Broekman liet Andersen 10 m achter zich „Zwarte Maarten" vist al 70 jaar op paling Gemeentepersoneel Oegstgeest en de bezoldiging werk Postzegels eren het der Ver. Naties NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 ZATERDAG 9 JANUARI 1954 Noorwegen behaalde op de eerste dag voorsprong van 3933 NOORWEGEN heeft gisteren in het Bisletstadion te Oslo in tweedaagse hardrijwedstrijden tegen Nederland en Zweden de leiding weten te veroveren. Noorwegen bracht vijf van zijn beste hardrijders in het veld tegen de beste vijf van Nederlandsen slaagde er in na de 400 en 1500 meter een voorsprong van 3933 te noteren. Een andere Noorse ploeg van vijf hard rijders leidde tegen de vijf snelste Zwe den met 4428. In een bij-wedstrijd, ge baseerd op de behaalde tijden, leidde Nederland tegen Zweden met 3834, Op beide nummers reden om en om Nederlands-Noorse en Zweedse-Nóorse paren. In totaal verschenen zodoende steeds tien paren aan de start. Het hoogtepunt van de avond was voor 5000 meter heeft Kees Broekman gister avond verklaard, dit seizoen nog geen twee weken geoefend te hebben. „Ik heb mijn topvorm nog hoegenaamd niet bereikt", zei hij. „en ik verwacht, dat Hjallis mij Zaterdag op de 10.000 m zal verslaan". De Nederlandse ploeg oefent sinds eind December in Hamar. Dé leider van de Nederlandse ploeg, Klaas Schenk, heeft de 25.000 toeschouwers in het stadion de verklaard, vermoedelijk Vóór 15 Januari 5.000 meter, die Kees Broekman tegen te Hamar Nederlandse kampioenswedstrij- Noorwegens drievoudige Olympische- en den te zullen uitschrijven. Dan zal hij wereldkampioen Hjalmar „Hjallis" An- Broekman nam spoedig de kop en wist die tijdens de race te behouden. Hij finishte ongeveer 10 meter voor Andersen. Na afloop van de wedstrijd zei Broek man steeds het gevoel gehad te hebben de race te beheersen. „Het is geen kwes tie van kracht, maar van taktiek". voegde hij hieraan toe. „En het is zeer zeker een prettig gevoel de eerste buitenlander te zijn, die Hjallis sinds 1949 op de 5.000 m verslagen heeft". Broekman en zijn landgenoten zullen niet deelnemen aan de wereldkampioen schapswedstrijden, die op 16 en 17 Januari te Sapporo in Japan verreden worden. Andersen gaat echter wel. De tijd van Broekman acht minuten 21.5 sec. was de beste van de avond. Ook de Zweed Sigge Ericsson wist een betere tijd dan Andersen te behalen. Hij finishte in 8.21.8. Andersen kwam ver volgens met 8.22.0. De jonge Noor Hoar Elvenes maakte de beste tijd op de 500 meter, 44.1 sec. Zijn landgenoot Finn Hodt finishte in 44,4 en de Nederlander Gerard Maarse eindigde als derde in 44.7. De drie-landen-wedstrijd zal heden be sloten worden met de 1500 en de 10.000 meter. In de kleedkamer uitrustend na zijn overwinning op Hjalmar Andersen op de Schaaklournooi te Hastings Alexander verslaat twee Russen En eindigt gelijk met Bronstein C. H. O'd Alexander, een amabtenaar van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken, heeft gisteren in een Marathonwedstrijd van 120 zetten, die waarschijnlijk als bijzonderheid in de- annalen van de schaaksport vermeld zal worden, de Russische grootmeester David Bronstein verslagen. De wedstrijd werd verschillende malen afgebroken en duur de in totaal 14 uur. Dank zij een overwinning op de Duit ser Teschner slaagde Bronstein er nog in met Alexanader de eerste plaats te delen. Tevoren had Alexander de Russische grootmeester Alexanader Toloesj in 2! zetten weten te verslaan. Andere uit- slagen van de negende ronde: Fridrik Olafsson (IJsland) wint in 40 zetten de Nieuw-Zeelander R. G. Wade; Alberic O'Kelly de Galway wint in 58 zetten de Zuidslaviër Alexanader Matanov de Fransman dr Savielly Tartakower wint in 36 zetten van de Brit D. M. vier of vijf rijders uitkiezen die Davos gaan om te oefenen voor de Euro pese kampioenschappen, die daar in het begin van de volgende maand verreden zullen worden. Broekman, die verleden jaar het offi ciële wereldrecord op de 5000 meter op acht minuten 6.6 sec. gebracht heeft, zegt het record tot minder dan acht minuten te zullen terugbrengen, mits alles tn Davos medewerkt. Schenk zei verder, dat Wim van der Voort, die gewoonlijk een van de beste Nederlanders is, gisteren niet zo goed heeft kunnen rijden, omdat hij e kou onder de leden heeft. Wim de Graaf heeft zijn persoonlijk record op de 5000 meter op 8.49,0 weten te brengen. Vijf voetballers voor een millioen gulden Sunderland, de Britse voetbal club met de fantastische voor hoede, heeft weer ruim 170.000 gul den neergeteld voor een nieuwe aanwinst. Ted Purdon, de beroemde uit Zuid-Afrika afkomstige mid denvoor, is voor dit sommetje overgenomen van Birmingham City In de afgelopen maanden heeft Sunderland in totaal bijna een mil lioen gulden uitgegeven voor de aankoop van vijf elitespelers: Co- wan, Daniel, Elliot, Chisholm en Purdon. En toch schijnt alle moeite tevergeefs te zijn want Sunderland staat bijna onder aan de lijst van „de eerste divisie. Sportflitsen Opnieuw hebben de Russische ski- loopsters te Grindelwald gewonnen. De 3 maal 5 km estafette legden zy af in 1 uur 4 min. 14 sec. De Duitse. Reiohert won de slalom in 2 min. 2,5 sec. HHYC zal Woensdag a.s. op de HOKY een ijshockeywedstrijd spelen te gen een Rijnlandse combinatie, aange zien DEG uit Dusseldorp is verhinderd. Op 3 Febr. zal waarschijnlijk een wed strijd worden gehouden tegen de win naar van de Spengler Cup, Milano Inter. De tournee van de Ned. beroeps voetballers door Indonesië, waarvoor Bram Appel plannen maakte, zal niet doorgaan. Het bestuur van de belangen groep professionals van de Franse Voet balbond onthoudt zijn toestemming hier- De eerste provinciale kampioen op de lange baan in Nederland is bekend. Na een fel düel met Bleumung (Wach- tum) veroverde Habing uit Zweelo gis teren het kampioenschap van Drente. Hy werd tweede op de 500 meter, 1500 me ter en 5000 meter. Van Maandag tot Zaterdag a.s. zal te Amsterdam een oefen-sohaakzeskamp worden gehouden met deelneming van de Zuidslaviër Pirc, de Oostenrijker Beni en onze landgenoten Donner en Van Geet. De namen vein de andere twee Ne derlanders zijn nog niet bekend. Een aantal zwemmers uit 6 landen j o.w. de Nederlander Jan j zullen op 8 Augustus Hoi De eindstand van het tournooi luidt: 1. Bronstein (Rusland) en Alexander (Groot-Brittannië) ieder 6% p.; 3. O'Kelly de Galway (België) 51= pnt; 4. Tólush (Rusland), Olafsson (IJsland), Matanovic (Zuidslavië) en Teschner (Duitsland) al len 414 pnt; 8. Tartakower (Frankrijk) 314 pnt; 9. Wade (Nieuw-Zeeland) 3 pna.; 10. Horne (Groot-Brittannië) 2 punten. Hoogoventournooi Bouwmeester leidt met Van Scheltinga De uitslagen van de partijen, gespeeld j 27 km brede 'zeeitreet timen Napel, in de zevende ronde van het interna-Capri over te zwemmen. tionaal Hoogoventournooi, dat te Bever- wyk werd voortgezet, luidenRellstab Klager, afgebroken; PircBeni 14—14; BouwmeesterVlagsma 10; Kottnauer Van Soheltinga, afgebroken; Prins— Kramer 1—0. j De afgebroken party uit de zesce 'ronde tussen Rellstab en Prins is geëindigd in een overwinning voor Rellstab, evenals de party tussen Rellstab en Klager. De party tussen Kottnauer en Van Sohel tinga uit de zevende rónde is door onze landgenoot gewonnen. De stand luidt thans: 1 en 2 Bouw meester en Van Soheltinga 414 pnt.; 3, Pirc 4 punten 1 afgebroken party4. Rellstab 4 pnt.; 5 en 6 Beni en Prins 314 pnt.; 7, S en 9 Kottnauer, Kramer en Klaager 3 pnt.; 10. Vlagsma 2 pnt., 1 afgebroken partij. Nader meldt men ons: Onze landgenoot Vlagsma heeft de af gebroken party tegen Pirc uit de derde ronde gewonnen. Twee gezworen visvrienden: links „Zwarte Maarten", die in Vinke- veen al 70 jaar de palingvisserij beoefent, en rechts de K.L.M.-vlieger Van Veenendaal. UNIEK 1UBILEUM Levenslustige oude baas (82), die het liefst op het water zit (Van een onzer verslaggevers) VAN VELE JUBILEA maakt de krant melding; over mensen die een tijd lang bij één firma werken, 50 of meer jaren getrouwd zijn, zó lang voorzitter van een vereniging zijn en wat dies meer zij. Maar van een jubi leum als de lachende baas links op de foto thans gevierd heeft, mochten we eerder nog geen gewag maken: hij vist deze maand 70 jaar op paling Veenendaal vaak aangeboden eens mee de lucht in te gaan. Maar daar is Van Vliet nooit-toe te bewegen. „Ik blijf lie ver met m'n benen op de grond, en liefst op het water" zegt hy dan De jubilaris lid van de visclub „De Goede Vangst" (waar kun je beter lid van zijn?) is nog kerngezond. Hy kan nog goed horen, .goed lezen (hy is ge abonneerd op drie dagbladen...) en goed lopen. Hij is getrouwd en heeft negen kinderen. Hoe ik nog zo vitaal ben? Wel, je moet levenslustig blijven, da's alles. „En geen sterke drank" Roken doet hij echter graag. Sigaren, pijp, sigaretten, pruimen, alle manieren. Het enige waarmee de oude baas suk kelt is zijn gebit. Ik heb nog .maar drie tanden van mezelf. Maar och, ik denk maar eens zo'n kunstgebit te kope Wy voor ons hopen, dat de vis nog maar lang mag bijten. Ned. gezant in Finland overleden De Ned. gezant te Finland, de heer A. J. Th. v. d. Vlugt, is gisteravond, 59 jaar oud, in Helsinki aan een hartaanval overleden. Minister Donker: Leeftijdsgrens notaris niet uitstellen Geen langere overgangstermijn dan twee jaar Minister Donker is niet bereid de leeftijdsgrens van 70 jaar. die hij :n een wetsontwerp voor notarissen heeft voor gesteld, uitsluitend in te voeren voor nieuw benoemde notarissen. Het ge volg zou namelijk zijn, dat de volledige invoering van de leeftijdgrens zeker 25 jaar zou worden verschoven. Het heeft geen zin een verkeerde toestand 25 jaar te laten duren, wanneer het euvel in eens kan worden verholpen, aldus de minister in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Van het stellen van een langere over- gangstermijn dan twee jaar, zoals de hêbbên verduis"! Broederschap der Notarissen in Wie het is? De heer M. van Vliet, in Vinkeveen, waar hy geboren en getogen is. beter be kend als „Zwarte Maarten". De jubilaris, een levenslustige baas, die nog midden In het volle leven staat, is nu 82 jaar, maar dat kan hem er niet van weerhou den de jacht op de paling, die hij al van zyn twaalfde jaar af beoefent, op te geven. „Paling vissen?" zegt hij. „Man, m'n lust en m'n leven. Geef mij de piassen maar, dan mag je de rest houen!" Dat is in één zin het leven van Zwarte Maarten. Vroeger „deed" ie er ook nog in het veen by: zelf graven, drogen en verkopen. Maar nu hij een dagje ouder is, besteedt hij zijn tijd alleen aan de paling. Wel, hy heeft er de ruimte voor. Want de krasse baas beschikt over 2400 hectare eigen water (met land), waarvan hy weer verpacht aan andere vissers Vriend van v. Veenendaal Van Vliet heeft, gezellig en amicaal als hij is, vele vrienden. Eén van deze is zelfs nogal „hoog". Het is de KLM-piloot v. Vee nendaal, die we hier rechts van hem zien zitten. Diens hart trekt ook altijd naar het water. Als hij niet in New York, Lon den of Rio zit, kun je hem in Vinkeveen vinden.' Tijdens de oorlog zijn ze bevriend geraakt, toen v. Veenendaal bij hem in de buurt was ondergedoken. Sindsdien heb ben ze samen menig keertje gevist. Als tegenprestatie voor de gastvrijheid, die Zwarte Maarten zo genoemd om zyn gitzwarte kuif hem biedt, heeft Gecombineerde straiien geëist Directeuren verdacht van verduistering Tien maanden, waarvan vyf voorwaar- deiyk, ls gisteren voor de Haarlemse rechtbank geëist tegen de directeur, van een op te richten N.V. in Westzaan, die f 2250 zou hebben verduisterd. Het bedrag was de opbrengst van een door hem ver kochte auto, die aan de N.V. toebehoor de. Verdachte scheen dit geld in gezel schap van een Duitse vrouw te hebben opgemaakt met hazardspel in Duitsland en België. Tegen de 59-jarige K.L.B. uit Rotter- Hemsbergen, dam, die sis directeur trachten de J bedrag van f13.450 Voor 400 sigaretten Muis levend opgegeten door arbeider Proces-verbaal wegens dierenmishandeling Voor 400 sigaretten heeft dezer dagen een arbeider te Nymegen een levende muis opgegeten in het schaftuur. Er was een weddenschap aangegaan: de man zou de muis opeten, die juist in de fabriek was gevangen. Hy verslond het diertje met huid en haar in tegenwoordigheid van een groot aantal mede-arbeiders. De directie had reeds haar strengste afkeuring uitgsproken over deze muizen- verslinding. Thans is in opdracht officier van Justitie by de rechtbank te Arnhem door de politie te Nymegen proces-verbaal tegen de betrokken arbei der opgemaakt wegens dierenmishande ling. Ongeluk op gladde weg: militair gedood Een militair van de Koninklyke Maré- chaussée heeft gistermiddag het leven verloren bij een verkeersongeluk op de Nunspeterweg tussen Elspeet en Nun- speet. Een andere njaréchaussée liep lichte verwondingen op. In de jeep, waarmee het ongeluk ge beurde. zaten drie maréchaussees uit het kamp Nunspeet, t.w. de bestuurder Corn, van der Hoek uit Apeldoorn. W. J. Ro denburg uit Utrecht en G. E. Kraai uit Nykerk. Tengevolge van de gladheid van het wegdek verloor de bestuurder plot seling de macht over het stuur. De jeep kwam terecht in de berm, waardoor de maréchaussée Kraai, die achter in de jeep zat, uit de wagen werd geslingerd. Tien minuten later is hy overleden. Hy was gehuwd, de bestuurder, C. van der Hoek, liep een hoofdwond op. Hagenaar slachtoffer van oplichterstruc Een 26-jarige Haagse chauffeur is het slachtoffer geworden van een oplichters- truo Een chocoladefabriek te Nymegen kreeg dezer dagen de opdracht van een Rotterdamse firma een party chocolade ler waarde van ƒ3000 klaar te zetten, welke per auto zou worden afgehaald door eigen chauffeur. By nadere infor matie bleek de Rotterdamse relatie van niets te weten. De directie bleef dus op haar hoede. Toen de aangekondigde chauffeur verscheen, werd hy door de politie in verhoor genomen. Hij ver klaarde in opdracht te handelen van een hem onbekende persoon, die hy in de stad had ontmoet. De politie heeft de jongeman na verhoor op vrije voeten gesteld. Gisteren is hij evenwel naar Ny megen overgebracht en ter beschikking gesteld van de recherche. De rectoren van de West-Duitse uni versiteiten hebben op een bijeenkomst in Göttingen èen aanbeveling voor de in stelling van leerstoelen voor politieke wetenschappen aangenomen. Zy willen deze leerstoelen ingesteld zien aan alle universiteiten, waar de personele voor waarden vervuld kunnen worden. Het Stedelijk Gymnasium te Leeu warden vierde dezer dagen zijn 75-jarlg bestaan. Voor de aanbesteding van een nieuwe school voor buitengewoon lager onder wijs te Kampen, was de fa. Bomhof Verzachting van classilicatie met twee procent In de Woensdag te houden gemeenteraadsvergadering zullen de raads leden van Oegstgeest hun oordeel moeten uitspreken over het voorstel van B. en W. tot invoering van een nieuw gemeentelijk verordeningsbesluit. In een circulaire heeft de minister van Binnenlandse Zaken aan de ge meenten doen weten, dat hij het in het kader van het algemene loonbeleid der regering gewenst acht, dat de bestaande uniformiteit ten aanzien van de bezoldigingsregelingen voor het overheidspersoneel wordt gecontinu eerd, en dat de rijksmaatregelen ook voor het gemeentepersoneel worden aangehouden. heldenwyk te vormen. De thans reeds evenwijdig aan de Hofdljck aangelegde De rüksvooraienmgen komen neer op 5 procent loonsverhoging, extra verho ging van 2 cent per uur voor volw aftrek, en incorporatie per 1 Januari 1954 van de toelagen ingevolge het toelagen- besluit en de 5 procent en 2 cent ver hoging. Voor de jeugdige werklieden en de werklieden achten B. en W. overname van de ryksregeling zonder meer moge lijk. Hoewel het college het zeer betreurt, dat voor Oegstgeest nog geen rangschik king door de Kroon heeft plaats gevon den in een hogere gemeenteklasse, is door de verzachting van de classificatie met 2 procent voor de 3e-klasse-gem een ten toch een eerste stap in de juist® richting gezet. In verband met deze aan- vankelyke vertjetering menen B. en W„ dat de verdere ontwikkeling van het classificatie-vraagstuk dient te worden afgewacht met dien verstande, dat de gemeente by de minister voor zover nodig zal biyven aandringen op plaat sing in de le klasse. Het ontwerp bezoldigingsregeling is dan ook aangepast aan het vóór 24 Juni jl. geldende bezoldigingsbesluit, t.w. 3e klasse lonen. Slechts ls ingevoerd de rang van typiste (leerling ambtenaar), en een zesde toongroep voor werklieden Plaatsing in deze groep zal eerst moge lijk zyn, nadat van de zyde van de mi nister geen bedenking gebleken is. In navolging van het njksbezoldiglngs- besluit is voor de ambtenaren overge gaan ven jaarlonen op maandlonen. Ook in de kindertoelage hebben B. en W enige gunstige wyzigingen aangebracht. Noord van Hofdijck zeeheldenwijk In verband met de aanleg van nieuwe wegen in de omgeving van de Hofdijck en de doortrekking van de Laan van Alkemade tot aan de Hofdijck, ls het noodzakelijk geworden, tot de vaststel ling van enkele nieuwe straatnamen over te gaan. B. en W. geven de raad ln over weging om, nu het voorste gedeelte van de Hofdijck, vanaf de Terweeweg, recht streeks aansluit op de Laan van Alke made, deze gehele weg, vanaf de Ter weeweg tot aan de Laan van Oud-Poel geest Laan van Alkemade te noemen. Het gedeelte van de Hofdijck, dat loopt van af de Poelgeesterweg tot aan de nieuwe weg, loodrecht op de nieuwe Laan van Alkemade, kan dan Hofdijck blijven, terwijl de In aansluiting hierop gepro jecteerde weg, die evenwijdig aan de hui dige Hofdijck komt te lopen en aansluit op de A. van Burenlaan, t.z.t. eveneens Hofdijck zal worden genaamd. B. en W. stellen voorts voor om de nieuwe weg, loodrecht op de nieuwe Laan van Alke made, welke weg langs het Hazenbos loopt, Hazenboslaan te noemen. Voorts stellen B. en W. voor, de nieuwe wegen, die ten noorden van de Hofdijck eehelden te Rechten van de mens terd. is voor de Rotterdamse rechtbankadres had voorgesteld, verwacht de mi- zes maanden voorwaardelijk geëist. Het I nister *een heil. Hy derft voorts geld moet binnen een jaar worden te-dat 1 Brand op Hondurese kustvaarder Maystar Voetbalprogramma voor Bondsploegen fcjjf uit: 13 Februari: oefenwedstrijd Neder lands b-elftal. 17 Februari: oefenwedstrijd voorlopig Nederlands elftal. 2 Maart: Rode Duivels—Zwaluwen. 17 Maart: Voorl. Ned. elftal—London Combination. 3 April: Antwerpen—Rotterdam en Brussel—Amsterdam. 3 April: Den Haag: Nederland-b—Bel- gië-b. 5 Mei: Voorlopig Nederlands elftal- buitenlandse club. Mei: Noord-Duitsland—Noord Neder land cn Oost-NederlandWest Duitsland. 19 Mei: Stockholm: Zweden—Nederland. 7 Juni: Denemarken-bNoord-Neder land. Verliezen voor onze ruitersport In een der ruimen van het kustvaartuig Maystar (499 b.r.t.) dat onder Hondurese vlag in charter vaart voor de Rotterdam se Kustvaart Centrale,is gistermiddag voor de kust van Bergen in Noorwegen brand ontstaan. Gisteravond is het schip de haven van Fedje ten Noorden gen binnengelopen. De bemanning spande zich ir vuur te bedwingen. Om negen uur plaat selijke tijd deelde de kapitein de scheeps agenten in Bergen mee, dat de beman ning het vuur meester was, doch nog niet geheel had geblust. Het schip was geladen met suiker uit Kopenhagen onderweg naar Trondheim. De Maystar zal terugkeren naar Bergen alvorens de reis naar Trondheim voort te zetten. K.N.A.C. voor vrijwillige W.A.-verzekering De KNAC heeft aan de vaste com missie van Justitie uit de Tweede Ka mer haar standpunt ter.kennis gebracht omtrent een ontwerp-verdrag over de in voering van een verplichte wettelyke aansprakelijkheidsverzekering voor mo torrijtuigen in de Benelux landen. Gezien de ervaring in het buitenland moet volgens de KNAC worden ver wacht; dat de huidige premie zal wor den verveelvoudigd. Nu de reeds bestaande lasten op het motorweg verkeer ook volgens de rege ring tot de uiterste grens zyn opge voerd, is- de KNAC voorstandster van een ander stelsel, waarbij de vrywilli- ge verzekering behouden blijft en een waarborgfonds voor niet verhaalbare wettelijke aanspraken wordt ingesteld. Zij is van oordeel dat door dit stelsel hetzelfde resultaat op eenvoudiger en goedkopere wijze kan worden bereikt. Indien toch wordt gemeend, dat de oplossing van een verplichte W.A.-ver zekering moet worden gekozen, is zij van oordeel, dat zulks in ieder geval niet gepaard mag gaan j gegaan, te weten Tonny Timmer, Jaaponbeperkte dekking, dié onnodig Rijks en Alphons 'Janssens. ruiters die jUjgH fifi de Nederlandse vlag op buitenlandse con coursen hipplque vaak en met succes hoog hebben gehouden. Tonny Timmer is professional gewor den; Alphons Janssens is met zyn gezin naar Australië geëmigreerd en Jaap Rijks zal binnenkort naar Kruegersdorp by Johannesburg (Zuld-Afrlka) vertrek ken. r op 1 December j.l. 136 notarissen Rijverbod van vijf jaar geëist wegens ongeluk Tegen de 22-jarige boerenzoon K. P. uit Jisp is voor het gerechtshof te Amster dam. conform het vonnis van de recht bank. ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tyd van vijf jaar (het maximum) geëist. De onvoorwaardelijk opgelegde gevangenisstraf van drie maanden wilde de procureur-generaal voorwaardelijk op gelegd zien met een boete van 100 gulden. De jongeman had op de bewuste dag eindexamen gedaan op de Rijkslandbouw- winterschool te Alkmaar en was daarna een vriend naar een café gegaan. In de vooravond keerde hy met de auto van zijn vader naar huis terug. Getuigen had den waargenomen, dat de wagen in Wor- merveer met de rechterwielen op het trottoir reed en een voetganger had ge schept. Het slachtoffer kreeg een hersen schudding en een paar gekneusde ribben. Uitspraak op 22 Januari. Overwegwachter tot 40 boete veroordeeld De ambtenaar O.M. bij het kantonge recht te Apeldoorn heeft in de zaak tegen de overwegwachter E. J. K. uit Apel doorn, die voor de tweede maal binnen een jaar niet tijdig bij de nadtering van een trein de bomen had gesloten, ernstige critiek geuit op de leidinggevende figu ren bij de Nederlandse Spoorwegen. De ambtenaar O.M. zei, dat deze figuren schromelijk te kort schieten in hun taak voldoende maatregelen te nemen voor de veiligheid van het publiek. De overwegwachter, die deze functie reeds 26 jaar vervult, verklaarde niets liever te willen dan naar een andere dienst te worden overgeplaatst. Voordat het zover is, zal hij echter eerst nog f 40 boete moeten betalen, want de rechter vonniste hiertoe conform de eis. Canadese trailers naar Nederland Twee wapemzencLmgen. bestaande uit 58.000 handgranaten en murutie en trai lers. zullen einde Januari uit Oostcana- - Met het m.s. Oranje van de Maat- *?ven* Nederland en De- schappij Nederland vertrekt de 16de n^?»rk« verscheept. Januari dr W. Stevens, hoofdassistent aan hoofdkwartier van het Canadese het organisch scheikundig laboratorium loger heeft gisteravond bekend gemaakt, te Leiden naar Indonesië, om aan de d*t handgranaten èn de munitie voor universiteit van Bandoeng als gewoon I de Denen bestemd zyn en de trailers voor hoogleraar chemie te gaan doceren. [de Nederlanders. (DOOR G. I. PEELEN) De zegel, dl. de l.etste meend van 1953UNMCO wordt da.r denkbaar «eaeeep- Sukh.ri°NÓ'°w«rï °,,V'11,°d ""i UNO z.M gaf tn December een twee- bij het U.N.O. werk. {al zegels uit> gewyd aan de rechten van In Europa waar de U.N.O.-liefde, vooralde mens (afb. 2). Een mooi gestyleerd waar het het werk van de veiligheidsraad /egel, de handen vragend gestrekt. Op betreft, aanzienlijk bekoeld is, zal er niet j het aanhangsel staat onder het embleem zo gauw een zegel ter ere van de Ver- der V.N. het motto dezer zegels: Human enigde Naties verschynen. Maar he: is i rights (rechten van den mens) dat men begrijpelijk dat in vele andere landen, -r, de krans om de toorU ook aantreft in vooral de onontwikkelde, die inderdaad j het Engels, Frans, Spaans, Chinees profiteren van veel nuttig werk, daar Russisch. Honduras gaf onder auspiciën van de V.N. verricht, de houding anders is. Vooral het werk van technische bijstand, UNICEF, FAO en uitge breide, en opvallend goed verzorgde serie uit, waarop alle facetten van de V.N. be licht worden. Het wat gewilde formaat van de rult- zegels, maakte het ons niet gemakkelijk een rustige opstelling onzer illustratl tot stand te brengen. Op afb. 1 prijkt het bekende U.N.O.-embleem, op afb. 3 het eveneens bekende U.N.O.-gebouw, in zijn strak zakelijke bouwstijl. Dan volgen de 4 populairste U.N.O.-organen, door geslaagde illustratie goed getypeerd: Afb. 4 ter ere van de UNESCO: begin letters voor: United Nations Educational. Scientific and Cultural Organization (op voedkundige, wetenschappelijke turele organisatie der V.N.), getypeerd door de fakkel der wetenschap boven opengeslagen boek. Afb. 5. de UNICEF, een kind met kop soép: United Nations International Childrens Emergency Fund (kinder-hulp Afb. 6, een vluchtelinge met haar kind, voor de UNRRA: United Nations Relief and Rehabilitation Administration. Afb. 7: de hoorn des overvloeds vooi de FAO: Fóöd and Agricultural Organiza tion, (voedsel en landbouw-organ.). Afghanistan le één van die landen die trouw ieder jaar op de dag der V.N. een serie uitgeeft, om die verjaardag te vieren. Een primitief land, met zeer primitief uitgevoerde zegels. Het driehoekje, afb. 9 is het U.N.O.-zegel van 1952, de rechthoek daarboven dat van 1953 (afb. 8). Beide een simpel pentekeningetje in boekdruk, een lijncliché uitgevoerd, met als enige voorstelling het U.N.O.-embleem. Tot slot afb. 10, van Thailand, (vroeger Slam) veel artistieker en knapper uitge voerd, maar met het zelfde motief. De posterijen der Engelse koloniën en dominions gaan door met een getrouw postzegelverslag, van de reis van hun vorstin. Meestal één zegel, doch Nieuw Zeeland, waar het vorstelijk paar de Kerstdagen doorbracht, Juist toen het vreselijke spoorwegongeluk plaatsgreep, geeft een tweetal herinneringszegels aan dit bezoek. Op afb. 11 een goedgelijkend portretzegel van de Koningin en de her tog van Edinburg, op afb. 12 de vorstin alleen in kroningsgewaad. Intussen kwam ook, net te laat om mee af te beelden, het koninklijk bezoek- zegel van de Fidji-eilanden uit. De reis gaat voort, nog heel wat rijks gebieden zullen worden aangedaan, en de postzegelemissies houden daarmee ge lijke tred. Door de bescheidenheid van het aantal zegels, en de lag® nominale waarde een aantrekkelijk verzamelobject, als aan I jhangsels van de kroningszegels. dan Karei Doormanlaan worden genoemd. Lammeren geboren 1 Een schaap van de veehouder J. Breg- man uit de Broekpolder heeft gistermor gen aan twee zwarte lammeren het leven geschonken. Hoewel reeds eerder ln deze winter lammeren werden geboren, in Lei derdorp o.a., mag deze geboorte toch ook wel uitzonderlijk vroeg worden genoemd. Dokter en apotheek De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter E. W. F. van Walcheren. Oranjelaan 29. tel. 22030; de dienst der apotheken door de Oegstgeester apotheek, Wilhelminapark 8. tel. 26274. Benoemingen bij Raad voor de Luchtvaart Tot en met 31 December 1955 zyn in de Raad voor de Luchtvaart benoemd: tot plaatsvervangend voorzitter prof. mr G. J. Wiarda, raadsheer in de Hoge Raad. en tot gewone leden I. A. Aler, lultenant-generaal-vlieger b.d., N. Scha per, schout-by-nacht-vlieger, vlagofficier marine-luchtvaartdienst; plaatsvervan gend gewoon lid G. F. Venema, luite nant-ter-zee-vlieger der 1ste klasse, hoofd vliegdienst by he-t marinevliegkamp Val kenburg. Granen-veevoeders (Bericht van de firma A. Makkreel in granen te Rotterdam). Het nieüwe jaar is voor de graan handel niet ongunstig begonnen. De vraag naar voergranen was zeer bevre digend te noemen. De winter is nu eerst goed begonnen en men dient er reke ning mede te houden, dat een vorst periode om deze tyd van het jaar niet tot de onmogelykheden behoort. Maan- dae a.s. zal de vijfde veiling liquidatie V.I.B. voorraden voergranen plaats vin den. welke naar men verwacht wel weer een vlot verloop zal hebben. Ge veild zal worden ca 2300 ton haver, ca 2900 ton Austr <•- i'no on Ci cada gerst, ca 2.000 ton Russische gerst, ca 2400 ton Laplata gerst disponibel. Er zijn maar weinig importeurs die nog houders zyn van Amerikaanse mals. De offertes van Noord-Amertka liggen bo ven de prijzen waarop hier te lande wordt aangeboden, zodat nieuwe zaken niet tot stand komen. Laplata-mais werd duurder betaald, voor afladingstermij- nen moet een flinke premie worden uitgelegd. Het hoofdartikel vormt nog steeds de importgerst. Hiervan worden steeds grotere kwantums omgezet I plata-gerst werd dagelijks op afl&v iets lager aangeboden en steeds wi er weer kopers te vinden. De verwa. ting dat er binnenkort opnieuw ei- heffing van 1.— zal worden Ingevoerd, nam weer vastere vormen aan. In Irak- gerst werd maar weinig ondernomen. Men vindt het prijsverschil t.o.v. van de andere gerstsoorten te klein. Russi sche gerst vond deze week uit aange komen boot regelmatig kopers. Het aanbod van Laplata-haver blyft schaars. De a.s. Maandag te veilen haver zal vooral voor de industrie een welkome aanvulling blijken te zyn. Laplata-rogge werd uit aangekomen boot tot onveranderde pryzen verkocht. Op aflading bestond voor rogge niet zo veel kooplust. Inlandse granen rogge, zomergenot en kippenhaver waren niet lager aangeboden t.o.v. de vorige week. In veekoeken ging wel het een en an der om. Over het algemeen waren de pryzen van lynzaadschilfers. soyaschroot itschroot aan vaste kant. Enige posten Frans en Argentyns grond- nootschroot waren binnen zeer korte tijd aan de man gebracht. MARKT- EN VISSERIJ BERICHTEN LEIDEN. 8 Jan Groen ten veiling: rode kool 7—10.50 gele kool 9.00—10.10 groene kool 8.80—12.70 boerenkool 12—22 prei 17—19 uien 1—9 40 spruiten 15—45 andijvie 33—50 appe len 15 witlof 29—54 postelein 12—14 winter peen 5.10—6.40 per 100 ke: knolselderij 7.90— 11 per 100 stuks: peterselie 4.204.80 selderij 2.805.60 per 100 bos. TER AAR. 8 Jan Groenten veiling: wit lof I 34—44 II 15—30 stek 2—11 spruiten 34 —42 B 15—29 prei 12—13 uien 7 nep 2 andijvie 44—47 II 13 koolrap— groene kool 13 rod< 12 per kg: sla 3 cool 9 waspcen 21 B Iderlj 3—13 per stuk; stoofsla 66 boerenkool 45—65 per kist. KATWIJK AAN DEN RIJN. 8 Jkn Groenten veiling: andijvie 2542 rode I I 12—30 II 6-18 HHH lil 5.20—12 gele kool groene kool 8.10—17.90 r - 100 stuks; i 6.70—9. 12—18 7.70 bi 100 kg; knolseldt dery 5.60—9.70 per 100 bos. ROELOFARENDSVEEN. 8 Jl veiling: Freesla's 75—160 Anemonen 80—85 Tulpen: Rose Copland 85—120 Krelage Om gO_95 v d Eerden 110—125 White Sail 75— 105 Crown Imperial 70—90 Nansen 80—100 Scarlet Wonder 90—95 Golden Harvest 115— 140 Pink Gem 73—75 John Gay 80—90 Pler- son 75—80 Early Queen 75—90 Hlllegarda 71 —100 Edith Eddy 110-120: Narcissen: Early Glory 66—78 Helios 54—61 Tulpen met bol 280620 Hyacinten 600—1200 Cyclamen 27 —41. Groentenvelllng- se lie 5.60—6.70 i RIJNSBURG. 8 Jan - Overzicht Flora: De prijzen waren over de gehele Unie ge kocht i partijen v ln het gu vanmorgen toch rracht ook niet White Sail kw. heden voor en 1.25 e i In vrij boperkte 1 0.8i r het alger bos. Pink Gem wijl Orange I deed John Gay. die met I 1 tot I 1 40 werden gewaar- I Allard Pierson ging weg voor 0.70 0.80 per boa. Golden Harvest liep tot 1.45 per bos. terwyi Wlntergold werd af- ikt op 1.20. Narcissen bleven schaars, beste Helios, Carlton of Scarlet Ele gance kondèn nu geen 0.85 opbrengen. Goede Helios e.d. verkregen 085 Hyacin ten Bismarck. Grand Maltre en andere blauwe aoorten tot 28. rinnocence tot I 24 fit™** variëteiten 25 voor beste kwali- IJMUIDEN. 9 Jan - Besommingen: Traw- trs 1 trawler 8800 RO 53 -5300 RO 46— 13.600; Loggers: Sch 135—2050 IJM 209—7840 76—4200 KW 166—670: Kotters: KW 128 KW 35—300 HD 125 -5000 WR 33—4870 IJM 11—1980 IJM 3-530 IJM 76—380.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 11