m In veel winkels van Moskou prijken dure edelstenen Er zijn in Rusland mensen genoeg, die ze gemakkelijk kunnen betalen Toch is het zo Koning Winter heerst in Europa en Amerika Zuid-Hollandse grens zal enkele wijzigingen ondergaan Baby slikte vergif - telefoons rinkelden in half Europa NIEUWE LEIDSCHE COURANT s DINSDAG 12 JANUARI 1954 Klassen in Sowjet-maatschappij (Speciale correspondentie) T/" ORT GELEDEN lag in de etalage van een juwelierswinkel in de A* Petrofkastraat te Moskou een smaragd van verscheidene karaats, geprijsd voor 35.000 roebel. Dat is ongeveer evenveel, als een gemid delde Rus in vier en een half jaar kan verdienen. De zaak etaleerde deze steen, omdat de juwelier wist, dat hij verkoopbaar was. De Sowjet- propaganda beweert, dat in de Sowjetmaatschappij geen klassen bestaan. Ieder echter, die zulk een edelsteen geëtaleerd ziet en ieder, die Sowjet- burgers in Moskou heeft zien rondrijden in grote zwarte Zis- of Zimli- mousines, zal begrijpen, dat dit niet waar is. Kleine Pobeda-auto's kosten 16.000 bel en de vraag is zo groot, dat elke morgen een lange rij kooplustigen zich zamelt voor de enige autohandel te kou, hetgeen betekent, dat er bepaalde Russen zijn, die contant want op mijn wordt niet gekocht een bedrag kunnen neertellen, waarvoor de gemid delde arbeider twee jaar moet werken. Wie zijn deze gezeten burgers? Tot die hogere klassen behoren in i eerste plaats officieren, in het bijzonder de opperofficieren van de gewapende diensten en van de gemilitariseerde half gemilitariseerde organisaties zoals de Verder zijn er de leiding-gevende per soonlijkheden op industrieel en econo misch gebied, de geleerden en weten schappelijke onderzoekers, voorts functio narissen op verantwoordelijke posten in regering en partij en personen, die succes hebben gehad in de wereld van de litera tuur en de kunst. Ook een aantal technici en arbeiders, die door hun bijzondere be kwaamheid of hun werk op speciaal ter rein speciale toeslagen en gratificaties genieten en bepaalde leiders en boeren van de collectieve boerderijen, die profi teren van speciale gratificaties voor bij zondere oogsten. Tenslotte enkele dokto ren en lieden, die andere beroepen uit oefenen en een winstgevende praktijk hebben. Dikwijls zijn grote woningen, waarvoor niets of bijna niets behoeft te worden betaald, het gebruik van een dienstwagen (te allen tijde) en andere dergelijke voor- TN VERSCHILLENDE oude culturen hebben allerlei getallen een bepaal de betekenis gehad. Het getal 2 had in de Mithras-religie bijv. de betekenis van het demonische en ook in onze streken heeft men het veelvuldig be schouwd als het getal van dood en rouw, een getal dat ongeluk bracht. Voor de Joden was het getal 2 echter verbonden met het aantal der stenen verbondstafelen, waaruit dus een zeer gunstige gezindheid volgt. De Pytha- goreërs en kabalisten namen tussen deze uitersten een tussenstandpunt in, want zij beschouwden 2 als het getal van de dualiteit, van de eeuwige te genstelling tussen goed en kwaad, licht en duisternis, enz. Hieruit kan men zien dat van der gelijke getallen de zinnebeeldige be tekenis nooit vaststond en dat we over die betekenis eigenlijk alleen maar een gesprek kunnen voeren, wanneer we weten over welke cultuur, welke tijd en eventueel nog over welke groep van personen we het hebben die als ach tergrond van dat bewuste getal heb ben gediend. Laten we tot goed begrip van wat nu gaat volgen dus afspreken dat een getal op zichzelf niets anders weer geeft dan de daarmee uitgedrukte hoe veelheid. Verbinden we dit getal aan iets anders, dan heeft het getal dus alleen in déze verbinding een geeste lijke waarde, doch buiten die verbin ding blijft het getal even zielloos als het altijd was. Wanneer de Hindoes bijv. spreken over de drievoudige god heid Brahma, Vishnu en Siwa (welke goden in Voor-Indië door bijzondere secten afzonderlijk worden vereerd) heeft het getal 3 In die aanduiding een heilige betekenis. Hiervan losge maakt, blijft 3 echter het gewone sym bool voor drie eenheden, dat geen en kele geestelijke waarde in zich bergt. Nu is het, afgezien van de vele godsdiensten die ter aanduiding van de Almacht het getal 3 bezigen, zo uiterst merkwaardig, dat lang vóór het bestaan van deze godsdiensten, aan de 3 bij vele culturen een geestelijke waarde van hoge orde werd toege kend, zulks in tegenstelling met de 4, die vrij algemeen als het symbool van het aardse of het materiële werd beschouwd (waarbij we de kabalisten en Pythagoreërs even buiten beschou wing laten, omdat zij op grond van rekenkundige trucjes ook de 4 als een wonder van volmaaktheid beschouw den). We houden ons dus aan de oude culturen, die in het verre verleden het getal 3 als zinnebeeld van het hemelse, het getal 4 daarentegen als het sym bool van het aardse beschouwden. Ten einde te kunnen inzien waaróm nu Juist aan de 3 een hoge geestelijke waarde werd toegekend en aan de 4 het platvloerse werd toegedacht, moe ten we eerst eens kijken naar het ge heimzinnige getal pi, dat tegenwoordig zelfs in de hogere klassen van de lagere school bekend ls, maar dat vele duizenden jaren geleden onopgeloste mysteries bevatte. Daarover morgen. (Nadruk verboden). Groei Deze bovenlaag neemt onge'wijfeld in omvang toe, naarmate de staat groteren ingewikkelder wordt, heeft h(j meer amb tenaren en specialisten nodig. Er zijn Sowjet-burgers die fantastisch veel geld verdienen. Dit geldt in het bij zonder van de doktoren van naam, die een particuliere praktijk hebben. Schrij vers verdienen, als zij slagen, zoveel geld, dat zij niet weten hoe zij het moeten uit geven. Vooraanstaande geleerden en ge neraals zouden zeer grote salarissen ge nieten. En de inkomstenbelasting is laag voor „hoofd- en handarbeiders", een cate gorie, waartoe het grootste deel van de bovenlaag behoort Maar hoe kom je nu in die bovenlaag? De voornaamste factor om een begin te kunnen maken is, dat men goed onder legd ls. Talent, hard werken en bij ge schikte gelegenheid, een beetje intrigeren, zijn van groot belang. Er zijn er, die uit de hogere en midden stand van voor de revolutie zijn voortge komen, maar de meesten, die thans tot de eerste stand behoren, stammen uit arbei- s- en boerengezinnen en zijn groot ge- den door de revolutie. Vooral deze uit de aard der zaak een bijzondere steun voor het Sowjet-regime, waaraan zij immers alles te danken hebben. Do toegang tot de eerste stand staat nog altijd open voor hard werkende jongeren uit arbeiders- en boerengezin nen, maar toch heeft de huidige boven laag de neiging haar gelederen aan te vullen met kinderen uit gezinnen, die reeds tot haar behoren. Welgestelde Sow jet-burgers kunnen natuurlijk hun kin deren beter onderwijs verschaffen dan gewone Russische gezinnen. Maar het is niet uitsluitend het genoten onderwas, dat telt. De onderwijzer en de iste doktoren bijv. z(jn er slechter aan dan tal van arbeiders. Z\j vormen een intellectueel proletariaat en het ligt voor de hand, dat vooral onder deze elementen de Sowjet-maalschappij veel ontevre denheid heerst. Bewoners van Moskou bekijken de sieraden in een juwelierswinkel. Er zijn juwelen bij, die evenveel kosten als de gemiddelde Rus in vier-en-een-half jaar verdient. Jonge Pers wordt uit ons land gezet Waarschijnlijk nog deze maand zal d« 21-jarige Pers Jamshid Hashemi Nairn door de Amsterdamse vreemdelingenpoli tie op Schiphol op een KLM-toestel de Iraanse hoofdstad Teheran worden gezet. Zijn passage zal. naar de Justitii aanneemt, door de vader van Nainl wor den bekostigd. Volgens de Iraanse ambassade in Den Haag zou de vader van Nainl zich bereid hebben verklaard, alle schulden welke de jonge Pers in Nederland heeft gemaakt zo spoedig mogelijk te voldoen. In dat geval zal Naini, die wegens op lichting al enige tijd in voorarrest zit niet verder worden vervolgd door de officier van Justitie. Het moet evenwel uitgesloten worden geacht, dat hem nog een verblijfsvergunning voor Neder land zal worden verstrekt, aldus De Tel. weet. getrouwd ge- Haarlei e stewardet wie hij inmiddels weer ls gescheiden. Prins Bernhard reikt medail les aan gezagvoerders uit Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt zal op Zaterdag 30 Januari a.s een herdenkingsbijeenkomst houden in Esplanade te Utrecht ter gelegenheid van zijn honderdjarig bestaan. Bij deze ge legenheid zal Prins Bernhard aan gezag voerders in de grote handelsvaart me dailles uitreiken als erkenning van bij zondere verdiensten op het gebied der meteorologie. Vanwege de Kon. Ned. Academie van Wetenschappen zal de Buys Ballotme daille worden uitgereikt aan dr Gustave G. H. Swoboda, secretaris-generaal der wereld-meteorologische organisatie te Weduwe in Maastricht door gas gestikt De Maastrichtse politie is gistermiddag gewaarschuwd toen in de woning van de 74-jarige alleenwonende weduwe M. L. aan de Heerderweg een sterke gaslucht werd waargenomen. Nadat men zich toe gang tot de woning had verschaft, trof men de bewoonster van het huis in be wusteloze toestand aan. Een gaskraan stond open. De vrouw is naar het zieken huis overgebracht, waar zij kort na aan komst is overleden. I Lawines bij de vleet Vooral Zwitserland, Beieren en Oostenrijk zwaar getroffen; minstens acht doden TERWIJL IN NEDERLAND een betrekkelijk zachte temperatuur heerst en in Kopenhagen mensen op café-terrasjes zitten te zonnen, grijpt de winter enkele honderden kilometers meer naar het centrum van ons werelddeel met wrede, ijzige hand toe. Een geweldig pak sneeuw viel op Zwitserland en Oostenrijk, Zuid-Duitsland en de Belgische Ardennen. In de drie genoemde landen richtten lawines grote schade aan. Minstens acht mensen kwamen om het leven, wegen werden versperd, spoorbanen bedolven en telefoon- en telegraafverbindingen werden door de sneeuw massa's verbroken. In de Beierse Alpen werd een ma: der een lawine bedolven, in Zwitser rol verzwolg een lawine een gehele derij, waardoor vyt mensen werdei dood. En in de Oostenrijkse provincie Vorarlberg weide* twee broers door lawine vermat; beiden vonoen de dood Zo hevig was de sneeuwval en groten getale stortten de lawines in Oos tenrijk lan-gs de berghellingen naai neden, dat in verschillende geweste noodtoestand werd aigekondigd Duizen den toeristen, die van de wmterspo de bergen genoten, v.erden in ski hut ten en dorpshotelletjes geïsoleerd. T'. sen Wenen en Innsbruck was gistenr.j daig geen enkel contact mogelijk er. spoorweg over de Arlbergpas was onder minder dan 15 lawines bedol Bergen sneeuw van dertig meter hoogte lagen op de wegen en om de dot pen. Tientallen luto's kwamen in ue sneeu laag terecht, of werden tussen de Ia".' teriand betaalt zijn tal Per i een c De locomotief van eer p du Luzerr. onverw eeuw van tientallen t rein :rrtspoorne, rus passagiers'.rei cht in een bt-g rters hoogte, die is gedepon r niemand t Op Goeree-Overflakkee blijven nog slechts vier gemeenten over Een plan tot wijziging van de Zuid- Hollands-Utrechtse grens op enkele pun ten is bij de desbetreffende diensten var beide provincies in voorbereiding. Di' delen Gedeputeerde Staten van Zuid-Hoi- land mee in hun antwoord op het afde- lingsonderzoek van de provinciale begro ting. Ook is een wijziging van de gren zen van de gemeente Leimuiden ln on derzoek. Hierbij is de provinciale grens met Noord-Holland betrokken. Voorts delen Gedeputeerde Staten mee, dat ten aanzien van de wijziging dei grenzen van enige gemeenten in de Rijn Indonesische uittocht uit Suriname „Betreurenswaardig", zegt „De West" Onder de titel .Betreurenswaardige exodus van Indonesiërs" schrijft het Su rinaamse Dagblad „De West", dat Suri name. hetwelk de nadelige gevolgen een geringe bevolking ondervindt, zijn Inwonertal eer af dan toe ziet nemen Bestond er bij de verhuizing van enige groepen Indonesiërs naar Frans Guyana onlangs reden tot bezorgdheid, bij het be gin. van 1954 mag men gerust spreken van een betreurenswaardige uittocht. Als het s.s. Langkuas het anker licht met eindbestemming Djakarta, dan zal Suri name meer dan duizend nuttige burgers minder tellen. De Indonesiërs hebben ir de economie van Suriname geen onbe langrijke rol vervuld. Als er één bevol kingsgroep is, waarvan gezegd kan den. dat bij de handen- uit de mouwen weet te steken, dan is het wel de Indo nesische. Het blad dringt er bij de Suri naamse regering op aan maatregelen nemeh om bij de Indonesiërs de indruk weg te nemen, dat zij worden achteruit gesteld. Het blad de Surinamer meent, dat deze emigratie tot een grote teleurstelling zal leiden daar bij slecht voorbereid is. Justitie stelt onderzoek in Baby (overleden) was niet aangegeven Op de gemeentesecretarie van Dalen (Dr.) moesten dezer dagen gegevens wor den verzameld voor het opmaken van een overlijdensacte voor een baby, die In de maand November In het ziekenhuis te; Coevorden was geboren. Bij het verza melen van die gegevens bleek, dat van de geboorte van deze baby geen aangifte was gedaan bij de ambtenaar van de burgerlijke stand. Het lijkje is daarna op last van de officier van Justitie in beslag genomen. Er zal sectie op worden ver richt. Er konden nog geen nadere mededelin gen worden gedaan. Dreigende staking in Vlaardingen Een zgn. wilde staking is gistermorgen uitgebroken bij de Eerste Ned. Coöp. Kunst mes tfab riek te Vlaardingen. 's Mid dags werd het werk voorlopig hervat, maar wanneer vandaag geen overeen stemming zou worden bereikt, zou een staking van 1300 tot 1500 personen niet denkbeeldig zijn. Hierbij is ook de Al batros te Pernis en Kralingseveer be trokken. Het conflict gaat in hoofdzaak over de beloning van dc continu-arbei- Mooi stukje samenwerking Zwitserse en Duitse professor brachten advies over behandeling uit Een prachtig stukje Europese samen-)het apparaat, kende deze niet. Hij belde werking heeft het leven van het een- de fabriek in België op. die hem de for- Jarige zoontje van de familie A. te Dor- mule verschafte. De fabriek gin" zelfs drecht gered. Het kind kreeg in een on- verder en stelde zich in verbinding bewaakt ogenblik de kristalletjes uit een leen professor in Zürich. van wie bekend ln de kamer opgehangen insectenverdel- was. dat hij twee soortgelijke gevallen had behandeld, alhoewel met negatief resultaat. De Zwitserse professor belde de vader op om hem te vertellen dat de baby in geen geval de traditionele middelen melk en wonderolie mocht hebben tevens dat hij zich met een Duitse collega in verbinding zou stellen, die knapper was in dit soort dingen dan hij. In Dordrecht had ondcrolie kennen. De vader, zelf importeur gingsapparaat te pakken, die het onmid dellijk in zijn mond stak. Zijn moeder ontdekte het enkele ogenblikken te laat stak snel haar vingers in zijn mond- Dit leverde een flinke braakpartij op de moeder achtte hiermee het ge- ir bez-woren. len uur later echter kreeg baby een stuip, waarbij verkleuring van de huid optrad, aldus het Alg. Dagbl. Zijn moe der aarzelde niet en ging direct met hem)baby echter reeds melk het ziekenhuis. Om de vergiftiging I gegeven juist te kunnen behandelen moest men's Avonds kwam er een telefoontje de scheikundige formule van het gif van de Duitse professor. De juiste be handelingswijze bestond uit een serie bijzondere Injecties. Na nog enig contact tussen de Dordtse geneesheren en de professor uit Frankfurt werd de baby op deze wijze behandeld met het verras sende rèsultaat dat het kind thans, na dat Donderdag alle hoop was opgege ven. in zoverre hersteld is dat verder gevaar geweken lijkt. Zowel de Zwitserse als de Duitse pro fessor belt iedere dag de vader op om naar het verloop te informeren. In Woerden is een tweejarig kind uit het gezin M. overleden, nadat het vlek kenwater had gedronken. Na het ongeluk Is de kleuter naar het ziekenhuis overge bracht, maar geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Lederwaren- en souve- nirsbeurs geopend Waarschijnlijk laatst© lederbfiurs in Amsterdam De zesde Nederlandse lederwaren-beurs in de tweede souvenirsvakbeurs we vandaag in het R.A.I.-gebouw te A'dam geopend en zullen t.m. 15 Januari toe gankelijk zijn. De eerste beurs, georganiseerd door de stichting Nederlandse Ledcrwarenbeurs, it 60 stands (waarbij enkele van buitenlandse firma's) en is voor het pu bliek toegankelijk. Als gevolg van moei lijkheden tussen de stichting en de jaar beursadviescommissie voor de lederwa- renbranche, is dit vermoedelijk de laat ste beurs, die de stichting houdt. Het bestuur deelde mee, dat van 18 tot en 21 Januari in het jaarbeursgebouw te Utrecht eveneens een ledcrwarenvak- beurs wordt gehouden. Aan de souvenirsvakbeurs, georgani seerd door de stichting vak beurzencen trale, die niet voor het publiek toegan kelijk is. nemen 140 fabrikanten van souvenirs deel. Er wordt naar gestreefd in de toe komst een soort merk in tè voeren voor souvenirs die door een commissie of In stituut als „verantwoord" zijn gekeurd, als waarborg voor de kopers. streek, met inbegrip var. Gouda en omge ving. een verzoek tot de Kroon is gericht. Verder ligt het in de bedoeling aa raden van gemeente op het eiland Goe- ree en Overflakkee na verkregen mach tiging van de minister van Binnenlandse Zaken een nieuw plan voor te leggen, dat neerkomt op een indeling van Goeree c Overflakkee in vier gemeenten. Park voor zwervende dieren gesloten De plannen voor een dierenpark vot zwervende dieren in An.eróngen zijn tot nu toe niet gunstig verlopen. Mevrouw Von iiseman.n gravin Bentinck, weduw van de laatste adjudant van de Duitse Keizer, schonk aan de stichting Amivedi, die dit dierenpark zou oprichten, een stuk grond, waar men de eerste verblijf plaatsen voor zwervende honden bouwde. Voorts herbouwde men op dit terrein huisje, dat vele jaren in he< landgoed Doorn heeft gestaan en tot de eigendom men van de Duitse keizer behoorde. Toen echter de eerste verzorgster var het dierenpark haar functie na korte tijd neerlegde, was er geen opvolgster. Ook de financiën van de stichting lieten het niet toe grote uitgaven te doen. Het park moest worden gesloten. Thans heeft de gemeente Amerongen het huisje van de Duitse keizer gevor derd voor woonruimte ten behoeve v>an ambtenaar. Maystar in brand voor Noorse kust Pogingen om het Hondurcse schip Maystar, dat in charter Voor Nederland voer en ten Noorden van Bergen aan de Noorse Westkust aan de grond is gelo pen. weer vlot te krijgen, zijn gisteren mislukt. De lading van het schip stond in brand. Dc brand nam Maandag in de loop van dc ochtend in hevigheid af. maar werd later weer feller. Vandaag zouden nieuwe pogingen wor den ondernomen om het schip vlot t« krijgen en naar Bergen te slepen. Tot dus ver heeft een bergingsschip geen assis tentie behoeven te verlenen. Concurrent de mond gesnoerd illi Cooyr^Si P. ie.M Cop««S IFH De Koreaanse kwestie Weinig kans op Alg. Vergadering V.N. Contact te Panmoendjon wordt hervat Nadat het officiëlle verzoek van India m de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bijeen te roepen ter be spreking van de Koreaanse kwestie, is secretariaat onmiddellijk begonnen met het raadplegen van de staten-leden. Toen de Algemene Vergaderine op 9 De cember j.l. uiteen ging is de voorzitster, Pandit van India n.l. gemachtigd tot hernieuwd bijeenroepen, indien de meerderheid der leden daarmee zou in stemmen. De instemming van 31 vari de 60 landen is dus vereist. De leden is ver zocht vóór 22 Januari te. antwoorden, Engeland en Frankrijk zouden het ver zoek steunen, maar Amerika zou er koel Inmiddels hebben de regeringen Communistisch China en Noord-Korea schriftelijk verzocht de verbindingsoffi cieren van beide partijen te Panmoendjon bijeen te doen komen ten einde te komen tot onverwijlde hervatting van de Inlei dende besprekingen tot een politieke ferentie over Korea. Het geallieerde mando heeft hierin toegestemd. Met het oog op deze poging tot hervatting v« onderhandelingen te Panmoendjon acht men het inet zeer waarschijnlijk, dat eci meerderheid het Indiase initiatief tot bij eenroeping van de Verenigde Naties zal steunen. verkeer tussen Brunoefi en Gersau staakt. De weg over de St Gctthard-pas is versperd en men durft niet met het sneeuwruimen te beginnen in verband met gevaar voor nieuwe lawines. ln Munchen viel het zwaars sneeuw sinds 1929. De stadsreiniging kan het werk niet aan ?n heeft speciale hulp- Maar ook in Italië (het Noordelijke deel tot-Venetië toet. Griekenland (waar hongerige wolven Kudden schapen vanen), Albanië en Noord-Afrika de wegen naar Tunis zyn versperd) de stieeuw in ongekende hoeveelheid. Hei totaal aantal slachtoffers in al deze gesneeuwde en bedolven gebieden is nog niet te overzien. Latere berichten van Ass. Press maken melding van 53 doden in de Ver. Staten als gevolg van hevige sneeuwstormen. En Amerika Ook Amerika ligt tn de ban van e strenge winter. Van de Rockey Mounta tot New England viel zeer veel sneeu tot zelfs in het Zuidelijk gelegen Missis sippi toe. In de straten van New York ligt de sneeuw soms bijna een r hoog, en er jaagt een felle sneeuwstorm om de boeken van de gebouwen. In Appelscha en Mill: Brand in sanatorium en militair kamp Geer persoonlijke ongelukken Omstreeks vijf uur gistermiddag is brand ontdekt in de apotheek van het Sanatorium Beatrixoord te Appelscha. De brandweer kon het vuur na ongeveer een uur meester worden. Alleen de apo theek brandde uit; de aangrenzende ope ratiekamer kon behouden worden. Uil voorzorg werd een aantal vrouwelijke pa tiënten uit barakken in de nabijheid de apotheek naar andere delen van Sanatorium overgebracht. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat, toen men in de apotheek bezig was met eether, deze vloeistof vlam heeft gevat. In een loods van het militaire kamp te Mill (N.-Br.) waar mobilisatievoorraden waren opgeslagen, is gisteravond strëeks zeven uur eveneens brand uit gebroken. De wachtcommandant, die, de brand ontdekte, heeft direct alarm gemaakt. Door krachtig ingrijpen wist men brand tot één loods te beperken, oorzaak van de brand is vermoedelijk eer. te warm gestookte kachel, die te dicht bij brandbare goederen stond. Goudzoekers zijn vol goede moed Maar 15 millioen is voor belastingen De mannen van de Zaanse expeditie die in de a.s. zomer in de Noordzee ter hoogte van Den Helder gaan pogen het goud van het in 1917 gezonken Duitse schip Renate Leonhardt te bergen, zijn vrij optimistisch gestemd. Staat de werk- over wij gisteren schreven, één maal op de afgepeilde plaats, dan is het verder slechts kinderwerk, menen zij. Het luik van twee bij twee meter dat toegang moet geven tot het goud. is hun namelijk de kaarten bekend. De poging tot het bergen zal naar schatting drie maanden duren en ongeveer ƒ400.000 kosten. De waarde van het goud'beloopt een bedrag van 72.000.000. Daarvan is, aan genomen dat de poging van de groep Zaankanters met succes wordt beloond, 50 procent bestemd voor de Duitse ver zekeringsmaatschappij die de bergings concessie verleend. Van de rest vloeit 15 millioen af naar de belastingen en ƒ7 millioen naar de Duitse rederij van het schip. Maar ondanks dat alles zouden toch iltijd nog veertien millioen gulden voor de bergers overblijven. Zij werken ge deeltelijk met buitenlands kapitaal, o.a. uit Amerika, aldus het A.D. Ged. staten willen in Noordwijk bemiddelen Ged. Staten van Zuid-Holland achten zich niet bevoegd, tussenbeide te komen in het onlangs ontstane kampeerconflict tussen B. cn W. van Noordwijk en de A.N.W.B., zo hebben Ged. Staten aan de Prnv. Staten meegedeeld Wel hebben Ged. Staten naar aanleiding van een klacht van de A.N.W.B. reeds gepoogd hun invloed aan te wenden, ten einde deze volgens Ged. Staten weinig bevredigende zaak tot een oplossing te brengen, maar tot dusverre is dit zonder rèsultaat gebleven. Hoewel Ged. Staten Is gebleken, dat de gemeefiteraad van Noordwijk zich in grote meerderheid achter het beleid van burgemeester en wethouders heeft ge schaard. ztjn Ged. Staten niettemin voor nemens. met het oog op het nieuwe sei zoen nogmaals pogingen in het werk te stellen de onaangename verhouding tus sen de gemeente en de A.N.W.B. te ver- Benoemingen bij leger en luchtmacht Mét ingang van 1 Januari 1954 zijn benoemd cn aangesteld bij de Kon. lucht macht: tot luitenant-kolonel-vlieger waarnemer. de majoorvlieger-waarne- mer D. Berlijn; tot luit.-koL-vlieger, de majoor-vlieger J. C. J. Vermeulen; lot luit.-kol.waarnemer, de majoor-waarne mer W. J. Kramer; tol lult.kol., de ma joors A. Busser en P. V H. J. Hamburg. Voorts zijn overgeplaatst in hun rang en ouderdom van rang. bij dc generale staf: de majoors F. E. A. H. de Jong en H. A J. A. Peters, alsmede de kapitein J. H. van der Kam. allen van het wapen der infanterie; de majoor A. W. F. von Balluseck. van hei wapen der cavalerie; de majoors H. A. Thoonsen en F. J. G. Bracket, beiden van het wapen der artit- Duitsers drinken vijfmaal zoveel bier als wij Heinckens Bierbrouwerij zal een her kapitalisatie voorstellen ter verhoging van het kapitaal tot 25 millioen en van het geplaatste kapitaal met 5 ^nln door op elke 3 oude aandelen een nieuw *er beschikking te stellen, ten volle delende in de winst 1953'54, en J 83,34 por aandeel uit te keren wegens inkomstenbelasting. Men verwacht over het vergrote kapitaal een dividend, dat zich op het huidige peil beweegt. De netto-winst 1952 53 bedroeg na 3 min afschrijving, 4,5 (3,7) min. Voorgesteld wordt 1 min toe te voegen aan reserve nieuwe aanschaffingen en 750.000 aan reserve diverse belangen, voorts om 10 (9) pet dividend uit te keren. Na de oorlog werd 14,3 min geïnves teerd voor verbetering en uitbreiding, doch spoedig zijn wederom grote bedra gen nodig. De Inkomsten uit buitenlandse ondernemingen bedroegen 1.6 min. De binnenlandse omzet steeg 9 pet, de uit- 12.8 pet. Het Nederlandse blcrver- bruik bedroeg in 1952 11.2 liter per hoofd (1939 16.2 liter), tegen 52 liter in Duitsland 127 liter in België. Van dc binnen landse productie ls 47,1 pet uitgevoerd. Meester is nu ook Schaakmeester De onderwijzer, die we hier voor de klos zien staan, is de Amsterdammer H. Bouwmeester die vorige wee< kans zag met de Zuidslaaf Pirc als eerste te eindigen in het Hoogoverschaak- tournooi. De F.I.D.E. zal hem hiervoor dc titel van schaakmeester vertenen. Maandagmorgen werd meester bouw meester door zyn leerlingen enthou siast ontvangen, die het prachtig vonden zo'n bekende onderwijzer te hebben. We zien hem hier bezig met de rekenles. Over de grenzen, in de wereld Prijsvraag Voor het Kind Morgenavond uitslag voor de radio De namen der prijswinnaars van d Kerstprijsvraag Voor het Kind, waaraa tienduizenden radioluisteraars hebben deelgenomen, zullen bekend worden ge maakt in een speciale radio-uitzending op Woensdag 13 Januari van half acht tot acht uur over Hilversum I. Het voor dit tijdstip aangekondigde programma (van de V.P.R.O.) komt te vervallen. Zoals men weet, zijn voor deze prijs vraag geldbedragen als prijzen beschik baar gesteld. die de winnaars zullen schenken aan een of meer door hen zelf gekozen kindertehuizen ln ons land. De »n van de Instellingen, die van deze en zullen profiteren worden even- in de radio-uitzending meegedeeld. In verband-met de dood van 16 personen tijdens de traditionele nieuwjaarswens de tuin van keizer Hirohito, heeft, na I hoofd van de keizerlijke politie, ook het hoofd van politie van Tokio zijn ontslag aangeboden. Dezer dagen is in de streek van Gent een zeer hevige aard schok gevoeld, die vijf seconden duurde. De Westduitse bondskanselier, dr Kon- rad Adenauer, zal zich in Maart Turkije begeven, nadat hij Griekenland heeft bezocht. De Britse regering heeft de beschuldiging van Jemen, dat Enge land de bevolking van de protectoraten in Zuid-Arabië intimideert, verworpen. ir Volgens een verslag van de UNESCO over „Televisie" is het moeilijk, zo niet onmogelijk, elke dag goede voorstellin- te verschaffen; volgens dit ver slag wordt het aantal toestellen in Ne derland geraamd op 10.000. it De West- berlijnse politie heeft dezer dagen voor eerst kunnen rapporteren, dat er op bepaalde dag geen enkele dode of gewonde aan het verkeer ten offer was gevallen, ir De Amerikaanse ambassa drice in Rome, Clare Booth Luce, heeft de Amerikaanse regering gewaarschuwd, dat het gevaar dreigt, dat de communis tische macht ln Italië weer toeneemt. Volgens Sir Thomas Sopwlth, president van de Sidely-vliegtulgfabrieken, heeft Groot-Brlttannië zijn voorsprong op het gebied der straalmotoren verloren, ir Baron Von Schoenalch, dc wereldbe roemde vredes-apostel, vooral bekend door de „Nooit meer Oorlog"-beweglng, is op 88-jarig leeftijd bij Hamburg over leden. ir Een Amerikaanse fabriek ls be gonnen met de productie van chocolade repen en bonbons waar je niet dikker van wordt.... Het aantal burgerlijke amb tenaren van de Amerikaanse regering is tijdens de regering van Eisenhower met 183.000 verminderd. Dertien Amerikaan se dames van 27 tot 60 Jaar zijn uit New York vertrokken op weg naar Kenia, waar zij gaan jagen op groot wild. ir In Columbië heerst weer politieke onrust na zes maanden van betrekkelijke rust. Reeds zijn 24 mensen door opstandelingen gedood, ir Negentien sultans, sjeiks en emirs, die tezamen over het Westelijk deel van 't Britse protectoraat Aden re geren, zijn hot in beginsel eens geworden over 'n federatie. 5 Egyptische diploma ten in buitenlandse dienst hebben ontslag gevraagd. De reden hiervoor werd niet bekendgemaakt. Zoals reeds Is aange kondigd, hebben zeg Deense en Zweedse aannemers bij de regeringen van Dene marken en Zweden een plan ingediend de twee landen door een tunnel en een brug te verbinden. Het plan kan ln tien jaar zijn uitgevoerd. Ook van Haïti wordt politieke onrust gemeld. Onlangs zijn Z3 politici gearresteerd op beschuldi ging van een hits-campagne tegen het ettige gezag De Tsjechoslo- waakse onderminister van Verkeer. Lu- kavsky. is overleden. Hij was één der stichters van de communistische partij in zijn land. ir Het Amerikaanse leger in Europa overweegt, Saarland als basis voor troepen te gebruiken, zo meldt het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek", ir De Norddeutsche Lloyd zal met ingang van 1 Februari de dienst over de Atlan tische Oceaan hervatten. Adolf Hitler en Joseph Goebbels zijn officieel niet dood. omdat zij nooit doodverklaard zijn. Aldus heeft het Centraal Bureau van de Burgerlijke stand in West-Berlijn be kendgemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5