Metaal is te verkiezen boven metselsteen tmi®1 In de Ver. Staten bouwt men al volop met aluminium panelen Toch is het zo Een ernstig conflict tussen communisten van Tito de Zocht Townsend geluk bij Nederlandse gravin? een Cor Kee sticht eigen secte in de Zaanstreek 51 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 MAANDAG II JANUARI 1951 T GAAT VLUGGER EN IS VOORDELIGER ll/TETALEN WOLKENKRABBERS worden populair in de Ver. Staten. -t'J- In vele van 's lands grote steden verrijzen torenhoge gebouwen van aluminium of met porcelein bedekt staal, als paddestoelen uit de grond. Ze worden gebruikt als hotels, kantoorgebouwen, fabrieken en pakhuizen. De vraag naar métaal voor buitenmuren en daken neemt geweldig toe. Aan New Yorks Park Avenue is het ene in een aluminium jasje gestoken kantoorgebouw nog niet klaar, of voor het volgende worden de funda menten reeds gelegd. van staal, die met een blauwgekleurd laagje porcelein bedekt zijn. Het zelfde soort metaal is gebruikt voor de buiten muren van het nieuwe teohnische hoofd gebouw van General Motors te Detroit, voor verschillende gebouwen van de universiteit van de staat Michigan, een gebouw op het vliegveld van San Fran cisco en een grote veestal in Montgomery (Alabama). De Aluminium Co. of America heeft haar eigen product gebruikt voor de bui tenmuren van haar ndeuwe. 30 verdie pingen hoge kantoorgebouw in Pitts burgh (Pennsylvania). Deze nieuwe bouwtrant heeft nog geen woorden van diepe bezorgdheid ontlokt aan de vaklieden, die met de ouderwetse metselsteen plegen te werken. Een func tionaris van een vakvereniging van met selaars heeft volgens Wall Street Journal verklaard: ,,Ze komen altijd met nieuw tjes, maar die verdwijnen wel weer. Neem bijvoorbeeld de metselsteen. Die is al 5.000 jaar meegegaan en zal het nog wel 5.000 jaar uithouden". Elements Panel Co., die de met alu- r\E GETALLENMAGIE werd in de oudheid door magiërs veelvuldig toegepast en ook de kabalisten maak ten in de middeleeuwen met voorliefde daarvan gebruik. Zelfs in onze dagen is deze kunst in bepaalde kringen nog springlevend. Het is werkelijk geen fabeltje wanneer ik U vertel, dat iemand mij enkele jaren verzekerde dat een bepaalde gebeurtenis beslist aan mij zou voorbij gaan, alléén om dat de cijfers van mijn huisnummer tezamen het getal 7 vormen I En op een lezing hebben we een achtens waardig man toch in volle ernst zien uitcijferen dat een bepaalde dag in September van het jaar 1952 bijzonder gunstig moest zijn, omdat na een re kenkundige bewerking enige cijfers 3 of 7 als uitkomst te voorschijn traden. We geven toe, dat deze voorbeelden onder het uitgebreide hoofdstuk „bij geloof" kunnen worden geschreven en dat de werkelijke specimina van kaba- listiek aanzienlijk ingewikkelder zijn en veel meer spitsvondigheid vereisen. Laten we echter bij al dit gereken steeds voor ogen houden, dat het leven door cijfers begrepen, noch verklaard kan worden. Een bloem die in knop schiet, rekent niet. Ons lichaam dat zich voortdurend opbouwt en herstelt en waarin zich bij voortduring onbe grijpelijke raadselen voltrekken, re kent niet. Alleen magiërs rekenen en blijven daardoor verre van de Schep ping. Een recent voorbeeld van kabalis- tlek levert dr Ivan Panis, een Rus, die als balling in de Verenigde Staten leeft en die tot de conclusie is ge komen dat het Evangelie van Mat- theus het laatst moet zijn te boek ge steld. Immers zo redeneert hij In Matth. 1 117 komen 42 woorden voor die nergens anders in het Nieuwe Testament worden aangetroffen en deze 6X7 woorden bevatten 18 X 7 letters, althans volgens de Griekse tekst. In dit heimelijk verborgen getal 7 ziet de schrijver in de eerste plaats de Goddelijke inspiratie, maar vervol gens wijst dit z.i. ook op het feit, dat Mattheus het laatst aan het woord Is geweest, aangezien deze Evangelist anders onmogelijk kon weten dat die woorden verder in het N.T. in het ge heel niet meer zouden voorkomen. Het Evangelie van Marcus bevat echter eveneens een soortgelijke merk waardigheid, want daarin komt het woord „dodelijk" voor, dat nergens anders in het N.T. wordt gevonden. De getallenwaarde van dit woord is 581, d.w.z. 83 X 7 en de som der cijfers Is 2X7, waaruit weer zou volgen dat ook het Evangelie van Marcus het laatst moet zijn geschreven. Ook voor de overige Evangeliën weet dr Panis dergelijke treffende bijzon derheden met betrekking tot het getal 7 uit te cijferen, waardoor hij tot de gevolgtrekking komt dat alle Evange liën het laatst geschreven moeten zijn. Dit is een ongerijmdheid, die z.i. al leen kan worden verklaard door aan te nemen dat bij de te boekstelllng één en dezelfde Geest heeft geïnspi reerd! Het is opmerkelijk dat iemand die Juist d i t wil bewijzen, in het ge- inspireerde woord 'n soort logarithme- tafel meent te zien! Een bewijs van dit soort heeft de lezer van het leven de woord werkelijk niet nodig, terwijl de anderen door dergelijke gewrongen cijfercombinaties moeilijk tot overtui ging te brengen zullen zijn. Toch is het interessant de oorsprong van de getallenmagie eens te zoeken. Daarover morgen. (Nadruk verboden). te Thule op Groenland, heeft bekendge maakt over bewijzen te beschikken, dat aluminium tegen de ,/tand des tijds" be stand is. De maatschappij zegt drie jaar lang honderden gebouwen, variërend van gezinshuizen tot hangars, die groot genoeg zijn voor een aantal B-36's, neer gezet te hebben. Ondanks temperaturen die tot 55 graden onder nul daalden en stormen met windsnelheden van bijna 200 kilometer per uur, „zijn onze gebou wen nog in dezelfde conditie als toen zij gebouwd werden", aldus een woordvoer der voor de maatschappij. De belangstelling voor het gebruik van metaal ten behoeve van de bouw i I I l II!! Wordt hij weldra metaal bewerker? gezinswoningen neemt zo snel toe, :en dochtermaatschappij van de Uni ted States Steel Co. U.S.S. Steel Ho- een fabriek voor de vervaardi ging van stalen hulzen bouwt! De metaalproducenten zijn echter enthousiast. Een grote fabrikant van aluminiumproduoten zegt: „Wij ramen, dat over tien jaar 50 procent van onze productie door de bouwnijverheid afge nomen zal worden". Een andere fabri kant zegt: „Wij kunnen tengevolge van de concurrerende prijs reeds nu tegen het metselwerk op". Anderen verklaar den, dat er bij de grote bouwwerken toenemende schaarste aan geschool de metselaars ontstaat en dat met metaal veel gemakkelijker gewerkt kan worden. Dit werd bijvoorbeeld bewezen, met een nieuw, 26 verdiepingen hoog kan toorgebouw in Denver. De muurvlakten, waarvoor 18.000 geprefabriceerde alu minium panelen gebruikt werden, zaten m minder dan een week op hun plaats door gedeelten van twee verdiepingen hoog met bouten aan het bouwskelet te bevestigen. Een New Yorkse aannemer, die niets met dit bouwwerk te maken had, zei dat er „tenminste drie maanden" mee heengegaan zouden zijn om de bui tenmuren van het gebouw op te metse len. Op de basis van de kosten lijkt metaal eveneens voordeliger dan metselwerk. Seaporcel Metals Inc. te Long Island City (New York) zegt. dat de panelen, die voor het hotel te Ned Hartford gebruikt zijn ongeveer twee dollar per vierkante voet kosten oftewel 25 tot 50 dollarcent minder dan de ter plaatse geldende prijs voor metselwerk. Waarnemers zeggen verder, dat het bouwskelet door het ge bruik van lichte metalen van een lich tere staalconstructie kan zijn. Panelen van aluminium wegen slechts 2,7 kg per vierkante voet tegen metselwerk 45 kilo gram per vierkante voet. Den Haag-Rome in vijf maanden Onderweg verkocht men geschilderde prenten De drie Nederlandse wandelaars, di met een 15 maanden oude baby ln eei kinderwagen en een grote zwarte hond op 20 Augustus uit Den Haag vertrokken, om zich wandelend naar Rome te bege ven, zijn daar Zaterdagavond aangekomen. Het zijn de 20-jarige Jan Voogd en 19-jarige vrouw Jeanne VoogdOomen met hun dochtertje Stella, de broer Jeanne. Henk Oomen en de hond Blackie. Onderweg hebben zij geleefd van d( opbrengst van door hen zelf geschilderde prenten van Nederland. De tocht is hen. zo goed bevallen, dat zij van plan zijn ook weer wandelend naar Nederland terug te gaan. Het plan is een maand in Rome te blij ven. Bij terugkomst in Den Haag moet de jonge echtgenoot in militaire dienst. Het adres van de Voogds in Den Haag Newtonstraat 159 en van Oomen Fult- tonstraat 27. Kraamkameralgesloten Vleermuizen in Sint Pietersberg met ondergang bedreigd Mergelafgravingen en champignonteelt doen hun de das om Geleerden vrezen, dat op den duur het vleermuizencentrum ln de St Pietersberg bij Maastricht verloren zal gaan. De onderaardse gangen van de berg zijn van oudsher éen geliefde overwinterings plaats geweest voor vleermuizen. Zij houden hier jaarlijks hun winterslaap van November tot Maart. De dieren ko men blijkens onderzoekingen door con trole van geringde dieren uit België en Duitsland en het uiterste Noorden van ons land, omdat ze in de grotten van de St Pietersberg een voor hen aangename constante temperatuur en een hoge voch tigheids-graad vinden. Vorig jaar werden bij contróle nog ruim 1100 exemplaren in de berg aangetroffen. In de afgelopen week is. zoals we meldden, opnieuw een vleermuizentelling gehouden en men kwam tot een veel geringere hoe veelheid. Aan de ene kant vindt deze verminde ring haar oorzaak in het zachte weer van November en December, waardoor de vleermuizen geen „warmer" overwin- teringsplek opzochten, maar er blijken ook andere oorzaken te zijn. In de eerste plaats zijn er de mergelafgravingen door de ENCI, waardoor vele gangen verdwij nen en andere instorten. Vastgesteld is, dat op een afstand van ongeveer 60 meter van de unieke zgn. vleermuizen-kraamkamer in een der berggrotten zich een instorting heeft voorgedaan, die de kraamkamer onbe reikbaar voor de onderzoekers heeft ge maakt. Men kan dus niet nagaan, of deze Baby met twee hoofden en vier armen Volgens berichten uit Belo Horizonte (Argentinië) maakte een baby met twee hoofden, die een maand geleden het levenslicht aanschouwde, het uitstekend. Het kind is de dochter van mevrouw Geralda Francisca de Jesus. echtgenote van een winkelier. De baby heeft twee afzonderijlke harten, twee stel longen, één spijsverteringsstelsel, vier armen en drie benen. kraamkamer, die de as. mama-vleer muizen met onfeilbaar instinct wisten te vinden, nog wordt gebruikt. Bovendien moest worden vastgesteld, dat de champignon-teelt in de St Pieters berg ernstige schade onder de overwin terende vleermuizen heeft aangericht. De kwekers gebruiken nl. voor het vormen van de teeltbedden paardenmest, die bij het broeien een voor de vleermuizen ver giftigende uitwerking heeft. Door deze omstandigheden zal naar men vreest, de St Pietersberg als een vleermuizen-cen trum binnenkort ophouden te bestaan. Zaterdagmiddag werd het nieuwe dierenasyl van de Vereniging Na tionale Dierenzorg, de verbouwde boerderij Welgelegen aan de Zijde- weg te Wassenaar, officieel geopend. Burgemeester S. Baron van Wijnbergen verrichtte de opening, waarna talrijke vertegenwoordigers van verenigingen voor dierenbescherming het woord voerden. De burgemeester van Wassenaar (links) laat enige toekomstige bewoners van het asyl hun hok binnengaan. Rechts de voorzitter van de Ver eniging Nationale Dierenzorg, de heer H. v. Poelgeest. Bergingskarwei in de Noordzee Zaanse expeditie wil goudschat aan de zee ontrukken Grootscheepse aanval op 75 millioen van de Reflate Leonhardt In de komende zomer zal een groot scheepse poging worden gedaan de goud schat ter waarde van ongeveer 75 mil lioen. die ter hoogte van Den Helder bij het Molengat op de bodem van de Noord zee moet rusten, aan de zee te ontrukken. Het goud is in Augustus 1917 gezonken met het Duitse schip Retia'.e Leonhardt, dat door een torpedo was getroffen. De lading van het schip bestond onder meer uit 800 ton cacaoboter, 60 ton cokes, een hoeveelheid rum en. naar later bekend geworden is, een enorme schat aan goud, zilver en juwelen. Deze goud schat, geladen in 454 kistjes, was tijdens het laden te Rotterdam op geheimzinnige manier 's nachts aan boord gebracht. Slechts de officieren van de Renate wa- van de aanwezigheid van het goud op de hoogte, evenals een stoker, die deserteerde vóór het schip aan zijn laat ste reis met ongelukkige afloop begon. Deze stoker, thans tot Nederlander ge naturaliseerd en in Umuiden woonachtig, heeft het geheim van de Renate onthuld. Eerder had men echter ook al een P. de Boei na zijn vrijspraak: Waarom werden m'n vrouw en ik gearres teerd Proces tegen Officier van Justitie op 27 Januari Voor het gerechtshof te Leeuwarden zullen op 27 Januari de pleidooien worden gehouden in de civiele zaak, die de heer P. de Boer, voorzitter van de Bond var mobilisatie-invaliden ep hun nabestaan den en van de stichting De Nederlandse Soldaat te Drachten., heeft aanhangig gemaakt tegen mr F. Hollander, oud officier van Justitie te Leeuwarden, thans officier van Justitie te Amsterdam. De heer De Boer heeft mr Hollander beschuldigd van onrechtmatige daad. Deze beschuldiging houdt verband met de arrestatie van de heer en mevn Boer. enkele jaren geleden, in verband met onregelmatigheden, die bij heer van de bondsgelden zouden zijn ge constateerd. De heer De Boer werd later vrii gesproken. Onder de titel Rumoer om P. de Boer is een brochure verschenen, waarin heer De Boer een overzicht geeft van standpunt aan de hand van het gebeurde sinds zijn arrestatie. De brochure heeft hij o.m. opgedragen aan de Koningin, de minister-president en de ministers aan de leden van de beide kamers der Staten-Generaal. Baby gestikt door walmende petroleumlamp Door een walmende petroleumlamp is Zondagmorgen om half zes een baby van twee maanden van he* echtnaar Brou wer te Vught gestikt. De ouders en een ander meisje ontkwamen aan de ver stikkingsdood De baby was in alle vroegte gevoed, waarna de ouders de petroleumlamp aanlatend weer naar bed gingen. Op dezelfde kamer slieD ook nog een logerend meisje, dat enkele uren later plotseling ontwaakte. Ze waar schuwde de jonge ouders van de baby, maar de baby bleek reeds te zyn over leden. Voor 't eerst Oud-Nederlander (60) j naar de kapper De 60-jarige John Bergsma uit Sibley (Iowa) is verleden week naar de kap per geweest om zijn haar te laten knip pen. Dat was een hele gebeurtenis. Het de eerste maal. dat hij bij een kap per zijn haar liet kippen Bergsma. die uit Nederland naa: Verenigde Staten is geëmigreerd, dat zijn moeder tot zijn huwelijk altijd zijn haar knipte. Nadien werd het altijd door zijn vrouw of broer gedaan. a nu wilde ik het eens door de kapper laten doen", zei hij. „De volgen de keer laat ik me ook scheren". Dat mocht hij niet schrijven In de leiding van de Zuidslavische, com munistische partij is het jongste week einde een ernstig conflikt aan de dag ge treden. Het uitvoerend comité van de partij lanceerde een scherpe aanval op een aantal artikelen over communisme en democratie, welke Milovan Djilas, de Joegoslavische vice-president en de meest vooraanstaande theoreticus van de partij, in het partijblad „Borba" heeft gepubli ceerd. Djilas, een voormalig partisaan, een van de naaste medewerkers van maar- scehalk Tlto, en sinds twee wken ook voorzitter van het Zuidslavische parle ment, had reeds enige artikelen van de reeks gepubliceerd, waarin hij er op aan drong. dat de communistische partij de ouderwetse revolutionnaire geest zou prijsgeven en „democratisch zou moeten worden". Verder schreef hij o.a., dat „de partij soepel dient te zijn en met haar tijd moet meegaan, gedachtig aan het feit, dat oude theorieën, die in haar eigen tijd voldoen, onder nieuwe omstandigheden uit de tijd kunnen geraken". Op dit alles heeft het uitvoerend comi té thans scherpe critlek geleverd en In een communiqué verklaard, dat dit lijn recht ingaat tegen de ideeën van alle an- Hij wordt veel met haar gezien Majoor Peter Townsend, luchtvaart attaché op de Britse ambassade te Brus sel, heeft opnieuw de aandacht getrok ken van de Britse pers. Zoals men zich zal herinneren, werd Townsend enige tijd geleden beschouwd als de toekomstige echtgenoot van de Britse prinses Marga ret. Townsend werd toen echter prompt van Londen naar Brussel overgeplaatst. Het Britse blad „Sunday Pictorial" komt nu met het bericht, dat majoor Townsend een andere „liefde" heeft ge vonden. Het blad ontving van een ver slaggever een aanwijzing, dat zich een ince ontwikkelt tussen Peter Towns- en de Nederlandse gravin Alwine van Limburg Stirum, de jongste dochter van M. graaf van Limburg Sti- De verslaggever had zyn krant alleen bericht, van de gravin vernomen te heb ben, dat er tussen haar en Townsend vriendschapsbanden bestaan. Townsend wilde desgevraagd niets meedelen. Gravin van Limburg Stirum en de Britse ex-piloot ontmoetten elkaar in de exclusieve Brusselse manége Etrier-Belge. Sinds die tijd zijn zij vele malen samen uit rijden gegaan en ook bij andere ge legenheden veel in eikaars gezelschap gezien. Samen jaarsfeest in Gaulois". Uit het gesprek van de verslaggever met gravin Alwine in de Brusselse ma nége bleek hem, dat de vriendschap met haar voor Peter Townsend zeer veel be tekent. „Een man met karakter kan niet enige maanden lang rondlopen met eei lang gezicht en er niets tegen doen", z< merkte zij volgens de verslaggever op. Schacht mag nu ook bank openen te Hamburg Dr Hjalmar Schacht, die tijdens het be wind van Hitier minister van Financiën was, mag thans ook te Hamburg een bank openen. De senaat van Hamburg heeft namelijk zijn bezwaren laten varen. De senaat voerde indertijd aan, dat Schacht zowel de vereiste morele hoedanigheden als de technische kundigheid voor het uitoefenen van het bankiersberoep miste. Schacht heeft reeds banken geopend te Düsseldorf en Aumühle, in de nabijheid van Hamburg. was wel iets anders gewend Oplichter (in villa) te Vught gegrepen Opereerde o.a. bij winkeliers in Den Haag De gemeente-politle te Vught heeft ee zekere K. gearresteerd, die er van wordt verdacht in samenwerking met vrouw in verscheidene delen van het land particulieren en winkeliers voor duizen den gulden^ te hebben opgelicht De man. die sinds een half jaar villa in Vught bewoont, zou voordien zijn „jachtterrein" o.m. te Amsterdam, D e r Haag, Rotterdam en verscheidene ge meenten in het Zuiden van het land hebben gehad. Voor zover de politie thans kan nagaan, iu met deze zwendel een bedrag ƒ15.000 tot ƒ20.000 zijn gemoeid. De dood van Ned. gezant in Finland Stoifelijk overschot per vliegtuig terug Het stoffelijk overschot van de Neder landse gezant in Finland, de heer A. J. Th. van der Vlugt, zal Donderdag per vliegtuig naar Nederland worden overge bracht en Zaterdag worden bijgezet ir het familiegraf te Tongeren. Van de regeringsgebouwen en van dl gebouwen der buitenlandse vertegen woordigingen in Helsinki hing gisteren de vlag halfstok. Donderdag wordt mens de Nederlandse legatie een speciale herdenkingsdienst in Helsinki gehouden, waarbij waarschijnlijk ook de Finse pre sident Paasikivi aanwezig zal zijn. De Finse regering zal hierna de stoet, van de kerk naar het vliegveld rijdt, door een militair escorte doen begelei den. Het vliegtuig met het stoffelijk over schot zal daar omstreeks 2 uur vertrek ken en 's avonds in A'dam aankomen. De Finse minister van Buitenlandse Zaken, Ralf Toerngren, de secretaris-ge neraal van Buit. Zaken, minister Seppae- lae en minister Waelikangas, die de bui tenlandse vertegenwoordigers aan staatshoofd voorstelt, hebben hun mede leven betuigd met het overlijden va heer Van der Vlugt. Zij deden dit tegen over de Nederlandse zaakgelastigde ad interim, .de heeT C. G. Verdonck Huff- nagel, eerste gezantschapssecretaris. Alle Finse bladen hebben lange artike len met foto's gewijd aan de overleden Nederlandse gezant De heer Van der Vlugt was tijdens de jongste oorlog voorzitter van het trale kantoor van het Interkerkelijk Bu reau voor Voedselvoorziening (I.K.B.). Via dr E. A. Schwebel, de Duitse machtigde voor Zuid-Holland, heeft hij voorts invloed uitgeoefend om te voor komen. dat het Westen van Nederland op het laatst van de oorlog onder water zou worden gezet Grootste hoonmachine van Europa in Zwolle Het ingenieursbureau Lemet Chromium L van der Horst heeft een hoonmachine laten bouwen, die, naar het meedeelt, de grootste tot nu toe in Europa ver vaardigde is. Een hoonmachine wordt gebruikt om de oppervlakte van mate riaal zo te bewerken dat deze geschikt wordt voor chroomharding. In het bij zonder wordt dit proces toegepast bij cylinders van scheepsdieselmotoren. t ingenieursbureau heeft de ma chine aangeschaft voor zijn bedrijfs afdeling in Zwolle, die dit voorjaar vol ledig in gebruik zal worden genomen. De hoogte is negen meter, het gewicht 34 ton Met deze machine, die geheel hydraulisch bediend wordt, kunnen cy linders met een lengte van ca 3tfc meter en diameter van 80 centimeter be werkt worden. dere leden van het comité en tegen de besluiten van het zesde partijcongres. Ook is ernstige critiek op de vice-pre sident uitgeoefend wegens zijn opmerking in een Zuidslavlsch tijdschrift, dat er on der de vrouwen van hoge functionarissen „teveeJ wordt gekletst". Record in 1953 gebroken Meer Amerikanen dan ooit naar Europa Per schip 375/000, door de lucht 240.000 Het toeristenverkeer van de Ver. Staten ïaar Europa steeg vorig jaar ten opzichte ^an 1952 met 15 pet. Het omvatte tussen de 385.000 en 400.000 bezoekers, aldus de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenver keer (A.N.V.V.). Het aantal Canadese va- cantlegangers in het oude werelddeel be droeg bovendien circa 50.000. De deviezeninkomsten uit deze trek be droegen In totaal vijfhonderd millioen dollar. Het directe scheepvaartverkeer van Noord-Amerika naar Europa in het afge lopen jaar omvatte 375.000 passagiers, het geen 8 pet meer is dan in 1952, en het vervoer door de lucht 240.000, oftewel 22 pet meer. Dit betekent dat het recht streekse verkeer van Noord-Amerika Europa in 1953 voor de eerste maal sinds 1945 het vooroorlogse record heeft ge- moeden van de aanwezigheid van het goud. temeer daar afschriften van assu rantiepapieren van een Hamburgse ver zekeringsmaatschappij ook op de aanwe zigheid van goud duidden. In de jaren vóór de oorlog heeft een groep Zaankanters reeds een bergings poging ondernomen, die wegens het ont breken van het geschikte materiaal op niets uitliep. Direct na de bevrijding verenigden de initiatiefnemers zich tot een Coöperatieve Bergingsvereniging, die gedeeltelijk met buitenlands kapitaal werkt Deze bergingsvereniging nu zal de ko mende zomer een poging doen de goud schat te bemachtigen. Er wordt daartoe in Zarndam een enorme werkput gebouwd van 26 meter hoogte. De put wordt een yzer- en beton constructie met een gewicht van bijna 1000 ton en een waterverplaatsing van 1.170 ton. Het gevaarte dat over drie vier maan den gereed zal zijn, wil men via het Noordzeekanaal naar Den Helder slepen. Op de plek waar het wrak van de Renate Leonhardt rust door peilingen nauw keurig bekend wil men de werkput laten zakken. Het wrak rust op 21 meter diepte, onder een laag vaste klei. Op deze kleilaag denkt men de werkput te kun- vastzetten. waarna van de werkka- der put uit, te bereiken via een toe gangstoren, de aanval op de goudschat wordt ondernomen. Verhuizer moet schade aan huis betalen Een expediteur had aan de schoorsteen op het dak van een herenhuis aan het Noord-eiiude te Lelden een takel vastge maakt Met behulp daarvan liet hij meu- waaronder een piano zakken. De touwen van de takel oefenden sterke druk uit op het dak en dc daklijst, waardoor vrij grote schade ontstond. De vraag, wie de schade moest betalen, diende voor het Leids kantongerecht Omdat meer klachten over ruwe be handeling van woningen bij verhuizingen voorkwamen, liet de voorzitter van de Leidse Bond van huiseigenaren de be trokken expediteur aansprakelijk stellen x>r de herstellingskosten. De kantonrechter heeft de vordering in de eisende partij geheel -oegpwezen en de expediteur veroordeeld tot betaling van hoofdsom, rente en proceskosten. De Koreaanse kwesfie India wil bijeenkomst Ver. Naties Gevaar voor hervatting der vijandelijkheden West- en Oost-Duitsland nader tot elkaar Na jarenlange vruchteloze besprekingen tussen beide organisaties zijn vertegen woordigers van de West-Duitse athletiek- bond en van de athletiekorganisatie in Oost-Duitsland in principe tot een ver gelijk gekomen. Er zullen voortaan ge zamenlijke Duitse kampioenschappen op de persoonlijke nummers worden gehou den, terwijl ook over de uitzending van één Duitse ploeg naar internationale nementen India heeft formeverzocht, zo ver neemt Ass. Press te New Delhi, de Alge- Vergadering van de Verenigde Na ties op 9 Februari a.s. opnieuw bijeen te doen komen ter bespreking van de Ko- kwestie. Ook Nam II, de Noord- Koreaanse minister van Buitenlandse Za ken heeft in een radiorede op een derge lijke bijeenkomst aangedrongen. Vanmorgen kwam de Koreeaanse wa penstilstandscommissie bijeen om een voorstel te ontvangen van de Zweedse ge delegeerde, om alle nog niet gerepatrieer de krijgsgevangenen op 23 Januari als burgers in vrijheid te stellen. Inmiddels heeft Maxwell D. Taylor, be velhebber van het achtste (Amerikaanse) leger in Korea verklaard, dat, indien de try.' pese k,mploer,Schapp.n - ln bM^i|«en ln h«t ultvo.r.11 ».n d. plMn.n voop overpenEtemmlng werd bereikt. Een en d« 'vaeu.lle ven vluehtel n.en. enlk, ander iel nu ter goedkeuring een de be- mogelijk rou lelden lot lotale herv.ttmg sturen van beide organisaties worden der vijandelijkheden. Het achtste leger voorgelegd. 'was op alle eventualiteiten voorbereid. Hermann Zaiss maakt school Gereiomeerde kanselboodschap tegen de dwalingen van deze leer De bekende musicus Cor Kee, orga- st van d eRonde Lutheree Kerk in Amsterdam, is leider geworden vi godsdienstige groep in Zaandam, over in de Zaanstreek dnik gesproken wordt. De kerkeraad van de Gerefor meerde Kerk van Zaandam heeft enige tijd 'geleden een kanselboodschap afge kondigd over deze beweging, die kenne lijk onder invloed staat van Herman Zaiss uit Wuppertal. Cor Kee was in Zaandam reeds jaren geleden bekend als een man, die pal stond voor de zuivere leer der schrift en enige jaren geleden hield hij ln der Zaandamse Geref. kerken een spraak in een samenkomst van inter kerkelijk evangelisatie-Instituut. Veer tien dagen later sprak hij in de Herv. kerk aan het Hazepad. Sindsdien wor den daar diensten gehouden. De „Cor- Keegroep" met haar ambten instellingen openbaarde zich al spoe dig als een niet alleen inter- maar ook buiten-kerkelijk gezelschap, althans blijkens haar optreden zich van de„of- fidële kerk" algemeen distantiërend en voor zich het monopolie opeisend van de gaven des Heiligen Geestes. DaarbU werd de z.g. gebedsgenezing wel heel sterk op de voorgrond gezet terwijl de wonderlijkste invallen werden toege schreven aan de leiding van de Heilige Geest. Meermalen spraken predikanten met de leider hierover, maar zonder resul taat. Cor Kee beweerde niet anders te kunnen. Hij ergerde zich als In zijn kanselboodschap zegt de Ge reformeerde kerkeraad o.m. dat elke ware geestelijke opwekking zich heeft te houden aan de gemeenschap der kerk en aan de door God ingestelde ambten. De kerkeraad besluit met de vermaning, dat de leden de geest dezer dwaling standvastig zullen wederstaan. De nieuwe koers" Malenkoi praat met ontevredenen Premier Malenkof van Rusland heeft de laatste weken uitgebreide reizen door zijn land gemaakt om zich persoonlijk de algemene toestand op de hoogte te stellen. Verscheidene buitenlandse legaties heb- en aan hun regeringen gerapporteerd, dat Malenkof de vorige herfst in de kust gebieden langs de Finse Golf persoonlijk de schade heeft opgenomen, door een or kaan veroorzaakt en de steunmaatregelen voor de getroffen bevolking heeft ge regeld. Over deze orkaan heeft de Rus sische pers nooit iets geschreven. Onlangs kwam Malenkof zonder voor afgaande aankondiging te Kief aan en verscheen daar plotseling in het nationale theater in de loge, gereserveerd voor hoge eregasten. Op zijn reis door de Oekraine bezocht Malenkof verscheidene collectieve boerderyen en sprak met on tevreden boeren over hun moeilijkheden. Het schijnt dat Malenkof pogingen doet, gruwelijk aan tal van dingen tot het werkelijke volk door te dringen, in zijn eigen kring, maar „dat is de er- Alle publiciteit wordt door hem zorg- gemis van het geloof en de Here heeft'vuldig vermeden. mij deze weg op gedwongen, ik kan, en Stalin was vrijwel in twintig jaar niet ik mag niet anders". meer in de Sowjet-Unle op reis geweest. Toen kwam mogelijk mede onder In-1 Zijn vacantiereizen naar de Krim maakte vloed van Herman Zaiss, de begeerte hij in speciale, van zware gordijnen voor- In zijn hart om als bezegeling van zijn zlene treinen. Diplomaten geloven, dat bekering de doop met de Heilige Geeat, Malenkof» reizen «en onderdeel vormen de doop door onderdompeling, te mogen Ivan zUn ..nieuwe koers". ontvangen. Enige maanden geleden ls dit geschied in het sportfondsenbad en Ter gedachtenis aan de Deense pre- daama zijn vele anderen uit Amster- dikant-dichter Kaj Munk, die tien jaar dam en omliggende plaatsen oa. Zaan- j geleden, in de nacht van 4 op 5 Januari dam. waarbij enkele Gereformeerde be-11944, bij Silkeborg in Jutland als ver lijdende leden, hem hierin gevolgd. I zetsstrijder een slachtoffer van de Daarna hebben zij samen in Amsterdam Gestapo werd. is op de plek waar hij avondmaal gevierd. Ivicl. een granieten kruis opgericht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5