DE MOEDERNAAM m m m m m m m 0 Merkwaardige traditie in de Grot van Han ZONDAGSBLAD 9 JANUARI 1954 No. 172 J. H. H. Scheyen Kerkrade. Oplossingen Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg. Jan Luykenlaan 12, Den Haag. Nieuwe opgaven De namen van v. Meggelen en v. d. Kwartel zullen voor de lezers wel niet onbekend zijn. maar kwamen toch nog 6leeht« enkele keren in deze rubriek voor. We stellen het dan ook op prijs ditmaal wederom werk te kunnen bren gen van deze begaafde problemisten. In hel vraagstuk van v. Meggelen valt het accent op het fraaie en originele "slot- motief, terwijl v. d. Kwartel de oplossers vergast op een bijzonder mooie bewer king van een bekende slotstand. Scheyen. die we als geregelde medewerker aan deze rubriek kunnen beschouwen, komt eveneens met een keurig probleem, dat ook eindigt in een oorspronkelijk en ver rassend motief. Dit vraagstuk is door de auteur opgedragen aan de heer G- v. Rhee te Kralingseveer. No. 171 H. v Meggelen. Groningen. 0 i 0 a i 1 i 1 m tl 0 0 és 0 m O mm mm BHi i; S 0 «K - mm mm mm Wjg mm Hl - m m m Io:ËL No. 173 P. v. d. Kwartel. Leiden lloritonUal; 2 Soort walvis 6 oogholte 7 vlegel 8 voor 10 tropische ziekte 14 laatstleden 16 kennisgeven 18 water in Friesland 19 volmacht 23 boomloot 25 puntje 26 schrede 27 oosters kleed, man tel. Verticaal; 1 Tijdperk 3 langwerpig rond 4 tovenaar 5 keten zonder einde 8 tropische plant 9 voorzetsel 11 roofvo gel 12 welpenleidster 13 denkbeeld 15 rivier in A/.ië 17 broedplaats 19 meer stemmig koorgezang op bijbelse gewoon lijk Latijnse tekst 20 plant 21 strijdperk 22 voorzetsel 24 akelig. Inzending per briefkaart uiterlijk Donderdagmorgen as. aan het bureau van dit blad. Ui de linkerbovenhoek aan de adreszijde vermelden: „Puzzle- oplossing". Er zijn drie prijzen: 1 5.—, 2. f 2.30, 3 2.50 HoriaonUal; 2 Vet 4 kot 8 ijzer 10 buit 11 sek 13 tegenvaller 18 beemd 19 sop 21 esp 22 kus 24 teil 26 luit 27 kaf 28 kil 29 loom 32 dame 34 pol 35 kas 37 sop 38 galop 40 straaljager 44 Lea 45 over 47 agio 48 mas 49 are m H Jü Hl f>- 0 1198 0 0 0 mm 8 1 w 0 a 8- 0 B H No. 162 (H. Bocrsma) Zwart: 12. 13. 16. 17. 25/28. 32. >it 21. 29. 30. 36. 37. 41. 42. 48 Opl.: 36—31, 48—42. 42x11. 37 17 Een naar onze mening originele methode om tot deze bekende slotstand le komen No. 163 (Joh. v. d Boogaard) Zwart 8 10. 15/19. 23. 26. 28. 29. Wil 20. 31. 32. 34. 35. 37. 39/43. 46. 48 Opl 31—27. 39—33'. 46—41. 48- 42, 35—30. 34—29. 32x5. 5x49 No. 164 (J. Viergever) Zwart: 9/13. 17. 19. 20. 23. 24. 26. 29. 30. 34, 35. Wit 22. 27. 28. 32. 37. 38. 41/45. 47, 49, 50 Opl: 43—39. 37—31 (26 :46). 47—41. 44—40. 50x39. 49—44, 45—40. 38—33. 32x3, 314, 14x50. Prachtig slag- No. 165 (H. Boersma) Zwart 8. 11. 13. 15. 22. 29. 35. Wil: 19. 20. 23. 30. 34. 39. 43. 44 Opl 44—40. 43—39. 39 - 6 Op 13x24 volgt nu 6—1 (29x40), 23—19 en 1X45. •No. 166 (Jos v. Kollenburg! Zwart 2. 7. 9. 11. 12. 16'19 24. 30. 34. 40. Wit: 2t. 25/28. 31. 33. 41. 42. 45/47. 49. Opl.: 27—22 (18x36 gedw.) 42—3.8. 47—42. 49—44, 45—40. 40x 18. 25x3. 3x35 (2—8«. 35x2 (11—16). 2X11. 26—21. (7—12), 21—17 en 46—41 No. 167 (B. J. Pranger) Zwart 7'10. 12. 13. 16. 16. 20. 23. 24. 26. 29. 35. Dam c«p 19. Wit: 17. 21. 27. 30. 31. 37/44. 46. 50 Opl 27—22, 39—34, 37—32.42—37.50—45. 30—25. 25x1. 1—7. 7.X16. 46x37. Een opgave waarop heel wat op lossers gestruikeld zijn. Correspondentie Voor alle opgaven geldt: wit begint er. Alle lezers, die ons nieuwjaarswensen wint. Alle vraagstukken tellen voor de deden toekomen hartelijk dank. Weder- lndderwedstrijd. Oplossingen inzenden kerig wensen wij u allen een voorspoe- binnen 3 weken na plaatsing. dig 1954. ■eg 3 15 cb 16 L D. 17 etui 19 stolp 42 gage 43 19 stolp lam 26 li pikol 22 kulaas 23 stoep 25 30 ooit 31 ballet 33 mode 35 kaal 36 38 ga 39 pa 40 stof 41 rood 46 ra 47 ar. Drie mensen brachten hun leven door lussen beroemde druipstenen. VRAAGT men in Manilla. San Fran cisco. Tokio of Putten op de Velu- wc aan een willekeurige voorbijganger o' hij iets weet van de Grot van Han, tien-tegen-één zal men het antwoord niet schuldig blijven. "In meer dan hon derd jaar hebben millioenen uit alle de len van de wereld de geheimzinnige gan gen in de beroemde grotten van liet kleine Belgische dorpje Han bezocht. In alle talen die men bedenken kan is be wondering geuit voor dit machtige won der van de natuur. En als men de grot ten zelf niet gezien heeft, heeft men er in ieder geval wel eens van gehoord In geen aardrijkskundeboekje zullen de stalagmieten en stalactieten van Han onbesproken blijven. Maar wie kent Hyacinthe Lannoy? Honderdduizenden hebben hem gezien en in gespannen aandacht geluisterd naar zijn Vlaams. Frans. Duits of En gels. waarmee hij toeristen zoals een goede gids oetaamt in korte trekken zo vér mogelijk meeneemt in de geheim zinnige sfeer van de donkere holen en zalen, diep onder de beboste heuvels van hel Belgische Ardennengebied Maar slechts enkelen zullen deze goedlachse gids van de Grot van Han bij naam kennen. En toch. de Grot van Han en het geslacht Lannoy zijn eigen lijk één begrip. IN het begin van de 19de eeuw, toen er nog slechts enkele gangen van de grot ontdekt waren en men begon met de rondleidingen voor toeristen, waren er drie gidsen, drie Lannoy's. Eén van hen was de grootvader van Hyacinthe. Toen deze eerste Lannoy- van-de-grot stierf ria veertig jaar dag- in-dag-uit uren tussen de druipstenen te hebben doorgebracht, werd hij opgevolgd door zijn zoon. die na niet minder dan 52 dienstjaren het ambt van gids weer overdroeg aan zoon Hyacinthe Drie en veertig jaar doet deze Belg mei zijn bloemrijke naam nu de ronde door de grotten, drie maal per dag drie kilometer, zomer en winter iedere dag opnieuw Men kan zich haast niet voorstellen, dat er dan nog enthousiasme is voor het vak van gids. Stelt U zich eens voor: drie en veertig jaar drie maal per dag dezelfde route van drie kilome ter door de donkere gangen, elke hon derd meter hetzelfde verhaaltje ..en hier ziet u and here you see..."; Hyacinthe Lannoy kan de drie kilo meter grot nu wel dromen: iedere druipsteen, die slechts enkele millime ters groter wordt in vele jaren, z i e t hij groeien, ieder meertje, dat roerloos in een loUsplect ligt en ieder stroompje, dat geheimzinnig aan het kcileem kab belt. kent hij. Wij hebtx-n gehuiverd bij de gedachte gedwongen te worden om voor ons da gelijks brood veertig jaar lang uren per dag te moeten toeven in de Egyp tische duisternis van de Grot vun Han. waar van de millioen zaadjes die het „In alle talen is bewondering geuit voor dit machtige wonder pan de natuur". riviertje de Lesse aanvoert, slechts en- kale ontkiemen kunnen bij het licht van een electrisohe lamp... Maar deze 57-jarige telg van het grottengeslacht Lannoy ervaart nog steeds de vreugde van zijn beroep. De steeds weer nieuwe gezichten, vragen en opmerkingen van de groepjes toe risten die hij rondleidt, maken iedere drie kilometer opnieuw een aangename bezigheid. Er zijn dagen geweest, dat Hyacinthe Lannoy een traan heeft moeten wegpin ken. maar er zijn ook excursies ge weest in zijn lange gidsenloopbaan. tij dens welke de ronde Belg zijn buik heeft moeten vasthouden van het Het vorige jaar klonk zijn zware stem door de onderaardse holen voor twee mensen, een bejaard echtpaar van 83 en 77 jaar. dat voetje voor voetje de gids volgde over de glibberige paadjes langs de prachtige druipstenen. „Het is één van mijn mooiste tochten geweest", zegt Lannoy. Zijn Jongste toehoorder was jaren ge leden ver vóór de oorlog een baby. De moeder had het kind op de arm Zij wilde de grot zien en kon het kind Twee jaar aan de Zuidpool (Vervolg van pag 5) lei goederen, dat de gezagvoerder er zijn eerste grijze haren van kreeg. In Londen, waar men een paar dagen ver bleef. kwamen er twee verpakte vlieg tuigen en andere materialen bij. Later in Kaapstad kwamen er nog massa's olie en benzine bij en koesterde de ge zagvoerder zelfs de vrees, dat hij be slist geen honden en geen walvisvlees in zijn hut zou willen nemen. Er was ten slotte nog plaats in de reddingboten, in de mast en op het dak van de stuurhut. Verder was er beslist geen ruimte, hoe wel er later in volle zee nog vier rups- banncarriers. tientallen honden en tonnen walvisvlees bij zouden komen. Geen wonder, dat de „Norsel", beladen als een autobus in het spitsuur, slechts al waggelend op gang kwam om koers te zetten naar Koningin Maud Land. EENMAAL in het Zuidpoolgebied aan gekomen. was de eerste en grootste zorg het vinden van een geschikte lan dingsplaats om daar een overwintcrings- kamp op te bouwen. Dagenlang zocht men langs de onafzienbare ijsvlakten van Koningin Maud Land. Vaak bleef men steken in de ijsbrei. haast even ondoordringbaar als een' drijvend moeras. Het waren geen poolijsschotsen, maar een echte pap. een in elkaar ge perste dikke laag van taai opeengeklon- terde brei van 100 km breedte. Die mas sa kleefde aan de huid van het schip en verstopte zelfs de toegang voor het koel- boord Luchtverkenningen maakten de poolonderzoekers aanvankelijk niet veel wijzer Men ontkwam nauwelijks aan de ramp van door twee ijsbergen te worden verolettcrd. omdat het zicht 500 tot 1000 De Zuidpoolzomer liep op zijn eind en van het Oslose kantoor waar het ver loop van de tocht door professor Sver drup met spanningen werd gevolgd, kw im opdracht binnen om terug te ke ren indien niet binnen een week een ge- scnikte landingsplaats was gevonden Vandaar dc opluchting toen eindelijk een uitstekende plaats werd ontdekt en de hele groep ijverig aan het bouwen ging. terwijl het schip bleef wachten, totdat het kamp definitief was ingericht. HST leven van een groep mannen in een primitieve behuizing aan de Zuidpool is geen vacantietijd geweest Integendeel, men heeft hard moeten werken om het streng wetenschappelij ke programma, dat reeds iaren tevoren was uitgedokterd, tot uitvoering te brengen. Van tijd tot tijd gingen kleine groepen wetenschappelijke werkers er met de ho'idensledcn op uit om onderzoekingen te verrichten. Zij speurden naar de ge heimen omtrent samenstelling van het ijs. zij maten met ingenieuze instru menten de windsterkte, gingen met ster ke microscopen de kleinste diertjes be studeren kortom iedere man had zijn eigen taak óm bij terugkeer een schat van wetenschappelijk materiaal te kun nen overleggen. Twee jaar lang toonde de Zuidpool zijn koude ijsglimlach aan dit kleine tro?pje mannen, dat menigmaal uren vol spanning doormaakte. De treurigsje gebeurtenis was wel het omkomen van drie mannen, die met- ijscarrier in het ijskoude Poolwater reden. Een van de Poolonderzoekers heeft dit verschrikke lijke avontuur overleefd. IN December 1951 kwam het motor schip „Norsel" weer naar Maud- heim om de laatste voorraad goederen te orengen en de mannen naar de be woonde wereld terug te brengen Tevo ren zouden per vliegtuig nog verkennin gen worden gemaakt door een Zweedse vliegergroep. Men heeft luchtfoto's ge maakt van de onderzochte gebieden, ter wijl dc camera's ook zijn gericht op verspreide berggroepen. Op 15 Januari 1952 verliet de „Norsel" Maudheim en behoorde de expeditie, die drie nationaliteiten omvatte, weer tot het verleden John Giaever vertelt in zijn boex, waaraan wij de gegevens voor dit artikel ontleenden, dat hij aan boord reeds met angst dacht aan de officiële ontvangsten, de interviews, voorts radio en pers en de... belastingbiljetten. Met angst en niet met blijdschap, want wer kelijke vreugde kent men op een expe dite slechts twee maal: de eerste keer. dat men de ijsschotsen vóór zich ziet en de Iweede maal als men ze achter zich laat! Uileevers Mij W. de Haan N.V. Utrecht. niet aan dc zorgen van anderen over laten. Het werd een vermoeiende tocht. Zo nu en dan moest de moeder even achterblijven om aan het geschreeuw een eind te maken Dat was in de tijd dat de gloed der fakkels nog rond de druipsteen speelde Nu is er elec- trische verlichting. ZEVEN kilometer van de Grot van Han zijn thans ontdekt. Nóg wor den vele natuurverschijnselen verborgen gehouden achter ondoordringbare rots blokken of onder macabere stroompjes Maar dc ontdekkingstochten zijn thans gestaakt De Naamloze Vennootschap, die de Grot van Han exploiteert, mag trots zijn op het geslacht Lannoy. waar van één der telgen in 1858 tijdens een onderzoekingstocht een belangrijke ont dekking deed door de toegang te ontslui ten tot een der fraaiste zalen van de grot. Nog jaren hoopt Hyacinthe Lannoy zijn beroep als gids uit te oefenen. Een jonge Lannoy staat klaar om de tradi tie van dit merkwaardige geslacht voort te zetten V Misschien zullen Han en Lannoy nog eens in één adem genoemd worden... VOOR öe VROUW Zal Hij véél in 't zand moeten schrijven zijn weer gestart. Aan alle fronten. Op school worden de her sens van onze kinderen weer verder volgestopt flink aandrukken muar!) met jaartallen en grondsoorten, met wetten van Archimedes en van Bog le. met repeterende breuken en axio ma's, grammaire, grammatica. Home- .rus. Cicero en al het andere zeer ge wichtige. wat zij misschien naast hun ellebogen nodig zullen hebben. om niet op de onderste tree van de maatschappelijke ladder te hoeven blij ven staan. Vergaderingen, durend tot midder nacht rijn aan de orde ran de avond: fabrieken, kantoren, organisaties, ver enigingen alles werkt op volle toe- Wij kunnen in dit olies het lied ran de Arbeid beluisteren. Dat is schoon. Dat is: „God roept °"s broeders tot de daad, Wet werk wacht, treedt dan Even verder zingen..,. Dit lied ein digt met deze regels: „en wie zichzel- ren geven u»if, door 't donker rlam men draagt." Dc vorige week slipten wij even de geschiedenis aan van Jezus en de over spelige vrouw en hoe die Farizeeën en Schriftgeleerden dh-uk praatten over die Wetten van Afozjts'. Hier stond dit en dat stond daar zó en diis moest die vrouw gestenigd worden. Het klopte als een bus. Precies zó als wij op onze urenlange vergaderingen kunnen dis- Neem tijd voor het ontbijt Een goed begin is het halve werk: Een goed ontbijt maakt fit en sterk. Dit is weliswaar geen gedicht van va der Cats, toch zouden wij uit de eeuw waarin hij leefde wel iets kunnen leren op het g?bied van het ontbijt. In zijn dagen maakten de mensen zich er vast niet af met een kop thee en een boter ham met jam of muisjes. Het ontbijt moest een flinke basis zijn, waarop men een paar uur voort kon. Een groot deel van onze bevolking be seft dit nog steeds. Velen zijn echter van mening, dat het ontbijt er niet erg op Dit is onjuist, want om te kunnen wer ken heeft ons lichaam voedsel nodig, cn om in de ochtend te kunnen werken, is het goed om te putten uit de energie, die een ontbijt geeft. Of dit ontbijt een kleine, dan wel een flinke maagvulling geeft, is een kwestie van persoonlijke aard en behoefte, maar een vulling moet er in ieder ge val zijn Ga niet met een lege maag Natuurlijk, degenen die slank willen blijven of worden, vallen meer af wan neer ze geen ontbijt gebruiken, dan wan neer ze dit wel doen. Tenminste in dien ze hun schade niet inhalen door la ter op de dag extra veel te eten of te snoepen. Door geen ontbijt te nemen zullen zij zich eerder slap voelen en dat zal toch niet de bedoeling zijn. zij zul len bovendien dc neiging hebben de vol gende maaltijd te veel te eten. Voor iedereen, jong en oud. groot of klein, geldt: ontbijten, met een goed ont bijt Met „goed ontbijt" bedoelen we niet een uitgebreid ontbijt, maar een ontbijt bestaande uit gezonde spijzen: pap van melk or karnemelk en gort. havermout of andere volkorenproduc ten. of volkoren-, bruin-, krop- of regerings brood met kaas als belegging en eeo melkdrank. eventueel fruit erbij. Wij kiezen melk bij het ontbijt, om dat melk eiwitten en andere waarde vuile voedingsstoffen bevat, die de voe dingswaarde van het brood en dc graan producten aanvullen. Brood, havermout en dergelijke zijn op zich zelf al ge zond. maar pas in de combinatie met melk komt deze waarde geheel en al naar voren Dit is niet het geval, wan neer we alleen thee bij het brood drin ken of waterpap maken. Evenals brood en rneik is de combinatie brood en kaas uitstekend, niet te verwonderen, als we bedenken, dat kaas uit melk wordt be- De donkere broodsoorten kiezen we omdat deze rijker zijn aan voedingt- zouten en vitamines dan het wittebrood. Om dezelfde reden verdienen stroop en appelstroop de voorkeur boven suiker. Nu degenen, die slechts een zeer klein ontbut wensen te gebruiken. Laten zij yoghurt of hangop nemen, met wat fruit, of een dunne boterham met een beker melk of karnemelk. En dan degenen, die beslist een paar koppen thee wen sen le drinken op de vroege ochtend; laten zij een melkgerecht vooraf nemen of hun brood met flink wat kaas beleg- gen Hoe het zij laat er een ontbijt zijn. een goed ontbijt, een smakelijk ontbijt. cussiëren en debatteren, met een ons veelvuldig beroepen op de bijbel. MaarJezus schijnt dit allerminst belangrijk te vinden. Ongeïnteresseerd tekent Hij figuurtjes in het zand. Hij legt andere normen aan. Pas als Hij met die vrouw alléén is, richt Hij Zich int Zijn gebogen houding op en over straalt met het licht ran Zijn zoekende liefde haar donker zonde-leven. Ik denk wel eens. dat pas bij de twee laatste regels van het hierboven aan gehaalde gezang. Hij luistert. Ons-zelf géven. Het eigen Ik wegcijferen dus. om ons te geven aan de ander, om te dienen hem of haar, die hulp behoeft, om te zoeken wat verloren dreigt te gaan. Niet alleen m georganiseerd ver band, waar dikwijls ettelijke vergade ringen met veel verloren uren aan verbonden zijn, maar.... strikt persoon lijk. In dit opzicht wordt er véél gezon digd onder ons. Ik denk aan die man. die avond aan avond zijn gezin uit loopt, zich geeft a an kerkelijk- en ver enigingswerk, maar die daarmee z'n vrouw en kinderen op z'n zachtst ge zegd, te kort doet. Nee,, zo één doét niet wat God van hem vraagt Inte gendeel. Er ligt hier een stapeltje beieren naast me. waarin duizend eenzaamhe den mij doen huiveren. Daar is een man, die na de dood van zijn vrouw, in bittere ellende en een zaamheid aan de drank is geraakt en nu één levensdoel heeft: zelfmoord. „Ik leef op de illusie tot zelfmoorcf, dat is mijn enig doel". Iets weerhoudt hem tot nog toe. Géén mensen, want die kijken niet naar hem om. verach ten hem om z'n drankzucht. Hij kent de bijbel, is bij dat Woord van God opgevoed. Toch strekt hij ergens steun zoekend zijn handen uit. Wie mérkt dat? Dc mannen lopen zijn huisje voorbij, op weg naar kerkeraads- of kiesvereniging-vergadering. Daarbin nen is een mens. die in zijn nood schrijft: „Ik voel me als een drenke ling op zee. overal water en toch geen druppel om te drinken, omdat het zout Ik denk aan mijn ongetrouwde Zus ters, die ondanks haar mooie werk kring. dikwijls haar moeilijkheden op sexueel- en op maatschappelijk ter rein zo bar alleen en door mensen on begrepen moeten bevechten'. Een van haar schrijft: „In de kerk voel ik mijn eenzaamheid pas goed Dit is natuurlijk godgeklaagd, ik weet het. Wie durft nu, zittende tussen broe ders en zusters over een eenzaamheid te spreken? En tóch komt dan eerst recht over m'n lippen: O God, wat ben ik eenzaam.' Ik ben zo eenzaam Heer!" Het deugt niet, dat weet ik wel. 't is gebrek aan geloofsvertrouwen, er komt. zeg maar gerust, afgunst bij. Je bent omringd door echtparen, jenge gezinnen, moeders, die uit de kerk op gewacht worden door vaders met de kleintjes en omgekeerd." Even verder schrijft zij over het mo ment in het grote gebed, waar zij nu al jaren vergeefs op wacht: Je sna-fct ernaar, dat zo'n zieleherder nu ook eens speciaal onze noden opdraagt aan God, met de gemeente samen. Wat zou dat je onzegbaar verwarmen van binnen.".... Ik kan niet alles uit deze brief neer schrijven, hoewel ik het wél zou wil len Alleen nog haar vraag om de nood, de strijd van deze alleenstaan den, die er met name in de steden zo vele Zijn, vóór te willen leggen aan predikanten, met wie ik eventueel in contact kom. wil ik ook op deze plaats graag doorgeven. Een andere ongetrouwde, die haar Sint-Nicolaasavond alléén op haar ka mer doorbracht, was het toen toch zo goed te moede, omdat zij de Here zo dicht bij zich voelde. Weer een ander, die alleen met haar Moeder samenwoonde, trof enkele we ken geleden de slag. dat haar Moeder plotseling overleed. „Zo'n slag is ver pletterend en men blijft totaal be rooid achter", schrijft zij. Zó zou ik nog wel pagina's kunnen vullen. Laat dit voorlopig voor ons al len genoeg mogen zijn. Dit jaar 1954 ligt nog onbeschreven vóór ons. Waarmee zullen wij het vul len? Met gesloof, gedraaf en gevlieg om ons boeltje knap te houden? Met ellenlange vergaderingen? Of zullen wij ieder persoonlijk ons in liefde geven aan de naaste? Ons het lot zeer concreet aantrekken van een zamen en ellendigen. die wij op onze weg ontmoeten? Onszelf in de eerste Het moederschap heeft bij alle vol keren en in alle tijden volk en dichter steeds het diepst ontroerd. Is het niet een wonderlijk teken, da' bijna in alle talen van de wereld het woord „moeder" van dezelfde stam is afgeleid en bijna alle een gelijk klinkende uitdrukking daarvoor bezit ten In het Grieks, Latijn, Frans, En gels, Italiaans, Duits en Hollands vindt men de stamgemeenschap met ons „moeder." Het is tegelijk een sym- plaats geven aan hem of haar, die on* het naaste is? Daar is igeen roem of erebaantje mee te oogsten. De gang naar een een zame zal door niemand opgemerkt worden. Maar, waar Jezus vaak in 't zand zal moeten schrijven tijdens on- nut gezwam of gekrakeel, zal Hij zich verheugd oprichten, waar één onzer zich om Zijnentwil bekommert om een ongelukkig of verdrietig medemens. De laatste Zondag in het Oude jaar hebben we in de kerken gebeden voor onze vervolgde broeders en rusfera op Celebes. waar acht ouderlingen ge kruisigd zijn en één dominee doodge marteld is. Zijn wij daarna weer overgegaan tot de orde van de dag, of gedenken wij deze vervolgde broeders en zusters nóg in ons persoonlijk gebed? Het onderduiken in de gemeenschap is zo gemakkelijk God vraagt ran ons ieder persoonlijk de daad voor de me demens. Niet zoveel praten dit jaar. maar doen. Gedreven door Zijn liefde, die éne hier en die andere ginds opzoeken en de helpende hand, het warm meele vende hart bieden. Iets van Uw adem Heer. iets van Uw Geest, iets ran Uw vlam...". MARGARITHA Mhr. A. v. d. S. te Z. Met waar dering voor uw opvattingen over het Kerstfeest vieren, denk ik over de uiterlijke dingen toch enigszins anders en die doen voor mij en vele ande ren niets af van het innerlijk bele ven van dit feest. Als u dit niet ran mij aan wilt nemen kan ik er rerder niets aan doen. Gelukkig zijn het maar bijkomstigheden. Als we mét elkaar maar in ootmoed en aanbidding bij de kribbe neerknielen, zeer reëel daar komen. Mevr C. J v. d B te Den Haag. Hartelijk dank voor uw schrijven. De door it genoemde dominee was mij zeer goed bekend. Af. bool, dat wij allen één stammoeder zijn ontsproten. Dichter en volk hebben met elkaar gewedijverd aan de grote betekenis van het moederschap dichterlijke uit drukking te geven. Het woord „moeder" uit de dicht kunst en uit de woordenschat van een volk schrappen, zou betekenen, dat men een volk van zijn kostbaarste bezittingen zou beroven. De talrijke vervoegingen en samenstellingen als moederlieide, moederschoot, moeder taal, moedertrouw, moedermelk, moe- dergeluk. moederhart, enz. tonen aan welke buitengewone betekenis het begrip „moeder" in het leven en het denken van de volken heeft. De volksmond heeft, zoals in vele dingen, ook over het moederschap de meest diepzinnige gedachten geuit. Zo hoort men: „Bij de zon is het warm, bij de moeder is het de zoon wel." Een Perzisch spreekwoord, nogal wijs gerig. zegt: „De hemel is tot aan de voeten van de moeder." Men wil daarmede zeggen, dat ook het hoog ste, eigenlijk de gehele wereld, aan de voeten van de moeder, dat is tot de oorsprong van alle dingen, liggen moet Een Duits spreekwoord zegt: „Wat de moeder aan het harte gaat, dat gaat de vader slechts tot aan de knie" en een ander: „Geen hoorn des overvloeds. die alle schatten brengt, is rijker dan de moederhand, die ze gent." Over de Moederliefde klinkt het^ „Boven moederliefde geen liefde" en „Moederliefde de beste liefde, God's liefde de hoogste liefde." Dat het hoogste geluk op aarde i3, wanneer men een moeder de zijne kan no°mcn, wordt in het gedicht van Kau- lisch gezegd, waarin o.m. klinkt de versregelen„Wanneer ge nog een moeder hebt, zo dank God en wees tevreden." Het moederoog, dat scherp ziet en door niets kan worden vertroebeld, wordt in een gedicht van Vogel bezort- gen: „Hoezeer ook de zon iJw gelaat heeft verbrand, het oog van de moe der heeft U dadelijk herkend." De trouw van de moeder is vaak bezongen gewordjen. Het mooist wel in de oude spreuk: „Moedertrouw is onpeilbaar, wie een trouwe moeder heeft, heeft een schat op aarde. Hij zorge. dat het haar worde vergol den Welk een wonderlijke aandoening ons bezield, als wij onze moedertaal plotseling, in den vreemde horen, wet;», iedereen. A» e grote dichters en schrijvers heb ben >le moeder bezongen, als het lief ste, wat wij in het leven hebben. „Een moeder", zo schreef een Engels dich ter. „doet ons maar eens verdriet: als ze ons verlaat, voor goed." „Met VaderOh, Moeder vraagt hoe laat u thuis komt

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 9