Minister Cals is beurtelings streng, humoristisch en ernstig Geen hoop voor onderwijzers en leraren standbeeld voor St Bureaucratius Toch is het zo Prof. dr A. D. R. Polman over het gesprek met Rome Aannemers streven naar eigen oudedagsvoorziening Verhoging van uitkeringen Sociale wetten AVONTURIERS WOENSDAG 16 DECEMBER 1951 „Hef is vandaag juist morgen geworden" (Van onze Parlementsredacteur) EEN GOED SCHOOLMEESTER kan zijn leerlingen bij tijd en wijle streng behandelen en op een andere keer met humor tegemoet- treden. Nu is het verre van ons, de leden van de Tweede Kamer als leer lingen te betitelen en wij durven minister Cals geen schoolmeester te noemen, maar toch was de laatste gisteren, bij de voortgezette behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen dan x streng en dan weer humoristisch. Maar hij bereikte in ieder geval, dat zijn begroting vannacht om half één zonder hoofdelijke stemming naar de Eerste Kamer werd gezonden. Alleen de communisten onthielden hun goedkeuring aan 's ministers financiële program voor 1954. De strengheid van minister Cals kwam j hij zwichtte voor de ministeriële medede- gistermiddag in het bijzonder tot uiting: ling, dat een doorzetten er toe zou leiden, 5 de eergisteren ingediende moties dat de goede sfeer in het georganiseerd overleg (de heren hadden in de laatste vergadering voor het eerst weer eens kunnen lachen) zou worden doorbroken. Om die goede sfeer te behouden trok ook de heer Lucas ten slotte, zij het met bloedend hart, zijn motie in. deel mee zouden kunnen doen. De r e omroep-wet zal waarschijnlijk nog >or Kerstmis worden ingediend. Van de andere aangeroerde onder werpen stippen w\j slechts aan, dat de definitieve raad voor de kunst gevraagd rorden een advies op te stellen met betrekking tot het brengen van eer vaste lijn in de subsidiëring op het ge bied der schone kunsten: dat getracht zal orden de subsidie voor het Algemeen Nederlands Verbond te verhogen; dat de restauratie van de monumenten, die op de urgentielijst staan, waarschijnlijk jaar in beslag zal nemen (kosten ƒ106 oen, waarvan voor rekening vai 5/8 deel) en dat de bewindsman nog wacht op het advies van de monumei commissie met betrekking tot de restau ratie van de Oude Hervormde Kerk te Scheveningen. De heer Tilanus (C.H.) had hiervoor het pleit gevoerd. van de heren Roosjen (AR) en Lucas (KVP) ten enenmale van de hand. In de motie-Roosjen was gevraagd, de laatste phase van de ontknikking van de onderwijzerssalarissen terugwerkende kracht te verlenen tot 1 Januari 1948. Gij vraagt meer dan in het georganiseerd overleg was overeengekomen, aldus de bewindsman. De consequenties van de motie waren voor hem dan ook onaan vaardbaar. Al zou ze worden aangeno men, dan zou de regering er toch geen uitvoering aan kunnen geven. De heer Roosjen had wel graag gehoord, wat die onaanvaardbare consequenties dan eigen lijk waren, maar omdat de bewindsman zo streng optrad trok hij zijn motie Hetzelfde geschiedde met de motie- Lucas. Deze wenste rechtsherstel VHMO- leraren 1947. Dat de rechtvaardigheid zou eisen, dat de salarisverhoging uit dat jaar, evenals die voor de leraren bij het mid delbaar nijverheidsonderwijs, alsnog ge acht zou moeten worden op 1 Januari in plaats van op 1 September te zijn inge gaan kon de minister niet inzien. Hij meende, dat niet kon worden volgehou den, dat omdat 900 leraren van het MNO een verhoging hebben gehad, 6700 VHMO- leraren die ook moeten hebben. Aanvaar ding van deze motie zou voorts conse quenties hebben ten aanzien van andere groepen onderwijzend personeel. De heer Lucas vond de argumenten van de be windsman niet erg steekhoudend, i PM OP m KUL! In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste DOOR de onafgebroken opgravingen die een Duitse expeditie onder lei ding van Koldewey in het begin van deze eeuw heeft verricht en door be schrijvingen op kleitabletten is van de aloude toren van Babel nog vrij veel aan het licht gekomen. Men neme dit niet al te letterlijk, want van de architectuur is niet veel méér opge dolven dan wat brokstukken. Maar ondanks de schaarse resten zijn er verdienstelijke pogingen gedaan- om de maten en het uiterlijk van de toren te reconstrueren, waarbij vooral ge noemde kleitabletten en beschrijvin- van tijdgenoten van dienst zijn geweest. Om te voorkomen dat we onze zaak te eenvoudig zouden voorstellen, die- i we in herinnering te houden dat verschillende torens van Babel zijn geweest. Tcmpeltorens behoorden in Babylonië evenals in Assyrië bij elk groot heiligdom, waarvan het best bewaarde voorbeeld thans nog wordt aangetroffen in het land Ur. De toren van Babel flankeerde de hoofdtempel van Mardoek, de voornaamste god die in Babyion werd vereerd en die daar om ook Bel wordt genoemd, dezelfde naam die wij als Baal in het Oude Testament tegenkomen. Deze tempel van Mardoek was het middelpunt van de eredienst die aan de priesters een grote macht schonk, het bolwerk ook het nationale en godsdienstige ge voel van Babyion, dat daardoor onge rept bleef, ondanks de steeds wisselen de machten. Aan de toren die zich terzijde van dit heiligdom verhief, is onder tal van Babylonische koningen gewerkt. Sinds eeuwen heeft men in het Westen ge tracht zich een voorstelling te maken van deze toren, die op oude tekeningen en schilderijen wordt afgebeeld als een ronde, enigszins toelopende kolos die door spiraalvormige wenteltrappen langs de buitenzijde te beklimmen is. De kunstenaars hebben zich hierbii waarschijnlijk laten leiden door de toren te Samarra die inderdaad een dergelijk model had en waarvan thans nog restanten bestaan. Al staan de bijzonderheden van de toren van Babel lang niet altijd vast, de onderzoekers zijn het er toch al gemeen over eens dat dit bouwwerk vierkant is geweest, overeenkomstig de Babylonische bouwtrant en o\ eenkomstig het grondplan dat vierkant vormt met een lengte breedte van 91 m. Hierop verhief zich de toren. eveneens ter hoogte van 91 m. Het was dus een vierkante kolos, opgetrokken uit terrassen die welis waar gelijkvormig waren, doch naar boven toe kleiner werden, waardoor een trapvormige indruk werd gewékt. Waarschijnlijk diende het onderste terras tevens als fundament en daardoor niet zichtbaar. Langs wanden van de toren voerden trappen langs de buitenzijde naar boven, doch de hoofdtrap die tegen de zuidzijdi was aangebouwd, was van een af zonderlijke constructie. De voet vai de trap was 60 m van de toren ver wijderd en de trap zelf leidde met duizelingwekkende steilheid waar schijnlijk naar het bovènste heiligdom. De trap werd óf alleen door priesters gebruikt, óf werd door stervelingen in het geheel niet betreden, wijl men zich voorstelde dat de godheid hier langs van de toren afdaalde om zich naar de tempel te begeven. Wat de verdere wederwaardigheden van de toren van Babel betreft, deze zult u morgen vernemen. (Nadruk .verboden) Ernst en luim Orkesten Op minstens 1 Kerstdag melkbezorging Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft in het belang van een goede mellkvoorzie- ning van de consumenten bepaald, dat ten minste op één van de beide Kerst dagen de melkbezorging op de gebruike lijke wijze moet plaats hebben. Techni-show 1954 in Utrecht uitgesteld Er is besloten de Techni-show 1954 in Utrecht uit te stellen, aangezien in 1954 Milaan een Europese tentoonstelling 1 metaalbewerkingsmachines zal wor den ingericht en een deel van de buiten landse industrie wegens internationale af spraken in 1954 niet op andere tentoon stellingen van gereedschapswerktuigen zal kunnen exposeren. De techni-show zou in nauwe samt erking tussen de Utrechtse jaarbeurs de Stichting Technisch Centrum in Bernhardhal worden gehouden. Men be raadt zich thans over de mogelijkheid een techni-show in 1955. De firma's, die naar aanleiding van uitstel alsnog wensen deel te nemen aa komende voorjaarsbeurs, (30 Maart to met 8 April) zullen, voor zover mogelijk, daartoe in de gelegenheid worden gesteld. Verzoekschriften vrij van zegelrecht Verzoekschriften aan de Koningin of aan instanties van de rijks-, provinciale of gemeentelijke overheid, waarbij wordt verzocht om een benoeming, een verho ging van bezoldiging of een gunst, zijn tot nu toe onderworpen aan een zegelrecht van ƒ0,50. Thans is echter in het staatsblad no. 547 een Kon. Besluit opgenomen, waarbij voor deze verzoekschriften vrijstelling wordt verleend. Sollicitaties, requesten om kwijtschel ding van belasting e.d. behoeven dus in de toekomst niet meer op zegel te worden gesteld. De nieuwe regeling gaat op 4 Januari 1954 in. Rectoiaatsoverdracht in Kampen Prof. dr H. N. Ridderbos thans rector-magnificus Gisteravond toen minister Cals moest antwoorden op de opmerkingen Kamerleden over de afdelingen van zijn begroting, die eigenlijk buiten het strikte onderwijs vallen, liet hij zijn toehoorders mate van zijn humor genieten. Zo merkte hij, toen hij om twaalf uur in tweede termijn moest antwoorden, op, „dat het vandaag juist morgen was ge worden". En toen hij, in antwoord op een vraag van de heer Peters (KVP) in zake subsidiëring van goedkope uitgaven op merkte, dat het hier in de eerste plaats taak ligt voor het particulier iniatief lat er de laatste jaren reeds verschil lende reeksen tegen lage prijs aan de markt worden gebracht, verklaarde hij, dat hij geen namen zou noemen, „omdat hij zich niet schuldig wilde maken an reclame voor de m Ook het gemis aan standbeelden in derland kwam ter sprake. De heer Peters (KVP) had er op gewezen, dat bijvoor beeld Den Haag, de residentie met-hoofd stad-allures, zo weinig standbeelden heeft. Het houdt op met „drie Willems en één Hij vond het nodig, dat er eens een standbeeld van een visser of een zee- komen, of desnoods een de ereburger van Den Haag, n.l. Sint Bureaucratius, evenals Brussel een stand beeld voor zijn ereburger heeft. De heer Weiter wilde schilderijen laten maken van de na-oorlogse minister-presidenten of van de Kamervoorzitters. Hij vond, dat op dit gebied veel te weinig wordt ge daan, terwijl Nederland belegd wordt met een netwerk van PBO-organen. Welnu, aldus minister Cals, ook de n' we maatschappelijke organen hebben taak op cultureel terrein: misschien laten zij nog wel een standbeeld maken prof. Veraart (die beschouwd wordt als de grondlegger van de huidige PBO). En als de Kamer graag elk ogenblik de con- terfeitsels van haar achtereenvolgende voorzitters zou willen kunnen bekijken, de Kamer daar zelf De bewindsman was voorts van oordeel, döt de salarissen bij de orkesten te laag zjjn. Er is thans een eindvoorstel bü het College van Ryksbemiddelaars in behan deling. Er is reeds overleg over gepleegd met de minister van Financiën. De ho gere subsidies zullen in de eerste plaats voor deze salarisverbeteringen moeten worden gebruikt. Uit een nadere mede deling van de minister bleek, dat er in ieder geval verbetering komt voor de laagst gehonoreerde groepen der orkest leden. Voor de andere groepen zal ver betering nog in overweging worden ge- Het plan van de NOZEMA om in ons land een net van Frequentie-Modulatie zenders te bouwen is nog in studie. Mi nister Aigera had kortgeleden opdracht gegeven tot de bouw van een F.M. gteun- zender in Friesland; dat is dan de eerste. De heer Tilanus (C.H.) had reeds eer der bezwaar gemaakt tegen het éreëren de rang van directeur bü het depar tement en tegen een reorganisatie, die vermeerdering van het aantal ambtena ren met zich bracht. Aanvankelijk was voor deze reorganisatie een afzonderlijke post in de begroting opgenomen, maar bü notavan wijziging waren deze 40.000 uitgesmeerd over een aantal andere pos ten. Vóór de eindstemming legde de heer Tilanus de verklaring af, dat hü tenge volge van het „uitsmeren" geen stem ming over de desbetreffende post had kunnen vragen, maar dat hü geacht te worden tegen de materiële in houd van deze uitgesmeerde post te zün Geen verzekeringsbasis Aanvallen op zelfstandige positie moeten worden afgeslagen (Van onzer verslaggevers) T}E BOND VAN Ned. Chr. Aannemers! en Bouwvakpatroons heeft zich gis termiddag op zijn najaarsvergadering in Woudschoten bü Zeist langdurig bezig gehouden met de ouderdomsvoorziening. Tenslotte werd met algemene instemming rapport aanvaard, dat als grondslag de verdere aanpak van deze zaak zal dienen. Het rapport is opgesteld door een commissie uit de bond. Deze commissie had 't niet gemakkelijk, want reeds in 1949 strandde het rapport van een vorige commissie op het ber.waar van vele leden tegen een verplichte ouderdomsverzekering. In het huidige rapport wordt een geheel nieuw stelsel uitgewerkt, dat niet op de verzekerings basis berust. De commissie wil een fonds vormen, waarvoor de middelen niet door de aannemers persoonlijk, doch door de bedrijven byeen gebracht zouden moeten worden. Zij dacht aan een verplichte bü- drage van tot 1 procent van de jaar lijkse omzet. Uit dit fonds zouden uitke- Ook zij krijgen 5 pcf. Als compensatie voor de op 1 Januari a.s. ingaande huurverhoging (Van onze Parlementsredacteur) ZONDER hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer zich gisterrmd- kunnendag verenigd met acht wetsontwerpen, zorgen. j waarvan zeven een uitvloeisel waren van- De bewindsman begon met ds Fokkema I de op 1 Januari a.s. ingaande loonsver- (AR) te beantwoorden, omdat deze hem j'hoging van 5 pet. meegedeeld had. dat hij met de trein van I Deze „ha-lve compemsatie" voor de 22.10 moest vertrekken. Ik kan dat des j huurverhoging moet ml. ook gerealiseerd te gemakkelüker doen, omdat ds Fokke-1 worden voor uitkeringen krachtens aller- a dan ook niet kan repliceren, meende iej_ sociale wetten enz. Snel heeft de r Cals. I Kamer gewerkt: op 23 November werden de wetsontwerpen ingediend en nu, drie wam v/e(jcen later, konden zij reeds de voor- Overigens had ds Fokkema een inte- zittershamer passeren. Dit is niet in de ressant punt aangesneden. Hij goot de fiolen van zijn verontwaardiging uit over het zgn. Bronnenboek over de onmaat- schappelüke jeugd. „Dit boek is heel wat verwilderd dan de zogenaamd ver wilderde jeugd" zo was zijn oordeel, daarbü er aan herinnerende, dat de ge meenteraad van Ede de „studie" van deze plaats, zoals die in het Bronnenboek is opgenomen, had gekwalificeerd als „ge- in de ruimte". De minister wa- oordeel, dat de verantwoordelük- heid van de regering niet verder kar gaan dan die inzake de keuze van de we ischappelijke instituten, die de stof eten verzamelen. Het bronnenboek zelf komt geheel voor rekening var menstellers. „Ik geef echter toe", aldus de bewindsman, dat ook ik verbaasd ben geweest over enkele uitlatingen ir bronnenboek". Hier en daar had hij nig besef aangetroffen voor het gods dienstig gevoel in Nederland. Hij kon zich dan ook best begrijpen, dat ds Fok kema iets van het hart moest. Ds Van der Zaal (AR) had o.a. be vaar gemaakt tegen het instellen var :n onderzoek naar de culturele en so ciale betekenis van de radio. Hij vroeg, of hierover wel overleg was gepleegd met de omroep-verenigingen. Minister Cals achtte dit onderzoek nodig en dacht, dat de omroepverenigingen er ook hun plaats te danken- aan 'het feit, dat orin-Seels overeënstem- iren met het advies, hierover uitgebracht door de Stichting van de Arbeid. De eerste wet heeft betrekking op de verhoging van de loongremeen in de In validiteitswet, de Ziektewet, de Zeeon gevallenwet en het Ziekemfondsembesluit. De tweede wet brengt verhoging van de uitkeringsbedragen en herziening van aftrèkregeling voor de Noodwet Ouderdomsvoorziening. De derde wet behelst een verhoging m dé renten ingevolge de in-validiteits- et en van de op die renten verleende toeslagen. De vierde wet voorziet in een verho ging van de ongevalsuitikeringen. De vijfde wet levert een verhoging van de gewone kinderbijslag op (waarbij tevens aandacht is geschonken aan het inhalen van de achterstand voor grote gezinnen). De zesde wet verhoogt de kinderbij slagen voor daarvoor in aanmerking ko mende invaliditeits- ouderdoms- en wezen-rentetrekkers. De zevende wet verhoogt de kinderbij slagen en inkomengreneen van de Nood wet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen. De achtste wet tenslotte draagt een ander karakter: zij neemt de schadelijke gevolgen weg van het invoeren van peildata voor de toekenning van klnder- büslag. Lang heeft de Kamer ei* niet ove: debatteerd. Slechts de heren Van den Born (PvdA), Stapelkamp (AR) en D< Kort (KVP) voerden enkele ogenblik ken het woord, voornamelijk om hun in steming met de wetsontwerpen te betui- gen. Alleen mevr. LLps-Odinot (comm.) maakte propaganda voor de gedachte, dat de vijf procènts loonsverhoging veel te gering is. De drie heren wezen wel op de selijkheid, ook iets te doen' voor hen-, die generlei compensatie voor de huurver hoging ontvangen, nl. de ouderen bo ven 65 jaar, die geen normale arbeid verrichten en een zodanig inkomen heb ben, dat zij n-iet in aanmerking komen voor een uitkering ingevolge de Nood wet Ouderdomsvoorziening cn de ge meentelijke sociale zorg. Minister Suurhoff vond dit een moeilyke zaak, omdat men helemaal niet weet om hoeveel oudjes dit gaat en)hoe de om standigheden zijn. Alles zou individueel bekeken moeten worden en dat zou in feite leiden tot een luplicaat-armenzorg. Met suggesties om op andere wijze iets voor deze groep te bereiken wilde de bewindsman gaarne op de hoogte ge steld worden. Wel deelde hy mede. dat binnenkort een wetsontwerp zal worden ingèdiend om de dubbele premiebetaling voor ziekenfondsen ongedaan te maken voor die gevallen, waarin man en vrouw van de Noodwet Ouderdomsvoorziening invaliditeitsrente trekken. ringen verstrekt kunnen worden den boven dè 65 jaar als de eigen inkom sten beneden de f 2440 blijven. Zün deze inkomsten hoger, dan zou uit het fonds ivulling tot f 4000 moeten word» verstrekt. Leden met een eigen inkomen f 4000 en hoger zouden niet vooi uitkering in aanmerking komen. Het be treft dus zuiver een steunregeling op ba- het „draagt elkanders lasten" waardoor de leden niet aan de Noodwe Ouderdomsvoorziening behoeven te ver- Aanvallen van buiten ai In de morgenvergadering kwam een tweetal voorstellen van de afd. Gronin- de orde, waarin deze afdeling opriep, aanvallen op de positie van de zelfstandige aannemer krachtig af te we- In de eerste plaats werd gevraagd op te treden tegen het aanbesteden van steeds grotere projecten, waarbij de klei- .iddelgrote aannemers niet meer kunnen inschrijven. Van bestuurszijde werd er op aange drongen, dat de leden meer dan tot dus- de kans zouden benutten, om in on derdelen in te schrijven, als dit mogelijk is. Voorts moet men zich plaatselyk tot het gemeentebestuur wenden en herin- n de door de landelijke overheid uitgesproken wens, de werken niet in te grote omvang aan te besteden. Het be stuur verklaarde zich bereid, over zaak contact op te nemen met de enigingen van gemeentebestuurders geestverwante politieke partyen. Verder verhief de afdeling Groningen stem tegen het euvel, dat de architecten steeds meer overgaan tot de aankoop van materialen, wat tot de taak va,n de aannemer behoort. Van bestuurszijde werd opgemerkt, dat dit de architecten in de ere-code van de B.N.A. uitdrukke lijk verboden wordt. Op voorstel van de afd. Arnhi het bestuur ook trachten te korr een uniform inschrijfbiljet. Thans komen veel aannemers voor een gewetenscon flict te staan, als zij de vraag terzake de zgn. „opzetclausule" moeten invullen. Aan de Theologische Hogescholen der Geref. Kerken in Nederland te Kampen het rectoraat overgedragen door prof. A. D. R. Polman. In zün rectorale oratie wees deze op een van de verheu gende dingen in deze tüd, n 1. de sterke lerleving van het gesprek tussen Rome ■n de Reformatie. Wie zich in dit gesprek 'erdiept stuit op grote verschillen van in licht in zake de kern van het conflict. De ien zoekt het verschil in de leer aangaan- le het wezen van de kerk. de ander in de eer aangaande het wezen van Christus. In 1894 noemde prof. dr J. H. Bavinck in zijn oratie over de algemene genade de leer aangaande de verhouding van het natuurlijke tot het bovcnnatuurhjke de diepste controverse. In onze tüd wijzen tal van Roomse theologen in dezelfde richting. Prof. Polman stelde op de voorgrond de beschuldiging van Rome, dat de Refor matie de incarnatie zou hebben gedeva lueerd. Bij de Reformatie zou alleen de geloofsbetrekking op het woord overblij ven, terwül bü Rome er een onmlddellüke betrekking met het menselük leven Christus zou zijn. Hieruit bhjkl, aldus spreker, dat wat wü zeggen over de Reformatie geen kele Gereformeerde een betrouwbare schets van zün geloof zal zijn. Het gesprek moet doorgaan. Maar, zo voegde spr. aan toe. dan moet men van de zijde Rome eindelijk eens ophouden de Gcre- Met grote meerderheid Turkije ontneemt aan de oppositie haar bezit „Omdat het onrechtmatig is verkregen..." De Turkse nationale vergadering heeft met 341 tegen 5 stemmen een door de democratische regeringspartij ingediend wetsvoorstel goedgekeurd tot onteige ning van de meeste bezittingen der re- oublikeinse oppositie-party- Volgens de democraten hebben de republikeinen deze bezittingen, ter waarde van onge veer 200 millioen Turkse ponden, op on rechtmatige wyze verkregen in de loop van de vijf.en-twintig jaar, die aan d» eerste vrije verkiezingen voorafgingen. De republikeinen voeren daarentegen aan, dat alle bezittingen van de partij, althans die in Ankara, zijn nagelaten door Kemal Ataturk. De democraten wen sen door deze maatregel te voorkomen, dat de republikeinen bij de komende kiezingen in Mei grote sommen gelds propaganda kunnen besteden. Volgens Reuter overweegt de oppositie het parle mentaire werk te boycotten. Oudste officier mariniers negentig jaar Kol. b.d. A. H. Bakker te Bussum, de oudste gepensionneerde officier van de mariniers werd gisteren 90 jaar. Er was was voor dit feit veel belangstelling uit militaire kringen. Namens het Korps Ma riniers te Rotterdam waren er bloemen. formeerde theologie vanuit het dialecti sche standpunt te beoordelen. Bij het memoreren van de fata van het afgelopen academische jaar herdacht spr. met ontroering het overlijden van prof. dr A de Bondt en ook het overlijden van de echtgenote van prof. dr J. H. Bavinck. Het aantal studenten bleef vrijwel sta- tionnair. Ingeschreven werden in Septem ber 14 studenten, terwijl er 107 werden gerecenseerd; 12 maal werd het candi- daatsexamen afgenomen, waarvan 10 maal met gunstig gevolg. Propaedeutisch werd 20 maal met goed gevolg afgelegd. Na dank te hebben gebracht aan prof. dr G. Brillenburg Wurth voor diens dien sten als secretaris van het college van hoogleraren, hing hij prof. dr H. N. Rid derbos de rectorale keten om, daarbü zin spelende op het toekomende jaar waarin het honderdjarig bestaan der hogeschool zal worden herdacht. Beroepingswerk Ncd. Herv. Kerk roepen: te Wyckel (toez.) W. Zijlstra te Kollum; te Oosterhesselen (voor bijzondere werkzaamheden) en te Groningen (als scheepvaartpredikant) H. Baardeloos te Lutten. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Utrecht H, Ligten- berg te Rotterdam-W. In New Jersey: Geen bijbeluitreiking op openbare scholen Het hooggerechtshof te New Jersey (V. S) verbood dezer dagen de uitreiking van Nieuw-Testamenten en van bundels Psalmen en Spreuken op de openbare scholen in deze staat Tegen de verstrek king van deze Bijbelgedeelten, waartoe de Internationale Gideons uit Illinois het initiatief genomen hadden, was door een Joodse en een Rooms-Katholieke ouder bezwaar gemaakt, niettegenstaande de uitreiking alleen geschiedde aan kinde ren, wier ouders hiertoe hun toestem ming hadden verleend. Rechter Arthur T. Vanderbilt schreef in zijn conclusie o.m. dat het uitdelen van Bijbels op de openbare scholen alle voor uitgang zou te niet doen, die in de Ver. Staten en in geheel New Jersey was be reikt op het gebied van godsdienstige verdraagzaamheid en vrijheid, aldus be richt de New York Times Over de vraag of het binnenscheep- vaartreglement dan wel de acte Mannheim toepasselijk is voor de wilde vaart van een Ned. schip binnen Neder land op de Rijn, zal de procureur-gene raal bij de Hoge Raad op 19 Januari con- Geef echte wijn Geef import wijn Geef ALCIERA ■uil Het lied der aethergolven DONDERDAG 17 DECEMBER Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuw Gram. 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuw- Gram. 9.00 Voor de huisvrouw 9.40 Sc radio NCRV: 10.00 Gewijd. Morgendi RO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Ni Gram. 9.00 Morgenwijding 9.15 Orgel- cert 9.30 Voor de huisvrouw 9.35 C Dr B. J. de Jonge toch rector van Breda's gymnasium De gemeenteraad van Breda heeft gis teravond dr B. J. de Jonge, conrector van a. gymnasium te Dordrecht, benoemd rector van het stedelijk. gymnasium te Breda. Dr De Jonge was reeds in eer ste instantie de eerste candidaat op de aambevelingslyst van het curatorium het stedelyk gymnasium. Zoals bekend is, heeft de gemeen teraad aanvankelijk het advies van het curatorium niet opgevolgd, waarna het gehele curatorium zün ontslag aanbod, later is het geschil bügelegd. Het torium bleef aan en stelde een n aanbevelingslijst samen, waarop dr De Jonge opnieuw als Donderdagavond wordt in Capelle. IJssel een nieuwe Geref kerk in ge bruik genomen. Het oude kerkgeboui werd in '44 aan de Geref. Kerk i toegewezen. IN VOGELVLUCHT (et orgel in de Geref. kerk vér ld-Koekangc, dat van kunsthistc i gerestaureer KRO: 11.00 Voor de zieken ••In. ounumradio 12.00 Angelus 12.03 Lunch- m.?a' ert 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- 1 12.33 „Wij van het land" 12.55 ^.Gra met de griep" 1 1 11.40 Voordracht 12.00 O spionnetje" 12.30 Land- ielingen 12.33 Instrumental het bedrijfsleven", caus. piano 2.30 Gra NCRV; 2.00 Viool en 2.45 Voor de vrouw 3.15 ek 3.40 Gram. 4.00 Bijbel- 7.10 Voor de jeuf 12.00 Gramofoc 7.15 Gymnastiek 7.30 7 opriepen, beklemmende gevoelens die omhoog dreef, maar vader dacht, dat het bezorgdheid was kropen, zijn geest benauwden en fantasieën op- en dat deed hem goed. Maar dan zou ze hem moeten loslaten, hèm riepen van dood en eeuwigheid en loeiende helle- Adolfs leger was gespreid in een hoek op de overgeven aan vreemde mensen. En dat kon ze vlammen, die hy hoorde in het gebulder rondom vloer van de zolder, vlak onder het schuine niet. het hu?s en in het gefluit en gedwarrel in de strooien dak. Het bestond uit twee op hun zijkant „Bevalt uw zóón het boerenwerk goed?" vroeg holle diepte van de schoorsteen. geplaatste planken, die met de hoek van de zolder de kramer luchtig. Hij keek naar vader. Hij was weer het jongetje een vierhoekig vak vormden, dat gevuld was met Moeders gezicht werd zorgelijk. Maar zo opge- van vroeger, dat wegkroop onder vaders stoel, als stro, waarover een dubbelgevouwen zak veren wekt mogelijk antwoordde ze: „Dat hoop ik". het gerommel van een opkomende donderbui was neergelegd. „Misschien zou hij wel eens een kleine verande- nader kwam. Nee, vader kon hem niet bescher- Die late avond, voordat Adolf wegkroop tussen ring willen. Hij is jong en ferm en goéd gezond!" men, vader was ook maar een machteloos mens zjjn verenzak, knielde hij op de zolderplanken om „Misschien wel", ontweek ze. evenals hij zelf. En dit ellendige huis van hout 2jjn hart gerust te stellen door bescherming af te Moeders geringe tegenspraak gaf Gretel de en stro was niet bestand tegen de boze machten smeken, zoals moeder hem in zijn kinderjaren UIT HET LAND VAN PRINS BERNHARD moed, ook een woordje te zeggen. „Ja, iets anders zou hij wel willen". Ze knikte en glimlachte tegen de kramer. Hij knikte terug en knipoogde. Het werd die middag vroeg donker, de lucht werd dreigend. Vader en Adolf kwamen tijdig met de schapen naar huis. In de avond brak de storm los. Hij loèide door de toppen van het Teutoburger Woud, rukte aan de strooien daken van huizen en schuren. Het gezin zat zwijgend bij elkaar, de kramer knikkebolde, voorlopig waren ze uitgepraat, de nacht viel. „Gaan jullie naar bed", zei vader, „ik blijf met Adolf waken, om te zien hoe de storm verloopt". - H'j st°nd °P\ de ronde d<?en. van vuur en storm en van woedende natuur- stallen. Toen h» de deur opende keek Adolf naar krachtm waar de Boze kwaadaardig de wereld buiten De wolken vlogen aki razende spoken ,eislerdc Weg moKt hy weg h%r vandaa„, langs de kale lueht, de bomen kreunden, de span- naar ecn veüigc »laats ach,Jr d(,'muren van een ten kraakten. slot. In een paardenstal van steen en ijzer was De kramer zocht zun slaapplaats ook de meis- bescherming dan hier in dit simpele men- jes vèrdwenen, moeder en Adolf wachtten op senhuis 6 vader. door K. JONKHEID had geleerd, maar dat hij verwaarloosd meeste dagen verzuimd had. De nieuwe dag verscheen met klare lucht en zon. De wind was bedaard en de zon stond vrij hoog toen Adolf wakker werd. Want vader, ge streeld door Adolfs bezorgdheid van de vorige nacht, had hem wat langer laten slapen. Zo had hij een vrije voormiddag en kon praten met Gretel. „Ik heb de kramer gesproken en hij heeft be loofd er voor te zorgen". „Dat ik hier vandaan kom?" „Dat je naar Waldeck gaat en in dienst komt bij graaf Jozias". „O, prachtig. Als het maar mag!" „Ik geloof, dat moeder het wel goed vindt". „Ik was juist bang. „Zorg jij maar, dat je goeie vrinden met vader blijft, dan krijg je misschien wel toestemming. Stil weglopen is verkeerd en zou heel dom zijn. Dan wordt je een landloper en daar ben jij niet geschikt voor- Je zou doodhongeren of een struik- Een kwartier laten zaten ze te zamen. De stilte .Een onverwachte beweging, die vader maakte rover worden en dan aan de galg geknoopt of op in huis verzwaarde het gebulder van de storm, bij het opstaan, verschrikte hem zó, dat een schok het ra<j gelegd. Weet je wel, wat dat betekent? Door het schoorsteen gat hoorden ze de wind zijn door zijn lichaam ging. Niet veel goeds, dat verzeker ik je", zegelied uitbrullen, onderbroken door een felle „Sliep je? Ga naar bed. De storm wordt min- Adolf dacht aan de naargeestige geluiden en gil, als plotseling de gierende storm al zijn krach- der. Ik loop de boel nog even rond, wacht tot ik huiverde. Die wijde wereld was ook lang niet ten neersmeet op het nietige stulpje van de mens. terug ben". veilig! Maar er viel wel veel te beleven. En het Daar kon Adolf niet tegen. Hij hoorde er vreem- „Zal ik meegaan?" slot van de graaf was veilig genoeg. Van daaruit de stemmen in, naargeestige geluiden die hem „Ja. Goed!" kon hij de wereld'in. Dat was een best begin, nog angstiger maakten, zwaarmoedige gedachten Het was de angst voor het alleen ziin die Adoli (Wordt vervolgd) 1.00 Nieuw HRHHMH1.20 Lichte mt ziek 1.50 „Roodkapje", hoorspel 2.30 Kamci muziek 3 00 Voor de zieken 3.45 Gram. 4( ..Tussen vier en vijf" 4.45 Voor de jeugd 5.30 Gram. 5 45 Regeringsuitzending: mr W. buur" 6 00 Niéuws 6.15 Sportproblemen Reportage of gram. 6.30 Orgelspel 6.45 Sheriff en zijn prairie-duivels", hoorspel Voor de kleuters 7.05 Gesproken brief Londen 7 10 Lichte muziek 7.45 Kerstprijs vraag Voor het Kind" 8.00 Ni- Philharmonisch Orkest en so 9 50 „Het epos van de vlieger— cumentaire 10 20 Muziek uit Equador 10.45 Sportaetualiteiton 11.00 Nieuws 11.15 muziek 11.45—12.00 Gramofoonmuziek Engeland. BBC. 330 m. 12.15 Gi Orgelspel 1.25 Voor d< de kinderen 7.00 Nie 2.00 Nieu\ Gev. muziek 3 Hoorspel 6.00 Voi serie 7.30 1 Strijkkw chte sol. A's 7.15 Sport 7. :iek 8.00 Causerie 9.15 Amerika; 8.15 j 15 Interview 10.45 Concert 11.30 ippelijk overzicht 11.45 Parlement! 12.00—12.03 Nieuws j BBC 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dalcrs dagboek 12.15 Dansmuziek 12.45 Voor- cht 100 Parlementsoverzicht 1.15 Lichte nek 1.45 Concert 2.45 Voor- de kinderen Voor de vrouw 4.00 Lichte muziek 4.30 m 4 45 Lichte muziek 5.15 Mrs Dale's boek '5.30 Causerie 5.45 Militair orkest 6 30 icert 7.15 Voor de jeugd 7.45 Hoorspel 8 00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Gev. 9 00 Wedstrijd 9.30 Verzoekprogi PROMOTIES UTRECHT 15 Dec. Gepromoveer eeskunde op proefsc ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot onderwijzer aan de Chr Nal Ulo-school te Nijverdal. J Koning Leeuwarden. EXAMENS MEISJES-TUINBOUWSCHOOL Aan de meisjestuinbouwschool Hui- Lande te Rijswijk slaagden voor het e examen de dames A Sundermeyer en H Vlietstra, te Rotterdam. Hart. Den Haag; tns, Rotterdam; J Den Haag cn A Verwet i de heer E Th Mulder Den >ordracht 12.20 Dar mma 10.00 .00 Nieuws jansmuziek 12.05 iziek 12 56—1.00 45 Gram. 12.34 Concert m„ 2.00 Engelse les 2.15 s 2.45 Gram. 3.00 Con- rolksmuziek 7.50 is dat?" 9.45 Gram. 10.00 N 10.55-11.00 Nieuws, sscl, 484 m. 12.00 Lichte i is 1 15 Gram. 2.30 Concert ik 5 00 Nieuws 5.15 Dansn 7 30 Nieuws 8.00 Hoorspel li land 10.00-10.3i Uitzending voor Neder- m Nieuws; Engelse lite- (op 224 m.). Brandend maagznnr binst U in een mum Een of twee Rennies, laten smelten op dé tong. En eer U het weet, is 't leed geleden. Zo hoeft U dus nooit bang te zün dat iets) wat U graag lust, eens verkeerd valt. Dat zuur is vlugger genezen dan het opkwam. Daarom", een prettig, .veilig gevoel, alüjd Rennius bü de band te hebben n Kappcl, A'dar Hicn'. Leiden. AMSTERDAM. 15 Dcc. G.U. Gi Heykoop, IJmuides W Schrakamp, Nar Ankum, Koog aan de Zaan; Ca theologie: B J van Tent, A'dam: Ho< Duits M.O.-B; J Braakman. P J Blommai en H van der Kolk, allen A'dam; Tolk-vi taler Spaans: mr J Hissink. Den Haag. AMSTERDAM (V.U.); 15 Dec. Geslaai prop theologie; H Gilhuis, A'dam (cum la> dc). GRONINGEN, 15 Dec. Geslaagd dff Beetsma, Zuidhorn. UTRECHT. 15 Dec. Geslaagd cand en natuurkunde A; A Compagner. Utree cn J Korsten. Utrecht; idem D: G F Woltd Hilversum; idem K; F D Keuchenk Utrecht; mej G A Ubbels (cum laudc). Bee •-o P Mechelink Pr. Utrecht; W Ji ten. Li'hoyen; J G Saaltink, Wagcningen; Utrecht; A Schujjff. idem F; M J Fris» Baarn; A Kol 135 H O; F A M Cl C J van Noppen, Utrecht: Doet schcïku W Deen, Leersum; J Dekker, Zeist; A Hilversum: C F H Kuntzc. Amsterdam; biologie: J P Schulz, (cum laudc). Z mevr A S Du.vker-de Beer. Utrecht;-1 Th G J Lcllvcld-Stalfoort, Eindhoven; E L M J Hoessels. Utrecht; mej E C E renbrood, Utrecht; Cand Slavische laat letterkunde; mej M Botcrcnbrood, Utri Doet Indisch recht: Go Tie Sicm, Utri Cand rechten: H G R Jacobs, Utrecht; Geurts, Breda; -O van 'Geuns, Utrecht; H Heester, Ut' -cht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2