Jeugdbond voor natuurstudie houdt congres in Leiden Chr. handelsreizigers hadden ware vak-avond Geref. Bond Leiden herdacht 40-jarig bestaan De Sleutelspelers kwamen weer goed voor de dag Leeszaal Reuvens kwam in '53 12.000 tekort Uitbreiding Stadstimmerwerf vanmorgen geopend KEUWE leidsche courant woensdag 9 december 1953 Van 2731 December ,v Tussen Kerstmis en Nieuwjaar zal in De Burcht het congres worden ge- le'd, houden van de Ned. jeugdbond voor natuurstudie. Oorspronkelijk was an I Arnhem als congresplaats uitgekozen, maar de medewerking van het Arn- "£!il hems gemeentebestuur was zo gering, dat men op korte termijn een nieuwe plaats moest vinden, en ook gevonden heeft, vo Uit alle delen van het land, en ver- .f noedelijk ook uit België, zullen afgevaar digden van de zestig afdelingen van de iond naar de sleutelstad komen. Excur- j sies in de omgeving staan op het pro- iramma. De N. J. N., zoals de bond in j de wandeling wordt genoemd, is toegan kelijk voor jongeren van alle gezindten tussen 14 en 23 jaar. Al de leden-jongeren Morgen adventsappèl in Marekerk Morgenavond 8 uur houdt de contact- ommissie voor evangelisatiewerk te rfiden in de Marekerk een samenkomst voorbereiding op het Kerstfeest prekers zijn ds C. v. d. Weele, Chr. Geref. redikant, H. Schouten Jr. voorganger aptisten Gemeente, dr H. J. Westerink. ÏL&SSrE De heel L- 1Poolt besprak hun positie en taken eafcen het Mar.nath.koor o»der_ leiding Tot en met s(ond de vergade,;„& die de afdeling Leiden van de Ned. ver. eniging van Chr. handelsreizigers en -agenten gisteravond in het Geref. jeugdhuis hield, in het teken van het vak. Dit was vooral te danken aan de heer L. J. Poort te Leiden, die het onderwerp „Handelsreizigers en het betalingsverkeer" behandelde. Na een uitgebreide bestuursverkiezing, werd de heer D. van 't Zelfde niet herkozen. De heer Poort ging allereerst de oud heid van het vak der handelsreizigers na noemde in dit verband Abrahams GEMEENTE LEIDEN Officiële publication HAVENGELD 1954 Burgemeester en Wethouders vani Lel- den brengen ter kennis van belangheb benden, dat de mogelijkheid bestaat om het jaar 1954 verschuldigde ïavengeld bij wijze van abonnement te voldoen. Het kantoor van de Markt- en Havend ienst (Waaggebouw) is daartoe elke iatu verkdag, behalve Zaterdagnamiddag, ge- V opend van 10-12 uur en van 1430-16 30 Sch uur. Overgelegd moeten worden geldige ,ej meetbrieven. ik; Houders van abonnementen voor jaar 1953, die vóór 15 Januari 1954 niet msi van de bovenvermelde gelegenheid ge- >ruik hebben gemaakt, zullen het „reistarief" verschuldigd zijn, tenzij bij het binnenvaren alsnog het abonnement 1954 aan een der havenkantoren wordt betaald. It lii est: hebben grote interesse voor het leven de natuur en nemen dan ook geregeld deel aan excursies en districts- en zoi kampen. Het congres duurt vier dagen, en wel van 27 tot en met 30 December. De Kon. natuurhistorische vereniging wordt wel eens beschouwd als de voort zetting van de N. J. N.. en ongetwijfeld schuilt in deze opvatting een grote kern van waarheid. Tegen het eind van jaar wordt Leiden dus toch nog het i delpunt van jong leven. Dat is wel mooie afsluiting van 1953. Bij nieuwe huizen horen nieu we winkels. En is dat aantal huizen grootdan wordt er een winkelgalerij gebouwd, dat wil zeggen een aantal winkels bij elkaar. Voor de bewoners van een nieuwe wijk is zo'n galerij wel gemakkelijk, want ze be hoeven dan niet van straatnaar straat te lopen. Vanmiddag is in het nieuwe gedeelte van het 'daagwegkwartier een winkel centrum geopend, en wel aan de Willem-Kloo slaan Groot was de belangstelling hiervoor. De eigenaars hebben het ge voel, dat ze hier opnieuw be ginnen. Moge hun vbstiging tot succes leiden. Morgen hopen wij op de officiële opening van het centrum terug te komen. Foto N. van der Horst Agenda voor Leiden Woensdag Schouwburg, 8 u.: K. en O.-voorstel- ling „De getemde feeks" van Shakes peare door Het R'dams Toneel. Stadsgehoorzaal, 8 u.: Maatschappij Dor Toonkunst pianoconcert J. M. Darré. Steenschuur 21, 7.308.30 u.: zitting prijzencommissie. Donderdag Marekerk. 8 u: Adventsappèl van de contactcommissie voor evangelisatiewerk; onderwerpen „Jezus is gekomen" en „Advent"; zang van Maranathakoor. Stadsgehoorzaal. 8 u.: Residentie-Orkest o-l.v. Willem van Otterloo, soliste Adrien- ne de Smet, viool. Sohouwburg, 8 u.: K. en O.-voorstel- ling „De getemde feeks" van Shakespeare door het R'dams Toneel. Snouck-Hurgronjehuis, 8 u.: alg. gadering statenkring Leiden der C.H.U.; spr.; S. H. van Eybergen te Katwijk over „De taak der provincie t. de geestelijke volksgezondheid". Gulden Vlies, 8 u.: Expogé afd. Leiden; lezing door mevr. O. Ch. D. Iden-burg Siegenbeek van Heukelom over haar door Egypte Casino. 7 en 9.15 uur: De Krantenman (Chr. Filmactie). Zomerzorg, 8 u.: Kynologenvereniging Rijnland, kienavond. Vrijdag Collegezaal anatomisch laboratori Wassenaarseweg, 8 uur: K. en O.-cyclus „Aspecten der moderne geneeskunde", mevrouw dr C. C. Kok-van Alphen hoornvliestransplantatie. Schouwburg, 8 uur: K. en O. (groene- kaarthouders), Haagse Comedie met „Een feestelijke dag" van Andrew Rosenthal. Kleine Burcht, 8 uur: Vereniging van Suikerzieken, dokter P. S. Blom over: .Waarom dieet?" Rehoboth, 8 uur: C. H. Jongerengroep. A. F. Zeelen over: „Openbare of Chris telijke school". Antonius-clubhuis, 8 uur: R. A. O. Koksschool, Kerstspel „Als de sterre stille staat" van Felix Timmermans door Haags Toneel. Schuttershof, 8 uur: Leidse smalfilmliga hervertoning van „Fatale Druppels". Lakenhal, 8 uur: Oud-Leiden, J. G. N. Renaud over de opgravingen in 1952 en 1953 naar de overblijfselen van kasteel Ter Does in Leiderdorp. Pieterskerk, 7.157.45 uur: Avondgebed. Oegstgeest, Oud-Poelgeest, 8 uur: Beweging van Europese Federalisten, mr A. W. Kist over: „Welke geesteshouding voor de eenwording van Europa nodig:" Tentoonstellingen Galgewater, tegenover Rotogravure: Contactgroep Opvoering Productiviteit, „alle hens aan dek" (t.m. 11 December). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552. en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. knecht Eliëzer van wie in het boek Genesis wordt verhaald. Ook Michiel Adriaansz. de Ruyter was in feite een handelsreiziger. Vooral na de industriali satie, waardoor het aantal af te zetten producten enorm werd vergroot, nam ook het aantal en de betekenis van de han delsreizigers toe. Uit het Wetboek van Koophandel blijkt, dat de handelsreiziger alleen tot taak heeft overeenkomsten af te sluiten voor zijn patroon. De door hem ontvangen orders hebben rechtsgeldigheid indien deze zijn ondertekend door de afnemer. Uit het betrokken artikel van het wet boek vloeit voort, dat de handelsreiziger in feite niets met de betaling heeft te maken, zodat zijn provisie dus geen ver band kan hebben met de al of niet be taalde orders. Hij is echter wel verplicht de belangen van zijn lastgever beste weten te behartigen. Volgens spr. is het niet nfeer dan bil lijk, dat een reiziger, die incasso voor zijn rekening heeft, hiervoor extra provisie ontvangt. Tenslotte den zijn lastgever hierdoor extra kosten en moeiten uit de. hand genomen. Wat te doen, wanneer men zijn geld niet binnen kan krijgen? Naar de kanton rechter gaan, aldus de heer Poort. Veer tien dagen na het ontvangen dwangbevel veertig procent der be trokkenen laat in die tijd niets van zich horen kan eventueel een veroordeling volgen. De laatste noodsprong faillissement. De heer Poort wees tenslotte op het belang van een collectieve arbeidsov eenkomst, ook voor de handelsreizigers, adviseerde toch ling contract aan Galaconcert Sempie Crescendo Kleur- en klankrijke bijdrage pi* tot Leidse tradities Sempre Crescendo, het Leidse studentenmuziekgezelschap, levert met zijn jaarlijkse galaconcerten een kleurrijke bijdrage tot de vele Leidse tra- 1 dities. De concerten worden onveranderlijk op 8 December gehouden (he- Ms laas ook als die op een Zondag valt!), omdat dit de oprichtingsdatum van geb het orkest is. Gisteravond bereikte het de 123-jarige leeftijd en men vierde die verjaardag op de gebruikelijke wijze. oen het eerst mee- »r. Niet zozeer v vanwege het groot gala, al zijn we ook daaraan in Leiden niet meer zo gewend, n'j Maar het begint al met het programma, dat hem in handen gedrukt wordt. Een .oude Leidse drukkerij heeft de antiekste lettertypen en vulstukken opgezocht om j dat te componeren. De opmerking onder do aan, geflankeerd door twee wijzende han den: „Gedurende de uitvoering der num- lers wordt geen toegang tot de Zaal ver- lend" is volkomen in harmonie met het uiterlijk van dat blaadje. Let wel: dat is linksheid van de drukkerij, maar het bij. Overigens hoeft men niet bang te zijn. at men te laat zal komeh. Als aanvangs- uur is 8 uur aangegeven, op de uitnodi gingen staat 8 uur 15 en de dirigeerstaf Kaat voor de eerste maal omhoog zo tegen half tien. Dat ls dan nog lang niet het i met het programma te beginnen, alleen maar het teken voor het lo Vivat, waarmee de eregasten en het Collegium Supremum worden Ingehaald. Dit jaar werd dit deel van de ceremonie zelfs nog uitgebreid met enkele nieuwe liederen en kreten. Die eregasten zijn er nog al wat: behalve alle academische colleges en stu dentenorganisaties is ook de burgerij ver tegenwoordigd. Zo merkten wij burge- G meester Van Kinschot en zijn echtgenote op vertegenwoordigers van de Maatschap- Pij voor Toonkunst, de Leidsche Kunst- kring Voor Allen en vele andere organi saties, die zich met de muziekbeoefening bezig houden. Wanneer deze in avondtoilet gestoken stoet door de zaal is geschreden en heeft Plaats genomen, komt het concert aa beurt. En men heeft dan al zo veel fleurigs en luisterrijks gezien, dat men een paar nummers slechte muziek graag op da koop toe zou nemen. 1 Maar dat v- 't erg mee. JaapStotijn. die al vele .en voor dit orkest staat, heeft er verdienstelijke dingen mee weten te bereiken. Hij kent de moeilijkheden mogelijkheden van het amateur-orkest door en door en zijn directie is eenvoudig en duidelijk. Daardoor worden ongelukjes bijna altijd vermeden, maar er ontstaat wel een geheel zonder al te veel schake ring. Zo hadden we Wagners Siegfried- Idyll graag wat fijnzinniger gehoord, maar: het was Wagner en geen caricatuur En dat wil al heel wat zeggen. Ook het openingsnummer, de ouverture Iphigénie en Aulide van Gluck. klonk weloverwogen, hoewel soms wat onbe heerst. De bekende Tsjaikowskyvariaties van Arenski kregen wat haar toekwam en een suite uit het oeuvre van Rameau vormde een charmante afsluiting. Voor ons gevoel lag het hoogtepunt van het concert in het pianoconcert in Es (IC. 271) van Mozart. De heer J. C. F. v a n der Ben, leerling van Léon Orthel, had zich met dit werk geen gemakkelijke keu» gemaakt. Het spelen van Mozart op een moderne piano eist van een amateur (en dat is deze student) een ongelofelijke mate van zelfbeheersing, muzikaliteit en stijl gevoel. Dit alles en bovendien de nodige techniek, heeft deze solist volledig weten op te brengen. Zeker, vele finesses die pas een echte concertpractijk een pianist kan bijbrengen, ontbraken in dit spel. Maar dat déze kwaliteit voor een amateur bereikbaar zou zijn, hadden wij nauwe lijks mogelijk geacht. Ondanks de niet volmaakte rol, die het orkest in dit werk speelde, hebben wij zuiver Mozartspel gehoord. Wie vanmorgen, op weg naar zijn werk, nog steeds jongelui in gala ls tegen ge komen, heeft de gasten van Sempre Cres cendo op weg naar huis ontmoet. Want de gezelligheid heeft nog tot goed negen uur vanmorgen geduurd. Ook dat hoort bij de traditie rond Sempre Crescendo, dat intussen weer blijk heeft gegeven een ernstig musicerend gezelschap onder goede leiding te zijn. Ad Int. Haagse Politierechter Onder drankinvloed op de flets Op de Botermarkt te Leiden had een 43-jarige veehouder uit Leiden op een fiets gereden terwijl hij onder drank invloed verkeerde. Het was niet de eer ste maal, dat hij met de justitie in aan raking kwam. De Haagse Politierechter veroordeelde hem conform dc f 40,boete of 20 dagen. Diefstal van kleren uit Valkenburg stond te recht voor de Haagse Politierechter w gens het als geschenk aannemen van washandjes, dekens, 15 slopen, lakens misdrijf afkomstig De verd. had een zwakzinnige zuster in inrichting en zette deze aan tot dief stallen, onder het motto: Anders kom ik nooit weer op bezoek. De verd. vertelde, dat haar zuster zei de goederen te krijgen. „Een hele lin nenkast vol", zei de politierechter. „Het is een van de engste gevallen die ik de laatste tijd heb meegemaakt." De officier van Justitie vond het feit schandelijk en eiste drie maanden ge vangenisstraf. Mr Mout Jr. de raadsman, schetste di financiële moeilijkheden in het gezin var verd.. alsmede de omstandigheden waar onder de feiten waren gepleegd. Hij kwam tot de conclusie dat er geen schuld aanwezig was, want er werden daar wel vaker kleren weggeven. De officier be toogde dat het dan om een enkel stuk zou zijn gegaan en niet om tal van goe deren. Verd. kreeg drie maanden waar van een maand voorwaardelijk. Een kwajongensstreek „Hij wou me pakken en dat ben ik niet gewend", zei een 18-jarige betonwerker uit Leiden, die voor de Haagse Politie rechter verscheen wegens verzet tegen de politie. ,.U hebt de agent de pet van het hoofd geslagen en bent ermee van door gegaan", zei de rechter. De ver dachte ontkende dat het zo was gegaan. De agent was z.i. onheus opgetreden. De officier van Juistitle vond dat de jon gen ter zitting een gunstige indruk maak. n hij vroeg zich af of wat meer tact de agent de gevolgen niet had voor komen. De eis luidde f 20,— boete of 10 dagen en overeenkomstig de eis werd verdachte veroordeeld. schriftelijk arbeidscontract te eisen. Uiteraard volgde een uitgebreide dis- issie over dit ondenverp. waarbij vele kwesties uit de praktijk naar voren w< den gebracht Ook de eertijds beruchte maar wettelijk verboden „Jan met de rode pet", die eertijds ook in Leiden kwitanties voor slechte betalers onder zijn hoede nam, kwam nog ter sprake. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Chr. Padding, P. H. van Rave- stein en M. Vlieland herkozen. In plaats van de heer Van 't Zelfde werd de heer IG. Verboom gekozen. De vergadering stond onder leiding van de heer C. Dekker. Toevlucht voor de zijnen" De Leidse afdeling van de Geref. bond heeft gisteravond haar veertigjarig bestaan herdacht in gebouw Prediker. Hier heeft de voorzitter van het hoofdbestuur van de bond, prof. dr J. Severijn uit Utrecht, gesproken. Hij had zijn rede de titel gegeven „Een toevlucht voor de Zijnen." De bijeen komst werd geopend door de voorzitter van de plaatselijke afdeling, ds M. Ottevanger. In het begin van zijn rede merkte prof. Severijn op, dat het tegelijk wel en niet vreugdevol is te hebben gewerkt voor de verbreiding en de verdediging van de waarheid in de Hervormde Kerk. Eigen lijk had deze arbeid niet langer dan twimti-g jaar mogen duren, waarna de Hervormde Kerk zelf deze arbeid ter hand genomen zou moeten hebben. Eerste doelstelling van de bond was te -komen tot vrijmaking der Kerk. Dit wekt her inneringen op aan en vrees voor de doleantie. Men wilde vrijmaking van de synodale besluiten van 1816. Uit de Keik treden lost de reorganisatie niet op. La-ter werd de naam gewijzigd in Geref. bond.' tot verbreiding en verdediging van de waarheid' in de Nedi. Herv. (Geref.) Kerk. Indien dit werkelijkheid was ge worden zou het een gezegende tijd zijn dooh, naar het schijnt, zijn wij er verder vandaan dan ooit. Het is daarom toe te Fraaie mozaïeken in Apamea Gisteravond hield mejuffrouw V. Ver- hoogen uit Brussel een lezing in het Rijksmuseum van Oudheden over de ruïnes en mozaïeken van Apamea ia Syrië. Het grootste gedeelte van de gegevens over de opgravingen in Syrië, verricht door een Belgische archaeologische ex peditie. die van 1930 tot 1938 op de plaats van de antieke stad Apamea werkte, werd gedurende de oorlog verwoest en daarmede ée mogelijkheid van publica tie. Daarom trachtte in 1947 en 1953 een nieuwe expeditie ter plaatse de verdwe nen dossiers zoveel mogelijk opnieuw samen te stellen. De poging van dit laatste jaar heeft voornamelijk tot doel gehad de bestudering van de plattegrond van de stad, die op verschillende plaat sen aangevuld is. De reconstructie van de hoofdstraat is thans gereed voor pu blicatie. Mozaïeken zijn In Apamea in over vloed gevonden evenals in Antiochië. Drie fraaie mozaïekvloeren uit 392, 468 en 539 na Chr. wHi>n vóór de oorlo? naar de musea in Damascus en Brussel overgebracht maar andere mooie stuk ken liggen nog ter plaatse, te midden van de ruïnes. De kleurenfotografie maakt het mogelijk, de kwaliteit en de rijke af wisseling in nuances van deze mozaïe ken ten volle te genieten, als ook de grootsheid van de bouwkundige kwali teiten van deze stad. Inbraak aan Herenstraat Gisteren werd ingelbrken in een si garenwinkel aan de Herenstraat. Ont vreemd werden sigaren en sigaretten en een bedrag van 450. juichen, dat in Leiden een afdeling e bond bestaat. Komend tot zijn eigenlijke rede. „Een toevlucht voor de Zijnen", verklaarde prof. Severijn, dat het woord burcht vijf maal in de psalmen voorkomt. Het tolkt het leven van Gods volk. Gods volk is altijd met de veiligheid en zekerheid bezig. In Palestina was het evenmin vei lig als bij ons in- de Middeleeuwen. Is dit motto ook niet van -toepassing op -de Geref. bond, zo vroeg spr. zioh af. Christus is de burcht. In- Hem zijn wij, leven wij en bewegen wij ons. Hij bezig een nieuiwe hemel en een nieu- aa-nde te scheppen-, dat is d'e toevlucht. Uit de jaarverslagen van de secretaris, de heer J. Henzen, en van de penning meester, de heer M. v. d. Velde, bleek, dat de Leidse afdeling 75 leden telt. Een bedrag van f 483,51 is afgedragen aa leerstoel- en studiefonds, benevens f 150 van de Paascol-lecte. De vergadering werd bijgewoond door ds C. v. d. Weele met een deputatie de Chr. Geref. kerkeraad. Ds N. Kleer maker, die in het nieuwe verenigingsjaar als voorzitter optreedt, sloot de gadering. Benoeming Chr. onderwijs Met ingang van 1 Maart 1954 is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Ulo, Pasteur straat, de heer A. G. Michon uit Voorburg „Uitstekend, mylord Wanneer de S.L.F.-toneelvereniging De Sleutelspelers een stuk uitkiest het geen nummer dat zo dikwijls gegeven wordt. Ook voor gisteravond had men een goede keus gedaan. „Uitstekend, Mylord.is een stuk van William Douglas Home, en vertaald door Jan Teulings. Het speelt in 1945 in één van de districten tijdens de verkiezingen, waarbij Labour de over winning behaalde op de Conservatieven. De schrijver neemt op z'n Engels een loopje met alles wat aan zo'n verkiezing vast zit en wat daar omheen zich afspeelt. Alles geschiedt ten huize van de graaf van Lister, die als commissaris des Konings, zich niet met politiek mag be moeien, wat hem niet moeilijk valt, om dat z'n belangstelling geheel uit gaat naar de jacht. Z'n zoon-, candidaat voor de Tories wordt verslagen door de heer Clegharn, die lid van het Hogerhuis wordt, wat weer een verkiezing nood zakelijk maakt. Er ontstaan dan allerlei verwikkelingen, zowel op het terrein der politiek als op dat der liefde, maar alles komt toch voor elkaar. Wie had anders durven denken? Onder regie van J. Paddenburg, gaf men van dit stuk een heel goede opvoe ring. waarbij in de eerste plaats het spel van de heer A. van Egmond als graaf Lister genoemd moet worden. Zonder enig effectbejag werd deze rol gespeeld. Hij werd goed terzijde gestaan door mevr. M. E. StaatsJanzen, als zijn vrouw. Ook mevrouw S. CramaLeppers speelde de rol van June Fan-el, het meisje bij wie robbedoeserigheid door moet gaan voor flinkheid, heel goed em overtuigend. Een uitstekende vertolking gaf de heer G. J. M. Goslanga van Beecham, de huisknecht. Toch werd de sfeer dikwijls niet goed getroffen. Men was z/iöh mdet steeds be wust op het landgoed van een oude Engelse familie te zijn. Daar heeft men z'n eigen stijl, die niets te maken, heeft met progressief of 'behoudend, want elke Engelsman is aan traditie gebonden. Daar zit men bjv. Wiet in de ene stoel en legt zijn benen op de leuning van een andere, :e mening grote fout in het tweede tafereel van het eerste bedrijf. Het geheel was echter uitstekend, zo dat deze avond een volledig succes wend) de speelsters en spelers, van wie de eerstgenoemden bloemen kregen aan geboden. Een practische vrouw ■^"E LEVEN IN ons goede Neder land weer in de tijd van ge mak en overvloed. Zelfs in onze stoutste dromen hadden we in de laatste oorlogswinter niet kunnen denken, dat ooit weer de étalages zouden glanzen en lokken in een pracht, zoals dat tegenwoordig het geval is. We behoeven niet meer in de rij te staan en zo langzamerhand schijnt het wel of we zelfs ver geten zijn, hoe we sjouwden en zwoegden om, wat wij met moeite veroverd hadden, naar huis te ERELIDMAATSCHAP VOOR Dr KROON Onder voorzitterschap van mr W. de Clercq werd gisteravond in de leeszaal Reuvens een gecombineerde algemene bestuurs- en ledenvergadering gehouden. Het belangrijkste agendapunt was de vaststelling van de begroting voor 1954, welke in uitvoerige besprekingen werd goedgekeurd op een bedrag van ontvang sten en uitgaven van f 54.655 met een te kort van ruim f 12.000. De besprekingen gingen ook over de financiële uitkomsten over het lopende jaar, die vermoedelijk een tekort van f 11.900 te zien zullen geven en waarop de penningmeester een uitvoerige toe lichting verstrekte. Weliswaar bestaat de hoop, dat de gemeente Leiden dit tekort grotendeels zal dekken door een subsidie ongeveer f 9.000, maar niettemin kost de exploitatie het bestuur veel hoofd brekens. Waar op de uitgaven practisch niet kan worden bezuinigd, behalve wel licht op de post „aanschaffing boeken" maar dat is nu juist het laatste waartoe het bestuur wil overgaan, dient met alle kracht te worden gestreefd n« meerdering der inkomsten. De alom in den lande bepleite verho ging van de rijkssubsidie schijnt daartoe het eerst aangewezen middel, it der zou ook versterking van het ledental een stap in de goede richting betekenen. In een cultuurcentrum als Leidqn, waar een boekerij met ruim 35.000 delen ter beschikking staat, zou dat aantal aanzien lijk hoger kunnen en moeten zyn. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende leden van het da gelijks bestuur, mevrouw F. Ie Grand- Scholte en de heer M. Eek Jr. bij accla- herkozen. In de vacature van se cretaris, ontstaan door het vertrek van de heer L. J. van Weyland moet nog orden voorzien. Aan de heer Van Wey land werd dank gebracht voor de wijze, waarop hij zijn functie heeft waargeno- Tot lid van het algemeen bestuur wer den gekozen: in de vacature ontstaan door het overlijden van dr A. A. Rijnbach, de heer H. van Duijne; De heer Van Rijnbach, die vele diensten aan Reu vens heeft bewezen, werd met enkele ogenblikken stilte herdachtin de vaca tures ontstaan door het bedanken van de heren dr J. E. Kroon en J. H. Ring- rose werden benoemd resp. de heren dr K. Simon Thomas en F. Diemer. Aan de heer Kroon, die deze functie gedurende niet minder dan 37 jaar met grote belangstelling heeft bekleed, zal, zo besloot men met algemene stemmen, het erelidmaatschap worden aangeboden. Voorlichting voor suikerzieken Vrijdagavond 8 uur spreekt in de Kleine Burcht dokter P. S. Blom. internist het Academisch Ziekenhuis, over het derwerp „Waarom dieet 7" Dit is wel het grote punt. waarom het leven van suiker patiënten draait. De lezing wordt toege licht met de vertoning van een kleuren film. De avond is georganiseerd door de Leidse afdeling van de Nederlandse eniging van suikerzieken. 't Hoeft niet bezorgd slepen. Ja, het komt al weer voor, dat de groenteboer opgebeld wordt om „even wat peterselie bij de worteltjes te brengen". Iedere buitenlander staat altijd stom verbaasd, dat bakker, slager, groentenboer, ja wie niet al, bij de huisvrouw alles keurig thuis be zorgen. Maar er zijn nog fikse vrouwen, die er niet tegen op zien om hun pakje zelf te dragen. Toch waren we even verbaasd, toen we daar deze mevrouw op de Moerweg zagen fietsen met niet minder dan een stoel achter op. We kunnen ons zo voorstellen, dat ze bjj haar thuiskomst heel zelfvoldaan ge zegd heeft: „Ziezo, daar is-ie dan!" VOORSCHOTEN Voorlichtingsavond De afdeling Voorschoten van de Chr. bond van overheidspersoneel houdt morgenavond om 8 uur in gebouw Schoolstraat 48 een voorlichtingsavond. De heer B. L. de Jong, hoofdbestuurder, zal onder meer een uiteenzetting geven over de nieuwe loon- en salarispositie van het overheidspersoneel. Vrouwenvereniging Morgenavond om 8 uur vergadert de Geref. vrouwenvereniging. Mevr. Meijer zal een inleiding houden over Opvoed- Kaj Munk De Jonge Kerk vergaderde gisteravond in het gebouw v. Chr. Belangen. Het was dit keer een gezamenlijke vergadering van de vier kringen, die anders afzonder lijk vergaderen. Ds Meyering, die de vergadering leidde, hield een lezing over Kaj Munk, de be kende predikant-dichter-martelaar, toe gelicht met lichtbeelden. De belangstelling was zeer bevredigend. Burgerlijke stand Geboren: René R., z. v. J. G. Jansen en L. Regtersschot, Voorstraat 20; Hendrik V„ z. v. M. A. v. d. Marei en A. Chr. M. Zuurendonk, Parkstraat 10; Clara J. M., d. v. N. A. v. d. Valk en C. van Diest, Badhuisstraat 22; Maria M.. d. v. A. A. v. d. Mijn en D. W. Noordegraaf, Vliet- zicht 49. Inrichting beantwoordt nu aan de eisen Vanmorgen is met een eenvoudige plechtigheid de uitbreiding van de ge meentelijke stadstimmerwerf officieel ge opend. Hierbij waren tegenwoordig de burgemeester, jhr mr Van Kinschot, de gemeente-secretaris, mr Bool, de heer Jongeleen, wethouder van openbare werken, de heer Van Iterson, vertegen woordiger van de commissie voor open bare werken, ir Koch, gemeente-archi tect, de heer Voorbach, chef afdeling onderhoud gebouwen, en de heer Ba- rentsen, chef afdeling bruggen en water werken. Ook waren de werkers van de stadstimmerwerf aanwezig. Ir Boogerd sprak een kort inleidend woord, waarin hij enkele historische bijzonderheden over de werf gaf. Hij herinnerde er aan, dat drie jaar gele den in de dienstcommissie de bespre kingen over uitbreiding begonnen. Wethouder Jongeleen schetste de on voldoende accomodate van voorheen. Hij stelde vast, dat de werkp.'aats van nu geheel beantwoordt aan de eisen, die men aan een gemeentelijKe werk inrichting mag stellen. De leiding van de verbouwing was in handen van de heren Koch en Westra. Na verschei dene personen dank te hebben gebracht stelde wethouder Jongeleen de werf in zijn nieuwe vorm officieel in gebruik. Na het gebruiken yan verversingen bezichtigden allen de uitbreiding. Over deze uitbreiding hebben wij reeds uit voerig geschreven, zodat wij er nu niet nader op behoeven in te gaan. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johanna A., d. v. H. Struik en E. F. A. Sneltjes; Johanna, d. v. J. Coert en A. de Zwijger; Jacobus J„ z. v. J. Beij en J. G. C. de Mair; Herrranus W.. z. v. H. W. van Oosten en M Feijen; Elisabeth I., d. v. J. N. Gaijkema en A. A. Pels; Dirk A., z. v. A. van Duijvenvoorde en H. M. van Berne. OVERLEDEN: W. Bink. man. 77 «aar; W. van Oosten, man. 66 jaar: E. W. van Oosten, huisvr. van Bink. 56 jaar: N. Sonneveld, wed. van Bosselaar, 80 jaar. LEIDERDORP Inleiding in de schilderkunst bij de Touwfabriek H. Bal over werk van zichzelf en anderen Wanneer het waar is, dat een stroef eerste contact vaak het begin is van een langdurige, zeer vriendschappelijke omgang, kunnen zowel het Leids Kunst Centrum als de directie van de Touwfabrieken tevreden zijn over de ontvangst van de eerste kunstschilders binnen de muren van het bedrijf. Zoals wij reeds meldden, heeft het Leids Kunst Centrum de directie Touwfabrieken bereid gevonden in de cantine schilderijen van enkele leden van het centrum op te hangen. Gisteravond hield de Noordwijkse kunstschilder H. Bal. daar vertegenwoordigd door drie stukken, een inleidend praatje over schilderkunst in het algemeen en de exposerende kunstenaars in het bijzonder. Men had wel niet verwacht, dat er van de byna duizend employé's enige hon derden zouden zijn gekomen, maar het zéér kleine groepje, dat achter de met kleurenreproducties bedekte tafels had plaats genomen, was toch wél een teleur stelling. Daarbij was het samengesteld uit personen, die door opleiding, milieu of bijzondere omstandigheden reeds in de kunst geïnteresseerd waren. De mannen en vrouwen, die met hun boterhammetjes voor zich over deze schilderijen hebben gepraat en gelachen, waren er niet. Waarom niet? Was het een soort verle genheid? Of was de tijd wat ongunstig gekozen? Bij alle grapjes immers is tóch al wel gebleken, dat men het tentoonge stelde werk ernstig heeft bekeken. De inleiding van de heer Bal was hel der en in begrijpelijke terminologie ge houden. De heer Bal kon natuurlijk niet vertellen, dat het zo en zo in elkaar zit met de schilderkunst, maar hij kon pro- beren de beweegredenen van de kunste naar te onthullen. Spr. waarschuwde zijn toehoorders voor de rijstebrijberg, waar men zich doorheen moet eten, al vorens in het luilekkerland van de kunst te kunnen geraken. Vervolgens maakte de heer Bal iets duidelijk van wat voor de kunstenaar een standpunt betekent. Hij nam zijn ge hoon mee in een vliegmachine, hoog bo ven een stad, en verklaarde, waarom het in de oorlog voor een piloot niet moeilijk was bommen op zo'n stad te gooien. Was diezelfde man beneden in de gebombar deerde stad geweest, hij zou er wel anders over gedacht hebben. Moet het publiek zich interesseren voor het standpunt van de kunstenaar? Deze vraag beantwoordde de heer Bal met zijn auditorium voor een spiegel te plaatsen. De kunstenaar houdt de men sen de spiegel voor van hun wezen, zoals de glasspiegel de uiterlijke vorm van de mensen weerkaatst. De wereld van de kunstenaar is de wereld van ons allen. De heer Bal verklaarde vervolgens, hoe dit alles bij de schilder intuïtief gaat, zonder omschreven plan. Via de persoon van Chagall en Picasso belandde spr. tenslotte bij het werk van de exposanten. Wat sprekers eigen werk betreft: daar hij zijn inzending niet vol doende representatief oordeelde, had hij nog twee portretten meegebracht, die mede besproken werden. Na de pauze werden vragen beantwoord. Benoeming Aan de Chr. nationale school aan de Hoofdstraat is benoemd tot onderwijzeres mej. G. M. Slager te Zwolle. Uitslag wedstrijd De uitslag van de DES-etalagewedstrtjd is bekend. De hoofdprijs viel ten deel aan de heer W. Jansen. Dit was een radio toestel. De tweede prijs, wollen deken, aan de heer H. Karsten en de derde prijs een bobslee, aan de heer D. M. Kuiven- hoven. Er waren nog tal van. andere prijzen. Ni»uw« LeidschCourant: toonaangevend HILLEGOM Aanbesteding woning bouw Dinsdagmorgen werd in de raadzaal van het gemeentehuis publiek aanbesteed het bouwen van twaalf woningen aan de Prinses-Irenelaan. alsmede vier garages en twee woningen elders. Er waren acht inschrijvers. De uitslag' was als volgt: Fa. Nijman-Rusman. Hillegom f240 540; H. W. C. Sibregts Bloemcndaal f232.500; lm thorn en Zoon Hillegom f220 688; e! Schuit Hillegom f218 500: Fa. Joh. Sey- sener Hillegom f213.650: H. Bakker. Ben- nehoek f205.900; Fa. Langweld Leiden f 204.956; Chr. Overdevest Rijnsatexwouda f201.480. De gunning werd aangehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3