TALEN Sinds 8 October 18 gevallen van diphterie in Leiden al In de laatste weken werden duizenden kinderen ingeënt Rijswijker naar Rijpwetering ontvoerd Duivenexpositie Het Oosten in Oud Hortuszicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 9 JANUARI 1954 Ofschoon van een epidemie geen sprake is, werd op 16 December de R.K. kleuterschool aan het Levendaal wegens een aantal gevallen van diphthe- rie gesloten. De directeur van de gemeentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst, dokter C. R. Zijerveld, deelde op een persconferentie mee, dat er tot dusver achttien gevallen in onze stad zijn geconstateerd. Het eerste geval werd op 8 October gemeld. De laatste melding geschiedde op 28 December. Dat de uitbreiding van de ziekte ten einde is, kan nog niet worden gezegd. De diDhterie is een ziekte, die veroor- j Een van de middelen om de ziekte XMta Tdtiwre^^he°'lc bestriJden is uiteraard de inenting, kweekt door LÖHler in 1884. tain I Dokter Zijerveld verklaarde, dat on- iemand, die vatbaar is voor de ziekte der degenen, die zijn ingeënt, minder voornamelijk kinderen rrfct de ba-1 gevallen voorkomen. En doen zich 2!%STÏtTSÏÏjSfiï? „^gevallen voor, dan zijn ze vaak min- steking, waarbij het weefsel 'afsterft eni err*stig. De sterftekans is voor zich een grijs-wit vlies vormt. Dit vlies kinderen onder de zes jaar het bevat de bacillen in groten getale. Het meest wordt de keel aangetast, ook op het strottenhoofd en het slijmvlies kun nen- ze een ontsteking veroorzaken. De bacillen zelf blijven meestal op de plaats van de eerste nesteling en drin gen niet verder in het lichaam door, maar de gevormde giften worden gere- sorbeerd en kunnen allerlei organen op afstand ziek maken Als de diphterie een ernstig verloop neemt, zijn dikwijls de lymphklieren zeer sterk gezwollen en zeer pijnlijk, waarbij de hele hals dik kan worden. Omdat in het strottenhoofd de stemban den zijn uitgespannen, kenmerkt zich de aandoening door schorre stem, heesheid en een eigenaardige schorre blafhoest. Wat evenwel deze ziekte zo gevaarlijk maaikt, is, dat de vliezen het nauwe strottenhoofd geleidelijk afsluiten, zodat het kind geen lucht meer kan krijgen. Het wordt gaandeweg benauwder en ver toont intrekkingen van de borstkas bij de inademing. Dan is de toestand levens gevaarlijk en men is vaak genoodzaakt door een operatie de luchttoevoer weer mogelijk te maken. Wanneer de fijnere vertakkingen door de ziekte worden aangetast, is de toestand zeer ernstig, omdat de toevoer van de lucht dan op vele plaatsen wordt belemmerd; zodat een operatie aan de luchtpijp niet kan helpen. Aldus prof. dr E. Gorter in de encyclopaedic Winkler Prins. Een en ander is voldoende om aan te tonen, dat een zo effectief mogelijke bestrijding van de ziekte hoognodig is. Er komt nog bij. dat de diphterie. zo men van de ziekte zelf geneest, verschil lende naziekten tot gevolg kan hebben, waarvan de verlammingen wel het meest ingrijpen. Kleuterschool dicht Begin October dus werd de genees kundige dienst „overvallen" door enkele gevallen van diphtherie. Ze lieten zich niet aanzien als het begin van een epi demie. En het was in het begin ook niet mogelijk een bepaalde bron aan te wij zen. Op 16 December heeft men de kleu terschool aan het Levendaal gesloten. Een overbodige maatregel is dit niet ge weest, als men bedenkt, dat van de achttien gevallen in totaal er dertien van deze school afkomstig zijn. Het is echter niet zo, dat alle kinde ren op de school zijn besmet. Want bij deze dertien gevallen zijn slechts negen gezinnen betrokken, zodat er ook ge zinsinfecties hebben plaats gevonden. Verder is het opmerkelijk, dat de school- gevallen steeds uit verschillende groe pen te voorschijn kwamen, zodat men niet kon zeggen: die heeft die aangesto ken. Dit is een van de reden geweest, dat men de school niet eerder gesloten heeft. Een belangrijke reden was ook de con trole over de kinderen. Het is duidelijk, dat de controle na het naar huis sturen van -de kinderen niet zo intensief kan werken als wanneer ze allemaal op school bijeen zijn. Zodra er een geval in een bepaalde groep werd gemeld, werden de neuzen en de kelen van de gehele groep, personeel incluis, „uitge- En hoe gaat het als de kinderen thuis zijn? Moeder is misschien blij als Jantje even naar het buurjongetje gaat. Ko men de kinderen in die omstandigheden niet veel directer met elkaar in aanra king? Wat bij voorbeeld te denken van het zuigen aan eikaars lollie? Een af doende oplossing geeft schoolsluiting niet. Er zijn zelfs deskundigen, die het nut er van gehéél in twijfel trekken. Van vijlde maand al Tot dusver heeft één geval in Leiden de dood ten gevolge gehad. Men zou dus kunnen zeggen, dat het ziekteproces zich over het algemeen gunstig ontwik kelt. Ofschoon het al of niet optreden van ernstige complicaties nog moet wor den afgewacht. grootst. Met inenten moet dus niet eewacht worden tot de schoolleeftijd. *De inenting kan reeds geschieden bij de vijfde maand! Toen de kleuterschool Levendaal dicht was. is de geneeskundige dienst direct begonnen met de inenting der kleuters. Van 19 December tot 24 December kon den nog 2830 leerlingen van kleuterscho len worden geholpen. Na de kerst wer den de particulieren met de kinderen van vijf maanden tot en met acht jaar via de pers opgeroepen. En het resultaat was. dat in acht dagen 1452 kindeken werden ingeënt. Over dit resul taat is dokter Zijerveld niet tevreden. Velen hebben de oproep niet gelezen, maar er zijn er ook, die er in onacht- Werkprogramma Vandaag is men begonnen met de in enting Van de leerlingen der overige scholen 74 scholen in totaal. De ouders moeten via de kinderen een cir culaire hebben ontvangen. Dit onderdeel van de entingsactie duurt tot en met volgende week Vrijdag. Na Vrijdag ko men de kleuters terug voor de tweede prik en ook de kinderen, die op de op roep in de pers kwamen en van 5 Fe bruari af zijn de andere scholen voor de tweede prik aan de beurt. Op 22, 23, 29 en 30 Januari is er nog gelegenheid voor de overgeblevenen kinderen. Voor deze dagen verschijnen nog oproepen in de pers en we mogen er wel op aandringen, ze aandachtig te lezen. Wij vroegen de heer Zijerveld nog, of hij reeds de indruk had, dat de ziekte tot stilstand gekomen is. Men kan die indruk wel hebben, maar met zekerheid kan het niet worden gezegd. In de achterliggende maan den is er ook een periode van ruim twee weken geweest zonder melding van nieuwe gevallen. En toen ineens kwam er weer een. Natuurlijk is het bemoedigend, dat het laatste van 28 December dateert, maar dat wil niet zeggen, dat het gevaar is geëlimi neerd. Waarmee de directeur van de genees kundige dienst maar wilde beklemtonen, dat inenting nodig blijft, al heeft ze voor dit ogenblik geen betekenis. De inenting werkt alleen voor later voorkomend. Maar elk jaar doen zich gevallen van diphtherie voor. i Agenda voor Leiden Zaterdag Morspoortkazerne. 2 uur: reünie „Het Oude Vierde", 3 uur: onthulling gedenk plaat, half 8: avondfeest in de stadsge hoorzaal. Burcht, 8 uur: feestavond personeel melkfabriek Den Hollander. Zaal Mekel, Hogewoerd 87. half 8: amusementsvereniging De Sleutelstad, nieuwjaarsfeest. Oud-Hortuszicht, 2—10 uur: Het Oosten, postduivcntentoonstelling. Maandag Hooigracht 40, half 45 uur: receptie notaris B. H. Stumpel (80 jaar). Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O., studiecursus „Pen en Penseel" door drs F. P. Huygens. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: K en O., „Afrikaans Avontuur", kleurenfilm toegelicht door mr drs Th. Regout. Steenschuur 6, 8 uur: De Natuurvriend. Gulden Vlies, 8 uur: Leidse amateur- fotografen, „Dieren van nabij", causerie met projectie door J. M. Moerkerk. Dinsdag Casino, 9.15 uur: K. en O.-filmstudie- kring, „Unter den Brücken" van Helmut Kautner. Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: eerste lus trum Steun Wettig Gezag, propaganda- contactavond. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen, Steenstraat 1101 uur (behalve 's Maandags)Werk van prof. dr Willem Einthoven (tot 10 Januari). Lakenhal: Tussen Romantiek en Haag se School (landschappen uit het midden der vorige eeuw) 10—4 uur, (tot 25 Jan. Rijksmuseum voor Volkenkunde Steenstraat la, zeven eeuwen Ch' calligraphic en schilderkunst (collectie dr R. H. van Gulik), 10—4 uur (tot 14 Februari). Prentenkabinet, Kloksteeg 25, 25 u.: Het landschap in de Noord-Ned. prent kunst (eerste helft 17de eeuw) (tot 30 Januari). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doeza- straaf 31, tel. 21313. PUZZLE PROMINENTEN 1. R. H. Schipper, Braassemer- straat 2, Leiden; 2. P. van Duyven- voorden, Randweg 2, Katwijk aan Zee; 3. mevr. B. Gijzenij, Zijlsingel 52, Leiden. Gouden huwelijk Het echtpaar Th. van Griensven M. van Griensven-Lievens. Sumatrastr. 41, is deze weken in zijn gouden bruids Veertig jaar conducteur Voor de heer C. M. de Boer, conduc teur, is het 19 Januari veertig jaar ge leden, dat hij in dienst trad bij de N.Z.H.V.M. Een dokter nodig? De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Van Bockel, De Graaff, Kors, Mastenbroek en Van Wingerden. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 9 Januari 13 uur tot Zaterdag 16 Januari 8 uur waargenomen door apo theek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Zo ondergaan in deze dagen duizenden Leidse kinderen de prik van de inenting tegen de gevaarlijke diphtherie. De n met de witte jas is dokter Zijerveld. Foto N. van der Horst Propaganda-avond Leidse Chr. Besturen bond In verband met de grote belangstelling werd gisteravond een tweede propagan- davergadering ge tonden van cl? Leidse Chr. besturenbond. Nu sprak over net onderwerp „Eén vraag uw antwoord" de heer C. van Nierop. Hij wees er in zijn propagandatoespraak op, dat op so ciaal terrein on; zag wekkende veranderin. gen hebben plan's gevonden Vroeger heerste de re :hto.:,rsheici. landelijk 'en plaatselijk. Le.èen weet daarvan mee te praten. De betets? a; beider s werden ge middeld vijftig jaar oud. Vervolgens stond de heer Var. Nierop stil bij de vraag, waarom men lid ,5 van de Chr. vakbeweging. He! gaat niet in de eerste plaats om een mate.iéle be langenbehartiging. maar om hel. betrach ten van gerechtigheid En die gerechtig heid leren we kennen, aldus sor„ in ge hoorzaamheid aan het Woord Gods. Spr. wekte allen op om actief aan liet werk der vakbeweging deel te nemen. Medewerking werd op deze avond verleend door Sempre Avant. met Jong en Jolig. Zy zijn met een goed program ma voor het voetlicht gekomen, waarin ook enkele nummers uit de operetteshow waren opgenomen. Ds J. van der Wiel, Hervormd predikant, sprak een opwek kend slotwoord. Leger des Heils Morgen om 10 uur en om half 8 hoopt ln hert. gebouw van het Leger des Heils aan de Hooigracht te spreken de chef- secretaris van het Leger des Heils in Ne derland, luitenant-kolonel W. F. Palstra uit Amsterdam. I. J. Herweijer met pensioen Gisteren heeft de heer J. J. Herweijer, boekhouder, na een dienstverband van 48 Jaar afscheid genomen van de N.V. „De Condor" voorheen Wilh. Schudel en Co. aan de Papenstraat te Leiden. Des middags was er een afscheidsreceptie, waarop tal vam zakenrelaties en vrienden de heer Herweijer de hand hebben ge drukt. De scheidende boekhouder werd toegesproken door de heer F. A. W. Schu del, directeur, en de heer A. J. Visser, na mens het personeeL Verschillende ge schenken werden aangeboden. De directie deelde mee, dat de heer Herweijer bereid is gevonden als adviseur aan de zaak verbonden te blijven. In Leiden en Oegstgeesl Volksbrood voorlopig niet goedkoper Zoals we gisteren meldden, zal minis ter Manshelt de beschikking, waarin d broodprijzen worden geregeld, op korte termijn officieel in de staatscourant deen afkondigen. In bevoegde kringen wordt verwacht, dat voor tal van provincieste den toch nog hogere prijzen uirt de bus zuilen komen. In afwachting van de definitieve beschikking hebben ook de bakkers in Lelden en Oegstgeest gezamenlijk besloten, de prijzen voor volkswit brood en volksbruinbrood voorlopig te handhaven op het peil van vóór 1 Januariafgehaald 36 cent, thuisbe zorgd 37 cent per 800 gram. De prijs voor puur witbrood (verpakt of on verpakt) is met één cent per 800 gr. verhoogd. De aanvankelijk door de officiële in stanties aangegeven prijzen, zoals die gis teren werden gepubliceerd, zijn dus al weer achterhaald. In deze tijd van ver warring rond de lonen en prijzen is blijkbaar va malles mogelijk. Naar wy nog vernemen, hebben de bakkers in Leiden en Oegstgeest beslo- warring om de lonen en prijzen is blijkbaar van alles mogelijk. In 1954 vier nieuwe scholen in Leiden De gemeente Leiden heeft van het departement van O., K. en W. vergun ning gekregen, in 1954 vier nieuwe lagere scholen te bouwen: twee open bare, één Hervormde en één Rooms- Katholieke. B. en W. menen evenwel, dat in Leiden in 1954 de bouw van minstens 7 nieuwe scholen nodig is. Gezien de uitlatingen van de minister, is het college optimis tisch gestemd t.a.v. de vergunning voo nog drie scholen. Seizoenslijging van de Leidse werkloosheid Op 2 Januari 1954 stonden bij het Ar beidsbureau Leiden 1513 geheel werk lozen ingeschreven, terwijl daarenboven 140 personen op D.U.W.-objecten tewerk gesteld waren. Het totaal beschikbare aanbod geheel werklozen plus D.U.W. bedroeg derhalve 1653. Een stijging ten opzichte van de stand per 26 December 1953 van 96, welke zich in vrijwel alle be- drijfsklasse voordeed en het gevolg is van seizoenfactoren. Verwacht mag wor den, dat de eerstvolgende weken een zelfde beeld zullen vertonen. Een vergelijking van het aanbod van het overeenkomstige tijdstip in 1953 wijst evenwel uit, dat het totaal beschikbare aanbod thans niet minder dan 644 lager ligt. Een aanwijzing van de nog steeds gunstige werkgelegenheid. De vraag nam eveneens iets af, namelijk van 144 tot 124, mede tengevolge van seizoeninvloeden en is in hoofdzaak gericht op jeugdigen 15 tot en met 18 jaar en personeel voor de metaalindustrie. Het aantal werkloos ingeschreven vrou wen nam iets af en bedroeg op 2 Januari 1954: 138. Ook de vraag daalde, hetgeen als een normaal seizoenverschijnsel dient te worden beschouwd Haags Gerechtshof KROONGETUIGE WAS NIET VERSCHENEN Voor het Haags Gerechtshof versche nen een 42-jarige bouwer van kermis attracties uit Leiden, een 36-jarige ker misexploitant uit Leiden en diens broer een 37-jarige sloper uit Hoogmade. Zy waren in eerste instantie resp. veroor deeld tot zes maanden waarvan de helft voorwaardelijk, zes maanden cn zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk voor het openlijk met vereende krachten tegen personen geweld plegen en iemand wedcrrechtglyk van de vrijheid beroven. Nog voor de proe.-generaal de telas- telegging had voorgelezen maakten verdedigers van de exploitant bezwaar togen behandeling, omdat zij de beide andere verdachten in de zaak van cliënt wilden horen als getuige. De raads lieden, mr H. M. Huygens en mr J. A. Schuering, schetsten het belang hier van hun cliënt en wezen er op, dat het O.M. deze behandeling ook vaak toepast De procureurgeneraal maakte bezwaar tegen het verzoek en meende dat het O.M. alleen verdachten als getuige hoort wanneer het algemeen belang vraagt terwijl het hier het belang een verdachte is. Mr Schuering vond het belang van de verdachte tevens een al gemeen belang. Na raadkamer wees het Hof hert verzoek van de raadslieden af. In het kort werd hierop de geschiedenis opgehaald. Hert drietal had grote bedragen te vorderen zo betoogden zij van zekere S. in Rijswijk. Deze kwam maar over de brug. Toen togen zij op 2 Juli j.L met een volkswagen naar Rijs wijk, waar de 42-jariige verd. een onbe vredigend onderhoud had met S. Later S. op de fiets over een jaagpad in de richting van Delft gegaan. De mannen waren hem achterna gereden en hadden hem beetgepakt en vrij hardhandig in de wagen gesleurd. Vervolgens waren zij S. naar Rijpwetering getogen waar zij hem m een schuur een verklaring wilde later, ondertekenen. Men had S. vervolgens naar hert huis van deze verd. gebracht waar men aanbood dat S. het bloed van de worsteling van zijn gezicht kon afwassen. Hierop had men S. weer naar huis gebracht. De 'Zaterdagmiddagvliegers-a postduivenvereniging Het Oosten opende gisteren in Oud Hortuszicht een clubtentoonstelling, die ook vandaag nog te bezichtigen is. Keurmeester Alb. Buyt had veel waardering voor het ingezonden materiaal-. Obsessiefilm van een groot regisseur Men heeft wel eens de vraag gesteldof het zieleleven van de mens, en dan speciaal storingen in dat levennu wel in een adequate filmvorm zou kunnen worden uitgebeeld. Er zijn voorbeelden van volslagen mislukkin gen, maar gelukkig zijn er ook regisseurs, die deze uiterst moeilijke taak met waar meesterschap hebben vervuld. Eén van hen is Alfred Hitchcock, die met „Obsessie" een boeiend gegeven op uiterst suggestieve wijze heeft verfilmd. drongen verschrikkelijk gebeuren uit zijn kinderjaren. De dan volgende liefdeshistorie Onder de ban van de achtervolging door de Justitie, die de directeur er van verdenkt in de plaats te zijn getreden van de spoor loos verdwenen aangekondigde nieuwe directeur, is verteld met grote soberheid. Hitohcook is ook niet de man van de gro ve effecten, hy zoekt het meer in fijne nuances, en had daartoe by voortreffe lijke acteurs als Ingrid Bergman en Gre gory Peck alle gelegenheid. Het complete geheugenverlies, in de geneeskunde bekend staand onder de naam amnesia, en het sohulcomplex van de al spoedig op de vlucht zynde pseudo- directeur, worden tot een angstige be klemming onder de doem van de volging. Het uiterst moeilyke proces de genezing is volkomen aanvaardbaar uitgebeeld. „Obsessie" is geen film voor het grote publiek. Daarvoor is dit probleem te moeilijk en men moet toch wel enige psychologisch kennis hebben om te be grijpen, wat er in de ziel van de patiënt omgaat. Maar mensen met een open oog voor ware filmkunst zttllen van een gang naar het Luxortheater zeer zeker geen spijt hebben. G. Tulp. „Obsessie" voert ons binnen in een grote Amerikaanse psychiatrische kli niek, waar de staf wacht op de opvolger van de geneesheer-directeur, die door overwerktheid een instorting heeft ge had. Al heel spoedig na aankomst van de nieuwe directeur blijkt, dat er met hem iets niet in de haaik is. De enige vrouwelijke psychiater bemerkt, dat hij üjdt aan geheugenstoornissen, en boven dien achtervolgd wordt door een onbe stemde angst, voortgekomen uit een ver- Electrolasch Leiden naar de beurs Bedrijf is goed van orders voorzien In verband met de reeds vermelde aan vraag tot opneming in de prijscourant van de Vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam van de aandelen B heeft de directie van de N.V. Neder- landsche electrolasch-maatschappij te Leiden nadere bijzonderheden over haar vennootschap bekend gemaakt. De maatschappij is in 1929 opgericht door de N.V. Hollandsche constructie werkplaatsen, met wie nauvt wordt sa mengewerkt en die in belangrijke mate in het kapitaal van de Electrolasch is ge ïnteresseerd. Over 1952 werd 10 pet divi dend uitgekeerd, voorts 66 2/3 pet in aan delen en 25 pot in contanten over dit be drag. In de eerste maanden van 1953 bedroeg de bruto-exploitatiewinst, na afschrijving, f 860.000. Deze gunstige gang van zaken geeft de directie aanleiding het interim dividend van 4 pet tot 5 pet te verho gen. Over het slotdividend laat zij zich nog niet uit, doch zij merkt op, dat de vennootschap t.a.v. de hoogte niet meer gebonden is door de wet Dividendibeper- king, hetgeen voor 1952 wel het geval Voor het lopende jaar is het bedrijf goed van orders voorzien, zodat een volle bezetting is- gewaarborgd. De resultaten worden met vertrouwen tegemoet ge zien. Nog wordt opgemerkt, dat na de aankoop en het bouwrijp maken van aan de fabriek grenzende terreinen over vol doende ruimte voor uitbreiding wordt beschikt. Ook de geldmiddelen hiervoor zijn aanwezig. Plannen dienaangaande zijn in voorbereiding. De laatste incourante notering der aan delen B bedraagt circa 250 pet. De uitslagen waren: Klasse I (oude doffers boven 800 km): 1 W. Nagtegaal; 2. J. Boekkooi; 3. J. Boekkooi: klasse III (idem van 500 tot 800 km): 1. J. R. Smits 2. W. Nagtegaal. 3 J. Schippers. 4 J. Braxhoven; 5 J. Braxhovcn; 6 J. Boekkooi 7 W. Alting; klasse IV (oude duivinnen boven 500 km): 1, J. Schipper. 2 J. L. de Weerd; 3. J. C. v. d. Weele; 4. J. Braxho- klasse V (oude doffers van 300-500 km): 1. R. L. Lolkes de Beer; 2. W. Nag tegaal; 3. J. Boekkooi; 4 K. v. d. Berg, 5. J. Schipper, 6. H. v. d. Vecht; klasse VI (oude duivinnen 300-500 km): 1 J, Schipper; 2. W. Nagtegaal. 3. J. Boekkooi; klasse VII (oude doffers 100-300 km): 1. W. Nagtegaal, 2. J. Boekkooi; 3. J. R. Smits, 4. J. Smeets, 5. W. Nagtegaal; klasse VIII (oude duivinnen 100-300 km) 1. B. Singeling. 2. J. Boekkooi; 3. J. Boek kooi; klasse IX (oude doffers tot 100 km) 1. J. Boekkooi; 2. W. Nagtegaal; 3. J. Smeets: 4. J. Boekkooi; klasse X (oude duivinnen tot 100 km): 1. J. Schipper; 2. J. Boekkooi. 3. F. Breedijk; klasse XI (jonge doffers boven 200 km): 1. J. Boekkooi; 2. Th. Houthoff; 3. J. Boekkooi 4 J. van Leeuwen; 5. R. L, Lolkes de Beer; 6. H. Kettenis, 7. J. Boeklkooi; klas se XII (jonge duivinnen boven 200 km): 1. J. Stokkel; 2. J. Schipper; 3. L. Bur gers; 4 J. R. Smits; 5 Th. Houthoff: 6. J. Boekkooi; Klasse XIII (jonge doffers 100 -200 km): 1. J. L. de Weerd; 2. J. C. v. d. Weele; 3. W. Nagtegaal; 4. J. C. v. d. Weele; 5. J. Boekkooi; klasse XIV (jonge dulvnnen 100-200 km): 1. J. R. Smits; 2. J. L. de Weerd; 3. W. Nagtegaal; 4. J. Schipper; klasse XV (jonge doffers tot 100 km): 1. J. L. de Weerd; 2. W. Alting 3. J. van Leeuwen; 4. W. Nagtegaal; 5. J. Braxhoven; 6. J. v. Leeuwen; klasse XVI (jonge duivinnen tot 100 km); 1. B. Sin geling; 2. A. v. Gennip; Klasse XVII late Jongen): 1. J. Smeets; 2. J. Boekkooi; 3. J. Boekkooi; mooiste duiven van de ten toonstelling: (oude doffer) J. R. Smits; (oude duivin) J. Schipper; (jonge dof fer) J. L. de Weerd: (jonge duivin) J. R. Smits; (schoonste duif) van de tentoon stelling: J. R. Smits (oude doffer). (Ada Adriaan Blankenstein voor de radio Maandag-middag om drie minuten over half 1 hoopt Adriaan Blankenstein voor de NCRV een concert te geven op het orgel van de Pieterskerk. Het program ma van dit concert, dat tot 1 uur duurt, is: 1. Preludium en Fuga in g van D. Buxtehude; 2a Das alte Jahr vergangen ist van J. S. Bach, 2b In Dir ist Freude van J. S. Bach; 3. Trio over Liebster Jesy, wir sind hier van J. S. Bach; Ricercare van Albert de Klerk. ZES VERENIGINGEN Donderdag derde avond van amateur-festival K. en O. Ook de derde avond van het door K. en O. voor dit seizoen georgani seerde amateur-festival brengt weer enkele voorbeelden van de voortref felijke wijze, waarop in Leiden het amateurisme kan worden beoefend. Op Donderdag 14 Januari zullen name lijk in de foyer van de stadsgehoorzaal optreden: het mannenkoor van de stede lijke lichtfabrieken, het. dubbel gemengd kwartet Musica, de Chr. gemengde zang vereniging Halleluja, de Leidse orkest vereniging Musica en het Leids amuse- ments-orkest Sylvia. De opzet van het festival is niet slechts, de inwoners van Leiden in de gelegen heid te stellen met de plaatselijke ama teurgezelschappen kennis te maken, maar ook en zeker niet in mindere mate om de leden van de deelnemende ver enigingen zelf te brengen tot het kennis nemen en dus ook waarderen van elkan ders prestaties. De belangrijke functie, die amateur verenigingen in het algemeen in het maatschappelijke léven vervullen, behoeft wel niet nader te worden omschrei Wy wekken u gaarne op, Donderdag door uw aanwezigheid in de foyer uw belang stelling voor deze verenigingen te tonen. Leidse politiemuziek Het Leids politie muziekgezelschap geeft Dinsdag 19 Januari een uitvoering in de Stadsgehoorzaal. Voor de pauze wordt een muziekprogramma ten gehore gebracht, daarna kan men genieten de opvoering van de klucht Baron Kneut door het gezelschap Siem Nieuwenhuy- CORRESP. CONVERS. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 Wiener Blut De Hoofdstad-Operette bracht gister avond tn de Leidse Schouwburg een herhaling van de operette „Wiener Blut" met muziek van Johann Strauss. Spel, zang en muziek waren, onder leiding van Otto Aurich en Alfred Salten, weer uit stekend verzorgd. Het gezelschap, de voortzetting van de vroeger zo roemrijke Fritz-Hlrsch-Operette, handhaafde dus zijn traditie. De uitverkochte zaal heeft opnieuw volop genoten Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Wilhelmus zn van W. Freeke en M. Meijwaard; Willem A. C. zn van W. A v. d. Tang en K. M. Gin jaar; Anna M. dr van P. J. de Goede J. M. Remie; Josina C. dr van M. Brou wer en F. van Luijt; Jannetje G J. dr van P. A. G. Spierings en T. W. Ham; Jacqueline dr van D. Ouwerkerk cn J. Neuteboom; Antoinette M. dr a 3. L. N. A. v. d. Meel en J. E. M. a Loon; Hermanus J. zn van J. C. Plug A. Laman; Jacobus A. Chr. zn van J. H. Griffioen en P. C. Schellingerhout; Wil lem F. H. zn van W. F. H Beulink er L. L. v. Oorschot; Cornelia dr van C. de Vreugd en C. van Duyn; Gera M. dr van C. Verduijn en T. Talen; Helena C. Th. dr van B. T. A. v. Beek cn A. van Zijl; Cornelis J. M. zn van P L. Ashmann en M. M. Witsenburg; Johannes Th. A. zn van J. C. Boreje cn J. C. W. Versteeg; Peter B zn van W. J. Laman en S. H. Niemeijer. OVERLEDEN; M. C. J. Lamboo, dr, 7 dg; J. M. Plaisier, dr, 5 jaar. Jhr dr W. H. J. van Asch van Wijck gevolmachtigd minister Aan jhr dr W. H. J. van Asch van Wijck ambtenaar van de buitenlandse dienst derde klasse is voor de verdere duur zijn werkzaamheid als permanent verte genwoordiger van Nederland bij Europees bureau van de Verenigde Na ties te Genève de persoonlijke titel gevolmachtigd minister verleend. De verdachte verklaarde niet met een revolver of een mes te hebben gedreigd. Ook zou S. niet op zijn hoofd zijn gesla gen, maar zou hij zich gestoten hebben bij het „instappen" in de auto. Onge veer een uur a anderhalf uur was men injie schuur te Rijpwetering geweest. 36-jarige verd. ontkende geslagen te hebben. Hij zou alleen maar de fiets S. hebben vastgehouden. Laiter had hij gechauffeurd. Deze verdachte betoog de een vordering van f 32000 op S. te heb ben voor een geleverde machine. Het geld rit in Engeland en een proces is lopende. De 37-jarige verd. tenslotte gaf toe ge duwd te hebben. „Een paar huishoudens gaan zwaar gebukt onder deze man", zei hij. sprekend over S. De president las getuigenverklaringen! voor waaruLt bleek dat drie mannen ge slagen hadden. Een complicatie ontstond bij de behan deling van deze zaak doordat de kroon getuige S. niet was verschenen. De heren Huygens en Schuering wilden in te genstelling met de proc.-generaal geen afstand doen van de getuige. Hierop werd besloten de zaak aan te houden tot 12 Februari as. om 10 uur. Tegen S. zal een bevel tot mede brenging worden uit gevaardigd. Weer veertien dagen gevraagd Bevestiging van de in eerste instantie opgelegde veertien dagen gevangenis straf voor mishandeling requireerde de proc.-generaal bij het Haags Gerechts hof tegen een visser uit Katwijk. Deze had op 11 April jl. in de Voorstraat iemand tegen de grond geslagen. Mr C. d. Marei, de raadsman, voerde aan dat verdachte wat bier op had. Hij staat overigens gunstig bekend. Pleiter ver zocht een voonvaardelijke straf op te leggen. Arrest 22 Januari as. Ondanks verbod toch achter het stuur Bij verstek behandelde het Haags Ge rechtshof een zaak tegen een Groninger die op 16 April te Oude Wetering had gereden terwijl hem de bevoegdheid tot het besturen van een auto was ontzegd. De verdachte was hiegvoor in eerste in stantie veroordeeld tot een maand gevan genisstraf en ontzegging van de rijbe voegdheid voor een jaar. Hij had nu een brief aan de proc. ge neraal geschreven waarin hij verzocht om teruggave van hert rijbewijs. De proc. generaal vond hot gedrag van de ver dachte een tarten van de Avettelijke be palingen. De gevangenisstraf achtte hij juist, maar dc ontzegging wilde hij be paald zien op twee jaar. Het Hof zal 22 Januari arrest wijzen. Technische dag in het Bouwcentrum Hoe meer stopcontacten, hoe meer veiligheid In samenwerking met de Vereniging van Exploitanten van Electricitcitsbedrij- ven in Nederland heeft het Bouwcentrum te Rotterdam gisteren een technische dag georganiseerd, die was gewijd aan dc bouwkundige voorzieningen in verband met de aanleg van eleetrische installaties bij woning- en winkelbouw en utiliteits gebouwen. Ir W. de Ruiter heeft een algemene in- leiding gehouden, waarin hij er om. op wees. dat kort na de oorlog in woningen en utiliteitsgebouwen te weinig voorzie ningen op electrotechnisch gebied werden getroffen. Later moesten er aanvullingen worden gedaan. Hij was van oordeel, dat bij het maken van het bestek en het bouwen reeds rekening moet worden ge houden met electrotechnische voorzienin gen, die in de toekomst voldoende blijken Over Voorzieningen bij Woningen en Winkels sprak de chef der afdeling keu- ringsinstaliaties van het gemeentelijk energiebedrijf te Rotterdam. D. F. A. M. Stornebrink. Deze wees op het grote nut van een voldoende aantal stopcontacten in een woning, waardoor knoeierijen door bewoners, welke levensgevaarlijk kunnen zijn. worden voorkomen. De chef afdeling keuringsinstallaties P.GI.M. te Arnhem, J. Coenraads, sprak over Voorzieningen bij Utiliteitsgebou wen en de chef laboratorium installatie materiaal van de N.V. Kema te Arnhem, G. H. Selis, over Modern, eloctrisch in stallatie-materiaal en de keuring hiervan. Bloembollencultuur in Bovenkarspel 50 jaar De afdeling Bovenkarspel van de Ko ninklijke Vereniging voor Bloembollen cultuur zal op 13 Januari haar vijftig jarig bestaan herdenken. Deze afdeling, de oudste in West-Friesland, organiseert jaarlijks de tentoonstelling van bolgewas sen „Westfriese Flora" en heeft medege werkt aan de totstandkoming van de bloembollenveiling „West-Friesland" te Bovenkarspel, die volgens de verwach tingen in het boekjaar 1953'54 voor een bedrag van bijna tien millioen gulden zal omzetten. Termijnmarkt voor witte kristalsuiker? Het Verbond van de Nederlandse Groothandel heeft zich tot de betrokken minister gewend met het verzoek in Nederland weder een termijnmarkt voor witte kristalsuiker te openen. Hierdoor zou Nederland weer een van de brand punten van de internationale suikerhan del worden met gunstige gevolgen voor de scheepvaart, de havens en het opslag- het verzekeringsbedrijf. Nu kan een termijnmarkt niet werken, tenzij er een afzetmogelijkheid in het binnenland is. Daarom dringt het verbond er op aan, deze mogelijkheid te openen. Volgens het verbond is er haast met de zaak daar Hamburg en Londen spoedig tot de ope ning van een dergelijke markt zullen overgaan*

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3