Minister Cals: laging van Achterstand scholenbouw en tekort aan onderwijzers eerst inhalen in 1955 nog geen ver- de leerlingenschaal SLOAN'S liniment* Wijziging der pensioenwetten vroeg weinig debat Toch is het zo Trawlvisserij vangt te weinig verse vis, meent minister AVONTURIERS 2 DONDERDAG 10 DECEMBER 19SJ De Arabieren versloegen de Romeinen WZ (Van onze Parlementsredacteur) IGENS GEBREK aan leerkrachten zal in 1955 nog geen verlaging van het gemiddelde aantal leerlingen per klas by het lager onderwijs kunnen worden bereikt. Gisteren is het Kweekschoolbesluit getekend. De schoolgeldwetten en de nieuwe omroepwet zijn de ministerraad gepasseerd. Het ontwerp-monumentenwet verlaat dezer dagen het departement. De salarissen der hoogleraren worden met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1953 verhoogd en met inbegrip van de bekende vijf procents-verhoging zullen deze op 1 Januari a.s. f 17.000 per jaar bedragen. Ziedaar enige me dedelingen, die minister Cals gisteravond in de Tweede Kamer deed bij de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. De bewindsman erkende, dat er bij het lager onderwijs sprake is van een noodtoestand. Hij herinnerde er echter aan, dat ook vóór de oorlog de leerlin genschaal zeer hoog was. Fel keerde hij zich tegen het demonstratieve congres, dat op 28 November te Utrecht is ge houden en waar het werd voorgesteld, als of de bewindsman als een „onbewogen sfinx" in Den Haag zat. Alsof ik geen familieleden heb, die onderwijs geven aan zeer grote klassen en alsof mijn eigen kinderen niet in dergelijke klassen zitten, zo riep de minister uit. Hij meen de echter, dat men hem en zijn voor gangers niet al te veel verwijten mag maken. Het is moeilijk het tekort aan schoolruimte in te lopen, waar er ook zo'n enorm woningtekort is. terwijl na de oorlog ook in vele andere noden moest worden voorzien. Bovendien is het aantal geborenen per jaar na de oorlog met sprongen omhoog gegaan, hoewel er de laatste jaren weer een niet onbelang rijke teruggang ds. In 1952 is er f óO min uitgegeven voor scholenbouw en in 1953 zal dit f DO min zijn. Voor 1954 zijn er 3900 schoollokalen in nieuwbouw voor voor subsidie in aanmerking kan komen, omdat de school niet aan de wettelijke eisen voldoet: de leraren hebben de ver eiste bevoegdheden niet. Ook was er op gewezen, dat in Rotter dam geregeld 40 klassen naar huis moeten worden gestuurd wegens gebrek aan per soneel. De bewindsman verklaarde hier omtrent, dat, wanneer Rotterdam gebruik had gemaakt van de bevoegdheid, de toe latingsleeftijd te verschuiven, er 36 onder wijzers minder nodig zouden zijn geweest. Salarissen Wat de lerarensalarissen betreft was de bewindsman opnieuw van oordeel, dat niet gesproken kan worden van een trage gang van zaken. Hij voelde weinig voor een vergelijking met ingenieurs van de rijkswaterstaat: er is te groot verschil in vacanties, diensttijden en aard van de werkzaamheden. Ook voelde de be windsman weinig voor rechtsherstel 1947. In dat jaar ging de salarisverbetering voor het nijverheidsonderwijs in op 1 Januari en voor het VHMO op 1 Septem ber. De heer Tilanus opperde de moge lijkheid dat dit verschil te wijten wa; ambtelijke vergissing, De regering moet maatregelen nemen i Aan het departement zullen vijf chefs voor hert opvoeren van het aantal onder- van afdelingen worden benoemd t< wijzers. De besprekingen met minister Staf over uitstel of vrijstelling van mili taire dienst voor onderwijzers worden voortgezet. De minister hoopte op een rog groter verruiming dan reeds is aan gekondigd. Ook zal de bewindsman po gingen voortzetten om te komen tot ver lening van fictieve diensttijd aan hen, die bij het onderwijs willen terugkeren. De verhoging van studietoelagen is op genomen met de minister van Financiën. De afschaffing van de gemeenteclassifi catie kan niet los worden gezien van het algemene probleem en geeft bovendien op het totaal geen enkele onderwijzer meer. Van het doen herleven van een spoedcursus voor bezitters van een diplo ma HBS of Gymnasium verwachtte de bewindsman niet erg veel toeloop. Bo vendien zijn er thans een aantal goede avond-kweekscholen. In dit verband wees de bewindsman er op, dat de Gere formeerde Kweekschool te Krabber.dijke het troetelkind van ds Zandt; (SpP) niet Een man over mannen Mevr. FortanierDe Wit had in de Tweede Kamer haar blijdschap er over uitgesproken, dat er achter de regeringstafel ook een vrouw zat, n.l. de staatssecretaris van on derwijs, mej. dr De Waal. Gisteravond dankte minister Cals voor deze waardering. De vreugde de de bewindsman, wel in de eerste plaats gelden het feit, dat een vrouw deze plaats van staatssecre taris bekleedde, maar hij meende toch de veronderstelling te mogen uitspreken, dat er ook een tikkeltje waardering in lag voo: die de benoeming van hebben bevorderd directeursrangen zullen met arabische cijfers worden aangeduid. De Romei zyn daardoor Arabieren geworden, zij het hoog genummerde Meer vrijheid Vóór de bewindsman aan het woord kwam had nog de heer Stapelkamp (AR) een lans gebroken voor een betere behan deling van het prot. christelijk nijverneids- onderwijs, had magister Stokman (KVP) gepleit voor meer vrijheid t.a.v. leerplan, vakken en examens en zich gekeerd tegen de heer Van Sleen (PvdA) met betrekking tot de beheersvorm van de openbare scho len (die beslist openbaar moeien bhiven en waarbij geen overdracht van over- heidsbevoegdheden aan de ouders mag plaats vinden), had de heer Lucas (KVP) gezegd, dat het resultaat met betrekking tot de lerarensalarissen maar half werk was, had de heer Gortzak (Comm.) de gel den van de oorlogsbegroting willen beste den voor onderwijs, had de heer Peters (KVP) zijn standpunt kenbaar gemaakt met betrekking tot de leerlingenschaal, de scholenbouw en de onderwijzers-op leiding en had de heer Engelbertink (KVP) het zijne gezegd over nijverheids- onderwijs-vraagstukken. Maandagavond ral minister Cals zijn rede voortzetten. Daarna komt de staats secretaris, mej. dr De Waal aan het woord, voor de eerste maal bij een be grotingsbehandeling. Gistermiddag maakte de Tweede Kamer nog een begin met de behandeling van de begroting van Sociale Zaken. Alleen de heer Zegering Hadders (VVD) voerde het woord, waarbij hij met name critiek uit oefende op de werking van de wachtgeld en werkloosheidswet. Hierop komen wij nog nader terug. Vanmiddag werd het Ttiwumattek Bij rheumatiek, licht, spit en spierpijn geeft de genezende 'warmte van SLOAN'S LINIMENT direct verlichting. Deze warmte dringt diep door. In ons gure klimaat moet U SLOAN'S LINIMENT altijd in huis hebben. Van hei erf van School en Kerk Beroepingswerk Kamer accoord bij wijze van voorschot Arbeidscontractanten, wachttijden, cumulatie, invaliditeit en verhoogde maxima (Varronze Parlementsredacteur) DE TWEEDE KAMER heeft zich gistermiddag zonder hoofdelijke stem ming verenigd met het omvangrijke wetsontwerp, dat wijzigingen brengt in een aantal bepalingen van verschillende pensioenwetten. Deze wijzigingen hebben betrekking op de .pensioengerechtigdheid van arbeids contractanten, de wachttijden voor het recht op pensioen, de maxima der pensioenen, de minima, der invaliditeitspensioenen en de cumulatie beperking. mee het totaal aan pensioen en arbeids inkomen deze basis overschrijd»!, wordt de helft niet voor aftrek in aanmerking gebracht. Van de andere helft, die dus aanvankelijk wel voo.r korting in aan merking komt, wordt tel'kenjare 2 pet vrijgegeven, zodat na 25 jaar de cumula tie-beperking tot het verleden behoort. Daarnaast is echter de bepaling gehand haafd, dat generlei cumulatie-beperking wordt opgelegd na het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Voor oorlogsinvaliden het plafond beneden hetwelk geen mindering op het pensioen wordt ■ast gesteld op f 2500. groot belang zonder dat die afdelingen den omgezet in directoraten. De bewinds- vond, dat hij hiermee laat i dcre departementen kennen deze rang al lang. In het oude bezoldigingsbesluit komen vier directeursrangen voor, dit worden aangeduid met romeinse cijfers De andere rangen worden aangeduid me arabische cijfers. Men spreekt in de amb telijke wereld dan ook van Romeinen er Arabieren. In de wijziging van het bezoldigings- debat voortgezet besluit dat binnenkort afkomt, hebben Vanavond beantwoordt echter, aldus de bewindsman, de Ara-j de verleden week gemaakte opmerkingenblijft ongewijzigd, bieren de Romeinen verslagen: ook dei over zijn gas-beleid. Allereerst geven wij samenvatting van de zijnde „nieuwigheden". ARBEIDSCONTRACTANTEN. Burger lijke arbeidscoritractanten worden onder de werking van de Pensioenwet 1922 ge bracht, wanneer zij een niet-onderbroken diensttijd van 2 jaren hebbën bij een of andere overheidsinstantie. Een onderbre king van -maximaal twee maanden wordt niet als onderbreking gerekend. Bij alge mene maatregel van bestuur kunnen categorieën worden aangewezen, die pas onder de pensioenwet zullen vallen na een diensttijd van 5 jaar. Het ligt in de bedoeling, deze „langere" diensttijd te doen gelden voor personen," voorzover in dienst voor de uitvoering van een bepaald werk,- als leerling of voor waak- en schoonmaakdiensten. De termijn van vijf jaar zal tevens gelden voor vrouwe lijke personen, die belast zijn met een mechanische of administratieve hulptaak. Het verhalen van de nodige inkoopsom men wordt verplicht gesteld. Deze worden verrekend met het spaartegoed van da arbeidscontractanten. WACHTTIJDEN. Bij ontslag op eigen verzoek dan wel bij oneervol ontslag moet men thans 15 dienstjaren hebben, wil men recht hebben op zgn. uitgesteld pensioen, waarvan men op 65-jarige leeftijd kan profiteren. Deze termijn is teruggebracht tot 10 jaar. Bij eervol ontslag, niet op eigen verzoek verleend (bijv. wanneer een ambtenares huwt) móet men thans 10 dienstjaren hebben, wil men recht op uit gesteld pensioen krijgen. Deze wachttijd wordt verkort tot 7 jaar. Onmiddellijk in gaand Invaliditeitspensioen kan men nu pas krijgen na 7 dienstjaren. Deze wacht tijd wordt ingekort tot 5 jaren. De wacht- ister Zijlstra i tijd voor vervroegd ouderdomspensioen HET KAN ONS INDERDAAD soms toeschijnen of de regen in wer kelijke stralen neervalt. Maar dat is slechts schijn. In werkelijkheid zijn het altijd afzonderlijke druppels, die echter met een zo grote snelheid val len, dat het oog ze als een lijn ziet. Nu ia het grappige van regendruppels, dat zij een maximale grootte niet kun nen overschrijden, welk verschijnsel een zekere geruststelling kan geven met het oog op alle mogelijke zomer- vacanties die we nog in het vooruit richt hebben. Laten we echter beginnen met het begin, en opmerken dat op een val lende druppel verschillende krachten inwerken. In de druppel zélf werkt de cohesie, die verhindert dat de vloei stof in afzonderlijke moleculen uit el kaar valt. Maar aan de andere kant is de druppel in zijn val onderhevig aan de wrijving van de lucht. Dit is dus een uitwendige kracht die voort durend tracht kleine stukjes water van de druppel af te trekken wanneer we het zo althans eens mogen uit drukken. Omdat de wrijving van de lucht ge weldig toeneemt naarmate de val snelheid groter wordt, begrijpt een ieder dat een vallende druppel van grote afmetingen het zwaar te ver antwoorden heeft en dat zijn valsnel heid op een gegeven moment zó groot kan worden, dat de cohesiekrachten de watermassa niet meer bij elkaar kunnen houden, zodat de druppel in kleinere deeltjes uiteen valt. De groot ste doorsnede die een druppel kan be reiken, bedraagt ongeveer 0.5 cm. Wordt deze grens overschreden, dan verliezen de druppels de bolvorm en splitsen zich in afzonderlijke, kleinere druppels. Dit is op zichzelf reeds een plezierig ding. Maar er is nog een andere ver rassing die ons vrolijk moet stemmen. Regendruppels kunnen n.l. niet met een onbeperkte snelheid vallen, of in andere woorden, hun valsnelheid is gelimiteerd. Een bom gedraagt zich in dat opzicht veel onvriendelijker. In dien een dergelijk stuk oorlogstuig op een hoogte van 2000 meter wordt los gelaten, treft hij de grond met een snelheid van ongeveer 200 meter per seconde. Zouden regendruppels zich ook op deze wijze gedragen, dan moes ten wij in Nederland voortdurend met stalen helmen op het hoofd lopen, want iedere regenbui zou in dat ge val vergeleken kunnen worden met een waar mitrailleurvuur. Stelt u zich echter gerust: regen druppels kunnen u slechts treffen met een valsnelheid van 8 meter per se conde, want bij die snelheid is de wrijving die de druppel van de lucht ondervindt juist zo groot als de aan trekkingskracht van de aarde. Hij kan dus niet harder vallen, zelfs al zou hij het willen. Gelukkig! Zojuist hadden we het over de co hesie, dus de inwendige krachten in de druppel die er voor zorgen dat de waterdeeltjes bijeen blijven. Deze krachten maken het ook mogelijk zeepbellen te blazen die maandenlang bewaard kunnen blijven. Daarover morgen (Nadruk verboden). Geen bezorgdheid over snelle opbouw van de Duitse trawlervloot INVALIDITEITSPENSIOEN. Het mini' mum invaliditeitspensioen ondergaat eor verbetering. Een invalide, die niet ir staat is voor tenminste 1/3 gedeelte ir zijn levensonderhoud te voorzien, krijgt één tijdelijke aanvulling bestaande uit het versohil tussen zijn ipensioen en pensioen, dat zou zijn verkregen bij diensttijd van 30 jaar.. Zo-dra de leeftijd van 60 jaar wOldit bértfikt komt de aan vulling te vervaillien cul wordt het pen sioen berekend naar éen diensttijd Kort debat Lang heeft de Kamer over dit ingewik kelde wetsontwerp niet gedebatteerd. Het gaat hier immers om incidentele regelin gen, welke getroffen worden in afwach ting van een algehele herziening en ver eenvoudiging van de pensioenwetgeving De Kamer aanvaardde het wetsontwerg dan ook bij wijze van voorschot, zonder zich hiermee ook maar in enig opzicht te binden met betrekking lot de grote her ziening. die door de staatscommissie-V Poelje wordt voorbereid. Er werden wel enige nadere wensen geuit. Zo bepleitten de heren Van der Zanden (KVP). Becr- nink (CH) en Weiter (KNP) een algehele afschaffing van de cumulatieregeling. De; heer Reuter (comm) wilde het pensioen gerechtigd worden van de arbeidscon-j tractanten facultatief stéllen, waar mi nister Beel echter niets van wilde weten. Ook enkele eigenlijk buiten dit wets-l ontwerp liggende vraagstukken werden Ned. Herv, Kerk Aangenomen: naa Bergharen M. J. Pool te St. Maarten (toez,). Geref. Kerken Beroepen: te Amsterdam-W. (vac. F. Guillaume) Dr P. H. v. Meyenfeldrt te Amersfoort; Bedankt: voor Nieuw-Loosdrecht O. van Noort te Nieuwerdijk (N.Br.). Oud Geref. gemeenten Tweetal: te St Philipsland M. A. Mieras te Krimpen a.d. IJssel en E. du March ie van Voorthuysen te Leersum. Waarschuwing van Am. Presb. kerken De Nationale Raad van de Presbyte- aanse Kerk in de Ver. Staten heeft eer ernstige waarschuwing gepubliceerd in o a. wordt gezegd: „Ei gebeuren dingen in ons nationale leven en internationale sfeer, die ons met diepe zorg moeten vervullen". Hoewel voort durende waakzaamheid tegenover he nunisme geboden is, waarschuwt de raad, dat er „begunstigd door een atmos- van intense onrust en achterdocht sluwe krachtige aanval wordt ge daan op de fundamentele rechten van d< i Sommige onderzoeken van he Congres leken duidelijk op inquisities. een bedreiging beginnen te vormer de vrijheid van denken in dit land Het heiligdom van het geweten het persoonlijke oordeel, waar God alleen het recht heeft om binnen te treden, wordt overschreden". De raad vraagt, dat alle Presbyterianen aandacht zullen ge ven aan drie fundamentele beginselen: 1. De Christelijke Kerk heeft een profe tische taak te vervullen in iedere i schappij en in iedere tijd; 2 De majes- t van de waarheid moet te allen tijd» tot elke prijs worden bewaard; 3. Gods ïvereine heerschappij is het leidende element in de geschiedenis. Receptie prof. dr G. Révesz (75 jaar en 50 jaar doctor) Aan prof. dr G. Révesz, emeritus-hoog leraar in de psychologie aan de gemeente universiteit van Amsterdam, die gister zowel 75 jaar oud als 50 jaar doctor geworden, is door oud-leerlingen in 1 psychologisch laboratorium te Amster dam een receptie aangebeden, len van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt hem geluk te wensen. Verschil lende korte toespraken werden gehou den. De jubilaris, die in Hongarije gebo ren is en al 33 jaar in ons land woont, dankte voor de hem gebrachte hulde. Ook de Kerk betrokken bij Rotterdam Lichthoven Gedurende de lichtweken, die van avond in Rotterdam beginnen onder het aangesneden. Wij beperken'ons hier tot!motto: -Rotterdam lichthaven", laten de hetgeen de bewindsman hieromtrent heeftlterlten 21ch n'et onbetuigd. Door bemid- gezegd. I deling van de afdeling Rotterdam van de De verhoging ven de pensioenen mei 5 9ecumenisch» Raad Kerken procent in verband ?n de consumptiebeperking zal wordei berekend Zowel over het grondbedrag va het pensioen als over de toeslagen. Voo de pensioenen tot 5050 wordt deze ver hoging .aldus berekend. Voor de hogere pensioenen zal de grondslag worden ver hoogd mèt 5 pet. Binnenkort zal hi er- wetsontwerp worden ingediend. Na negen jaar Kerk van Zevenbergen in oude luister hersteld Onder grote belangstelling is gisteren t Zevenbergen de herstelde Hervormde kerk plechtig in gebruik genomen kerkgebouw dat uit de 14e eeuw dateert, de oorlog zeer zwaar beschadigd, toen de bezetter overging tot het afbre- en van de toren. Thans is het gebouw et uitzondering evenwel van de toren, oude luister hersteld. Vele sprekers voerden het woord o. de directeur van Monumentenzorg, jhr| dr E. O. M. van Nispen tot Sevenaer, ns de Herv. Bouw- en Restauratie- lissie mr G. A. J. Ter Linden. Ds in Heyst, Herv. predikant te Om- sprak namens de Ring Ommen, di de gemeenten Zevenbergen en Willem stad heeft geadopteerd. Namens de kei keraad der Geref. Kerk sprak de hee: n Hinten. Voorts brachten noj vele andere sprekers, onder wie 3 oud predikanten, hun zegewensen aa Hervormde gemeente van Zevenbergen Niemöller niet naar Sowjet-Unie, maar naar Oostzone Ds Martin Niemöller maakt op hel ogenblik een preek- en voordrachtstour- née door de Duitse democratische repu bliek. Als uitgangspunt heeft h(j Erfurt gekozen, waarna o.a. Leipzig, Dresden, Halle, Gotha en Eisenach bezocht zullen worden. De reis zal tot 20 December duren. Ds Niemöller maakt dus geen reis naar de Sowjet-Unie, zoals dezer dagen abusievelijk werd gemeld. In China geen Nederlandse missionarissen meer De apostolisch administrateur van bisdom Yungpingfu in Noord-China, lazarist J. Herrijgers is op terugreis China naar het Lazaristenklooster w Nijmegen. Hij is de laatste Nederlandse missionaris, die China heeft verlaten; de anderen waren reeds eerder verdreven PROMOTIES - 10 Dec Geslaagd doet cx Nb recht de heren H van Vloten. Wageninee en R H Knegtmans. Den Haag. 8 L AMSTERDAM, 9 December. Geslaaa voor het candidaatsexamcn rechten me) J- C. A. Raval (Bussum) en de heer I. K fc Schuilwerve (Amsterdam); voor het candi I daatscxamen Engels mej. H. M. Wijnne a ft de heer C. J. J. S. Humpig (Amsterdam), T"\E SOCIAAL-ECONOMISCHE toestand in de visserij is over het alge- j ^De^reeds verleende itwal-iditeitópcn- meen bevredigend, maar in economisch opzicht moet worden betreurd, |sioenen worden aan deze nieuwe regeling dat de nadruk bij de grote trawlvisserij te veel ligt op de uitoefening van de haringtrawlvisserij en te weinig op de uitoefening van de visserij op j a]J^S\v^wen- en wezen-peiwioenen j verse vis. Dit zegt minister Mansholt in zijn antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. De uitkomsten mogen zonder den genoemd. In sociaal opzicht is de toe stand iri deze sector in de jaren na de bevrijding geleidelijk aan verbeterd. Niet temin vragen verschillende kwesties om een oplossing, o a. de dikwijls minder goede accommodatie aan boord van de oudere vaartuigen, de samenstelling van de voedingslijst benevens het verlangen van vele opvarenden om per reis een loonafrekenirag te mogen ontvangen. De toegezegde nota inzake het visserij beleid heeft de Staten-Generaal nog niet bereikt, omdat het overleg nog gaande is. De minister hoopt evenwel, dat dit over leg zeer binnenkort tot een goed resul taat zal leiden. De minister deelt niet de bezorgdheid over de snelle opbouw van de Duitse trawlervloot. Inderdaad heeft West- Duitsland in de afgelopen jaren een flink aantal grote trawlers gebouwd, doch het is de vraag, of deze schepen economisch verantwoord zijn. De Westduitse regering heeft onlangs bekend gemaakt, dat zij eveneens steun wil verlenen bij vernieuwing en verbete ring van de Westduitse loggervloot. Het is nog niet duidelijk, waaruit deze steun zal bêstaan. Niettemin is de minister van De vraag of de maatregelen, die blij kens de Troonrede in voorbereiding zijn tot verbetering van de zeevisserij, ook hierin zullen bestaan dat weldra weer een nieuwe regeling wordt getroffen met het oog op de maaswijdte, beantwoordt de minister ontkennend. Een advies tot instelhóg van een pro ductieschap voor visserijproducten is nog bij de S.E.R. in voorbereiding. Het is uit gesloten,dat dit productschap nog vóór 15 Februari a.s. tot stand zal kupnen komen. Aan een- tijdelijke verlenging van de werkingsduur van het huidige Bedrijf schap voor Visserijproducten is dan ook niet te ontkomen. Voor de electrovisserjj liggen, in ver- Voor militaire invaliden eindigt jge verhoging der mechanische pensioen i 'wordt direct uitbetaald. De verhoging van de ingewikkelder pensioenen wordt uit betaal d in het eerste kwartaal van 1054. Bij de Pensioenraad wordt op de nodige spoed aangedrongen. De kwestie van de oud-gepensionneer- den achtte minister Beel zeer urgent, waarom de zaak dan ook met spoed wordt bekeken. De regeling, die voor deze ca tegorie uit de bus zal komen zal ook gelden voor de voorlopige gepension- neerden van 1947/'48. ijn op het ogenblik, behala-e aan procen tuele maxima, gebonden aan absolute maxima. Krachtens het wetsontwerp zul len nu die absolute maxima vervallen. De reeds verleende pensioenen., zullen volgens de nieuwe normen odduouw worden berekend. CUMULATIE. Verbetering wordt ge bracht in de beperking van gelijktijdig genot van pensioen en inkomsten uirt of in verband met arbeid of bednjf. Als basis wordt genomen dé laatstelijk geno ten wedde, eventueel aangepast in ver band met later plaats gehad hebbende loonsverhogingen. Van het bedrag. band met de geleidbaarheid van het zee water. de mogelijkheden bij de binnen visserij gunstiger dan bij de zeevisserij. In het komende jaar zullen met een ap paraat dat in ons land -zal worden ge bouwd verdere proefnemingi gedaan. Amerikaanse studiebeurzen voor Nederlandse leerkrachten De Amerikaanse regering heeft voor If" 1^55 weer een aantal studiebeurzen en reistoelagen beschikbaar voor Neder landse leerkrachten bij het l.o., m.o., v.h.o. en nijverheidsonderwijs. Zij wor den in de gelegenheid gesteld in de VS. onderwijsmethoden te bestuderen. Een aparte regeling is er voor leraren Engels. Er zijn bovendien dertien uitwisselings beurzen voor leraren m.o. Zij zullen dan op een school in Amerika een jaar lang gewoon les geven in hun vak. Inlich tingen voor 29 December bij het Neder land-Amerika-Instituut. Museumplein 4. Amsterdam-Zuid. Het lied der aethergolven Sergeant-majoor tot 1 jaar veroordeeld Wegens verduistering van duizenden guldens De krijgsraad te velde West te 's-C venhage heeft de 39-jarige, thans groot verlof zijnde, sergeant-majoor J. S., wonende te Amsterdam gist< middag veroordeeld tot één jaar geva genisstraf (m.a.), waarvan zes maancl en één week voorwaardelijk met e proeftijd van drie jaar, ter zake vi verduistering .van ettelijke duizend guldens. S. werd onmiddellijk in vrühi gesteld, omdat de onvoorwaardelijke J vangenisstraf gelijk was aan het ondeJ gane voorarrest. Op verzoek van de verdediger, majo k K j ,er Ult Hilversum, geschiedde behandeling van de zaak met geslot deuren. was te.n laste gelegd dat hij, i ser^eant-majoor-administrateur van i 3e compagnie A.D.K.L. te Schoonhof soldugelden had verduisterd, die haddei moeten worden uitbetaald aan des trnrs, die met van het hun, voordat naar Indonesië, moesten vertrekken v JjJJJj^ïnschepingsverlof waren teruffj Het juiste bedrag van deze verduish vast te stellen g? ed bleken. De dagvaarding tegen S noemi te ..een gezamenlijk bedrag van meerde: duizenden guldens" meeree. De auditeur-militav had tegen S di w? f®" veroordeling op zijn naai heeft staan, een gevangenisstraf van ÏI,aZJ?v:! waarven drie maanden vooi waardelok met een proeftijd vai jaar geretireerd. VRIJDAG 11 DECEMBER Diversion I. «02 m. NCRV: 7 00 Nieuws Gewhde muziek 7.45 Een woord voor de 8.00 Nieuws 8.15 Grain. 8.30 Tol uw nst 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken 9 30 5r de vrouw 9.40 Concertgebouworkest en st 10 30 Morgendienst 11 00 Omroeporkest solist 11.35 Gram 1230 Land- en tuin- iwmededelingen 12.33 Lichte muziek 12 59 semble 4.35 Strijkkwin latje Weer stond hy stil. Dat was waar ook! „Geloof aan heksen is bijgeloof", heeft vader gezegd. Dus dat praatje over grootmoeder is onzin. Maar toen bedacht hij weer, dat moeder lang zo zeker niet was en hij zelf kende verscheidene Protestanten, die wel degelijk aan heksen en tove naars geloofden. Hoe was dat nu? Weer dacht hij na. En even later had hij zijn conclusie gereed. Laten er zoveel heksen en tove naars zijn als de mensen beweren, grootmoeder was geen heks, dat stond vast. Hij liep mee met de stoet naar het kerkhof, want de Roomse ceremoniën waren hem vreemd, hy was er nieuwsgierig naar. De plechtigheid boeide wel, maar toen een paar druppels wijwater hem in 't gezicht spatten, veegde hij ze gauw weg, want aan bijgeloof wou hij geen deel hebben! Dat geval met vader was heel iets anders. Dat had met bijgeloof niets te maken. Dat geval met vader moest hij weten. Die Roomse knecht van Vogelwald kon hij niet vertrouwen, dus hij zou het moeder vragen. „Moeder, u komt uit Waldeck, niet waar?" „Ja, daar ben ik geboren". „Maar vader is toch hier geboren?" „Zeker. Wat zou dat?" „Waarom ging hij dan naar Waldeck?" Moeder Liese keek ontstemd. „Daar ging hij werk zoeken", zei ze kort. Moeders bitse toon prikkelde Rem. Ik laat me niet afschepen besloot hij. En hij zei er bot over heen: „Ik heb gehoord, dat vader de galg ver diend heeft". De uitwerking vam zijn woorden deed hem schrikken. Moeder stond eensklaps verstijfd. Mid den in haar bewegingen bleef ze staan in de hou ding, die ze toevallig had. Haar ogen werden groot en met knokige vingers kneep ze de aarden scho tel, die ze in handen hield. „Wie zegt dat?" hijgde ze. „De oude Horst van buur Vogelwald". Dit scheen haar tc kalmeren. Ze zette de scho tel neer en vroeg: „Heeft hij je ook verteld, dat je vader in een stormnacht het leven van de Vogel- walds gered heeft, door hen te waarschuwen, toen hun huis in brand stond?" „Nee". „En ook niet, dat we hen allen in huis hebben genomen, tot er een noodwoning was gebouwd?*' „Ook niet". „Dat alles had hij ér wel bij mogen zeggen!" „Er bij mogen zeggen? Het is dus waar, wat hij zei van vader?" UIT HET LAND VA'N PRINS BERNARD door K. JONKHEID „Ik zal het hem vragen". Van dat ogenblik af had Adolf geen rust. Zijn moeder ook niet. De meisjes ouder dan Adolf, hadden nooit iets gevraagd. Zij wisten nog niets. Maar Adolf was een zwerver. Hij zocht het gezelschap van mensen, hij praatte, hij onderzocht, hij wilde de dingen weten. Hij was geen driftkop zoals zijn vader, maar ze vreesde, dat hij een vasthouder zou worden zoals zij zelf. Dat was goed voor een boerenvrouw, die hard werken en de boel bij elkaar houden moest, maar gevaarlijk voor mannen en vooral voor jongens. Als die jongen zijn vader ging uitvragen, wat zou er dan gebeuren? Ze moest hem waarschuwen. „Albrecht", begon ze, toen haar man bij 't vallen van de avond met de schapen thuiskwam „het schijnt dat er iemand is, die met Adolf over die oude geschiedenis heeft gepraat". „Wat is er dan?" Zijn stem klonk toornig. Moeder Liese zweeg een ogenblik. „Waarover hebben ze gepraat?" vroeg Albrecht, zijn toon verbeterend. „Over dat oude geval, waarvoor jij indertijd naar Waldeck bent gevlucht". „Wat heeft hij daar mee te maken?" riep Al brecht, ophieuw zich opwindend. „Niets...Maar ze hebben het hem verteld. Dat kan hij niet helpen", kalmeerde Liese. „Wie heeft het hem verteld?" „Ze hebben niet alles verteld, alleen maar dat er iets gebeurd is. En nu wil hij weten, wat dit is geweest". „Daar heeft hij niets mee nodig. Laat hem liever de handen uit de mouwen steken, inplaats van rond te lopen en allerlei dwaze verhalen te ver zinnen en aan te horen". Moeder Liese kreeg spijt, dat ze over het ver haal begonnen was. Ja. Adolf bedacht soms vreem de dingen. Het kon haar onrustig maken. Hij werd binnenkort vijftien jaar en moest nu toch wijzer wezen. „Ik zal hem wel tevreden stellen", zei ze. „Maar nu weet jij er ook wat van". Haar man plukte een grasspriet en stak die tussen zijn lippen, om zijn ergernis af te leiden. 's Avonds zaten ze bij elkaar. Moeder had ver stelwerk, de oudste dochter liet het spinnewiel snorren en Adolf zat iets te prutsen met een mes en een dikke tak, die hij van een boom had gekapt. Het was een heerlijke zomeravond, de ramen en de deur stonden open, de natuur was rustig, de hemel onbewolkt en toch hing er iets dreigends. Zou er onweer komen? Neen, buiten was alles in rust, de dreiging hing alleen in het lage huisver trek-. Albrecht'.Wam de Bijbel. Het werd schemer, de nachten waren kort genoeg en de kaarsen duur- „We zullen "naar bed gaan". (Wordt vervolgd) krant 8.20 Radio Philh Orkest en solisten 9 50 ..Christelijk caus. 10.10 Promenade-orkest en Avondoverdenking 11.00 Nieuws Nieuws 8.1-8 Gram 0.00 Gymnastiek 9 VPRO: 10.00 „Kin 10.05 Morgenwijd» 10.40 Klei VARAlO^O^VÓor-3 de koor en konerensemble AVRO; 1 20 .Gra 11.00 Rad: JMRP 12,00 Piano en orgel 12~.30 La'nd- bouwmededelingcn 12.33 Sport en prognose 12.48 Gram, 1.00 Nieuws 1.15 Mededelingen 1 20 Metropols Orkest 2.00 Kookpraatje 2.20 2.50 Voordracht 3.10 lusette-orkest VARA; Blokfluitensoi 4.00 Gram. 4.30 Muzikale ca de jeugd 5.40 Lichte muziek Gev. muziek 6.45 „De hav. 3.00 Nier 8.30 ..Bene- jeugd 9.35 5.15 Critieken 6.00 7 30 Gram. 8 00 Gev. lankbeeld 9.30 Gev. leuws 10.16 Causerie 11.00 Pianorecital ■ht 12.00—12.03 Nieuv iziek 5.16 Mr 8.25 Sport 8, Gev. muziek ten 11.20 Cc\ tsoverztcht 1.15 .45 Voor 'de kin- 4.00 Dansmuziek Dale's dagboek 6 45 Klankbeeld rspel 8.00 Nieuws 5 Discussie 10.00 11.15 Actualitei- Voordracht 12.20 1.00 Niei 3.30 Gra Lichte nr 4.30 Concert 5.00 1 iek 6.00 Gram. 6.10 C iaardmuziek 6.30 Voc 5.30 Zang 5.50 Gram. 7.30 Niei s 10.00 tyaden het zier Tclevisieprog 1 Actualitciter egelen intsmunek; 4. Cabaret. 10.55 Nieuws. ding voor Neder- ws; Hoe de week- oneel (op 224 m.). RA; 8.15—9.45 n.m. ichting financiële tri 1954; 3 Amuse- 2 Toe Raadsvergadering te Mhee ging eindelijk door v.n'hrt „Vi" de «nwntmJ is aisfAren i rgSe Pla3tSJe Mh« IS gisteren zonder moeilijkheden pen Tweemaal moest deze vergaderinie' wCn ïïe,et; worden uitgesteld on dat het wettelijk voorgeschreven aant lee leden met was verschenen. Gisterochten eri waren er echter zes van de zeven lede aanwezig. Trouwens, indien het vereis! Wt aantal leden weer niet was opgekome n« zou de vergadering toch zijn gehoude:'ti Volgens de wet is dit namelijk na twef maal uitstel mogelijk. De eerste raadsvergadering kon doorgaan, omdat vier van de zever den. waaronder de beide wethoude*en verstek hadden laten gaan. Er was misverstand gerezen over de toepassii van het reglement van orde. De tweede maal waren drie leden wfer gens werkzaamheden verhinderd een vierde lid ziek. Makelaars smolten twee bonden samen In Amsterdam is gistermiddag opji"», richt de Nederlandse Bond van Mak |jer 'a.ars Onroerende Goederen, zijn opgenomen de Nederlandse Bo: van Makelaars en de Ned. Ver. keiaars en Tussenpersonen. Met de Amsterdamse Makelaarsve eniging heeft de bond een toporgaan f t vormd, de Ned. Makelaarsfederatie, o meer dan 1500 leden telt. In het bestul van de Nederlandse Bond van Makelaa^ hebben zitting de heren A. van Lo voorzitter. F. van der Stijl, secretaris H. L. M. Winkelman, penningmeester. Ontploffingen op schip De explosies, die zich Dinsdag en hebben voorgedaan aan de Nederlandse kustvaarder Jor d Swenden. blijken te zijn ontstaan doo oe dat zich in de kolenlading gassen haddr gevormd, die door de afgedekte luchtk kers geen uitweg hadden. Aangenor wordt, dat de explosies zijn ontstaan het openleggen van het ruim, doord in vonk bij de gassen kwam. Zoals we reeds meldden, werden bij ontploffingen twee matrozen overboo geslingerd en liep de scheepsjong! lichte verwondingen op. Seri. eid - 8ke ber

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2