Bij Kat wij ks Rijnmond komen flatwoningen Confectiecostuums Er komt een brandpiket voor de Zondagmiddag Visserij samenspreking in Den Haag Veiling Katwijk e. o. hield jaarvergadering 'II Burgerij waardeert daadkrach en besluitvaardigheid NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG 18 DECEMBER 19SJ Uitzicht op de bouw van 180 huizen in totaal De minister voor wederopbouw en volkshuisvesting heeft onlangs gezegd, dat de regeringsplannen ten aanzien van de woningbouw er op gericht zijn het woningprobleem in 1960 tot een oplossing gebracht te hebben. Met het oog op deze uitspraak hebben we ons eens op de hoogte gesteld van de hui dige woningbouwsituatie in Katwijk. Welnu, wij zijn tot de conclusie ge komen, dat Katwijk, als het'in 1960 uit de woningnood wil geraken, per jaar 300 woningen moet bouwen. Tot nu toe heeft de gemeente steeds te weinig bouwvolume toegewezen ge kregen.. Ondanks de kracht, waarmee het gemeentebestuur zijn. belangen bij de be voegde Haagse instanties bepleit heeft. De gemeente zet de actie voor meer woonruimte echter onverdroten voort er ini de laatste maanden is diverse instan ties in Den Haag nog eens duidelijk ge maakt, dat Katwijk niet uit de woon ruimteperikelen kan komen, als het bouwvolume minder dan 300 woningen per jaar blijft omvatten. Het is nog niet bekend, wat de resul taten van dit volhouden zullen zijn. Er werd immers nog niet bekendgemaakt, hoe groot Katwijks bouwvolume voor 1954 zal zijn. Zodra echter een beslissing afkomt, staat het gemeentebestuur met plannen voor Ihet benutten van het bouw volume gereed. Al eerder schreven wij, dat er ir het Molenblok nog 75 woningen zul len worden gebouwd en dat aan de Karei Doormanlaan ook nog 30 a 40 huizen zullen verrijzen. Een derde plan houdt in, dat er een aantal flats aan de Rijnmond worden opgetrok ken. Er is wel eens critiek uitge oefend op het gemeentebestuur, om dat het te royaal met gronden zou omspringen. Met dit derde plan wil het bestuur nu aantonen, dat juist het tegendeel waar is en dat men er op uit is, de beschikbare grond zo 'goed mogelijk te benutten. In dit plan. drie is de bouw van, een viertal flatgebouwen met elk 18 wonin gen aan de Rijnmond geprojecteerd. Op de door ons gefotografeerde maquette van dit Rijnmondbouwplan ziet men de flats. Zij worden zo gebouwd, dat de hui dige Rijnmondbewoners het uitzicht op de duinen behouden. De flats komen na ff A rWfll Bruiloftsgasten werden ziek Dezer dagen deden zich bij een twin tigtal bruiloftsgasten ziekteverschijnse len voor, die vermoedelijk te wijten zijn aan het eten van ondeugdelijke vlees waren. Door het hoofd van de vleeskeu ringsdienst, die samenwerkt met de in specteur voor de volksgezondheid, wer- den de overgebleven etensresten op gezonden naar het rijksinstituut voor de volksgezondheid te Utrecht, waar zij nu worden onderzocht. Het staat wel vast, dat de vleeswaren niet afkomstig waren uit deze omgeving. De patiënten maken het, voorzover bekend, goed. Verziltlng neemt toe Zoals bekend worden er regelmatig monsters genomen van het water rond om Katwijk. Naar wij vernemen is uit het onderzoek van deze monsters geble ken, dat de verzilting de laatste tijd sterk Is toegenomen. Het droge weer van de laatste tijd is zeker een van de oor zaken. Advertentie) KATWIJKERS Voor de a s. Kerstdagen bieden wfj U een keur van diverse WILD EN CEVOCELTE o.a. duin- en tamme konijnen, hazen, fazanten, braad- en soepkippen, gemeste kalkoenen en ganzen enz., één kwaliteit! Het fijnste van het beste. A. WAAL EN ZOON Poeliers sinds 1903 OUDE ZEEWEG 15 TEL. 2107—K 1719 NOORDWIJK AAN ZEE (Thuisbezorgen gratis) (Advertentie.) Grote dessinkeus Ook in lengte- e Prima kwaliteit. ZWITSER'! KLEDINGHUIS ZEEWEG 17 TEL. 3313 Maatwerk Confectie Maatconfectie ONZICHTBARE STOPPAGE (Advertentie) Voor RADIO en TELEVISIE N.V. Technisch bur. JOHAN SCHAART WAAIGAT 88 Tel. 58» Ketwllk een Zee. Het vertrouwdste adres voor, TIJDENS na de verkoop. melük juist tegenover de kop van huizenrijen, zodat het uitzicht over de pleintjes vrij blijft. Tussen de flats en de bestaande bebouwing komt een smalle ventweg. Zoals men ziet, zal de situatie aan de Rijnmond dus grondige wijziging onder gaan. Op de grasstrook, die er nu nog ligt, zullen, vier flatgebouwen in drie verdiepingen komen te staan. Zo is er dus al met al uitzicht op de bouw van 180 woningen. En dan bestaat nog de mogelijkheid, dat binnen afzien bare tijd nieuws over de defensiegronden en de zogenaamde stichtingsterreinen te melden is. KATWIJK AAN DEN RIJN Chr. kleuterschool in voorbereiding Naar ons uit onderwijskringen werd medegedeeld, hebben de be sturen van de Hervormde en Gere formeerde school een plan In voor bereiding tot oprichting van een Chr. kleuterschool. Vergadering Mij voor landbouw Dinsdagavond om half 8 vergadert in De Roskam de afdeling tuinbouw van de Holl. mij voor landbouw Katwijk en Om streken. KATWIJK AAN ZEE Wijkavond Zuid-West In het lokaal bij de Oude Kerk werd gisteravond een wijkavond gehouden van de wijkgemeente Zuid-West van de Herv. gemeente. De wijkpredikant, ds P. Pras, wees in zijn openingswoord op het na derende Kerstfeest. De heer G. Vooijs sprak hierna over „De komende Silo". Spreker behandelde het leven van Juda, uit wiens stam de Heiland is geboren. Een zangkoortje o.l.v. de heer D. van der Plas zong enkele liederen. Speciaal richtte ds Pras zich tot het echtpaar Klok in venband mgt zijn 40-jarig huwe lijk. Groentenzaak gemoderniseerd Gisteren werd de groenten- en fruit- zaak van de heer G. Haasnoot na een grondige modernisering heropend. Deze modernisering viel samen met de her denking van het 65-jarig bestaan van de zaak. De heer J. Haasnoot was de op richter van de zaak. In 1944 trok hij er zich uit terug, waarna zijn zoon, de heer G. Haasnoot de zaak leidde. De winkel ter gelegenheid van het jubileum en de heropening fraai imet bloemen ver sierd. Ko Plu Ko-vergaderlng Maandagavond om 8 uur vergadert in Casa Cara Ko Plu Ko. De avond wordt gevuld met een bespreking van de kort geleden geihoudein tentoonstelling. Hoog en laag water Zaterdag 19 December: hoog water 1.48 en 14;08, laag water 10.02 en 22.18 uur. Raad Katwijk Bomen uit Kerkstraat, rijweg breder, verlichting beter Gisteravond was de gemeenteraad van Katwyk in voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester mr W. J. Woldringh van der Hoop. Allereerst kwam een serie benoemingen aan de orde. Als commissaris van de gemeentespaar- Voorts een extra-verhoging van de lonen bank werden herbenoemd de heren J. J- - Schonenberg en C. Varkevisser te Katwijk aan Zee en de heer P. J. M. van der Giessen te Katwijk aan den Rijn. Tot lid van de commissie van toezicht op d< openbare kleuterschool te Katwijk aar Zee werd benoemd mevr. A. van Duyn- Kruijt, In de vac.-mevr. M. s'Jacob- Rekeninaen Valllant. Als lid van de commissie te nexemngen Katwijk aan den Rijn werd herbenoemd mevr. A. S. Stuiver-Betten. In de commissie voor pl. toezicht op het lager onderwijs werd herbenoemd de heer A. Haasnoot en in de vac.-D. van' werd benoemd mej. P. H. van der Vos. De heer Chr. J. Minnee werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim te Katwijk aan Zee. In zijn plaats benoemde de raad de heer L. van der Plas. Op de hoek Schoolstraat-Parklaan ligt en perceel bouwterrein. De heer M. van Duyn Czn had het gemeentebestuur ver zocht deze grond te mogen kopen. Hier tegen bestonden geen bezwaren. Evenmin tegen het toewijzen van een aangrenzend perceel bouwgrond aan de heer K. Haasnoot. Enkele wijzigingen van de gemeente begrotingen 1952, 1953 en 1954 werden goedgekeurd. Evenals voor het dienstjaar 1953 mach tigde de raad het college van B. en W. het nieuwe dienstjaar kasgeldlenin- aan te gaan, onder voorwaarde, dat de vlottende schuld hoogstens 1.000.000 mag bedragen. De voorstellen oor de gas-, HHHH bedrijven te wijzigen, werden aanvaard. De rekeningen 1952 van de werden voorlopig vastgesteld, en wel als volgt: Gasbedrijf batig saldo ƒ33.606.76; kapitaalsinkomsten en -uitgaven 366.712 09 Waterbedrijf: batig 13.148.88; kapitaals inkomsten en -uitgaven 210.907.98. Electriciteitsbedrijf: batig 50.397.52; japitaalsinkomsten en -uitgaven 621.539.44 Verbouwing Een voorstel van B. en W. om het crediet voor verbouwing van de teken kamer van het raadhuis en uitvoering var het werk na onderhandse aanbesteding ontlokte discussie. De heer A. Wassenaar maakte bezwaar tegen het onderhands aanbesteden, daar hij dit niet eerlijk vond tegenover de gemeenschap. Kleinere aan nemers moeten ook eens aan bod komen. De heer C. van der Plas was van het zelfde gevoelen. Ook de heer H. Haasnoot voelde in het algemeen niets voor een dergelijke manier van handelen. De heer N. J. van Duijvenbode daarentegen advi seerde dit object wel aldus aan te be steden. Het gemeentebestuur denkt heus wel aan de kleinere aannemers. Snelheid In dit geval is gewenst en de aannemer, die het dan zou moeten uitvoeren, is reeds in het raadhuis aan het werk. Ook mr J. van der Plas, in het algemeen voor openbare aanbesteding voelende, vond het ditmaal de juiste weg. Op de critiek, dat er al weer een verhoging crediet werd gevraagd, een extra bedTag van 1000 boven 7500, zei deze spr., dat verschil moet worden gemaakt tussen taxatie en werkelijkheid. In stemming gebracht werd het voorstel met 11 tegen 8 stemmen aangenomen. Ook het gemeente-personeel zal, gaande 1 Januari 1954, een salarisver hoging krijgen i.v.m. de huurverhoging de opheffing van de indertijd ingestelde consumptiebeperking. De verhoging zal 5 bedragen, de classificatieaftrek zal verminderd worden van 4 tot 3 me' een maximumbedrag van 126; de kin dertoelage en -toeslag worden verhoogd. 2 cent per uur. Deze maatregelen werden voor het rijkspersoneel vastgesteld, maar zullen ook voor het gemeentepersoneel gaan gelden. Brandpiket Hierna kwam ter tafel de credietver- lening voor het instellen van een brand weerpiket op Zondagmiddag. De heren N. J. van Duijvenbode en A. Pronk waren de eersten, die aan de discussie deel- nen. Beide heren waren van oordeel, onderzoek onder de leden van het corps, dat er geen geweldig enthousiasme bestaat bij vele der mannen. Dit in tegen stelling met wat B. en W. in hun prae- advies schreven. De heren A. Wassenaar, dr G. W. Overdijklnk, H. Haasnoot en C. der Plas poogden andere verant woorde alarmsystemen aan de hand te doen. Mr J. van der Plas was van mening, dat deze brandpiket niets afdoet aan de vrijwilligheid van de brandweer, terwijl n de grote verantwoordelijkheid, emen, moet gedacht worden, het dorp niet bewaakt wordt. Wethouder H. P. Bloot tenslotte wees er met klem op, dat er 25.000 mensen zijn en waarde van millioenen aan goederen. Wij mogen de risico niet nemen. Na stemming bleek, dat het voorstel met 11 tegen 8 as aangenomen. Het verlenen van grond- en bouwvoor- schotten aan de Katwijkse bouwvereni ging geschiedde op grond van de in 1947 geldende regelingen voor woningwetbouw. De foto van de maquette. De flats zijn met de letter a aan geduid, b is de visserijschool en c het reeds bestaande flatge bouw aan de Boulevard. Foto D. Kruyt Verkeer Een crediet werd toegekend om punt van aansluiting Parklaan, Roest Limburgstraat te wijzigen. Voorts kwamen ter sprake de veranderingen in de Kerk straat te Katwijk aan den Rijn. De heren A. Wassenaar en H. J. Grimbergen klaarden er voor te zijn. Mr J. vai: Plas zei, dat de verkeerssituatie aldaar inderdaad veel te wensen overlaat, achtte het een noodoplossing, maar nodig. Spr. adviseerde B. en W. om met kracht naar de definitieve oplossing te zoeken. Dr L. Borleffs sloot zich aan bij de minderheid in het college, de voorzitter, die zich fel verzette tegen dit plan. Spr. zag er geen enkele verbetering in, maar een vergro ting van het gevaar en een achteruitgang voor Katwijk wat betreft het nog aan wezige natuurschoon. De heer H. Haas noot had een tegengestelde mening: ver mindering gevaar. De heer Kulk (met anderen) wilde wel wat jonge bomen zién, hoewel hij adviseerde deze dan maar tegen de gevels te zettén. Een andere stem riep om klimop. Ten slotte werd het voorstel aangenomen. Dus de bomen er uit, de rijweg breder en een betere ver lichting De Varkevisserstraat zal, als voorge steld, gedeeltelijk opnieuw worden be- In de loop van de afgelopen zomer werd jor de Boulevard een wachtverbod in gesteld gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus. Een gedeelte van de Boule vard behoort echter niet tot de bebouwde kom, waardoor het gemeentebestuur de bevoegdheid miste ook voor dit deel een wachtverbod in te stellen. B. en W. stellen daarom voor het toen genomen besluit te wijzigen en Ged. Staten te verzoeken voor het bedoelde gedeelte een gelijksoortig wachtverbod te creëren, Aangenomen. Extra crediet Het aantal leerlingen van de openbare lagere school is de laatste jaren sterk uit gebreid. Een gevolg daarvan is, dat weinig lees- en leerboeken zijn, B. en W. de raad voorstelden ee crediet beschikbaar te stellen materiaal te kunnen aanvullen. Dat extra crediet zou dan 1855.50 moeten zijn. Daar echter ook de openbare school 7.50 per leerling zal ontvangen om het lees materiaal te kunnen moderniseren, stelden voor het extra crediet van 1855.50 te verminderen met 880, zodat bedrag van 975 nodig zou zijn. Accoord. De Geref. School te Katwijk aan Zee heeft het gemeentebestuur gevraagd om medewerking op grond van art. 72 der de aanschaffing van vloer bedekking, een tafelkleed en een lamp voor de bestuurskamer, kosten 280. D Groen van Prinstererschool voor de aar schaffing van nieuwe leerboekjes t.b.' het verkeersonderwijs, kosten 199.20. De Mr J. J. L. van den Brugghenschool voor enige stoffering t.b.v. de personeels- kamer, kosten 151.50. Ten slotte de Oranjeschool voor een karpet tafelkleed voor de personeelskamer, kos ten 200. B. en W. stelden voor de ge vraagde medewerking te verlenen. Voor de stichting en inrichting van dt nieuwe opleidingsschool aan de Parklaan >en credietverhoging van 2500 nodig wel op stedebouwkundige gronden. betegeling van een nieuw gedeelte speelplaats en een aanvullend crediet van 1200 voor een eenvoudige rijwielberg plaats werden goedgekeurd. Ten slotte werd het aanvullende voor schot op de aan de bijzondere scholen over 1953 toekomende vergoeding inge volge art. 101 der l.o.-wet vastgesteld, en wel op basis van 35 3125) voor bruik- leenscholen) per leerling. Ook dit stel werd aangenomen, waarna, r_ onbelangrijke rondvraag de raad in ge heime vergadering ging om te beraad slagen over de berghavenkwestie. VISSER11GOLF Rapport Koster onder de loupe In een vriendelijke sfeer zijn gistermiddag in Den Haag enige standpun ten uitgewisseld op visserijgebied naar aanleiding van een rapport, dat de heer C. Koster uit IJmuiden het licht deed zien over de Nederlandse visserij in het algemeen en naar aanleiding van een causerie tijdens deze bijeenkomst, waarin hij de probleemstelling verwijdde en tot een aantal besprekenswaardige conclusies kwam. Daar het doel zowel van de heer Koster als van zijn opponenten geweest moet zijn de visserij vooruit te helpen, is een bespreking als deze zeker het herhalen waard. redelijk goed, ondanks alle desiderata op dit punt. Het zou echter in de eerstt plaats zaak zijn de kloven te overbrug gen, die ontstaan zijn door persoonlijke en groepsbelangen en een aanvoer op te zetten, die rekening houdt met de export mogelijkheden, waarbij de binnenlandse afzet alleen maar wel kan varen. Na lang aarzelen is de vergadering op dit betoog en op het daartoe aanleiding gevende rapport-Koster ingegaan. Helaas schitterde de heer Ommering, die een aanval op de heer Koster ondernam ten aanzien van zijn opvangprijsprincipe vooral ten aanzien van zijn mening o de exportprijzen, door afwezigheid, zodat in dit opzicht de discussie niet werd, als men zich die had voorgesteld. De vraag, of de verre visserij wel in staat zou zijn goedkoop te leveren, meen de de heer Koster te moeten beantwoor den met de opmerking, dat van een der gelijke aanvoer zeker een stabiliserende werking zou uitgaan op het prijsniveau. Ten aanzien van de verkoop van diep gevroren vis in de kruidenierswinkels, huldigde hij de opvatting, dat deze nieuwigheid de kleinhandel ten slotte weer ten goede gaat komen, omdat het debiet van vis verruimd wordt. Vette aanvoer. Donderdagmorgen was dus de Haarlem met zijn 2400 kisten verse haring present, en bovendien bracht de Eveline 2100 kis ten van de overvloedige Kanaaloogst mee. De Sch 7 viel daarbij een beetje in het niet met 250 kisten. De Van Hattem zorgdé voor verse vis, evenals de KW 51, die 220 kisten schelvis bracht, en de LJM 53, waaruit 50 kisten tong en tarbot, 20 schol. 40 wijting en 60 stuks stijve ka beljauwen te voorschijn kwamen. Er was maar weinig kleine vaart. Uiteraard zijn verschillende actuele vraagstukken uit het bedrijf ter sprake gekomen en natuurlijk zijn er een paar harde woorden gevallen, toen de discus sie eenmaal open stond, maar niettemir over deze hele samenspreking eer sfeer van een zo opvallend goede wil, dat het wel wonderlijk zou zijn, als ook hieruit weer niets te voorschijn zou ko men ten bate van de visserij. Er waren vele autoriteiten in de Ma- rijkezaal van het Haagse hotel Centraal, meer autoriteiten dan bedrijfsmensen, maar de heer Koster heeft dan ook wel degelijk over de hoofden van de aan wezigen heen gesproken tot het ganse be drijf. Hij bezag de problematiek van dit moment in wereldverband en kwam aan de hand van een se^ie cijfers tot de slot- dat de aanvoeren zullen toenemen de hele wereld en dat daaruit be paalde exportproblemen zullen voort komen. Landen, die thans nog vis in voeren, gaan zich straks zelf bedruipen. De 25 milliard 9 millioen kilo vis, die de vloot van de wereld elk jaar aan klant en fabriek voorlegt en waarvan 37 per cent op de Atlantische en 38 percent op de Stille Oceaan wordt buitgemaakt (en, let wel, zeventien percenten door de bin nenvisserij!), gaat voor het grootste deel 'erse waar naar de tafel van de be volking. Negen kilo eet deze bevolking per jaar en per hoofd vers op en Neder land neemt in totaal elf kilo per hoofd per jaar op. (Dit cijfer is aan de hoge kant, zoals ook de heer Koster later moest toegeven). er onder deze omstandigheden al sprake van een afzetprobleem, dat zal nog des te groter worden, naarmate de visserij intensiever wordt. Japan bijvoor beeld bouwt schepen bij de vleet en za! binnenkort zijn capaciteit met 15 percent hebben vergroot, vijftien percent van vangstomvang, die toch al boven de oorlogse ligt. Het land voert nu al zestien keer zoveel aan als Nederland.... India Indonesië werken eveneens hard aan opvoering van de vlootsterkte en wat Rusland uitvoert kan alleen gegist, maar toch ook wel vermoed worden: bouwen. Het binnenlands verbruik zal dus voor verschillende landen en ook voor Neder land een belangrijker positie moeten in- in in het totale afzetvraagstuk. Nu is het opvallend, dat de bedrijfstak in de eerste plaats geïnteresseerd is bij de eigen, uiteraard beperkte, kring, m^ar gelieve wel te bedenken, dat de zaken van de toekomst zich op inter nationaal niveau gaan afspelen: toene mende vangsten bij de buren -hebben meestal het afnemen "van de exportkan ten gevolge. Wij zijn te duur Niettemin heeft de Nederlandse vis serij ook haar gunstige aspecten. Aspec ten, die door het ontbreken van een verre visserij volgens de heer Koster weer on gunstig beïnvloed worden. Hij meende, geregelde en prijsstabiliserende van een herboren visserij op de afzet in het binnenland gunstige invloed zou kunnen heb- en hij dacht daarbij uiteraard goedkopere vis. Hoewel wij ook niet in de fout van 1937— 38 moeten vallen, toen het publiek de vis kreeg voorgeschoteld, zoals ze van IJsland de Barendszee kwam: onbewerkt, moet echter mogelijk zijn een gefileerd diepgevroren product in het Neder landse voedselpakket in te passen. De Nederlandse verse haring loopt be denkelijk in aanzien terug op de export markt, merkte de heer Koster verder op hij vergeleek in dit verband de Deense positie met de onze, waar evenveel gevoerd wordt, maar waar drie keer zo veel naar het buitenland gaat. Onze port van geconserveerde haring is daar entegen veel groter geworden, voegdi direct aan toe. Niettemin kan gesteld worden, dat Zweden en Denemarken om van de Oosteuropese verse-haringmark- hebben verdrongen. Wel is waar heeft Nederland een zwaardere last van pakking en vracht te dragen dan de dere landen, maar er zou toch via prijsbeleid inzake de opvangprijzen e te doen zijn: wij zijn te duur. Kloven overbruggen Het Jaar 1953 is voor de tuinbouw in het algemeen een bijzonder jaar geweest Er was soms een overvloed aan producten door grote groeizaamheid. Daarvoor is het nodig dankbaar te zijn, al is het voor de tuinbouw geen gunstige omstan digheid geweest. Wat de toekomst brengen zal, niemand weet het. We zullen ons meer dan ooit moeten toeleggen op de teelt van kwaliteitsproducten. Dit werd gisteravond bij de opening van de jaarvergadering van de groente veilingvereniging Katwijk en omstreken gezegd door de voorzitter daarvan, de heer G. Parlevliet. De heer Parlevliet zei verder, dat het najaar voor de be- waarproducten ongunstig is geweest. De Pi. WÊ f omzet was twee ton lager dan het vorig De bijdrageregeling woningwetbouw 1948 jaar. herft verandering ge»'"": de rijks-] „e, ver,la( va„ de commUsi, ,ot ba. bijdrage in het exploitatietekort wordt nu houd va„ tul„bouwgronden kon kort vastgesteld naar de toestand^ die gold op uitbreidingsplan Cleijn Duin is het tijdstip, waarop de woningen in ,.,,i exploitatie kwamen. W. stelden voorlopig wel van de baan, maar dat wil niet zeggen, dat er, wat dit geval betreft, niets meer te doen is. Zolang men ech ter voldoende rekening blijft houden met de tuindersbelangen, zullen de tuin ders niets van zich laten horen. Braak liggende gronden dienen in elk geval het eerst aan de beurt te komen. Men ging vervolgens over tot vaststel ling van de begroting 1954. De omzet werd geraamd op 1.450.000. De baten op ƒ96.681 en de lasten idem, in welk laatste bedrag dan een geschat bruto winstbedrag van 2299 is begrepen. Op voorstel van de financiële commissie werd de post bestuursvergoedingen met ƒ500 verhoogd. Er werd wel enig be zwaar geuit tegen het verlenen van een subsidie van ƒ375 voor de proeftuin van de tuinbouwschool te Rijnsburg Het be stuurslid G. v. d. Does wees op het nut van de tuin en bij de stemming bleek, dat 125 leden de post gehandhaafd wil den zien. De subsidieverhoging van ƒ500 voor de proeftuin te Heemskerk werd goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Van der Does herkozen, evenals de heer P. Noort Paul-zn en de heer G. Parle vliet. Tot lid van de contrölecommissie voor 1954 werd de heer J. G. van der Nagel H.zn gekozen. De heer F. C. Meijer België kocht dikkoppen. De regels kabeljauw gingen n: Zuiderburen en werden verkocht voj f 88 tot f 122 per rij. Engeland grove schol. Als gewoonlijk was Londen in de mari voor de grove scholsoorten en er is vcj de grote f26 betaald, terwijl de middel schol f 30 deed en de zetschol f 40. tweetjes gingen voor f35 naar de bii nenlandse afnemer en voor de drietjes f 28 betaald, terwijl uivertjes verkoel zijn voor f22. En Nederland schelvis. De binnenlandse handel ontfermde eveneens over de schelvis en telde de grote en de middel f40 neer. tervj de pennen gehonoreerd werden met l\ tot zelfs f50 en er voor braadjes omf f 25 gegeven is. Grote gul kwam tot fi middelgul tot f32 en torretjes zijn ven f20 in andere handen overeggaan. Frankrijk kocht kleine tong. De Parijse keuken zal de Kerstdag! niet zonder kleine schol hoeven te ten: er is gisteren heel wat kleingoed de fijnvissector naar Frankrijk gegat De slips gaven f 1.15. de enen f 1.60 en i halve pondje f 1.75, Grootmiddelta maakte f 1.90 en de lappen zijn verkod voor f3.10 tot f3.20. Meer dan de helft opgehouden. De Indigestie van de handel ten zichte van de haring duurt voort: de'4500 kisten, die gisteren aangevoa werden, verdwenen er 2800 naar de vk meelfabrieken. Wat er verkQcht wetj haalde maar net f 10.50. een enkel pr tytje schoot uit tot f 11.50. moest het al heel mooi zijn. Vandaag Herman. Voor vandaag loste de Herman xjj 220 kisten verse haring. De enore oogst houdt overigens aan en ook de li gelopen dagen is weer erg veel ha ris j gevangen in het Engelse Kanaal. Bove dien kwamen vanmorgen de KW 14 (2 haring en 50 vis) en de Annie (25 vis). Dagbesommingen. De Eveline maakte gisteren voor nep dagen f 20.500: de Haarlem deed het mi f22.900 ook niet slecht in negen dage de dertien dagen van de Maria van Hal tem werden minder goed beloond Droevige thuisstoom. Gistermiddag is in IJmuiden de kotti „Annie" (ÏJM 14) gearriveerd, scheepje van de bekende rederij A. vi Duyvenbode stoomde thuis, daar op visserij de matroos P. Stam uit IJmuide werd vermist. Men vermoedt, dat overboord is geslagen. De vermiste troos was getrouwd en vader van kind. i\ Gemeenteiaad van Voorhout 1 Omdat de begrotingen voor 1954 moesten worden behandeld, kwam de gemeenttjSyi raad van Voorhout gisteren niet 's avonds, maar 's morgens al bijeen. Met kennis dei' geving waren afwezig de heren Weve en Los. Voordat aan de behandeling de lei- begroting werd begonnen, werd het maximum crediet in rekeningcourant bij d ech bank voor Ned. gemeenten voor het volgende jaar vastgesteld, en wel op 25.0(U op )ei Aan de algemene beschouwingen na- len drie leden van de raad deel. De voorzitter van de K.V.P.-fractie begon met dank te brengen aan B. en W. De begroting is sluitend, zei spr., maar ik heb met aandacht gezocht naar een woord over het woningbeleid. Hij had het niet gevonden. De heer Van der Ploeg onderstreepte dit. Zijn mening was, dat het beleid van en W. teveel in één richting gaat. Dat twee nieuwe wethouders waren geko- bevredigde de heer v. d. Ploeg. Hij hoopte op oprechtheid. De vertegenwoordiger van de C.H.U. en de A.R.P. wilde de woorden van zijn voorgangers onderlijnen. De burgerij is gevoelig voor daadkracht en besluitvaar digheid, vooral ten aanzien van het wo ningvraagstuk. Ook de watervoorziening aan de Loosterweg en de spoorwegover gang vragen om meer tempo. De voorzitter dankte de sprekers voor hun woorden en stelde vervolgens de be handeling van de begroting van het wa terbedrijf aan de orde. De begroting wo ningbedrijf had ook geen discussie meer opgeleverd, maar wel vernam de raad nog, dat als de gemeenschappelijke rege ling een feit is, hij zijn zeggenschap heeft verloren. Wethouder Derksen verklaarde, dat voor het geval, dat er baten zijn, deze toch altijd nog aan de raad zullen worden voorgelegd. tanten opriepen en niet naar willekeifh. iemand aanstelden. Het college heeft tot dai altijd de competentie der benoeming. Overtop Veiligheid Bij de artikelsgewijze behandeling de gemeentebegroting werd op een vraag van de heer Warmenhoven geantwoord, dat B. en W. in overweging hebben ge nomen de olieleverantie aan de gemeente over de middenstand te laten lopen. De heer Van der Lans vroeg, of het goedkopere gebruik van de natriumver- lichting de hoge aanschaffingskosten compenseert. De discussie hierover bracht geen nieuws. De voorzitter voerde aan, dat er voor de autobestuurders nu min der gevaar is en dat „ongure typen" geen kans krijgen te „opereren". De nog don kere plaatsen in de gemeente vragen ook de aandacht. De heer Van der Ploeg maakte een op merking over de aanstelling van een ge meentewerkman. Hij meende, dat het beter zou zijn als B. en W. eerst sollici- reau voor de veilingen in Nederland gekozen. Voorstellen Er kwamen hierna enkele voorstellen van de heer F. C. Meijer aan de orde. De heer Meijer zou de vaargeul In het veilinggebouw gedempt willen zien om meer ruimte te krijgen. Om dezelfde reden wilde hy de brug met oprit laten vervallen, wat natuurlijk ook een be sparing aan brugonderhoudsgeld bete kent. Langs het water wenste hij een loods te laten plaatsen, die als monster- loods en als opslagplaats zou dienen. Om de veiling vlotter en geregelder te laten verlopen, zou de heer Meijer verder wil len zien, dat er voortaan in series ge veild werd. Hy lichtte zyn voorstellen uitvoerig toe, maar al spoedig bleek, dat zU geen onverdeelde instemming vonden. De vergadering aanvaardde de ver dwijning van de hoge brug. Ook vond men, dat de opslagplaats gebouwd moet worden, maar de vaargeul door het ge bouw zal worden gehandhaafd. Het be stuur zal de vergadering spoedig een uitgewerkt plan voorleggen. Het zal ook de mogelijkheid van het veilen in series en op de wal nagaan. Het voorstel van de heer Meijer om de minimumprijs en de vergoed ingsprijs voor bloemkool op te trekken, verwekte een uitgebreide discussie, maar er werd geen besluit genomen. De statutenwijziging, die men zich had voorgenomen aan te brengen, kon geen doorgang vinden, omdat het daarvoor vereiste aantal leden niet aanwezig w:er De schoolbrug zal geheel i moeten worden. B. en W. zoeken n... noodovergang. Geruime tijd werd gesprclie' ken over het Overbos. De memorie va 'e tqelichting had het over een stichtin ed' openluchttheater. De gemeente blijft toch eigenaresse? Deze vraag schee iet, bij verscheidene raadsleden te hebbe rra geleefd. Meegedeeld werd, dat drie personen u en het amateurtoneel en enkele Voorhouil middenstanders met de burgemeester i en( voorzitter besprekingen voeren om in d ede komende zomer openluchiiopvoeringen I geven. Binnenkort zal weer op deze i worden teruggekomen. De heer Van der Ploeg wenste te vm gyr ten. hoe het staat met de vraag v bouwvereniging „Voorhout" voor de aaien koop van bouwgrond. De voorzitter vor ra het moeilijk, hierop te antwoorden, aanvraag is ingediend voor bouw van 26 woningen, op dezelfde gro: den. Deze plannen kruisen elkaar. Al aanvragen zijn bij de minister en dei er zal beslissen. Als het volume afkon|°® zullen er direct daden t Ook zullen B. en W. met een voorsti Kv komen in verband met het riolering mo vraagstuk. jes P. A. v. Reisen erelid vaifc™ Bloembollencultuur In „De Bonte Koe" vergaderde de a deling Voorhout van de vereniging voAit bloembollencultuur. Voorzitter Van R« loc merkte in zijn openingswoord op, d er tevreden kan zijn over het verl«j,ct handel en export. Adhaesie i betuigd met een schrijven van het actif comité tot beheersing van de crocussei B, teelt. De penningmeester meldde een voo: delig saldo van ƒ616. De heren L. 1 °01 Prins en P. H. Hermans werden als stuurslid herkozen. In de vacature t de heer P- A. van Reisen werd in h Ian bestuur gekozen de heer P. van Reis< zer J.Wzn. Tot voorzitter van de afdelit va: werd gekozen de heer L. H. Prins, di ]jg 21 jaar tweede voorzitter is geweest. D bei scheidende voorzitter werd tot erelid d^ afdeling gekozen. Voor deelneming aan het bloemenctfjj^ gezien de financiële kant, animo. De heren F Kolk Hillegom Faase Noordwijk ziet men gaarne in bij*' hoofdbestuur. Het voorstel hoofdbestuur voor contributieverhogin k werd met algemene stemmen verworpa g De scheidende voorzitter hield vervo t afscheidsrede. Hy dankl d bestuursleden en leden voor de medi t werking. De heer Prins bracht dank v het gestelde vertrouwen WARMOND Bloembollencultuur De afdeling van Bloembollencultui heeft een vergadering gehouden beschrijvingsbrief vooi de algemene vi gadering te Haarlem te behandelen. Gi kozen werden als candidaten voor bi hoofdbestuur de heren F J. van der Ko! uit Hillegom en H. v. d. Voet. Alle langrijke punten van de beschrijving! brief, zoals contributieverhoging e begroting 1954, werden afgestemd, afgevaardigden naar Haarlem, de heri W. K. Heyl en Jac. v d. Voet. zulk daar de door de afdeling Castricum gediende motie, beogende belastingverli ging, steunen. De heer J. Sikklng Hi werd in het bestuur gekozen. De .byeeü komst stond onder leiding van de hee Th. R. de Vroomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4