Jlieutue geitectfe (fiemrant 125-Jarige man overleden Is u vóór of tegen deelneming van Duitse troepen in Europees leger? De tegenstanders hebben geleidelijk terrein moeten prijsgeven Los autowiel kaatste op dak van andere auto: 1 dode Nederlandse ondernemers met geld hebben kans Wist U VRIJDAG 11 DECEMBER 19S3 BUREAUX: Steenstraat 37. Tirectie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN (vanaf 1 Jan. 1054): 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9913 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL11K-N ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Staat vastlctj h gfjetlrttn mgn hert In (eg^enspaet* Gewetensvraag voor bevolking Bondsrepubliek ER ZIJN heel wat discussies gevoerd en heel wat artikelen geschreven over het brandende vraagstuk van de deelneming van Duitse troe pen in West-Europees verband. De bevolking van de Bondsrepubliek werd de concrete vraag voorgelegd: „Bent U vóór of tegen deelneming van Duitse troepen in een West-Europees leger?" Hierop antwoordden de ondervraagden op drie verschillende tijdstippen als volgt: in November 1950: vóór 38 pet, tegen 46 pet, geen mening 16 pet; in Juli 1952: 44.pct, 36 pet, 20 pet; in October 1953: 46 pet, 33 pet, 21 pet. de sociaal-democratie georiënteerd zijn, waren voor 60 pet vóór dienstweigering. Van de officieren uit de'laatste wereld oorlog stemden 28 pet vóór en 47 pet tegen dienstweigering, terwijl 25 procent beslui teloos bleek. De tegenstanders van de Duitse deel neming in een Europees leger verliezen terrein, maar ook het aantal diergenen stijgt, die hierover geen mening hebben of willen uiten. De aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings, heeft in een herderlijk schrijven in de vasten van 1951 gezegd: „Wie de vrede wil, moet ook to verdediging er van bereid zijn. Vrede onder communistische dwangheerschappij is geen vrede. Het zou zeker het ideaal zijn, indien de gehele wereld ontwapenen en de zwaarden tot sikkels omsmedi zou. Zolang echter op deze oplossing niet kan worden vertrouwd, moeten de vrede lievende volkeren doen blijken, dat zij tot alle offers bereid zijn, die tot de dediging hunner vrijheid en menselijke waardigheid noodzakelijk zijn". En in April 1952 sprak kardinaal Frings op een grote bijeenkomst van jeugdorga nisaties in de Bondsrepubliek: „Terwijl de bond van R.-Katholieke Jongeren en van de landbouwjeugd ir deelneming aan het Europees leger toe stemt, spreken de vakverenigings- e socialistische jeugdorganisaties zich hier tegen uit. De meeste jeugdorganisaties leggen echter de nadruk op het recht dienstweigering". Het vraagstuk van het recht tot dienst weigering in geval van oorlog is in algemeen een uitstekende barometer de stemming in Duitsland. Indien „de Duitsers" zo militaristisch zouden zijn, als vaak wordt beweerd, dan zou op de vraag het recht van dienstweigering voor de volle honderd procent een „neen" moe- weerklinken. Intussen is het resultaat r een opinie-onderzoek echter geheel Op de vraag: „Indien iemand in geval van oorlog weigert aan het front te gaan, wat zou U daarvan zeggen?", luidden de antwoorden in November 1951 als volgt: instemmend (9 pet., afkeurend 30 pet., besluiteloos 16 pet., geen mening 5 pet. Bij het opinie-onderzoek bleek, dat de Rooms-Katholieken .zich vaker vóór het recht van dienstweigering uitspraken dan Protestanten. Personen, die politiek op Theodora Versteegh Zondag 65 jaar De bekende Ned. Altzangeres Theodora Versteegh (van Beuningenstraat 75, Den Haag) hoopt Zondag a.s. haar 65ste ver jaardag te vieren. Bij haar 60ste verjaar dag hebben we in een artikel de grote capaciteiten van deze kunstenares be schreven. Toen nam zij afscheid van het concertpodium, niet alleen om zich te wij den aan de zangpaedagogie, maar ook om jongere krachten een kans te geven. In j deze vijf jaren heeft Theodora Versteegh reeds verschillende leerlingen afgéleverd, die een grote naam verwierven. Treinen rijden 2 Januari als op Zondag Op Zaterdag 2 Januari rijden de treinen als op Zondag, d.w.z. een trein, die vol gens de dienstregeling alleen op Zater dag rijdt of stopt, rijdt of stopt niet op Zaterdag 2 Januari. Daarentegen zal een trein, die dagelijks, behalve des Zaterdags rijdt, wel rijden op 2 Januari. Naaldwijker schoot beverrat van 5 kilo De heer H. van Luik uit Naaldwijk, een verwoed jager, schoot gisteren in de Boschplaat te Honselersdijk een bever- rat. Het dier had een nest bij een sloot gemaakt. De rat had een lengte cm en wook 5 kg. Vermoedelijk dier uit een kwekerij ontsnapt. Zal Indonesië de Prins nu uitnodigen? Een Indonesische persvertegenwoor diger heeft gistermiddag op de pers conferentie. die Z.K.H. Prins Bernhard over Ethiopië gaf. gevraagd: „Uwe Koninklijke Hoogheid reist naar allerlei landen waar voor Nederland, na de ver anderde verhouding met Indonesië eco nomische mogelijkheden liggen. Waarom bent U nog niet eens naar Indonesië ge gaan? Een dergelijk bezoek zou vele mis verstanden uit de weg kunnen ruimen" De Prins antwoorde: ..Omdat ik nog nooit uitgenodigd ben. Dat is het ant woord op die vraag. Het initiatief gaat steeds van de bezochte landen uit" De vraag of de Prins een eventuele uitnodiging zou aanvaarden werd daarna niet gesteld. Nekkramp in kazerne te Amersfoort Bij het vierde escadron depot lichte luchtdoelartillerie in de Prins Willem III- kazerne te Amersfoort is een geval var nekkramp geconstateerd. De militairen van de lichte luchtdoelartiLlerie, die een aparte barak zijn gelegerd, wore in quarantaine gehouden. Alle vereiste maatregelen zijn genomen. Willy Lages is Rooms geworden leider van de Duitse Sicherheitsdienst, Amsterdam, toegetreden tot de R.K. Kerk. De gevangenisleiding weigerde dit bericht te bevestigen. Zü deelde ons mede: „Over gedetineerden worden geen inlichtingen verstrekt". Oudste inwoonster van het Westland wordt 103 jaar Mevrouw A. van Velde-Monquil te Honselersdijk hoopt Zondag 20 Decem ber 103 jaar te worden. Zij is de oudste inwoonster van het Westland. Haar ge zondheid is niet zo goed meer als toen zij 100 jaar werd. Vreemd ongeluk in het Gooi Chauffeur verloor macht over het stuur en reed sloot in Een ingewikkeld auto-ongeluk heeft gis teren op de rijksweg Amsterdam—het Gooi bij de Hakkelaarsbrug te Naarden het leven gekost aan de 54-jarige heer L. A. Everts uit Amsterdam. Van een vrachtauto met oplegger, ko mende uit de richting Amsterdam en ge laden met een 15 tons vracht liep, ter ihoogte van de zeepfabriek De Toren, een Whterwiel af. Tezelfdertijd naderde uit Hij wil blijkbaar ook iets bijdragen de tegen-overgestelde richting een mili taire vrachtauto, die aan de voorzijde door het losgeraakte wiel geraakt werd. Door de klap sloeg het wiel meters de lucht in en kwam toen terecht op het dak van een derde auto, die in de file reed achter de auto die het ongeval ver- Het dak van deze auto werd ingedrukt, zodat het wiel de bestuurder raakte. De heer Everts, die alleen in de wagen zat, verloor de macht over het stuur. De wa gen reed de berm van de weg af en kwam in de sloot terecht. De heer Everts kreeg een schedelbasisfractuur en Is enige mi nuten na het ongeluk overleden. Op het spoorwegemplacement Noord te Rotterdam was gisteren de 46-jarige weg werker J. van Herk, uit tfe Doormanstraat in Capelle aan de IJssel, bezig met het lossen van rails, toen een losschietend wrikijzer hem tegen het hoofd sloeg. De wegwerker viel op de wagon en moest direct naar het ziekenhuis Bergweg wor den gebracht. Bij aankomst bleek, dat hij was overleden. In Amsterdam is gisteren overleden de 49-jarige C. A. L., die op 4 December op de Rozengracht met zijn bakfiets in aan rijding kwam met een tramwagen van lijn 17. De heer L. had een schedelbasis fractuur opgelopen. Nu 5 doden door botsing bij Hardinxveld De 59-jarige mevr. A. Visch uit Rotter dam, die Zondagmorgen zwaar werd ge wond bij de autobotsing onder Hardinx veld is gisteren in het Dordtse gemeente ziekenhuis overleden. Het aantal doden ten gevolge van dit ongeluk, dat aa mist moet worden geweten, is daarmede tot 5 gestegen. Mevr. Visch is de echtgenote van de eveneens omgekomen heer L. C. Visch, die werkzaam was by de N.V. Lak- en Verffabriek Premier te Loosduinen. Z.K.Ii. Prins Bernhard heeft gistermiddag op een persconfe- rentie in het gebouw van de Rijksvoorlichtingsdienst te Den Haag de aanwezige journalis ten een en ander verteld van zijn jongste reis naar Ethiopië. Op de foto Z.K.H. de vragen van verschillende journalisten beantwoordend. Links de di recteur van de R.V.D., dr G. J. Lammers, rechts de secretaris van Z.K.H.mr F. A. H. de Graaff. Rumoer in Oslo Ernstig incident tijdens Nobelprijs-uitreiking Communisten riepen luidt „Ga naar huis Marshall" Omtrent de uitreiking van de Nobel prijzen voor de vrede te Oslo, waarvan wij gisteren in een deel onzer edities reeds melding maakten, is door Reuter en A.P. een ernstig incident gemeld. Op het ogenblik, dat aan generaal Marshall de medaille en oorkonde wer den ter hand gesteld, veroorzaakte een twintigtal jonge communisten op de pu blieke galerij een luide verstoring. De demonstranten -riepen in koor: „Dit is geen vredescandidaat! Maarschalk, ga naar huis!" Kleine strooibiljetten met de kop „Wij protesteren" fladderden naar beneden op de hoofden der aanwezigen, onder wie koning Haakon en kroonprins Olav. Volgens A.P. bevatten de pamfletten de volgende inhoud: „Wij protesteren tegen de beslissing, de Nobelprijs voor de vrede te misbruiken om de organisatie van de oorlog te belonen. Marshalls werk is oorlog en voorbereiding tot oor log. Hij droeg bij tot de atoomdood van 100.000 mensen in Hiroshima en Nagasaki en verdeelde door zijn plan de wereld in twee vijandige blokken." Politie en enige personen uit het pu bliek overmeesterden de herrieschoppers zetten ben uit de zaal. Eén van de ge arresteerde demonstranten, een jonge- ongeveer 20 jaar. kromp ineen onder de harde greep van een politie- tar weigerde, zijn naam op te geven. Volgens Reuter bevonden zich onder de gearresteerden drie journalis ten van communistische en radicale bladen. Tegen borgstelling Auteur Jef Last weer op vrije voeten De 55-jarige Nederlandse schrijver Jef Last. die Woensdag in Rotterdam is arresteerd, toen hij met de Willem Ruys uit Indonesië terugkeerde, is tegen borg stelling vrijgelaten, in afwachting het verdere onderzoek. Het staat nog geenszins vast, dat een strafbaar feit is gepleegd. Kolendamp in school te Hilversum Vervroegde vacantie voor 250 kinderen Ongeveer 250 Hilversumse schoolkin deren genieten van een vervroegde Kerst- vacantie. Gistermorgen moest nl. het hele gebouw aan de Van de Sande Bakhuy- z?nsti-aat. waac'5-. d? Valeriusscbool en kleutérklasje zijn gevestigd, worden ontruimd, wegens kolendampvergiftiging. Verscheidene leerlingen, die op een bovenverdieping zaten, werden onpasse lijk, anderen kregen last van hoofdpijn ook enkele onderwijzers gevoelden zich niet geheel in orde. Het hoofd der school besloot daarop het gehele gebouw te ontruimen. Enige deskundigen consta teerden dat er kolendamp uit de verwar mingskelder opsteeg. De toestand werd gevaerlijk geacht, dat men de school kinderen met vervroegde Kerstvacanlie stuurde. Prins Bernhard over Ethiopië De Keizer heeft eigen goudmijn in het binnenland (Van een onzer verslaggevers) „De dokter had mij aanvankelijk verboden om naar Ethiopië te gaan, doch later gaf hij toch zijn toestemming en ik kan u zeggen, ik ben beter terug gekomen van mijn tocht, dan ik heen ging." Dit zei gistermiddag in het gebouw van de Rijksvoorlichtingsdienst in Den Haag Z.K.H. Prins Bern hard, toen hij er de Nederlandse en buitenlandse pers informaties gaf over zijn jongste reis naar het land van Keizer Haile Selassi. De prins had grote waardering :t werk, dat de H.V.A. in Wonji richtte. Er wordt daar een grote suiker plantage in de woestijn aangelegd onder zeer moeilijke omstandigheden. Er rr ten wegen en bruggen, waaronder hele grote worden aangelegd. De be- DAT minister Suurhoff aan de Tweede Kamer heeft voorgesteld, het voor 1954 uitgetrokken bedrag voor het revalidatic- ■um De Hoogstraat in Leersum met 83.200 te verhogen tot 405.370, daar het aantal patiënten de verwachting overtreft. DAT de kolonel der infanterie b.d. jhr D. de Brauw is overleden DAT het zweefviiegcentrum Teriet van het rijk een renteloos voorschot van f 30.000 kreeg voor verbetering van de toegangsweg en de gemeente Arnhem bij de terugbetaling financieel behulpzaam wil zijn. DAT de prov. staten van Overijssel be sloten de jaarwedden van de leden vi gedep. staten te verhogen van f 7200 tot f 9500. DAT gisteren in Stavenisse dé eerste 4 na de ramp gebouwde traditionele wo ningen onder de kap kwamen en het hier een gedeelte betreft van 50 woningen voor de rampslachtoffers. DAT in een bijvoegsel van de Staats courant van gisleren de beschikking bouwkostenberekening vervangingswaar de is opgenomen. DAT Venlo en Tegelen gezamenlijk een compotverwerkend bedrijf volgens het Deense Dano-systeem willen oprichten en de kosten hiervoor op f 690.000 worden begroot. DAT gisteren op de markt te Zierikzee een uit Zweden en Denemarken afkom stige geschenkzending van landbouw werktuigen en machines door het Rode Kruis is overgedragen. DAT een Haagse diplomatenfamilie huize Manpad in Heemstede wil gaan bewonen en de restauratie van het his torische gebouw f 63.000 kost, waarover men met rijk. provincie en gemeente overlegt. DAT prof. Van Giffen aan de Zwaag- dijk bij Wewershoog (N.-H.) bij een proef onderzoek e engrafheuvel uit de bronstijd ontdekte en men in het voorjaar de vondst verder zal onderzoeken. DAT gedeelten van de landgoederen Broerink onder Winterswijk en 't Huys te Warmont onder Warmond voor het pu bliek zijn opengesteld. DAT de A'damse K. v. K. schriftelijk bij B. en W. van A'dam protesteerde teeen de verkoopafdeling van het Stedelijk Mu seum. die zich op het terrein van de kunsthandel zou begeven en door ver- koop op Zondag de winkelsluitingswet zou overtreden. DAT de arts J. Ris te Schiedam be noemd is tot directeur-geneesheer van het ziekenhuis te Vlaarciingen. DAT vanmorgen het nieuwe wegge deelte van de rijksweg SneekHeeren veen, ivan Stobbenga naar het ver keersplein Terbant) in gebruik geno men is. DAT de spits op de Utrechtse Jacobi- toren gisteren door het comité aan het gemeentebestuur is overgedragen. DAT B. en W. van Arnhem graag de medisch-physische afdeling van de ge zondheidsorganisatie T.N.O. willen huis vesten in het gemeenteziekenhuis aldaar en de verbouwingskostcn hiervoor ruim f 30.000 bedragen. DAT het Rotterdamse maritieme mu seum Prins Hendrik tegen Kerstmis e«n expositie inricht gewijd aan de geschie denis van het Zuid-Hollandse rivieren gebied. DAT de nieuwe Amerikaanse ambassa deur in ons land, H. Freeman Matthews, gisteren in A'dam recipieerde voor leden van de American's Businessmen's Club, van welke club hij beschermheer werd. DAT de K. v. K. voor A'dam besloot gezamenlijk met de andere K. v. K.'s van Noord-Holland bij minister Algera aan te dringen op bespoediging van d« tunnelbouw te Velsen. langstelling en waardering voor dit Ne derlandse werk is bij de Ethiopische gering zeer groot. Vooral daar de Neder landers niet begonnen zijn met voor ziohzelf te zorgen. Zü bouwden eerst woningen voor de Ethiopische arbeiders, die dan ook uit heel het land kw toestromen. Het was de prins opgevallen, dat het geld, dat deze mensen verdienden besteed werd voor het kopen van artike len, die tot verhoging van de levens standaard bijdroegen Grote mogelijkheden Ethiopië Is een land van grote moge- lykheden. De bevolking, aldus de Prins is zeer leergierig en zy heeft zeer intel ligente leiders. Nederland zal er op het gebied van tropische landbouwvoorlich ting zeer veel kunnen doen. Ook voor haven-, bruggen- en wegenbouwers llg- er grote kansen, omdat het trans portprobleem het grootste is. Er is maar één spoorlijn, nl., die van Djibouti naar Addis Abeba. De consul-generaal van Ethiopië, de heer J. J. Vürthelm, die het onderhoud met de Prins ook bywoonde, vertelde ons. als illustratie van de prinselijke me dedelingen, dat de vrachtkosten New York-Djibouti lager zyn, dan die van Djibouti-Addis Abeba. Wel een bewys. dat er op het gebied van het vervoer wat gebeuren moet. Prins Bernhard geloofde niet, dat de individuele Nederlander een kans heeft in Ethiopië. Wel de groep, die bereid is geld in ondernemingen te steken en die op te bouwen. Zoals men weet bevindt zich thans een groep Nederlandse ondernemers in Ethiopië, die er. met behulp van de Ethiopische regering, de mogelijkheid het stichten van koffie-, cacao- en andere cultures bestudeert. Er moeten ook grote bodemschatten ln Ethiopië zyn. dooh de ontginning daar van wacht ook op de ontsluiting van de betreffende gebieden. De Keizer heeft een eigen goudmijn en er moeten zich schatten bevinden in het binnenland De Prins herinnerde eraan, dat de K.L.M onderhandelingen voert met de Ethiopi sche regering over de luehtkartering van het land. De financiering is de voor naamste zorg. De invloed van de Italianen is nog zeer sterk. Wie met de bevolking wil spreken, moet eigenlijk wel Italiaans kennen. De verhouding tot de vroegere bezetters is goed. De journalist, die de vraag stelde, was de correspondent te Amsterdam van Mer- deka, de heer Rinto Alwi. Politieke koks te Parijs Vóór Berlijns gerecht wordt aangesneden In Parijs zullen vertegenwoordigers van de Westelijke „Grote Drie" voorbe reidende besprekingen voeren over de Berlijnse conferentie van de „Grote Vier", die op 4 Januari moet beginnen. In de Amerikaanse delegatie zullen zit ting hebben mevrouw Douglas Mac Arthur, alsmede Brewster Morris en Ray Thurston, beiden van de Europese afde ling van het departement. Intussen heeft de Westduitse Bonds dag er in een resolutie op aangedron gen. dat de „Grote Vier" te Berlijn, het besluit zullen nemen. Duitsland te her enigen en daarmede een bydrage te leve ren voor de wereldvrede. December E.K. Sprookjessfeer in Den Haag. Deze foto werd onlangs 's avonds om elf uur genomen van de Hofvijver en omgeving. Regering stelt voor Meisjes van 14 jaar niet het bedriji in Geen verbod van werk in gezin of landbouw Een verbod van bedrijfsarbeid voor 14-jarige meisjes is het doel van een wetsontwerp tot wijziging van de Arbeids wet, dat staatssecretaris Van Rhijn nu bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Het verbod geldt niet voor arbeid in de landbouw, aangezien op dit werk de Ar beidswet nog niet van toepassing is. De leeftijd, waarop kinderen tot het verrich ten van landarbeid kunnen worden toe gelaten, zal bepaald kunnen worden bij de in voorbereiding zijnde regeling van werk- en rusttijden in de landbouw. Ook zal het verbod niet gelden voor huishou delijke arbeid. Bij werk in het gezin wordt het 14-jarige meisje immers niet bedreigd door die gevaren, die in het be drijfsleven bestaan. Het aantal meisjes, dat op 14-jarige leeftijd in een onderneming gaat werken, bedraagt ongeveer 6500 per jaar. De staatssecretaris verwacht, dat de bestaan de onderwijsgelegenheid in het algemeen voldoende zal zijn om deze meisjes op te vangen. Kolendamp in huiskamer Vrouw en twee kinderen aan de dood ontsnapt Een vrouw en twee kinderen zyn gis teren in Apeldoorn op het nippertje aan de dood door kolendampvergiftiging ont snapt, dank zy de oplettendheid van de buren. Deze buren bevreemdde het na- melük, dat het bü de familie H zo stil was. Zy gingen op verkenning uit en tot hun grote schrik zagen zy, dat de vrouw van 35 jaar en de twee kinderen van twee en zes jaar in de huiskamer bewus teloos op de grond lagen. De vrouw en de kinderen werden snel naar buiten ge bracht, terwijl de G.G.D. werd gewaar schuwd. Met behulp van een zuurstof apparaat waren de slachtoffers spoedig >veer by kennis gebracht. De kolendamp is vermoedelijk ontstaan door de slechte trek in de schoorsteen en door het feit, dat de kachel geheel was afgesloten terwijl er verse kolen op lagen. IN EUROPA hedenmorgen 7 i Iets meer wind Het K.N-M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen en vooral aanvankelijk op veie plaatsen nevel of mist. Overwegend droog. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Dezelfde of iets lagere temperaturen. lOpgemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zon en maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1