Idieuurc geitectfe GTouranl Hoogl. kerk voor ondergang behoed Vrijmaking kapitaalverkeer op komst en gezamenlijke handelspolitiek Gemeenschappelijk optreden op inter nationale conferenties Treinen botsen in station van Berlijnse stadsspoorweg Amerikanen spreken zich uit: vóór of tegen Wist U Mensenrechten DONDERDAG 10 DECEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- cn Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; ƒ2.15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijké korting). Vier en dertigste jaargang No 9912 Db-eetie: P. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Hed.: H. W. J. ENSER1NK CHtilSTELllK-NATlONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stutvastic* ft steven mgn hert ia tógQeaspotl" BENELUXBELANGRIJKE ACCOORDEN TVTA AFLOOP van de conferentie van het ministerscomité der Benelux te Brussel, heeft de secretaris-generaal der douane-unie, de heer jaspar, gisteren verklaard, dat in geen jaren een Beneluxconferentie zo vruchtbaar is geweest en zulke goede resultaten heeft afgeworpen als deze. Als eerste resultaat noemde hij, dat er een beslissende stap is gedaan op de weg naar de vrijmaking der transfer van kapitalen. De ministers hebben de commissie voor geldproblemen opgedragen voor de volgende conferentie van 28 Januari a.s. te Brussel een rapport op te stellen en daarin practische voorstellen te doen om tot een gemeen schappelijke vrijmaking te komen. Als tweede resultaat noemde hij. dat de ministers het protocol hebben gete- 1954 [kend, hetwelk een gemeenschappelijke politiek op het domein van de buiten landse handel en betalingen inhoudt, als- ('mede een gemeenschappelijke vertegen- jordiging op internationale -conferen- I ties. Omdat dit accoord reeds getekend kan het. indien noodzakelijk, onmid- I dellijk ter eoedkeuring azn de oarlemen- I jen der drie landen worden voorgelegd. De deskundigen zijn belast met de uit- I werking der toepassing van deze overeen- I komst. Met deze gemeenschappelijke han- jdelsprilitiek zal men moeten beginnen F uiterlijk twee jaar na de bekrachtiging der conventie door de parlementen. De overeenkomst sluit een aantal producten uit. waarvoor een speciaal regiem be staat, tenzij hiervoor een speciaal accoord tot stand komt (namelijk de landbouw producten). De commissie van deskundigen is be last met de herziening van het bestaan de protocol op de openbare aanbestedin gen. waarna het opnieuw ter sprake zal komen op de conferentie van 28 Jan. a.s. De ministers hebben van gedachten ge wisseld over de eenwording van Europa t de rol die de Benelux daarbij kan |j spelen. Zij waren het er allen over eens. deze eenwording moeilijkheden ff ondervindt, de Benelux als voorbeeld kan J dienen en goede diensten bewijzen. i afloop uitgegeven communiqué verklaart, dat hoewel het accoord over I de gemeenschappelijke handelspolitiek 1 zich niet uitstrekt tot de overzeese rijks- delen, de landen zich het recht voorbe houden in dit accoord bepalingen op te I nemen, die van belang zijn voor rijks- J delen, waarmede zij door politieke, eco- inomische en geldelijke banden zijn I verbonden. De heer Jaspar deelde nog mede. dat de maandelijkse conferenties voortaan steeds te Brussel zullen worden gehouden. De conferentie werd bijgewoond door de ministers J. van de Kieft, prof. dr J. Zijlstra en mr J. M. A. H. Luns. Over de unificatie van de accijnzen is iï)en nog niet tot overeenstemming ge komen. Nederlanders tevreden Van de zijde der Nederlandse delegatie toonde men zich zeer tevreden. De gunstige gang van zaken die in Den Haag was begonnen, is thans op een hoogtepunt gekomen. De moeilijkneden der door Nederlandse concurrentie ge troffen delen van de Belgische nijverheid zijn zelfs niet eens ter sprake gekomen. Het door het Nederlandse bedrijfsleven getoonde begrip heeft een grote ontspan ning gebracht. Besloten is ten aanzien internationale conferenties, bijv beeld die van de algemene overeenkomst handel en tarieven (Gatt) de Kolen- en Staalgemeenschap. ischappeiyk standpunt in te De Belgische minister van Buitenlandse Handel was de eerste, die zich bereid verklaarde reeds tydens de voorbereiding de handelspolitieke overeenkomst enkele proeven te nemen met betrekking tot de afsluiting van handelsovereen komsten met andere landen. Dit betekent grote verandering in de houding der Nader wordt gemeld, dat men spoedig ;n compromis verwacht inzake de vraag i Staatsexamen HBS verlicht Dank zij het initiatief van de vrouwe lijke staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mej. dr A. de Waal, zullen de eisen voor het staats examen HBS-A en B worden verlicht. Met ingang van 1 September j.l. zul len voor het diploma-A vervallen: tuurkunde, scheikunde, plant- en dier kunde en handtekenen. Voor het B-diploma zijn niet meer eist: handelswetenschappen, staathuis houdkunde. staatsinrichting, cosmografie, handtekenen, rechtlijnig tekenen en lichamelijke oefening. Bij het B-examen moet echter wel blijk wórden gegeven van inzicht in wording, taak en betekenis van verschill staatsorganen. Abonnementsprijzen Een per 1 Januari a.s. ingaande zeer belangrijke stijging van vrijwel alle be- drijfsonkosten heeft de algemene verga dering van de vereniging ..De Neder landse Dagblad-pers 1945" genoopt tot het nemen van- het besluit de abonnements prijzen van- de dagbladen met ingang van die datum te verhogen. Van deze vereniging zijn de uitgevi van alle Nederlandse dagbladen lid en t genomen besluit bindt hen allen. Het ge volg is dat ook de abonnementsprijs van de Nieuwe Leidsche na 1 Januari a.s. een kleine verhoging moet ondergaan. De 1; prijs zal dan met drie cent per week worden verhoogd, zodat on-ze abonne mentsprijzen worden-: 50 cent per week, ƒ2.15 per maand en ƒ6.40 per kwartaal Bij deze prijsverhoging, waartoe het dagbladbedrijf - slechts noodgedwongen overgaat, wordt de kostenstijging slechts ten dele ten laste van- de albonné's ge bracht. of het betalingsverkeer via de EBU zal lopen of niet. Als dit tot stand korr.t. kunnen beurstransacties zowel in Am sterdam. Brussel als Luxemburg ge schieden. Ten aanzien van de openbare aanbe stedingen bleek het loonverschil veel minder groot dan in het goederenver keer. zodat men ook hier binnenkort een resultaat verwacht. De Luxemburgse minister Rasquin wil thans van Belgische en Luxemburgse zijde een onderzoek over de vraag in hoeverre het verschil in lonen bij België en Luxemburg kunnen liggen. Regering verkoopt graan op de veiling Monopolieheffingen nodig door verloop roggeprijs Het is inderdaad juist, dat er eén begin is gemaakt mét de verkoop van granen uit de regeringsvoorraden, zo heeft minis ter Mansholt aan de Tweede Kamer mee- •Bedeeld. Op 12 October en 2 November comnlen,aer van radio-Moskou op veüingende^eerite de re„e van Elsinhow„ d.Ver. Natl„ luidt, datEisenhower met een atoom- Spoedig basis-accoord economische unie Interparlementaire rgad weldra aan de orde Do algemene economische en finan ciële tóestand in de Benelux rechtvaar digt naar het oordeel van de Nederland se regering een ernstige poging om in eén niet te verre toekomst te komen tot het slüitën van een -basis-accoord voor de economische unie. In dit ver band zijn de besprekingen over de ge meenschappelijk e handelspolitiek van de Benelux-landen, die in een vergevorderd stadium verkeren, van betekenis. Aldus de ministers Beyen en Luns in -hun ant woord op het' voorlopig versla; Tweede Kamer over de begro: van Buitenlandse Zaken. De ministers hopen spoedig een w ontwerp in te dienen, waarin goedl; ring 'wordt gevraagd voor de instelling van een adviserende interparlementaire raad voor dé Benelux. Krachtens het desbetreffende protocol worden de feringén verplicht, op initiatief var èr parlementen het advies van de raad in te wjnnen, Naar hét oordeel ministers is daartoe het verzoek der kamers van het parlement vol doende. De lage waterstand van de rivieren (zie foto links) is voor meer dan één bedrijfstak een grote strop. Zo ook voor de Oude Zaagmolen aan de Bolwerksweg te Deventer (foto rechts). De molen kan niet meer draaien, doordat er geen water is. De sluis, die anders volop water van de IJssel te verwerken krijgt, staat droog en de pijlschalen doen geen dienst meer. Een trieste keerzijde van de mooi-weer-medaille. Eisenhowers „atoom plan" afgewezen Russen zien er slechts vijandschap in verkopen gedaan. De minister is mening dat door op deze wijze voorraden oor]og hee(t g(.dreigd. Dd „mmenlator op te ruimen, wordt bereikt, d.t de markt Lt0„f ,d da, Amerika geen onl- zo mm mogelijk ral worden ontwricht. f de ,D,ernalionale vïrhoudln- De verkopingen rijn dan ook reker niet weJs, Ef h|er s,echts k mede een aanleiding geweest om over te .„t:_ - het instellen van monopoliehef fingen, zoals door enkele leden ondersteld. Wat de monopolieheffingen betreft merkt de minister op, dat het vooral de prijs-ontwikkeling van het product rogge was welke de maatregelen noodzakelijk maakte. De minimum import-prijzen van 21 gulden voor gerst f 19.50 voor haver en f 20 voor rogge zijn niet afgestemd op de kostprijs der rogge, doch op die van de gerst en de haver. Dat heeft tot gevolg, dat de prijs voor de rogge niet zal wor den opgetrokkentot de kostprijs. De rogge prijs ligt nu dan ook vier gulden tot f 4.50 beneden de kostprijs, waarbij met het vaststellen van de kostprijs rekening is gehouden met een beloning voor de on- dernemersarbeid. Vijf en zeventig passagiers werden gewond West-Duitsland was gisteren gehuld in e^n dichte mist, als gevolg waarvan i-n de Britse sector van Berlijn twee trei nen op elkaar rijn gelopen, üp het ogenblik van de botsing was er slechts 3 meter zicht. Brandweer, politie en hulptroepen be gaven zich onmiddellijk naar dé plaats van het ongèiuk, waarvan de oorzaak nog niet kon worden vastgesteld. Volgens de politie reed een trein, ka mende van Witoleben, met volle vaart in op een stilstaande trein. De machinist van de rijdende trein bevindt zich onder de ernstig gewonden en kon daardooor nog niet worden verhoord. Na de botsing, zo meldt Reuter, was het voor de passagiers buitengewoon moeilijk, uit de overvolle treinen te ko men. doordat de rails onder stroom ston- Oost-Duitse verkeerspolitie zette de Walter Nausch de laan uit? plaats van het ongeluk af; niemand mocht de perrons of de spoorbanen be treden. Twëe uur na de botsing werd het verkeer in beide richtingen hervat. Het bovengrondse spoorwegstelsel in geheel Berlijn valt onder Oost-Berlijnse verantwoordelijkheid, ingevolge de „viér- mogendheden-overeenkomst van 1845." Volgens de laatste berichten van Reu ter zijn bij het ongeluk in totaal 75 per sonen gewond. Zeven hunner moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Het ongeluk is volgens de politie tè wijten aan het weigeren van een automatisch variatie op het oude „plan-Baruch", inhoudende een internationaal stelsel voor controle op de atoomwapens on dit was door de Russen reeds verworpen. Wisjinsky heeft in de V/N. prompt aange drongen op het verbod van de atoombom. De huidige zitting van de Assemblée werd beëindigd. De Franse minister van Buit. Zaken. Bidault. is in Parijs teruggekeerd en Laniel reist vandaag met hetzelfde vliegtuig als waarmee Churchill van Bermuda vertrekt, blijkbaar hersteld, naar huis. (Hef is altijd de leuze der Rus sen geweest het atoomwapen volkomen uit te bannen. Red.) Kon. Familie viert Kerstfeest in Den Haag De Koninklijke familie zal dit jaar het Kerstfeest met het hofpersoneel vieren in de Koninklijke Stallen aan de Hoge- wal te Den Haag. Deze viering zal ge schieden op 23 December a.s. Er zal een Kerstspel worden opgevoerd. Hare Maje steit de Koningin zal het Kerst-evangelie voorlezen en Z.K.H. Prins Bernhard zal een Kersttoespraak houden. Dé samenzang zal worden begeleid door koperblazers van de Koninklijke Militaire Kapel. Aan de Kerstfeestviering zal door ongeveer 350 personen worden deelge- nopen. Zoals bekend is, viert de Koninklijke familie de laatste jaren het Kerstfeest te zamen met het hofpersoneel. De vorige jaren geschiedde de viering in Amster dam, Soestdijk en Apeldoorn. Van de Kerstfeestviering op 23 Decem ber in Den Haag zal over beide Hilver- ?umse zenders van 15.30 tot 16.30 uur een reportage worden uitgezonden. De We reldomroep zal opnamen maken ter uit zending in de Kerstnacht. De actie van McCarthy Afdeling defensie van „General Electric" niet voldoende beveiligd HET WITTE HUIS te Washington heeft bekend gemaakt, dat uit de te legrammen blijkt, dat vele Amerikanen het met Senator McCarthy eens zijn, dat alle hulp aan landen, die met China handel drijven, onmid dellijk moet worden stopgezet. Sinds McCarthy vorige week het Ameri kaanse volk verzocht, zich uit te spreken, zijn op het Witte Huis meer dan 25.000 telegrammen en evenveel brieven ontvangen. s De ^.General Electric" gaf te kennen, dat onmiddellijk ontslagen zullen worden alle personeelsleden, die bekennen, com munist te zijn, spionnen en saboteurs Personeel, dat weigert onder ede te ge tuigen, kan geschorst worden. In een formele beleidsverklaring zegt de „Ge neral Electric", dat liet tegenwoordige regeringsprogram ter beveiliging van de defensie-industrieën. onvoldoende is. Deze maatschappij bezit 131 fabrieken. in totaal 230.000 arbeiders. Veertien fabrieken niet circa 69.000 arbeiders leren defensie-opdraohten uit. McCarthy gaat nog steeds voort met zjjn beschuldigingen te uiten. Hjj ver klaart thans, dat iemand in het leger een rapport der Federale Recherche uit 1951, betrekking hebbende op een radar- geleerde, die werkzaam is op de basis van de legerverbindingsdienst te Fort Monmouth. (New Jersey) had gene geerd. Hü is vastbesloten te ontdekken, wie de verantwoordelijke persoon is. In 1946 waren meer dan 40 documenten Om 't Franse presidentschap Naegelen socialistisch candidaat De Franse socialistische partij heeft Marcel Naegelen benoemd tot candidaat voor het presidentschap van Frankrijk. De 53-jarlgc Naegslen, voormalig gou verneur-generaal van Algerië en thans socialistisch parlementslid, heeft de be noeming aanvaard. Bedell Smith zegt de politiek vaarwel Walter Bedell Smith, Amerikaans on derminister van Buitenlandse Zaken en tijdens de tweede wereldoorlog stafchef vain Eisenhower, is voornemens, binnen zes maanden afscheid te nemen van de politiek. Htf krijgt een functie in de in dustrie. Tweede oogst frambozen in Honselersdijk Door het bijzondere zachte weer in dit najaar heeft de kweker W. F. de Lange te Honselersdijk voor de tweede maal in dit jaar rjjpe frambozen kunnen pluk ken, en dat terwijl de kalender reeds 9 December aangeeft. DAT het verpakkingscentrum voor nemens is in verschillende plaatsen avond bijeenkomsten te houden over het gebruik van golf- en strocarton voor verzenddozen. DAT dit jaar in ons land 10000 ha mais is geteeld, tegen 14.000 in 1952 en 4.000 a 5.000 in de jaren 1943 t/m 1950. DAT de gehele bevolking van A'dam land in April het t.b.c.-per- Nadat verleden week gemeld was, dat de Oostenrijkse voetbalbond het contract met de bondscoach Walter Nausch met twee jaar verlengd had wordt thans be kend gemaakt, dat de bond Nausch ziekteverlof van lange duur wil verlenen, als eerste gemeente Gedurende zijn verlof zal Nausch door '54 zal zijn doorgelicht een medelid van de keuze-commissie centage hier beneden hét landelijk ge worden vertegenwoordigd. Het schijnt wel middelde ligt. vast té staan dat Fruehwirt, de trainer j DAT een ud Van de A'damse raad van Wacker, weer bondstrainer zél wor- voorstelde de wethouderssalarissen van dcn- 11.500 te verhogen tot 15.000 én B. en W. hierop nader zullen terug komen. Het. 444e wapenfeest van de Kon. On- ,r derofficiers Schenmbond zal van 1 tot en! D^T op de eilanden Voorne met 5 Februari 1954 te Maastricht wor-|z«nburS drinkwater met tankauto's den gehouden. lea melkbussen moet worden aangevoeld DAT een groep deskundigen, die in de V.S. de distributie van levensmidde len bestudeerden, in een rapport dc in voering van het zelfbedieningsysteem bepleit en dit rapport verkrijgbaar is bij de vakgroep detailhandel in krui denierswaren in A'dam. DAT het bosbezit in ons land dooor loonronden en fiscale lasten het moei lijk heeft en de particuliere bezitter van overheidswege een tegemoetkoming verwaoht, hetgeen de voorzitter op de alg. vergadering van de Ned. Ver. Boscheigenaren, vandaag naar voren bracht. DAT de inspecteur van denautische dienst van de Kon. Rottèrd. Lloyd. H. J. Bouman. na 43 jaren dienst. Dins dagmorgen om half elf aan boord van de Willem Ruys ÜL.loydkade) afscheid néémt DAT de scheepvaart op het IJssel- méér sinds gisteravond 7 uur tamelijk veel hinder ondervindt van mist (zich; 40400 m). Arnhem DAT de burgemeester van Leeuwar den gisteren aan het pand Kelders 8 een bronzen gedenkplaat onthulde ter nage dachtenis aan de dichter Jan J. Starter, die van 1614-1619 aldaar een toevlucht vond. DAT he\ Hamburger vrachtschip Bel- latrix (4075 brt.) bü De Schelde te Vlis- singen in reparatie is genomen nadat het bjj Zeebrugge op eer wrak was lek ge stoten. DAT een IJmuider-Helderse combi natie contact ppnam met ir W. v. Wienen uit Bussum óm alsnog te proberen het wrak te bergen van de op de Haaks- gronden gestrande Belgisch kotter O 265 Victor Roger. DAT het Noordzcekenaal begin '54 geheel door natriumlampen verlicht zal worden en ook de radarinstallatre dan voltooid zal zfjn. DAT de A'damse raad B. en W. ver zocht er bü de regering op aan te drin gen in het vervolg bi« het vaststellen van hef percentage der rijksinkomsten in het ^gemeentefonds de gemeenten te horen. door agenten van de inlichtingendienst bü de geleerde thuis aangetroffen. Deze geleerde blijkt nu Coleman te heten en beweert, dat hü geen commu nistische sympathieën heeft. Wel ver telde hy de verslaggevers, dat hü in 1946 voor tien dagen geschorst was, zulks met verlies van salaris, omdat hü ge heime documenten mee naar huis had genomen. Ofschoon hü gestraft was, wegens „onvoorzichtigheid", had zün chef hem toch geprezen vanwege zün grote plichtsbetrachting. Ned. regering Niet te sceptisch over gesprek Grote Vier De Nederlandse regering beschouwt een bespreking van de vier grote mo gendheden alleen dan als gunstig voor de wereldvrede, indien deze bespreking geen stuiting of vertraging meebrengt van het Westerse eenwordingsproces en van de Atlantische samenwerking. Uit de opeenvolgende antwoorden van de Sowjet-Unie moest echter telkens op nieuw wórden opgemaakt, dat Moskou juist het loslaten van de Europese een wording en hét opgeven van strategische punten der Atlantische strijdorganisaties als een eerste eis stelde. Dit zeggen de ministers Beyen en Luns in hun memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Het zou gevaarlijk zün. aan de Russi sche aanvaarding van een viermogend- hedenconferentie te hoopvolle verwach tingen te verbinden. Maar het zou ook te ver gaan. achter de bereidwilligheid van Moskou slechts duistere motieven te zoeken, die de mogelykheid van een uit eindelijke ontspanning door vreedzaam overleg bij voorbaat zouden uitsluiten, aldus de ministers Beyen en Luns HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 Londen A'dam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn \taJ windstil zzo zw windstil windstil windstil winds! il windstil o windstil windstil windstil Ml". Mistig Het KNMI. te De Bilt verwacht tot morgenavond: 1 spreide opklaringen cn op vele plaatsen mist. Overwe gend droog. Weinig verande ring in temperatuur. Aanvankelük zwak ke veranderlijke wind. later zwakke tot matige wind uit ZuideUjke richtingen. Opgemaakt hedenmorgen 10 uur. Vrijdag: Zon van 8.38 tot 16.29 uur: Maan - van 11.56 -tot 22.16 uur: Op 13 December E.K. "I AND A AG vyf jaar geleden, op 10 December 1948. aanvaardde de Al gemene Vergadering der Verenigde Na ties de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Voor het eerst in de geschiedenis werden toen deze rechten vastgelegd in een document, dat geacht wordt de instemming van de gehele we reld te hebben. Gelijke rechten voor alle mensen, ge lijkheid van de rassen, de sexen. de godsdiensten, vrijheid van meningsuiting, recht op een eerlü'k proces, recht op be- wegingsvryheid, recht op eigendom, recht van vergadering en vereniging enz. enz. Zo kort na de ervaringen van de tweede wereldoorlog, leek de tijd rijp om vast te stellen, welke onvervreemdbare rech ten en vrijheden de mens bezat, waar ter wereld hü zich ook bevond. Iedereen vond het een prachtig ideaal. "PJE commissie van de Verenigde Naties, die, onder voorzitterschap van me- aw Roosevelt, zich met het ontwerp bezig hield, deed voortreffelyk werk. Men slaagde er echter niet in de staten te be wegen zich by verdrag te verbinden de regels van dit ontwerp na te leven en na te doen leven. Alle staten juichten de ontworpen mensenrechten van harte toemaar de practische toepassing was toch nog iets anders. In de Westerse democratische landen waren deze mensenrechten reeds lang gemeengoed geworden. In de com munistische landen en in de vele landen waar men geen democratisch staatsbestel heeft, zou toepassing echter grote moei- lükheden veroorzaken of vaak zelfs on mogelijk blyken. Daarom bracht men de mensenrechten niet onder in een verdrag, waaraan de staten rechtens gebonden zouden zijn, maar in een verklaring. Men sprak de wens uit „hoe het eigenlyk in de wereld zou moeten zün". En hiermee kon ieder een zich wel verenigen. /"ONMIDDELLIJKE practische resultaten heeft de Verklaring van de Rechten van de Mens dan ook niet gehad. De daar in vervatte rechten zijn geen pasvorm, die zich overal zonder meer laat gebruiken. Het rassenvraagstuk byv. is in vele werelddelen nog een brandende kwestie, maar in Amerika heeft het een ander karakter dan in Zuid-Afrika. Het is lang niet overal een „Herren- volk"-mentaliteit, die zich tegen de ge lijkstelling van de rassen verzet. Een slag in de lucht mag men dé Universele Verklaring van de Rechten van de Mens echter niet noemen. Door de verspreiding van deze verklaring over de gehele wereld, een verspreiding, waar vooral de Unesco zich mee belast, doet men een appèl op het wereldgeweten. Het is een erecode, welke de regeringen, organisaties en individuele personen wel iswaar niet verplicht zyn na te komen, maar die hun toch steeds voor ogen houdt hoe het eigenlijk hoort. Het schudt de publieke opinie wak ker. het brengt de mensen overal ter wereld tot nadenken over de houding, die zij ten opzichte van hun medemens moeten aannemen. Deze indirecte invloed moet men niet onderschatten. Op da lange duur zullen deze ideeën ongetwij feld in de practük doorwerken. TTEBBEN wy geen bezwaren tegen deze -1-1- verklaring van de Rechten van de Mens? Ongetwüfeld. Wie over de rechten van de mens spreekt, moet ook over de rechten van God spreken. Vele van de mensen-rechten zyn eigenlük plichten jegens God. De rechten die de ene mens jegens de andere heeft is de plicht jegens God, zijn naaste lief te hebben als zichzelf. De Nederl. delegatie, gesteund door België en verschillende Zuidamerikaanse staten, heeft er op aangedrongen dat in de verklaring tot uitdrukking te brengen. Ook het Internationaal Christelijk Vak verbond liet by de opstelling der Ver klaring weten, dat naar zyn mening de Goddelyke oorsprong der mensenrechten diende te worden vermeld. Het bleek echter onmogelijk, tot een voor allen te aanvaarden formulering te komen. De afhankelykheid van de mens van zijn Schepper wordt in de Verklaring niet genoemd. DH is te betreuren. "TOE verklaring heeft daarom echter voor ons nog niet alle waarde verloren AI heeft men dan ook de mensenrechten losgesneden van hun wortel, met de in houd van deze rechten als zodanig kan een Christen in het algemeen instemmen. Mevrouw Roosevelt heeft in dit ver band eens gewezen op de gelijkenis van de 2 zonen, die vermeld is in Matthëus 21 28-32. Al wordt God niet in de Ver klaring erkend als de Almachtige, die het gehele mensenleven beheerst, 'och heeft men in de artikelen Zün geboden tot uitdrukking gebracht. In zoverre Kun nen wij met de Verklaring van de Rech ten van de Mens

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1