Jiieutue griterije (üimrattt Winkelen is vreselijke in Rusland een nachtmerrie Diphterie en inenten En dat komt voornamelijk door het hopeloze verkoopsysteem Felle lichtflits en ontploffing; meteoriet boven Dieppe Wist U Jonge fantast schreef aan politie geheimzinnige brieven Toch gelukkig getrouwd ZATERDAG 9 JANUARI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6,40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0,50 per week. ADVERTENTIEN0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier «n dertigste jaargang No 9935 Chei-Red.: H. W. ENSER1NK CHRISTEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvts tic* t« ghebfevets myn bert la tegijeaspoel" DRINGENDUWEN EN WACHTEN EEN RUSSISCH warenhuis is een goede plaats om eens wat rond te dolen, wat te kijken naar de vele, uitgestalde waren en om een ijsje te likken. Men moet in zo'n warenhuis echter niet komen om iets te kopen. Het Russische verkoopsysteem, nog fantastischer dan de prijzen, maakt het winkelen tot een nachtmerrie. De Sowjet-winkels de grote „gastronomes", waar uitsluitend levensmiddelen worden verkocht, en de „univermags" of warenhuizen puilen desondanks uit van de mensen. En dat is zo van openingsuur tot sluitingstijd. Velen scharrelen dat in een warenhuis rond, enkel en alleen om het kijken. Zij kopen niets dan een ijsje, dat trouwens al duur genoeg is: een „vafly" kost in Rusland bijna twee roebel. Voor een fabrieksarbeider, die ongeveer 700 roebel per maand verdient, vertegenwoordigt dat ijsje een half uur werken. Wij gaan nu met de onlangs uit Rusland teruggekeerde correspondent van Winkelen is in Rusland. een aaneenschakeling van narig heden. Na urenlang wachten in lange rijen, dringen, stompen en duwen, wordt men eindelijk geholpen, als men ten minste de dure waren kan betalen. Niettegenstaande deze omstan digheden, zijn de Russische warenhuizen altijd geheel ge vuld met mensen. Men moet wel.Deze foto werd geno men in een grote winkelstraat te Leningrad. Voor wie er be kend is: Ja, 't is inderdaad de Malaya Sadovayastraat. land beschouwen. In tal van Sowjet-warenhuizen zijn mannen van militia aanwezig om het oog te houden op zwendelaars, die parasiteren op de moeilijkheden van de winkeliers. Deze zwendelaars wachten geduldig hun beurt af en kopen dan de artikelen, vraag naar is op. Daarna gaan z< warenhuis rond en verkopen die artikelen ter plaatse met winst aan mensen, die liever meer betalen dan het verschrikke lijke, urenlange in de rij staan door te Het winkelen kost elke huisvrouw groot deel van haar dag en daar tal huisvrouwen zelf een werkkring hebben en soms een zware werkkring, wordt het winkelen een groot probleem. Voor vlees en groenten kan de huis vrouw de ellende van het wachten in de staatswinkels ontgaan door op de mark ten bij de boeren te kopen. De prijzen kunnen wat hoger zijn, maai zij is er zekerder van, te krijgen wat zij wil hebben. De staatswinkels beschikken slechts over beperkte voorraden en vaak zijn de artikelen, die op de prijslijsten vermeld staan, niet in voorraad. Boven dien kan de huisvrouw op de markten het zeldzame genoegen smaken, verkoper te argumenteren en af te din- gen. In de staatswinkels, waar door de regering vastgestelde prijzen gelden, kan dit niet. Maar voor kleding, huishoudelijke arti kelen en bijna alle andere dingen dan levensmiddelen moet men naar de „Uni- vermag". Als moeder daar aankomt, vindt zij in de regel al bij de deuren een lange rij mensen, die wachten om binnen gelaten te worden. Eenmaal binnen, vindt zij weer nieuwe rijen. Zij sluit zich aan bij de rij voor de toonbanken, waar zij krijgen kan, wat ze het eerst wil kopen. Als zij eindelijk voor de toonbank staat, wijst zij aan wat zij hebben wil en de verkoopster, die nooit haast heeft, over handigt haar een bon. Daarmee gaat zij achter een andere rij staan, die kassa optrekt. Na een lange wachttijd is het zover, dat zij voor het gekozen artikel kan betalen. Groote Beer vertrok met 250 emigranten Canadese ambassadeur bezocht schip De Canadese ambassadeur ln ons land, de heer Thomas A. Stone, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het Nederlandse emigrantenschip Grote Beer, dat vanmiddag met ongeveer 380 j passagiers uit Rotterdam naar Canada en de Verenigde Staten vertrekt. Bij de opvarenden bevonden zich een kleine tweehonderd Nederlandse emigranten, die naar de Verenigde Staten gaan.Dit zijn de eerste Nederlandse emigranten, die dit jaar met een emigrantenschip naar Canada vertrekken. De overige I passagiers zijn buitenlanders, onder wie 22 Mexicanen, een volksdansgroep, die linds April in diverse plaatsen in Bel gië is opgetreden. De Groote Beer wordt op 16 Januari In Halifax verwacht en op 18 Januari te New York. Deskundigen verwachten, dat het cy- 1 fer van 20.000 emigranten, die dit jaar per schip naar Canada zouden reizen, zal worden overschreden. Dan gaat ze weer terug naar de eerste rij om te wachten tot haar beurt geko men is om de kassabon over te leggen en het gekochte artikel in ontvangst te Als zij zes dingen nodig heeft, die aan verschillende toonbanken gekocht moe ten worden, moet zij. zesmaal in de rij staan om ze aan te wijzen, zesmaal bij de kassa om te betalen en zesmaal om de artikelen in ontvangst te nemen. Zelfs de Sowjets beginnen de malligheid van dit systeem in te zien en boven som mige toonbanken in de grote zaken kan men lezen, dat aan de verkoopster be taald kan worden, maar dat zijn nog uit zonderingen. Het kostte me 25 minuten om in een „univermag" een doodgewone kam te kopen, waarvoor ik 3.75 roebel betaalde en die een week later geen enkele tand meer had De mensen staan uren en uren in de winkels op elkaar geperst. Ze worstelen om te krijgen, wat ze hebben moeten en bereiken veelal niets. Ik ben in bijna dertig landen geweest, maar de mensen in de Russische winkels behoren tot de lompste, die ik ken: ze dringen en duwen en trekken zich van niemand iets aan. Maar ze kunnen ook niet anders. Het is zuivere zelfverdedi ging. Beleefd zijn, zou enorm veel tijd De rijen voor melk waaraan in de Sowjet-Unle grote schaarste heerst breken u het hart. De vrouwen proberen wordt aangevoerd wat de beste tijd is machtig te worden. Maar het is niets dan een loterij en het is een gelukje als De mensen vormen rijen en hebben lege flessen van alle vormen en maten bij zich. De melk wordt uit grote bussen geschept en is soms lang vóór alle wach tenden iets hebben gekregen, op. De huls vrouw moet het dan opgeven of haar ge luk in een andere rij beproeven, trouVvens hetzelfde kan gebeuren. Sommige artikelen verschijnen slechts zelden in de winkels. Ik heb tal steden tevergeefs naar citrusvruchten gezocht. Maar in dc straten van Kief, hoofdstad van de Oekraïne, werd door boerenjongens gever t met kleine sinaas appelen. De hoge prijzen van kruidenierswaren en alle andere evensmiddelen, gepaard aan het feit, dat de mensen thuis geen ijskasten hebben, maken het onmogelijk veel tegelijk te kopen. Winkelen is dagelijks terugkerend corvee. De boeren maken misbruik van schaarste in de staatswinkels: als die uit verkocht raken, stijgen de prijzen op de De Sowjet-huisvrouw moet erg rekenen om met haar beperkt huishoudgeld uit te komen. In vergelijking met haar Wes terse zusters moet zij enorm veel uitge ven aan levensmiddelen en vele gezinnen kunnen de eindjes slechts aan elkaar kno pen, doordat verscheidene gezinsleden geld thuisbrengen. „Grote vuurbal raasde voorbij Een hemels vuurwerk, waarschijnlijk atmosfeer veroorzaakt door een meteoriet, werd gistermorgen in de vroege uren boven Frankrijk waargenomen door Dieppe en door anderen, dde straal van ongeveer 100 kilometer rond de havenplaats wonen. Eerst zag geweldige lichtflits, enige tijd later gevolgd door een hevige ontploffing. Een bootwerker, die op de kade Diepe bezig was met het lossen van dat plotseling een geweldige vuurbal n de hemel verscheen Eerst was deze t, maar daarna veranderde hij lang- im tot oranjekleurig. Dit duurde on geveer twee seconden. In die tijd weid de hele omgeving hel verlicht. Vier of vijf ten later volgde een geweldige ont ploffing, die de aarde deed trillen. Het een fantastische donderslag, zei hij. geweldig dat mijn kameraden en ik t dachten dat de olieopslagplaats in Rouaan in de lucht was gevlogen". Vis- od zee meldden, dat zij een grote vuurbal hadden gezien, die met een ge weldige vaart voorbijraasde naar Dieppe ïn grote staart vonken achterliet, zo schrijft de oorr. van de Volkskrant. Deskundigen van de Parijse sterren wacht zijn er van overtuigd dat dit na tuurverschijnsel een buitengewoon grote meteoriet was. één van die bezoekers uit het heelal, die beginnen te gloeien door de wrijving, welke wordt veroor zaakt door hun snelheid als ze in de de aarde komen. Soms verdwijnen ze weer in de ruimte, soms ook branden ze geheel op. Af en toe tref fen ze de aarde en een enkele keer ont ploffen ze ook wel, zoals blijkbaar dit maal ls gebeurd. DAT minister Van de Kieft gisteren voor de Groninger Commerciële Club heeft gesproken over risicodragend en risicomijdend kapitaal. DAT B. en W. van Nijmegen de raad voorstellen het z.g. kasteel Hallo voor f 130.000 aan te kopen aangezien dit in 4e weg staat bij de aanleg van het Groene Balkon (een verbinding tussen oude stad en Valkhof). DAT de Raad voor de Scheepvaart nog altijd niet de zaak van de gisteren een jaar geleden onder Portugees Oost-Afri- ka gezonken Klipfontein behandelde, aan gezien men nog wacht op hydrografische gegevens van de Portugese autoriteiten. DAT J. Massolt en A. A. Metz te Leeuwarden met f 188.300 de laagste in schrijvers waren voor de verbouwing van het Tjallingahuis aldaar tot tehuis van debiele kinderen (hoogste in schrijving f272.600). Herhalingsoefeningen 5 tot 83 dagen De herhalingsoefeningen zullen in 1954 voor de verschillende onderdelen varië ren van 5 dagen (militair gezag er ridische zaken) tot 83 dagen (3 bataljon zware tanks). De derde divisie zal (behalve de tank- onderdelen) voor 31 dagen onder de wa penen worden geroepen, evenals de 31e, 32e en 33e eskadrons zware tanks. Voorts zal o.m. een aantal legerkorps- en terri toriale onderdelen voor 59 dagen (offi eieren, onderofficieren en nader aan t< wijzen groepen korporaals) resp. 52 da gen (korporaals en soldaten) worden opgeroepen, een aantal territoriale derdelen voor resp. 52 en 38 dagen, aantal afdelingen zware luchtdoelartille rie voor 45 resp. 31 dagen, een aantal compagnieën infanterie van de nationale reserve voor 17 dagen en een afdeling lichte luchtdoelartillerie van de natio nale reserve voor 31 dagen. Vloeibaar verband In Amerika is een nieuw „ver band" in de handel gebracht, dat in vloeibare toestand op een wond kan worden gestoven. Onmiddellijk na het verstuiven verhardt de sub stantie. Zij kan, zo nodig, gemak kelijk afgepeld worden. De sub stantie is doorzichtig en men kan daardoor het verloop der genezing volgen. Een aldus verbonden wond is afwasbaar. Het betreft hier een plasticpreparaat. De arrestaties in Echteld Veertig politiemannen omsingelden huis Omtrent de arrestaties die Woensdag in de moordzaak te Echteld (Betuwe) zijn verricht, wordt van officiële zijde meegedeeld dat de actie hiertoe groot scheeps was opgezet. De justitie vermoedde dat de dader van de moord op de veehandelaar M van K. in de naaste omgeving van het slachtoffer moest worden gezocht. Met een 40-tal politiemannen werd de boer derij omsingeld. De verdachte personen werden één voor één, zonder dat hun gelegenheid werd gegeven met elkaar in contact te komen, gearresteerd. In het gemeentehuis werden ze verhoord. Het verhoor duurde tot één uur in de middag van de volgende dag. Er was ook nog een vijfde verdachte, doch deze is op vrije voeten gesteld. Er is een stuk tevoorschijn gekomen tijdens de inten sieve huiszoeking bij de gearresteerden. Van dit stuk staat vast dat het zich in de portefeuille van Van K. heeft be vonden. De Zwarte Roos in Heerlen gegrepen En de ene bouwkeet na de andere ging 's nachts in vlammen op DE HEERLENSE GEMEENTEPOLITIE is er gisteravond in geslaagd een 19-jarige mijnwerker, zekere W. uit Heerlen, te arresteren, die haar de laatste weken voor tal van raadsels heeft geplaatst. Deze jongeman noemde zich De Zwarte Roos en had het vooral op directieketen van bouw ondernemingen gemunt. Op 9 November belde hij de wachtcommandant van het politiebureau aan de Akerstraat op en verzocht hem, in de tele fooncel van het Heerlense station een brief op te laten halen. Hij diende zich bij dit gesprek aan als De Zwarte Roos. Met die naam bleek ook de brief ondertekend te zijn. Er stond in, dat de politie zich maar op een hele reeks brandstichtingen, plunderingen, etc. moest voorbereiden en er waren enkele brieven aan toegevoegd, die een week tevoren waren ont vreemd uit de keet van een in aanbouw zijnde garage. met het hele geval niets bleek te hebben uit te staan. De laatste operatie van De Zwarte Roos gebeurde in de nacht van Donderdag op Vrijdag j.l., opnieuw aan het Schandeler- boord, waar ditmaal een bouwkeet van de gemeente in vlammen opging Onder de belangstellenden, dde naar deze brand stonden te kijken, bevond zich een jon geman, die verleden jaar eens met de Heerlense politie in aanraking was ge weest. Hij werd door een der politieman nen herkend, met het gevolg, dat giste ren bij hem thuis een huiszoeking werd gedaan. De politie vond een primitief, van canvas vervaarddgd stempel, dat een roos voorstelde. Toen wist men uiteraard genoeg. Gisteravond om acht uur werd de fantasierijke jongeman gearresteerd op de mij-n waar hij werkzaam is. Hij legde een volledige bekentenis af. Laatste Russische haring wordt afgeleverd Naar wy vernemen is aan de aflevering van een partij haring aan Rusland, groot 150.000 vaatjes haring, thans bijna vol daan. Binnenkort zullen twee schepen via Rotterdam de laatste haring ca. 25000 vaten gaan afleveren. In de nacht van 16 op 17 November stak de jongeman de directiekeet van de nieuwe kweekschool aan het Schandeler- boord te Heerlen in brand (schade f7500) Nadien liet hij weer per brief de politie weten, dat ook deze brand door hem veroorzaakt was. Hij had volgens brief de keet in brand gestoken met nieuw door hem uitgevonden wapen, zgn. Pannan K7. Naar aanleiding van schriftonderzoe kingen ging de politie later over tot aan houding van een bepaalde persoon, die echter ontkende De Zwarte Roos te zijn. In een plaatselijk blad verscheen deze aanhouding een berichtje. Dit had tot gevolg dat op 19 December een brief de gang van het politiebureau aan Geerstraat werd binnengegooid, wa De Zwarte Roos o.a. schreef: „Ik heb gelezen, dat ik zou zijn gearserteerd, maar die vlieger gaat niet op." Ook kondigde hij in die brief nog reeks andere operaties aan. De eerste daarvan, weer gevolgd door een politie bestemde brief, gebeurde in de nacht van 24 op 25 December en wel bij groep nieuwe woningen aan de Mes dagstraat, waar een directiekeet met in ter waarde van f 7000 in vlam- opging. Op 29 December stuurde de jongeman de Heerlense politie een kaart Zalig Nieuwjaar. Hij had die kaart versierd met een door middel van een stempel aangebrachte zwarte roos. Tussen de bedrijven door speelde hij de politie ook nog een brief in handen, dde door een gefingeerde helper aan hem zou zijn gericht. Deze brief had hij ge deponeerd in eén telefooncel, waar hij werd gevonden door een burger, die hem naar de politie bracht. Hij was on dertekend met de naam van een aan de politie bekende jongeman, die echter. V.P.R.O. heeft nog 8000 leden nodig De V.P.R.O. moet nog 8000 leden ver verven om zich met volle recht te kun- ïen aanmelden voor zenditijd. Dit heeft de voorzitster van de V.P.R.O. mej. dr N. A. Bruining, via de radio meegedeeld. Zoals men weet, is volgens het ont werp van de nieuwe omroepwet 115.000 luisteraars (gezinshoofden) het minimum als volwaardige omroep in de aether te komen. Dit minimum heeft de V.P.R.O. nog niet bereikt. Gelukt het niet, dan zal de V.P.R.O. goedgunstig getolereerd en. Het wetontwerp bevat een uit zonderingsbepaling voor de V.P.R.O.: als deze een verzoek zal doen om te mogen blijven uitzenden, kan hij, hoewel hij niet het vereiste ledental bezit, als omroep vereniging van de kleinste soort erkend worden. De V.P.R.O. stelt deze welwil lendheid op prijs, maar wenst haar niet te aanvaarden. Het Vrijz. Protestantisme, aldus spreekster, is daartoe als geestes stroming te belangrijk. Vrije Geluiden heeft thans 107.026 abonné's. Op rijksweg onder Naarden Berijder werd van motor geslingerd Machine reed alleen verder en veroorzaakte auto-ongeluk Toen de Amsterdamse motorrijder J. B., doordat een passerende auto hem onder Naarden op de rijksweg Amsterdam Amersfoort sneed, van zijn machine werd geslingerd en in de zachte berm van de weg terecht kwam, reed zijn motor alleen, doch verder heel gewoon door. Hij kwam echter even verder in botsing met de te- gemoetrijdende auto van de heer H. G. uit Den Dolder. Deze wagen sloeg ver schillende keren over de kop en bleef ten slotte met de wielen omhoog langs de kant van de weg liggen. De bestuurder bleek slechts gewond te zijn, hoewel te hulp5nellendc ooggetuigen het ergste vreesden. De motorrijder had enkele lichte verwondingen opgelopen. Van mo tor en auto was evenwel niet veel over gebleven. Marie Cremers wordt tachtig jaar De schilderes-dichteres Marie Cre mers te Bussum hoopt Dinsdag 12 Januari a.s. haar 80ste verjaardag te vieren. Haar jeugdherinneringen zullen onder de oorspronkelijke titel „Lichtend Verleden" opnieuw verschijnen bij de Wereld bibliotheek. Kerstboom in brand Slapende baby gered door melkboer Door het snelle optreden van een melk boer is de baby van de familie K. van de Neuweg te Hilversum aan de vuur dood ontsnapt. Toen de melkboer aanbelde, kreeg hU geen gehoor. Door het raam zag hij. dat de Kerstboom in brand stond. Samen met een passerende wielrijder drong hij het huis binnen, door een ruit je in te slaan. De mannen werkten de brandende boom naar buiten en wisten het vuur in huis vrijwel te doven, zodat de brandweer alleen maar behoefde na te blussen. De kersbboom had vlam gevat door oververhitting van de kachel. De vrouw des huizes was even een boodschap gaan doen. Haar baby lag in een bovenver trek te slapen, aldus De Tel. Na een onverkwikkelijk geschil met de vader van de bruid is het ten slotte toch zover gekomen. U zag het natuurlijk direct: dit zijn de Boliviaanse millionnairsdochter Isabella Patino en de Londense James Goldsmith, zoon van een hoteleigenaar. De jongen is 20 jaar, zijn bruid 18. Zij leerden elkaar kennen tijdens de kroningsfeesten in Lon den en troiiwden dezer dagen in Schotland. DAT de Franse ambassadeur 21 Jan. op het Willemsplein te Arnhem het af gietsel van het bronzen hert van de Fran se beeldhouwer Pompon aan het ge meentehuis zal overdragen. DAT het Arnhemse Gemeentemuseum het door Pompon vervaardigde beeld Pe likaan ten geschenke kreeg en hier eind 1954 een expositie gehouden wordt van 50 werken van Zadkine. DAT het spaargeld van de arbeider B. in Roosendaal, (f2000). uit diens huis ge stolen is. DAT Gedeputeerden de Raad van Schiedam voorstelden de wethouderssa larissen te verhogen tot f8.200. DAT tegen de 27-J. Baarnse kellner H. W. R. gisteren in Utrecht 8 mnd. (waarvan 4 voorw.), is geëist vyegens be dreiging van zijn echtgenote met een bijl. DAT in Den Bosch t.g.v. het 50-jarig bestaan van de pluimvee-sierduiven- en konijnenfokkersvereniging aldaar een landelijke expositie gehouden wordt met 500 inzendingen. DAT de raad van Hoogezand en Sap- pemeer besloot tot de aanleg van een verbindingskanaal tussen het Winscho- terdiep en het nieuwe omleidingskanaal bü de scheepswerf Badernes te Martens- hoek, waardoor schepen met een diep gang van 3.50 m de gemeente kunnen bereiken. DAT de Amerikaanse torpedojager Mc Gowan en Rick volgende week een be zoek van 6 dagen aan R'dam zullen brengen. DAT ir H Davelaar uit Grijpskerk (Gr.) benoemd is by het Unicef om tc adviseren bij het oprichten van zuivel fabrieken in Europa en ir A. Gouka te Driehuis (Velsen) voor de U.N.O. de Bo liviaanse regering zal adviseren over de winning en verwerking van ertsen. DAT de gepensionneerd gezagvoerder der K.N.S.M., Nanko Hazelhoff, als op volger van vice-admiraal Quant, be noemd is tot waterschout van A'dam. DAT de verbouwing van het C. S. te A'dam begonnen is en eind Mei de nieuwe hoofdingangen naast de beide torens klaar zullen zijn. Nederland de grootste eierleverancier Export in 1953 bijna 1800 millioen stuks Nederland is vorig jaar de grootste ex porteur van eieren in de wereld gewor den. En dat terwijl ons land nog geen halve eeuw geleden, namelijk in 1907, nog meer eieren invoerde dan uitvoerde. De totale eieren-export van Neder land heeft vorig jaar 1.681.305.883 stuks bedragen, waarvan 1 £09.584.578 verse kippeneieren. West-Duitsland was de grootste afne mer met 1.328 millioen stuks, gevolgd op grote afstand door Frankrijk met 96 millioen stuks, Italië met 81 millioen en de Amerikaanse bezettingslegers met 51 millioen stuks. Geen baan voor U, mijnheer Schuman Dezer dagen kwam een heer het ge bouw binnenstappen in de stad Luxemburg, waar de Hoge Autoriteit voor de Kolen- en Staalgemeenschap haar hoofdkwartier heeft gevestigd. L)e portier hield hem tegen en vroeg: „En wie wenst meneer te spreken?" „President Monnet", antwoordde de bezoeker. De portier zette zich in postuur ont de identiteit van de bezoeker schrif telijk vast te leggen, zoals dit ge bruikelijk is. „Uw naam", zei hi). „Schuman", zei de heer. „Voornaam?" „Robert." „Woonplaats?" „Parijs." „Wilt u daar even gaan zitten? Ik zal zien of de heer Monnet bereid u te ontvangen", zei de portier zonder enige aanmoediging. Toen verdween hij, bijna. Want bij de deur gekomen scheen hij zich te bedenken, keerde zich om en zei bedachtzaam tegen Robert Schuman, de voormalige Fran- se minister van Buitenlandse Zaken, die zelf de Kolen- en Staalgemeen schap heeft gelanceerd: „Mijnheer, als u hier soms komt solliciteren voor een baantje bij de Hoge Autoriteit, dan kan ik u meteen al vertellen, dat u geen enkele kans maakt. Alles ls bezet." Zónder te solliciteren heeft de por tier een ander baantje gekregen. Koninklijke Ned. Akademie van Wetenschappen Zaterdagmiddag 16 Januari om twee iur, zal in het Trippenhuis te Amster dam een symposion worden gehouden door de naamkunde-commissie der Kon. Nederlandse Academie van Wetenschap pen. Prof. dr H. Draye (Leuven) en prof. dr C. H. Edelman Wagenimgen) zullen spreken over Woud-namen. Posthelicopter naar Maastricht Met Ingang van Maandag a.s. zal de derde helicopterdienst van de Sabena, die alléén voor postvervoer is bestemd, ook Maastricht aandoen en wel op het traject Brussel—Libramont—Luik—Maas tricht—Tongeren—Hasselt—Beringen- TurnhoutHerentalsAntwerpenBrus sel. Voorlopig zullen nog geen Neder landse poststukken worden vervoerd. Het is voorlopig met de vorst gedaan (Van onze weerkundige medewerker). VET l.EEK ER GISTEREN op het eerste gezicht op, dat w\j nog vrie zend winterweer zouden houden. De verwachting, die al niet te veel goeds beloofde, bleek nog te optimistisch te zijn, Reeds in de afgelopen nacht pre senteerden de Oceaan-depressies de rekening aan koning Winter. Met een krachtige Westelijke wind wordt nu zachtere lucht aangevoerd en daar mede zal het voorlopig met de vorst zijn gedaan.Morgenochtend kan tijdens opklaringen nog lichte vorst voorko men, die van weinig betekenis zal zijn. Bij IJsland komt een nieuwe depres sie tot ontwikkeling, die in de rich ting van de Noordzee trekt. Over het algemeen hebben w\j het niet begre pen op deze depressies van IJsland, daar deze in volle ontwikkeling nog al eens aanleiding tot een stormach tige Noordwestelijke wind boven de Noordzee geven. Tot morgennacht kan deze depres sie het weer in ons land en boven de Noordzee in beroering brengen. WEERBERICHT ~~j Onbestendig weer Nu en dan opklaringen, maar ooi. enkele regen-, nagel- of sneeuwbuien. Tem peraturen enkele graden bo ven het vriespunt, maar in de nacht en ochtend in het binnenland plaatselijk lichte vorst. Krachtige tot matige, aan de kust tijdelijk harde wind, tussen Noord en West. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). ZON EN MAAN Maandag: laan van 11.08 tot 0.13 uur. Op 12 Januari E.K. 8.45 tot 16.51 uur;

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1