D.U.W.-beleid wordt omgebogen, de D.U.W. zelf verdwijnt Er komt nu een directoraat-generaal voor de arbeidsvoorziening terwijl Toch is het zo Overwegen zijn 2,75 maal zo onveilig als in 1938 't Westelijke en het Rode standpunt in Berlijn LAXEERAKKERTJES yXfe ECONOMIE EN FINANCIËN Veiligheid in het Verre Oosten 5 DONDERDAG 7 JANUARI 1954 Reorganisatie aanvullende werkgelegenheid (Van onze Parlementsredacteur) De werkgelegenheidspolitiek in Nederland, het centrale doel van het over heidsbeleid, is uit den aard der zaak een kabinetskwestie, waarmee ver schillende departementen te maken hebben. De zgn aanvullende werkge legenheidspolitiek is echter een zaak, die in de eerste plaats de minister van Sociale Zaken aangaat. De organisatie hiervan droeg tot nu toe een versnipperd karakter, waarbij de bevoegdheden niet erg afgebakend waren Deze organisatie zal nu vereenvoudigd worden, hetgeen blijkt uit een brief die minister Suurhoff aan de Tweede Kamer heeft gezonden ter voldoe ning aan een belofte, afgelegd bij het jongste debat over de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Gisteren heeft de bewindsman op deze brief nog een toelichting gegeven tijdens een persconferentie. De plannen, waartoe in de minister raad in principe is besloten, zullen na tuurlijk niet onmiddellijk ten uitvoer kunnen worden gebrach: Het zal wel zomer worden, voor de nieuwe organisatie geheel kan werken. Gelukkig kan deze organisatie rustig worden voorbereid, om dat het er op het ogenblik met de werk gelegenheid in Nederland tamelijk goed voorstaat zodat het verzorgen van de aanvullende werkgelegenheid, die vooral plaatselijke werkloosheid moe: opvangen, thans niet al te urgent is. Maar tegen volgende winter is stellig weer enige stij ging van het werkloosheidscijfer te ver- gelegenheid, wachten en het is zaak. dan zo perfect mogelijke organisatie nen beschikken. Scheiding De grondgedachte bij de reorganisatie is geweest een scheiding van de bemoei ingen uit een oogpunt van arbeidsmarkt politiek en de bemoeiingen met betrekking tot de uitvoering van de werken. Er zal op het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid oen afdeling worden gevormd onder leiding van Directeur-Generaal voor de Arbeids' ziening. Di; gaat gepaard met de ophef fing van de Dienst Uitvoering Werken, het Commissariaat voor de Werkgelegen heid, van het Bureau voor de Werkge legenheid en van de Interdepartementale Commissie voor de werkgelegenheid. De Directeur-Generaal voor de Ar beidsvoorziening krijgt onder zich het Rijksarbeidsbureau en de nieuw te stich ten Directie Aanvullende Werkgeleg' heid. Bovendien komt onder hem te r sorteren het vervoer en de huisvesting van arbeiders, tewerkgesteld op aanvul lende werken. De diensten, welke de hui dige DUW aan andere departementen (voor Ambonnezen. gerepatriëerden. dijk herstel. landbouwherstel wederopbouw enz.) verleent inzake huisvesting en voer blijven eveneens onder de Directie Aanvullende Werkgelegenheid. De Directeur-Generaal voor de Arbeids voorziening is ambtshalve voorzitter van het Coördinatie-College «voor Openbare Werken. Dit college beoordeelt een en ander betreffende de uitvoering van werk zaamheden ter ondersteuning van het te voeren werkgelegenheidsbeleid. Teneinde te voldoen aan de wenselijk heid. dat regelmatig met het bedrijfsleven overleg gepleegd zal worden over de i-j vraagstukken van de aanvullende werk- - gelegenheid, wordt de taak van de Cen- ale Commissie van Bijstand en Advies kun- van de Directeur-Generaal van het Rijks arbeidsbureau zodanig gewijzigd en uitge breid, dat deze commissie kan optreden als Centrale Commissie van Bijstand en Advies van de Directeur-Generaal voor de Arbeidsvoorziening. O'm de verantwoordelijkheid van de minister van Sociale Zaken voor de aan vullende werkgelegenheid zo veel moge lijk tot uitdrukking te doen komen zal in het vervolg het bedrag, dat tot nu toe of het hoofdstuk Onvoorzien in de rijksbe groting werd uitgetrokken, een plaats vin den op de begroting van Sociale Zaken. AAN verschillende mensen die met een groen en een rood glas voor de ogen de driedemensionale films of -tekeningen hebben bekeken, hebben we de vraag voorgelegd, wat er eigenlijk zou gebeuren indien de stra len van een rood zoeklicht gekruist zouden worden door die van een groene schijnwerper. Door verschil lend gekleurde glazen kijkend, had den de ondervraagden de beelden op het doek in zwart en wit waargeno men en zij wisten tevens, dat rood en groen eikaars tëgenkleuiren zijn, die elkaar opheffen. Het lag dus voor de hand dat deze mensen zouden menen, dat een kruising van rode en groene lichtstralen wit licht zou te weeg brengen Inderdaad, bijna 80 pet van de ondervraagden was deze mening toegedaan. Enkelen dachten volkomen in de war gebracht door de opheffingstheorie dat er hele maal geen licht meer zou zijn. ter wijl de rest verschillende onmogelijke mengkleuren als mogelijkheid op perde. Hieruit blijkt weer eens te meer, hoe materieel we de dingen zien. Licht hééft geen kleur, maar bestaat uit verschillende golflengten, die op het netvlies van onze ogen de indruk van een bepaalde kleur wekken. Het gaat dus om de golven. En een ieder weet, hoe in elke waskom golven kun nen worden opgewekt, die netjes van uit één punt uitgaan. Maar óók weet iedereen dat ettelijke golven in een vijver of in zee kriskras door elkaar kunnen lopen, zonder dat zij daar door van richting veranderen of elkaar hinderen. Deze ervaring moeten we ook op de lichtgolven toepassen. Zouden dus de rode en groene lichtstralen van twee verschillende zoeklichten elkaar snij den, dan lop^n de lichtgolven door elkaar heen. zonder dat er verder iets bijzonders gebeurt. Voorbij het snij punt van de kruising is de rode straal dus precies even rood als hij vóór dien was en -er is geen sprake van dat hij uitgedoofd, of met groen gemengd zou zijn. In andere woorden: de rode lichtgolven behouden hun golflengte. En van de groene licht straal kan uiteraard hetzelfde wor den gezegd. Het antwoord op de vraag, wat er gebeurt na kruising van verschillend gekleurde lichtstralen kan dus kort zijn: er gebeurt niets. Maar nu genoeg over de kleuren en wat daarmee samenhangt. Er blijven nog voldoende andere raadselen over. Zo zult u waarschijnlijk uw trouw- of zegelring aan de ringvinger dragen? „Natuurlijk, want dat hoort zo!" We zijn het met u eens. dat het een loffelijk gebruik is, maar heeft u er ook enig idee van waaróm de ring vinger nu juist als drager van de ring werd uitverkoren? Daarover morgen. (Nadruk verboden.) beider is, die onder normale voorwaarden loet werken. In dit verband is het belangrijk, dat de tewerkstelling van arbeiders, die physiek of mentaal niet geschikt zijn voor het verrichten van arbeid op normale of aan vullende objecten door minister Suurhoff geacht wordt te zijn een vraagstuk van sociale zorg. waarom deze blijft ressor teren onder de afdeling Sociale Bijstand Complementaire Arbeidsvoorzieningen het ministerie van Sociale Zaken en daarmee terecht komt bij de Gemeente lijke Werkvoorziening. Gelijk gemeld zal de doorvoering van de reorganisatie slechts geleidelijk kun nen geschieden. Over de bezetting der functies is het overleg dan ook gaande. Het ligt echter voor de hand al ont kende de bewindsman, dat hierover een beslissing gevallen was dat de huidige directeur van de Dienst Uitvoering Wer ken. ar ir D. R. Mansholt. als eerste ir aanmerking komt om tworden benoemd tot Directeur-Generaal voor de Arbeids voorziening. Minister Suurhoff hoopte, dat de (tijdelijke) werkloosheid via de nieu we organisatie zoveel mogelijk zal kunnen worden opgevangen. Hij was zich er van bewust, dat de aanvul lende werkgelegenheidspolitiek aan vrij nauwe grenzen gebonden is. Hij was er evenzeer van overtuigd, dat het onmogelijk is, alle werklozen op te vangen, wanneer zich de calami teit van een ernstige economische depressie in de wereld zou voordoen. Dit is de bekende Zuidafrikaan- se prof. dr R. W. Wilcocks, rec tor van de Stellenbosse Univer siteit. De rector heeft wel tien verschillende hobbies. Eén er van is vissen, en dat hij die sport door-en-door kent, dat bewijst de foto. Prof. Wilcocks ving on langs deze geweldige kabeljauw van 103 pondzo lezen wij in „Die Burger". En voor de vis sers die het ook eens willen pro beren in dat deksels goede vis- watertje": de kabeljauw werd gevangen in de omgeving van Breëriviermond. Provinciale commissies Aangezien het onmogelijk is, de nood zakelijkheid van aanvullende werkgele genheid van een centraal punt uit tot ir de finesses te bekijken, blijven de Pro vinciale Commissies voor de Werkgele genheid gehandhaafd. Minister Suurhoff liet er geen twijfel over bestaan, dat hij aan deze P.C.W.'s zeer veel waarde kent. De leden worden aangewezen door Gedeputeerde Staten (vier stuks); hebben zitting drie werkgevers- en drie werknemers-leden. Daarnaast zullen zit ting hebben hoofdambtenaren van de ar-' beidsbureaux, provinciale en rijkswater staat, wederopbouw en de cultuurtech nische dienst. De Provinciale Commissies I hebben ruime adviserende bevoegdheden en daarnaast zelfs beslissende bevoegd- Dit alles heeft betrekking op de ar beidsmarkt-zijde van het vraagstuk. De uitvoering van de werken zelf. tot nu geconcentreerd bij de DUW wordt overgedragen, in de eerste plaats aan de Cultuurtechnische Dienst van het depar- an Landbouw. Visserij en Voed selvoorziening. Daarnaast heef: net de partement van Verkeer en Waterstaat r zijn sector het nodige overgekregen tenslotte wordt er bij Sociale Zak gecreëerd een nieuwe Dienst Aanvullende Civieltechnische Werken. Om practische redenen zal deze ressorteren onder de Directeur-Generaal van de Arbeidsvoor ziening. hoewel de werkzaamheden, voor namelijk liggen op gemeentelijk niveau. Deze drie diensten (Cultuurtechnische Diens Waterstaat en Dienst Aanvuilende Civieltechnische Werken) moeten er zorg dragen, dat zij hun voorraad eren en bevorderen, dat die lagere publiekrechtelijke lichamen wordt opgevoerd en bij de diensten worden aangemeld. De provinciale co de werkgelegenheid en het coördi natie-college' voor de werkgelegenheid dienen er op toe te sector van de gesubsidieerde werken steeds een voldoende voorraad male en aanvullende werken aanwezig Deze laatste organen zien er op t dat de uitvoering van de programm soepel verloopt, spanningen op de arbeids markt enerzijds en toch nog optredende erkloosheid anderzijds worden opgelost door sluiting, afremming en openstelling Ombuiging Een ander, zeer belangrijk aspect van de door minister Suurhoff voorgenomen reorganisatie is een ombuiging van het tot toe gevoerde DUW-beleid, een beleid, uiteraard blijft bestaan, al zal de Dienst Uitvoering Werken in de huidige vorm verdwijnen. Tegen de huidige DUW, die door velen werd gezien als een voortzetting van de vooroorlogse werkverschaffing, bestonden grote weerstanden. Minister Suurhoff van oordeel, dat de oorzaak hiervan vo< namelijk gezocht moet worden in de standigheid, dat tewerkgesteld, vandaag niet weet, of hij morgen niet ergens anders heengestuurd wordt. Daarom is besloten, een geheel nieuwe koers in te slaan: de uitvoering van de aanvullende werken zal in het vervolg geschieden in vrij werk onder de regelingen en loonvoorwaarden, die voor die betreffende bedrijfstak gelden. In af wachting van de gehele reorganisatie is reeds besloten, gelijk gemeld, de speciale DUW-loonregeling af te schaffen en over te stappen op de regelingen, neergelegd in de CAO voor Cultuurtechnische Wer ken dan wel in de bindende loonregeling voor de water-, spoor- en wegenbouw. Een en ander betekent dus, dat in het vervolg een DUW-arbeider gaat werken onder precies dezelfde voorwaarden als zijn collega, die overeenkomstig werk in het vrije bedrijf verricht. Dit geldt niet alleen voor de lonen, maar heeft ook be trekking op opzegtermijnen enz. Het standpunt van minister Suurhoff is, dat ook een DUW-arbeider een normale ar- Laatste stoomtrein maakt in het najaar plaats voor nieuw materieel De kans op ongelukken op openbare Overwegen is nu in ons land 1,3 maal zo groot als twee jaar geleden en zelfs 2,75 maal zo groot als in 1938. De oorzaak van deze toegenomen onveiligheid is de groei van het weg- en treinverkeer. Dit vertel de de president-directeur van de Ned. Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, gis teren in Utrecht tijdens de gebruikelijke Nieuwjaarsontvangst. In 1953 kwamen in totaal op openbare 'overwegen 132 aanrijdingen voor. waarbij 37 doden vielen; in 1952 118 met 39 doden en in 1951 93 met 26 doden. In 1953 hadden er 201 aanrijdingen plaats, doordat auto bestuurders nog onder dalende bomen door wilden glippen. Daarbij liepen 24 personen verwondingen op. Het verjagen van stoomtreinen door diesel-electrische zal in de herfst van dit jaar voltooid zijn. Het aantal afgelegde treinkilometers be- Vrijheidsdag: prompt 23 Januari V.N. waarschuwen Zuid-Korea Geweld tegen Indiërs zal niet worden geduld Generaal Taylor, commandant van het Amerikaanse 8ste leger in het Verre Oosten, heeft gisteren de Zuidkoreaanse regering gewaarschuwd, dat de UNO- troepen niet zullen dulden, dat de Zuid- koreanen ten aanval trekken tegen de Indiase manschappen die in Korea zijn om toezicht te houden op de krijgs gevangenen. Kort te voren had de Zuidkoreaanse minister Pjoen Joengtai gedreigd, dat Zuid-Korea overweegt, met de wapenen op te treden tegen de bewakingstrocpén uit India. „De vrijlating van de Chinese en Noord- koreaanse krijgsgevangenen, die niet van zins zijn naar hun Rode vaderland terug te keren, zal ir, overeenstemming met de wapenstilstandsovereenkomst prompt op 23 Januari beginnen", zo is in Washington jg eens duidelijk bekend gemaakt. Nog 22.613 Chinezen en Noordkoreanen wachten thans onder toezicht van de neu trale repatriëringscommissie op hun vrij lating. Geen hunner wil naar zijn com munistisch vaderland terug. Aan de andere kant zijn er 335 geallieerde mili tairen, die naar hun vaderland weigeren terug te keren. Opnieuw braken de dijken in Italië Tengevolge arbeider, bij de DUW j sneeuwbuien zijn gisteren in geheel Italië vervoersdiensten ontwricht, terwijl een sterke noordoostenwind laaggelegen lan derijen in de Po-delta deed onderlopen. Het eiland Carmerini en de dorpen Fore Pellestrina en Forte Bonelli kwamen een meter onder water te staan. Brandweerlieden en vrijwilligers wer ken koortsachtig aan het herstel van de dijken, die de zware druk van het water op sommige plaatsen niet konden weer- Tientallen bergpassen werden door hoog opgejaagde sneeuw geblokkeerd. In Noord-Italië bleven honderden auto's ste ken. terwijl ook het spoorwegverkeer werd ontwricht. In Turijn lag gisteravond een halve meter sneeuw. In de haven van Triest werd een gat in de zijwand van het 5.200 ton metende Italiaanse vrachtschip Renata geslagen, doordat tengevolge van de storm een kraan kapseisde. Uit het grootste deel van Noord-Enge- land en sommige plaatsen in Schotland is gisteravond eveneens zware sneeuwval Wal doen de Grole Drie Eensgezind verzet tegen Russische eis tot conferentie van vijf (met China) .Naar Reuter in diplomatieke kringen te Londen heeft vernomen, zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke Grote Drie zich in Berlijn eensgezind verzetten tegen de Russische eis om korte tijd later een vijf-mogendheden-conferentie met communistisch China te beleggen. Zoals bekend, heeft de Sowjet-Unie bij het aanvaarden van de Westelijke uitnodiging voor Berlijn meegedeeld, dat minister Molotof deze kwestie te berde zal brengen, „omdat de tijd rijp is voor een bespreking van alle pun ten van internationale spanning." De aanwezigheid van Rood-China is hiervoor volgens Moskou onontbeerlijk. Naar men verwacht, zal Molotof laten uitkomen, dat een vijf-mogendheden-conferentie ook de weg opent voor een regeling van de strijd in Indo-China. Het Westelijke standpunt is echter dat communistisch (?hina eerst op een poli tieke conferentie inzake Korea een be wijs moet leveren van zijn vreedzame bedoelingen. Om deze reden wil het Westen de besprekingen tussen de Noor delijken en de Ver. Naties te Panmoen- djen hervatten, teneinde vóór 25 Januari, de datum waarop de bijeenkomst te Ber lijn begint, regelingen betreffende ge noemde politieke conferentie te treffen. In dat geval zouden de Westelijke Grote Drie er te Berlijn op kunnen wijzen, dat zij toch al binnen korte tijd besprekingen met de Chinese communisten over aan gelegenheden in het Verre Oosten zul len hebben. Naar Reuter verneemt, hebben de V S Engeland en Frankrijk bij hun jongste overleg besloten, te Berlijn niet met Molotof in debat te treden over de voor- en nadelen van een vijf-mogendheden- conferentie. De Westelijke ministers zul len de uiteenzetting van hun Russische collega aanhoren, hierna hun tegen-argu menten naar voren brengen en vervol gens pogen de discussie over dit onder werp te sluiten. Zij zullen echter reke ning moeten houden met de Franse open bare mening, als Molotof de kwestie- Indo-China ter sprake brengt, hetgeen, zoals gezegd, de verwachting is. il het Westen, al- droeg vorig jaar 65 millioen tegen 61 mll- lioen in 1952. Er zijn vorig jaar 160 mil- reizigers vervoerd. De juistheid van de klachten over gebrek aan plaatsruimte j In eerste instantie worderf door de president van de N.S. er- dus genoemde Londense kringen, kend. Ofschoon het sterk verouderde ma- streven, de besprekingen te Berlijn te terieel uit de dienst genomen wordt, zul- beperken tot het Duitse vraagstuk, dat len de 16.000 nieuwe zitplaatsen, die doorde Westelijke politici beschouwen ais de het geleidelijk in gebruik te stellen nieuwe toetssteen voor de Russische oprechtheid, materieel beschikbaar komen, toch een Men verwacht, dat de Westelijke mogend- ienlijke verbetering betekenen. 1 heden Rusland hierbij krachtige waar- De Haagse schilderes Ina Hooft hoopt 17 Januari a.s. haar 60ste ver jaardag te vieren. Ina Hooft werd 'in 's-Gravenhage geboren en werkte van 19132915 aan de Academie voor Beeldende Kunsten onder Frits Jansen. Daarna was ze gedurende enkele jaren werkzaam op het atelier van Floris Arntzenius. Bekend zijn haar stillevens en vooral haar ver stilde en ragfijn uitgewerkte bloemstukken. Ook portretten maakte zij. Werken van Ina Hooft werden o.m. geëxposeerd in Parijs en New York. Het Haagse Gemeentemuseum is in het bezit van enkele van haar schilderijen. Britse Dakota beschoten Een Britse Dakota, die op Oudejaars avond een lading varkens van Newcastle naar Belgrado had gevlogen, is op de terugweg nog boven Zuid-Slavië, door een onbekend gebleven straaljager be schoten. Geen enkel lid van de beman ning liep enig letsel op. De piloot is na de aanval naar Enge land doorgevlogen en vertelde eerst bij zijn aankomst wat er was gebeurd. Radio-Belgrado heeft inmiddels gemeld, dat een onderzoek wordt ingesteld, doch dat de identiteit van de aanvaller nog niet is bepaald. (Advertentie i Reinig Uw ingewanden en voorkom verstopping. Neem eens per week 1 of 2 m - -■ S Vinding van Haagse constructeur „Stalen dienstbode" nu van Ned. fabrikaat Een Haags constructeur, de heer P. Stokvis, directeur van de Technische Handelsonderneming Stokvis (Waalsdor- perweg 64). is er na drie jaar experimen teren in geslaagd een machine te con strueren, die een grote verlichting var het afwaswerk in het hotel-, café-, pen sion- en restaurantbedrijf betekent Het betreft hier een servies-afwasmachine van roestvrij staal, die vergeleken bij de producten van Amerikaanse en Australi sche fabrieken, veel eenvoudiger en daar door goedkoper Is. De machine, die de af metingen 145 x 87 x 95 cm heeft, kan bijv. 1500 eetborden of 3000 koffiekoppen per Het af te wassen servies wordt in staaldraadbakken In de wasruimte j bracht, waarna hermetische afsluiti volgt. Uit een tank wordt na inschakeling zeepsop van 80 graden Celsius door sneldraaiende wasarmen met grote ki ruim drie liter per seconde ovei vaatwerk gespoten Dit sop loopt vi< ters. die het vuil wegnemen, weer de tank terug. Bij overschakeling wordt aan alle kanten heet spoelwater ovei servies gespoten; dit water loopt na matische reiniging weer naar de spoel- tank terug. Binnen een minuut is de ge hele „charge" serviesgoed gewassen er gespoeld en kort nadien reeds droog. Aangezien het gezuiverde water her haaldelijk gebruikt kan worden, is het energieverbruik van deze machine be trekkelijk gering. Met de seriefabricage wordt reeds eer begin gemaakt Dp constructeur verwacht een vrij aanzienlijke uitvoer, waarva Nederlandse industrie vruchten ral kun nen plukken. borgen zullen bieden tegen eventuele Duitse aggressie Daarna zal het Westen het probleem van Oostenrijks onafhan kelijkheid ter sprake brengen, waarbij er bij Molotof op zal worden aangedrongen, het nagenoeg voltooide staatsverdrag te ondertekenen. Oucfsle opmerkingenbus vijftig jaar Een merkwaardig jubileum wordt Maandag a.s. te Hengelo ge- vierd. namelijk het gouden jubi leum van een opmerkingerbus. Het is nu gewoon, dat personeel van bedrijven in de gelegenheid wordt gesteld opmerkingen te ma ken over de productie, verbetering van constructies of het arbeids proces. In 1904 was het echter een zeer bijzonder initiatief van dc gebroeders Stork om een derge lijke opmerkingen-bus, de eerste in ons land. in de fabriek te bren gen. In de loop van een halve eeuw zijn duizenden opmerkingen genpiaakt en het was geen zeld zaamheid. dat aanmerkelijke ver beteringen in de productie en de producten konden worden bereikt. Communisten in kazerne Feeën bleken wolven in schaapskleren Op stille plaatsen. onbespied door schildwachten, hebben communisten in de dagen vóór Kerstmis over de omras tering van soldatcnkampen op de Veluwe brieven geworpen, waarin werd gezegd, dat het A.N.J.V. alle moeite deed om Kerst- en Nieuwjaarsverlof voor elkaar te krijgen. In de legerplaats Wittenberg Is zo'n brief spottend nagebootst en on der applaus v8n de soldaten door enkele officieren voorgelezen, aldus het Alg. Dagbl. Na deze mislukking stuurden de com munisten met Kerstmis een groep Am sterdamse meisjes, rijkelijk voorzien van fruit, per bus naar de kazerne. Het moest lijken alsof deze feeën uit goedertieren heid hun goede gaven kwamen brengen voor die arme soldaten. Alleen pasten die op, te vertellen kwaï elsjes 'MOLOTOF „Bijeenkomst der Grote Vijf is noodzakelijk Wereldnieuws in zakformaat Een Russische postduif is tijdens een zware sneeuwstorm neergestreken op een Italiaans vissersvaartuig, dat voor de Ligurische kust voer. Het pootringetje van de vogel droeg als- inscriptie een rode ster en dc letters „WKI 268547 Moermansk". Of 't dier post bij zich had. werd niet bekendgemaakt -£■ Ir. Tehe ran zijn gisteren vijftig communisten ge arresteerd. die „ie.s van plan waren" met twee reusachtige kisten dynamiet.. Het Spaanse vooraanstaande blad „A BC." heeft aangedrongen op overleg lussen Spanje en Europese landen over I de kwesties Gibraltar. Marokko en de Europese samenwerking. -fr De Bank van. Engeland is .bevallen van een tweeling:; een zakenman heeft meegedeeld dat hij j twee nieuwe biljetten van een pond j heeft ontvangen, die beide hetzelfde! serienummer dragen. De Bank heeft beide als echt erkend, -fr Voor een mili- tair tribunaal in Marseille is een proces' begonnen tegen 31 voormalige Gestapo- agenten, die beschuldigd worden van moord, plundering en andere gruwelen tijdens de nazi-bezetting. De oudste generaal van het Russische leger. Niko lai Drozdov. is op 91-jarige leeftijd in Moskou overleden. Hij had twee decora ties in de Orde van Lenin, -ft Het ar beidsgeschil tussen 14.500 arbeiders en de „Cont. Can Cy" in de Ver. Staten is bij gelegd. De arbeiders krijgen een loons verhoging van 8'4 dollarcent per uur. Generaal Huil. de Amerikaanse comman dant in het Verre Oosten, zal 11 Januari op Formosa met generalissimus Tsjiang Kaj Sjek confereren over het lot van de I 14.000 anti-communistische. Chinese krijgsgevangenen, die de wens te kennen 1 gaven, naar Formosa te worden overge- j bracht. De kampcommandant liet de zonder enig bezwaar binnen. Nog altijd zwegen zij over het feit dat zij kwamen namens het A.N.J.V. Echter hadden zij er wel voor gezorgd een fotograaf mee te nemen, die énige „tedere tafereeltjes" vastlegde. Groot was de verbazing van de soldaten toen bleek dat deze tafereeltjes de vol gende dag in de Waarheid prijkten voor zien van het nodige commentaar zoals wij dit van de Waarheid gewoon zijn. Hieruit bleek pas wie deze liefelijke engelen wa ren geweest. Sommigen zouden het waar schijnlijk wolven in schaapskleren noe- Aanval op de vorst mislukte In de afgelopen 24 uur bewoog een front langzaam in Zuidoostelijke rich ting over de Noordzee in de richting van ons land. Hef bereikte vanmot- gen om 4 uur het uiterste Noordwes ten ran het land en lag toen jutst het lichtschip Térschellinger- het eiland Terschelling. Om 5 uur was het station Den Helder aan de andere zijde van het front geko men De wind was daar in korte tijd toegenomen van vrijwel windstil tot 16 meter per seconde met een wind stoot van bijna 20 meter per seconde uit het Noorden, uiaarbij de tempera tuur steeg tot plus twee graden en enige regen viel, nadat eerst wat sneeuw was gevallen. Het front kwam toen echter rot stilstand en begon, •althans tijdelijk, weer iets terug te be wegen. waardoor een uur later in Den Helder de wind weer was afge nomen tot minder dan 4 meter per seconde, waarbij de windrichting weer Oostelijk werd, en de tempera tuur tot onder het vriespunt daalde. Een aanval op het continentale vorst- gebied kan hiermede als afgeslagen worden' beschouwd. (Advertentie) DameslVooral nu Üaniea-Gelei voor Uw handen The Economist gaf een belangwek kend artikel over de defensie van de niet-communislische landen in het e Oosten, waaraan wij het vol gende ontlenen: In het Huis van Afgevaardigden te Canberra sprak Mr Casey over de laat ste Anzus-conferentie in Washington en verklaarde bij die gelegenheid, dat er geen vooruitzichten waren op een vei ligheidsalliantie van ruimer» strekking de Pacific, welke met de NATO. zou overeenkomen. De hiertoe vereiste poli tieke condities waren, volgens Casey, aanwezig, daar de eventuele part- de vereiste verplichtingen niet op zich zouden willen nemen. Wel achtte de Anzus-ovcreenkomst van grote waarde voor Australië. Hoe groot dit nut ook moge zijn, de Anzus behoort in elk geval tot de derde defensielinie in de Pacific. Het voor naamste centrum voor een eventuele communistische expansie ligt op het vasteland van Z O. Azië en daarom lig gen Indo-China. Siam en Malakka dan ook in de eerste frontlinie. De tweede verdedigingslinie vormen Japan. Okinawa. Formosa, de Philippij- nen en Indonesië, welke door goed uit geruste en betrouwbare strijdkrachten gemakkelijk tegen een invasie vanaf het vasteland beschermd kunnen worden. Het grootste gevaar voor deze ge bieden ligt op binnejilands-politiek gebied, daar de binnenlandsecom munisten en meelopers zeer wel in samenwerking met buitenlandse luchtlandingstroepen zouden kunnen optreden. Indonesië schijnt in dit op zicht het meest kwetsbare punt in de tweede linie. Dc derde linie wordt gevormd door Australië en de eilandengroepen van Hawaï naar het Westen, met dien ver stande, dat thans Saipon en Truk in Amerikaanse handen zijn, terwijl zij in 1942 Japans waren. De Ver. Staten hebben thans een alli antie met Zuid-Korea. maar niet met de overige bedreigde vastelandsgebieden in Z.O-Azië. Niemand weet wat de Ame rikanen zullen doen als Indo-China ver loren gaat en Siam in de vuurlinie komt te liggen Formele \<»rdediginzspac!en sloten de Ver. Staten met Japan, Z.- Jaarstukken Albatros goedgekeurd In de gisteren gehouden aandeelhouders- ergaderir.g der Albatros Superfosfaat- ibrieken N.V. zijn de uitgebrachte be scheiden over 1952-'53 goedgekeurd. Het dividend is bepaald op 7 procent voor de gewone aandelen. Over het feit dat de voorraden ditmaal et circa f 8.5 millioen op de balans staan tegen vorig jaar ruim f 14 millioen, zei het bestuur, dat hierin niets onrustba rends zit. Niet alleen zijn de prijzen la ger. doch ook de omvang van de voor raden is verminderd Concurrentie wordt vooral ondervonden van de zijde van België. Duitslands crediet alweer te groot West-Duitsland had in December j 1. en betalingsoverschot van 274.3 mil lioen, waardoor het totale overschot der bondsrepubliek bij de Europese Be talingunie gestegen is tot 3120.5 min. Het quotum, dat tot 3040 min ver hoogd was, is opnieuw overschreden. Nederlands tekort in E.B.U. 3 millioen De Nederlandse Bank deelt mede dat blijkens de voorlopige gegeven», het be talingsverkeer met aan de Europese Be- talings Unie deelnemende landen voor Nederland gedurende December 1953 tekort opleverde van 3 millioen. Hierbij is rekening gehouden met de door Nederland voor het tweede halfjaar van 1953 over de vordering in de EBU te ontvangen. Interim Dordtsche Petro leum Mij In verband met het door de Koninklijke gedeclareerde interim-dividend var, 4 pet. heeft de raad van beheer der Dordt sche Petrolcummij N.V. besloten over te gaan tot uitkering van een eerste interim- dividend over 1954 va/i 214 pet op prefe rente en gewone aandelen benevens on deraandelen, betaalbaar 8 Februari as. Korea en Australië, doch deze landen zijn ónderling niet aan elkaar gebonden. De Ver Staten hebben geen formele verplichtingen aan Malakka en Hong kong. Geen enkel land heeft enige ver plichting tot militaire hulp aan Siam. Zullen deze landen bij een eventuele il a&n hun lot worden overgela ten?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5