Arrestaties in Indonesië Zonen van hetzelfde huis Europese integratie Succes van minister Algera in Zwitserse hoofdstad Hef lied der aethergolven AVONTURIERS 2 ZATERDAG 9 JANUARI 1954 "TVE ARRESTATIE VAN EEN AANTAL NEDERLANDERS in Bandoeng onderstreept nog eens de steeds slechter wordende positie van onze landgenoten in Indonesië. De berichten zijn schaars en de Indonesische regering heeft nog niet geantwoord op de vragen die door het Hoge Commissariaat in Djakarta en door het commissariaat in Bandoeng zijn gesteld. Voorzover bekend is, hebben de gearresteerden geen enkel woord van critiek laten horen op de Indonesische regering. Dit zou trouwens onlogisch zijn. Zij hebben gesproken over de slechte positie der Nederlanders in Indonesië en dat is een zaak, waarvoor de Nederlandse regering verant woordelijk is, niet de Indonesische. TTET GAAT HIER IMMERS OM NEDERLANDERS, die hun nationaliteit hebben willen behouden en die daardoor, of mede daardoor, veelal in behoeftige omstandigheden zijn komen te verkeren. Nu is het bekend, dat de Nederlandse regering deze mannen liever niet in Nederland ziet en dat zij een totaal onvoldoende steun ontvangen in Indonesië via de Nederlandse instanties aldaar. Dat daarop critiek wordt geoefend, ligt voor de hand en dat is ook in Nederland gebeurd. De verwerping van de motie-Lemaire door de Tweede Kamer is een pijnlijke herinnering, die nog maar kort achter ons ligt. Maar als Nederlanders in Indonesië critiek uitoefenen op de Nederlandse regering, dan kan dat voor de Indonesische regering zeker geen reden zijn om tot arrestatie over te gaan. Vandaar dat deze arrestaties zo volkomen onbegrijpelijk zijn. En tot dusverre is het een raadsel, waarom zij hebben plaats gehad. Het „motief" van het „complot" kan immers nauwelijks ern stig worden genomen. "jlTAAR BEHALVE RAADSELACHTIG is de zaak ook verontrustend. -L»-l Er zijn in de afgelopen jaren meer Nederlanders gearresteerd in Indonesië zonder dat men wist waarom. En sommige van deze gearresteer den zijn toen 3% jaar vastgehouden. Zij weten nog steeds niet, waarom zij indertijd werden aangehouden. Het verontrustende is nu, dat men nooit van tevoren weet of zoiets zich hier zal herhalen. De laatste jaren hebben wel uitgewezen, dat Indonesië in de practijk geen rechtsstaat is. En het is dan ook zaak, dat de Nederlandse regering en daarmede de Nederlandse instanties in Indonesië terzake zeer diligent blijven. Men zal bij wijze van spreken iedere dag moeten informeren hoe het nu met deze zaak staat en men zal daarmee moeten doorgaan, tot de zaak is opgehelderd. Als wij denken aan het verleden, dan zijn er verschillende gevallen aan te wijzen, waarin Nederland niet of veel te weinig actief is geweest. ALS WIJ DENKEN aan vroegere arrestaties, aan de Nederlandse wapens die de Indonesische regering van de Blitar en de Talisse haalde, dan is het gebrek aan Nederlandse activiteit voldoende geïllustreerd. Men zal ditmaal bepaald veel actiever moeten zijn dan tot dusverre het geval geweest is. En het lijkt ons goed om tijdig een waarschuwend woord te laten horen. Want misschien is deze zaak over enkele weken uit de wereld, maar het is anderzijds zeer wel mogelijk, dat het een van die eindeloos gerekte zaken wordt, zoals wij in Indonesië al meer hebben gehad. Zodra daar Nederlanders bü betrokken zijn, kan het Plein niet genoeg op zijn ver antwoordelijkheid worden gewezen. Het is misschien goed daarop te wijzen, nu officieel vaststaat, sinds de verwerping van de genoemde motie-Lemaire, dat de regering inzake de Nederlanders in Indonesië een politiek volgt van „de boot afhouden". IS HET VOOR EEN NEDERLANDER vaak moeilijk te begrijpen, wat de principiële verschillen tussen de protestants-christelijke politieke partijen in ons goede vaderland zijn, voor een buitenlander is het hele maal een duistere zaak. Als deze de moeite zou nemen, er eens heel lang op te studeren, zou hij wellicht tot de conclusie komen: historisch is het misschien te ver klaren, maarvreemd blijft het toch. Tot welke moeilijkheden dit aanleiding kan geven, blijkt nog eens weer uit het boekje, dat de Documentatiedienst van de Raad van Europa onlangs heeft uitgegeven en waarin een overzicht wordt geboden van de verkiezingen in de afgelopen twee jaren in negen leden-staten gehouden. Ook de Nederlandse verkiezingen van 1952 staan hierin. Nu kan men er nog vrede mee hebben, dat de Anti-Revolutionaire Partij (onbegrijpelijk woord voor buitenlanders) hier als „Calvinistisch" wordt aangeduid. Veel minder is de omschrijving al van de Christelijk- Historische Unie (wat onze buitenlander dwaas in de oren klinkt) als „Luthers". Maar het minst komt de Staatkundig Gereformeerde Partij er af, die in de Franse vertaling als „Hervormde Partij" en in de Engelse als „Politieke Hervormings Partij" wordt betiteld! Welk een rijke bron van misverstanden! "^IJ TWIJFELEN er niet aan, of de Europese Documentatiedienst zal deze schooljongensachtige vertaalfouten rectificeren. Het is echter ook goed de hand in eigen boezem te steken. In deze tijd van steeds toenemende internationale samenwerking dienen de par tijen zich in het internationale verkeer te voorzien van namen, die voor het buitenland begrijpelijk zijn, bij voorkeur namen, die iets zeggen over het wezen van de partij. Socialisten, rooms-katholieken en communisten hebben het in dit op zicht niet moeilijk. Voor de protestants-christelijke partijen ligt dat echter anders, vooral wanneer zij in hun naam hun „principiële" geschillen tot uitdrukking willen brengen. De verschillen mogen er eigenlijk niet zijn. Evenals in het C.N.V. en in de N.C.R.V. behoren alle protestantse Christenen ook op politiek ter rein samen te werken. Wij zijn zonen van hetzelfde huis. DE ANTI-REVOLUTIONAIRE PARTU gaat haar vleugels uitslaan. De 75ste verjaardag, die zij binnenkort hoopt te vieren, wil zij maken tot het beginpunt van nieuwe activiteit, van nieuw élan en nieuwe moed om de huidige politieke problemen aan te vatten. Het rapport, dat het A.R. Adviescollege dezer dagen over de „Euro pese integratie" het licht deed zien, is er een bewijs van. Ook op dit zeer actuele vraagstuk dient de Christen zich te bezinnen. Wij zouden willen zeggen: juist op dit vraagstuk. De beginselen van het Christendom im mers zijn niet aan nationale grenzen gebonden. Het Evangelie geldt voor alle terreinen van het leven in alle landen der aarde. Een Christen kan daarom dan ook niet onverschillig blijven voor hetgeen zich op interna tionaal terrein afspeelt. Met dit gedegen rapport over de Europese integratie heeft het College van Advies der A.R. Partij een zware taak tot een goed einde gebracht. Uitvoerig wordt op alle vraagstukken rond deze kwestie ingegaan en het is van belang, dat men tot het resultaat gekomen is: wij kunnen, ja wij moeten aan de Europese integratie meedoen. TJET RAPPORT geeft ook de wegen aan, die bewandeld moeten worden om tot een daadwerkelijke medewerking te komen. De partij dient personen op te leiden, die zitting kunnen nemen in de verschillende inter nationale organen; er moeten krachten worden aangetrokken, die zich kunnen belasten met het bestuderen der internationale vraagstukken en het onderhouden van internationale contacten; men moet tot nauwe samenwerking komen op internationaal terrein, zowel met de andere protestants-christelijke partijen in eigen land als daar buiten; de voor lichting over internationale vraagstukken zal met kracht ter hand moe ten wqrden genomen; in het internationaal contact dienen ook de protes tants-christelijke organisaties (universiteit, vakverbond, werkgeversorga nisaties, jeugdbonden enz.) te worden betrokken. Er valt dus heel wat te doen. De A.R. Partij heeft in de 75 jaar van haar bestaan echter bewezen, dat zij ook inderdaad, met Gods hulp, wat kèn doen. Te verwachten valt, dat zij ook nu weer de daad bij het woord van het College van Advies weet te voegen. De rector magnificus van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, prof. mr W. G. Vegting (links) hangt de eredoctor in de faculteit der medicijnen, Sir Rudolph A. Peters van Oxford, de cappa om. De pedel der universiteit, de heer Th. Keegel (rechts) is de rector hierbij behulpzaam. Bezorgdheid bij Ü.R. over Friese kwestie „Eenheid van het Ned. volk" in gevaar De A.R-Kiesvereniging Nederland en Oranje te Roermond heeft bezorgdheid uitgesproken over de wankele eenheid van het Nederlandse volk. vooral in ver band met de Friese kwestie. In een motie aan het Centraal Comité en de Kamerfractie van de A.R.-Tweede Kamer-fractie maakt men er bezwaar te gen, dat de Friese taal met een zekere beperking zowel mondeling als schrif telijk in het rechtsverkeer zal worden toegelaten. De eenheid van het Nederlandse volk komt immers uit. aldus de motie, in zijn pnij»p 'aal. Centraal Comité en Kamer fractie worden verzocht zich hierover ernstig te bezinnen en de uitvoering van de voorgenomen maatregel te voorkomen. Prof. Kernkamp naar de West Met gematigd optimisme aan boord gestapt Ik kan Inderdaad wel zeggen, dat mijn collega Donker, prof. Van der Grinten en ik straks met een gematigd optimisme in het vliegtuig stappen. Wij gaan uiteraard met zekere verwachtin gen naar Willemstad. Dit wil niet per se zeggen, dat het overleg daar zal sla gen, maar wij komen er met redelijke voorstéllen, waarvan de basis door de drie partijen is aanvaard, aldus ver klaarde de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. mr dr W. J. A. Kern kamp. op Schiphol, voordat hij met mi nister mr L. A. Donker en prof. Van der Grinten naar Willemstad vertrok om als Nederlandse delegatie in de zo genaamde Kleine Commissie overleg te 'plegen met Suriname en de Neder landse Antilleh over de voortzetting van de in 1952 te "s Gravenhage gehouden Ronde-Tafel Conferentie. Met hetzelfde toestel reisde mr N. Debrot, de verte genwoordiger der Nederlandse Antillen in Nederland, de adviseurs der delega tie drs A. Jonkers en mr Th. van der Peijl, terwijl de derde adviseur, mr W. H. van Helsdingen wegens ongesteld- moest achterblijven. Velen deden hun uitgeleide onder wie gouverneur dr J. van Baal van Nieuw Guinea. Minister Kernkamp wil nog andere zaken afdoen en overleg plegen, voorts zo mogelijk een bezoek brengen aan de Bovenwindse eilanden. Suriname wenst dat een deel der besprekingen in Para maribo wordt gevoerd. Hierover moet nog worden beslist, maar de minister hoopt toch een bezoek te brengen aan Suriname, voor besprekingen en een bezoek aan de landbouwontginning Wa- genlngen. Eveneens vertrok mr Elias. de nieuw benoemde perschef der Caraïbische commissie, naar Trinidad. Hij zal als Praetvaei voor een Nederlands week blad werkzaam blijven en Triniditjes en datjes schrijven. Veerkaartjes werden tweemaal verkocht De Gorinchemse politie heeft aan het licht gebracht, dat drie personeelsleden het veerbedrijf Gorinchem-Sleeswijk veerkaartjes voor de tweede maal heb ben verkocht. Zij hadden tot taak deze kaartjes bij contröle af te scheuren. Zij deden dit echter niet, maar name: ongeschonden in en verkochten ze De opbrengst staken ze in eigen zak. De politie heeft nu proces-verbaal opgemaakt tegen H. van D., W. van 't S. en J. van P. A'damse universiteit eert Engels geleerde De Engelse geleerde, Sir Rudolph A. Peters, hoogleraar in de biochemie aan de Universiteit van Oxford, ontving gis teren bij de viering van de dies der Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam, als eerste de nieuwe felrode cappa, die de Amstserdamse Universiteit voor haar eredoctoren ter beschikking stelt. De cappa is voorzien van het Amsterdamse stadswapen en wordt bij deze gelegen heden op een plechtige wijze door de tor magnificus de doctor honoris c om de schouders gehangen. Het eredocto raat in de medicijnen werd Sir Rudolph Peters verleend uit waardering voor z onderzoekingswerk op het gebied van celprocessen. Promotor was prof. dr B. P. Jansen van de medische faculteit. Er werden nog twee onderscheidingen uitgereikt: de gouden medaille van senaat aan drs P. J. Klopper, voor antwoord op een prijsvraag der medische faculteit, en een eervolle vermelding de Amsterdamse arts P. A. IJkelenstam, eveneens voor een dergelijke prijsvraag. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door de Britse ambassadeur in ons land Sir Nevile Butler. 180.000 Opgezette vogels Vogelpiraat krijgt een boete van j 280 De Apeldoornse kantonrechter heeft dé Utrechtenaar J. G. R., die 180.000 gepre pareerde vogels, eierschalen en vogel nestjes ln twee pakhuizen te Apeldoorn had ondergebracht, veroordeeld tot f 280 boete, nadat f 350 was geëist. Mr J. Suyling, de kantonrechter, vroeg zich ln gemoede af hoe de man er toe was gekomen een zo groot aantal vogels, en dan liefst nog beschermde vogels, te prepareren. Verdachte deelde mee, dat de vogels afkomstig waren van 180 verzamelaars, die er een natuurhistorisch museum van wilden inrichten. Hij beweerde, dat hij beschikt over 2000 medewerkers, die hem van dode vogels voorzien en dat zich daarbij zelfs een kantonrechter bevindt. Al eerder heeft verdachte vier maan den hechtenis gehad wegens overtreding van de vogelwet, maar telkens ontdekt men weer nieuwe verzamelingen. Ook 's avonds kranten op stations te koop Het ligt in de bedoeling van de Neder landse Spoorwegen dat het N.S.-contröle- personeel bij de ingangen naar de per- is dagbladen te koop zullen hebben avonds na sluiting van de kranten kiosken. De datum van invoering van deze nieu- e maatregel en de stations van verkoop worden nader vastgesteld. Waarschijnlijk zijn dit de beide stations in Den Haag en die in Amsterdam en voorts Rotter dam. Utrecht, Leeuwarden, Maastricht. Leiden. Amersfoort, Arnhem, Hilversum. Venlo en Groningen. Slapen (in hotels) wordt duurder De bestuursraad van de Ned. Bond van Werkgevers in Horecabedrijven adviseert zijn leden, om de minimumprijzen, voor logies met ontbijt, zonder bad of douche, zoals die zijn neergelegd in het prijs- advies voor 1953, met het oog op de alge mene kostenstijging te verhogen met twee kwartjes per nacht. Ook dit jaar wordt geen advies gege> ven met betrekking tot restaurantprij- zen. Deze laatste liggen naar mening var de bestuursraad meer op internationaal niveau dan de hotel- en café-prijzen. Zij zijn meer aangepast bij het gestegen kos- tenpeil en zijn door samenstelling en om vang der maaltijden te zeer verschillend om een technisch verantwoord advies te Van het ert van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Naarden toez. (vac. G. W. inTricht) voor bijzondere werkzaam heden geestelijke verzorging onder Rechtz. Hervormden H. Snoep, vicaris te -Gravenhage. Aangenomen: naar Amersfoort (7e pred.pl.) S. P. Nijdam te Kampen. Bedankt: voor Hasselt A. Breure te Zegveld; voor Schoonhoven J. T. Door nenbal te Oene. J. Aalbers te Heelsüm, die bedankte voor Castricum, Dwingelo, St Pancras en Woubrugge. Geref. Gemeenten Beroepen: te Aagtekerke A. van Stuij- venberg te Nunspeet. Bedankt: voor Vlaardingen J. W. Ker sten te Genemuiden. Doopsgezinde Broederschap Tweetal: te Heerenveen R. Hofman te Workum en J. J. J. van Sluys te Den Helder. Buitenpost i 450.95: Gerkesklooster-Stroobos 312.75; Hantum c.a. (alléén Geref. school) 350.50; Huizum f 1.080; Knijpe 85; Ooster- ileland f 229; Emmtn II f 517.25; Schoon- .ord f 261; Marle f 255; Nleuwleusen f 195; Vroomshoop f 566.25; Apeldoorn f 1.843.20: Twello f 111; Amsterdam (Z) III f 2.114.36; ■nsterdam (N) V f 1.234.69; Huizen (N-H) 467 25; Noord Scharwoude f 782.75; Dul>- ildam f 331.16; Rozenburg f 132.97; Schoon- iven f 159.10; Sommelsdijk f 465.25: Melis- :rke f 77 50. Totaal van 375 locale comité's 150.060.86 Aan de heer A. Driesse, leider van de Zondagschool der Chr. Geref. Kerk te Middelharnis, is de eremedaille ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau zilver verleend. De organist van de rv. Gemeente te Nootdorp, J. D. J. Steeneveld, ontving dezelfde onderschei- Haag; Chr Tusschenschool Zuid mej P (tijd.): H< Th Ondersma 1 tooi te Veghel Zwijndrecht (tijd.). Nevelland krijgt steun voor vrije Rijn Nederland en Zwitserland zullen hand in hand te velde trekken tegen de in breuken van West-Duitsland op de vrij heid van de vaart op de Rijn. Dit is het resultaat van de besprekin gen. welke de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, in Bern met de Zwitserse regering heeft gevoerd. Gezamenlijk zullen beide landen in de internationale commissie voor de Rijn- scheepvaart protesteren tegen de eenzij dige Duitse maatregelen, waarbij de Duit se schepen in het verkeer tusen de Rijn havens van West-Duitsland worden be voordeeld boven de buitenlandse schepen. Deze houding van Duitsland, waartegen Nederland zich nu al jarenlang heeft ver zet, vormt een inbreuk op de conventie van Mannheim van 1868, waarbij de vrije vaart op de Rijn wordt verzekerd. Tijdens de besprekingen van mr Algera is gebleken, dat Zwitserland volkomen hetzelfde standpunt inneemt als Neder- Prof. Romme weer aan het werk Prof. mr C. P. M. Romme' is voldoende hersteld van de operatie aan zijn voet om opnieuw aan het politieke leven te gaan deelnemen. Op 13 Januari zal hij weer een uiteraard besloten ver gadering van de Tweede-Kamerfractie der KVP leiden. De Kamer vergadert niet voor 2 Februari in het openbaar. Volgens het programma van de KVP-partijraad, die op 22- en -88 Januari bijéénkomt, zal prof. Romme dit wetgevende orgaan van de partij toespreken. Vlak voor zijn ope ratie-hield prof. Romme een rede voor het KVP-cohgres te Utrecht land en daarom zullen beide landen een gemeenschappelijke actie voeren. Minister Algera was bijzonder tevreden over het resultaat van zijn bezoek. De minister en zijn adviseurs hebben de te rugreis naar Nederland aanvaard. (Advertentie) VOORKOM BENAUWDHEID K als ge volg van zwa- re verkoudheid Reeds bü 't eerste Ift tabletje voelt U 1\ de verlichtende J) en geneeskrach- tlge werking. In handige blik- doosjes 50 cent bü Uw Apotheker en Drogist. POTTER'S LINIA 75e Uniecollecte, 15 lijst lijst 14 f 136.768.33. Onst- edder 1.10; Het conllict met Groningen R.A.I. verweert zich tegen aanval Het bestuur van de R.A.I. heeft ver klaard dat de mededelingen die zijn ver strekt door de organisatoren van de (verboden)/ Groninger Salon 1954 verre van juist zijn. Van een voorstel van R.AJ.-zijde, om de tentoonstelling voor de helft te laten bestaan uit andere arti kelen dan motoren, rijwielen e.d., is geen sprake. Evenmin bestaan bij de R.A.I. plannen om goederen, die op de Groninger Salon zouden worden tentoon gesteld, te laten wegkopen, aldus het R.A.I.-ibestuur. Derde Zonnehuis in Doorn gisteren geopend Het derde Zonnehuis van de Chr. Vér. tot verpleging van chronische Zieken, aan het Drift te Doorn, waaraan we onlangs een artikel wijdden, is dezer dagen geopend door de 'heer M. A. Reinalda, commissaris der Koningin in Utrecht. Dr Meerwaldt gaf een uiteenzetting van het werk van de vereniging en dr R. A. Hoogland sprak namens het tehuis- bestuur. Man uit mast gevallen en overleden De 31-jarige electro-monteur H. J. Af- fourtit uit Amsterdam is gistermid dag op het schip Waterman van de Rot- terdamsche Lloyd, liggend aan de Suma- trakade te Amsterdam, uit een mast ge vallen. De man, die werkzaamheden ver richtte aan de voormast, viel op het acht meter lager gelegen voordek, doordat het touw van zijn veiligheidsgordel brak. Met zware verwondingen werd hij naar het O.L.V. Gasthuis vervoerd, waar hij :is overleden. Bij de oversteekplaats op het Leidse Veer te Utrecht is gistermiddag de 78- jarige Utrechtse voetganger W. J. van A. aangereden door een vrachtauto en kort daarna overleden. ZONDAG 10 JANUARI Hilversum I 402 m: VARA: 8.00 Nieuws 818 Amus muziek 8.45 Sportmeded 8.50_V h platteland 9. telijk leven' 9.45 „Gees- toespraak VPRO: 10.00 ..Geef „js «10.05 V d kinderen IKOR: 10-30 Remon kerkdienst AVRO: 12 00 Sport- spiegel 12.05 Promenade orkest 12.35 „Even afrekenen. Heren!" 12.45 Lichte muziek 1.00 Nieuws 1.05 Meded 1.10 Pianospel 1.30 Lichte muziek 2.00 Boekbespreking 2.20 Opera muziek 3.20 Toneelbeschouwing 3.35 Orgel en piano 4.00 Dansmuziek 4.30 Sportrevue VPRO: 5 00 „Tussen kerk en wereld", caus 5.20 ..Van het kerkelijke erf", caus VARA: 5.30 V d jeugd 5.50 Sportjournaal 6.15 Nieuws 6.30 Hammondorgelspel 6.50 Radio- lympus 7.20 Gram AVRO: 8.00 Nieuws 8.05 „De puzzle-parade" 9.00 „Rijk en geen geld", hoorspel 9.30 Meded 9.35 Strijkorkest 10.05 Actualiteiten 10.20 Gram 10.30 Cabaret 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. Hilversum n 298 m: NCRV: 8.00 Nieuws 8.15 Orgelconcert 8.30 Morgenwijding 9.15 Vocaal kwartet KRO: 9.30 Nieuws 9.45 Gram 9.55 Hoogmis 11.30 „Wie is mijn patroon?" vragenbeantwoording 11.45 Kamermuziek 12.15 Gram 12.20 Apologie 12.50 Hammond orgel en piano 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.10 Gevar muziek 1.40 Boekbespre king 1.55 Gram 2.00 V d jeugd 2.30 Resi dentie orkest 3.40 „Het atoom in dienst van de vrede", klankbeeld 4.00 Fluit en piano 4.10 Katholiek Thuisfront Overal! 4.15 Sport 4.30 Vespers IKOR: 5.00 Herv Kerkdienst 6.00 „Bepaalt de test de waarde van de mens?", caus 6.45 „De Kerk luistert naar Uw vragen" NCRV: 7.00 Kerkelijk nieuws 7.05 Kamerkoor 7.23 Gram 7.30 „Naar Worms", caus KRO: 7.45 Nieuws 8.00 „Die lustlgen Welber von Windsor", opera 10.45 Avondgebed en lit kal 11.00 Nieuws 11.15— 12.00 Gram. Engeland BBC 330 m: 12.15 Caus 12.30 Muz caus 1.10 Critieken 1.55 Weerber 2.00 Nieuws 2.10 Reportage 2.30 Klankbeeld 3.00 Gram 3.15 V d tuinbouw 3.45 Symph orkest 4.43 Caus 5.03 Symph orkest 5.45 Boekbespreking 6.00 V d kinderen 6.50 Caus 6.55 Weerber 7.00 Nieuws 7.15 Concert 8.00 Viool, cello en piano 8.30 „I met a man" 9.25 Liefdadigheids- oproep 9.30 Hoorspel 10.00 Nieuws 10.15 Caus 10.30 Hoorspel m muziek 11.30 Voordracht 11.52 Epiloog 12.00—12.03 Nieuws. Engeland BBC 1500 en 247 m: 12.00 „Have a go" 12.30 Kerkdienst 1.00 Verzoek progr 2.15 Gevar progr 2.45 Idem 3.15 Dansmuziek 4.00 Gevar progr 5.00 Gram 5.30 Lichte muz 6.00 Hoorspel 7.00 Gevar progr 7.30 Idem 8.00 Nieuws 8.30 Lichte muziek 9.30 25. „Ja, hoe zouden ze anders gaan?" vroeg de knecht logisch. Dacht de baas soms, dat ze met een staatsiekoets waren uitgereden! De baas liep de stal binnen en zag de lege plaatsen van twee der kostbaarste paarden. „Wie heeft hun die paarden gegeven?" „Die hebben ze genomen." Tekenen van schrik en toorn kwamen op het gezicht van de baas. Hij draafde naar de keuken. „Je weet toch zeker wel, kok, dat die twee jon gens zijn uitgereden?" „Uitgereden? Waarvoor? Ik weet van niets." „Wie heeft hun dan order gegeven?" Dat wist niemand. „Het is een duister geval", zei de stalbaas be denkelijk. De kok zweeg. Beiden dachten iets. Zou die Dietrich een streek hebben uitgehaald? De stalbaas ging uit op verder onderzoek en stelde de broeder van de slotvrouw in kennis met het geval. Niemand had opdracht gegeven, er was geen twijfel mogelijk, de paarden waren gestolen. Boze woorden werden geuit. Er was reeds een woord in omloop, het woord dronkenschap. Maar nu werd er een ander woord gefluisterd, nog bozer dan het vorige: Vergif. Men wist niet, wie er mee begonnen was, maar het vond zijn weg door alle vertrekken, door de ka mers van de gasten, door de stallen, door de keuken. „Vergif! Vergif!" Schrik kwam op de gezichten, ontzetting in al ler ogen, ieder tastte naar zijn maag, Want de twee helpers uit de paardenstal hadden vergif in de spijzen gemengd en om hun straf te ontlo pen waren ze weggevlucht op snelle paarden. Verslagenheid verlamde alles. Dat kon zo niet blijven, er moest gehandeld worden. „In welke richting zijn ze gegaan?" „Naar het Westen". „Onmiddellijk vier paarden zadelen en vier mannen, twee aan twee, moeten de vluchtelin gen achterhalen!" Zou dat lukken? Ze waren him achtervolgers anderhalf uur voor, de zon stond reeds laag en ze hadden de snelste paarden. Ze konden van rich ting veranderd zijn en straks zou de duisternis alles bedekken. Uitgewerkte orders werden niet gegeven, dat was een fout. De anderen bleven in spanning achter. Sommigen werden onpasselijk en begonnen te braken. Dat verhoogde de onrust. Anderen liepen rusteloos rond, hijgend van ze nuwen, of zaten wezenloos op een bank in fata listische onderworpenheid. Te middernacht keerden de vervolgers terug. UIT HET LAND VAN PRINS BERNHARD dooi K. JONKHEID Ze hadden geen opdracht buitenshuis te over nachten en de volgende dagen de achtervolging voort te zetten. Ze hadden goed uitgekeken en overal nagevraagd, doch geen spoor van de vluch telingen gevonden. Niemand had hen gezien. Maar de geneesheer was een wijze man. Hij stelde vast, dat de graaf was overleden aan een beroerte. XI- De gasten vertrokken niet, maar bleven de be grafenis bijwonen. Dat ging met grote staatsie gebeuren. Eerst werd de dode opgebaard en tentoonge steld in de grote zaal, die van een feestzaal in een rouwzaal was veranderd. Hij lag gekleed in kostbare zijde en fluweel met stiksels van goud- en zilverdraad en brede stroken hermelijn en purper. Ook het slot zag er uit als een dode met ge sloten ogen, want alle vensters waren dicht. Buiten heerste de blijde zonneschijn van heerlijke zomerdag en ook binnen was actie en beweging, onzichtbaar voor de buitenwereld, ge ruisloos en met gesnoerde mond, maar toch jach tig en nerveus omdat alles op tijd gereed moest. Kleermakers en naaisters werkten aan rouw- kledij, boden reden af en aan ten dienste van de gasten, paarden werden uitgezocht en gemeten voor rouwbedekking, zadelmakers bewerkten dof leer voor glansloze tuigen, blinkend koper werd vervangen door zwart. De stalbaas liep zwetend in de gloeiende zon van stal tot stal. Kwamen die twee kwajongens maar terug met zijn mooie paarden! Nog altijd hoopte hij hen weer spoedig aan 't werk te kun nen zetten. Ze behoorden tot zijn beste helpers. Maar ze kwamen niet. De twee mooie zwarte paarden, die hij zo hard nodig had, moest hij missen evenals de hulp van de handige Dietrich en de gewillige Adolf. De nieuwe hondenknecht, Bernts opvolger, had niets te doen, maar bleek als helper zo onhandig of onwillig, dat hij hem terug joeg naar zijn hondenhokken. Ten slotte kwam toch alles gereed. Na een plechtige rouwdienst in de slotkapel ging de stoet op weg naar de grafelijke graf kelder. Voorop liep een edelknaap in rouwkledij, dragende de grafelijke standaard met zwart om floerst. Zwart fluweel, bezet met strookjes wit satijn, dekte de vier paarden voor de rouwkoets, waaraan was vastgehecht het wapenschild der Waldecks. Achter de dode liep zijn rijpaard, vol ledig opgetuigd maar zonder berijder. Mannelijke familieleden en gasten volgden te paard, vrouwen in donkere koetsen. Alle gezich ten stonden strak, alle kleding toonde sober zwart en wit. Ook de toeschouwers stonden sprakeloos. Ze za gen de heerlijkheid der wereld voorbij trekken, waarover het zwart van de dood lag gespreid. 10.00 Gevar progr 11.00 Nieuws 11.15 Plano- spel 11.30 Muzikale caus 11.45 Gram 12.30 Orgelspel 12.6—1.00 Nieuws. Brussel 324. m: 11.45 Gram 12.00 Omroep orkest 12.30 Weerber 12.34 Concert 1.00 Nieuws 1.15 en 1.30 Gram 2.00 Operamuziek 3.30 Gram 3.45 Sport 4.30 en 4.45 Gram 5.00 Oude muziek 5.40 Gram 5.45 Sportuitslagen 5.50 Gram 6.00 Koorzang 6.30 Godsd halfuur 9.00 Symph c 10.15 Gram 11.00 Nieui iziek 8.15 7.30 Kath ultz 7.30 orkest 10.00 Nieuws 11.00 Lichte muziek j (Advertentie) Mtllioenen dames zeggenVoor de handen niets beter dan H A M E A - G E L E I. MAANDAG 11 JANUARI Hilversum I 402 m: AVRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram 8.00 Nieuws 8.15 Gram 9.00 Mor genwijding 9.15 Dubbel kwartet 9.30 V d huisvrouw 9.35 Gram 11.00 Voordracht 11.15 Omroep orkest 12.00 Lichte muziek 12.30 Land- en tuinbouw meded 12.33 „In 't spion- netje" 12.38 Hammondorgelspel 1.00 Nieuws 1.15 Meded 1.20 Metropole orkest 2.00 2.30 de wereld?", Drdracht 2.45 Pianodu< V d padvi 3.15 5 2.20 Gra Mil caus 6.00 Nlei Accordeonmuzlek gram 7.25 Lichte muziek 7.45 Regerlngsu Landbouwrubriek 8.00 Nieuws 8.05 Ge progr 10.40 Pianorecital 11.00 Nieuws 1: Fllmprogr 11.45—12.00 Gram. Hilversum II 298 m: NCRV: 7.00 Niei 7.10 Gram 7.15 Gymnastiek 7.33 Gewijde r 11.00. 11.15 en 12.00 Gram 12.25 Voc. en tuinder 12.30 Land- en tuinbouw meded 12.33 Orgelconcert 12.59 Klokgelui 1.00 Nieuws 1.15 Banjo-orkest 1.45 Gram 2.00 Schoolradio E Schul: Nederland en de wereld: Neder landse immigranten in Australië" 6.00 Mijn-' werkerskoor 6.20 Sport 6.30 Pianoduo 6.45' Engelse les 7.00 Nieuws 7.10 Finse volks liedjes 7.30 „Volk en Staat" 7.45 Huismuziek 8.00 Radiokrant 8.20 Lichte muziek 8.40 „Mo zart", hoorspel 9.2a Gram 9.40 Geestelijke' liederen 10.10 Strijkkwartet 10.40 Gram 10.45 Avondoverdenking 11.00 Nieuws 11.15 Resi dentie orkest en solist 11.50—12.00 Gram. Engeland BBC 330 m: 12.00 Grs Caus 1.00 Hoorspel 1.20 Gevar mu: Weerber 2,00 Nieuws 2.10 Hoorsnel m 2.40 Interview 3.10 M„._ Concert 4.45 Klankbeeld 5.15 Gr; ilsmuziek 3.50 10.15 Hoorspel 11.45 Reci muziek 1.30 Sport 1.15 Llch ite muziek 2.45 V d kinder t 4 4. Lichte j 7.00 Con Sport 8.( Gram 10.15 Gevar progr ~U.Öo**NÏêuws 11 Act caus 11.20 Johnny Morris 11.30 Voj dracht en muziek 12.05 Voordracht 12.20 Lichte muziek 12.56—1.00 Nieuws. Brussel 324 m: 11.45 Gram 12.30 Wet 12.34 V d landbouw_12.42 Gram 1.00 Ni. ^1.45^.Pianospel 2.00 Lichte" 0 Gram 7.00 Nieuws 7.40 Gi ■kest. koor en solist 9.15 Gi :iek 10.00 Nieuws 10.15 Gi Schoolradio 3. 5.10 Li 6.25 Cl 8.00 Kame 9.30 Licht. 10.55—11.00 Nieuws. Brussel Nieuws 1.1 muziek 5.00 Nier pano 5.50 Gram 6.30 Chansons 715 Gr1 7.30 Nieuws 8.30 Gram 8.45 Blaasensemi 10.00 Nieuws 10.15 Vrije tijd 10.55 Nieuws Engeland BBC ultz voor Nederland: 8.0t>~ ®'15 Enf,flse les v beginnelingen; Óp 464,

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2