Rode Kruis kreeg een eigen oefenlokaal Flora Rijnsburg boekte record van bijna vijf millioen Bloembollencultuur te Lisse voor belastingherziening Ds L. Vroegindeweij NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 16 DECEMBER 1953 ALPHEN AAN DEN RIJN Het Rode Kruiskorps te Alphen aan den Rijn is Dinsdagavond op officiële en feestelijke wijze in het bezit gesteld van een eigen, permanent oefen lokaal aan de Hooftstraat 233. Vele jaren heeft het korps rondgezworven. Overal zat het op een schopstoel. Wat eens gediend had tot koestal, garage, opslagplaats, voor samenkomstlokaal van het Leger des Heils en voor turnzaal, zal voortaan de leden van de colonne van het Rode Kruis tot een waardige huisvesting dienen. He"^«r."™t.kTarme,7™=ïr»t Niet aangereden of uit auto getrapt doening nam men hiervan bezit, omdat de kolonneleden het zelf voor dit doel geschikt hebben gemaakt Toen de nood het hoogst was heeft men op me vrouw- de weduwe Den Hertog niet vergeefs een beroep gedaan, het pand hiertoe af te staan. Luxe streeft het Rode Kruis niet na. Maar zonder een eigen oefenlokaal ging het toch niet meer. De noodzakelijke uitbreiding van het Rode Kruiswerk eiste dat. Behalve door het voltallig bestuur van de afdeling van het Rode Kruis, de leden van de transportcolonne en hun leider, dokter W. v. d. Wind uit Aarlanderveen. werd de plechtigheid bijgewoond door maj. J. Meulman uit Den Haag, hoofd van het N.R.K., alsmede door de dames van het Welfare-werk Burgemeester Ed. C. Witschey was wegens B. en W. ver gadering verhinderd. De heer Ch. Bannier, voorzitter van de afdeling hield een inleiding, waarin hij in vogelvlucht de geschiedenis van de afdeling releveerde. Het was de heer C. Bouman, die het in de oorlogsdagen nodig had geoordeeld, dat er een afde ling van het N.R.K. te Alphen aan den Rijn werd opgericht. De heer Bannier en dokter v d. Wind zetten toen met hem de zaak op. De eerste werkzaamheden bestonden in het hinderen van de bezet ters, hulp te verlenen aan door de Duit sers vervolgden en de voedselvoorzie ning van gevangenen in kampen. De plaatselijke voedselcentrale verrichtte prachtig werk: 35 personen werkten hier aan mee. Later werd ook een noodzieken huis ingericht (in de tegenwoordige ambtswoning van de burgemeester). Voorts werd onderdak en hulp verleend j h. i doortrekkende vluchtelingen De politie deelde ons vanmorgen mede, adt noch van een aanrijding, noch van een „uit de auto trappen" sprake is ge weest bij de 24-jarige Ritterdammer Van IJ., die Zaterdagavond bewusteloos langs de weg werd gevonden. Wat er preci-'s aan de hand is met het „slachtoffer', zullen de medici onderzoeken. Alles, wat hij heeft verteld, is blijkbaar ver2onnen. Uit personeelskas gestolen Regelmatig werden bij de scheeps- en reparatiewerf De Industrie van de N V. D. en Joh. Boot aan de Wilhelminalaan gelden vermist uit de personeelskas. Het tekort was tenslotte tot ruim 500 op gelopen. De directie deed aangifte bij de politie die geruime tijd een oogje in het zeil hield. Thans heeft een lid van het kan toorpersoneel, J. M. v. d. B., toegegeven de diefstallen in het tijdvak van Juni 1952 tot October 1953 te hebben gepleegd. Alphen IRotterdam II 3V2—6'/j Na aanvankelijk met 21 te hebben voorgestaan, moest ASC ten slotte toch met 3Vi—6\2 het onderspit delven. Drs M. Verburg had zijn partij vooruit gespeeld. Remise was het resultaat. Enige uren voor de aanvang van de wedstrijd bon den D. Posthqma en A. H. Hooijer de strijd aan. resp. tegen W. Chr. Goris Bekkum. Juist bij de aanvang verige partijen had D. Posthuma derduikers. Hoe voorzichtig men ook te-1 zijn partij fraai gewonnen. Enige tijd werk ging, een conflict met de bezetters daarna werd de partij van Hooijer remise was onvermijdelijk Dat bracht tenslotte! Geruime tijd ging de strijd verder ge- de heren Bannier en Bouman achter de i lijk op, totdat C. Brunt in een gewonnen traiies stelling een zwakke zet deed en verloor. Na de oorlog brak de tijd aan voor de1 Ook A. Zweers. die niet goed uit de eigenlijke, vredelievende .aak. opening kwam. moest in run tegenstan- Het Weliare-werk werd ter band geno- der run meerdere erkennen. Hetzelfde men. bloedalnamen verzorgd en hulp lot ondergingen L. Kantebeen en J. Kern- verleend aan rampgebieden. De Alphense P«- overig, partijen werden remiae afdeling verrichtte uitmuntend werk. Ze verwierf allerwegen sympathie. De portcolonne breidde zich uit met sen, die hun werk verstaan. Met de wens, dat de colonne zal mogen toenemen in aantal en dienstbaarheid, i Posthu"ma (ASC u_w. chr. Goris (Rot- bood de heer Bannier de zaal aan de J terdam II 1—0; C. Brunt—drs P. Vreeken de transportcolonne, j0_1; drs M verburg—R. v. Yperen Vi |A. Zweers—Joh. Smit 0—1; A. Hooijer I achter stond, deze weer had terug ge- wonnen en zelfs een pion vóór kwam t« j staan. Helaas werd deze partij door eer n minder goede zet remise. De gedetailleerde uitslagen zijn: commandant dokter W. v. d. Wind, Hjj Deze aanvaardde met een korte toe-1 _H v Bekkub spraak het geschenk. Hij dankte voorj j jansen J£_&; a. Kooij—P. Bord deze geste en zei, dat de colonnisten pas- y2_%; l. Kantebeen—R. F. Visscher nu gerust kunnen zijn. Het vuur van het[0_1; w_ RoestH. Vonk J. Kem- Rode Kruis kan nu opnieuw opvlammen. pen—C. L. Mac Pherson 0—1. De hulpcolonne wil gaarne helpen de! Kerstwüding Christenvrouwen doktoren te ontlasten van Weine hulp- Dp afde]ing Alphen aan den R;jn vaa verleningen, waar oo j de Christen-vrouwenbond houdt Maan- belangrykere aangelegenheden wonden da nd Qm g UUf Jn gebouw Con. gestoora en uit hun werk gehaald. Hier-lordia een KerstWyding. De volgende toe zou een hulppost zegenrijk werk kun-j vergadering wordt gehouden op 13 nen verrichten. De mensen zijn volkomen Januari i953 Ds G Toornvliet uit Lèiden voor hun taak berekend, verklaarde dok- zal dan spreken. ter v. d. Wind. De helpers zijn, er, de wilj is er, de kansen zijn eveneens aanwezig,; rest nog de organisatie daartoe. Slaagt dat! Gistermorgen omstreeks half twaalf ook, dan zal een langgekoesterde wensmaakte een personenauto, bestuurd door in vervulling gaanI mej. A. B. uit Woubrugge, op de Goui Lof sluisseweg vreemde capriolen, waarbij I ernstige schade werd veroorzaakt. Door- Majoor Meulman prees de Alphense dat de rechtcr voorband leegliep en de afdeling voor haar warme liefde voor het bestuur8t6r afremde, slipte de auto. deelde in zijn openingswoord onder meer lede, dat het bestuur 100 in het natio naal rampenfonds heeft gestort, secretaris, de heer J C. Windhorst, van een gemakkelijk jaar gewag maken, doordat er weinig ysvreugde en dus weinig werk was. De penningmees ter, de heer D. Hassefras, meldde een batig saldo van 758,07. De bestuursverkiezing had niet zo'n vlot verloop, doordat drie bestuursleden ieder jaar willen bedanken, maar blijk baar niet gemist kunnen worden. Toch wilde het bestuur zelf er minstens één nieuw gezicht in krijgen en dat is ge lukt, want na drie stemmingen werd de heer A. Dorsman als nieuw bestuurslid gekozen. Wie van de oude bestuursleden de groene tafel zal verlaten, blijft nog enkele dagen geheim. Hervormde Gemeente De stemming voor de kerkeraad der Hervormde Gemeente had het volgende resultaat: ouderling werd de heer M. Quist in de vacature van de heer Adr. de Kort Czn; de heer Jac Ravensberg, ouderling, werd herkozen. De heer M. J. Slegtenhorst Jr werd in de plaats van de heer M. J. Ravensberg tot diaken geko zen, en de vacature van de heer Joh. Plaisier als diaken vervulde de heer S. Voets. De heer W. J. Dekker werd her kozen als ouderling-kerkvoogd en de heer H. van Rijn werd in plaats van de heer Joh. Plaisier als zodanig gekozen. Burgerlijke stand GEBOREN: Adrians T. dr v. D. Har- kes en T. Bos; Johannes M. en Michaël J. zns. v, M. Heemskerk en H. C. Bunnik. GETROUWD: S. J. G. de Jong, 27 jr en W. J. vaji Wieringen, 27 jr; C. Ooms, 26 jr en M. van den Bosch, 21 jr. OVERLEDEN: C. W. Oppelaar, 80 jr. DE KAAG Eersf het water in voor de klas Geen ochtend zal ze overslaan, die mej. Van der Eerden in De. Kaag. Steevast duikt ze, als 't nog donker is, het koele w.iter van de Kager Plassen in. Een moe dig volhouden? Welnee, zegt mej. Van der Eerden, 't is een kwestie van wen nenen 't is heerlijk; je blijft er de hele dag fit door. Die fitheid komt dan weer ten goede aan een deel van de Sas- senheimse jeugd, want een paar uur na haar duiken en zwemmen staat mej. Van der Eerden daar voor de klas. n1euwveen Chr. plattelandsvrouwen Gisteren hield de afdeling van de bond van de Chr. plattelandsvrouwen, onder leiding van haar presidente, mevrouw Blok, in een der zalen van de Joh. Stich ting een Kerstavond. Mevrouw Hagoort hield een inleiding over het Kerstfeest. Mevrouw Schaleij las een Kerstverhaal. Na de pauze droeg zr v. d. Wal enkele gedichten voor van Jo Kalmijn—Spieren burg. Hierna volgde een voordracht van zr Pronk getiteld ,,De paardendeken". Mevr. v. d. Linden droeg voor „Geen plaats in de herberg". Mej. v. Wijngaar den declameerde twee gedichten van Willem de Merode en Van Wessenaar. Tot slot las mevr. Blok een verhaal, ge titeld: „De schrijver en het kind". Burgerlijke stand A.i GEBOREN: Maria H, d v J Bos en C F Voshart; Nicolaas G. z v W Veenen- üaal en W E Hocgenbirk. OVERLEDEN: H v Amerongen, 73 jr, man van M W Verzaal: J Burgmeijer. 85 jr. wedn. van A J Kuipers; P H v Kehen, 79 jr, wedn. van H Goudhaan. Veertig-jarig bestaan wordt in Februari herdacht De Rynsburgse bloemenveiling heeft in het afgelopen boekjaar niet slecht ge- verkt. Men bereikte de hoogste omzet in de bijna veertig jaren, dat Flora bloemen eilt, namelijk bijna vijf millioen gulden. En hoewel het vooral in de bloemen handel uiterst riskant is om zich aan prognose te wagen, ziet men de toekomst toch niet somber in. De export naar Zwitserland zal waarschijnlijk weer be hoorlijke vormen aannemen, maar wat de uitvoer naar België betreft, hangt er veel in het onzekere. Deze en nog andere wetenswaardigheden werden gis- liddag op de jaarlijkse ledenvergadering der veilingvereniging meegedeeld. dan Voorzitter Kralt was in zijn openings oord dankbaar gestemd omdat de han del het gehele j^ar zonder enige stoor- /an betekenis had kunnen draaien We vergeten wel eens, zo zei spreker, bij dit alles aan God te denken, Die toch alles bestuurt. Voor de Kerstdagen wordt een grote invoer van bolbloemen verwacht De heer Kralt wierp nog even een blik te en wees er op. dat in de afgelopen er het er even donker heeft uitge- dat de export naar België onrust barend klein werd. maar toen kwam plotseling een niet gedroomde uitkomst: Zwitserland ging volop bolbloemen al ien en dat „redde" de trekkerij, a veel onderhandelingen kan zeggen, dat de export naar Zwitser land niet meer belemmerd wordt. er België kon de heer Kralt geen optimistische geluiden laten horen. Onze Zuiderburen hebben zich op bloemen- gebied niet als waardige Benelux-part- gedragen. Ze zagen verdragen en afspraken maar minzaam over het hoofd wordl gelegd, en de bezielende wende leiding, die ze geeft. Spr. felici teerde de transportcolonne en zei. dat Alphen in dit opzicht bevoorrecht is. Er zijn vele colonnes in het land, maar er beschikken nog weinigen c i eigen oefenlokaal. Namens het hoofdbestuur bood majoor Mpulman twee portretten in lijst aan, van H.M. de Koningin, voor zitster van het landelijke Rode Kruis, en van Henry Dunant, de stichter van de organisatie. Vervolgens wees spr. er op, dat het werk van de transportcolonne voorlopig nog niet is beperkt. Er zullen in de naaste toekomst ook leasen moeten worden ge geven in hygiënische maatregelen bij rampen. Deze lessen kunnen dan vol gens de richtlijnen van het hoofdbestuur door een apotheker of chemicus worden verzorgd. Wat ook erg belangrijk is in oorlogs- en rampdagen, is de naleving van het voorschrift betreffende toepassing van injecties. Ook hierin krijgt de transport colonne opleiding. Deze beide opdrachten bevinden zich in een vergevorderd sta dium van voorbereiding en kunnen dus spoedig door de afdelingen tegemoet wor den gezien. Mevrouw Van Eek sprak over het Wel fare-werk; 20 dames verzorgen dit mo menteel onder veertig patiënten, tot volle tevredenheid. Deze afdeling werkt thans financieel zelfstandig. Mevr. Van Eek dankte de afdeling voor de tot nu toe verleende steun. De heer Bannier lichtte nog toe wat het Welfare-werk betekent. Verveling werkt remmend op de genezing van pa tiënten. Om die verveling op te heffen laat de Welfare hen iets doen, iets maken. Van het werkstuk trekken de patiënten tevens financieel profijt. Spr. deed een klemmend beroep op allen het Welfare- werk te steunen door de werkstukken te kopen. De heer L. Spreij Jzn. hield een cau serie met lichtbeelden over zijn reis per vliegtuig in Augustus j.l. naar Brazilië en vertelde op vlotte en prettige wijze van zijn belevenissen, over het Brazi liaanse land, wouden, volksaard en cul tuur. De heer W. A. Noordermeer, helper Rode Kruis-colonne bezong op rijm de historie en huisvesting van de colonne. De heer A. Marbus bood namens de co lonneleden een electrische wandklok aan. De amateur-manipulator, de heer J. D. Kuypers, verbaasde de aanwezigen met zijn onberispelijke goochelkunsten. Rode Kruis en invaliden Naar wij tijdens de bijeenkomst van de grote Rode Kruis-familie vernamen, wordt ook voor het komende jaar een serie rondvaarttochten georganiseerd met de salonboot ,,'t Kasteel Staverden", ten behoeve van invaliden. Speciaal voor de invaliden van de Rijnstreek wordt een dergelijke tocht voorbereid door de transportkolonne van het Alphense Rode Kruis De leden van deze kolonne zullen de invaliden op hun reis vergezellen. Men zal ook hulp verlenen aan groepen inva liden uit andere oorden van het land. Te -ïjner tijd zullen nadere mededelingen hieromtrent worden verstrekt. ramde een boom, vernielde het bordje Ivan de bushalte en kantelde tenslotte.' Stapper gaat jubileren I De heer H. Stapper, concierge van het gebouw Concordia, zal 1 Januari 't feit herdenken, dat hij 25 jaar deze functie vervult. Ongetwijfeld zullen de talrijke verenigingen, die regelmatig van dit ge bouw gebruik maken, de heer Stapper tonen, dat men zijn zin voor orde en zijn voorkomen van wensen op de juiste waarde weet te schatten. C.B.T.B. over veevoederbeleld In hotel Centraal sprak gisteravond de heer A. v. d. Hoek, provinciaal voed- selcommissarls voor Zuid- en Noord- Holland, voor de leden van de C.B.T.B. De voorzitter, de heer Joh. de Jong, sprak een Inleidend woord. De heer v. d. Hoek sprak over het veevoederbeleid. Hij noemde de sterk verlaagde voederrekeningen bij hoogde veestapel een belangrijke winst voor de boerenstand en de Nederlandse economie. Hij besprak uitvoerig de drang, die de regering uitoefent op de zelfvoorziening. De boeren, die hieraan geen gevolg hebben gegeven, kregen da hoogste voederrekeningen, hebben de hoogste kostprijs en de laagste opbrengst per hectare. Van groot belang voor het veevoeder- beleid zijn de graanpolitiek in de inter nationale economie. Hij beschouwde het graan overschot in Amerika als schijngrootheid. De kostprijzen in land kunnen een vergelijking met die in de rest van Europa uitstekend door staan. Als elk land een doelbewuste landbouwpolitiek voert, kan een crisis worden voorkomen. Wij moeten aanstu ren op een zo laag mogelijke kostprijs, niet om andere kapot te maken, maar om veiligheid voor ons zelf te schep pen. Tot slot besprak de heer v. d. Hoek de Nederlandse positie op het gebied van de export. Wykavond Gouwsluis In de Hervormde Kapel Gouwsluis Is een wijkavond gehouden onder leiding van ds Joh. Stehouwer. Deze avond stond in het teken van het naderend Kerst feest. Het kinderkoor Klein Zanglust onder leiding van de heer W. de Jong verleende medewerking. abbenes Lastig gevallen De politie heeft gistermiddag om vier uur de Amsterdammer J. J. N. aange houden op aanwijzingen van enkele meis- N. zat in onze gemeente te vissen. De man bleef echter ontkennen en is later door de politie naar huis gestuurd. hazerswoude IJsclub vergaderde De Hazerswoudse IJsclub vergaderde gisteravond in de zaal van de heer J. Timmermans onder leiding van de voor zitter, de heer Nic. van Rijssel. Deze nieuwe wetering Winterlezing Ds Heimans uit Aalsmeer houdt Vrij dagavond half 8 een winterlezing ovei het onderwerp: „Wat is de mens?" oude wetering Notabelen gekozen Als notabelen in de Hervormde Ge meente zijn gekozen in de vacature E v. d. Voet de heer W. Los te Nieuwe Wetering: in de vacature W. Nederveld de heer L. Pakvis te Oude Wetering; in de vacature A. van Pelt de heer A. J. ërsnel te Roelofarendsveen; Dam- en schaakkampioenschappen Evenals vorige jaren hoopt de dam- en schaakclub Kijk Uit in het begin van het komende jaar haar bekende wedstrijden om het kampioenschap van Alkemade te houden in café Klein te Oude Wetetring. De eerste speelavond valt op 4 Januari 1954. Dit keer worden de groepen kleiner gemaakt, opdat eerder de eindstanden worden bereikt. Iedereen kan deelnemen aan het dam- en schaakkampioenschap. Er wordt gespeeld in drie klassen. Men kan zich aanmelden bij boekhandel A. de Blaay. SOELOFflRENDSVEEl» E.H.B.O. plaatste verbandposten Nu de plaatselijke afdeling der EHBO 45 gediplomeerde leden telt, en men voor alsnog niet aan een nieuwe cursus kan beginnen, heeft het bestuur gemeend dat de tijd gekomen is om eens meer actief e treden. Dit is thans ge beurd met het plaatsen van enkele ver bandposten o.a. bij mevr. Van Velzen, Zwarteweg 15; J. Hoogenboom, Zuid- Einde 105; A. v.d. Meer, Witte Singel 9A; Th. Witjes. Nieuwstraat 14. Deze essen zijn tevens kenbaar gemaakt door het bekende bord „Post E.H.B.O.". Deze posten zijn, gezien de financiële middelen, nog op bescheiden wijze inge richt. Wel ligt het in de bedoeling om, als de plaatsgenoten het E.H.B.O.-werk financieel blijven steunen, bijvoorbeeld door 't worden van donateur, deze posten ig verder uit te breiden en zo mogelijk g nieuwe verbandposten te plaatsen. Voor het opgeven van donateurs kan men allen tijde terecht bij de bestuursleden. Voor de leden: Donderdagavond 8 uur de laatste oefenavond van dit jaar, aller opkomst gewenst is. Kleinhandelaren eniging van kleinhandelaren in groenten en fruit Ons Aller Belang ver gaderde onder leiding van de voorzitter, de heer J. v. d. Meer. De secretaris, de d. Meer, deelde mede, dat het jaarlijkse bondscongres op 21 e Februari te Roermond wordt gehouden en dat een enquête „Centraal Belang" wordt gehoudcn_ om landelijk een over zicht te krijgen betreffende winkel sluiting, vancantieregeling, cadeautselsel en dergelijke. ter aar Veertig jaar Zuster Xaveriana, een bekende ver schijning in het Langeraarse dorpsleven, had op 8 December J.l. al veertig jaar de Langeraarse jeugd onder haar hoede. Op tweede Kerstdag wordt het jubileum ge en sloten de grens voor de Hollandse bloemen, wanneer het hun goed kwam Men kan het de Belgen niet kwa lijk nemen als ze niet door Hollandse bloemen overstroomd wensen te worden, maar ze vergeten bij het opstellen var hun importbcperkingen enkele belang rijke dingen. Onder meer betrekt Hol land voor vele duizenden guldens aan Azalea's, groene planten, Gloxinia's, Be gonia's enz. en daar kan men van deze kant ook wel eens een stokje voor gaan steken. En bovendiende grote import van Hollandse bloemen in België heeft er toe bijgedragen, dat daar op het ogen blik veel meer bloemen worden verkocht dan ooit in België het geval is geweest Hierna kwam de secretaris, de heer A. de Haan aan het woord voor het ja verslag, waaruit dan o.m. bleek, dat In het afgelopen boekjaar een topomzet van 4.794 351.19 is betaald. Bij de bestuursverkiezing werden vol gens de verwachtingen de aftredende heren, C. M. de Hollander en A. de Haan. herkozen. Balans en exploitatie rekening werden goedgekeurd waarna het voorstel tot bijschrijving van rente op het ledenkapitaal evenmin op moei lijkheden stuitte. Het veilingpercentage werd vastgesteld op 5"» met 1% reserve. In feite blijft het dus toch 6%. Er is een kans dat deze 1% wordt terugbetaald. Bij het punt bestuursmededelingen ver telde de heer Kralt. dat de plannen vooi de herdenking van het veertig-jarig be staan al in kannen en kruiken zijn. Op 16 Februari zal er een receptie in Rijns burg zijn. Het feest kan echter niet Rijnsburg plaatshebben, daar men grote zaal van de veiling in die tijd niet kan missen: daarom hopen de bloem kwekers de 24ste en 26ste Februari naai de Leidse Stadsgehoorzaal te gaan on- de bloemetjes buiten te zetten. Bij de rondvraag werd nog gevraagd wat men in het volgende seizoen doen met de subsidie voor Den Haag Bloemenzee Men was er gaan kijken had zowel Den Haag als de zee gezien, maar geen bloemen. En bovendien z< gekozen Bloemenkoningin een luchtreis je gemaakt hebben op kosten va organisatoren. Het eerste bestreed de heer Kralt en wat het luchtreisje gaat, dat is inderdaad waar met dien verstande, dat de K.L.M. het had geboden Het Rijnsburgse corso, dat deze z door de badplaatsen trok en dat z 1954 vermoedelijk ook Leiden zal doen heeft de volle belangstelling het bestuur. De proeftuin bij de tuinbouwschool wordt dit jaar voor de helft de andei 50% moet voor groenten gereserveerd blijven volger>l3Pt me) de tulpen White Sail en Krel-ee's Triumph. Men zal deze een verschillende bemest in? geven, in het voorjaar diverse bespui tingen en dan *s winters kijken, hoe de boller, op de behandelingen reageren. C.B.T.B. besprak belang rijke zaken h1llegom „Arnoud" vergaderde De stichting pensioen- en ondersteu ningsfonds „Arnoud" heeft vergaderd. Het fonds staat er buitengewoon goed alle verplichtingen kon wor den voldaan. Sedert de aankoop van be leggingen voor een waarde van f 900 000 i koerswinst van f 100.000 behaald, bovendien nog een winstsaldo over het afgelopen jaar verkregen van rond f 60 000. Het fonds heeft thans een in goede fondsen belegd kapitaal van f 1.000.000. in 1949 verstrekte lening aan de N.V. Katwijksche Kalkzandsteenfabriek reeds in 1952 terugbetaald, dus jaar eerder dan was overeengekomen. De heer Van Herwaarden werd tot voorzit- gekozen. Tot adviseur werd benoemd de 'neer Van Romunde cn als personeelslid werd aangewezen de heer Van 't Voort. noordw11kerhout Blombollcncultuur De afdeling Noordwijkerhout van dj Kon. algemene vereniging voor Bloem bollencultuur vergadert vanavond in ho tel Van der Geest. Onder meer wordt de beschrijvingsbrief voor de algemeni vergadering behandeld. GEBOREN: Antonius A, z v J A Huls bosch en H. M. v Ruiten. ONDERTROUWD: Cornells H v Saase, 35 j. en A C J v Haaster, 28 j.; W P Ruigrok, 27 J. en A M Th van Haaster, 27 j.; J A J Heeman, 27 j. en J H M van Haaster, 22 j.; M J P Geerlings, 26 j. eD Th F C Timmermans, 26 j. OVERLEDEN: P Witteman. 68 j., echtg. v G Lemmers. oegstgeest Goed eten en slank blijven Op uitnodiging van de commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting heeft gisteravond in de zijzaal van de Willem de Zwijgerkerk mej M. A. T. Kikkert, verbonden aan* het voorlichtingsbureau de voedingsraad, een causerie gehou- over goed eten en slank blijven. Zy legde de nadruk op het .slank blijven", want „slank worden" is meestal een zaak an de dokter. Om slank te kunnen blijven is het zaak :n goed inzicht te hebben in de voe dingswaarde van levensmiddelen. Zij verdeelde deze middelen in vijf klassen. In het bijzonder zijn voor de gezondheid belang de beschermende stoffen, aardappelen, groente en fruit. Zij raadde het eten van bruin brood en het >nsumeren van weinig suiker aan. Hierna werd het kleurenfilmpje van de voedingsraad: Van tuin naar tafel, vertoond. De avond stond onder leiding P. H. Smits—Witvliet. voorhout Echtpaar Ellenkamp in het goud Het echtpaar Herma-nus Ellenkamp en Johanna Gerdina Ellenkamp-Karsenbarg hoopt Vrijdag de dag te herdenken, waar op het vijftig jaar geleden in het huwe lijk trad. De beide echtelieden genieten nog een goede gezondheid. De nu jarige bruidegom is van 1926 tot 1938 seinwachter geweest op de post Voorhout de N.S. Na het verlaten van de dienst kocht hij een huis in de Mgr. Broere» straat. Het echtpaar heeft in zijn huwelijks, leven in vele plaatsen gewoond, zoals in Boekelo, Winterswijk, Lichtenvoorde, Vorden en Kootwijk, lm verband met zijn werk als seinwachter heeft de bruidegom zich niet in het maatschappelijke en so. ciale leven kunnen ontplooien. De tachtigjarige bruid is voor haar man niet alleen een hulp geweest in het gezin. Ook zij heeft 17 jaar lang diverse posten gediend als seinwachterés. „Samen", z0 hoort men het echtpaar zeggen, „hebben we vijftig dienstjaren". Maar in Voor. hout moest de heer Ellenkamp alleen d» post bedienen, omdat vrouwendienst iue: meer geoorloofd was bij de N.S. Uit het huwelijk zijn twee zoons gebo ren. één is nog thuis. Er zijn vijf klein- kinderen. Woningbouwvereniging heeft grote plannen De woningbouwvereniging „Voorhout" heeft haar jaarvergadering gehouden on der voorzitterschap van de heer W. v. d, Ploeg. De vergadering moest zich uit- spreken over twee plannen, namelijk het bouwen van zes woningen en het bouwen 25 woningen, en daarvoor grond aan le kopen van de gemeente bij de Juliana- laan. Spr. verzocht met klem om mede werking, ook van de overheid. De ver eniging telt. zo bleek uit het jaarverslag, 74 leden. Er is een saldo van 8.383,77 in kas. Het gemeentebestuur deelde in een brief mede, dat de huur van de wonin gen aan de Julianalaan, eerst ƒ7, thans is vastgesteld op ƒ6,55. Deze huur wordt 1 Januari niet verhoogd. De heer H. C. J. Bakker werd met grote meerderheid in het bestuur gekozen. Ver volgens kwamen drie punten in bespre king. namelijk het aangaan van leningen voor grondaankoop en aankoop van grond van de gemeente, totaal 4643 vierkante meter, gelegen aan Prins Bern- hard- en Julianalaan; alsmede de twee eerder genoemde bouwplannen. De vergadering aanvaardde deze stellen unaniem. De voorzitter sprak hierover zijn vreugde uit en riep op tot een gezamenlijke krachtsinspanning dit alles te verwezenlijken. Collecte Hervormde Gemeente In de Hervormde Gemeente werd in November gecollecteerd voor de kerk voogdij ƒ123.65. synodaal pastoraal fonds f34.73. bidstond gewas ƒ88.49, zending 151,07, jeugddienst f 21.09, Gustaaf Adolfvereniging 27.22, Chr. school ƒ24,98. diaconie 76,55. Geen verlaging van watertarief B. en W. van Voorhout hebben raadsleden nog wat meer te behande len gegeven dan de begroting allee agenda voor de Donderdag te houden vergadering bevat een voorstel om di voorwaarden en het tarief voor water- leverantie van 1 Januari 1954 tot 31 De cember 1955 ongewijzigd vast te stellen, Voor de gebruikers is dat wel ee leurstelling, omdat met de behandeling van begroting telkenjare een kleine laging in uitzicht was gesteld. Nieuws van en voor Katwijk In de oude Zondagsschool hield de heer Havenaar, voorzitter van de Groente- en Bloemenveiling te Berkel. een interes- j santé rede over de situatie in de groen- Huisvuil tenZaken en over het pachtwezen. Inplaats van op de Vrijdagen 25 De-| De voorzitter, de heer J. Heemskerk, cember en 1 Januari wordt het huisvuil j opende met een korte beschouwing, Woensdagen 23 30 December. woubrugge C.H. Jongerengroep De C.H. jongerengroep is gisteravond in de Chr. nationale school bijeen ge weest onder voorzitterschap van de heer C. A. Anker Jr. Mevrouw DijkmaivVro- mans lileld een lezing over „Rome viert feest", een uiteenzetting over honderd jaar kromstaf. Bij de bestuursverkie zing werd de heer H. Müller gekozen. Weer mooie wagen in het bloemencorso De afdeling van de algemene vereniging voor bloembollencultuur hield gisteren een vergadering in De Witte Zwaan onder leiding van de voor zitter, de heer Roos. Deze gaf in zijn openingswoord een overzicht van de gunstige resultaten in het afgelopen jaar. Spr. merkte voorts op, dat mede dank zij Keukenhof, Flora en de tentoonstellingen van Bloemlust, de export is gestegen. Toch zijn er wel zorgen en is waakzaamheid geboden. Het surplus over het afgelopen jaar bedraagt slechts negen millioen tulpen. Na overleg niet het laboratorium van prof. Van Slogteren wordt in de komen de winter voor de vakmensen onderricht gegeven op het gebied van bollenriekten. De voorzitter raadde de aanwezigen aan, zich aan te sluiten by de vakorganisaties, aarin men thuis hoort. De vergadering kon instemmen met de motie van Castrioum aan de regering: aandringen op een herziening van de be lasting gezien de kwestbaarheid van het bedrijf en deze om te slaan over de afgelopen drie jaar, waardoor moge lijk een verlichting van de belasting wordt verkregen. De heer F. v. d. Meij blijft een jaar langer bestuurslid in verband met het 75-jarig bestaan der afdeling in het voor jaar van 1954. De vergadering hield zich geruime tijd bezig over het wel of niet deelnemen aan de corso. Men achtte het echter een erezaak, dat Lisse, „het hart de bollenstreek", met een prima wa- aan de start verschijnt. Medewerking werd door de aanwezigen ruimschoots toegezegd. De heren G. C. Tromp en G. van Grie ken werden afgevaardigd naar de alge mene vergadering en de heren F. J. v. d. Kolk te Hillegom en Vaasen te Noord- wijk werden cendidaat gesteld voor het hoofdbestuur. De voorzitter sprak de wens uit, dat naar traditie, de Noord deze candidatuur Bij de behandeling van de beschrij vingsbrief vond de vergadering het om drie zetels te reserveren voor de voorzattere der groepen in het hoofdbe stuur bezwaarly'k, aangezien deze mensen overbelast worden. Inzake de verhoging de contributie zal men het voorstel het hoofdbestuur steunen. Zenfo doet het goed De zendingstentoonstelling in de Ho- baho-hallen, de Zeno, trekt enorme ■langstelling en beantwoord dus goed haar doel: inzicht verschaffen in situatie op de zendingsvelderv. De expo sitie blijft tot Donderdagavond geopend. Gemeenteraad De gemeenteraad vergadert niet op 18 maar op Maandag 28 December. Ontspannigsavond S. W. G. In De Taveerne werd gisteren een feest avond gehouden van de afdeling Lisse van Steun Wettig Gezag. Hiervoor waren alle leden van de nationale reserve en de rijkspolitie uitgenodigd. Namens de burgemeester, die voorzitter is, maar niet aanwezig kon zijn, werd de avond geopend door wethouder J. W. A. Lefeber. Daarna stond de R.A.O.- amusementsgroep onder leiding van kapi tein Van Ewijk, in het centrum van de belangstelling. Op lofwaardige wijze heeft deze groep zich van haar taak gekweten. Schaakclub Lisse Uitslagen onderlinge bordenwedstrijd: Groep I: C. v. 't Wout H. den Butter 10. H. den Butter—A. Verdoes 01. Groep II: J. v. RijsselA. Krössehell 01, A. SnelP. v. Stam afg., C. v. d. Tang W. v. Es 0—1, G. Horsman—J. J. v. d. Voort 01, G. HoekstraH. Feeluit 01. Het Hoog Militair Gerechtshof veroor- I deelde de 28-jarige le luitenant M C. v. d. A. uit Helmond tot 9 maanden m.a.. De officier had aan twee soldaten in Ko rea opdracht gegeven een dronken mili tair in telefoondraden te wikkelen, daar na in een kuil te plaatsen en die gedeel telijk dicht te gooien. de heer Havenaar allereerst de groen tetoestand besprak. Spreker verklaarde dat de prijzen der groenten afhankelijk zijn van de export. Onze grootste af- nemers zijn Engeland en Duitsland. Enge- I lands positie in de Europese betalings unie, tot voor kort vrij slecht, is momen teel zodanig verbeterd, dat de Engelsen gedwongen worden de liberalisatie van hun totale handel op te voeren van 58 tot 75 procent. Hiervan profiteert onze groentenhandel, want de contingentering voor groenten wordt waarschijnlijk bin nenkort opgeheven. Een schaduwzijde is echter, dat de invoerrechten na de vrijge ving schrikbarend omhoog gaan. De heer Havenaar noemde hiervan enkele veront rustende voorbeelden. Zo wordt bijvoor beeld de tol voor tomaten verhoogd van 19 tot 39 ct per kg. Duitsland neemt in de regel een soepe ler houding aan dan onze westelijke buren. Toch was ook de export naar Duitsland dit jaar niet groot. De oorzaak hiervan is, dat de Duitse kwekers een bij zonder goede oogst hadden. Daar de Duit sers echter geen koelcellen gebruiken, hoopt men, dat onze producten in de naaste toekomst hun kans krijgen in Duitsland. Een globaal overzicht gevend zag spre ker de toekomst weinig hoopvol in voor de groentenkwekers. Reeds dit jaar is de export van tuinbouwproducten vermin derd, die van bloembollen en bloemisterij- producten daarentegen vooruit gegaan. De grote klap is dus onder de groenten gevallen. Vervolgens sprak de heer Havenaar over pachtzaken. We leven momenteel onder het Pachtbesluit 1941. Dit bepaalt, dat de pachtovereenkomst schriftelijk moét worden aangegaan. De overeen komst geldt voor 6 of 12 jaar. Een ver andering In de pachtprijs kan slechts bij de verlenging worden ingevoerd, mits dit drie maanden van tevoren wordt aange vraagd. Ontbinding der overeenkomst kan o.a. geschieden, doordat de pachtprijs niet betaald wordt. De dood van een der par-' tijen is echter geen oorzaak voor ontbin ding. Ten slotte werd de voor Rijnsburg ac tuele vraag behandeld of gepachte grond onderverhuurd mag worden. Gezamen lijk maakten de heren T. Kralt en Have naar duidelijk, dat de pachter in een der gelijk geval altijd aan het kortste eind trekt. Propaganda-avond C.B.B. Vandaag houdt de Chr. Besturenbond een propaganda-avond in de Kleine Kerk. Het toneelstuk: „Als 't koren rijpt" wordt opgevoerd en de heer W. Beekman zal spreken over: „Een vraag en mijn ant- Buurlvereniging Het Centrum Morgen houdt de buurtvereniging Het Centrum een feestavond in Vllethof. Bloembollencultuur Vrijdagavond houdt de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur een ledenvergadering in de cantine van Flora. Spreekbeurt katw11k „De Brittenburg" byeen De woningbouwvereniging „Dé Britten burg", was in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer P. Guijt, sprak een woord van welkom. In bespreking kwam hierna het eventuele bouwplan Cleijn Duijn. De architect de heer Van der Heijden uit Leiden, lichtte dit plan toe. De heren P. Guijt, Hendr. Haasnoot en H. A. Dijksman werden in het bestuur herkozen, en als commissaris werden her kozen de heren J. C. de Krijger ei Leget. VAN PAPENDRECHT komt morgen, Donderdag 17 Dècember, spreken in de KAPEL der Ned. Herv. Kerk aan de Voorstraat. AANVANG 8 UUR (Advertentie) 17 December, nam. 2 uur, OPENEN WIJ onze nieuw ingerichte zaak en nodigen wij U uit tot een bezoek. Als extra aanbieding geven wij: 1 blik Sperciebonen, merk Hero voor 80 ct. 1 blik Appelmoes Verder alle soorten fijn fruit er soorten Noten. Beleefd aanbevelend, C. HAASNOOT VOORSTRAAT 40 TEL. 2155. KATWIJK a katwijk aan den run Schorsenerenveiling Gisteren werd aan de veiling de eerste speciale schorsenerenveiling gehouden. Er was een aanvoer van ruim 18000 kg. Hiervoor bestond goede belangstelling en de prijzen waren bevredigend. De A kwaliteit bracht, variërend naar kwaliteit op van 28 tot 52; de B kwaliteit be- somde van 8 tot 16 per 100 kg. katwllk aan zee C.H.U. vergadert Hedenavond om 8 uur zal in de zaal Kerkplein een buitengewone algemene vergadering worden gehouden van de C.H.U. De heer C. van Beelen spreekt over Gemeentebelangen. Politie voetbalde Het polltie-elftal speelde ln competitie verband een wedstrijd tegen de politie uit Zandvoort. De wedstrijd had plaats op het Quick Boys terrein. Met de rust was de stand 2*-0, in de eindscore 3—0. Spreekbeurt Donderdagavond om 8 uur spreekt in de zaal Haasnoot ds Vroegindeweij uit Papendrecht. Hoog en laag water. Donderdag 17 December: hoog water 12.21, laag water 8.01 en 20.23 uur. Visserijgolljes Wel veel, maar te veel Er wordt weliswaar opvallend veel Kanaalharing aangevoerd men spreekt in IJmuiden zelfs van een uitzonderings seizoen maar dat het niet alles goud is, wat er blinkt, bewezen de schepen van Vrolijk en de trawler Vios, die een heel groot deel van de vangst in de pufschuit zagen verdwijnen. De handel was daar door kieskeurig en voor het allerbeste is tot f 11,50 betaald, terwijl grote partijen tegen f 10,50 verkocht zijn. Van de 1350 f 0,56 tót f 0,50 deden. kisten van de Cornelia Maria (SCH 27) is geen kist verkocht. Vette vangsten Hoe groot de haringvangsten Kanaal wel zijn bewijzen de cijfers van gisteren Vios met 2100 kisten, Postboy met 2000 en SCH 27 met 1350 kis ten. Maar er was gelukkig ook heel wat verse vis aan de markt om de zaak weet wat in evenwicht te brengen; de Polder man had onder meer 400 kisten schelvli en 110 wijting plus 140 stuks stijve kabel jauwen en de IJM 221 zorgde voor 1000 kisten wijting, 40 schol. 25 kabeljauw gul en wat radio, terwijl de RO 50 kistjes varia aanvoerde. België op de dikkoppen De Belgische exporteur kocht alleen de kabeljauw en er is voor de regels stijve van deze ochtend tussen de f 73 ei f 102 betaald, terwijl de kisten on f 110 zaten. Binnenland at schelvis De binnenlandse markt liet zich grote schelvis voorzien en betaalde f 40 voor, terwijl de mlddelslagsoorten f 35 deden en de kleinmiddel om de f 37, Voor braadjes Is van f 22 tot f 24 betaald en de wijting zat tussen de f 15 per kist. Grote gullen werden met f 40 betaald en de middel met f 35 per kist, terwijl de torren f 17 deden en de zwart» koolvis f 84 kreeg. Kleine verschillen De scholprijs heeft een stevige veel moeten laten: deed vorige week een kist je middelschol nog graag f 70, gisteren werd er niet meer dan f 29 voor gemaakt en de grote schol was zelfs droevig af gezakt tot de f 22, ondanks het feit. dal Londen ervoor in de markt was. De zet- schol maakte f 38 en de enen deden f 31 Binnenland duurder dan export De binnenlandse markt had zowaar de kleinere scholsoorten meer over Londen en betaalde voor de tweeën en voor de drietjes f 22 tot f 24. Weinig tong Er was deze Dinsdag maar weinig tong en de lappen lieten zich dan ook met f 3.05 betalen, terwijl de grootmiddel f 1,80 betaalde en de kleinmiddel f 1,61 gold. Voor de tweeën is f 1,15 neergelegd. Aan de Woensdagmarkt de toets- steen van deze week verscheen de Thorina met 2000 kisten haring uit hel Kanaal, de Allan Water met 1500 kisten Kanaalharing en de Schoorl met liefst 1750 kisten. De Claesje heeft 450 kisten Dagreizen Voor een achtdaags Kanaalreisje maak te de Postboy gisteren-het aantrekkelijk» sommetje van f 20.800 en de Vios deed het ook puik in zeven dagen met f 21.200- Voor de verse vis kon de Polderman hel na twaalf dagen niet verder brengen dan tot f 15.200. De SCH 27 kwam tot f 10.008 precies en de Wiron-kotter IJM 221 maak te f 7.600, terwijl de RO 2 toch nog f 3099 besomde. Overliggcrs Gisteren waren al binnen (maar zi ven liggen voor de markt van morgen) de Haarlem met 2200 kisten verse haring, de Eveling met 2100 haring en de Maria van Hattum met verse vis. De Marti durfde de tweede beurt van vanmorgen niet aan. De Norma Maria meldde zeer slecht weer uit de Noord. Voorts wordt nog de Herman met 2200 kisten haring verwacht. Deense uitputting Het contingent voor de import Deense vis is uitgeput. Garnalen Er waren gisteren 350 kilo zoute 2097 kilo flauwe garnalen aan de afslag die respectievelijk f 0,70 tot f 0,61

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4