Joning van Zweden reikte Nobelprijzen uit Horde van 400 jongens slaags met R'damse politie Eed in het Fries spoedig wettelijk geregeld Rijksluchtvaartschool leverde 250ste vlieger af VRIJDAG II DECEMBER 1953 Plechtigheid te Stockholm Prof. Zernike dankte in een korte, voor de vuist weg gesproken rede DR ZERNIKE, hoogleraar te Groningen, heeft gisteren te Stockholm de Nobelprijs voor natuurkunde uit handen van koning Üt ustaaf Adolf van Zweden ontvangen. Verder reikte de koning de Nobel- he: 'üs voor scheikunde uit aan de Duitse professor Staudinger, die voor ge- .'■eskunde aan de Amerikaan Lipmann en de Brit Krebs en die voor teratuur aan Sir Winston Churchill, die door zijn echtgenote was ver- genwoordigd. ten nufia een welkomstwoord van de voor voel kr van de Nobelstichting, Birger Eke- )r f rg, hield de Zweedse professor Hul- •jie. en een lofrede over het werk van [vof Zernike voor de ontwikkeling van phase-contrast-microscoop toning Gustaaf Adolf overhandigde •na aan prof. Zernike een chèque 173.000 kronen (ruim 125.000 gulden), diploma in een prachtig bewerkte, ren koker en de gouden Nobel- daille. Ook de andere Nobelprijs- lOnnaars werden op deze wijze geëerd. ln de lofrede, die de Zweedse histori- P Siwertz op Churchill hield, zei hij „In het algemeen geeft de Nobel- roem aan de prijswinnaar. In dit val geeft de prijswinnaar roem aan Glimlachend nam mevrouw urchill deze hulde in ontvangst en „n"|hie blijmoedig toen de spreker er aan :innerde. dat men de jonge Winston dom voor de infanterie had ge- (amens haar man sprak mevrouw ïrchill een rede uit, waarin zij o.m. dat bij alle vooruitgang der weten- de mensheid zichzelf steeds meer probleem is geworden. „Wij moeten 33 Zaak nog steeds duister Vrouw in ziekenhuis werd verhoord Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft gisteren te Stockholm de Nobelprijzen uit gereikt. Na ontvangst van hun prijzen poseerden de vier ge leerden voor de fotograaf. Van links naar rechts: prof. Fr. Lipmann (V.S., geneeskunde) prof. A. Krebs (Engeland, ge neeskunde); prof. Herman Staudinger (Duitsland, schei kunde) en prof. dr. F. Zernike (Nederland, natuurkunde). In Oslo werden de Nobelprijzen voor de vrede uitgereikt aan de Amerikaanse generaal Marshall en aan de Franse ambassadeur in Noorwegen voor dr A. Schweitzer, die niet persoonlijk was gekomen. Prijzen op de eiermarkt sterk gedaald Grote 4 cent lager dan twee weken geleden e eieren, die het hele jaar duur zijn geweest, zijn gedurende de laatste weken aanzienlijk in prijs gedaald- De eier- handel, welke met grote voorraden dure eieren zat, heeft daardoor een gevoolige klap gekregen. Dc verklaring van deze plotselinge daling moet voornamelijk worden gezocht in de verminderde expert, speciaal naar Duitsland. Daarbij komt, dat de eierproductie op het ogenblik wel een derde hoger geschat wordt dan vorig jaar omstreeks dezelfde tijd. Doordat de eieren zo duur waren, liet de binnen landse consumptie te wensen over. Niet slechts een vergelijking met de prijzen van enkele weken geleden toont een aanzienlijke daling van de prijzen aan, ook een vergelijking met de prijzen van vorig jaar. Het sterkst zijn wel de prijzen dei- grote eieren teruggelopen. Werd op de Barneveldse markt op 5 November per 100 stuks grote eieren nog ƒ21,40 ge noteerd en op 26 November 19.00. thans was de notering 15,00, een verschil van 4 cent per ei in vergelijking met twe weken geleden en een verschil van 6 cent per ei in vergelijking met vijf wekei geleden. De prijsdaling van kleine eieren loopt minder in het oog, maar is ook aanzien lijk. Om de juiste grootte van de daling van deze henneneieren te begrijpen, men in aanmerking nemen, dat deze eieren in dit seizoen nog steeds in ge wicht toenemen. Maar ook zonder dit zegt het nog wel wat, dat er te Barneveld op 26 November voor 100 henneneieren 15,40 en thans 12,40 betaald werd, verschil van drie cent. Vorig jaar werd op 11 Dec. voor grote eieren ƒ21,40 (thans ƒ15,00) voor 100 henneneieren ƒ19,40 (thans 12,40) betaald, resp. ee/i verschil 6,4 en 7 cent. De prijs kan echter thans ook wat lager zijn, omdat inmiddels dc voerprijs niet onbelangrijk is gedaald. Vertrek Koreavrijwilligere uitgesteld Daar wegens de mist het troepenschip, dat vanochtend te Rotterdam een aan vullingsdetachement van het Nederlands Detachement Verenigde Naties, bestemd voor Korea, aan boord zou nemen, niet op tiid te Rotterdam kon zijn, is de in scheping van dit detachement voor on bepaalde tijd uitgesteld. In Oost-Alxika wordt men oud Een man ran 125 jaar is te Mombasa overleden In 1856 geëmigreerd uif Arabië, maakt hij tot zijn dood 'n „wandelingetje" Eisenhower's regenboog tegen de wolken r vredelievende „atoomplan" van iisenhower verscheen als een regen boog tegen de internationale politieke wolken. Helaas, hebben regenbogen door gaans slechts een kortstondig bestaan. Uit de Russische reacties blijkt, dat weer donkere buien in aantocht zijn. Nemen fii een enkele zinsnede uit de originele ikst. Deze luidt: „My c Haj Hamdan. vermoedelijk de oudste man van Oost-Afrika. is gisteren te Mom basa in de ouderdom van 125 jaar over- Oude Arabieren en ambtenaren hebben na een onderzoek van zijn papieren ver klaard. dat zyn ouderdom onbetwist- Hamdan was tot zijn dood geestelijk volkomen bij en zijn lichamelijke con ditie was buitengewoon. Zijn gehoor was uitstekend, zijn gebit was nog volkomen gaaf en hij maakte dagelijks nog zonder enige hulp een wandelingetje. De enige moeilijkheid vormde zijn slechter wor dende ogen. Hamdan is vier keer getrouwd geweest. Hij laat een 50-jarige weduwe achter. Uit zijn vier huwelijken had hij in totaal elf kinderen, van wie er thans nog acht in leven zijn./De oudste is een zoon van 65 jaar. Toen Hamdan 106 jaar oud was, werd hij voor de laatste maal vader. Dit kind, een meisje, dat thans 19 jaar oud is, woont in Mombasa. Hamdan heeft het grootste gedeelte van zijn leven in Somalieland doorgebracht, waar hij in de vijftiger jaren van de vorige eeuw een welgesteld slaven handelaar was. Daily Express tot Engeland: treedt uit de V.N. Het Londense blad „Daily Express" heeft Engeland geadviseerd, de V.N. de rug toe te keren. Volgens het blad zijn de werkzaamheden van de V.N. „nadelig voor de kansen op de vrede en ruïneus voor het Britse rijk". Het blad van Lord Beaverbrook stelde de vraag, wat Engeland van de V.N. kan verwachten, behalve moeilijkheden en verwijten, en wees er op, dat de Britten tezamen met de dominions slechts over zes stemmen beschikken, waarvan één dan nog die van Zuid-Afrika is. welk land momenteel niet deelneemt aan het werk van de V.N. Zuid-Amerika, aldus de „Daily Express", heeft echter twintig stemmen en de vijan den van Engeland kunnen op bijna alle daarvan rekenen. Hij werd te Oman in Arabië geboren en emigreerde omstreeks 1856 naar Oost- Afrika. Na 115 jaar. bracht hij voor het eerst weer eens een bezoek aan zijn ge boorteplaats. Hij had toen het voorn* daar zijn laatste dagen te slijten. Het leven in Oman trok hem echter niet en hij keerde daarom naar Mombasa terug. Kruispunt Ypenburg nog onder de loupe Aanleg nieuwe weg Amsterdam- Rotterdam begint Binnenkort zal een begin worden ge maakt met de aanleg van het eerste ge deelte van de nieuwe wegverbinding Am sterdam—Rotterdam via Ypenburg. aanleg van dit gedeelte van Weeg- sloot naar Oudenrijn ter lengte vai km is bij onderhandse overeenkomst opgedragen aan de N.V. Aannemingsmaat schappij voorh. Hillen en Roosen te sterdam voor 4.495.000. De aanbesteding voor de aanleg van de overige wegge deelten zal begin volgend jaar geschieden. Het plan voor het in de weg geprojec teerde wegenknooppunt bij Ypenburg, waar vijf grote verkeerswegen zullen sa menkomen, is nog niet door de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat goedge keurd. Met het oog op de ge wijzigde functie van het vliegveld Ypen burg, is het plan voor dit grote wegen knooppunt ingrijpend veranderd. De wijzigingen worden thans uitge werkt in een maquette, die men over an derhalve maand klaar hoopt te hebben. Pas daarna zal het bestek worden opge maakt en zal de aanbesteding kunnen geschieden. Men streeft er naar nog in 1954 met dit object te kunnen beginnen. Volgens het gewijzigde plan beoogt men o.m. de bestaande weg nabij het tanksta tion voor Delft te verlagen. Zoals be kend. is het tracé Amsterdam-Rotterdam ontworpen aan de Oostzijde van Leiden (de huidige weg loopt Westelijk van Lei den), waardoor de beruchte passage bij de Haagsche Schouw en de tijdrovende kruising door de straten van Den Haag kan worden vermeden. Kolendampvergiftiging in Maasland Té Maasland is tengevolge van kolen dampvergiftiging overleden de 60-Jarige mevrouw Keijzer. Haar echtgenoot de nog niet veel nieuws opgeleverd. Dei heer P. J. Keijzer, raadslid der gemeente politie heeft in het ziekenhuis san de Maasland, werd in bewusteloze toestand Zuidwal gisteren dc vrouw eer. verhoor aangetroffen en naar het ziekenhuis in I afgenomen nadat gebleken was. dat haar J Delft overgebracht. Ook zijn schoonzuster' toestand zidh daartegen niet ver 32 Duitse boten gekocht door A'dams bedrijf Een Amsterdams scheepvaartbedrijf heelt 32 zogenaamde „voorpostenboten" in Duitsland gekocht. Reeds zijn 21 scheepjes in Nederland aangekomen. Zij worden veelal direct voor de visserij ge bruikt of omgebouwd tot geheel stalen schepen. De kotters hebben namelijk een houten huid. die over stalen spanten Is g-bouwd De matoren uit de meeste sche pen zijn verkocht aan de binnenvaar'. die daar op dat moment logeerde, bewusteloos aangetroffen. Er bestaat bij hen echter geen levensgevaar. Meisje (juist in ondertrouw) bij ongeluk omgekomen Gisterochtend heeft in de buurtschap Vlist oij Schoonhoven een autobus De Twee Provinciën, mej. J. J. Renes uit Schoonhoven, die daar op de fiets reed. aangereden en op slag gedood. De chauffeur heeft van de aanrijding niets gemerkt. Het slachtoffer was juist in on dertrouw. ^en verootmoedigen en om leiding iade smeken," aldus mevr. Churchill. korte, voor de vuist weg ge- oken rede. dankte ook prof. Zernike I de hem verleende eer, Zij gaven het goede voorbeeld Gisteren stond op het Binnenhof het kende rijdend postkantoor voor dé ver- p van kinderzegels enz. De voorzitter de Tweede Kamer, dr C. G. Korten- j rsl, en de Kamerleden dr Schouten ir,<! R), Gortzak (Comm.), Vermeer (PvdA), der Weyden (KVP) en Korthals VD) gaven het goede voorbeeld: zij H{ chten deelnemerskaarten voor de radio- eni ijsvraag ten behoeve van het werk ln kindertehuizen. De plechtigheid werd de gevoelige plaat vastgelegd. Moge goede voorbeeld bij velen navolging Duitsers winkelen in verwarmde straat... In Bremen is gisteren de eerste Duitse -raatverwarming in bedrijf gesteld. '"Vindingrijke zakenlieden hebben in de winkelstraat van de stad meter boven de grond een ital door gas verwarmde metalen (lectoren doen aanbrengen die de win- ler.de burgers een draaglijke tempera- garanderen. 'amiliebeiichten uit andere bladen VTRLOOFD: I Schipper en L Noordzij, [UK MteUérland-Numansdorp. ONDERTROUWD; mr T v Rossen en H Rotterdam. Air»en j Roden_ H Berkemeier, 'igen, Antwerp en. Ncordt-Spoor- cland; mevr De evr V d Kamp. eel «burg-v Paddenburg. P racas, Venezuela; mevr Z dr. Ngatca. Nieuw-2 ei-Bcijer. dr. Djakarta; Goede zn, Amsterdam OVERLEDEN: A M v Lom. man. 82 jr. i; J Alings. man. A'dam; J L A Ser- man. 52 jr. Newton-Mearns. man. Renfrewshire. Schotland; Y Staalman- jnU rj|jer. vr. 94 jr. A dam; Th A Dyrbye, man. - Naarden; jhr D de Braun, man. Bilt. - Embdcn, man, 72 jr. Oosterbeek: ite. man. Haren: G J Rappange. ■dam; G W Wagenaar. mati. 2 jr. D Schol 55 jr. A abbendar j-vdl C de Vries-Tuehschei Duren, man. 86 jr. Rott Jeugd verstoorde lichtfeest Agenten moesten hardhandig optreden tegen joelende bende (Van een onzer verslaggevers) Na de taptoe van de Marinierskapel het Rotterdamse stadhuis, die het Standpunt van het kabinet In de rechtspraak wel mondeling, maar geen schriftelijk gebruik van het Fries T~\E MINISTERS BEEL EN DONKER hebben nu de Tweede Kamer of- -L' fideel in kennis gesteld van het standpunt, dat het kabinet dezer dagen heeft ingenomen ten opzichte van het rapport der zgn. commissie- Kingma Boltjes over de Friese kwestie. Uit de brief van de ministers blijkt 'o.a., dat spoedig een wetsontwèrp zal worden opgesteld om het mogelijk te maken dat de eed, belofte en bevestiging kan worden afgelegd in het Fries, ook buiteh Friesland. officiële deel afsloot van het begin de Rotterdamse lichtweek, is het gister avond tot vrij ernstige ongeregeldheden gekomen. Een troep opgeschoten jon gens zocht elders vertier en nam bezit van het bouwwerk van het Holbeinhuis tegenover het stadhuis. De politie wilde de jongens er uit jagen, maar die be- oordden de waarschuwingen met schelden en stenen gooien. Toen ze hel betonskelet hadden verlaten, sloten an dere jeugdigen die op iets „ongewoons" belust waren, zich bij de baldadigcn aan. Weldra was de troep tot ongeveer vier honderd man aangegroeid. Schreeuwend en joelend begonnen de jongelui in een grote groep over de Coolsingel heen en weer te rennen. Geen waarschuwing hielp en omdat het pu bliek gevaar liep, moest de politie wel hardhandig ingrijpen. Een 67-jarige man werd onder de voet gelopen door de horde. De man moest met ernstige won den aan het been door de G.G D. wor den weggebracht, nadat hij enige tijd op straat had gelegen. Een 33-jarige wan delaar liep een lichte hersenschudding op. De bereden politie was er intussen ook aan te pas gekomen, evenals het piket van het hoofdbureau. Er werd jacht ge maakt op de jeugdige onruststokers en enigen van hen werden gearresteerd. De weerbarstige jongens wisten echter niet van ophouden en agenten te voet, paard en met auto moesten nog enkele malen de straat schoonvegen Pas tegen middernacht was hel rustig op de verlichte Coolsingel. Klokslag acht uur had burgemeester mr G. E. van Walsum het sein tot hel ontsteken van de feestverlichting gege ven. Hem was de taak opgedragen, eer handle over te halen, waardoor het stad huis in een zee van licht kwam te staan Op dit sein had de Maasstad gewacht, want toen deze verlichting flitsend aan schoot. duurde het nog enkele seconden en de hele stad volgde. Om het begin an Rolterdam-Lichthaven nog te accen- leren, lieten schepen en fabrieken, als are het oudejaarsavond, hun De opening verliep iets anders dan zich had voorgesteld. Door de mist i meentebesturen Wat het ambtelijk rechtsverkeer, met uitzondering van de rechtspraak, betreft, gaat het kabinet accoord met het stand punt der commissie, dat men de vrijheid heeft om zich in het mondeling ver keer van de Friese taal te bedienen. Het is een kwestie van normale wederkerige tegemoetkomendheid. Een uitzondering wordt gemaakt ten aanzien van die rijks diensten waarin, in verband met de rijkseenheid, aan het uitsluitend gebruik van het Nederlands moet worden vast gehouden. Het schriftelijk gerbuik van de Friese taal zal in het verkeer met de in Friesland gevestigde rijksorganen zijn tóegelaten, tenzij redenen van dienstbe lang, zulks ter beoordeling van de lei ding der betrokken rijksinstantie, zich daartegen verzetten. Minister Bêel is voornemens de ge- zijner tijd op te kon het vliegtuig "van de Koninklijke I wijzen, dat aan burgers niet de vcrpllch- Luchtmacht niet boven Rotterdam ver- ün8 ma= worden opgelegd, in hun cor- schijnen. Dit zou, nadat de verlichting i respondentie met een gemeentebestuur het stadhuis was ontstoken, licht- uUsmitend de Friese taal te geb-ulken. fakkels uitwerpen ten teken, dat elders'®0* mogen voor de indiening van ver- het voorbeeld van het stadhuis kon wor-1 zookschriften niet uitsluitend in het I Friese naam kiest. I gelijkheid opent tot beëdiging den gevolgd. .Fries gestelde formulieren beschikbaar Het kabinet is met de commissie-1 ta Iers in cn uit het Fpü Spreiding van loon- betalingen Om de winkeldrukte op Zaterdag te verlichten De Raad voor het Grootwinkelbedrijf heeft aan alle Kamers van Koophandel in Nederland een adres gezonden, in de aandacht wordt gevestigd op de mogelijkheid de behoeftenvoorzicning der bevolking te verbeteren door spr ding van de loonbetalingen over de ge hele week. Het publiek doet thans een groot deel van ,-zijn aankopen vooral op Zaterdag middag. Hierdoor ontstaat een opeen hoping die niet ten goede komt wijze waarop gekocht en bediend wordt en waardoor de distributie duurder, wordt dan nodig is. Door wijziging te brengen in de gewoonte, dat de gezinnen van weekloncrs eerst op de laatste dag van de week over hun geld beschikken, tekst toe te voegen. Alle publicaties die zou het naar de raad V001. het groot van rijkswege zullen geschieden, zullen I winkelbedrijf meent, mogelijk zijn een uitsluitend in de Nederlandse taal plaats i deel der aankopen gelijkmatiger over de hebben. 1 week te verdelen. De grootwinkelbe- Wa-nneer een gemeente haar naam >RI drijven zouden het op prijs stellen, indi het Fries gewijzigd wenst te zien. zal zij.jeen zekere spreiding kan worden aange- aldus het standpunt van het kabinet, debracht in de uitbetaling der weekli regering dienen te verzoeken oe tot- door grote werkgevers en zij menen, dat standkoming van een daartoe strekkendede Kamers van Koophandel de aange- wettelijke voorziening te bevorderen. Het wezen lichamen zijn om dit punt onder kabinet wenst echter niet de verant-de aandacht van het bedrijfsleven woordelijkheid te dragen voor hei invoe- brengen, en aan de uitvoering daarvan ren van een Friese naam naast de Neder- ieiding te geven. landse naam voor dezelfde gemeente. De P.T.T.. de spoorwegen, ryksdien-j sten enz. zullen alleen de bij de wet vast- Wat het mondeling verkeer in de gestelde gemeentenaam gebruiken. rechtspraak betreft, verenigt het kabinet Het kabinet gaat accoord met de ge- Zich met het standpunt, ingenomen door dragslijn. voorgesteld door de commissie-: de meerderheid der commissie, dat in de Kingma Boltjes. dat de naamgeving van rechtspraak het mondeling gebruik van plaatsen, straten en pleinen enz, behoort het Fries, behoudens twee uitzonderin- tot de bevoegdheid der gemeenteraden. gen. vrij zal staar, aan allen, die bij een In het algemeen zal van hei wapen j rechtsgeding zijn betrokken, der vernietiging van een raadsbesluitDe nodige wettelijke voorschriften zul- geen gebruik worden gemaakt indien i len op korte termijn worden uitgelokt, een gemeente deze nainen wijzigt m Spoedig zal ook een wetsontwerp wor- j Friese,, of bij nieuwe naamgevingen een den ingediend, dat uitdrukkelijk ae mo- str ot de 'f Verklaarde uitzicht Rotterdam-Lichthavcn, is zoals weet, georganiseerd ter gelegenheid het aohtste lustrum van het Rotter- damsch Studenten Corps Het lichtfeest duurt tot 24 December a.s. Ruim een millioen gulden is besteed om dit festijn mogelijk te maken. Vrouw sloeg haar man hersenschudding Een ruzie tussen de 52-jarige kok K. P van G. en zijn 53-jarige vrouw in hun woning aan de Bakenessergracht te Haar lem is dezer dagen geëindigd met een hevige vechtpartij. De vrouw greep ten slotte een zwabber en sloeg haar man, die naar haar zin te lang op bed lag, met een zwabber op het hoofd. Huilend van pijn sprong de echtgenoot uit bed, liep de kamer uit en wankelde twee trappen af In de gang zakte hij in elkaar. Hij werd naar de Mariastichting overgebracht, waar bleek dat hij een zware hersen schudding had opgelopen. De vrouw is door de politie aangehou- Aalsmeerse kweker krijgt 3Vï jaar De Haarlemse rechtbank heeft gisteren de 54-jarige directeur van eer \als- meerse handelskwekerij, M. B., wegens belastingfraude veroordeeld tot drie jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek. Tegen hem was drie jaar met af trek geëist. I worden gesteld Rijksstukken in het Nederlands Het kabinet stelt zich op het standpunt, dat officiële stukken en de correspon dentie van de lagere organen in Fries land in het Nederlands moeten worden gesteld, maar dat de besturen van deze organen bevoegd zijn, hieraan een Fnese Kingma Boltjes van oordeel, dat de Een definitieve notariële acte mag in eisen van rechtseenheid, rechtszekerheid I het Fries worden verleden, cn rechtsgelijkheid in het algemeen een xn de wet van 6 Mei 1878 wil het kabi- te grote hinderpaal vormen tegen het net uitdrukkelijk vastleggen, dat de schriftelijk gebruik van de Friese taal Friese taal door de wetgever niet als in de rechtspraak. I een „vreemde" taal wordt beschouwd. Tweede dode door bus-ongeluk Het verkeersongeluk bij Rilland Bath waarbij een autobus met arbeiders van de dijkwerken werd opengereten, heeft een tweede dode gekost. Dézér dagen is de 29-jarige E. Vught uit Bergen op Zoom aan zijn verwondingen bezweken. Twee slachtoffers van ongelukken overleden In het ziekenhuis Coolsingel te Rotter dam is overleden de 20-jarige tremmer J. J. Wittenberg uit de Gaesbeekstraat, die Maandagmiddag aan boord van de Dui- vendijk van een zes meter hoge trap is gevallen. In het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam overleed de 88-jarige B. Teunissen, ge woond hebbende Haamsteestraat. die op 25 Novembèr up de Bergweg door een auto is aangereden. Wie was dat toch? Vertraagde start door mist Bij de lessen werd 42 maal de omtrek van de aarde afgelegd De adapirant-verkeersvlieger C. F. J. Willemsen uit Amsterdam werd gisteren om kwart voor twaalf vlieger 3e klasse van de K.L.M. Op zich zelf geen schok kend gebeuren. Maar het feit. dat hij de 250ste leerling was die door de Rijks luchtvaartschool aan de burgerlucht vaart werd afgeleverd, gaf hieraan toch wel een bijzonder tintje. Daarom waren gisteren vele luchtvaart-autoriteiten naar het vliegveld Gilze-Rijen gekomen om deze laatste officiële plechtigheid op dit veld van de R.LS. mee te maken De laatste, want. zoals men weet. ver huist het schoolbedrijf van de R.L.S. binnen afzienbare tijd van Gilze-Rijen naar Eelde De negen leerlingèn die gis termorgen hun brevet ontvingen, zijn de laatsten die het in deze omgeving heb ben gehaald. Sinds de opleiding van de R.L.S, op 8 April 1946 begon, zyn 256 verkeersvliegers aan dit instituut opge leid, van wie een zeer groot aantal bfj dc K.L.M in dienst is gekomen. Ook de groep van 9 die gisteren afgeleverd werd. zal naar de K.L.M. overgaan: Willemsen van gisteren af. de overigen na volbrenging van hun militaire dienst tijd. Om dit aantal van 256 vliegers te kunnen afleveren, hebben de beide school bed r\j ven Yper.burg en Gilze-Ryen van de R.L.S. ruim 30.000 vlieguren ge maakt. waarbij «n afstand van 16 mil lioen kilometer <42 maal de omtrek van de aarde) werd afgelegd. Het was dan ook met gepaste trots, dat de directeur-generaal van de Rliks- luchtvaartdlenst, de heer J. W. F Bac ker, de 250ste geslaagde leerling aa heer J J. van Balkom, onderdirecteur en hoofd van „general operations" van de K.L.M., overdroeg. De heer Van Bal- kom installeerde Willemse als lid van de grote K.L.M.-familie Oorspronkelijk was het plan geweest, hem direct in te schakelen als beman ningslid van een Convair, die op Gilze- Rijen zou landen, maar de mist verijdel de dit voornemen cn daarom schaarde de jonge piloot zich maar naast de K.L M.- deputatie, die als gast de bijeenkomst bijwoonde. Kappers eisen 6 procent loonsverhoging Het kapperspen-soneel in ons land per 1 Januari a.s. eer loonsverhoging zes in plaats van vijf procent. Het vraagt deze één proeent meer. omdat de vijf procent naar zijn mening niet 1 vloed zou zijn op het Zgn ven-al. Daar de bedrijfsunie het over deze kwestie niet is sens geworden met de werkgevers, heeft de bedrijfsunie zich rechtstreeks gewend tot de looncommis- sie van de Stichting van de Arbeid zodoende te trachten zes procent te krijgen De werkgevers en werknemers hebben het plan. volgend Jaar to: een geheel nieuwe C.A.O te komen, waarhij ook de kwestie var bedrijfsunie af zot zal worden gezien, willen, onder oge dus Amerika wil opbouwen en niet vernietigen. Dit was feitelijk de wijs- gerig-politieke basis van Eisenhowers atoom-betoog. Atoomenergie niet aan renden voor oorlogsdoeleinden, maar die gebruiken voor op bouw. voor zaken de vrede betreffende. Tot dat doel wilde de pre sident van Amerika ^een internationaal or gaan voor atoomener- het leven roepen en wel onder auspiciën der Ver. Naties, dus zoiets als een depót. Aan het verschijnsel van „atoombom-phobie" zou, om zo te zeg gen, een einde worden gemaakt, want de mensheid wordt geteisterd door vrees. Bedenkingen ten aanzien van dit goed bedoelde en stoutmoedige plan rezen al dadelijk van de zijde van het Amerikaan- Congres. Immers ter verwerkelijking Eisenhowers wensdroom zou wijzi ging van de Amerikaanse wet op de kern energie noodzakelijk maken. Bovendien, zonder medewerking van Rusland, zou te beginnen zijn. Rekening houden- let het feit. dat in de Ver. Naties Oost en West eindeloze debatten hebben gehouden over het atoomwapen, viel ad- haesie voor Eisenhowers plan door de niet te verwachten. TF" ORT geformuleerd, was tot nu toe. de stand van zaken aldus: Rusland pro clameert algeheel verbod van het atoom wapen en vernietiging der bestaande ■oorraden. Amerika eist primair controle op de atoomenergie en handhaaft het ..plan-Baruch'. Indien Eisenhower zelf re. kening heeft gehouden met een afwijzing zijn plan door de Russen, dan komt hem toch in leder geval de eer toe. een „psychologische stunt" te hebben uitge haald. Hij heeft het Westen onder de sug gestie gebracht, dat Amerika vrede wil synthetisch zoekt naar oplossingen bestaande, beangstigende problemen, 'n zeer koude „douche" moet het ant woord van radio-Moskou gewerkt heb ben. De bekende commentator Boris Leontyef durfde het bestaan te beweren, dat Eisenhower voor de dag was geko- met de dreiging van een atoomoor log, ja, dat nu eerst duidelijk gebleken dat Eisenhower geen vermindering de internationale spanning wilde. De Amerikaanse president had slechts het oude atoomplan-Baruch uit de kast ge haald. Wij wijzen er op. dat Eisenhowers rede in de Ver. Naties juist geen critiek Sowjet-Rusland inhield, maar dat daarin slechts een beroep gedaan werd op all® landen, dus ook op Rusland, zich te hoe door vreedzame toepas sing van atoomenergie, de internationale standigheden verbeterd zouden kunnen worden. Na de rede van Eisen hower heeft Wisjinsky in de V.N. weder- Igeheel verbod van het atoom wapen bepleit. Dit zei hij o.a. met de vol gende slogan: „Men kan geen verzekering sluiten, dat atoomenergie alléén voor vreedzame doeleinden zal worden ge bruikt". genboog van Eisenhower zag spoedig haar stralende kleuren verflau wen. verdwijnende in de Russische buien. Men kan het oordcel van het onafhanke lijke blad de Times onderschrijven, dat een compromis met de Russen niet af stuit op de onwil van Amerika en de Westelijke partners, want deze steken hun vredesvoelhorens bij herhaling uit. Zo is het: r.a de conferentie op Bermu da. heeft Eisenhower getoond, dat het Westen ernstig streeft naar een ontspan ning in de internationale toestand. Meer malen hebben wy als or.s vermoeden ge uit. dat de Russen als vorm van strate gische politiek geen belang hebben bij een ontspanning van de internationale toestand. Moskou speculeert nog altijd op een economische „baisse", een inzinking bij het Westen, tengevolge van de gigan tische bedragen voor de bewapening. Moskou speculeert tevens op verdeeld heid tussen de partners van het Pact en speciaal op divergerende doeleinden van Amerika. Engeland en Frankrijk. Uit de afwijzing door Moskou van Eisenhowers i-aanbod valt te concluderen, dat slechts op zakelijke, concrete punten. dan nog misschien met de Russen zaken valt te doen. De politieke machten ervoor zijn Pan Moen Dj on op Korea, Berlijn, waar de Grote Vier begin Ja- jari bijeenkomen. Wat Pan Moen Djon betreft, hier heb ben de communisten het voorstel van de Amerikaanse afgevaardigde, Dean, in zake het houden van een politieke con- Korea afgewezen. Wat de komende conferentie in Berlijn betreft, dus dc kwesties Duitsland en Oos tenrijk aan de orde zouden komen, ook hierover is de internationale pers wei nig optimistisch. De Sowjet-politiek keert zich primair tegen de N.A.T.O. en de E D G. en zal zich niet laten verlei den tot een compromis over Duitsland. Mocht „Berlijn" mislukken, dan zullen de Republikeinen in Amerika wel dui delijk maken, hoe het nu verder moet gaan. Conferenties met de Russen ken merken zich door de omstandigheid, dat men bü herhaling naar de deur kijkt, of het nog niet tyd.is „om zijn koffers te pakken". Het geloof in de doeleinden der Ver. Naties vermindert, als men van mening is. dat er een interne aangelegen heid wordt behandeld, waarmee andere „familie-leden der V. N. niets te maken hebben! Wij denken hier aan Frankrijk, Zuid-Afrika enz. De Westelijke saamho righeid zal sterker moeten groeien, wil men opgewassen zijn tegen de geslepen Russische diplomatie. Militaire mutaties Met ingang van 1 Februari 1954 is eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan de luitenant-kolonel jhr A. van Len- nep. van het regiment lichte luchtdoel- artillerie-Betuwe. Met ingang van 1 Dec j.L zyn be noemd en aangesteld: tot kolonel-Inten dant bij het dienstvak der intendance, bij het regiment intendancetroepen, de luit.- kolonel-intendant B. van den Bosch, van dat regiment; tot kolonel bij het wapen der infanterie: bij het gardcregiment gre nadiers, de luitenant-kolonel A. van San ten, van dat garderegiment; bij het regi ment Stoottroepen, de luitenant-kolonel M. L. van Ham, van de generale staf, als mede de luitenant-kolonel M. Raebel, van dat regiment. Op hun verzoek is eervol ontslag uit de militaire dienst verleend: met Ingang van 7 December aan de majoor-vlieger waarnemer G. Treffers, van de Kon. Luchtmacht en met ingang van 1 Mei 1954 aan de luitenant-kolonel J. H. Hogen- doorn, van de dienst der genie. Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, mejuffrouw G. J. Veeger, administratrice van het Neder landse'Rode Kruis, werkzaam hij het Nieuw-Guinea Rode Kruis te Hollandia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5