelijk voorwaardelijke Itraf op te leggen. Uitspraak 28 Januari. zijn bezig met het in veiligheid brengen van ernstig gewonden uit het „rampdal" van Wassertal en het aanvoeren van voed sel. dekens en medicijnen. Op verschei dene punten had men in de sneeuw van de lucht uit waarneembare letters ge tekend; gevraagd werd om dekens en medicijnen. Materiële en persoonlijke hulp Duits ambassadeur bij Vaticaan Roomsen willen een Roomse benoemd zien In de R.K. pers in West-Duitsland wordt opnieuw aangedrongen, op de vervulling van de nog altijd durende vacature van een Duitse ambassadeur bij het Vaticaan. De verwachting, dat de verkiezing van het vorige jaar een einde zou maken aan de reèds enkele jaren om deze post ge voerde strijd, is nog niet verwezenlijkt Tot nu toe is de benoeming gestrand of de vraag, of deze Duitse ambassadeur eer R.K. dan wel een protestant moet zijn De traditie is, dat de diplomaat Prote stants is, en de Protestanten in Duitsland achten temeer reden aanwezig voor hand having van deze traditie, omdat ook het land Beieren zijn oude rechtstreekse di plomatieke betrekkingen met het Vaticaan zou herstellen, in welk geval van Mün- chen uit zeker een R.K. naar Rome zou gaan. Echter nuin West-Duitsland. (zonder het sterk Protestantse Oost- Duitsland), de Rooms-Katholieken even talrijk zijn als de Protestanten, wil men in R.K. kringen niet meer aan de traditie zien vastgehouden. Reeds jaren heeft in tussen het Vaticaan een nutius in Bonn, aartsbisschop dr Aloysius Münch. Kamerlid vraagt: Wordt dat iruit niet te luxueus verpakt? Het Eerste Kamerlid de heer Ruijs de Beerenbrouck. heeft aan de ministers Mansholt en Zijlstra schriftelijke #vragen gesteld over de export van groenten en fruit. Hij vraagt of het waar is, dat deze uitvoer van 8 Februari tot 22 Maart slechts in eenmalige fust zal mogen ge schieden. Als dit zo is, welke instantie heeft dan deze maatregel genomen, en is daarover voeling gehouden met telers en hande laren? De heer Ruijs de Beerenbrouck Twee Fireflies van de Marinelucht- ziet in het slechts eenmaal gebruiken van vaartdienst waren gistermiddag verpakkingsmateriaJ voor vele gevallen sireeks vier uur wegens Denzinegebrek een overbodige luxe en vraagt daarom ditgedwon-gen een noodlanding te maken. aan de vrije keuze van de betrokkeneEen Vliegtuig, dat in de duinen bij Zand- over te laten. - voort neerkwam, ging verloren en de piloot ervan werd zwaar gewond. Het U kunt snel helpen via 1 SSSfStSSL? De vliegtuigen waren afomsti-g van de Bij Zandvoort en Haarlem Eén toestel ging verloren piloot er van zwaar gewond de Care-missie Namens de „Cooperative for American Remittances to Europe" (Care) heeft men ons medegedeeld, dat er plannen zijn uit gewerkt voor hulp aan de slachtoffers van de lawines in Oostenrijk. Men wil gelden inzamelen voor het onmiddellijk verstrekken van voedsel, dekens en huis- houdlinnen-pakkeiten. Ook in Nederland kan aan deze hulpactie worden deelgeno men door storting op giro 512679 van de „Care-mission", Javastraat 14 te Den Haag. Bovengenoemde pakketten worden dan rechtstreeks uit reeds in Oostenrijk opgeslagen voorraden afgeleverd. Door deze methode kan zeer snelle hulp wor den geboden. Vandaag zijn Amerikaanse parachutis ten naar de getroffen gebieden vertrok; ken. Een reuzenhefschroefvliegtuig var het type dat in Korea voor het vervoei van gewonden uit de gevechtslinies wordt I gebruikt, is reeds door de Amerikanen' naar Oostenrijk gezonden en andere zul-' len volgen. Deze toestellen kunnen draagbaren of negen lopende patiënten Er is materiële hulp gekomen uit Ne derland, Zwitserland, Liechtenstein van de zijde der Amerikaanse en Franse bezettingstroepen, zo meldt Reuter. West- duitse reddingsploegen hebben eveneens hulp beloofd. Het kleine, Duitse stadje Friedrichsha- fen zond vrachtwagens met noodzakelijke goederen naar Vorarlberg. De Franse bassadeur in Oostenrijk, Jean Payan. droeg 20.000 schilling bij voor de hulp- De Oostenrijkers in Zwitserland zijn n collecte begonnen en de Oostenrijkse jeugdorganisaties riepen vrijwilligers op m materiaal en geld op te halen. Het Nederlandse Rode Kruis zeg de financiële hulp toe; het Oostenrijkse Rode Kruis stelde reeds een bedrag van 50.000 schilling beschikbaar en uit alle delen van het land stromen de particu liere bijdragen binnen. De meeste mensen, die in Wassertal omkwamen. werden naar thans is vastgesteld, verpletterd door balken van instortende huizen. Sommigen stier ven door een beroerte. Verscheidene kin deren vonden de dood. doordat zij grote hoeveelheden sneeuw in de longen Wassertal. waar nog ongeveer vijftig personen bedolven zijn onder de sneeu' massa, zag er bij zonnig weer uit als e LAWINERAMP IN HET ALPENGEBIED Elke dag gaat door de ingangspoort van het Haagse gemeentezieken huis aan de Zuidwal een grote stroom bezoekers naar de patiënten. Gisteren kreeg men echter bij het verlaten van het ziekenhuis de mededelingdat er voorlopig geen bezoek meer wordt toegelaten, om de uitbreiding van de gevreesde witte pokken tegen te gaan. Wel een hard gelag, èn voor de zieken, èn voor familieleden en vrienden. Alleen voor zeer ernstige gevallen wordt een uitzondering gemaakt. Karei Doorman, die op de Noordzee vaart, en op weg naar het Marinevlieg kamp Valkenburg. De piloot van het ene vliegtuig trachtte zijn machine op het strand ter hoogte van de Corodexfabriek aan de Noorderduin weg te Zandvoort aan de grond te zetten. Het toestel kwam laag aangevlogen van de landzijde in de richting van het Cir cuit van Zandvoort. De piloot slaagde er echter niet in een vrij hoge duirotOD te ontwijken en de Firefly boorde zich tussen de duinen en brak in twee stukken De staart viel achter de duintop, romp en vleugels belandden- aan de andere zijde. De brandweer en politie, die spoedig .ter plaatse waren/troffen de piloot zwaar gewond naast hot toestel aan. Hij was uit de cockpit geslingerd. Geneesheren con stateerden een schedelbasirfractuur, een verbrijzelde linkervoet. Waarschijnlijk heeft hij ook een wervelfractuur. Het slachtoffer is vervoerd naar de Marta- stichtinig In Haarlem. De piloot ter zee derde klasse Timmer. De piloot van het andere toestel maakte een geslaagde noodlanding langs d< Kruisweg HaarlemAalsmeer bij he Stoomgemaal De Cruquius. Hij kwam e; goed af cn het toestel werd licht be schadigd. Twee andere Fireflies, die met de twee verongelukte'toesteilen een groep vormden, slaagden er in Schiphol reiken. Voordat het vliegtuig landde had de chauffeur van een bus van de lijndienst Hoofddorp Haarlem (N. V. Maars» Kroon) nog een angstig moment. De pi loot vloog namelijk bijna tegen de bus op. toen hij een geschikt landingsterrein De landing geschiedde op een stuk bouwland van de landbouwer Meerburg aan de Vijfhuizerdijk, in de buurtschap Cruquius. Het toestel kwam terecht op ongeveer 25 meter van de Kruisweg, kort bij de Spieringerweg. Dat de piloot zijn landingsgestel niet had uitgepompt is stel lig zijn redding geworden. De jager schoof nu soepel over de grond. Bij ge bruik van het landingsgestel zou het toe stel stellig- over de kop zijn geslagen. Vandaag zou het door personeel van het vliegkamp Valkenburg worden opgehaald. Deze foto toont een gedeelte van de wrakstukken van de Firefly, die gisteren bij Zand voort tengevolge van benzine gebrek op het strand een nood landing wilde maken, doch tegen een duintop vloog, waar bij het toestel in stukken brak. De piloot, de 27-jarige J. Tim mer uit Katwijk a. d. Rijn, werd zwaar gewond. Recordvlucht van K.L.M. over de Oceaan In 10 uur en 14 minuten van New York naar A'dam De K.L.M. Superconstellation Deuteron, gezagvoerder A. Stuurmans, is vanoch tend op de Amsterdamse luchthaven Schiphol aangekomen, na de afstand New York—Amsterdam non-stop te heb ben gevlogen in de recordtijd van tien uur en veertien minuten. Staartwind boven de Oceaan heeft belangrijk tot deze zeer snelle vlucht bijgedragen. DAT het bezoek van de A'damse ge meenteraad op 12 en 13 Jan. aan het ge adopteerde Schouwen en Duivela-nd uitgesneld tot 22 cn 23 Jan. DAT de Bussumse raad morgen een motie zal formuleren om bij minister Al-gera aan te dringen op een spoedige verbetering(van het gevaarlijke gedeelte Muiden-Bussum van rijksweg I. DAT de algemeen secr. van de K.L.M., mr J. v. d. Wiel, in de plaats van wijlen dr. A. Plesman, tijdelijk is aangewezen als lid van de commissie onderzoek toe passing hefschroefvliegtui-g in de burger luchtvaart. DAT het hoofd van de consulaire afde ling der Ned. Ambassade te Brussel, mr H. S. Hallo, benoemd is tot consul-gen. te Johannesburg (Z.-Afrika) en hij 12 Febr. per Jagersfontein uit A'dam ver trekt. DAT Zaterdagmiddag om kwart over twee de kustvaarder Huguette voor Dammers en V. d. Heide's Scheepvaart en Handelsbedrijf N V. te R'dam van de werf Gusto DAT het Ned. m.s. Myson (469 brt.), de vrqegere Aurig?, verkocht is aan de scheepvaartmaatschappij Svea te A'dam en nu Gefle heet. DAT In A.dam van 23 t/m 28 Aug. het 4e Int. Photobiologisch Congres ge houden wordt, waaraan 100 Nederlan ders en 400 buitenlanders zullen dcel- tijd gestremd is. DAT Dinteloord en Prinsenland is aan gewezen als ten gemeente waar de func tie van burgemeester en secretaris ge combineerd is en burgemeester mr H. Pot nu ook gemeente-secretaris is. DAT aan 19 gegadigden voor een fruit- teeltbedrijf in de Noord-Oost Polder, die voornamelijk uit Zeeland afkomstig zijn. een bedrijf in erfpacht is toegewezen. DAT op het zilveren feest van de Ho- reca-bedrijven in Maastricht. Ons Belang, aan het bestuurslid P. Knois de gouden bonds-medaille is uitgereikt en de schei dende vice-voorzitter, Jacq. Westenberg, de gouden erespeld verkreeg. DAT de Ned. kruiser De Ruyter gis teren Voor een kort bezoek in Devon- port (Eng.) is aangekomen. DAT de oude verkeersweg Zierikzee Schiedam te water wordt j Brouwershaver via Schuddebeurs nu Nieuwe Maas dan enigej hersteld is cn binnenkort, ais de oprit- Vliegtuig te Rome neergestort Het is een Philippijns toestel De politie te Rome heeft meegedeeld, dat een Philippijns viermotorig passa giersvliegtuig met zeven a acht passaeiers en een bemanning van zes koppen in een voorstad van Rome is neergestort- Het scheen uit elkaar gesprongen te zijn- waarbij de slachtoffers over een grote afstand verspreid werden. Er zou den geen overlevenden zijn. Hillegomse jongen verdwenen De 10-jarige Willem Schenk te Hille- gom is op 12 Januari jl. na schooltijd niet ln de ouderlijke woning teruggekeerd. Een ongeluk wordt gevreesd. Hij geeft bij aanhouding mogelijk een onjuiste op. De rijkspolitie te Hillegom verzoekt om terugbrenging. DAT in Bazel, 54 jaar oud, is overleden de Ned% consul-generaal aldaar, H. Burk- hard't DAT het echtpaar J. Nillesen-Janssen te Groesbeek Vrijdag 60 jaar getrouwd is. DAT twee broers, de 18-j. M. en de 19-j. W. te A'dam. elk veroordeeld wer den tot 14 dagen, wegens mishandeling van een agent, die hen. toen zij aan het vechten waren, wilde scheiden. DAT de padvindsters van Bruinisse via het hoofdbestuur van het Ned. Pad vindsters Gilde een houten gebouwtje als clubhuis ten geschenke kregen. DAT 't veer over de Waal bij Tiel vorig jaar 1.1 min. personen alsmede 650.000 fietsen en 112.000 auto's overzette. DAT Zaterdag in Arnhem een grote districts-jubileum-bijeenkomst van de Ned. Chr. Landarb. Bond gewest Gel derland, gehouden wordt en het 40-j. bestaan van de Bond 23 April in Tivoli te Utrecht wordt gevierd. DAT de directie-secr. van Drostes Cacao- en chocoladefabrieken N.V. te Haarlem. J. H. Senff, Zaterdag 25 jaar aan het bedrijf verbonden is. DAT gisteren in Amsterdam het nieuwe tehuis voor meisjes van Hulp Onbehuisden. Folmina. geopend is in dit tehuis 20 meisjes GEEN ORDERS MEER Rome zal worden aangespoord, zijn lakse anti-Rode politiek te verscherpen T~\E VER. STATEN zullen er bij Italië op aandringen, de lakse politiek jegens de communisten te wijzigen. De Amerikaanse ambas sadrice in Rome, Clare Booth Luce, heeft opdracht gekregen, de nieuwe Italiaanse regering (zodra die is gevormd), tot maatregelen tegen het communisme aan te sporen. De ambassadrice zou de ïtalaanse regering voorts moeten meedelen, dat de Amerikaanse regering geen orders voor militaire goederen meer zal plaatsen bij industrieën, waarin communis tische vakbonden de overhand hebben. Aldus meldde gisteren de New York Times. Het blad beweert, dat de voornaamste communistische bladen in Italië rotatie papier van de regering ontvangen en zelfs drukpersen van de regering gebruiken. De linkse Christen-democraat Fanfani is thans bezig met pogingen, een nieuw kabinet te vormen, dat het afgetreden kabinet van Pella zal moeten vervangen., Men neemt aan, dat hij in de eerste plaats streeft naar een coalitie van alle schakeringen in zijn eigen partij met de andere democratische partijen, dus met uitsluiting van monarchisten en commu nisten. In hel afgelopen jaar zijn contracten ter waarde van meer dan vierhonderd mil- lioen dollar in Italië geplaatst cn vooi het komende jaar is eaPi soortgelijk pro gramma ten klaar zijn, wordit opengesteld. 121 jaar een onderdak kunnen vinden. De Duitse ex-minister dr Gustav Heinemann, die momenteel een bezoek aan ons land brengt, hield in Amsterdam een pers-, conferentie, waarvoor we naar het hoofdartikel op pag. 2 verwijzen. Maansverduistering op 19 Januari In de vroege ochtend van aanstaande Dinsdag. 19 Januari, zal een maansver duistering plaats vinden van 0 tot 5 uur halfschaduw, kernschaduw en verder verloop inbegrepen. De totale verduis tering van de maar. door de aarde heeft plaats tussen 3 uur 17 e de Leidse Sterrewacht. Volgens de New York Times is de re- gering-Eisenhower verontrust door de politieke gebeurtenissen in Italië en het blad schrijft: Ofschoon dat land sedert het einde van de oorlog door de Ver. Staten is geholpen, is de macht der com munisten niet af- maar toegenomen, hoe wel de levensstandaard gestegen is. Invloedrijke Congresleden zouden zich dan ook afvragen, waarom de hulp aan Italië dient te worden voortgezet. De New York Times wijst er aan de andere kant op, dat pnnulering van Amerikaanse or ders de werkloosheid in Italië zou doen stijgen, waaruit de communisten dan weer munt zouden kunnen slaan als zijn de het resultaat van de Amerikaanse po litiek. Naar Reuter verneemt, heeft het Ame rikaanse ministerie van Defensie nieuwe instructies naar haar buitenlandse mis sies gezonden, waarin om voortdurende, actuele inlichtingen wordt gevraagd over de stand van zaken in fabrieken, die voor orders in aanmerking lijken te komen. (In verband met bovenstaande ver wijzen we naar het artikel over Clare Booth Luce, elders in ons blad R cd.) HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 nar: lil 2 S i ►llï dlïS ft Helsinki Oslo Stockholm A'dam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice regenbui regen regen Z 5 O 2 Z 7 Z 14 WZW 6 WZW 5 ZW 5 W 3 NW 3 WNW 4 -0 0.5 1 7 3 0 2 1 2 0 4 8 1 0.6 3 4 o ra 4 12 6 3 Warschau Berlijn Frankfort Zürlch Genève Locarno Innsbruck Rome regen regen regen *eh bcw ZO 4 ZW 5 WZW 7 ZZW 4 ONO 2 W 5 Z 4 -7 0 2 2 1 4 1 12 3 12 0 1 -3 0 Toenemende bewolking Het K.N-M.I- te De BH verwacht tot hedenavond: Aanvankelijke opklaringen, daarna toenemende bewol king met later plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige Zuid westelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen. Op maakt hedenmorgen te 10 hedenavo ZON EN MAAN Vrijdag: zon van 842 tot 1657 uur; r 47. Aldus, maan van 13-05 tot 5 44 uur- I Op 19 Januari V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1