Prof. Willem Einthoven en zijn werk Zowel uitvinder van snaargalvano meter als van sympathisch kompas Te Koudekerk aan den Rijn: vijf generaties Christus het centrum van het kerkelijk huisgezin Hervormde lidmaten krijgen J folder over kerkbezoek Winnaars Lichtweekprijsvraag kregen hun prijs Dodelijk ongeluk te Nieuwveen gereconstrueerd NEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 VWIDAG II DECEMBER 1953 BI Belangwekkende expositie lelgj Zoals we Maandag al hebben gemeld, is het dit jaar een halve eeuw ge leden, dat de Leidse hoogleraar Willem Einthoven zijn uitvinding van de jnaargalvanometer publiceerde. Ter gelegenheid van de herdenking van deze gebeurtenis te Leiden op morgen (Zaterdag) wordt in het rijks museum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen aan de Steen- straat te Leiden een kleine expositie ingericht, zoals ook onze lezers al "Stekend ie- Na zich eerst onder invloed van Don ders te hebben beziggehouden met pro blemen van het zien, Willem Eint hoven zich, na zijn ben corning tot hoog leraar in 1885 h(j was toen 25 jaar er juist gepromoveerd, maar had 'het 2de deel van het artsexamen nog niet gedaan vooral aan de electrophysiologic. Activiteit van spieren, zenuwen en an dere levende weefsels gaat gepaard met teer zwakke electrische stromen. De be staande galvanometers bleken niet in brtj- staat de zeer snel wisselende potentiaal verschillen bevredigpnd weer te geven. Het kon dan ook niet uitblijven, dat ichaf Einthoven met zijn intense wetenschap pelijke speurzin na verloop van tijd naar betere middelen begon uit te zien. Na vele jaren van experimenteren was Eint- hovens snaargalvanomcter in 1903 gereed om aan de openbaarheid te worden prijs gegeven. De snaargalvanometer bestond uit een sterke watergekoelde electro-magneet, waarbij in het magneetveld tussen de po len een verzilverde (later vergulde) kwartssnaar was gespannen. De zwakke Di(j tctiestroom, door deze snaar geleid, ver oorzaakt een uitwijking er van, die door een microscoop vele honderden malen vergroot op een fotografische plaat wordt geregistreerd. De verkregen foto is het electrocardiogram, dat de ken grondslag is van de gehele moderne hartdiagnostiek. Het bleek al spoedig, dat het electro cardiogram een typische vorm heeft dat hartafwijkingen aam de vorm cairdiogrammen konden worden herkend. Gedurende enkele jaren was de appara tuur in het Physiologisch laboratorium aan de Zonneveldstraat door een speciale kabel verbonden met het academisch ziekenhuis (thans tijksmuseum voor vol kenkunde). Zo kon men op 1M km af stand electrocardiogrammen opnemen de ziekenhuispatiënten. Veiiijning Later werd de snaargalvanometer nog herhaaldelijk verfijnd. Door de snaar in ïm te brengen reageerde zij sneller; door haar dunner te maken bereikte men, dat zij reageerde op nog subtielere stromen en wisselingen in stroomsterkte dan bii de aetiestromen van de hartspie- het geval was. Nu konden o.a. de electrogram men worden geregistreerd de stromen, die bij prikkeling in de iwen optreden. Zij zijn van de orde sterkte van ongeveer één millioen- ste milli-ampère. De fijnste kwartssnaartjes zijn gebruikt ln de snaarfonograaf, een instrument, dat Einhoven ontwierp voor de registra tie van tonen en klanken. Zij waren on geveer 1/25000 mm „dik" en hun „leng te" bedroeg niet meer dan 2 cm. Als men bedenkt, dat er ongeveer 5 millioen van dergelijke snaartjes in een milligram gaan, behoeft het geen betoog, dat het hanteren hiervan een uiterst subtiel is onmogelijk in enkele alinea's 'n indruk van Einthovens werk te geven. Hij beperkte zich niet tot de studie der levensverrichtingen. Van groot belang is oa. het werk, samen met zijn zoon uit gevoerd, over fotografische registratie van radiotelegrafische seinen op grote afstand. Na jaren van zorgvuldige proef neming gelukte het hun in 1922 als eer- ïten Morseseinen, uitgezonden van de Malabar bij Bandoeng, op een fotogra fische band vast te leggen. Einthovens vindingrijke geest deed ook van zich spreken door de uitvinding van een sympathisch kompas, dat jarenlang door de Nederlandse Marine werd be proefd en dat later in Duitsland in s^rie wérd vervaardigd. Eerbewijzen toch zijn zü hem rijkelijk toegestroomd. Eredoctoraten te Kopenhagen, Stock holm, Utrecht, Edinburgh en Aberdeen, talrijke erelidmaatschappen en ook de Nobelprijs (1924) werden zijn deel. De tentoonstelling geeft een indruk van Einthoven als mens en als weten schappelijk werker. Men vindt tretten, documenten, handschriften foto's van het laboratorium en van Eint hoven met zijn medewerkers. Ook zijn er instrumenten en toestellen, waarmee hil heeft gewerkt, o.a. vier modellen van de snaargalvanometer, waarvan het oudste opgesteld, zoals daarmee vroeger electrocardiogrammen werden gemaakt. By een der galvanometers liggen de eer ste folobanden, waarop Morseseinen uit Ned. Indië zün geregistreerd. iast gegevens over het sympathische pas, zijn er 'herinneringen aan Eint hovens optreden nis deskundige ln rechtszaken, alsook uit zijn studententijd. Zyn diploma als erelid van de Utrechtse studentenroeivereniging Triton, waarvan hy een der oprichters was. en foto's ge tuigen van zyn activiteit in het vereni gingsleven. Statenkring Leiden C.H. Unie Gisteravond vergaderde in het Snouck Hurgronjehuis te Leiden de statenkring Leiden van de Chr. Hist. Unie. De leiding was in handen van de heer E. L. de Witt uit Noordwijk aan Zee. Tot bestuurslid werden gekozen de heren J. de Geus te Wassenaar, burgemeester W. M. van der Harst te Valkenburg en de heer C. Mechelse te Voorschoten, resp. in de vacatures G. Verlind Wassenaar, P. Ph Deumer (wijlen) Leiderdorp en A. F. Veerman Leiden (voorheen Voorschoten). De heer S. H. van Eybergen uit Kat wijk aan Zee sprak in het tweede deel van deze vergadering over de taak var de provincie ten aanzien van de gees- telijke volksgezondheid, een lezing, die hy enige dagen geleden ook te Valken burg heeft gehouden. Spr. gaf eerst een algemene schets van de taak der pro vincie, zoals deze historisch is gegroeid, om daarna in het bijzonder aandacht te schenken aan de problemen, die betrek- kink hebben op het geesteiyke welzijn van het volk, speciaal de taak ten opzich te van het fabrieksmeisje en de zwakzin nigenzorg. De heer Van Eybergen zei een wet op de zwakzinnigenzorg hard nodig is. Voor het fabrieksmeisje zün cursussen in het leven geroepen et de provincie maar iets kan doen op dit gebied, dan doet ze dat graag. Advents-appèl in Maiekeik «Eén Heiland voor allen" was het thema van het adventsappèl, dat gister avond in de Marekerk plaats vond. De contactcommissie voor Evangelisatie werk te Leiden organiseerde dit appèl. Het Maranatha-koor verleende me dewerking met het zingen van enkele Kerstliederen; organist was de heer Frans van der Reyden. dan komt Hij helemaal. Als wy belyden, we in de woestyn zyn, dan maakt Hij die woestyn. een effen weg en brengt De heer H. Schouten Jr, voorganger van de Baptisten Gemeente opende de ry van vier sprekers. Hy ging in op de betekenis van dit gemeenschappelijk „interkerke lijk" appèl. Wy vormen één groot huis gezin, zo zei spr„ waarin. Christus de «pil is. Als het in dat gezin eens niet vlot, dan doet dit niets af aan de spil, aan Christus. De band-, die ons allen bindt, is de Maranatiha-hoop. De weten schap, dat Christus is gekomen en dat Hij komen zal moet in ons gaan branden. Dit samenzijn roept ons op tot deze Ma- ranatha-gedachte. zo zei de heer Schou ten tenslotte. Dr H. J. Westerink. Gereformeerd pre dikant, sprak over het onderwerp: Jezus is gekomen. We belijden dit, zo zei hy, maar we beleven er zo weinig vreugde van. Dat komt, omdat we Jezus zo heel anders verwachten dan Hy in werkelijk heid kwam. Als Jesaja spreekt over het komen van God', spreekt hy over de woestyn en een weg in de woestyn. God komt in en door de woestyn en wy be danken ervoor om woestijn te zyn. In Farizeese hoogmoed willen we van leven een paradysje maken om God wat beter te ontvangen. Als God echter komt. PUZZLE PROMINENTEN 1. M. H. Ober, Aloëlaan 55B, Leiden; 2. M. Rotte, Rusthofflaan 20, Sassenheim; 3. K. Oolthuis, Oosterdwarsstraat 26, Leiden. de boodschap van het advent tot hart. God is in Jezus Christus in onze wereld gekomen en het kan er zo raar niet uit zien, of Hy wil er binnen komen. Jezus is gekomen en nu is er uitkomst uit de grootste nood voor ieder, die zyn nood voor God erkent, zo besloot dr Westerink zyn- toespraak. Adventvoor wie? Over dit onder werp sprak ds C. van de Weele, Christe lijk Gereformeerd predikant. Hy tekende aan, de hand van een gedeelte uit Titus 3 de ongerechtigheid van het mensen leven. Christus is gekomen voor zondaren. Eén Heiland voor allen, ja maar dan voor hen. die in Hem geloven en belijden, dat ze zondaars zyn. De liefde van God aan de mensen verschenen De zaliging van een zondaar is helemaal het werk de drieënige God, want er is niets vai mens bij. Persoonlyk moeten we komst van. Christus in, ons hart leren kennen. Dan zal Hy ons hart en zo kunnen we de zwaarste wet, de liefde-eis, volbrengen. Ds M. Ottevanger stond tenslotte stil by de betekenis van dit advents-appèl. Jezus staat aan de deur van het gesloten mensenhart en Hy klopt om te worden opengedaan. De deur van ons hart open doen is geloven in- Jezus en onze zonden belijden. Jezus Christus is voor zondaren in de wereld gekomen. In Hy blydschap geven. Christus biedt de vrede aan. Dit is de betekenis appèl, dat we er elkaar op wijzen, dat Jezus aan ons hart klopt met de bedoeling te ^'worden opengedaan. In het huis Hogewaard 177 te Koudekerk aan den Rijn, kreeg onze fotograaf een zeldzame fa milie-aangelegenheid te foto graferen: vijf generaties in één keer. Zittend: de 88-jarige bet overgrootmoeder Cornelia Geer- lof-Guldemond met de jongste op 30 November j.l. geboren telg, Pieter van Hemert. Daarachter van links naar rechts: zijn moe der, de 18-jarige Maart je van Hemert-Staringzijn over grootmoeder, de 64-jarige Cor nelia Vergunst-Geerlof en rechts zijn grootmoeder, de 39-jarige Sijtje Staring-V er gunst. Foto N. van der Horst Cursus B. B. in Leiden in volle gang In Leiden is een begin gemaakt met de opleiding van de vrijwilligers voor de bescherming burgerbevolking. Het grote belang van deze cursus bestaat hierin, dat de noodwachters niet alleen alge meen georiënteerd raken, omtrent de B B. en de wyze, waarop deze in Leiden is opgezet, maar vooral dat het mogelijk is. dat zy, die later in groepsverband eventueel samenwerken, bij het begin van de opleiding reeds allen leren kenn< De cursus is volop aan de gang. Aan het einde er van zullen de cursisten ir het bezit worden gesteld van de hand leiding over de bescherming bevolking in de A-kring Leiden. Deze handleiding is een keurig verzorgd boekje geworden, j uitgegeven bij de N.V. drukkerü De Bink, met een voortreffelyke layout van P. Waterland. In het boekje wordt uiteengezet, waar om deze organisatie nodig is, hoe de or ganisatie werkt, hoe de blok- en wijkbe- scherming geschieden moet, hoe de wyk- indeling in de A-kring Leiden is en welke eisen aan de kleding en de uit rusting der noodwachters moeten worden gesteld. MANUFACTURED BY ARDATH TOBACCO COMPANY LTD, LONDON, LEEDS, DUBLIN. DORDRECHT „Ontbreek niet op het appèl Met de verspreiding van de folder over het kerkbezoek, uitgaande van de centrale kerkeraad van de Leidse Hervormde Gemeente, is een begin gemaakt. Zoals wij al hebben gemeld, worden over de gehele stad een tienduizend exemplaren verspreid, d.w.z. persoonlijk uitgereikt. De folder is gericht aan de belijdende leden van de Hervormde Kerk Het aantal mannen en vrouwen, dat in I werk alle aandacht op ontspanning of de Hervormde Kerk belijdenis des geloofsvermaak wordt gericht. Verder is er een aflegde en dus in de lidmatenboeken j categorie, die in de kerkdiensten niet dat- voorkomt, bedraagt in Leiden ongeveer'gene vindt, waarnaar zij verlangt. Nog induizend. In de folder, opschrift luidt „Heeft u een ogenblik tijd voor een gesprek wordt meegedeeld, dat des Zondags gemiddeld een 3500 men sen de kerkdiensten bezoeken. Dat bete kent dus, dat een groot aantal van hen, die eens belijdenis des geloofs aflegden en daarby onder meer uitspraken zich mede verantwoordelijk te weten voor de opbouw der Gemeente, de kerkdiensten onregelmatig of in het geheel niet be- Hiermee hangt, aldus het schrijven van de kerkeraad. ten nauwste samen, dat in onze stad velen de toegang tot het Heilig Avondmaal ontvingen, maar verstek laten gaan, als dit in de kerken wordt gevierd. Groot is nog steeds het aantal Gemeente leden, dat de Doop voor de kinderen be geert. Maar in vergelyking daarmee is het aantal ouders, dat de gedoopte kin deren tot het catechetisch onderwijs der Kerk leidt, zeer klein. De centrale kerkeraad merkt op. dat de oorzaken van een en ander vele zyn. De verontschuldigingen voor de ledige plaats in de kerk vinden veelal hun achtergrond in het drukke leven, dat voor velen nau- welyks tyd voor inkeer overlaat. Dan is er een aantal mensen, die zich niet heb ben kunnen onttrekken aan een vervlak king van het leven, waarbij naast het Agenda voor Leiden Vrijdag Collegezaal anatomisch laboratorium Wassenaarseweg, 8 uur: K. en O.-cyclus „Aspecten der moderne geneeskunde", mevrouw dr C. C. Kok-van Alphen over hoornvliestransplantatie. Schouwburg. 8 uur: K. en O. (groene- kaarthouders), Haagse Comedie met „Een feestelyke dag" van Andrew Rosenthal. Kleine Burcht, 8 uur: Vereniging van Suikerzieken, dokter P. S. Blom over: „Waarom dieet?" Rehoboth, 8 uur: C. H. Jongerengroep. A. F. Zeelen over: „Openbare of Chris- telyke school". Hotël Bellevue, half 8: Leidse Vogel vrienden, opening tentoonstelling. Antonius-clubhuis. 8 uur: R. A. O. Koksschool. Kerstspel „Als de sterre stille Ruim driehonderd oplossingen, waarvan honderd goede Het is een goede gedachte geweest van het actiecomité „Leiden Leeft" een be roep te doen op zakenmensen en industriëlen in en rondom Leiden om door het beschikbaar stellen van pryzen de grote prysvraag van de Leidse Lichtweek tot een succes te maken. Ruim twintig zaken hebben hun medewerking gegeven en de producten, die voor dit doel werden geschonken, waren alle van prima kwaliteit. Clubhuis Oosterkwartier. 8 uur: Volks-;™ wie een beroep werd gedaan V.V.V. turnvereniging Ons Genoegen, buiten-! beiden heeft ruim 640 ceelr.emerskaar- :wone ledenvergadering. itjes uitgereikt. De meer dan driehonderd Schuttershof. 8 uur: Leidse smalfilmligaoplossingen zyn aan een nauwkeurig on- hervertoning van „Fatale Druppels". derzoek onderworpen en na verwijde- Lakenhal, 8 uur: Oud-Leiden, J. G. N.|rin8 van de onjuiste inzendingen, bleken Renaud over de opgravingen in 1952 en f een honderd te zijn d:e voor een prys 1953 naar de overblyfselen van kasteel in aanmerking kwamen. Ter Does in Leiderdorp. I Een speciale commissie uit het ectie- Pieterskerk, 7.15—7.45 uur: Avondgebed, conuté onder leiding van de heet Oegstgeest, Oud-Poelgeest, 8 uur: Beweging van Europese Federalisten, mr A. W. Kist over: „Welke geesteshouding is voor de eenwording van Europa nodig?" Zaterdag Kleine stadszaal, half 3: A. Rkamer- kieskringcentrale, prof. mr P. S. Ger- brandy, politieke rondblik. pryzen is het de commissie gelukt Muziekschool Toonkunst, half 3: open-1 tachtig personen een prys uit te reiken, bare les acccrdeonklassen. die, naar zy had aangenomen, voor de Volkshuis, 4 uur: film „Docteur Laenec" winnaars van waarde zou zyn. Dat deze (over het begin der t.b.c.-bestryding). I veronderstelling juist was. bleek wel, Bierbengel, Langebrug, 4.15 uur: stu- toen de winnaars zich na ontvangst van dentengezelschap Lugdunum Batavorum een circulaire thuis, op het kantoor der der Kwaak, voorzitter.van V.V.V. het comité, heeft toen ter verdeling van de pryzen nog drie categorieën inzenders gevormd, t.w. van de beste oplossingen, van de byna goede en van de minder goede. Voor deze laatste moest een lo ting plaats hebben I Door een doelmatige verdeling (19de lustrum). Stadsgehoorzaal 8 u.: damesgymnastiek vereniging Concordia, jubileumuitvoering (35 jaar). Burcht, 8 uur: toneelvereniging „Door Oefening Beter". Antoniusclubhuis, 7.45 uur: Accordeon vereniging D.V.V.. jaarunvoering. V.V.V. voor het in ontvangst r Kantongerecht Leiden Lachende gezagvoerder Een gezagvoerder uit de Haarlemmer meer voer op 11 Augustus met zijn motor- boot in -de Leidse vaart te Noordwijker- Raadzaal stadhuis. 8 uur: Leids Jeugd- hout. Hij was daar in aanvaring gekomen parlement, eerste lustrum, J. G. Lamers1 het woonschip van de heer N. J., over „Vijf jaar Jeugdparlement", dr G. I 1 daar gemeerd ligt. Deze verklaarde, M. J. Veldkamp over „Jeugd en Politiek".°atverdachte met grote snelheid zo kort woord fractie-voorzitters enhet langs zyn ark was gevaren, dat woord is aan de publieke tribunle. H.B.S. Burggravenlaan, houder Van Schaik opent expositie stu diewerk van oud-leerlingen. Burcht, 8 uur: Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders Organisatie Zuid- Holland, voorlichtingsavond met nieuwe verkeersfilm „Kyk Uitl" Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor stelling, Rott. Toneel met „De kamer, waarin wij leven" van Graham Greene. Oud-Hortuszicht, 8 uur: postduivenver eniging „Het Oosten", A. van den Hoek uit Den Haag over „Hoe bereiken wij met onze postduiven topprestaties". Tentoonstellingen Galgewater, tegenover Rotogravure: Contactgroep Opvoering Productiviteit, „alle hens aan dek" (t.m. 11 December). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwyt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. alles van zyn plaats schoof en de ark de stenen stootte. Hy had de gezagvoer der nog gewaarschuwd, maar deze was lachend verder getuft. Hij moet dit lachen nu bezuren met f 75 boete of 15 dagen Met een touwtje In de Rynstraat te Katwyk aan den Ryn was op 28 October een aanhang wagen van een tractor losgeraakt en weggerold. Wonderlyk genoeg had het gevaarte geen schade aangericht. Voor de kantonrechter moest de bestuurder zich verantwoorden, omdat hij de aan hangwagenmet een touwtje had vast gemaakt. Het vonnis luidde f 60 boete. O. dat werkboekje Een Rijnsburger moest voor het hekje verschynen, omdat de werktyden van zyn chauffeur niet juist in het werkboek je waren ingeVuld. de man moest te lang werken. Dit was 50 maal gebeurd en de Rijnsburger moet nu 50 maal f 2 boete betalen. de prys hadden gemeld. V.V.V. heeft kele dagen een grote hoeveelheid moeten verzetten, van de mensen is voor deze nasleep de Lichtweek een ruime beloning ge- anderen zyn de schuld der Kerk nog nie rgeten. De kerkeraad meent veel van deze woorden te kunnen begrijpen. Maar, zo vraagt hij, bent u niet met ons van oordeel, dat wij mensen zonder op houden voor zulke grote vragen wor den gesteld, dat niemand zich aan de bijbelse bezinning mag onttrekken? Gelooft u niet dat God ook in onze dagen een boodschap voor de wereld en dus voor u persoonlijk heeft, waaraan wij niet voorbij mogen gaan, zonder onszelf en degenen, die na komen zullen, grote schade te berokkenen? Bent u het daarom niet met ons eens, dat op de Zondag uw plaats in de kerk niet leeg mag zijn, opdat wij samen deel zullen nemen aan bezinning, lofprijzing en aanbid ding? Onttrek u niet aan het gemeentelijk leven. Door u er aan te onttrekken, breekt u een bestaande gemeenschap af, verarmt ge uw eigen leven en maakt ge degenen, die met u en naast u willen strijden voor een levende kerk, zwakker Ontbreek niet op het appèl, dat iedere Zondag wordt gehouden. Sta op tot de vreugde van het Koninkrijk van God. De kerkeraad zegt tenslotte, dat hy dit alles niet gezegd heeft ter wille van zich zelf. maar alleen omdat hy meent, dat men zich slechts met schade voor zichzelf en uiteindelijk voor het gehele volk aan deze oproep kan onttrekken. Classis Leiden Herv. Kerk Per 1 Januari 1954 wordt door de na volgende gemeenten een ouderling- kerkvoogd afgevaardigd naar de verga dering van de classis Leiden der Herv. Kerk: Sassenheim. Katwyk aan Zee wykgemeente „Zuid-West"; Katwijk aan wykgemeente „Noord-West. VaL- Vijitig jaar getrouwd deze ^asl'ee^'van kent>urg en Nieuwkoop. In gemeenten. waar de kerkvoogdij zich nog niet heeft aangepast aan de nieuwe Kerkorde wordt een ouderling aangewezen. Een diaken wordt afgevaardigd door: Warmond. Katwijk aan Zee wykge meente „Zuid-Oost"; Rijnsburg (eerste Aarlandervecn cn Op 23 December hoopt het echtpaa Overdyk-Oolthuis, Waardgracht 141, tel predikantsplaats) herdenken, dat het vijftig jaar geleden I Noorden, in het huwelijk trad. De man is 72 jaarl De andere (wyk) Gemeenten vaardl- en de vrouw 71 jaar Igen ouderlingen af. Te Nieuwveen had gistermiddag de re-I nomen, werd het ongeluk geïmiteerd met constructie plaats van een aanryding, die twee auto's van het ministerie van Justi- op Hemelvaartsdag plaats vond en waar- tie. De predikant W. S. voerde na afloop bij de 84-jarige mevrouw Brouwer uit hiervan ter verdediging aan, dat op het Waddinxveen werd gedood. Zoals bekend, i tijdstip van het ongeluk de Nieuwvccnse- gebeurde het ongeluk op het kruis-1 weg voor hem slecht te zien was, onder punt Nieuwveenseweg—Zevenhovense-meer door het hoge gras, en voorts, dat weg, doordat de Haagse predikant W. S. !het inmiddels vernieuwde waarschuwings geen voorrang verleende aan de van bord, dat enkele honderden meters voor rechts naderende auto van de heer Brou-:het kruispunt is geplaatst, destijds ver- Tegen de Haagse predikant f 300 boete geëist. By de gisteren uitgevoerde reconstruc tie waren van de Haagse Rechtbank aan wezig mr Veldman, mr G. J. de Lint, mr H. J. H. Nauta, mr W. Th. D. A. van Eek en mevr. mr Augustijn. Behalve de Haagse predikant was ook zyn ver dediger. jhr mr H. de Ranitz aanwezig. Ook was personeel der rijkspolitie ter plaatse, onder wie majoor R. Warmoltz, hoofd van het district Leiden. Nadat het gezelschap van de rechtbank de situatie lopend in ogenschouw had ge- Gistermiddag vond te Nieuw veen de reconstructie plaats van een ongeluk, dat op het kruispunt Zevenhovenseweg- Nieuwveenseweg op Hemel vaartsdag j.l. plaats vond en waarbij de 84-jarige mevrouw Brouwer uit Waddinxveen werd gedood. Op de foto ziet men de Haagse predikant W. S. (zonder hoed) die de aan rijding veroorzaakte, in gesprek met mr. Veldman, vice-presi dent van de Haagse Rechtbank. Foto N. van der Horst Laat Sinterklaasieest Woensdagmiddag is er nog een Sinter klaasfeest gehouden in het Antonius clubhuis, en wel van de speeltuinvereni- i ging Om de Doorbraak. Dit was georga- iseerd in samenwerking met het club huis De Sperwers. Om 2 uur werden de kinderen van 4 >t en met 8 jaar ontvangen. Er werd gegoocheld en natuurlijk schalden de bekende liederen uit de vele kelen. De Sint riep enkele kleuters by zich en had voor hen, zoals altijd, een vermanend, maar toch vriendelijk woord. Ook werd mevrouw De Jong. de echtgenote van de beschermheer, bij de Sint genodigd. Haar werd dank gebracht namens het bestuur. De tweede voorstelling was voor de kin deren van 8 tot en met 14. Men kan t erugzien op een geslaagd* feestviering. Haagse Rechtbank Diefstal van veevoer? Zes maanden gevangenisstraf eiste d® officier van Justitie by de Haagse Recht bank tegen een agent van politie uit Al phen wegens diefstal van veevoeder en heling. Als getuige trad op de inspecteur van politie aldaar, de heer G. Deze deed het verhaal van de ontdekking en ver klaarde verder, dat verd. niet slecht aan geschreven stond. Hij had vier varkens, maar kocht nooit veel voer. omdat hij anader eten byvoerde. Toen de politie huiszoeking deed, zou al het voer reeds door de varkens zyn opgepeuzeld. Voor de heling werd een fabrieksbaas gehoord. Verd. was er klant. Hij kocht er kleine hoeveelheden, maar get. gaf hem steeds meer dan waarop hij recht had, „omdat men de politie te vrind moet houden". „Ik heb er geen halfje voor gehad", zei hy. De officier achtte diefstal en heling bewezen, de verdachte ontkende. Uit spraak 24 December. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Geertruida M.. d. v. H. P. de Bruyn en A. E. Buikstra; Theodorus. r. W. M. Devilee en A. v. d Veer Anna. d. v. P. van Waav en M. G Hertog; Cornelia H.. d. v. J. Boelee en S. van Leeuwen; Johannes A. H. M.. z v. J. H. van Vonderen en J. J. G. v. Bers; Maria W.. d. v. W. A. van Rijn en W. P. van Veen; Rosalia H. M.. d. v. G. Straathof en C J. v. d. Poel; Adrie. z, v. A v d. Oever en G. M. H. Oosthoek. ONDERTROUWD: W. B. van Dorp en H. C. Boekkooi; J. J. Abrahams en A. de Laaf; P. W. Brinkman en J. v. d. Linden C. A. v. d. Berg en G. v. Dam; T. J. v. Schie en T. M. W. v. Nieuwkerk; I. L. v. W. P. Broers: S. Braxhoven en NL A. de Koning; P Moerland en W. Slyk- huis; B. P. Schroef en W. C. v d Lin den: L. C. v. d. Wilk en C A. Massaar: J Honsbeek en F Sierat; J. A. Verhage sn G. van NieuwenhuUzen. OVERLEDEN: Pietertje Mars, huisvr. van Barends, 69 jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3