SS!!1*! Grootse reünie van mannen van het Oude Vierde ■BFfbPI ri „Eén dag soldaatje spelen" - maar ook de gevallenen werden herdacht Naar een „overkoepelende" Mulo in Voorschoten? Ongewisse factoren in de export van tuinbouwproducten Grepen uit de geschiedenis van het Vierde 354 NIEUWE LEIDSCHE COUHANT MAANDAG 11 JANUARI 1954 „Wie heeft et suiker ia de erwtensoep gedaan (Van een onzer verslaggevers) Leiden is Zaterdag voor één dag weer garnizoensstad geweest voor het voormalige Vierde regiment infanterie, ofwel van „Het Oude Vierde". Dit regiment werd op 9 Januari 1814 bij besluit van Koning Willem I op gericht. Het heeft bestaan tot 1940, want na 1945 keerde het in de nieuwe legerorganisatie niet terug. Zijn traditie werd overgedragen aan het garde regiment fuseliers „Prinses Irene". Het regiment zelf kon dus verdwijnen, maar wat nooit heeft kunnen verdwijnen en wat nooit zal verdwijnen, zolang er nog twee „oude jongens" van het vierde in leven zijn, dat is de band van waarachtige kameraadschap, die de ex-infanteristen van dit legeronderdeel tot een hechte eenheid heeft gemaakt. Hiermee is vast geen woord te veel gezegd. Van meet af aan heeft er bij de reünie van Zaterdag, waarbij de 140ste verjaardag werd gevierd, de traditionele 4 R.I.-stemming geheerst, een stemming van „Laten we nou nog eens weer voor één dag soldaat zijn", wat dan ook logi scherwijs het motto was, waaronder de reünie werd gehouden. Dat hield vrolijk heid in, grappenmakerijen, over en weer bevelen geven, die toch niet werden ge hoorzaamd per slot was iedereen in zijn burgerkloffie en het ophalen van herinneringen aan de manier, waarop het „slapie" je wist te flessen door je een overjas zonder knopen in de maag te, „splitsen" of je de veters uit de „kistjes" te halen en er zijn eigen voor in de plaats te leggen. De mooie kant dus. Maar dat was op het programma deze reünie allemaal van latere Eerst werden om drie uur 's middags, toen iedereen op het binnenplein van de Mors- poortkazerne om de te onthullen gedenk plaat stond geschaard, de hoofden ont bloot om eerbiedig de doden van „He1 Vierde" te herdenken. Eén minuut lang konden de gedachten in stilte tussen het verweg stad vrij teruggaan naar de dagen var 1940, naar het heftig omstreden Valken burg, naar het eiland van Dordrecht er naar de RaamstellingDaarna hernam het leven zijn rechten. De gedenkplaat zou worden onthuld. De onthulling Het v 939, dat de oud-militairen van het vierde R.I. een gedenkplaat aan boden ter herinnering aan de viering var het 125-jarig bestaan van 4 R.I. in da jaar. Door het in dat jaar plotseling af kondigen van de mobilisatie was er geen gelegenheid meer, de plaat officieel te onthullen. Zij werd opgeborgen in het legermuseum „Generaal Hoefer" te Lei den. Het Vierde maakt van uitstel wel geen afstel, ook al duurde het uitstel vijftien jaar. De plaat kon eergisteren toch plechtiglijk worden onthuld. Na het in acht nemen van de minuut stilte opende de majoor b.d. M. Verhoe ven, voorzitter van het reünie-comité Oude Vierde" dat, tussen haakjes, me de organisatie van de reünie een paar gulden sporen heeft verdiend de plech tigheid met een korte rede. Even herin nerend aan het feit, dat de onthulling al vijftien jaar eerder had moeten plaat? hebben, zei majoor Verhoeven: „Ik m dat op ons, oud-4 R.I.-ers, het woord toepassing is: Zij, die geloven, haasten niet. Wij hebben bange jaren doorge maakt, maar wij hebben altijd geloofd, dat de tijd voor de onthulling van de ge denkplaat aan de muur van de Mors- poortkazerne eens zou komen." Spr. herinnerde verder aan de grootse viering van het 125-jarig bestaan R.I. in 1939, een viering, die onvergetelijk is geworden voor hen, die haar maakten. Doordat de organiserende missie toen wat geld overhield en door de offervaardigheid van 500 oud-gedien- den kwam er toen die gedenkplaat, die nu dan is onthuld en dié tot in lengte van dagen de gedachten terug zal voeren naar het 125-jarig bestaan van 't Oude Vierde door de inscriptie: „Ter herinne ring aan het 125-jarig bestaan van 4 R.I. Aangeboden door oud-gedienden. 1814 9 Januari 1939." Zouden de dienstplichtigen van nu wel beseffen, dat de dienstplicht toch nog wel wat anders inhoudt dan de onaangenaam heid, afwezig te zijn van huis en hof en van onder krijgstucht te verkeren?, vroeg majoor Verhoeven zich af. Zouden zij dat nu beseffen, als zij zien, dat ruim 1200 militairen, die hebben gediend in dat het leger weinig populair was bij het Nederlandse volk, hier bijeenkomen de oude banden van kameraadschap te hernieuwen? En beseffen degenen, die weer tegen militaire voorlichting op de middelbare scholen ageren, wat hier daag gebeurt? Majoor Verhoeven bracht dank aa len, die er toe hadden meegewerkt de reünie te doen slagen, ln het bijzonder aan de commandant van de kokschool. luitenant-kolonel H. W. Gerth van Wijk en aan de officieren, onder-officieren manschappen van de school, die een vrije Zaterdagmiddag opofferden. Hierna ging kolonel tit. b.d. H. Buurman, voormalig commandant v; R.I. van 14 April 1937 tot de capitulatie in 1940 over tot de onthulling van de ge denkplaat, op verzoek van de voorzitter van het reünie-comité. Ten slotte droeg majoor Verhoeven de plaat over aan de garnizoenscommandant. Deze aanvaard de haar met een korte toespraak. de reünisten op deze feestdag verder dreef; dat staat buiten kijf. Maar ook staat buiten kijf, dat die gezellige bijeen komst in de gebouwen van de Morspoort- kazerne misschien het mooiste gedeelte van de reünie geworden is. Even afge zien dan van het snert eten in de Doelen kazerne, want als er één onderdeel van het programma bij de oud-infanteristen in de smaak viel, dan was het wel dat snert-eten in de Doelenkazerne. Al die 1200 reünisten zullen thuis wel eens de snertpan op tafel krijgen. Maar snert smaakt nooit lekkerder dan wan neer je er voor in de rij moet staan, je bord wordt volgeschept uit een grote gamelle en de tafel, waaraan je zit, noch een zeiltje, noch een damasten laken En ten slotte smaakt je de groene erw tensoep nooit lekkerder, dan wanneer je weet, dat je slapie een flinke schep sui ker op de bodem van zijn bord heeft lig gen Zaterdag was er een slapie, dat in die beroerde omstandigheid verkeerde. Maar hij liet niets merken cn liet alleen even later, toen de oud-soldaat, ^ie hem dat geleverd had, zijn aandacht ergens anders bü had, een lepel snert tergend langzaam boven de rug leeglopen. Voor zover wjj weten, heeft de geen kwaad vermoedende suikcr-in-de-erwtensoep- boosdoener de hele verdere dag met dei averechtse decoratie rondgelopen. Feestavond toe Het reünie-comité gaf na de snert feestavond toe. De stadsgehoorzaal kreeg het benauwd van zoveel reünisten en mes. Naar een voorzichtige schatting ren er vijftien honderd mensen bijeen in twee zalen. Jammer, dat de hele fami lie niet bijeen kon blijven. Maar gekan kerd werd er niet. Veronderstel, zou eer reünist zeggen. Toen om 8 uur de oud-commandant, kolonel Buurman, de zaal binnen kwam. kreeg hij een ovatie van zijn mannen, openingswoord werd gesproken door joor Verhoeven. Hij had slechts één ding te doen, zei hij; ook de dames nog eer welkom toe te roepen. Het aangekondigde optreden van hel R.A.O.-variété van de Koninklijke Land macht kon door omstandigheden niet doorgaan. De Koninklijke Luchtmacht sprong in de bres. Zo heeft men dan toch kunnen genieten van een aantrekkelijk amusementsprogramma met accordeon- muziek, zang, droge Westfriese humor en voordracht. Eén van de hoogtepunten was het zingen van het reünielied van 't Oude Vierde, waarvan het laatste refrein luidt: Het oude vierde, mjjn oude vierde, Dat is bij ieder hier altijd nog bekend. Waar wjj ook wonen. Wij zullen komen Op elk festijn van 't vierde regiment! :ns de oud-soldaten van 28 R.I., het „kleinkind" van 4 R.I., drie hoera's uit bracht op „grootvader". En één door de ve-kapitein Vlug. Hij dankte namens de oud-strijders het reünie-comité voor rganisatie van de reqnie. Zeer te- Stram, salueerde kolonel tit. b.d. H. D. Buurman, oud-commandant van 4 R.I., toen Werkmans Wilskracht het Wilhelmus inzette na de onthulling van de gedenkplaat. Foto N. van der Horst Openbaar en neutraal onderwijs kampen met ruimtetekort In het voorjaar van 1953 heeft de oudercommissie van de openbare lagere school contact gezocht met het bestuur van de vereniging Neutrale Kleuterschool, om on derwijsproblemen in de gemeente te bespreken. Uit dit contact is een adviescom missie voortgekomen, die thans de leden onderwijsproblemen in Voorschoten. Wat de openbare lagere school betreft, het hoofd is mét de commissie van me ning, dat vermoedelijk reeds in Septem- 'an dit jaar de leerlingen van de be staande school niet meer allen in het ge bouw kunnen worden ondergebracht. Ge- de zeer snelle groei van Voorschoten dringt zich de stichting van een tweede openbare lagere school op, die voorlopig vee klassen zal behoeven. De neutrale kleuterschool kampt met ernsiig ruimiegeorek. Lr zitten 80 leer lingen in twee daarvoor veel te kleine lo- i heeft gezonden Het jaar 1953 was niet slecht voor de land- en tuinbouw (Van onze sociale redacteur) JLJANDELSPOLITIEK Is de kunst van het bereiken van het bereikbare. Het be hoort tot de taak van het bedrijfsleven, die artikelen te produceren, in die vorm en in die mate, dat ze omgezet kunnen worden. In onze tuinbouw is de voorwaarde om deze te kunnen leveren, in belangrijke mate aanwezig. Mr V. G. M. Marjjnen betoogde dit ln een breed referaat, dat h(j dezer dagen hield voor een select gezel schap van tuinders, die naar de tuinbouwconferentie van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond waren opgekomen. zich voor ogen gesteld de zeer goede houdingen, die op onderwijsgebied tussen de stromingen steeds hebben geheerst. Deze Mulo zal de gelegenheid moeten bie den, het gewenste godsdienstonderwijs aan de leerlingen van alle gezindten vol ledig tot zijn recht te laten komen, aldus de commissie althans. Naar de mening van de commissie zal het te stichten gebouw tien klasselokalen moeten omvatten, namelijk twee voor de lagere school, vier voor het kleuteronder- wijs en vier voor de Mulo. Bovendien kalen. Een belangrijke toeneming van hetopent de bouw van zo'n school de moge aantal leerlingen is te verwachten. Het is j lijkheid een aula op te nemen, die noodzakelijk thans voorzieningen te 's avonds voor de bijeenkomsten van al- lerlei verenigingen kan worden gebruikt, wijst in het slot van hetj De mogelijkheid kan worden overwo- rapport er op, dat de tijd thans rijp is I gen de bouw van deze school te koppe- het stichten van een Muloschool. -;:n ri e van een gymnastiekloxail. Alleen van de o.l. school is reeds te ver-wat misschien financieel voordeel kan wachten, dat in 1955 ongeveer 35 leerlin-j opleveren. N«l,»vond in 't „bouw stichting van een Mulo te komen Binr-'nZaterdagavond voerde het toneelgezel- een week hobben honderd ouders in eonl,ch»P Dulc' uit Schiedam «oor enquête hun inotemmins met dit planj Nut een toneelstuk «an Somerset betuigd. Maulham op: „Het dreigend huwelijk Het De commissie is van mening, dat er een i was een uitnemende vertolking, die door vierklassige Mulo moet komen, die de ide aanwezigen dan ook met een lang- gezindten overkoepelt. Daarbij heeft zijduri« applaus werd gewaardeerd. De damesspelers kregen een bloemetjr 's Middags hadden we een veteraan van het Vierde, van de lichting 1895, de heer W. E. van Leeuwen ontmoet. Wij dachten, dat hij de oudste van de reünisten zou zijn. De heer Van Leeuwen, die uit Alphen aan den Rijn naar zijn oude garnizoensplaats was gekomen, diende bij het 2e bataljon, le comp. Later evenwel bij het snert eten in de Doelenkazeme ontmoetten we de 82-jarige heer G. Warmerdam, Meerstraat 28, Hille- gom. Hij was van de lichting 1891 en diende bij het 4e bataljon, le comp. zei de heer Warmerdam, toen wij hem naar de kwaliteit van de snert vroegen: ,,'t Is ouwerwets, maar vroeger was 't toch nog wel effe voller, 't is wat magerder geworden. Maar smaken doet het best." En hij haalde voor de tweede maal een bord.... Nu moet er onder de reünisten iemand geweest zijn, die nog ouder was. Wij hebben hem niet gespro ken, n\aar we zijn nog nieuwsgierig naar zijn oordeel over het snert eten. Het was in elk geval géén snert-eten. Foto N. van der Horst Snert eten 5 De „hartversterking", die na de ont- bullingsplechtigheid werd genoten, was niet de kurk, waarop de stemming van Mr W. de Clercq veertig jaar advocaat Mr W. de Clercq te Leiden heeft Za- I terdag herdacht, dat hij veertig jaar ge leden als advocaat en procureur werd be ëdigd. Aanvankelijk was de heer De Clercq werkzaam op een Haags advoca tenkantoor, maar op 2 Januari 1915 ves tigde hij zich te Leiden als advocaat. In bet openbare leven van Leiden bekleedt de jubilaris verschillende functies. Wij noemen slechts zijn bestuurslidmaatschap s van de ambachtsschool en dat van het de- r partement Leiden van de Ned. Maat- r schappij voor nijverheid en handel. De Leidse collega's hebben de heer De Clercq i Zaterdagavond in het Vlies een maaltijd aangeboden. Elke officiële huldiging bleef op uitdrukkelijk verzoek van de jubilaris achterwege. Van 4 R.I., dat Zaterdag zo'n buitengewoon geslaagde reünie hield, is al leen nog de kameraadschap over, die tussen de oud-gedienden van dit regiment bestaat. Het regiment zelf hield in 1945 definitief op deel uit te maken van het Nederlandse leger. Koning Willem I vaardigde op 9 Janu ari 1814 een besluit uit, waarbij het re giment tegelijk met andere onderdelen werd opgericht. Eén van die andere on derdelen is het regiment Limburgse Ja gers, dat Zaterdag het 140-jarig bestaan te Venlo heeft herdacht. Het Vierde heeft een roemrijke geschie denis. Mannen van dit regiment dekten in de slag bij Waterloo mede de rechter vleugel van de verbonden legers. Het speelde ook een rol bij het bedwingen van de opstand der Belgen van 1830'31. Na het herstel van de vrede in 1831 had reorganisatie op reorganisatie plaa'.s. Her haaldelijk wisselde het regiment van gar nizoen. De naam „4e regiment infanterie' stamt uit 1842, toen de naam van de 4e afdeling infanterie in genoemde werd gewijzigd. Leiden heeft het Vierde sinds 1 Mei 1861 tot aan de capitulatie in 1940 als gar nizoensstad gediend. Bij de grote spoor wegstakingen in 1903 kreeg het vierde re giment tot taak, de baanvakken bij de garnizoenen Delft, Leiden en Haarlem dag en nacht te bewaken. In de mobilisatie- jaren van 1914'18 was het regiment ln en om Leiden gelegerd. De bataljons wer den ook wel beurtelings in Bussum, Haar lem of Katwijk aan den Rijn gestation- neerd. Het regiement had ingeval van het uitbreken van oorlog namelijk de taak de kust te verdedigen. In 1917 ging het eerste bataljon korte tijd naar Amsterdam, waar ongeregeld heden waren uitgebroken. Na de demobi lisatie in 1918 werd het regiment weer herhaaldelijk gereorganiseerd. In Maart 1938 werd er weer een tweede bataljon opgericht in het kader van een leger-mo- dernisering. Dit werd gelegerd te Weert. In October van dat jaar werd het eerste bataljon op een sterkte van drie compag nieën gebracht. Om deze uitbreidingen te kunnen opvangen, moest de Morspoortka- zeme worden verbouwd. Die verbouwing kwam in 1939 gereed. Het Vierde heeft in de Meidagen van 1940 een hartig woordje meegesproken bij de bestrijding van parachutisten rondom Valkenburg (Z.H.) en op het eiland van Dordrecht en bij de gevechten om de Peel- Raamstelling. In die dagen rustte het be- commissie prijzen vel op de schouders van de tegenwoordig kolonel b.d. H. D. Buurman, die bij de capitulatie het vaandel van het Vierde in Noordwijk verbrandde om het niet in han den van de vijand te laten vallen. Neijoarsvezide van Ons Giunnegerlaand In overeenstemming met het doel van de Groninger beweging om taal, gebrui ken en zeden van het Groningerland in ere te houden, had het bestuur van Ons Grunnegerlaand Zaterdagavond de leden in de Burcht uitgenodigd voor een nieuwjaarsvisite. In de provincie Gro ningen toch was en is Januari de maand, waarin men visites aflegt bij familie, vrienden en buren om elkaar „veul ge luk en zegen" te wensen. Op die visites pleegt men zijn gasten te tracteren op specifiek Gronings ge bak, als „kouke", „olie wieven" en „rol letjes". Deze lekkernijen werden ook Zaterdagavond voorgezet aan de zeer velen, die aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven. Er was trouwens nog veel meer te genieten. Zo oogstten „Klaos en Grait", gestoken in Gronings costuum, veel succes met hun nieuwjaarswens op rijm, waarin de belangrijkste gebeurte- uit 1953 in Stad en Ommelanden de eigen vereniging op originele wijze onder de loupe werden genomen. 1 ook veel gezongen en het eigen gemengde koor Ons Laid demonstreerde onder de leiding van de heer Riks, dat het goede vorderingen maakt. Het bracht enige goed in het gehoor liggende Gro ninger liederen ten gehore. Zaterdag avond kon men zich in alle opzichten voelen als Groninger onder de Gronin- Prijzencommissie te Leiden Woensdag hervat de plaatselijke prij zencommissie te Leiden haar werk zaamheden onder de naam voorlichtings- Agenda voor Leiden Hij overzag hierbij het geheel ize handelspolitiek met betrekking tot de tuinbouw Vóór de dertiger jaren wat die niet nodig, omdat onze tuinbouwpro ducten toen een natuurlijke afzet von den. Maar in de dertiger jaren noopte de crisis onze regering over te gaan tot actieve handelspolitiek. Ook nè de oorlog was die nodig. Het streven grotere samenwerking tussen de landen opende toen de mogelijkheid van multi laterale verhoudingen, met name door de liberalisatie, soms tot een percentage an 90 pet. Toch verkeert de ontwikkeling ln Europa nog in een zeer ongewisse pe riode. doordat het Nederlandse stand punt, dat mèt de politieke de economi sche integratie moet komen, niet alge- aanvaard wordt. Vooral Frankrijk, dat economisch in een zeer slechte situa tie verkeert, geeft hier moeilijkheden Het plan-Mansholt, dat van Europa één agrarische markt bedoelde te maken, is daardoor aanzienlijk vertraagd. In verband met dit alles bezag spr. ook de positie van Amerika, dat uit de oorlog Is gekomen met een zeer sterk productie-apparaat, zowel industrieel als agrarisch. Aanvankelijk kon dit mee gebruikt worden voor de aanvulling van het tekort, ook van Europa. Doch nu het herstel van Europa mee bevorderd door de V.S. bereikt is. heeft Ame rika een overschot van landbouwpro ducten, waarvan de voorraad een waarde van 4 milliard dollar tiadert. Zou het die op de wereldmarkt brengen, dan ont stond een kettingreactie, die de crisis van de dertiger jaren zou evenaren. Van de landen achter het ijzeren gor dijn is de hermetische geslotenheid niet meer zo hecht als voorheen. Men kan zelfs spreken van een sterke drang van Rusland, om tot een zeer sterke verho ging van het handelsverkeer met West- F.uropa te komen. Verwacht mag wor den. dat zich een vergroot handels volume zal ontwikkelen. De omliggende landen Oud en Nieuw Maandag Hooigracht 40, half 45 uur: receptie notaris B. H. Stumpel (80 jaar). Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O., studiecursus „Pen en Penseel" door De stichting amusement De Sleutelstad, drs F. P. Huygens. die staag in ledental groeit, heeft Zater- Foyer stadsgehoorzaa}, 8 uur: K. en dagavond in de zaal van de heer J. J. O., „Afrikaans Avontuur", kleurenfilm Mckc eer. c-vu «nieuwjaarsfeest ge- toegelicht door mr drs Th. Regout houden. Het werd geopend door de voor- Steensehuur 6, 8 uur: De Natuurvriend, i zitter en algemeen leider van de stich- Gulden Vlies, 8 uur: Leidse amateur-! de heer J.-A. Weers. Een groot aan tal jonge leden van de stichting amu seer..e zich de hele avond met vermaaks- spelen of bepaalde de aandacht bij het non-stop-cabaret van het gezelschap Henjo o.l.v. de heer H. H. Dongelmans. Wat de Benelux betreft scheen juist het verschil in de structuur van land en tuinbouw tussen België en Nederland aanvankelijk het grote struikelblok. Toch is de ontwikkeling niet zo onbevredigend als wel lijkt. Buiten de sector van de land- en tuin bouw is de ontwikkeling inmiddels voortgegaan en is in beginsel besloten tot con gemeenschappelijke handelspoli. de heren een rokertje. Onder de vrij tal- tiek Echter wensen dc Belgen voor die rijke aanwezigen bevonden zich ook bur- producten, waarvoor de grens tussen gemeester en mevr. Van der Hoeven. Nederland en België niet vrij is, geen gemeenschappelijke contingenten in „De Sleutelstad vierde dere landen omdat zij vrezen, dat deze contingenten dan positie in de EBU een sterke liberali satie kunnen toepassen. Echter zijn er voor de tuinbouw nog bindingen aan een basis van minimum-prijzen. Italië is hier een gevaar voor ons. In Engeland zijn met ingang van 1 December de tarieven voor landbouw producten aanzienlijk verhoogd. 3*.i Jaar heeft de boerenorganisatie in Engeland in deze richting druk uitgeoefend Daar tegenover staat, dat nu voor vrijwel alle producten de periodes, waarin ze niet ingevoerd konden worden, zijn afge schaft. Een prognose van de ontwikke ling is daardoor niet te geven. 1953Een goed jaar Over dit referaat werd zeer uitvoerig gediscussieerd. Het was dan ook de hoofdmoot en greep precies in het hart van de belangstelling der conferentie gangers. Hedenmorgen sprak de heer A. J. Hartman over „Het borgstellingsfonds en de waarborginstituten". Bij de aanvang der conferentie had de voorzitter, de heer T. Borst, van Leidschendam. vastgesteld, dat het eerste halfjaar van 1953 door zijn koude een regelmatige afzet van de producten had mogelijk gemaakt. Het tweede halfjaar door het mooie weer ongunstiger, in het algemeen mag de tuinbouw dankbaar zijn voor het vele goede, dat 1953 in het bedrijf bracht. Dinsdag Casino. 9.15 uur: K. en O.-filmstudie- kring, „Unter den Brücken" van Helmut Kautner. Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: eerste lus trum Steun Wettig Gezag, propaganda- contactavond. Woensdag Stationsweg 43. half 3: vergadering Ka- ler van Koophandel, nieuwjaarsrede voorzitter T. M. H. van Waveren. Kamerlingh Onnes-laboratorium, 8 en O., natuur-wetenschappelijke ;s „Licht en kleur" door H. Th van Starre. Steenschuur 21, half 8—half 9: zitting voorlichtingscommissie prijzen en huren. gemeentehuis, 7 uur: raadsvergadering. bovenzaal Gercf kerk. Mauritslaan, 8 uur: kringvergadering Geref. vrouwenverenigingen Leiden- Noord, mevrouw De Die uit Leiden over De grendel los wat nu? Tentoonstellingen Lakenhal: Tussen Romantiek en Haag- School (landschappen uit het midden der vorige eeuw) 10—4 uur, (tot 25 Jan.). Rijksmuseum voor Volkenkunde Steenstraat la, zeven eeuwen Ch'nese calligraphie en schilderkunst (collectie dr R. H. van Gulik), 10—4 uur (tot 14 Februari). Prentenkabinet, Kloksteeg 25, 25 u.: Het landschap ln de Noord-Ned. prent kunst (eerste helft 17de eeuw) (tot 30 Januari). Alphen aan den Rijn, Museum Rijnkade 11, 2—9 uur: werken van Paul Citroen, Diana en Johfra (tot 23 Jan.). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, tel. 21313. Feestavond personeel Den Hollander In Den Burcht hebben de leden en do nateurs van de personeelsvereniging „Den Hollander" hun jaarlijkse feest avond gevierd. De voorzitter van de feestcommissie, de heer H Petiet. opende de avond hartelijk welkom aan de heren Den Hollander en hun familie en aan de tegenwoordigers van de zustervereniging oornamelijk Nederlandse producten aebruikt zullen worden. Daartegenover ls het handels politieke voordeel, dat door gemeen schappelijke handelsverdragen het aan te bieden pakket veel ruimer wordt, zodat er toch meer andere producten mee kunnen. Bovendien wordt mogelijk in de loop van dit kalenderjaar het kapitaalverkeer binnen de Benelux vrij, wat ook voor de land- en -tuinbouw goede gevolgen kan Duitsland heeft, door zijn gunstige Gevestigde en vertrokken personen In de week van 4 t/m 9 Januari genoegen „De Landbouw' De feestcommissie kan op deze avond terugzien, igen hebben zich kostelijk geamuseerd net Mary Helvoirt's cabaret. John Kelly vist als conferencier de nummers op de juiste manier aan elkaar te praten. De Anja's brachten met vlotte melodietj. hun accordeons de aanwezigen ln de goede stemming. De muzikale clown Me- drano toverde uit onooglijke apparaten goed-klinkende muziek en Gery wekte bewondering met zijn staaltjes chaamsbeheerslng op een kogel. Gé Ho- fenk begeleidde de nummers op de van hem bekende wijze. Vijf procent in het bakkers bedrijf De bakkers in Leiden en Oegstgeest hebben besloten, hun werknemers de vijf procent loonsverhoging uit te betalen. (Dit ter aanvulling van ons bericht van Zaterdag, waarvan de laatste alinea „ver minkt" in de krant kwam.) Te Leiden vestigden zich: C J G Beek, H. de Grootstraat 3; H D van den Berg, Breestraat 51a; I C Bout kan. v d Tasstraat 8; J A Breukink, Merelstraat 43; N van den Burg, constr. bankwerker, Temminckstraat 29; H Ca- semier en fam., boekhouder, Temminck straat 35; G LF Cloos e.. fam., employé BPM. Vondellaan 14; F HJ Detrie fam., ass. verkoopleider, De Sitterlaan 57; M J Eckhardt. J. de Wittstraat 14: H Verbunt-Enardus, Nieuwe Rijn 22a; G van Erkel en ffm., filmoperateur, Potgieterlaan -29a; S K Goei, T. Slegen- beekstraat 28; A A Gorter, Korevaar- straat 11C; G W Haffert, matroos IKM, Noordeinde 2a: S V Hamman, echtgen. v. Lubbe, Breestraat 51a; W F Hen driks, Rapenburg 87; L J van Amster- dam-Heijdt, steilwar.drijdster, Salonwa gen onder loods D. D. Noordmari, Haag- weg 57; A Heyl, Leeuwerikstraat 45; M A Hock, kapster, Utr. Jaagpad 80a; L C de Romijn-Honcoop. Driftstr. 98: T Hou- wink, apoth. ass., Breestraat 85 Klein Gebbink, bus-conducteur, Schiekade 63: M M Knibbe, onderwijze res. Wasstraat 29; A Koonings, bouwkun dige, a.b „Jan de Witt", Schelpenkade t.o. no. 56; A L Koster en fam. bioloog, Paviljoenshof 28; L J H Lempers, Witte Singel 80; C P Luijt en fam., caféhouder, Breestraat 51; T J W Maarssen, ver pleegster. Rijnsb. weg 10: W J M van der Werf-Mathot. le Binnenv. gracht 24; C. G. Meijer, leerL verpleegster, Rynsb. weg 10; J Ansingh-Milders, secretaresse. Kloksteeg 13a; F Bas-Moes, onderwijzeres LO. Merelstraat 43; N Nelck. Korevaar- straat 11a; C H Oranje, verpleegster, Rijnsb. weg 10; A S van Overstraten Kruysse, Boerhaavelaan 7; A H M Boon van Oijen, Garenmarkt 44; B P M 1 Prickaerts, verpleegster, Rijnsb weg 10; H A Pruim, leerl. verpleegster, Rijnsb. weg 10; J Pijl, Roodborststraat 53; I F van Amsterdam-De Saegher, De Wet straat 26; T J M Schuurman, leerL ver pleegster, Rijnsb. weg 10; A M Siebers, H. Morsweg 90a; R J Stuart, Steen- schuur 8; J J A Tausch, Plantsoen 29: S E Tausk, secretaresse, Lammenschans, weg 25; J E Thijsse, adsp. agent v. po litie, Zijlsingel 51; J Veenstra, zieken verpleger IKM, Noordeindë 2a; C H ds Veer, pijpfitter. Atjchstraat 87; J T van der Ven en fam. koetsier ATO, Schutter straat 11; P C Verbee en lam., leraar NO, Korevaarstraat 9a; M Vermeiden, kantoorbediende, H Kerkgracht 18: J M Wanders, v--pleegster, Rijnsb. weg 10; G D V Weers, leerl. verpleegster, Rijnsb. weg 10; D M Westerwyk Bosdijk, dienst bode, Hooigracht 61; I Wirtz en fam., bedrijfsleider, Gerechtö; S H Wijbregt, Hoogl. Kerkgracht 18. Uft Leiden vertrokken D. Baart, L. Rijndijk 93, Oasendrecht, Prov. weg 40; J. P. A. v. Berge Henegou wen en fam., Aalmarkt 12, Oegstgeest, Hofbrouckerlaan 13; A. M. Blansjaar, De Ridderstraat 22, Waimond, Herenweg 66; M. de Boer en fam.. Lijsterstraat 35, Am sterdam. Leidsegracht 3; J. Roem-de Boo, .4CCW11.B,raM, Hogewoerd 4, 's-Gravenhage, K. de Geer- bage, Van Soutelandelaan straat 36; F. P. C. Cornelisse, Volmolen gracht 6, Indonesië; G. Deenstra, Vinken- straat 4, 's-Gravenhage, Gr. Hertoginne- laan 136; B. Dekker en fam. Schelpen kade 52 A, Losser, Hoofdstraai 94; S. E. Duursma, De Ridderstraat 9, Zevenhui zen, Noordeinde 24; J. M. van Duijn, Van 't Hoffstraat 7, Medemblik, Begijnhof 35; J. A. Edelenbosch, Noordeinde 2 A, Rcn- kum Gld., Oosterbeek, Stationsweg 2; P. L. Eichhorn, Cobetstraat 71, China; G. M. van der Ent. Langebrug 55 A, 's-Graven hage, Snelliusstraat 35; W. F. Eradus en fam., Haarlemmerstraat 89, Noordwijk, J. v. Henegouwenweg 6; H. W. Feitkamp, Rijnsb. weg 52, Amsterdam, Van Bree straat 75; M. J. C. v. d. Muijsenbergh- Geurts, Lorentzkade 49, Eijgelshoven, Kerkraderstraat 57; N. M. Goddijn, Costastraat 13, Australië; H. van Gor- kum, Sterrenwacht 8, Hazerswoude. Zon neveldstraat 18; M. H. Groenewegen, Leuvenstraat 45, Ede Gld., Nieuwe Ka zernelaan 2; H. A. Hafrst, Rembrandt- straat 4, Haarlem, Julianapark 16 rd; H. Hesselink, De L. de Kanterstraat 2 Oegst geest, Fr. Hendriklaan 6; W. van Iter- son, Pieterskerkgracht 14 A. Rotterdam, a.b. Hr Ms „Karei Doorman"; C. L. Jan- son. Oude Vest 35, Zoetermeer, Stations straat 120; P. N. F. Jongenelen en fam., le Binnenv. gracht 24, Utrecht, Burg. Norbuislaan 142; M. K. L. de Kam, Hart manstraat 33, Groot Brittannië; C. Ket, Trompstraat 71, Schiedam, a. b. Hr Ms „De Ruyter"; H. J. M. de Koek, Goejestraat 33. Tilburg, Dr Cuijpershof 2; M. B. J. Koster, Van Hogendorpstraat 5, Voorschoten, Veurseweg 82; H. Kroes en fam.. Hartmanstraat 33, Haaksbergen, Morsinkhofweg; P. F. Kuyl, Rijnsb. weg 10. Voorburg, Kon. Wilhelminalaan 26; E. A. Louis, Breestraat 69, Schiedam, Nic. Beetsstraat 20 B; T. van Gaalen-v. d. Luit. Herenstraat 108 A. Voorschoten, Leidseweg 560; N. J. Maas, Plantsoen 13, Rotterdam, Bergselaan 129 A; P. Meije- rink, Rijnsb weg 10, Groot Brittannië; E. L. Candido-Mlon en fam., Dijkstraat 11, Verenigde Staten van Noord-Amerika; A. Mugge, Gabr. Metzustraat 3, Katwijk, Drieplassenweg 17; M. v. Noort, Rapen burg 57, Rotterdam, Schiedamsesingel 235; B. P. de Planque en fam., Herengracht 63, Groningen, Van Iddekingeweg 52; L. Australië; G. W. Punt, Rapenburg 20, der Post, Toussalntkade 17 A, Eappemeer, Parkstraat 39; J. W. Roem, Langebrug 39 A, 's-Gravenhage, K. de Geerstraat 36; L. M. Simons, Haarlem merstraat 111. Arnhem, Van Wageningen- straat 68; C. Baijeu-Smit. Zoeterw. weg 144, Amsterdam, Linnaeusparkweg 232 hs; P. J. M. van Steenhoven en fam., Plant soen 71, Rotterdam, Meiendaal 146; A. F. L. M. Tepe, Rijnsb. weg 141, Warmond, Herenweg 50; H. C. M. Trossel, Hoge woerd 109, Amsterdam, Nieuwe Heren gracht 103; P. J. Versluijs, O. Singel 58, Rotterdam, Wolph. bocht 503 A; A. Ver- wey. Buitenruststraat 13, Haarlem, Lin- naeuslaan 8; M. L. A. T. M. Vreugde, Boerh. laan 8, 's-Gravenhage, Van Die- penbruchstraat 65; B. N. Wassing, Lange- straat 10. Hazerswoude. Rijndijk 9; H. E. Westerveld, Vreewijkstraat 8, 's-Graven- Inbrekers op pad Donderdagavond werd ingebroken in s cantine van de voetbalvereniging Oranje Groen aan het Zwarte Pad. De ijskast werd opengebroken en enige hon derden chocoladerepen, alsmede enige dozen bonbons worden vermist. Bij de familie P. aan de Irenestraat verschaften ongenode gasten zich Zater dagavond vermoedelijk met een valse sleutel toegang. Een bedrag van f 850 wordt vermist. Zondagavond werd ingebroken b(j de familie W. aan de Stationsweg. Hier kwam men binnen door het openschuiven van een raam. De buit bedroeg f700. Leids dispuut Aeneas adopteert m.s. Aeneas Toen het dispuut Aeneas, deel uitma kende van de Leid6e afdeling der So- cietas Studiosorum Reformatorum, uit de kranten vernam, dat de K.N.S.M. één van haar nieuwe motorvrachtschepen Aeneas had genoemd, besloot dit dispuut zijn naamgenoot te adopteren. Zaterdag kwam een delegatie van dit dispuut aan boord van het schip, liggende aan de Le- vantkade te Amsterdam, waar het gezel schap ontvangen werd door de gezag voerder P. A. v. d. Broecke, enkele offi cieren en vertegenwoordigers van de K.N.S.M. De praeses van het dispuut, de heer J. Vermeijden, sprak er zijn vol doening over uit, dat de K.N.S.M. in het schip Aen»as de held uit de Griekse mythologie eert en hij bood het schip als symbool van de verbondenheid met het Leicfce dispuut van die naam een in het Latijn gestelde oorkonde aan. De gezagvoerder dankte hartelijk voor e eer, het schip en de K.N.S.M. bewezen 1 zei. dat de bul een ereplaats zal krij gen im de salon. Besloten werd, dat de bemanning en het dispuut Aeneas met elkander in contact zullen blijven. Na rondgang over het schip werd de as aangeknoopte verbondenheid van wetenschap en koopvaardij met het zin gen van het Aeneas-lied bezegeld. 131. N.H.R.V. vergaderde De afdeling Leiden van de Ned. Han delsreizigersvereniging vergaderde in hotel Central, onder leiding van de heer C. Swaan. Deze noemde in zijn Nieuw jaarsrede de vooruitzichten voor 1954 niet ongunstig, daar voor de handel een meeT geconsolideerde toestand wordt verwacht Voorts merkte spr. op. dat elke zich zelf respecterende handelsagent en ver tegenwoordiger, naast verkoper ook een goede adviseur voor zijn afnemers moet zijn. Tot slot zette de heer M. Schröder. voorzitter van de plaatselijke propagan- da-commisaie, zijn plannen voor 1954 uiteen. Miniatuur Spoorweg in Leiden Vanavond om 7 uur wordt ln een salon boot, gelegen aan de Turfmarkt, de ten toonstelling van de Ned. Miniatuur Spoor weg Onderneming geopend. Het is een uiterst leerzame en mooie creatie van de heer J. Flaskamp te Haarlem, die jong en oud veel genoegen zal verschaffen. Tot en met volgende week Dinsdag is de ex positie dagelijks geopend van 's-morgens 9 tot 's avonds 10 uur, behalve 's Zondags. Burgerlijke stand van Leiden Overleden: C. E. Link, wed. van Link, 51 Jr; J. v. d. Steen, wednr, 70 jr: H. D. Balk, wednr. 80 jr. Geboren: Sonja, d v G. op 'tHof en S. A. Johnson; Cornelia d v M. H J Compeer en M. C. Heemskerk; Rudin,' v P. van Veen en H. A. Polderman.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3