Jlieuure jTcitertje (fiourant Loonbelastingtabel Ronde van Frankrijk om presidentschap bracht nog geen beslissing Naegelen aan kop, op de voet gevolgd door premier Laniel De procedure van het proces tegen Beria Boko (van Siamese tweeling) lacht tegen iedereen Wanhopige oud-strijder zal met vrouw herenigd worden Wist U Goede studie over de middenstand MBD VHIJDAG 18 DECEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. T irectie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN (vanaf 1 Jan. 1954): 6.40 ter kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9919 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINB CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken .Stantnasllrtlishtil man bert In tcgbtospott* Spanning in Versailles tot kookhitte gestegen TWEE STEMMINGEN brachten gisteravond in het Paleis van Versailles geen uitkomst. Geen enkele candidaat slaagde er in, de vereiste absolute meerderheid te behalen. Wel verkreeg de socialist. Marcel Naegelen, beide keren het hoogste aantal stemmen, op de voet gevolgd door de huidige Franse premier, Joseph Laniel. Dit kwam voornamelijk,; omdat de socialist bij de tweede stemming, de steun kreeg van de meer1 dan 100 communisten, die zitting hebben in het parlement. Vanmiddag omstfeeks twee uur zal de derde stemming aanvangen. Het is de grote vraag, of er dan een overwinnaar uit de bus zal komen. Het zal dan :jnisschien nodig zijn, een nieuwe candidaat te vinden. vaarden, maar misschien dat hij zijn standpunt toch nog wijzigt, als de kiezers in Versailles het over andere candidaten niet eens kunnen worden. Bidault trekt zich terug Reuter meldde omstreeks 12 uui Parijs: De Franse minister van Buiten landse Zaken, George Bidault heeft zich teruggetrokken als candidaat voor presidentschap. denkt hierbij aan de voormalige er Henri Queuille (Radicaal-Socia list) of Vincent Auriol (Socialist) die de afgelopen zeven jaar president var J~ Franse Republiek was. De uitslag van de eerste stemming faegelen (Socialist) 160 stemmen; Laniel fcajji|(Gem. Cons.) 155; Bidault (R.K. Volksrep.) 131; Delbos (Radicaal) 129; Kalb (Gaullist) 114; Cachin (Communist) 113; Fourcade (Gem. Cons.) 62; en Medecin (Radicaal) 54. Bij de tweede stemming trokken de Gaullisten hun candidaat terug, zij deelden hun stemmen over Laniel, Bidault Naegelen. Laatstgenoemde kreeg J bovendien de stemmen van de cor nisten, toen hun candidaat, de 84-jarige Gachin, zich terugtrok. De uitslag Naegelen 299, Laniel 276, Delbos 185, Bi dault 143. De absolute meerderheid is (57. Bij de tweede stemming werden ook enkele stemmen uitgebracht op Auriol generaal De Gaulle. In de wandelgangen het paleis werd gisteravond de gelijkheid geopperd, dat Bidault zich zal terugtrekken ten gunste van Laniel. Met het oog op de komende stemming volgt hier nog een kort overzicht van de sterkte der fracties in Senaat en Na tionale Vergadering: Communisten 116; Socialisten 161; Rad. Soc. 171; Onafh. van 27; R.K. Volksrepublikeinen A tof-R-P.) 116; Onafh. 115; Boeren 66; publikeinen 40; Uras (Gaullisten) 128; partijlozen 6. De bijeenkomst begon gistermiddag vee uur. In de zaal waren slechts ïtels voor de 946 Senatoren en Afge- raardigden. Enkelen waren afwezig moesten genoegen nemen ianken in de vleugels van de zaal. André Troquer, eerste vice-president va: fationale Vergadering, gekleed in rok, voerde het presidium over de stemming. enkele korte, inleidende mededelingen, leed hij de bladzijden van een boek De eerste letter die verscheen r en daarom moesten de afgevaar- Igden en Senatoren, wier namen met U begonnen het eerst hun stem uit- irengen. Degenen, die het eerst moesten stem- i, wandelden nog wat rond tegenover Ie tribune, totdat hun namen werden af geroepen door een bode, die een zilveren keten om de hals droeg. Aan het bureau de bode ontvingen zij een stem biljet. Daarna bestegen zij de trap, die het podium leidt, en waar zich twee bevinden. Daar nam een andere »de de gezegelde enveloppe met stem- in ontvangst en de balletjes. Het bal letje ging in de ene urn eri de enveloppe de andere. Het balletje wordt gebruikt i er voor te zorgen, dat niet meer temmen worden uitgebracht dan er Itemmers zijn. De galerijen in de zaal bieden plaats in minder dan 300 mensen. Ze waren ezet met de echtgenoten en andere fami- ieleden van de parlementaire leiders. De wintig zetels op de galerij voor de bui tenlandse diplomaten waren ook alle iezet. Wij herinneren er aan, dat de huidige President Auriol verklaard heeft, dat hij uwe ambtsperiode wenst te aan- Weer ernstige kettingbotsing in Duitsland Verschedene personen zijn gisteren zwaar gewond bij een kettingbotsing i: de omgeving van Hannover. Hierbij wa ren zeven personen-auto's, een tank wagen en een 10-tons vrachtwagen be trokken. De tankauto, die in dichte mist op een auto van de posterijen was ingerden, ontplofte, toen zij op haar beurt werd aangereden door de vrachtwagen. Binnen enige seconden na de eerste botsing reden ook de zeven personenauto's op de rava ge in. Millioentjes voor de President De nieuwe president van Frankrijk zal aan het hoofd staan van een „bedrijf" waarvoor op de staatsbegroting voor h lopende jaar 78 mil Hoen francs zijn Uit getrokken. Ziehier de cijfers, in (Franse) millioen uitgedrukt: Jaarwedde president Kabinetskosten Huisvesting Reis en representatie Kosten autopark Administratie Bibliotheek Totaal 78 Millioen Franse francs betekenen by benadering 800.000 gulden. De conferentie in Berlijn Streven naar gunstiger atmosfeer Het Westberlijnse parlement heeft de Senaat van Berlijn in een dringende motie verzocht, de drie Westelijke Geal lieerde commandanten van Berlijn te vragen, met de Sowjetcommandant te onderhandelen over het scheppen va juiste voorwaarden. Zulks voor een gun stige sfeer ter gelegenheid van de mogendheden-conferentie. De motie dringt aan, op het opheffen van belemmeringen van het verkeer, op 'het herstellen van directe tramverbindin gen en telefoonverbindingen en op intrek king van het verbod, Westberlijnse kran ten in Oost-Berlijn te verkopen en omge keerd. Het Berlynse parlement verzoekt her ziening van de straffen, opgelegd personen, gearresteerd na 17 Juni en andere politieke veroordeelden. Demonstraties in Rusland De zwaarste straf zal direct na uitspraak worden uitgevoerd Het proces tegen Beria, de vroegere Sowjet-minister van Binnenlandse Za ken, zal worden behandeld door het Hooggerechtshof in een speciale zitting op de wijze, vastgesteld door de wet 1 December 1934. Aldus een verkla ring, die -de Russische procureur gister avond aflegde. Krachtens de genoemde wet is de pro cedure als vólgt: 1. Het onderzoek moet binnen tien dagen voltooid zijn; 2 De acte van beschuldiging moet aan de be klaagde worden voorgelezen, één dag de behandeling van de zaak; 3. Er moet een zitting plaats hebben, zonder dat de partijen aanwezig zijn; 4. Er zal geen beroep mogelijk zijn, en 5. De zwaarste straf zal onmiddellijk na de uit spraak worden uitgevoerd. Op 12 Ja- 1950 is aan deze wet de bepalihg toegevoegd, dat ook in vredestijd de doodstraf kan worden geëist tegen „ver raders van het vaderland, spionnen en saboteurs'". Volgens het Russische perebureau Tass, jn in geheel Rusland op kantoren, fa- Mijn Boko is een schat van een babyzij lacht tegen iedereen", zei mevrouw Davis vol moedertrots. Men ziet Boko op de arm van een verpleegster. Spoedig gezond naai Nigeria teiug Het overlevende meisje en haar 20-jarige moeder kregen honderden geschenken Bako, het ene meisje van de „Siamese tweeling", die twee welken geleden de operatieve scheiding van haar zusje in Londen overleefde, zal spoedig, waar schijnlijk begin volgend jaar, met haar moeder naar haar vaderland Nigeria te rugvliegen. Tegenover verslaggevers verklaarde de •-jarige mevr. Veronica Davis in een Londens hotel, zeer denkbaar te zjjn jegens hen, die haar en haar dochtertje met geschenken en vriendelijkheden had den overladen. „Honderden mensen gaven Boko ca deautjes en kleding, en als zij teruggaat, heeft zü poppen, schoentjes, jasjes en jurkjes. Ikzelf kreeg twee sjaals, een nachtgewaad en parfum" vertelde zij. De kleine Boko maakt het uitstekend. 51j is een schat van een baby", zei haar moeder. „Zy lacht tegen iedereen, huilt bijna nooit en probeert steeds zichzelf in haar wieg op te trekken." Als Boko het ziekenhuis verlaat, zal j een normale baby zijn. Haar moeder is echter nog niet hele maal over de spanning vam de laatste weken heen. „Myn man heeft my iedere dag geschreven", vertelde zy nog, „maar Ik ben er nog niet toe gekomen, hem terug te schrijven". Mevr. Vanderbilt zoekt veiliger haven Mevrouw Frederick Vanderbilt-Field, echtgenote van een New Yorks mtillionalr, eerder echtgenote van dr Boyer, die in 1947 in Canada wagens atoomspion- nage veroordeeld- is, heeft vrijwillig Amerika verlaten, om uitwijzing te voor komen. Aldus heeft de Amerikaanse minister van- Justitie, Brownell, mede gedeeld. Nieuwe huren toegelicht voor de radio Dr A. H. Günther, raadsadviseur bij het departement van Wederopbouw en Volks huisvesting, zal hedenavond om tien c I zeven via de zender Hilversum I (402 I in een vraaggesprek mededelingen doen over de nieuwe huren. Dit vraaggesprek wordt uitgezonden in de rubriek „Verkla- Iring en toelichting". De kosten van de vliegtocht van Nige ria naar Londen, de opératie en de terug tocht bedragen pirn. 1000 pond (ƒ10.000). Driekwart van dit bedrag heeft de „Ver enigde Afrika Maatschappij", waarby Boko's moeder als verkoopster van par fums werkzaam is, voor haar rekening genomen. De ziekenhuiskosten werden bestreden uit een fonds van het zieken huis zelf. Professor Aird ten slotte bere kende voor de operatie geen honorarium. AL EEN NEST MET VIER JONGE MUSSEN Een landbouwer uit Huissen (Geld.) heeft onder zijn dakpannen een nestje met jonge mussen gevonden. Als de kou nog een poosje uitblijft, zijn de diertjes misschien net groot genoeg om in leven te blijven, aldus meldt De Tijd. Communisten ageerden in legerplaatsen Misleidende pamfletten verspreid te stichten onder de dienstplichtige mili tairen in enkele legerplaatsen, door pam fletten te verspreiden en stroken aan te plakken, waarin de indruk wordt ge wekt, als zouden er nog goede vooruit zichten bestaan, dat alle Nederlandse militairen de komende feestdagen in hui selijke kring kunnen 'oorbrengen, zo ver neemt de A.N.P. van de LegervoorJich- tingsdienst. De voor e Kerstdagen ei Oud en Nieuw getroffen regeling, dat 50 procent van de parate onderdelen paraat aanwezig moeten blijven, is echter niet voor verandering vatbaar, zo deelde men ons nader mede. Pen overvloede is dit de troepen nogmaals door de oetrokken commandanten der onderdelen bevestigd. Goed voorbeeld doet goed volgen. Breng bij Uw kennissen, waar nodig, ons blad eens ter sprake. Ook voor hen moet het aantrekkelijk zijn, dagelijks een prima ge zinsblad te lezen, met weke lijks een extra Zondagsblad. De prijs kan geen bezwaar zijn: f 0.50 per week, f 2.15 per maand, of f 6.40 per kwartaal. En bovendien gratis tot 1 Januari, een bijzonder mooi Kerstnummer inbegrepen. Adm. N.L.C. brieken en scholen protestbijeenkomsten gehouden tegen „Beria's misdadige acti- Reuter bevestigde gisteravond, dat Beria vermoedelijk door de kogel zal sterven, als hij tot de doodstraf wordt veroordeeld en dat het proces tegen Beria cs. waarschijnlijk achter gesloten deuren zal worden gevoerd. Holland Nautic blijft voorlopig werken De gedelegeerd commissaris van de Continentale Handelsbank te Amsterdam die op het ogenblik de directie voert over de N.V. Holland Nautic te Haarlem, is bij het Hof te Amsterdam in beroep ge gaan van de beslissing van de Haarlemse rechtbank om het bedrijf ambtshalve in staat van faillissement te verklaren Aan het personeel van de fabriek is verder meegedeeld, dat de rechter-com- aris op voorstel van de curatoren heeft besloten, dat het bedrijf, nu de Contibank dit blijft financieren, voorlo pig zal blijven werken. Een indrukwekkende foto van de nieuwe kruiser De Zeven Provinciën, die gisteren bij de werf van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij offici eel in dienst werd gesteld. De bemanning staat op het achter dek opgesteld tijdens het spe len van het Wilhelmus. Voor bijzonderheden zie men elders in ons blad. Hall en mevr. Heady terechtgesteld Wegens de moord op Bobby Greenlease De moordenaars van het millionnairs- zoontje Bobby Greenlease, Carl Austin Hall en mevr. Bonnie Brown Heady, zijn vanmorgen om 7.12 in de gaskamer van de gevangenis te Jefferson City (Missouri) terechtgesteld. Dit werd bekend gemaakt door kolonel Hugh Waggoner, commissari: van politie, die zich met een kortegolfzen- der in de gevangenis bevond. Beide veroordeelden waren, volgens Ass. Press, geheel verzoend met het dood vonnis. Gistermiddag kregen zij verlof elkaar een half uur te spreken. Hall zat op de krib in zijn cel, terwijl Heady op een stoel voor de getraliede deur had plaats genomen. Een politieman Verklaar de: „Ze schenen gelukkig te zij» en ver heugd elkaar weer te zien. Niemand was dicht genoeg bij hen om te kunnen ver staan wat zy elkaar toefluisterden. Washington doet stappen Telefoongesprek met Gouda, nadat hij uit ziekenhuis was ontslagen De wereld ziet er thans heel wat lokkelijker uit voor de 28-jarige Herbert Romine, de wanhopige Amerikaanse oud- strijder. die geprobeerd heeft te New York van de George Washingtonbrug te springen, omdat hij zijn Nederlandse w en kind niet in de Ver. Staten kon krijgen. Romine raakte, zoals weet, over zijn zenuwen heen, toen hij boven op de bruggetoren, 150 meter bo en de Hudson, stond. Door vrees bevangen zat hij daar uren lang in de stortregen weggedoken, voor dat manschappen van de politie en brug- arbeiders hem redden en naar het zie kenhuis brachten. waarom is Romine thans zo ge lukkig? Een psychiatrisch onderzoek heeft uit gemaakt, dat hij volkomen bij zyn ver- Kort nadat hij Woensdag uit het zie kenhuis ontslagen werd, vroegen vrien- "in een transatlantisch telefoongesprek Dor hem aan met zijn vrouw in Gouda. James Delaney, lid van het Huis Afgevaardigden voor New York. deelde Romine mee, dat het departement van Buitenlandse Zaken de Amerikaanse con sul-generaal te Rotterdam telegrafisch heeft opgedragen „onmiddellijk de status zijn vrouw met betrekking tot een hereniging met haar echtgenoot in de Ver. Staten in beschouwing te nen Romines oude werkgever had telegra fisch meegedeeld, dat zijn oude betrek- DAT de R'damse wethouder J. Meer- tens gisteren beton heeft gestort voor de eerste paal voor de bouw van 21 winkels en 16 woningen aan de Hoogstraat. DAT het 2e Kamerlid J. H. Maenen gis teren de nieuwe vleugel van het R.K. St Jansziekenhuis te Zaandam opende en het aantal bedden dezer inrichting hiervoor van 140 tot 200 steeg. DAT bij graafwerk in Hindelopen een zeer oude kruik met bloemmotief en uit gesneden mensengezicht voor de dag DAT de Heemsteder raad een ere penning heeft ingesteld en de gemeente secretaris N. Vos, die 31 Dec. met pen sioen gaat, als eerste hiermee is onder scheiden. DAT Utrechts raad ƒ371.300 ter be schikking stelde voor de bouw van een nieuwe bloemen- en plantenveiling aan de Steenovenweg. DAT tijdens het wereldmuziekconcours van 631 Aug. in Kerkrade ook een int. handel-, industrie- en middenstandsten toonstelling gehouden wordt onder de naam: Kirchraa alaaf (Leve Kerkrade). DAT gisteren in Stavenisse door het Int. Jeugd Rode Kruis geschenken zijn uitgereikt aan kinderen van 3 tot 15 jaar. DAT Utrechts raad B. en W. machtigde er by Gedeputeerden op aan te dringen om de wethouderssalarissen m.i.v. 1 Sept. 1953 te verhogen van ƒ8450 op £10.000. DAT de Appingedammer sfcrocartonfa- briek De Eendracht de gemeente Appin- gedam fl min schonk voor de aanleg van een persleiding om het industrie- en rioolwater naar de Eems af te voeren. DAT tegen 4 kermisreizigers, die bij een diefstal van autobanden en accu's in Wapenveld betrokken waren, gisteren in Arnhem in hoger beroep geëist is: vrij spraak tegen de 58-j. J. H. B.; tegen de 30-j. F. L. 2 j.; tegen de 37-j. J. J. L. 2 j. en 6 mnd. en tegen de 18-j. A. L. 1 jaar en 6 mnd. met aftrek. DAT aam padvinder Leo Capelle uit Hardenberg, die een 6-j. jongen van de verdrinkingsdood redde, gisteren het gouden Jam van Hoofkruis is toegekend door de ver. De Ned. Padvinders. DAT Ir J. v. Stappen benoemd is tot docent aan het Azialische opleidingscen trum voor spoorwegpersoneel van de V.N. in Pakistan en F. H. Hoek nog een jaar langer de regering van Uttar Pra desh (Noord-India) zal adviseren op het gebied der leerlooierij. DAT de voorzitter van de Veenkolo niale Boerenbond, M. ter Borg. benoemd is tot off. in de orde van O.N.en op de viering van het 50-j. bestaan van deze bond in Veendam de jubileumfibn De Blinde Spade is vertoond. DAT bij een landbouwer in de buurt schap Veldwijk (Vorden) varkenspest is geconstateerd DAT ir A Paulen van de Staatsmynen. die sedert het voorjaar voor de Umkra te Genéve als hoofd vam de mijnbouw- kundige afd. in Korea vertoefde, in West- Europa mijn bouwkundigen voor Korea werft en ook enkele dagen voor het aan trekken van deskundigen in ons land was. DAT Ned. en Duitse delegaties gespro ken hebben over de vergemakkeling van het kleine grensverkeer en de opgestelde regeling aan hun regefimgen zullen voorleggen. DAT in Nov. im A'dam 1214 verkeersl ongevallen zijn geconstateerd (Nov. '52: 1069, Nov. '49: 905, resp. een vermeerde ring van 13.5 en 34.1 procent). DAT de A'damse raad 12 en 13 Jan. het door A'dam geadopteerde eiland Schouwen en Duiveland zal bezoeken. DAT de burgemeester van A'dam, mr d'Ailly, tijdens een bezoek aan het ver lichte Brussel, de versierselen ontving van Grootofficier in de Belgische Kroon orde. DAT burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum gisteren een commissie instal leerde om een nieuwe huisvesting te krygen voor het Govis Museum en hy later op de dag in het Diakonessenhuis aldaar is opgenomen voor het ondergaan een lichte operatie. king op hem wacht en dat hy een hoger loon zou ontvangen. Joseph J. Demonte van de kamer koophandels in Astoria (Long Sialden) heeft verklaard, dat het gezin Romine een woning aangeboden is en dat campagne gevoerd wordt om die woning in te richten. De verbijsterende Romine kon niets anders stamelen dan: „En dan te beden ken, dat ik een week geleden dacht eer vergeten man te zijnDit wordt een fijne Kerstmis". Mr J. P. I. v. d. Wilde, secretaris van de Chr. Middenstandsbond, die vanmiddag aan de Vrije Uni versiteit promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift, getiteld: „Midden- standsproblematiek in een nieuw gewaad." Plaatselijk lichte voist Het K.N.M.I. te De Bilt ver- t wacht tot morgenavond: Verspreide opklaringen en tijdelijk nevel of mist. Over wegend droog weer. Weinig wind. In de nacht en och tend plaatselijk lichte vorst. Dezelfde of iets lagere mid- dagtemperaturen. (Opgemaakt heden morgen te 10 uur). Zon en maan Zaterdag: Zon van 8.45 tot 16.29 uur; aan van 15.14 tot 7.59 uur. Op 20 December V.M. „De middenstand heeft duidlijk in de gaten. Dat er met alle mensen valt te praten, Maar niet met dichters en met acrobaten. Die krijgen dus de beentjes en de graten". We weten nog zo net niet. of de mid denstand wel het gevoel heeft, dat er behalve dan natuurlijk met dichters en met acrobaten nu wel met alle mensen te praten valt. De middenstander zit namelijk nogal eens in het hoekje waar de slagen vallen, en waar slagen vallen, daar blijft er voor praten als regel niet zo veel ruimte over. Over die ruimte straks meer. Het is een goed ding, dat er een mid denstand is en dat er. de vallende slagen ten spijt, toch nog altijd vele mensen zijn, die tot de middenstand gerekend willen worden. Dat behoren tot de mid denstand betekent een zeker risico en in onze dagen van groeiende zekerheden vormt dat risico wel eens een vreemd element. Heel wat middenstanders zou den een rustiger bestaan hebben,'wanneer ze maar wilden ophouden middenstander te zijn. TVTIETTEMIN, ze zijn er. Ze zyn er in L het bedrijfsleven en daar zijn ze ook byna overal. Ze zijn er ook in de lectuur en gelukkig ook in steeds grotere mate in de wetenschappelijke literatuur. Er wordt over de middenstand en over de middenstander heel wat geschreven. Een voortreffelijk boek is daar vandaag bij gekomen: het proefschrift waarop mr J. P. I. van der Wilde heden aan de Vrije Universiteit de titel van doctor in de rechtsgeleerdheid behaalde. Aantrekkelijk is de titel reeds, die dr Van der Wilde aan zijn boek gegeven heeft: ..Middenstandsproblematiek in een nieuw gewaad" (uitgave J. H. Kok N.V, Kampen). De inhoud is nog wat aantrek kelijker. want de schrijver vertelt ons en op onderhoudende wyze heel wat van de problematiek, maar hij laat het daarbij toch niet; er zit heel wat perspec tief in dit boek. "\7"AN de middenstand is dr Van der Wilde goed op de hoogte. Hy is ook niet voor niets secretaris van de Christe lijke Middenstandsbond. Hij tekent de middenstander (onder wie hy met name verstaat de ondernemer die een kleine onderneming leidt) als de doorzetter en de volhouder, als de man die van geen 48-urige werkweek weet en van geen loonsverhoging, als de zwoeger, die langzaam bovenop weet te komen, maar eveneens de tegenslagen en dikwijls de armoede kent. De middenstander is ook de klager, die het altijd slecht schynt te gaan de man, die vry wil zijn van alle overheidsinmen ging, maar die even hard roept om steun van de overheid in slechte tijden. Maar hü is evengoed de onmisbare, die de be hoeften aftast en vormt, het persoonlijk accent geeft aan het economische leven de uniformiteit doorbreekt in een wereld waarin alles eender dreigt te worden. Hij is de man die by alle gebrek aan verantwoordeliikheidsbesef van vandaag zijn eigen werk dikwijls belangrijker ziet dan de hele nationale economie, de mens, die nog vergroeid is met de levens opdracht. die hij gekregen heeft. Kortom, zo zegt dr Van der Wilde, hij is een mens met vele gebreken, maar nog met een doel in het leven en met moeilijkheden op de weg naar dat doel. /~\VER de middenstand schrijft dr Van der Wilde, maar tegelijk ook over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Van beide weet de jonge doctor van van dag het nodige af en dus hechten we bijzondere waarde aan zijn conclusie, dat de practijk van de bedrijfsorgani satie zal afhangen van het samenspel en de samenwerking met de vrije organisa ties, of de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie een succes wordt of daaren tegen een mislukking. Er valt op dit terrein nog wel iets te doen. bijvoorbeeld ook in het hart zelf van de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie: de Sociaal-Economische Raad. Dit hoge college verwierp indertijd een amendement-De Gaay Fortman, waarin bepleit werd, dat besturen van product schappen geen bindende regelen, kunnen opstellen zonder dat de organisaties haar mening kenbaar hebben kunnen maken. De Sociaal-Economische Raad heeft hier helaas niet aan gewild en de schrü- maakt in verband hiermede de juiste opmerking, dat. wanneer de band met de vrije organisaties niet stevig blijft en organen en organisaties niet nauw samen werken, de bedrijfsorganisatie wel eens de bedrijfsgenoten zou kunnen ver vreemden. „Slechts wanneer bedrijfsge noten weten, wat er gebeuren gaat en vooral ook zien, dat het uitvaardigen van een veu wening niet de betekenis van „gebodi gebod en regel op regel" heeft, kan dris'edryfsorganisatie slagen". TTTT deze formulering kunnen we intus- sen ook wel zowat proeven, dat dr Van der Wilde de bedrijfsorganisatie dat slagen ook wel gunt. Hij is in dit opzicht ook niet zonder goede moed. omdat het leven ook hier zijn weg wel vinden zal, zij het dan met strijd en moeite. Nu. deze beide zyn de middenstand en de midden stander niet vreemd. Men mag dan ook rv. dat. wanneer zy inzien welke mogelijkheden en noodzakelijkheden hier het geding zyn, zij zich geven zullen met al het doorzettingsvermogen waar- .-er zjj beschikken. Over dit alles schrijft dr Van der Wilde in grote, wetenschappelijke open hartigheid. Hij constateert bij velen, nog terughoudendheid, wanneer het gaat om de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Men vreest hier licht dirigisme. Maar dat dirigisme, zo stelt hij met na druk, behoeft geen vrees te bestaan bij publiekrechtelijke organen die hun taak wel verstaan, gezien met motief van waaruit deze organen het bedrijfsleven benaderen. Het gaat daarbij ook om maatschappe lijke ruimte voor de ondernemer en om die ruimte te verkrijger, zijn publiekrech telijke maatregelen in de middenstands sector nodig. Dat is wel het tegendeel van dirigisme, dat immers geen ruimte kent. De structuur van de wet op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie is naar dr Van der Wilde's overtuiging goed en we moeten trachten er van te maken wat er van te maken is. .Meebouwen wil zeg gen. zorgen dat het bestek gevolgd wordt, dat de architectonische structuur bewaard blijft". Ziehier een greep uit dit proefschrift, dat een belangrijk onderwerp behandelt en waarmede de schrijver valt geluk te wensen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1