ONHERROEPELIJK Motie over subsidieregeling kleuteronderwij s Dr Bloeiende Kersttuin in Lisser H.B.G.-hal jonge Verhage sprak voor bollenkwekers v. d. BIJL STRIJKSTER H. de Nooy KOERIERS taafcste Wee k Koerie NIEUWE LEIDSCHE COOBRNT 6 VRIJDAG 18 DECEMBER 1953 U Begrotingsdebatten in Noordwijk Commissie voor de bedrijven ingesteld De algemene beschouwingen in de begrotingsvergadering van de raad van Noordwijk werden geopend door de voorzitter van de Prat. Chr. fractie, de heer E. L. de Witt. Bij het huidige onderzoek van de begroting in de afdelingen van de raad vraagt men zich wel eens af, aldus spr., of het houden van algemene beschouwingen nog zin heeft. Toch is de Prot. Chr. fractie van oordeel, dat op enkele dingen de aandacht moet worden ge vestigd. Er moet enige critiek zijn die evenwel dient te zijn gebaseerd op vertrouwen. Antwoord Spr. sprak zijn tevredenheid uit over de omstandigheid, dat nog dit jaar de begro- ting-1954 in de raad kon worden behan deld. De fractie spreekt de wens uit dat verscheidene grotere zaken welke In hot antwoord van B. en W. werden aangekon digd, in 1954 verwezenlijkt worden. Spr kondigde een voorstel aan tot verhoging van de subsidies voor het kleuteronder wijs. Hij uitte zijn teleurstelling over het feit dat de verbouw van de gebouwen der bedrijven nog niet aan de orde gesteld is. Persoonlijk was spr. van mening, dat een derde wethouder zeer zeker noodzakelijk is. Ten slotte uitte hij de wens dat de samenwerking met het college in 1954 weer goed zou zijn. Ook de voorzitter van de R. Kath. frac tie, de heer F. J. Urlus. sprak zijn waar dering uit over het tijdige verschijnen van de begroting. Evenals de heer De Witt betreurde ook de heer Urlus het, dat B. en W. geen aanleiding konden vinden de subsidies voor het kleuteronderwijs te verhogen. De R. Kath. fractie achtte het urgent dat de achterstand in de perso neelsbezetting wordt weggewerkt. De heer Urlus waarschuwde voor het onge limiteerd doorgaan met geldlenen, waar door de gemeente topzwaar zou worden. Noordwijk is een plaats met een eigen karakter en typische behoeften, eigenlijk te groot voor servet en te klein voor tafel laken, aldus spr. Autonomie Het uitvoerigst in zijn beschouwingen De burgemeester wees er in zijn ant woord op, dat de achterstand in de af doening van de werkzaamheden reeds in vorige perioden is ontstaan en dus niet in een handomdraai kan worden wegge werkt. Het college blijft bij het reeds in genomen standpunt dat een derde wet houder niet noodzakelijk is. Evenzeer acht het college de instelling van een com missie voor de bedrijven ongewenst en niet noodzakelijk. De kwestie" van de industrialisatie is niet nieuw en we blijven van mening dat dit, gezien de structuur van onze plaats, met voorzichtigheid moet worden beke ken. Afgewacht dient te worden het rap port van het Economisch Technologisch Instituut terzake. Met de tirade van de heer Rippen in zake „de kleine man" was spr. het niet eens; het gemeentebestuur heeft wel degelijk oog voor de belangen Spr. zegde toe dat een rapport over de werking van de stichtingen in onze ge meente zal verschijnen. De heer Sedelaar (R.K.) roemde de ob- jectivitiet van de „arbeiders"-wethouder Van Leeuwen, die een open oog heeft niet alleen voor de arbeidersbelangen, maar ook voor die van anderen. Spr. betuigde zijn instemming met de motie-Rippen in zake een commissie voor de bedrijven. Weth. Vogelaar (Prot. Chr.) bestreed deze motie. Alle zaken welke de bedrijven betreffen worden terdege bekeken door de heer Rippen (P. v. d. A.). Spr"lde commissie van openbare werken; constateerde dat de samenstelling van de, overigens zijn B. en W. competent genoeg raad gewijzigd is, daar de A.R. een zetel <*e zaken van de bedrijven te behartigen, verloren die de P. v. d. A. nu heeft bezet. Bovendien is in het overleg de raad vol- Met. voldoening constateerde spr. dat ook I doende ingeschakeld, in Noordwijk de doorbraak is gelukt. Hij De heer De Geus (Prot. Chr.) ging nog achtte de instelling van een derde wet- nader in op hetgeen de heer Rippen naar houderszetel zeer zeker nodig en noemde, voren bracht in zake de doorbraak. De zelfs al enkele candidaten hiervi heren De Witt en Sedelaar). De heer Rip pen vreesde echter dat hiervan wel niets zou komen daar het politieke evenwicht dan zou worden verstoord. Uitvoerig ging spr. in op de autonomie der gemeenten die steeds meer in de klem komt. Vroegere begrotingen werden sombere klanken ingeleid, en ook deze vertoont een tekort van 120.000.-. Tot nog toe -zijn de resultaten echter meegeval len; ook nu kan het tekort gedekt worden uit overschotten en reserves van vorige dienstjaren. Wat betreft het scheppen van werkge legenheid voor de steeds toenemende be volking meende spr. het college en de raad in gebreke te moeten stellen, ^Wii parasiteren op andere gemeenten doordat wij geen industrialisatie wensen. Boven dien wordt door dit standpunt ook de woningbouw geremd, meende de heer Rippen. De platonische liefdesbetuigingen van het college ten spijt meende spr. te moeten constateren, dat de kleine man welbewust uit Noordwijk wordt geweerd. Als voorbeeld hiervoor her innerde spr. aan het onlangs geno men raadsbesluit het fietspad door de duinen niet te laten doortrekken naar Zandvoort. Spr. hoopte dat Ged. Sta ten dit Raadsbesluit niet zouden goedkeuren als strijdig met het algê- meen belang. Spr. achtte vervolgens een afzonderlijke commissie van bijstand voor de bedrijven noodzakelijk en diende een motie in waarin B. en W. werden uitgenodigd een dergelijke commissie in het leven te roepen. heer De Geus meende dat de teruggang der confessionele groepen geweten moest worden aan de toenemende onkerkelijk heid. Overigens was spr. van mening dat het in de eerste plaats gaat om de kwa liteit, niet om de kwantiteit. Hierna kwam in behandeling de motie Rippen, die voldoende werd ondersteund. Zij werd aangenomen met 107 stemmen. De burgemees ter zegde toe een desbetreffend voor stel in een volgende vergadering te zullen indienen. Hierna kwamen allereerst de begrotin gen van de bedrijven aan de orde. Na enige discussie over het Electriciteits- bedrijf in zake de stroomlevering door Leiden werden alle drie begrotingen zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Hooldstukken Bij de behandeling van de hoofdstukken werden nog diverse opmerkingen ge maakt. Zo drong de heer Sedelaar aan op de spoedige aanschaffing van een ladder wagen bij de brandweer. De voorzitter achtte het waarschijnlijk dat deze in de loop van het volgend jaar zou arriveren. Ook werd het pleit gevoerd voor de in stelling van een jeugdbrigade ten dienste van de verkeersveiligheid. Er zal met de hoofden van scholen overleg gepleegd worden. Naar aanleiding van een vraag van de heer Schenkeveld deelde de vo'or- zitter mede dat omtrent het bouw volume voor 1954 nog niets bekend was. Een uitvoerige discussie ontstond over de kwestie van het plaatsen van banken op de Kon. Wilhelmina-boulevard. waren vele voorstanders, maar het college voelde hiervoor niets. Toch werd voorstel van de heer Rippen aangenomen om bij wijze van proef een drietal banken te plaatsen De heer Sedelaar vroeg nogmaals dacht voor de bouw van een aula op de begraafplaats. De heer De Witt diende een voor stel in om de voorgestelde subsidie voor het kleuteronderwijs van f 25 op f 30 per kind en per jaar te bren gen. Na een uitvoerige discussie werd ook dit voorstel aangenomen. Nog een motie Bij de bespreking van dit onderwerp diende de heer Sedelaar een motie in waarin de raad zijn ongenoegen uitsprak over het uitblijven van een wettelijke regeling van de subsidiëring van het kleu teronderwijs, en aan de regering werd verzocht met de meeste spoed een rege ling hieromtrent te treffen. Behalve aan de regering zal deze motie, die met al gemene stemmen werd aangenomen, ter kennis worden gebracht van de Staten Generaal. Voorts bepleitte de heer Alkemade een grotere mate van armslag voor de arm besturen en diaconieën. Spr. critiseerde de houding van B. en W. in deze, daar z.i. meer aan de Overheid in handen ge geven werd dan de Armenwet feitenlijk toelaat. De burgemeester en weth. Van Leeuwen bestreden dit standpunt, terwijl weth. Vogelaar het debat besloot door op te merken dat deze subtiele materie eigen lijk geen onderwerp van debat in open bare vergadering kon zijn. De heer Rippen informeerde naar de status van Arbeids-contractanten, welke twee jaar in overheidsdienst zijn, waarop weth. Van Leeuwen mededeelde, dat dezen opgenomen moeten worden in de pensioenregeling. Ook de (beruchte) kwestie Zeebad kwam weer ter tafel, maar veel licht kon hierover niet worden ontstoken. De voorzitter herinnerde nog aan de avond met de burgemeester van Burgh, jhr Van Citters, en kon mede delen, dat van het door de raad ge voteerde crediet thans f 7000 kon worden benut voor hulpverlening bij woningbouw in dit geteisterde dorp. De rest Bij de ingekomen stukken bevond zich en verzoek van de Chr. Volksbibliotheek oor een jaarlijkse subsidie. B. en W. be sloten een jaarlijkse subsidie toe te ken nen van 50.waartoe de raad eveneens besloot. Tot gemeente-geneesheer voor 1954 werd benoemd de heer J. van Nes. Herbenoemd werd de commissie voor advies inzake vordering woonruimte, n.l. mevr. v. d. Weyden-De Groot en de heren Mesker, Miedema, Rooyers en de Witt. Er was verder een voorstel ter tafel be treffende regeling van de vuilnisophaal dienst voor 1954. Een definitief voorstel in zake een gemeentelijke vuilnisophaal dienst kon niet tijdig gereed zijn, zodat voor 1954 een overeenkomst gesloten dien de te worden met de ondernemer, die vorige jaren de vuilnisophaaldienst ver zorgde. In overeenstemming met de commissie van openbare werken stelden B. en W. voor de aanneemsom voor het ophalen en afvoeren van vuilnis in 1954 te bepalen op ƒ32.000.-. De heer De Haas is bereid gevonden op deze voorwaarde in te gaan. De heer Sedelaar vond het geen prettige manier van doen, dat op de suggestie van de raad, in 1953 ge daan. om te komen met plannen voor gemeentelijke reinigingsdienst, nog niet is ingegaan. We staan met dit voorstel voor een voldongen feit en daarom zou spr. niet tegenstem men, maar deze wijze van doen had zijn sympathie niet. De heer Rippen was dezelfde mening toegedaan. Het voorstel werd hierna z.h.s. aangenomen. Aan het bestuur van de Wilhelmlna- school werd medewerking verleend voor de Inrichting van een noodlokaal op de zolder van deze school, daar door uitbrei ding van het aantal leerlingen een zevende leerkracht moet worden aange steld. en hiervoor geen passend lokaal beschikbaar is. De kosten zullen ƒ3000- bedragen. Watertarieven De heer Sedelaar trok direct al van leer door op scherpe wijze het College a vallen voor de manier waarop dit stel ter tafel is gekomen. Het college heeft steeds de mond vol over waardering en respect voor de raad. maar spr. vroeg zich af of de daden wel met deze w den in overeenstemming waren. Waarom wordt een zo belangrijk voorstel de a tevoren ter kennis van de raad gebracht? Spr. wenste deze gang van zaken te stempelen als onbetamelijk en hij klaarde bij voorbaat zijn stem hieraan niet te kunnen geven. Deze materie dient terdege te worden bestudeerd; spr. stelde daarom voor dit voorstel aan te houden tot de volgende vergadering. Weth. Vogelaar erkende dat dit voorstel wat laat ingediend was. Het typische is echter dat een veel drastischer verhoging opgenomen is in de begroting der bedrij ven die reeds langer dan een maand in het bezit der leden is Het heeft het Col lege bevreesd dat hij het onderzoek in de afdelingen niemand hierover gesproken heeft. Dit verdergaande voorstel is bij nader inzien enigszins gewijzigd en daar door mede Is het zo laat ingediend. De heer v. d. Niet stond achter het voorstel, maar de heer Van Riemsdijk as tegen. Vrijwel alle raadsleden voerden vervol gens over deze zaak het woord en in tweede instantie verklaarde de heer Se-I delaar zijn voorstel tot aanhouding te handhaven. Dit voorstel werd gesteund door de heren Alkemade en v. Riemsdijk. Het werd verworpen met 11—6 stemmen. Het voorstel van B. en W. werd hierna aangenomen met 14—3 stemmen. De heren Alkemade, v. Riemsdijk en Sedelaar stem den tegen. De voorzitter wenste ten slotte de leden een gezegend Kerstfeest, welke wens door de heer zittingsjaren) woord. Weer uitbreiding Prov. Staten hebben besloten, aa vereniging tot opvoeding en verpleging van geesteszwakke kinderen te Utrecht ƒ840.000 te lenen ten behoeve breiding van de inrichting tot verpleging van zwakzinnigen, de Dr Mr Willem den Berghstichting te Noordwijk. De uit breiding betreft een observatiepaviljoen, plaats biedend aan 25 patiënten, en de uitbreiding van het hoofdgebouw van de inrichting. Vuilnisophaaldienst B. en W. brengen ter openbare kennis dat in de komende week het huisvuil wordt opgehaald in Noordwijk Binnen op Dinsdag en Donderdag, in Noordwijk aan Zee op Maandag en Woensdag. Soli Deo Gloria De wekelijkse repetities van de Chr. gem. zang- en oratoriumvereniging zijn begonnen Onder leiding van de di recteur de heer Chr. Hanegraaff is in studie genomen „Ein Deutsches Requiem" an Johannes Brahms. Voetbalvereniging „Noordwijk" Op het terrein aan de Van Panhuys- straat speelt „Noordwijk" Zaterdagmid- een vriendschappelijke wedstrijd te gen „Leiden I". Van 2331 December Tal van nieuwe aanwinsten trekken de aandacht Kerstkaarten geven in de regel een voorstelling van wit besneeuwde vél den, waarin hier en daar een rood dak fel tegen de blanke achtergrond afsteekt, van rokende schoorstenen en een verlichte kerk. Wie echter met de Kerst de uit haar as herrezen hal van H.B.G. in Lisse betreedt, zal daar een schier overweldigende kleurenpracht en -geur aantreffen van bloeien de bolbloemen, daar bijeen gebracht door de stichting Bloemlust. 1 9 Is algemeen, kan worden gezegd, dat alléén J sommige soorten tulpen hiérvan, enig nadeel hebben ondervonden. De tentoonstelling wordt Woensdag morgen 23 December om 11 uur door de voorzitter van Keukenhof, de heer T. van Waveren, geopend. De deuren van de II. B G. hal worden op 30 December gesloten. Hoeveel bezoekers dan de con- tróle zijn gepasseerd is niet te voorspel len. Vorig jaar waren het el- 30 000, maar Bloemlust heeft nu voor het eerst ook in het buitenland propaganda gemaakt. Op Eerste Kerstdag en ook op Zondag is de expositie gesloten. De N.Z.H. zal extra bussen laten rijden vanuit Haarlem en Leiden. De moderner dan de oude Vandaar, dat de traditionele Kerstshow van bolbloemen, die de stichting Bloemlust daar ieder jaar met meer succes organiseert, ook weer fraaier en groter zal zijn dan voorgaande jaren. Het oppervlak van de nieuwe hal is 2000 vierkante meter, en voor het eerst krijgen de bezoekers nu de gelegenheid de kleurenpracht ook van boven te be wonderen, nu daar een omloop is ge maakt. In de hele wereld kan men geen tentoonstelling aantreffen, die om deze tijd van het jaar bloeiende bol gewassen laat zien. Nederland, van oudsher het grote exporteur van bloembollen dit jaar voor f 140.000.000! slaat, wat dit be treft. iedere concurrentie. De nieuwste variëteiten tulpen, hyacin ten, amaryllis, narcissen en bijgoed wor den hier door dertig inzenders bijeen gebracht. Dat in bloei brengen van deze gewassen gaat waarlijk niet in een hand omdraai. De bollen hebben een speciale bewerking ondergaan en zelfs zal men er bolbloemen uit de oogst 1952 aantref fen, getrokken uit de geremde bollen. Dat remmen" van de bloei gebeurt voornamelijk om bollen te krijgen, die ook in warme klimaten goed zullen vol- De architect van Keukenhof, de heer Van der Lee. heeft ook nu weer de taak uit de inzendingen een tuin te formeren, die een lust voor het oog zal zijn. Er komen tal van nieuwe variëteiten, zoals narcissen met rose trompetten, de nieuwe rose hyacint Delight, de prachtige hyacint White Christmas, en dan zijn er nog tal van nieuwigheden die geen naam draecn. alleen een werknummer. Het zachte weer heeft de kwekers wel voor problemen geplaatst maar in het Houtbewerkers bijeen De afdeling Lisse van de Chr. hout- bewerkersbond vergaderde gisteravon in de Hervormde school onder leiding van de voorzitter, de heer C. Spaargaren. De heer Blaauw behandelde verschillende vraagstukken, onder meer de werkclassi- i de tarief- en prestatieionen, goede beloning, aldus spi LISSE Ook nu zijn er kansen! Er wordt in kringen van jonge bollenkwekers nogal eens geklaagd, dat ze kansen meer krijgen. Teeltbewijzen worden weinig of niet verstrekt en het enig g( dat overblijft, willen ze kunnen beginnen, is dus: teeltbewijs kopen of hurt» Maar de prijzen, die de kwekers voor deze bewijzen vragen, liggen de laatste zo hoog, dat men er eigenlijk niet aan kan beginnen. Dat er ondanks deze r lijkheden ook vandaag de dag nog kansen voor Jonge kwekers zijn, maakte i Verhage, de voorzitter van het bedrijfschap voor sierteeltproducten, gisteren „De Nachtegaal" te Lisse duidelijk aan een flinke groep jongeren uit de lui f en tuinbouw. Dr Verhage belichtte eerst de gang van zaken in de dertiger jarer. In een tijd van crisis-alom. toen de uitvoer wat de kilo's betrof wel ongeveer gelijk bleef rond 45.000 ton maar toen men in 1930 voor f46 000.000 exporteerde, eing er twee jaar later eenzelde hoeveelheid bollen de grens over voor... f19 000.000 De maatregelen werden dus uit nood ge boren. De teeltbewijzen zijn nooit meer •erdwenen en spr. meende dat dit goed I vas gezien. Wanneer men vlak na de' oorlog de teelt had vrijgegeven, dan was vermoedelijk een grote vraag gekomen ar plantgoed: had men een enorme uit breiding van de culturen gekregen en ter wijl er geen vergroting van de export had me'n dezelfde kracht als in 1931 kunnen krijgen. De teeltbeperking kan men echter nooit zo stellen, dat vraag en aanbod precies tegen elkaar opwegen. Zoiets is met een natuurproduct onmogelijk Wèl moet de teelt zo „ingedijkt" worden, dat cata strophes als in 1931 worden voorkomen. Een teeltregeling achtte spr. ook in deze tijd noodzakelijk. Wanneer de afzet in het buitenland niet was gebonden, zouden de zaken anders staan. grepen de jonge kwekers, die hyacint® - teeltbewijs kregen en ook niet de gert» trieerde militairen, die aan een teeltbe* werden geholpen. Waarmee dr Verhq w maar wilde zeggen, dat men niet te ga» moet zeggen dat er vandaag geen kani meer zijn. In de afgelopen drie jaren het tegendeel bewezen. Na de pauze werd nog druk over i de heer Verhage gesprok» D Verhuur en verkoop Dr Verhage nam natuurlijk ook de ver huur en verkoop van de teeltbewijzen onder de loupe. Men heeft gepoogd een ind te maken aan een .onjuiste" verhuur. De pogingen waren echter gestrand, daar scherpzinnige advocaten een contract in elkaar wisten te draaien, dat steunde op het Burgerlijk Wetboek en nog altijd een beetje hoger" dan oorschriften, van het bedrijfschap. De grootste bezwaren tegen de verhuur gelden wel die gevallen, waarin iemand rentenieren van de huuropbrengst zijn teeltbewijzen. Dergelijke mense verdienen hun geld werkelijk slapend' Nog steeds studeert men bij het B.V.J op mogelijkheden om aan deze verhuur eind te maken. Of men daarin zal sla gen meende dr Verhage te moeten be twijfelen. Toch heeft de verhuur van teeltbewij zen niet zulke grote vormen aangenomen als men over het algemeen wel denkt. Van het totale tecltrecht was de laatste drie jaar gemiddeld 8 pet verhuurd. On danks alles meende dr Verhage, dat zeker het tulpenteeltrecht dit jaar uitgebreid had kunnen worden met 5 pet. Zijn stem was echter geweest als die pende in de woestijn. De ver. „De Tulp" had dit jaar tweemaal afwijzend gead- Bij uitbreiding moet een. gedeelte aan de jonge kwekers worden gegeven, maar het zou niet juist zijn om hun alles te Er is echter één puzzle: aan wie moet het teeltrecht worden gegeven? Als men een onderzoek instelt, wie er voor in aan merking komen, dan krijgt men een ellenlage lijst die men gezien de be perkte voorraad" toch niet allemaal kan helpen. Spr. raadde de jongeren dan ook cii n aan moties denkt, eerst deze puzzle eens te ontwarren-. Voor e„.. e,BI werkclassificatie van belang. Vroeger! Da'er ondanks alles ook vandaag jonge werd arbeid dikwijls als koopwaar be-j*we.kers *a,ns zien met ,een hedruf te schouwd. Was er veel werk, dan kon men I beginnen bleek uit enkele interessante veel verdienen, en was er geen werk, dan |«jfers. die dr Verhage gaf. In 1950-1951 werd er ook niet verdiend. In die tijd I kivamen er 314 jonge kwekers bij, in 1951 had men alleen de grove clèssificatie: on-! 1 1952 liep dit op tot 389, terwijl men er geschooldegeschooldgeoefend. '9521953 niet minder dan 416 re- Thans wordt meer intensief geselee- j gireerde. In deze getallen zijn niet be teerd en alle eigenschappen van de werk-1 nemer ten opzichte van zijn werk wor- den nauwkeurig bekeken. Werkclassi-voor de meubilenngs-industrie loopt het ficatie betekent dus voor de goede vak- no2 met z0 jlot. aangezien werknemers man een hogere beloning dan de C.A.O.e.n ~6®vers hierover nog geen overeen- toe staat. stemming konden bereiken. Spr. merkte op, dat wat betreft de em- i V.E.R.O.N. had feestavond ballage-industrie een nieuwe loonregeling j De vereniging voor experimenteel radio- Is ingediend bij de commissie van rijks- onderzoek hield in De Witte Zwaan een bemiddelaars, die per 1 Januari van feestavond, waaraan een filmvertoning kracht wordt. Met de n'—n—i».. e loonregeling I Luxor vooraf ging. 600 Passagiers per dag Busverbinding A'dam- Den Haag Minister Algera heeft in van antwoord aan de Tweede Kam verklaard, dat geen enkele onderriem i naast de N.S. een aanvraag h« v ingediend een buslijn te mogen houden tussen Amsterdam en Den Hai Tot dusver werden op werkdagen 600 e 700 reizigers vervoerd, wat neerkomt i een gemiddelde bezetting per bus van personen. Op Zondagen lopen deze tallen iets op. De minister yindt nu n niet de tijd gekomen een oordeel u|ro te spreken over de mate, dienst aan zijn doel zal beantwoordi ar De minister heeft geen aanleiding g e vonden, een stopplaats in Wassenaar te lassen. NOORDW HEERHOUT Honderd jaar C.J.M.V. In hotel Van der Geest werd gisten E een toneelavond gegeven in het kad van de viering van het honderdjarig b De staan van het C.J.M.V. De avond w ici georganiseerd dbor de ring Sassenhei I en omstreken en stond onder leiding r, de ringvoorzitter. De oud-voorzitter, heer Versahoor uit Sassenheim, sprier een kort propagandawoord. Hierin schi i ste hij het ontstaan en de groei C.J.M.V. Spr. verklaarde, dat de oprichters m« ef sen waren met overtuiging en mol t moed vooral, als men bedenkt, dat tijd een grote geestelijke slapte heersfjj En uit die overtuiging en moed antwoord gegeven op het Bijbelwooi „Ik schaam mij het evangelie va Christus niet." Dit is tot op heden ti het devies geweest. Na de landelijke hl denking, die voorjaar in de Haagse Hoi rusthal'len in herinnering te hebben bracht, besloot de heer Verschoor n de opmerking, dat ook de Kon. fami het Verbond een warm hart toedraagt Op voortreffelijke wijze werd hiei „Een weg allerwegen'" van de Zcgeri opgevoerd. Aan het einde dankte ris Van der Staat de spelers vooi prachtig spel. Alle aanwezigen zonj tot sdot nog het bondslied. HILLEQOM Expositie van tekeningen en grafiek In de foyer van Treslong wordt I 13 6 Januari een tentoonstelling gehoud ar tekeningen en grafiek Förrer. Deze expositie heeft tot doel buitenstaander in te fichten over de st de grafische kunst. Wegenbouwmachinisten in de toekomst opgeleid in Ede en W. van Ede stelden de raad Ned. Ver. van Wegenbouwers, |La vestigd' in' Den Haag. in het Beatrixpa e terrein van 2.79 ha te verkop tegen de prijs van f 62.775 voor de boi rj opleidingsschool voor weg< e bouwmaohinisten. VERLOVINGSRINGEN Voegloos-Sierlijk en van het sterkste 14 K. Goud. Op het graveren kan ge wacht worden. „De Goed kopere Zaak" maar betere waar. S. v. d. Water en Zn, Haarlemmerstraat 185 Gratis groter en kleiner maken, als Uw vingers mochten veranderen in de toekomst. MET KERSTMIS EEN GESCHENK! Wij hebben ruime keuze: in diverse prijzen en soorten. Dozen Zeep Eau de Cologne van Boldoot 4711 Soir de Paria Coty, en andere merken. Oud-Hollandse Eau de Cologne Parfums Coffrets Zeep met Eau de Cologne Poederdozen Dozen Poeder. Bij het kopen van Kerstgeschenken, Moet U vanzelf aan Wijnbeek denken. Fa J. M. WIJNBEEK KERSTKRANSJES Heerlijk gebakken en zeer licht. 200 gram 0,70 BANKETBAKKERIJ fldverleien B yexkopeal Voor de Kopergieterij wordt gevraagd een Aankomend VORMER-GIETER Pension of kosthuis te Leiden of naaste omgeving. Brieven met opgave v. con dities onder No 9934 bureau dit blad. Levering van Staaldraad en touw H. R. TROOST Haven 14 TeL 21664 VAN DER 'VF.RFF8TRAAT hoek Voldersgracht. KERSTAANBIEDING Gemeste Kalkoenen. Gan zen, Poulardes, Kippen, Eenden, Fazanten, Patrijzen, Talingen, Hazen, Tamme- en Wilde Konijnen. LEDERKLEDING Alleenvertagenwoordiger GEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 LEIDEN Personeel gevraagd 0 Gevr. net meisje, v.g.g.v. voor hulp i.d. huishouding in zeer klein gezin. Mevr. v. Ginkel, Plantage 22. Personeel aangeb. Net Meisje biedt z. aan. voor winkel of atelier, 21 j Brieven No 9935 bur. blad. Te koop aangeb. 0 Wintermantel en Regen mantel voor meisje v 10 12 jaar. Veerman, Garen- markt 8- 50 Visitekaarten extra kwaliteit, bedrukt met Uw naam en 50 bijpassende en veloppen en 1 Ball Point m. verwisselbare vulling, uit sluitend bij inlevering dezer advertentie ƒ3.50. Vulpen kliniek, Breestraat 145. Aangeb. een in goede st. zijnde Haardkachel. Te zien na 5 uur, Hooigracht 75, Leiden. 0 Te koop aangeb. een goed onderhouden Tweelingkin- dcrwagen. Kleur licht crè me Te tjevr. bij P. v. d. Marei, Sluisweg 35 J, Kat wijk aan Zee. Wegens Emigratie aange boden tegen elk aannemel. bod Damesgarderobe maten 4244. Hedenavond tussen half 8 en half 10, Watersteeg 4, Leiden. VERF, GLAS, KWASTEN EN PENSELEN Verfhandel „DE PELIKAAN" Pelikaanstraat 27. Tel. 25813, Leiden. 2 Pers. Auping spiraal ƒ15, 2 pers. houten ledikam ƒ7.50, mooie uitschuiftafel 7.50, 2 huisk. tafels 5 per stuk, nachtkast en wastafel flinke bonker ƒ7.50, flinke winterjas ƒ10. Te be vragen Janvossensteeg 51. A.s. Maandag, Dinsdag en Woensdag van 921 uur geopend. Een nieuw Vloerkleed 16 els en een prachtige trouw japon met sluier, wit. Te bezichtigen 's avonds Zater dag Zondag hele dag, A. Caspers, Noordzeestraat 7A, Noordwijk aan Zee, Huisje Alida. Zwart Costuum. maat 52, bestaande uit zwart colbert, vest en streeppantalon, 1ste klas maatwerk. Trompstraat 60, Leiden. Te huur aangeb. 0 Gemeub. zit-slaapkamer, gas- en stookgélegenheid. Br. No. 9933 bur. blad. Diversen Zaterdag op de markt: Overhemden 3.98; damës- pyama's keper 8.95: heren- pyjama's vanaf f 7.95 Wij staan tegenover Muziekhan del Servaas in de Koren brugsteeg. Japie. Rijwielhandel A. C. Gra- vekamp, Sumatrastraat 1, Oegst geest, heeft pracht col- PRIMA INMAAK-BRANDY Voor rozijnen en abriko zen (geheel gereed) met suiker, vanille en brandewijn per liter f 2,55 LOUIS A. KNEGTEL Haarl.straat 213 - Lelden Tel. 20603 Geen filialen 0 Dames Ruilt Uw oude bontmantel in voor een nieuwe. Bonthuls 't Centrum Utrechtsestraat 134, bij het Frederiksplein, Amsterdam. Telefoon 39418. Bureau-ministrcs, 1 pers. opklapbedden met eik. om bouw, ovale en vierk. schuif tafel, stoelen, 2 pers. eiken ledikant met Aupingspiraal, groot eiken buffet, 1 pers. ledikanten, 2 pers. Auping spiraal, nachtkastjes, enz. v. d. Pluym Jr, Morsstraat 54, Telef. 30008. Ze zfjn er weer die aar dige Pullovertjes in grijs, zeegroen, lila met zwart kraagje en zwarte boord; extra prijs ƒ12.75. Japon- schorten extra pry's 7.45. Magazijn de Ster, Boorsma- straat 21, Katwijk aan Zee. 0 Polshorloges, pendules grote en kleine, alle soorten wekkers. In ruime keuze Gouden, zilveren sieraden. Specialiteit verlovingsringen „De Goedkopere Zaak" maar betere waar, C. v. d. Water en Zn., Haarlem merstraat 185. 0 Heeft U last van rheuma- tische pijnen, bloedarmoede, bleekzucht, verval v. krach ten, vermoeidheid en zenuw zwakte, gebruik dan Klin- gers versterkingswijn. Al leenverkoop Fa C. Bloot Zoon, Kloksteeg 7. Hutkoffers, kloostertafels, nieuwe ameublementen. le-„ dikanten, spiralen, opklap-" bedden, matrassen, keuken kast, kinderledikanten, lits- jumeaux compleet, schrijf- bureaux, haardfauteuils, Thonetstoelen. tuinvazen, enz. Koopt inboedels. Pluym Hogewoerd. Tel. 21266. 0 Bon. Damast Kerstloper 11 ct, 50 x 175 cm, met be kende Kerstmotieven be drukt. Uitsluitend met in levering van deze bon 11 ct. Zolang de voorraad strekt 6 Stuks Borrellepeltjes, samen 15 ct. Fraai bewerkt roestvry metaal. Alleen met inlevering van deze adver tentie. Geldig tot 1 Januari. I.V.A. Haarlemmerstr. 48. Nova Noordeinde 43 Leiden. 0 Kerstloper 10 ct. Pracht- tige damast kwaliteit. Grote maat, 2 meter lang. Alleen met inlevering van deze ad vertentie. Geldig tot 25 De cember. I.V.A. Haarlem merstr. 48. Nova Noord einde 43 Leiden. 0 6 Stuks theelepeltjes sa men 19 ct. Fraai bewerkt roestvrij metaal. Alleen met inlevering van deze adver tentie. Geldig tot 1 Januari. I.V.A. Haarlemmerstr. 48. Nova Noordeinde 43 Lelden, 0 Lametta slingers 7 ki Kerslservetten 25 ct. p. p» In feeënhaar 29 ct. p. pak, m )e 20 ct p. pak, crêpe papi U>i 10 ct p. rol, Kaarsenknijp» ra, 12 voor 25 ct., damast Ken -c, tafelkleed 25 ct., rode Kei* klokken 15-25 ct. enz. e Victorie-Bazar, Hogewo 31—73. 0 Rood crêpe papier, i rol 7 ct. Prachtige kwalita Lang 2 meter, breed 50 C Alleen met advertentie vfl 7 ct. Geldig tot 25 Decffi ber. I.V.A. Haarlemme str, 48. Nova Noordein 43 Leiden. 't is dè manie

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 6