Kwestie van inzicht Een groot collega Een vasthoudend man Verdachte steun Een dankbare natie Waar het straks om gaat Honderden volgden baar van drs G. Bos AVONTURIERS 2 DINSDAG 12 JANUARI 1954 PATERS van een Brabants klooster hebben in hun blad een beeld roman uit het jaar 1607 nog eens opnieuw afgedrukt, omdat ze het zo aardig vonden. De beeldroman was echter in werkelijkheid helemaal niet aardig, doch een mengsel van vroomheid, bijgeloof en Jodenhaat. Dat Het Parool zich hieraan heeft geërgerd, achten wij begrijpelijk en juist, zoals het ons verheugt, dat ook het r.k. dagblad De Tijd van deze publicatie uitdrukkelijk afstand heeft genomen. Hier heeft zich inderdaad een ernstig gebrek aan inzicht geopenbaard. Wat ons echter in een geval als dit pleegt te verwonderen is dit: In ons nummer van gisteren moesten wij vaststellen, dat een blad als Het Parool zo gemakkelijk heenglijdt over een bespotting van het goddelijk Wezen. Van een krant echter, die zich terecht keert tegen een ver schijnsel als het anti-semitisme, hadden we toch graag iets anders ver wacht. Ook dat andere is op zijn minst toch wel een kwestie van beter inzicht. TT ET VERONGELUKKEN van het Britse Cornet-vliegtuig, dat vijf en dertig mensenlevens heeft geëist, heeft ook het einde gebracht van de grote schrijver en journalist Chester Wilmot. Slechts 42 jaar oud is hij geworden, maar zijn staat van dienst was formidabel. Hoevelen onzer hebben in de jaren van de oorlog op verscholen plaatsen niet geluisterd naar zijn voortreffelijke reportages voor de mi crofoon. De oorlog heeft aan de ontwikkeling van de reportage een uiterst krachtige stimulans gegeven, maar zonder mannen als Chester Wilmot was die ontwikkeling toch niet wel mogelijk geweest. Hij bracht de oorlog vlak bij zijn hoorders, de oorlog in zijn barre verschrikking, maar ook de oorlog, die de mens liet zien in heel zijn men selijkheid. de oorlog van de groten, die tegelijk was de oorlog van de kleinen. Het moderne leven is geworden van een enorme intensiteit, steeds moeilijker te beoordelen en te doorzien. Een van de schouwers met een heldere visie is in Chester Wilmot aan de wereld der journalistiek komen te ontvallen. T"\E VOORZITTER van de Bond van Mobilisatie-Invaliden, de heer P. de Boer, is een vasthoudend man. Dat hebben de vele „mobilisatie slachtoffers" ervaren, voor wier belangen hij in de loop van vele jaren is opgekomen. Zelf echter heeft hij die vasthoudendheid niet minder aan de dag gelegd in zijn conflict gedurende een reeks van maanden met enkele fi guren uit de rechterlijke macht. Men heeft er op gezette tijden in de krant van kunnen lezen. Nog deze maand zal er een vervolg komen bij de be handeling van een door hem ingestelde civiele vordering voor het Leeu warder hof. De brochure die de heer De Boer nu in het licht heeft gegeven is geen verkwikkende lectuur, hoe men de zaken waarom het gaat ook zien moge. Toch é^ten wij het feit, dat deze brochure kon uitkomen, belang rijk, belangrijk namelijk als een bewijs temeer, hoe men in dit demo cratisch bestel kan opkomen voor wat men oordeelt zijn recht te zijn en aan zijn zienswijze daaromtrent ook ruime bekendheid kan geven. Dat moet, dunkt ons, de schrijver, naast zoveel waarover hij zich zo lange tijd heeft geërgerd, 'n gevoel van enige voldoening verschaft hebben. r\E REGERING VAN INDONESIË heeft in haar optreden tegen Neder- landers de steun gekregen vande Nederlandse communisten. In Indonesië zelf moge het onderzoek nog gaande zijn, De Waarheid „eist" al „veroordeling van dergelijke ondermijningspogingen", die ondernomen zouden zijn door hetgeen de heren noemen „individuen van Nederlandse oorsprong". Maar het huidige kabinet in Indonesië heeft bij de communisten dan ook een streepje voor. Het is begonnen met het herstel van de diploma tieke betrekkingen met Moskou, en bovendien: „Daarnaast is dezer dagen een vérstrekkend handelsverdrag tot stand gekomen tussen de Indone sische Republiek en de Volksrepubliek China, dat o.m. uitdrukking geeft aan de Indonesische wens om het Amerikaanse embargo op de handel in rubber en tin te doorbreken". TTET OVERLIJDEN dezer dagen van de heer Van der Vlugt, de Neder- landse gezant in Finland, heeft in de gedachten teruggeroepen het I.K.B., het Interkerkelijk Bureau voor noodvoedselvoorziening, dat in de donkere jaren van de bezetting voor duizenden en nog eens duizenden een middel heeft mogen zijn tot leniging in vaak belangrijke mate van de grote stoffelijke nood. Van het centraal kantoor van het I.K.B. was de heer Van der Vlugt de voorzitter. In deze functie heeft hij bij verscheidene leidende figuren onder de bezetters veel weten te bereiken. Dat het reeds zo ontzaglijke leed toen niet nog groter was, is mede aan zijn onbaatzuchtige bemoeiingen te danken geweest. Het is een ereplicht, daaraan bij zijn baar te herinneren. "PiE BRITSE MINISTER van Buitenlandse Zaken. Anthony Eden, heeft gisteravond in een radiorede nog eens duidelijk verklaard, dat het Westen nooit het Noordatlantisch Pact zal opgeven om met de Sowjet- Unie tot een accoord te kunnen geraken. Toch hopen de Russen nog altijd, dat het eens zo ver zal komen. Hun uiteindelijke doel is: het torpederen van het Atlantisch Pact. Dit trachten ze te bereiken door het verijdelen van het Europese legerverdrag, het iso leren van de Ver. Staten van hun Europese bondgenoten en het naar voren schuiven van China als vijfde grote mogendheid. De Russen zijn van oordeel, dat zij niet te doen hebben met een ver enigd Westers kamp, maar dat er in dat kamp ernstige tegenstellingen be staan, voornamelijk tussen Amerika en Duitsland enerzijds en Engeland en Frankrijk anderzijds. Vandaar, dat Moskou toegestemd heeft in de Berlynse conferentie. De Londen se Times schreef dezer dagen, dat Rusland met het oog op de binnenlandse toestand een periode van rust nodig heeft. Daarom streeft het thans naar uitstel van de consolidatie van het Westen. Van de Berlijnse conferentie kunnen we dus geen ingrijpende be sluiten verwachten. Het Westen moet daarom dubbel op z'n hoede zijn, omdat de Russen reeds bij voorbaat de blaam voor het mislukken op het Westen trachten te werpen. In de trofeënzaal van de Amstelbrouwerij te Amsterdam heeft Prins Berhhard gisteren, omringd door jagers en opgezet wild, de versier selen van officier in de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan de voorzitter van de Kon. Ned. Jagersvereniging, mr A. Hilbingh Prins. Dit gebeurde tijdens een receptie, die ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der vereniging werd gehouden. Ontvangst in troieeënzaal Erehaag van jachtopzieners voor Prins in Amsterdam Voorzitter van jubilerende Kon. Ned. jagersvereniging onderscheiden CTAANDE tussen twee opgezette aren- den heeft Prins Bernhard gistermid dag aan mr A. Hilbingh Prins, raadsheer bij het hof te Leeuwarden, de versierse len uitgereikt, verbonden aan de onder scheiding van officier in de orde van Oranje-Nassau. Mr Hilbingh ontving deze onderscheiding, omdat hij dertig jaar lang, eerst als juridisch adviseur, later als voorzitter, de Kon. Ned. Jagersvereniging, waarvan Prins Bernhard beschermheer is, met raad en daad terzijde heeft ge staan. De organisatie, die thans 8500 leden telt. bestond gisteren vijftig jaar. Zeer veel leden waren gistermiddag naar Amsterdam gekomen en maakten van de gelegenheid om de leden van het hoofdbestuur der vereniging te feliciteren, een dankbaar gebruik. De receptie werd gehouden in een passende omgeving, de trofeeënzaal van de Amstel Brouwerij. Voor deze feestelijke gelegenheid waren daar bovendien nog ettelijke bewijzen van het vakmanschap der leden tentoon gesteld: een enorm everzwijn, dassen, vossen, hermelijnen, wild gevogelte, alle maal geschoten in Nederland, en verder o.a. een onnoemelijk aantal reeën- en hertengeweien. Officieel werd op deze receptie voor de microfoon geen jagerslatijn gesproken. De minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt, hield een rede, waarin hij o.a. sprak over de komende nieuwe jacht- De minister betoogde, dat oppervlakkig bezien de jacht tegenstrijdige belangen kan hebben met de natuurbescherming en de landbouw. Tot zijn vreugde zei hij te kunnen constateren, dat die tegen strijdigheden, mede dank zij de jagers vereniging, zijn verdwenen. De jacht is niet alleen meer vermaak, doch stelt zich in dienst van de natuurbescherming, omdat ook de jagers ijveren voor de in standhouding van bepaalde wildsoorten. Minister Mansholt besloot zijn rede met een woord van bijzondere dank aan mr Hilbingh Prins, die veel heeft bijge dragen tot de samenstelling van een de finitief ontwerp voor de nieuwe jachtwet. Nadat Prins Bernhard de voorzitter de versierselen der onderscheiding op de borst had gespeld, spraken nog, ais oudste In jaren van het hoofdbestuur, het lid H. Hofstee Alkemade en het hoofdbe stuurslid voor het district Zuid-Holland, de heer L. Evers, die mededeelde dat vijf jagers tot ereleden der vereniging zijn benoemd: de voorzitter van het hoofdbe stuur mr A. Hilbingh Prins, de vice-voor- zitter O. Menten, de penningmeester K. G. van Leijden. het lid van de raad van advies Jhr W. H. de Beaufort en de oud voorzitter en lid van dé raad van advies mr K. J. G. Baron van Hardenbroek van Bergambacht. Onder de bezoekers van de receptie bevonden zich behalve een groot aantal jachtopzieners, die voor Prins Bernhard een erehaag vormden bij diens binnen treden, de burgemeester van Amsterdam, mr Arn. J. d'Ailly. In het algelopen jaar: Kolenproductie omlaag met 235.000 ton De gezamenlijke Nederlandse steen kolenmijnen hebben vorig jaar in totaal !2.296.646 ton kolen geproduceerd. Dat is 235655 ton minder dan in het vooraf gaande jaar. De staatsmijnen produceerden vorig jaar 7.527.191 ton (in 1952: 7.522.033 ton), de Oranje-Nassaumijnen 2.486.300 ton (2.633.900 ton), de Laura en Vereniging I.366.600 ton (1.446.300 ton), de Dominiale Mijn 515.555 ton (504.068 ton) en de Wil lem Sophia 401.000 ton (406.000 ton) In de jaren 1945 tot en met 1951 bedroeg de totale productie van de Nederlandse steenkolenmijnen resp. 5.085.000 8.313.827 ton, 10.104.345 ton, 11.032.326 ton, II.704.963 ton, 12.247.365 ton cn 12.424.167 Kruiser De Ruyter maakt Atlantische reis De nieuwe kruiser De Ruyter vertrekt op 18 Januari uit Vlissingen voor haar eerste grote reis over de Atlantische Oceaan, waarbij Canadese en Amerikaan se havens worden bezocht. De bevelhebber der zeestrijdkrachten en chef marinestaf, vice-admiraal A de Booy. zal het eerste gedeelte van deze reis meemaken en keert van Oslo per vliegtuig van de marine luchtvaartdienst naar Nederland terug. Brits vlootbezoek aan Curagao Het vlaggeschip van de Britse vloot in de Caraïben, de Sheffield, zal tot en met 13 Januari a.s. een niet-officieel be zoek brengen aan Curagao. (Advertentie) In R.K. Kerk te Krommenie: longe organist bracht orgel schade toe Om nieuwe aankoop te bespoedigen De politie te Krommenie heeft gear resteerd de 16-jarige organist A. J. Assendelft, die er van verdacht wordt, sinds September van het vorig jaar enige malen vernielingen te hebben gebrach-t aan het door hem bespeelde orgel van de R.K. Kerk te Krommen Als motief voor zijn daden heeft de jongeman, die leerling-orgelbouwer een Alkmaars bedrijf is, opgegeven, dat hij het aanschaffen van een nieuw orgel wilde bespoedigen. De opzet was, dat zijn patroon, die van de handelingen van de jongen niet op de hoogte was. de leve rantie zou krijgen. Om het te doen voorkomen alsof ande ren uit baldadigheid de vernielingen pleegden, had de jongeman ook enige malen muziek- en koorboekjes ver scheurd. De schade aan het orgel beloopt enige honderden guldens. Als verstekeling het zeegat uit? Jongen uit Amsterdam spoorloos verdwenen Sedert vorige week Maandag is de 17- jarige Amsterdammer Loek van Malsen spoorloos verdwenen. Zijn ouders houden het niet voor onmogelijk, dat hij als ver stekeling het zeegat is uitgegaan. Een andere mogelijkheid is. dat de jonge Van Malsen zich ergens bij kennissen in Ne derland verborgen houdt. De kinderpo litie verzoekt zijn opsporing. Verzoek van Veilig Verkeer Verplichte verkeersles op kweekscholen? Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft in een verzoekschrift aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen J. M. L. Th. Cals, met kracht aan gedrongen op het verplicht stellen van het verkeersonderwijs op de kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen. Het bestuur van het verbond is van mening, dat elke jonge onderwijzer, die zijn taak op de lagere school begint, in staat moet zijn vruchtdragend verkeers onderwijs te geven. Van het ert van School en Kerk R.K. Kerk en de Friese Bijbel van Wumkes Beroepingswetk Ned. Hcrv. Kerk. Beroepen: te Goutum-Swichum W. J. Fournier te Oostburg: te Maastricht den Bosch Waalse gemeente) dr F. Ie Gras te Delft. Aangenomen: naar Beuningen- Winssen G. Messie, vicaris te Beuningen. Bedankt: voor Amsterdam-West (nadere beslissing» A. J. Jörg te Almelo. Beroepbaarstelling: J. Kuiper, vicaris te Lemele. stelt zich beroepbaar. Geref. Kerken. Beroepen: te Itskenhuizen C. Mak Azn. te St. Jacobiparochie. Aangenomen: naar Laren <NH.) (vac. H. U. Buitink» J. T. Bakker te Oude en Nieuwe Bildtzijl, die bedankte voor Schoonebeek; de benoeming tot huippred. te Zuilichem F. Strikwerda. em. pred. te 't Zandt, die bedankte voor de benoeming tot huippred. te Hinde- Be d a n k tvoor Bunschoten-Spaken burg (vac. ds H. B. Visser) J. Nawijn te Aalten. Chr. Geref. Kerken. Tweetal: te Arnhem P. Op den Velde te Murmerwoude en C. Verhage te Broek onder Akkerwoude; te Zutfen P. Op den Velde te Murmerwoude c M. Visser te Enschede: te Zeist M. Baan te Dordrecht en I. de Bruyne te Hilver sum-cent rum. Geref. Gemeenten. Aangenom en: naar Lethbridge (Alberta. Canada) M. Heerschap te Wa peningen. Bedankt: voor Aagtekerke A. van Stuyvenberg te Nunspeet. Het R.K. episcopaat in West-Du its- land heeft Zondag een herderlijk schrij ven laten voorlezen i.v.m. de komende Conferentie in Berlijn. SPIERPIJN, SPIT... erdrijft de snerpende pijn. ÊWERMOG ÉNE Plechtigheid te Driebergen Velen bracht hij tot de poort des doods, nu wacht Christus hém Honderden, uit alle delen van ons land, waren gisteren naar de Nieuwe Begraaf plaats te Driebergen gekomen, Om getuige te zijn van de teraardebestelling van stoffelijk overschot van drs G. Bos, leven algemeen voorzitter van de stich ting „Oranje Hotel" en bedrijfspsycho loog te Driebergen. Toen de met prachtige kransen bedekte kist de rouwkapel van de begraafplaats werd binnengedragen, stonden de vele belangstellenden schouder aan schouder. Uit deze menigte maakten zich enigen los om „vriend Bos" in gevoelvolle woorden te gedenken. Het bestuur van de stichting „Oranje Hotel" hechtie eerst ccn enorm: krans met oranje linten aan de lijkbaar. Het was de waarnemend voorzitter van déze stichting, de heer H. Pieck, die eerst naar voren trad. Sprekers herinnering ging terug naar de cel in Scheveningen, toen hij voor de eerste maal kennis maakte met vriend Bos. Namens tiental len gestorvenen en nabestaanden bracht spreker op deze plaats dank aan „domi nee Bos". De oecumenische betekenis van ds Bos" optreden in de oorlogstijd kwam wel sterk tot uitdrukking in de woorden die hierna pater Lodders sprak. Als priester, zo zeide hij. heb ik op deze plaats een ereschuld te voldoen. Het was ons pries ters namelijk niet toegestaan de gevange nis te betreden als geestelijk verzorger wij mochten alleen „zitten". Maar wat ons niet gegeven was, was vriend Bos wel gegeven. Naar het voorbeeld van de Goede Meester is hij alles voor allen ge worden. Dan trad ds mr H. Schokking, Herv. predikant te IJzendoorn, naar voren. Deze zeide onder meer, dat, toen de Kerk deze mens geen dominee meer liet zijn, hij naar lichaam, ziel en geest is opgeteerd. De verscnrikkingen die de mensen :n ae gevangenis moesten meemaken en die hij juist in die moeilijke periode heeft ge constateerd, kon hij moeilijk teboven komen. Toen de scheiding tussen de Kerk en deze dienaar zich had voltrokken, heeft spreker de toga van broeder Bos meegenomen en het is die toga die spre ker nog elke week draagt, wanneer hij voorgaat in de bediening des Woords. Mr G. Ch. Aalders uit Dordrecht sprak vervolgens namens de Ned. Ver. van Ex- politieke gevangenen in de bezettingstijd. Deze spreker herinnerde eraan dat domi nee Bos tot aan de poort des doods ging en door het gebed en prediking tallozen tot steun is geweest. Nu heeft Christus hem opgewacht en het leven dat hij velen gepredikt heeft, wacht hem nu. In hem eren wij de dappere Nederlanders. Dr H. Fokkema, oud rector van de Zen dingsschool Oegstgeest bracht vervolgens in herinnering, hoe de overledene zich als jongeman gemeld heeft als aanstaand Evangelieprediker in de heidenwereld. Spoedig bleek dat hij als predikant nog beter op zijn plaats zou zijn. Zijn hoogte punt tevens dieptepunt is in Den Haag geweest. Inderdaad, zo zeide spre ker, heeft hij zich daar in het ambt op geteerd. Hij was in de branding en Is er niet geheel ongedeerd uit voortgekomen. Maar wie onzer, zo vroeg spreker, durft de bekering aan dat hij er wel ongedeerd uit zou zijn gekomen Achtereenvolgens spraken hierna nog als vrienden van de overledene de heer Steensma en de heer R. Bos, die allen drs Bos belichtten als een evangelie-dienaar in de ware zin des woords. Wethouder W. GTOALS men weet. leeft er tegenwoor- dig in de R.K. kerk een tendenz. om de gelovigen tot het lezen van de Bijbel te brengen, uiteraard natuurlijk in een kerkelijk goedgekeurde vertaling. Aan gezien het onmogelijk lijkt, voor de pl.m. 15.000 Fries sprekende Rooms-Katholie- ken een aparte R.K. Friese vertaling uit te geven, zijn er plannen geopperd om de Friese vertaling van dr G. A. Wum kes voor R.K. gereed te maken. Naar aanleiding daarvan schrijft de Protes tante medewerker van het R.K. dagblad De Tijd: „Van terzake deskundigen vernam men, dat in verschillende missiegebie den door katholieken en protestanten aan een Bijbelvertaling gewerkt wordt, in de taal van die missiegebieden na tuurlijk. en dat in andere gebieden de katholieken zonder meer de algemene bijbelvertaling benutten, vermoedelijk dan die van het Britse Bijbelgenoot schap. Als een andere voorbeeld van die samenwerking wordt dan ook genoemd de psalmvertaling van Fedde Schurer, die de kerkelijke goedkeuring verkregen heeft. Terwijl ons tevens bleek, dat Pa ter Bruning uit de nieuwe Hervormde Psalmen en Gezangenbundel enkele psalmen overnam in een voor katholie ken bestemd zangboek. We hoorden, dat de kerkelijke autori teiten deze poging om dit Friese Nieuwe Testament tot een uitgave te maken voor de Friese katholieken in studie hebben. Deze studie zou dan vooral be trekking hebben op mogelijke dogma tische verschilpunten in de vertaling van dr G. A. Wumkes en de katholieke deskundige opvattingen. Wij zijn zeer benieuwd naar de uitslag van dit kerke lijk oordeel. Mocht de uitslag gunstig uitvallen, dan zou dit een verblijdend blijk van samenwerking zijn, welke schone perspectieven opent". 75e Uniecollecte/ 16e lijst Delfzijl f750.—: Sappemeer f217.70; Westerlee f277.75; Zandtange Mussel f281,50; Haulerwijk f 394.85; Holwerd f301,80; Katlijk f 171.25; Lioessens f 184.65 Rottevalle f 159,35; Tzummarum f 160,33; Diever f365.25: Hoogeveen f 1.127.60; Ruinerwold f 133,75: Valthermond f403.75; Zuid-Barge Emmen f270.Genemui- den f981.—: Ommen f926.55: Veessen Heerde f595,—: Velp f 1.166.62: Westen- dom f430.50; Winterswijk f962.78; Am sterdam IX Gr. IJpolder f115.Anna Paulowna f 145.45; Bussum f2.620.75: Ne- derhorst den Berg f243.— Totaal van 400 locale comité's f 163.447,04. De afd. scheikundige technologie van de T H. heeft eervolle vermeldingen toegekend aan de door ir L. H. Ruiter te Vlaardir.gcn en ir Chr. F. Madlener te Dordrecht ingezonden antwoorden op een prijsvraag. Het Chr. Nat. Studentencorps „Natio Frisica" heeft dezer dagen in Leeuwar den het elfde lustrum gevierd en gepro testeerd tegen de onwelriekende Leeu warder stadsgrachten. ||«t»OVER- gebismureerd magnesium B«vordert Hl. go«d» splJ»«rUrl«g. Verkrljgbf bi/ Apotheken «n Drogls(a/(J«0 In Schipper noemde het voor Driebergen een eer, dat een man als drs Bos binnen deze gemeente zijn laatste rustplaats vindt. Drs Bos was niet alleen een goede burger van Driebergen, maar ook een burger van Nederland. Aan de geopende groeve werd door de heer R. Bos uit Doetinchem, voormalig Herv. predikant te Driebergen, het „Onze Vader" gebeden, waarna de zoon van de overledene dankte voor de eer, aan zijn vader bewezen. Het lied der aethergolven WOENSDAG 13 JANUARI Hilversum I 402 m: VARA: 7.00 N 7.13 Gram 8.00 Nieuws 8.18 Gram 8.50 V d huisvrouw 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Grar VPRO: 10.00 Schoolradio VARA: 10.20 ,V vrouw 11.00 Gram 12.00 Promenade orkci 12.30 Land- en tuinbouw nieded 12.33 V platteland 12.38 Orgelspel 1.00 Nieuws 1.1 Tentoonstellingsagcnda 1.18 Dansmuziek 1.45 v/eg omhoog", caus 2.00 Pianorecital V d jeugd 2.50 Kinderkoor 3.20 jeugd 4.00 V d zieken 4.30 Jeugdconcert 5.15 Orgelspel 5.30 Instr kwintet 5.50 Regci litz: „Rijksdelen Overzee: De brievenbus aat open", correspondentieclub o.l v. Regi Jwart 6.00 Nieuws cn comm 6.20 „Het vo iond". caus 6.30 RVU: Mr Drs N van Do an Vliet: „De levenshuishouding: De adei aling. inwendige cn uitwendige" 7.00 V jeugd 7.05 De Katholieken en het Socialis- toespr 7.20 Gram en Vara-Varia VPRO 0 V d jeugd VARA 8.00 Nieuws 8.05 Pol Tim 8.15 „Macbeth", opera 9.40 Ca 10.10 Dansmuziek 10.45 „Luisteren naa: 27. Hij tastte naar zijn bijbeltje. Daarin stond: Verlos ons van de Boze. Dan keek hij naar Die trich, die vóór hem reed. Volgde hij een gezant van de Boze? Dat mocht niet, hij moest terug, terug! Terug, maar hoe? Hij bedacht iets. Terug met de paarden! „Dietrich, luister eens." „Wat is er?" „Laat mij terug gaan met de paarden. Ik wil geen paardendief wezen." „Dat kan niet meer. We zijn al veel te ver en ik heb toch beloofd, dat de paarden terug gaan!" „Kan dat wel? Ik word zo ongerust!" Dietrich hield de teugel in. Stapvoets reden ze verder. „Wat zou je dan willen?" vroeg hij bedaard. „Ik wil terug met de paarden, ga jij maar alleen." Dat viel Dietrich tegen, hij had bij Adolf meer durf verwacht. Toch antwoordde hij kalm: „Dan zou ik alleen te voet verder moeten. En jij te rug met twéé paarden. Ik geloof niet, dat je dit is toevertrouwd. En neem aan, dat je de paarden veilig thuis brengt, hoe zul je dan ontvangen worden? Natuurlijk word je aangezien voor paardendief en giftmenger. En zelfs wanneer het ondenkbare gebeurde, en jou alles vergeven werd, hoe zouden je kameraden daar tegenover staan? Je zoudt geen leven hebben door hun spot en plagerijen! Kom kerel, houd je flink, we gaan een fijne toekomst tegemoet. Binnen vier of vijf jaar woon je als een rijk heer in Lippe en zullen je ouders en je hele familie trots en dankbaar zijn." Daar kon Adolf weinig tegen inbrengen. De paarden zouden terug gaan, dus dat kwam in orde. En een avontuurlijke toekomst was altijd zijn verlangen geweest- Hij voelde zich opge lucht. Om de paarden te sparen, bleven ze een eind stapvoets gaan en Adolf begon te fluiten. Die ongedurigheid beviel Dietrich slecht. Zou hij wel onder alle omstandigheden op Adolf kun nen rekenen? Zo niet, dan was het beter, zich van hem te ontdoen. Een blok aan 't been kon hij niet gebruiken. Toen ze het land van Vlaanderen bereikt had den, voelden ze zich veilig en konden de paarden goed verzorgd worden. De volgende morgen zou den ze aan de kust zijn. Ze informeerden bij de bewoners, die vriendelijk en gastvrij waren, spraakzamer dan hun eigen volk, openhartig en goedlachs. Ze praatten graag en konden elkan der goed verstaan door verwantschap van hun beider taal. UIT HET LAND VAN PRINS BERNHARD door K. JONKHEID Maar het bleek hun. dat ze tamelijk uit de koers geraakt waren. Ze waren veel te ver al- gezakt naar het zuiden in zuidwestelijke richting. Dit was de oorzaak door welke hun vervolgers geen spoor hadden gevonden en onverrichterza- ke waren terug gekeerd. Onder voorwendsel van naar de paarden te gaan. liet Dietrich Adolf alleen en ging op eigen gelegenheid een onderzoekingstocht ondernemen. Hij kwam terecht in een herberg, waar veel volk in en uit liep en langs de stallen slenterde. Ze klampten Dietrich aan en vroegen naar zijn plannen. „Je ir.oet naar Ostende gaan", zei er een, „daar liggen altijd schepen in de haven." „Koopvaarders?" „Wil jij naar de koopvaardij? Pas maar op, dat de Duinkerkers je niet te pakken krijgen. Die binden je handen op je rug en leggen je bui ten boord- Ik heb een paar jaar gevaren, maar had er genoeg van." „Waarom?" „Je hebt geen leven. Altijd angst voor de Duin kerkers. En stel je voor, dat de bruine Berbers uit Afrika je schip enteren!" „Gooien die ook de mensen over boord?" „Nee, die maken er galeislaven van, om te roeien op hun schepen." Dietrich vertrok geen spier. Hij keek de an der scherp aan en vroeg: „Weet jij, wat een kaper kapitein is?" „Dat is heel iets anders. Daarvoor moet je naar Holland. Maar denk niet, dat je daar een leventje als een jongejuffrouw krijgt. Dat is ook niet zonder gevaar!" „Maar de regering geeft toch papieren?" „Met papieren verover je geen schip. Daar moet voor gevochten worden, goeie vrind. Goeie middag!" Dietrich wist genoeg. Hij zocht Adolf weer op, bestelde eten en drinken voor hen beiden, onbe krompen en van de best? kwaliteit. Hij had zijn plan gereed. De volgende dag bereikten ze de kust, zochten plaats in een herberg, stalden de paarden en gingen op verkenning langs de haven. Er lagen niet veel schepen. Sommige lagen leeg te wach ten op lading, op andere werd druk gewerkt. Ze wandelden langzaam op en neer en bekeken de schepen. Eindelijk klampte een schipper hen aan. Hij had een breed, eerlijk gezicht, ernstige ogen en een vriendelijke stem. „Willen jullie aanmonsteren?" „Ja", zei Dietrich, „dat willen we". „Al meer gevaren?" „Nog nooit". De schipper trok zijn wenkbrauwen op. „Dan zal het niet gemakkelijk gaan". Waar willen jullie heen?" „Kunt u iemand gebruiken?" „Ik kan iemand gebruiken, morgen moet ik weg en een van mijn mannen is ziek geworden. Hilversum II 298 m: NCRV: 7.00 Nieu' 7.10 Gram 7.15 Gymnastiek 7.33 Gewijde m r de dag 8.00 Nlcu' :iek 7.45 Een 8.15 Gram 8.30 Tot I V d zieken 9.30 V lorgendienst 11.00 .35 Gra iv 9.35 Gram 10 11.20 „Mozar piano 12.30 Lar hoorspel cn tuinbouw meded 12.33 Lichte Klokgelui 1.00 Nieuws 1.15 Met PIT o| 1.20 Amus 3.30 Amui IR! 5.30 Orgelspel 6.00 Mil klankbeeld 6.15 Gra v h Chr Orgar 6.45 Geestelijk i 7.10 Boekbespreking 7.25 Gra Buitenl overzicht 7.50 Gram 8 00 Radiokran 8.20 Radio Philh orkest 915 ..Een oud lam in een nieuw gewaad-, caus 9.35 Weensi md-Gereformeerd". dis 6.00 V d kinderen 6.55 Weerber 7.00 7.15 Caus 7.25 Sport 7.30 Volksdansen caus 9.00 Symph Niet 8.00 Hoorspel 11.00 12.03 Nieuws. 12.00 ..Mrs •kest 10.00 Nieuws 10.15 Syi Caus 11.30 Ge var muziek 12.( Engeland BBC 1500 cn 24' Dale's Dagboek" 12.15 Concert 12.45 Voor dracht 1.00 Dansmuziek 1.45 Concert 2.45 V d kinderen 3.00 V d vrouw 4 00 Lichte mu ziek 4.30 Orgelspel 4.45 Lichte muziek 5.15 ..Mrs Dale's Dagboek" 5.30 Concert 6.30 Lichte muziek 7.00 Pianospel 7.15 V d Jeugd 7.45 Hoorspel 8 00 Nieuws 8 25 Sport 8 30 Gevar progr 9.15 Gram 9.30 Hoorspel 11.00 Nieuws 11.15 Rep 11.35 Concert 12.05 Voor dracht 12.20 Lichte muziek 12.56—1.00 Nieuws. Brussel 324 m: 11.45 Gram 12.30 Weerber 12.34 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Gram 2.00 Schoolradio 3.40 Gram 4.05 Concert 5 00 Nieuws 5.10 Gram 5.30 Voordracht 5.40 Gram 5.50 Boekbespreking 6.00 Zangrecital 6.30 voerd" mermuziek 10.50-11.00 Nieuws. Brussel 484 m: 12.00 Gram 1 00 Nieuws 1.1! 3.00 Gram 4 05 Licht» 5.30 Zant muziek 5 00 Nieuws 5.15 Gra en piano 6.50 en 7.15 Gram 7.3„ Symph orkest 9 30 Volksliederen 10.00 Nieuws 10.15 Lichte muziek 10.55 Nieuws. Engeland BBC ultz voor Nederland: 10.00 10.30 Nieuws. Vrijbuiters Radiodagboek; Op Een menselijke barometer^ zilt Gil, als vocht en tocht Uw vljanderï zijn. Uw gevoelige spieren en gewrichten' waarschuwen U bij elke wisseling in tem-j peratuur en weersgesteldheid. Tijdelijk: lichte pijnen laaien vaak in alle hevigheidj op, bederven Uw levensvreugde en vers woesten Uw gestel Wrijl Uw rheumatielc! en Uw lendenpijn weg, maak Uw stijve spieren weer soepel met de beroemde Akker'» Kloosicrbalsem, hei middel waarvan men al3 geslachien lang zegt: „geen goud zo gocd.*j

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2