Jlieutue £rihsrl)c (L'oiirant Goede beurt van Con Amore Zijn dreigement tot Frankrijk verwekt algemeen grote beroering Vrees, dat het Europese Defensieverdrag feitelijk is getorpedeerd Intern, oliemaatschappijen houden besprekingen Veldslag tussen politie en studenten in Parijs Churchills regering weer in moeilijkheden Ook Bidault is nu officieel candidaat gesteld Wist U Schoolkwesties Al te duidelijk? Hl WOENSDAG 16 DECEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Tirectie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN (vanaf 1 Jan. 1954): 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9917 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvasttcti It ghrblraea ®un fwrt in tcgfjeaspoct* Dulles, de „Amerikaanse Bismarck" NIET ALLEE,N in Frankrijk, maar ook in andere delen van Europa, heeit men zijn afkeuring uitgesproken over de wijze, waarop Foster Dulles, de Amerik. minister van Buit. Zaken gemeend heeft, de Fransen te moeten aansporen, het verdrag voor het Europese leger te aanvaar den. Een aantal Franse voorstanders van het E.D.G.-verdrag beschouwen het dreigement van Dylles als een grove diplomatieke fout. Deze politici hebben gisteren voorspeld, dat dit nieuwe teken van Amerikaanse druk op Frankrijk in het voordeel van de tegenstanders van het plan zal zijn. Volgens de meest gehoorde mening te Parijs, heeft Dulles het E.D.G.- verdrag feitelijk getorpedeerd. Een hoge Franse autorileit reageerde als volgt„Dit is het einde van het verdrag". De vroegere Franse premier, Daladier. sprak de beschuldiging uit, dat de klaring van Dulles het Franse nationale sentiment diep treft. „Als Dulles Franse communisten propagandamateri aal wenst te verschaffen, dan heeft hij zijn doel zeker bereikt", aldus Daladier. Van Gaullistische zijde heeft men zelfs geëist, dat er volgende week in de Natio nale Vergadering een debat over de ver klaring van Dulles zal worden gehouden. Engelse bladen noemden de opmerkin gen van Dulles een ernstige „blunder", die de kans op ratificatie door Frankrijk, zal verbeteren. Het conservatieve blad „Tribune de Genève schreef, dat Dulles bereikt heeft, waar de Russische propaganda met al haar felheid heeft gefaald: Hij heeft aan de Europese Defensiegemeenschap de ge nadeslag toegebracht. In een hoofdartikel onder de kop„De bom van Dulles" verklaarde het blad „In plaats van een strijd om 't lijk E.D.G. moeten de Westelijke landen thans hun aandacht schenken aan de dringen de taak van het vinden ener nieuwe for mulering voor een Europees defensief bondgenootschap, dat ook Engeland moeten omvatten. Britse diplomatieke kringen vrezen voor ernstige moeilijkheden in het Wes telijke kamp. Een Frans blad typeerde Dulles als een „Amerikaanse Bismarck'" Accoord over munitiesoort Op de N.A.T. O.-conferentie hebben gisteren ook de Nederlandse ministers Beyen (Buit. Zaken) en Staf (Defensie) het woord gevoerd. Minister Beyen is gisteravond naar Nederland teruggekeerd, omdat hij vandaag het Kamerdebat over zijn be groting moest bijwonen. Zijn plaats aan de conferentietafel te Parijs zal worden ingenomen dóór onze permanente verte genwoordiger bij de N.A.T.O,, jhr tnr Tjarda van Starkenborgh Stachouwcr. Minister Staf vroeg de aandacht voor het probleem van de jaarlijkse terugke rende kosten van het defensie-apparaat der N.A.T.O. De Noordatlantische Raad hield zich gisteren voornamelijk bezig met het jaar overzicht 1953. Hieruit bleek, dat de 14 N.A.T.O.-landen gezamenlijk 65.5 milliard dollar voor hun verdediging hebben uit gegeven. Dit is bijna 10 procent meer dan vorig jaar en drie en een half maal het bedrag van 1949. Voor Nederland bedraagt dit cij fer in 1953 circa 1856 millioen gulden. De N.A.T.O.-raad kon gisteren einde lijk aankondigen, dat vjjf van de veertien N.A.T.O.-landen bereid zijn. het nieuwe lichte patroon van 7.62 mm standaard mu nitie voor kleine wapens, te aanvaarden. Deze vijf landen zijn Amerika, Engeland. Frankrijk. Canada en België. Het zélfde kaliber (maar niet hetzelfde type pa troon) wordt al gebruikt in acht van de veertien landen, w.o. Nederland. Ei wordt nog onderhandeld over een stan daardtype-geweer. Een geweer van gisch maaksel schijnt daarvoor bijzonder in aanmerking te komen. Vermelden we nog, dat Wilson, Amerikaanse minister van Defensie, heeft aangekondigd, dat het Amerikaanse Con gres zal worden verzocht, de zgn. wet- MacMahon zodanig te amenderen, dat Amerika zijn bondgenoten in de N.A.T.O de nodige inlichtingen kan geven om trent het gebruik van nieuwe wapens, met inbegrip van atoomwapens. De nieuwste typen vliegtuigen gaan naar Europa De Atlantische Raad (in een deel onzer edities reeds vermeld) het verslag zi.'n ..militaire commissie" heeft goedge keurd, waarin als totale gemobiliseerde sterkte van Europa, veertig divisies en 5000 vliegtuigen worden genoemd. Voorts werd in- het verslag verklaard, dat 53 .reservedivisies, waaronder Griekse en Turkse. beschikbaar zijn voor mobili satie, binnen drie maanden na het uit breken van een oorlog, doch dat vel var de uitrusting en een goed deel van d< opleiding dezer divisies nog niet vol- De afzet van Perzische olie Op 29 Maart zullen in Perzië algemene verkiezingen beginnen VERTEGENWOORDIGERS vgn de voornaamste internationale olie maatschappijen zijn besprekingen begonnen over de problemen, welke zich zullen voordoen, w^iineer de Perzisohe olie weer pp de tradi tionele afzetgebieden in het Oosten zal worden aangeboden. Medegedeeld werd, dat de besprekingen slechts van voorlopige aard zijn. De besprekingen betekenen slechts, dat i twee asistenten naar Londen vertrekken, men zich in oliekringen op déze situatie De Sjah van Perzië heeft een decreet voorbereidt. De. op deze bijeenkomst ver-ondertekend, volgens hetwelk op 29 Maart tegenwoordigde, maatschappijen, zijn de'in Perzië algemene verkiezingen zullen Anglo Iranian Company, de Standard I beginnen. De zittingsperiodi Oil Company of New Jersey, de Shell Petroleum Company, de Texas Oil Com pany en de Gulf Oil Corporation. Perzië heeft zijn nieuwe zaakgelastigde Londen benoemd: een beroepsdiplo maat, Afsjar, die aan het hoofd gestaan heeft van de Britse en Amerikaanse af delingen van het Perzische ministerie var Buit. Zaken, gedurende de afgelopen vyf Hij zal aan het einde dezer week met „Agenten traden onmenselijk op Tijdens demonstraties tegen de verlaging van het onderwijs-budget jl/TEER DAN 2500 studenten zijn gisteren in het Parijse Quartier Latin ■"J- slaags geweest met de politie. Zij protesteerden tegen de bezuiniging op het onderwijsprogram voor 't volgend jaar en waren van plan, in op tocht naar de Nationale Vergadering te gaan om protesten in te dienen. Al eerder hadden zij een betoging bij de Sorbonne Universiteit gehouden. Op de Boulevard St Michel werden zij opgevangen door een groot aantal ge helmde politiemannen, die onmiddellijk met hun gummiknuppels op de demon stranten insloegen, "zo meldt Reuter. Verscheidene studenten liepen ernstige verwondingen op. Hun leider. Jean Marc Mousseron. die voorzitter is van de Na tionale Studentenbond, werd in een po litieauto gevankelijk weggevoerd. In Engeland dreigt spoorwegstaking uIk zeg tegen Jan: Als de treinen volgende week mét rijden, dan zitten we tenminste bij tante Alida" De politie stond later aan vijf studen- n toe. het gebouw van de Nationale Vergadering binnen te gaan om verzoek schriften aan afgevaardigden te over handigen. De studentenbond heeft geprotesteerd tegen „onmenselijk optreden" van de politie. Onlangs stelde het Franse ministerie van Onderwijs voor, in het komende jaar 170 millioen frank (1.7 millioen gulden) uit te trekken voor sociale voorzieningen voor de studenten. Onderwijs-deskundi- gen hadden echter een bedrag van l.E milliard frank (15 millioen gulden) voor gesteld. V acantie-besteding Het Centraal Werkcomité Vacantie heeft er voor gezorgd, dat in de afge lopen zomer ongeveer 51.000 kinderen gedurende hele dagen en 3.000 kinderen gedurende halve dagen werden bezig gehouden. Van de 51.000 kinderen werden e 5.000 gedurende eén week, ongeveer 11.000 twee weken, 22.000 drie weken en 11.000 vier weken en langer bezig gehouden. Behalve in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam waren er met dit werk 12 steden bezig met een inwonertal tussen de 70.000 en 200.000. Dit bleek gisteren tijdens de te Utrecht gehouden confe rentie van het Centraal Werkcomité Vacantie. Ook kwam daar duidelijk aan het licht, dat er niet meer kinderen konden wor den verzorgd door gebrek aan leidsters ep aan finaiiciën. Gebleken is, dat steeds minder kinde ren van 11 tot 14 jaar getrokkèn en ge boeid worden door het werk van de ge bruikelijke vacantie-besteding. Aan dit vraagstuk werd op de 'conferentie aan dacht besteed, --mdat deze groep van de jeugd in de vacantieperjode juist de meeste zorg nodig heeft. huidige parlement loopt af op 29 Mei. Zij geven het niet op Russisch deserteur in- R'dam weer vrij Hij mag nu emigreren De Rotterdamse rechtbank heeft gis- :ren de 25-jarige Russische landarbeider N. P. uit Dowsum (Kaukasus) buiten ver volging gesteld. De man had eind Octo ber wegens diefstal terechtgestaan doch zijn zaak was geschorst in afwachting psychiatrisch happort. gedeserteerd uit het Russische leger, tot enkele jaren gevangenisstraf eroordeeld, bij de dood van Stalin in rijheid gesteld en na een zwerftocht door Midden-Europa naar het Westen uitgeweken. In Hamburg verstopte hij zich onder m internationale trein naar Nederland. In Gouda stal hij noodgedwongen wat' kleding, rustte en at iets en vervolgde erftocht op een fiets, die ergens buiten stond. Omdat zijn achterlicht niet brandde, werd hij door de politie aan gehouden. De beslotene ldeten en en en en De bestolene had zijn klacht ingetrok- en en P. de ontvreamde kleding ge schonken. Na de beslissing van de recht bank werd de man ter beschikking van de Rotterdamse vreamdelingenpolitie ge steld. die hem naar Canada of Australië zal sturen. Drie millioen Italianen hebben gestaakt Tenminste drie millioen Italiaanse ar beiders hebben voor 24 uur gestaakt, waardoor het grootste gedeelte van de Italiaanse industrie kwam stil te liggen In de meeste grote steden staakte ook het personeel van de openbare bedrijven, maar deze categorie legde werk slechts gedurende zes uur neer. De staking, die gezamenlijk door het katholieke en het communistische verbond was uitgeschreven, is. zoals meld, bedoeld om de eisen voor een her vorming van het loonsysteem en eer loonsverhoging kracht bij te zetten Mocht deze staking niet het gewenstt effect hebben, dan zal zij worden ge volgd door een golf van „tactische sta kingen". Politie wil rusthuis laten sluiten Oudjes mishandeld? De hoofdcommissaris van politie Amsterdam heeft B. en W. verzocht, het rusthuis Woud aan de Vondelstraat sluiten. 'Dit naar aanleiding van verduis teringen en andere praktijken ten nadele van een der bejaarde inwoonsters. Van deze verduistering worden, zoals we reeds meldden, de inmiddels gearresteerde 65- jarige exploitante van dit rusthuis haar 62-jarige broer, de administrateur, verdacht. De recherche heeft thans ook nog een klacht in behandeling genomen, die de mishandeling van enige der oudjes be treft. aldus De Tgl. VIER AUTO'S VOOR TWEE KWARTJES PER STUK De vier hoofdprijzen (auto's) van de zomerloterij 1953, nazorg kinderver lamming, van de Nederlandse Stichting voor het gebrekkige kind zijn gevallen op de nummers: 209.561, 125.123 181.722 en 168.126. De gelukkigen krijgen dus een auto voor hun lot van twee kwar- Echtpaar met kinderwagen op stap naar Rome De heer en mevrouw Oomen, die op 20 Augustus ons land verlaten heb ben voor een wandeling naar Rome, welke stad zij tegen Kerstmis hopen te bereiken, zijn gisteren met hun tien maanden oude dochtertje in de kinder wagen Genua gèoasseerd. Zij zeiden voornemens te zijn na de Kerstdagen naar Den Haag terug te wandelen, met kind en kinderwagen. Platzak en toch huis van f 55.000 gekocht De 58-jarige werktuigkundige P. J. B uit Zeist, dié o,m. in Ede zonder een cent te bezitten een. huis van f55.000 had ge kocht, en daarbij verschillende winkeliers had opgelicht, een en ander terwijl hij het had doen voorkomen een mar, in bonis te zijn, werd'door de rechtbank te Arnhem tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld met aftrek én ter beschikking stelling van de regering. De Brits-Egyptische politiek In Lagerhuis dienden 36 Conservatieven een motie in tegen zijn beleid CHURCHILL en zijn minister van Buit. Zaken, Eden, staan voor de moeilijke taak, de eenheid in eigen gelederen te handhaven. Zes-en- dertig Conservatieven zijn gisteren openlijk in verzet getreden tegen Churchill. Zij hebben een motie ingediend, waarin geëist wordt, dat Enge land onmiddellijk de onderhandelingen met Egypte pver het Suez Kanaal afbreekt. Het is de ernstigste „revolte" waarvoor Churchill zich geplaatst ziet. sedert zijn benoeming tot premier. Vooral ook Eden moet het ont gelden. Morgen vindt het debat plaats in het Lagerhuis over de buiten landse politiek. Het indienen dezer motie v kend gemaakt, kort nadat de regering had geweigerd, het Lagerhuis de ver zekering te geven dat het in de gele genheid zou worden gesteld, de voor waarde ener eventuele overeenkomst met Eevpte over de toekomst der R Suez Kanaalbasis te bespreken, vóó ondertekening van een verdrag De tie kan gezien worden als de climax van een lang smeulende ontevredenheid, die is aangewakkerd door de overwin ning van de pro- Egyptische groeperin gen bij de jongste verkiezingen in Soedan. De rebellen hebben met het dienen van de motie gewacht tot na terugkeer van Churchill van de Beri da-confèrentie. Door hun actie, aldus A. P. kan de regering Churchill in ernstige moeilijk heden komen te verkeren. Een neder laag dreigt echter niet direct, omdat na het debat geen stemming zal worden gehouden. Wij stippen hierbij aan.. dat de Conservatieven in hef Lagerhuis over een meerderheid van slechts 20 De hoop toegenomen inzake Korea Rhee matigt zichRoden willen weer praten Door twee belangrijke gebeurtenissen i de bewogen geschiedenis van de hete n koude Koreaanse oorlog is de hoop p' een regeling van het Koreaans geschil zeer toegenomen. Dit zijn de feiten: 1. Syngrcvan Rhee. de Zuid-Koreaanse president, heeft zijn nemen opgegeven, op 27 |anuan' eigen houtje tegen de communisten op te trekken. Rhee beloofde nu, de wapen stilstand nog te zullen respecteren gedu rende negetntiig dagen na het begin van de politieke conferentie over Korea, on geacht wanneer deze begint. En 2. Radio-Peking heeft omgeroepen, dat de Noordelijke afgevaardigden om hervatting der voorbereidende bespre kingen hebl-en verzocht. Volgens de laatste berichten van A.P. is de speciale Amerikaanse afgevaardig de, Dean, uit Tokio naar Washington vertrokken voor overleg. Franse presidentsverkiezing De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, is gisteravond de officiële candidaat geworden van de (R. Katholieke) M.R.P. voor het presi- wentschap. Morgen worden, zoals uit voerig gemeld, de Franse presidentsver kiezingen gehouden. Een tweede candidaat, die de officiële eun van zyn partij heeft gekregen, is de oud-minister van Buitenlandse Zaken Yvon Delbos van de Radicale Partij. De Franse eerste-minister, Joseph La- nlel (gematigd-conservatief) die gisteren zijn candidatuur bekend maakte, deed dit zonder de officiële steun van zijn partij, die pas vandaag een beslissing Er zijn tot dusver zeven candidaten oor de hoogste functie in de Franse republiek. Drie van hen zyn officiële partijcandidaten: Bidault, Delbos en Naegelen (voor de socialisten). De ove rige vier candidaten hebben (nog) niet de officiële steun van hun party: Laniel, Jacques Fourcade, eveneens lid van de gematigd-conservatieve partij, Andre Cornu, de radicale minister voor Kunst zaken, en Jean Médécin, de radicaal- gezinde burgemeester van Nice. zeker, dat het de 84-jarige Marcel Cachin zal zyn. De Gaullisten hebben nog niet beslist. Doch hun keus zal zeer waarschijnlijk generaal Pierre Koenig, de voormalige Franse opperbevelhebber in Duitsland, zijn. Naar verluidt zullen ook twee gema tigde conservatieven Louis Jacquinot, minister van overzeese gebiedsdelen, en Pierre Montel, oud-minister van lucht vaart, zich nog candidaat stellen. Eerst een nieuwe kerk I Voor het eerst in Noorwegens nieuwe geschiedenis zal er een kerk gebouwd worden, die Domkerk zal zijn. Dat ge schiedt in de door de oorlog hevig ge teisterde stad Bodö. De inwoners wilden, voor er een van de andere openbare ge bouwen zou herrijzen, eerst hun kerk terughebben, en ze hebben er een onge kende offervaardigheid voor getoond. Op het bouwterrein deden zij vrijwillise arbeid tot een waarde van f20 000. De totale bouw wordt op 1.3 millioen gulden zeschat Het wordt een vijfschip? kerk van imponerende afmetingen Slecht* twaalf gebrandschilderde ramen. op 50.000 gulden geschat, kon men uit de verwoeste kerk redden. DAT de Bond van Landpachters en Hypotheekboeren in Ned. in Zwolle zijn alg. ledenvergadering hield en deze bond 3000 leden telt. DAT ir G. Wanrooy te Driebergen voor 3 jaar naar Brits-Honduras is vertrok, ken om de regering te adviseren t-a.v. de tabakscultuur en prof. dr J. Tinbergen, dir. van het Centraal Plan Bureau, de Mexicaanse regering heeft geadviseerd by een 5-jarenplan voor technische bij stand. DAT B. en W. van A'dam de raad thans voorstellen aan Gedeputeerden te verzoe ken de jaarwedden der wethouders m.i.v. 1 Jan. '53 vast te stellen op f 15.000 en de presentiegelden der raadsleden m.i.v. 1 Jan. '54 op f20 per zitting. DAT de uitvoerder B. G. L. uit Amers foort is aangehouden wegens verduiste ring van bouwmaterialen te Elten en ook tegen 2 Eltenaren en 1 inwoner uit Ze venaar proces-verbaal is opgemaakt wegens medeplichtigheid. DAT de gemeente Vught betere ver bindingen krijgt met de rijkswegen Utreoht'Den Bosch en naar Tilburg en Eindhoven en er een verkeerstunnel komt onder het station. DAT J. S. v. Gerwen te Eindhoven met ƒ792.000 laagste inschrijver was op de aanbesteding voor de bouw van een Herv. diaconaal rusthuis te Gouda (hoog ste inschrijving: ƒ978.300). DAT de A.N.W.B. het plan heeft ln A'dam-West een bijkantoor te vestigen en deze bond in de hoofdstad thans 33.000 leden telt. DAT minister De Bruyn op 22 Dec. de productiviteitsraad van het productivi- teitscentrum voor de kleine metaalnij verheid zal installeren. DAT de 45-j. watergasmaker A. L. V. uit Amersfoort wegens meineed in een zaak over het stellen van strikken op de heide te Soest in A'dam in hoger beroep veroordeeld werd tot 4 mnd. (vonnis in Utrecht: 9 mnd.). wordt gehouden. DAT vanmorgen de rondweg om Niezijl in de rijksweg Leeuwarden-Groningen voor het gemotoriseerd verkeer werd opengesteld. DAT in Liberia grote belangstelling voor gemotoriseerde vissersboten is ge wekt door de cursussen die daar zijn ge geven door de Ned. visserijdeskundigen 1 H. Pel. DAT het hoofd van het geneeskundig schooltoezicht in R'dam dr A. Hijmans, na 24 jaren dienst, afscheid heeft geno men. DAT Haambrugge ernstig ontstemd is over het tunneltje (voor voetgangers) onder de rijksweg A'dam—Utrecht en rijkswaterstaat een plan heeft om het ook geschikt te maken voor niet-gemo- toriseerd verkeer, hetgeen een comité van. actie nog niet ver genoeg gaat. DAT de zaak tegen de 41-j. mevr. A. B.B. te Den Helder, nu haar man, sto ker bij de Marine, is vrijgesproken van malversaties bij kolenleveranties. voor een nader onderzoek naar de rechter commissaris is verwezen. DAT gisteren in Sommelsdijk (Goe- ree-Overflakkee) het Herv. diaconale rusthuis De Goede Rêe geopend is. DAT de Henriette Roland Holst-stich- ting na een korte onderbreking haar werk heeft hervat en in '54 beginnen zal met het uitzenden van kinderen naar vacantiéhuizen. DAT staatsblad 551 een besluit bevat over de vaststelling van bekwaamheids eisen voor bevordering bij de politie tot rangen beneden die van adsp.-off der rijkspolitic. DAT het nog niet vaststaat of S. Hanid wel terecht wethouder van Dan- tumadeel is, aangezien hij en zijn mede- candidaat aan de herstemming hebben deelgenomen. DAT gisteren te Broekhuizenvorst bij Venlo de nieuwe automatische telefoon centrale in dienst is gesteld. DAT het team voor de morele her bewapening in de schouwburg van Loe- saka (Noord-Rhodesië) voor inheemsen het toneelstuk The real news opvoerde. DAT de 31-J. administrateur uit Put ten W J. D. tot 1 jaar veroordeeld werd wegens knoeierijen met overdrachten en het maken van schulden tot ƒ30.000, waardoor zijn moeder tot de bedelstof is gebracht. beschikken. Deze „meerder heid" is niet veilig te achten, in geval van een ernstige révolte in de Conser vatieve gelederen. De Conservatieven zijn eensgezind ten aanzien van een Labourmotie de wijze, waaróp de regering de zaken in koloniaal-Afrika behartigt. Wat het binnenlandse front betreft, weel dat de 79-jarige premier handen werk heeft, een nationale Kerststaking van het spoorwegpersoneel te voor komen. Vader van 10 kinderen verdronken De 43-jarige J. van der Poel uit Z o e - terwoucie is gisteravond in N.-Vennep met een bestelauto te water gereden en verdronken. De automobilist reed over de Leimuiderdijk in de richting Aalsmeer en is, vermoedelijk tengevolge van de mist, ter hoogte van de Leimuiderbrug (ge meente Haarlemmermeer) in de Ringvaart gereden. Het slachtoffer was gehuwd vader van tien kinderen. In het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam is gistermiddag overleden de 56-jarige G. Gelderblom uit Rotterdam, die eerder op de dag op het Marconiplein met fiets werd aangereden door een autobus. Goede vangst van 16-jarige De 16-jarige Jo Maarleveld uit Greup ving gisteren een snoek in de Nleuw- ;yerlandse kreek. Een half uur waren Jo, zijn broertje Bram en een vriend, A. Spiering,' met de snoek bezig, alvorens ze hem met de hand uit het water kon den trekken. Het beest bleek veertien pond te wegen. Verkiezing voor eerste gemeenschapsraad Zaterdag zal in Zuilen voor de eerst< maal in ons land en gemeenschapsraad worden gekozen. Tot het instellen gemeenschapsraad werd door de wetgever besloten bij het vastsetllen iieuwe grenzen voor de gemeente Utrecht. Wanneer per 1 Januari as. dit groot-Utrecht tot stand komt, zal het aangrenzende Zuilen, nl. dat deel dat Utrecht overgaat, wordt een ge meenschapsraad ingesteld. De gemeen schapsraad zal het Utrechtse gemeente bestuur desgevraagd van advies dienen. Ook kan het Utrechtse gemeentebestuur de gemeenschapsraad opdrachten geven tot het uitvoeren van genomen besluiten, terwijl de gemenschapsrad voorstellen bij de Utrechtse raad kan indiener. De gemeenschapsraad krijgt evenveel leden als de voormalige Zuilense raad: 21. Schilderijen van bloem- bollenvelden gevraagd In dit land van schilders en bloemen zijr. bijna geen schilderijen van bloem- bollenvelden te vinden. ..Welke grote mogelijkheden om good- ill in het buitenland te kweken liggen daar ongebruikt", zegt Nicolaas Kroese, de verzamelaar van antiek en eigennar in eethuisjes te Amsterdam. Hij heeft een uitnodiging van de Mutual Broadcasting Corporation in New York vacht wordt de kleurentelevisie feit zal zijn geworden, naar Amerika te komen om daar voor de televisie- ira's Nederlandse schilderijen, mo derne en oude. te tonen van tulpen (stil levens) en van bollenvelden. Uit zijn eigen colectie zal hij met antieke tegels oude schilderijen demonstreren, dat de bloembollencultuur in ons land al dateert uit de 17e eeuw. Maar tevergeefs heeft hij naar werken van moderne schilders gezocht, waarop bloembollen- velden zjjn afgebeeld. Daarom hoopt hij binnenkort een prijs vraag uit te schrijven voor dit soort doeken. Weer vijftien jaar voor roofoverval Het gerechtshof te Den Bosch heeft P. van B. uit Eindhoven, die beschuldigd werd van de diefstal met geweldpleging op de 72-jarige lompenkoopman H. Keur, uit Vjlkenswaard. veroordeeld tot vijftien jaar. overeenkomstig het vonnis van de Bossche rechtbank. T~)E belangstelling voor de inrich- ting van het onderwijs duurt in ons land voort. Dat is een verheugend feit. omdat het bewijst, dat de zaak van het onderwijs ons volk ter harte blijft gaan. Men mag hopen, dat dit ook het geval zal zijn. wanneer, naar het zich laat aanzien, het lager onderwijs straks gratis zal worden gegeven. Het lfgt dan in de lijn, dat men zich te onzent ook interesseert voor de wijze, waarop elders het onderwijs is ingericht. Derhalve willen we hier melding maken van een resolutie, dezer dagen eenstem mig aanvaard door de synode van de Evangelisch-Lutherse kerk van Hannover in Neder-Saksen. De bevolking van Neder-Saksen is in grote meerderheid Evangelisch. Daarom, aldus de resolutie, moet bij het openbaar onderwijs plaats worden ingeruimd voor evangelische opvoeding, geheel in over eenstemming met de verantwoordelijk heid van de ouders voor hun gedoopte kinderen. In de wetgeving wil de resolu tie van de synode de bepaling opgenomen zien. dat evangelische onderwijzers en leerlingen op alle scholen in volle vrij heid als Christenen moeten kunnen leven. Godsdienstonderwijs moet een gewoon leervak zijn en. ongeacht het recht van de staat om er op toe te zien, gegeven worden overeenkomstig de belijdenis van de kerk. De kerk staat er op, dat de op leiding van de onderwijzers in dit vak, alsook de opstelling van het leerplan in dit vak en de keuze van de leerboeken, in overleg met haar zal plaats vinden. Maar ook buiten dit vak van het godsdienst onderwijs zal alleszins behoorlijke ruimte moeten worden gelaten aan het christe lijk geloof en het christelijk cultuurbezit. Daarnaast, nog altijd de resolutie, moet het mogelijk zijn, bijzondere evangelische scholen in de vorm van openbare scholen in het leven te roepen, overal waar vol doende ouders dit wensen en er onderwij zers beschikbaar zijn. Intussen moet in heel het schoolwezen eerbied worden ge kweekt voor de eerlijke overtuiging van andersdenkenden. We doen deze greep uit deze resolutie van de Evangelisch-Lutherse kerk van Hannover, om'te doen uitkomen dat de eis en de mogelijkheid van christelijk onderwijs maar niet een specifiek Ne derlandse aangelegenheid ts. De Amerikaanse minister van Bui- tenlandse Zaken Dulles is geen man, die een blad voor de mond pleegt te nemen. En de Fransen vormen een ontvlambaar volk. Het is dus te begrij pen, dat de krasse, bijna ultimatieve uitspraak van Dulles de nodige deining heeft veroorzaakt. Daarin speelt het slechte geweten van een aantal Fransen wellicht ook nog weieen woordje mee. Want dat het met de militaire verde diging van Europa nog altijd niet schor ten wil, komt voor een zeer belangrijk deel wel op rekening van Frankrijk. Het is in wezen een tragische geschiedenis. In Frankrijk ziet men nog altijd met enig wantrouwen naar Duitsland, dat bezig is zich een steeds belangrijker plaats in het nieuwe Europa te verwer ven. Maar Frankrijk is intussen zelf be zig, die belangrijke plaats aan Duitsland De Franse onmacht verdriet vele Euro peanen al evenzeer als het de Amerika nen verdriet. Dulles heeft het nu mis schien een beetje erg Amerikaans, maar daarom toch ook wel duidelijk, gezegd. Er zijn nu Fransen, die menen, dat hun land zich niet door Amerika op sleeptouw mag laten nemen. Zulk een opmerking beeft echter alleen zin, wan neer Frankrijk in het internationale de bat zelf iets van betekenis in het midden heeft te brengen. Dat is niet het geval. Het is in zich zelf verdeeld, zodat voor de presidents verkiezingen van morgen zich meer dan tien candidaten hebben opgeworpen. In zulk een situatie kan een stevig woord zijn waarde hebben, ook als het minder aangenaam in de oren klinkt. Goeden morgen" Vier gevangenen in de gevan genis van Rolla Noord Dakota, U.S.A.) zyn de hele nacht druk in de weer geweest om een gat te maken in hun celmuur. Na eindeloos graven en bikken bespeurden zij de vrijheid, maar toen nummer één verlangend zyn hoofd door de opening stak, deinsde h\j verschrikt terug. Aan de andere kant van dc muur stond de gevangenisdirecteur met enkele bewakers belangstellend toe te „Goeden morgen", zei hij. HET WEER IN EUROPA Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort MUnchen Zürich WEERBERICHT Iets kouder Het K.NMJ. te Dc Bilt ver- wacht tot morgenavond: Droog weer met opklaringen Y maar hier en daar tijdelyk h nevel of mist Zwakke tot "Fy matige Oostelijke wind. Iets lagere temperaturen met nachtvorst in het Oosten van het land. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: Zon van 8.4a tot 16.29 uur; maan van 13.48 tot 5.18 uur. Op 20 De cember

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1