Mieuwe ^cihsrlje (Cburanl Primeur voor de Cefa {Westelijke solidariteit hechter en de hoop op vrede werd vergroot Eisenhower en Churchill welwillend tegenover Franse wensen ft: bij Jagers vonden vrouwenlijk drijfjacht in bos Wist U Twee leemten Goed-Nederlandse plannen fill - DINSDAG 8 DECEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,- per kwartaal; 2,— per maand; 0.47 per week. Vier en dertigste jaargang No 9910 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1IK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .itantoastlcli fj ghebfeoea aiga beri in tegjjeaspoet" Conferentie op Bermuda geëindigd BERMUDA-CONFERENTIE behoort weer tot het verleden. De laatste 1 bijeenkomst heeft ruim drie uur geduurd en het opstellen van het itcommuniqué was een moeilijk probleem. De tekst van de Westelijke i, waarin Rusland wordt uitgenodigd tot een bespreking tussen de mogendheden te Berlijn, en wel reeds in de eerste week van Januari, Bit ook de instemming van de Westduitse bondskanselier dr Adenauer, officiële nota wordt vandaag nog aan Moskou overhandigd. Op die nferentie van Vier zal men zich bezighouden met kwesties betreffende Europese veiligheid, met inbegrip van Duitsland. Gisteren hebben enhower en Churchill ook hun welwillende aandacht gewijd aan het mse verzoek om steun te verlenen aan een plan, om de levensduur het Atlantisch Pact te bepalen op 50 jaar, in plaats van, zoals nu het ral is, 20 jaar. Bidault zal zulks tijdens de bijeenkomst van de Atlan- Raad te Parijs officieel ter sprake brengen. Ook werden op Ber- da, Korea en Indo-China, vrijwel het gehele Verre Oosten, onder de genomen. Laniel was te ziek, om nog verder aan de besprekingen „Grote Drie" deel te nemen. at de gezondheidstoestand van Laniel 6. Indien het gevaar van aggressie volgens Reuter zal de Franse thans minder dreigend lijkt, dan valt op 11 December naar Parijs te- zulks toe te schrijven aan de toenemende keren met het lijntoestel van „Air kracht van de vrije wereld en de vastbe radenheid van haar politiek. Wij blijven vastbesloten onze solidariteit te hand haven. 7. Eensgezind werd de tekst goed gekeurd van ons antwoord aan Moskou. Het is onze hoop, dat door een accoord met Rusland voortgang zal worden ge maakt met de hereniging van Duitsland en het sluiten van «-.en Oostenrijks ver drag. 8. Inzake de toestand in het Verre Oosten, streven wij naar een spoedige bijeenkomst van de politieke conferentie, welke voorzien is in de Koreaanse be standsovereenkomst. Zo ook zullen wfl bevorderen het herstel van normalere toestanden in het Verre Oosten, Zuidoost- Azië, Indo-China. De conferentie op Bermuda, aldus ein digt het communiqué heeft de Westelijke solidariteit hechter gemaakt, de vastbe- die gelegenheid een snlanding op Bermuda zal maken, gens de laatste constatering, leed La- kleine infectiehaard in zijn terlong, die thans langzaam aan het trekken is. De komende conferentie Rusland zal waarschijnlijk gehouden len in het Geallieerde contrölege- i in de Amerikaanse sector van Ber- De Geallieerde Contróle-Raad voor sland is sinds 1943 niet meer bijeen eest, nadat de Russen er uit wegge- Echterde vlaggen der bondgenoten uit de oorlog wapperen steeds voor het gebouw. De meeste op Bermuda vestigen er de lacht op, dat Amerika's president, nhower, na kennis genomen te heb- van de Franse bezwaren, er van af- al te grote pressie uit te oefenen de ratificatie van het Europese leger ite rag Nu de conferentie met de Russen begin Januari plaats vindt, zijn er allerlei mogelijkheden, wijzen er op. dat begin Januari de ;n nog verstrengeld zijn in het JOülras van regeringsmoeilijkheden, om- president der Franse re- iek benoemd moet worden, aldus r. Aan A.P. ontlenen wij betreffen- t gepubliceerde communiqué der i Drie" nog het volgende: i. Er zal worden gestreefd de Oosteuropese 1 op vreedzame wijze van het Rus- juk te bevrijden. 2. Engeland, krijk en Amerika beschouwen de O-organisatie als de basis ener ge- Jschappelijke politiek. Hierbij zijn Europese leger, met deelname van eenheden, van vitaal belang. 3 In afwikkeling van een verenigd Euro- inbegrip van Duitsland, ziet de Drie" de beste weg om groter aart, veiligheid en stabiliteit voor rije volken te bereiken, 4. Een nau- duurzame samenwerking tussen Verenigd Koninkrijk, de Amerikaan roepen en de Europese Defensiege- ischap op het vasteland van Europa, 'orden, gewaarborgd. 5. De huidige eeldheid van Europa kan niet als ge- Ivaardigd of blijvend worden aan- d. (Het feit, dat in het communiqué Bermuda gesproken wordt over se samenwerking" geeft overigens zekerheid, dat Frankrijk het EDG- Irag zal ratificeren. Parijs had immers sagd om vergaande garanties, dat it-Brittannië en de Ver. Staten, krijk niet aan de genade van een bewapend Duitsland zouden laten). Churchill matador bij het slapen Tot grote schrik van de Britse Franse delegaties naar de Bermuda- conferentie, bleek president Eisenhot de goede gewoonte te hebben, vroeg op te Een insider vertelde gisteren, minister Dulles tijdens de eerste zitting der ministers, die vorige week Vrijdag plaats vond, met een effen gezicht het woord vroeg, om enkele „huishoudelijke" mededelingen te doen. „Mijne heren", sprak Dulles, „ik ben gemachtigd hier te verklaren, dat de president gewend is, iedere morgen om zes uur op te staan en dat hij van dal ogenblik af, beschikbaar is voor bespre- Anthony Eden, die kennelijk dacht aar de gewoonte van Winston Churchill, om de halve nacht door te werken en 's mor gens Jekker uit te slapen, antwoordde hierop meesmuilend: „Ik ben niet ge machtigd te verklaren, dat de Britse delegatie op dat uur beschikbaar zal zijn". En Bidault, de Franse minister Buit. Zaken, glimlachte charmant vertrouwde zijn collega toe: „De premier en ik slapen altijd goed, maar zó vroeg zijn we toch ook niet bij de hand". De conferentie behoort thans wee: het verleden en het is vrijwel zeker, dat Churchill het gewonnen heeft, want de leiders zijn geen enkele maal voor middag bijeengekomeir. Reuter seinde later: De Franse bassadeur te Moskou, Louis Joxe, heeft vandaag de Russische regering een nota overhandigd, waarin wordt ingestemd met het voorstel to het houden van bijeenkomst van de ministers van Buit. Zaken der „Grote Vier" te Berlijn. Gisteren twaalt jaar geleden ralsfe chartervlucht begonnen kii r KLM 1168 emigranten naar Australië t laatste K.L.M.-chartervliegtui; Australië van dit jaar is gisteren 59 emigranten aan boord vertrok- De Australische ambassadeur, Alfred Stirling, de „chief emigra- officer", de heer J. Cliffe, ittaché, de heer L. E. Baxsdell, deden andverhuizers uitgeleide. De ambas- ur sprak met ieder van hen persoon- an de passagiers is de heer J- uit Sliedrecht, employé van ollandse Aannemingsmaatschappij erdam, die els adviseur zal optreden aggerwerken in West-Australië. t jaar heeft de K.L.M. negentien tervluchten naar Australië gemaakt ln totaal 1168 emigranten. Volgend hoopt men dit aantal nog te Auto's verkocht zonder w nationaliteitsbewijs éénmaal vrijspraak voor een dergelijk feit economische politierechter te Am- lam heeft vandaag twee autohande- i, de 55-j. J. T. v. S. en J. Ph. U., die ht stonden wegens het verhandelen (zoals later bleek gesmokkelde) 'a zoonder nationaliteitsbewijs, nog ijgesproken, naar hij zeide tot vier jaren geleden de [tie in de autohandel nog ietwat on- ilchtelijk was en het moeilijk was te stellen of de ten laste gelegde balance in die tijd met strafbare dingen moest zijn begaan. „Maar", le hij hieraan toe, „een volgende komt u er niet zo gemakkleijk af." officier had respectievelijk twee p iden voorwaardelijk plus 1000 en boete geëist. Niemöller een weekje zlaar de Sowjet-Unie Martin Niemöller, is vergezeld van vrouw, uit W ieSbaden in Hessen ver- ten voor een reis van een week naar prt owjet-Unie. irei i zal aldaar een aantal preken en ,n Jen houden, terwijl mevrouw Nie- er een aantal kerkelijke bijeenkom- voor vrouwen zal toespreken. Het jg paar Niemöller kwam gisteravond te Het was gisteren twaalf jaar geleden, dat de Japanners hun verrader lijke aanval op Pearl Harbor deden, en Koningin Wilhelmina haar be kende radiorede hield, waaraan de 7 December-divisie haar naam ontleent. Ter gelegenheid hiervan werden gisteren bij het nationale monument op de Dam te Amsterdam kransen gelegd namens de Bond Oud-strijders 7 December, het comité 7 December-divisie en verschei dene particulieren. Op de foto: een oud moedertje herdenkt haar zoon. Mevr. Churchill naar Stockholm Lady Churchill zal vandaag, in gezel schap van haar jongste dochter Mary (mevr. Soames) naar Stockholm vliegen, waar zij voor haar man de Nobelprijs voor literatuur in ontvangst zal nemen. Zij heeft een speciale boodschap van Churohill bij zich. Zij wordt Zaterdag weer in Engeland terug verwacht. Bars verdwijnen uit N.S.- restauratierijtuigen Van de bars in de restauratierijtuigen van het nieuwe type doorgangsmaterieel van de Ned. Spoorwegen wordt zodanig gering gebruik gemaakt, dat de N.S. doende is deze bars te verwijderen en daarvoor in de plaats zitplaatsen aan te brengen. Brits schip was zinkend bij Vlissingen Het Engelse stoomschip Seablue zond hedenmorgen om acht minuten over half twaalf een S.O.S.-bericht uit, waarin het ■meedeelde dat het op de rede van Vlis singen in aanvaring was gekomen. De Seablue seinde dat zij zinkende was. De sleepboot Goeree vertrok uit Vlis singen om assistentie te verlenen. Ook de reddingboot President Wierdsma uit Breskens zette koers naar het Engelse schip. Omstreeks 12.22 uur is de zwaar beschadigde Seablue de haven van Vlis singen binnengevaren. In ruim 2 zou zes voet wafer staan. Het schip is in aan varing geweest met het 5.263 b.r.t. me tende Noorse schip Dicto. De Noor was op weg van Antwerpen naar Boulogne en heeft geringe schade aan de voorste ven opgelopen. De Seablue is een kustvaarder van 518 b.r.t. Het schip onderhoudt een ge regelde dienst tussen Londen en Ant- Nieuw Zuidslavisch plan voor Triest Zuid-Slavië heeft thans ook een begin gemaakt met het terugtrekken van zijn troepen van de Italiaanse grens en een aantal nieuwe denkbeelden naar voren gebracht, die een spoedige oplossing van het geschil over Triëst mogelijk kunnen maken. Zuld-Slavië heeft de Britse regering nieuwe voorstellen gezonden met het oog op bijeenroeping van een vijfmogendhe- denconferentie over Triëst. Aldus deelde een woordvoerder van de Zuidslaviscne ambassade in Londen mede. De inhoud van de voorstellen werd niet bekend ge- Mysterie in Lage Vuursche Dood moet al drie maanden geleden zijn ingetreden Tijdens een drijfjacht in de bossen van I dat geen verwondingen waren aange- het landgoed van de heer Crone in de bracht en dat de vrouw van middelbare Lage Vuursche (gemeente Baarn) hebbenleeftijd was. Men vermoedt, dat men hier jachtopzieners en jagers dezer dagen een te doen heeft met het stoffelijk overschot gruwelijke ontdekking gedaan. Een aan-van een 47-jarige vrouw uit Amsterdam, tal konijnen was in een bos gedreven, die geregeld werkte bij 'een oude boer in waar vrijwel nimmer iemand komt. Daarde omgeving van de Lage Vuursche. Zij zag een der jagers plotseling onder de kwam meermalen in hotel Groot Kievits- lage dennen het reeds in verregaande dal aan de weg tussen Hilversum en staat van ontbinding verkerende lijk van Baarn om enkele broodjes of een uitsmij- een vrouw liggen. I ter te bestellen, die zij dan ingepakt mee- Er lagen bij het lijk twee tassen. In éénnam. Het laatste is zij daar ongeveer drie daarvan werd een spoorkaartje aangetrof-maanden geleden gesignaleerd, wat onge- fen. Ook vond men restanten van etens- veer overeenkomt met de tijd, waarop de waren. o.a. een aangeoroken biik soep j dood moet zijn ingetreden, en twee lege melkflessen. Het onderzoek zou hebben uitgewezen. De politie heeft een uitgebreid onder- dat de vrouw niet geheel normaal was. zoek ingesteld naar de mogelijkheid misdrijf op deze verlaten plek, maar gert thans inlichtingen te verstrekken. Sectie op het lijk zou hebben uitgewezen, West-Duitsland Middenstandsexamen'54 op 9 en 10 Juni Van de ruim 20.000 candidaten slaagde vorig jaar 55 pet Voor het Middenstands-examen 1954, dat komend jaar op 9 en 10 Juni schrif-1 ^on^t) en ~de~39-jarige IderiTHanelt. Zijiin beroep zou gaan. „Als eerste burger telijk wordt afgenomen, (mondeling: m zijn sinds Augustus 1952 in hechtenis Het sta ik °P m«n rechten", zo verklaarde de periode van 26 Juli tot 14 Augustus).1 proces zal vermoedelijk drie dagen duren lum t o m. inlichtingen aan de :haft hebben, over de bespre- de Westelijke Spionnageproces in j nage e het geven van geheime inlichtin- i het buitenland. Het zijn: de 40- jarige kunst-historicus Moritz, de 35-ja- rige journalist Wehlen, de 41-jarige ex- I porteur De Lannoy (van Belgische af- Het park rondom het raadhuis De Paauw in Wassenaar zal er het komende voorjaar als een sprookje uitzien. Zoals wij reeds eerder méldden, worden 20.000 tulpen- en 10.000 hyacinthenbollen gepoot, die de gemeente ten geschenke kreeg van de afdeling Wasse naar der Kon. Algemene Ver eniging van Bloembollencul tuur. Gisteren is men begonnei de bollen in de grond te zetten. De reis van koningin Elizabeth Kibbelende burgemeester te Colombo De links-georiënteerde burgemeester van Colombo, T. Rudra, heeft verklaard, dat hü niet aan de verwelkoming van koningin Elizabeth zal deelnemen. Hü zeide: „Tenzü ik, de mij toekomende plaats krijg, in overeenstemming met het gebruik in het Gemenebest". Die plaats, zo deelde hij het ministerie van Binnenlandse Zaken mede, was di rect na de premier. Sir John Kotela-.vala. Maar volgens protocol op Ceylon, komt Rudra op de twaalfde plaats, onder de functionarissen van de gemeente Co lombo. Sir John verklaarde, dat hü niet van plan is, ir. deze regeling verandering te brengen, maar dat Rudra bü de gou verneur-generaal. Lord Soulbury, in be roep kan gaan. Burgemeester Rudra zeide, dat hü niet zich tot uiterlyk 23 Januari 19541 Mori opgeven). In Den Haag o.m. bij de een-Russen trale voor Christelijk Handelsonderwijs, kingen tussen Adenauer De Ruyterstraat 74. Hoge Commissarissen en over de West- Het vorig jaar bedroeg het totaal aan-1 duitse spionnagegroep „Gehlen". tal candidaten 20039. Hiervan deden er Wehlen beweert voor d,e Britse Geheime 5915 examen bij het Instituut voor Mid- Dienst te hebben gewerkt, en slechts on- denstands-ontwikkeling, waarvan er 55 belangrijke berichten aan de Russen te procen slaagde. Bij de R K. Onderwys- J hel>ben doorgegeven. Alle verdachten zijn centrale bedroeg dit percentage even- oud-s.S.-ers. eens 55. bij de Christelijke Onderwijs-1 - tn. Sz.clecl <het °ude Stettin) heeft de centrale 56 procent, aldus lezen wij in het zojuist verschenen jaarverslag over 1952 van het Instituut voor Midden stands-ontwikkeling. Dit instituut zal Poolse krijgsraad twee mannen ter dood veroordeeld, wegens spionnage vooi West-Duitsland. Een derde kreeg levens lang. hy. Koningin Elizabeth en de hertog Edinburgh worden op Ceylon venvacht op 10 April. Zü zouden er tot 21 April blyven. Woensdag (6 December te 11.30 jaarvergadering houden in het gebouw van de Sociaal Economische Raad. Bezui- denhout 60 te 's-Gravenhage. Negen arrestaties in Leeuwarden Jonge dievenbende had rovershol Het is de Leeuwardense gemeentepo litie gelukt, negen leden op te sporen van een jeugdige dievenbende, die gevormd werd door jongens van twaalf tot negen tien jaar. De jongens hebben zich schul dig gemaakt aan een groot aantal ïnbra- i en diefstallen in fabrieken, winkels lokaliteiten. De goederen, die zij sta len, (o.a. jenever, tabak, snoep, porte- ïaies met geld en kledingstukken) sloegen zü op in een hol. De meesten van hen zijn in verzekerde bewarrng gesteld, ildus het Alg. Dgbl. Pakistaanse minister bij de Koningin Abdul Qaiyum Khan, de minister van Industrie, Landbouw en Voedselvoorzie ning van Pakistan, die. zoals gemeld is. op uitnodiging van de Nederlandse rege ring van 9 tot 13 December een bezoek ons land zal brengen wordt Donder dag ontvangen door Koningin Juliana. DAT het tehuis voor Joodse bejaarden Beth Menoechah aan de Plantage Mid dendorplaan in Amsterdam, waar 60 per- inen kunnen worden ondergebracht, na >n restauratie is heropend. DAT de Amsterdammer J. V. wegens ;n poging tot verkopen van een in Centraal Station gevonden spoorkaartje van f 4,is veroordeeld tot 14 dagen en de heler W. van O. 3 dagen kreeg DAT de Spaanse gezant J. Teixidor aan de Utrechtse professoren dr D. van Os, dr J. A. C. van Pinxteren en dr U. G. Bijlsma, de eretekenen van corresponde rend lid van de Real Academia de Far- macia heeft uitgereikt. DAT prof. dr E. Pietsch uit Oostenrük. een deskundige op het gebied van reken machines e.d., vandaag Philips' documen tatiedienst bezocht en deze week ook de PTT ir. Den Haag zal bezoeken. DAT het wederopbouwplan van de ge meente Groningen door minister Witte goedgekeurd, met uitzondering van i „luchtbrug" tussen het oude en het nieu te bouwen gemeentehuis en het afbreken van de Hoofdwacht. DAT A. Osinga te Bolsward is benoemd tot ridder O.-N. DAT de „onlanden" (oevergrond langs de rivieren die waardeloos is geworden door afgravingen t.b.v. de steenindustrie) tussen Nymegen en Ubbergen-Beek in cultuur zullen worden gebracht. DAT de drogist-parfumeriehandel A. van D. te Dordrecht, die zün zaak op de verplichte sluitingsmiddag voor drogisten had opengehouden, omdat hü zijn drogis terij sechts als büzaak zag. in Dordt is ontslagen van rechtsvervolging (Eis: een principiële boete van ƒ6). DAT in de nieuwe tuinstad Slotermeer te Amsterdam-West een straatnaambord met de naam van de tydens de oorlog ge fusilleerde schrijver A. M. de Jong is onthuld. DAT op verscheidene plaatsen in Gooi en Eemland de laatste dagen wilde zwü- nen zün waargenomen. DAT Donderdag het 288-jarlg bestaan van het Korps Mariniers (na het Engelse korps mariniers het oudste ter wereld) wordt herdacht. DAT te Utrecht op 59-j. leeftüd is over leden dr F. M. Penning, hoofanatuurkun- dige van het natuurkundig laboratorium der N.V. Philips Gloeilampenfabriek te Eindhoven. Prins Charles wint twee prijzen Prins Charles, de vyf-jarige Britse troonopvolger, heeft een tweede en eer derde prüs (in totaal 180 gulden) gewon nen met twee Devon-stieren op een grote veetentoonstelling in Londen. De stiei waren afkomstig van zyn landgoed Cornwall Executie-geschil voor Raad Rechtsherstel Duitse boer wil Nederlandse grond weer bewerken (Van een onzer verslaggevers) De Duitse landbouwer Schabrücker en de Limburgse gemeente Bergen, verte genwoordigd door een advocaat, de burgemeester en een wethouder waren gisteren voor de Raad voor het Rechts herstel verschenen. Er diende een execu- tieverschil over de uitspraak van 5 Sept. j.l. waarbij de verkoop van 27 ha land. door het Beheersinstituut aan d? gemeen, te Bergen nietig was verklaard. Dit land was vóór de oorlog van de landbouwer Schabrücker geweest. De Duitse landbouwer had de koop som terugbetaald, maar de gemeente stelde, dat de 7 landbouwers, aan wie zü inmiddels het land in pacht heeft gege ven, nog vyf jaar rëcht op het gebruik hebben. Bovendien wordt een vergoeding van f 37.000 van S. gevraagd voor de verbe tering van 't land. welke door de Heide maatschappij op last van de gemeente met rijkssubsidie is uitgevoerd. De ge machtigde van S bestreed de bewering. DAT het Rotterdams Helicoptersyndi- caat zich bereid heeft verklaard tot sa menwerking met de staatscommissie voor het helicoptervraagstuk. DAT de Zweedse stoomboot Kattegat, die stuurloos op de Atlantische Oceaan ronddreef en door de Ned. sleepboot Zwarte Zee op sleeptouw werd genomen, in Gotenburg is aangekomen. DAT vandaag in Leeuwarden een ten toonstelling is geopend t.g.v. het 50-jartg bestaan van de veldkeuring van land bouwgewassen in Friesland. DAT in Maastricht tegen de 25-jarige winkelier J. J. L. V. uit Heerlen, die door roekeloos autorüden de dood van de 30- jarige mynwerker P. J. Hendriks uit Vaals zou hebben veroorzaakt, twee we ken en intrekking van het rybewijs voor zes maanden is geëist DAT het hoofdgebouw van het nieuwe station te Nijmegen vandaag in gebruik is genomen en in het voorjaar de offi ciële opening volgt. DAT op 12 December in Utrecht de jaarvergadering van de Ned. Ver. van Slechthorenden en ip 19 December de vergadering van de Mü voor Tandheel kunde wordt gehouden en op 10 Decem ber de nieuwe spits van de Jacobitoren wordt overgedragen. dat het land inderdaad verbeterd was. Bovendien heeft de gemeente in het ob ject slechts f 4000 zelf gestoken. Prof. mr P. S. Gerbrandy, voorzitter van de Raad van Rechtsherstel, zal later uitspraak doen. De Duitse landbouwer J. Scha brücker (l.) en de burgemeester van de gemeente Bergen in Noord-Lim burg. de heer A. A. M. van Macken- bergh (r.) verschenen gisteren voor de Raad voor het Rechtsherstel inzake een executie-verschil. Bankbiljetten gestolen eer ze geldig waren Splinternieuwe biljetten van honderd gulden werden aan een Haarlemse win kelier voorgehouden, maar hij vond dat zo vreemd, dat hij ze niet in betaling wilde aannemen. De politie werd er bij gehaald en het slot is. dat te Amsterdam een arbeidster is aangehouden. Ze wordt er van verdacht by de firma Enschedé tien biljetten te hebben gestolen. Ze wor den daar gedrukt. Zij had het geld aan een Haarlemse kennis gegeven om het in te wisselen. De winkelier kreeg arg waan, omdat de b ijetten hem zo onbe kend voorkwamen. Dat klopte .want de serie, waaruit ze ge«'olen waren, moet nog in circulatie worden gebracht. p N DE BROCHURE, welke próf. Romme heeft geschreven over .Katholieke politiek" en waarin hij be oogt „een stuk verantwoording" af te leggen over zeven jaren van parlemen- lir beleid, vallen twee leemten op. De hoogleraar stelt zelf voorop, dat da verantwoording niet volledig zal kunlien zyn. Dat is ook te begrijpen. Hy acht het bovendien de vraag, of er over het gehele terrein reeds voldoende van de ■aarheid zou kunnen worden gepubli ceerd. Geldt dit laatste misschien voor de wel het meest in het oog vallende leemte: da politiek met betrekking tot Indonesië? er dit onderwerp, dat toch de politiek Nederland gedurende lange tijd voor i belangrijk deel beheerst heeft, zwijgt de professor althans in alle talen. leemte. Er is de laatste jaren in de publicaties van Rooms-Ka- tholieke zijde zo het een en ander van doen geweest over het verschynsel van het Humanisme. Het ware niet verwon derlijk geweest, als dit onderwerp reeds daarom in deze brochure enige behande ling had ondervonden. Edoch, dat is niet het geval geweest. Het had in elk geval de hand gelegen, dat ware aange- i waarom dit niet is geschied. Hangt dat zwijgen samen met het feit dat on langs in de Tweede Kamer een spreker uit de K.V.P. zich vriendelijker ten aan- het Humanisme uitliet dan wel placht te geschieden? Betekent het een lichte koerswyziging en wilde de fractie leider van de K.V.P. zich in dit stadium liever niet uitspreken? Wy zijn geneigd tot de mening, dat dit alles er niet achter schuilt. Maar wan- men een brochure schrijft over jaren van parlementair beleid en laat enkele toch wel belangrijke onderwerpen weg, dan beantwoordt men niet alleen vragen, maar men roept weer andere vragen op. "yAN HET DEPARTEMENT van Verkeer en Waterstaat is in het verleden wel gezegd, dat het behoorde tot de „minder belangrijke" ministeries. Daarbij kwam nog, dat de bezetting er- i, wül het een voornamelijk technisch departement heette te zyn, by kabinets formaties nu niet bepaald de grootste moeilijkheden opleverde. Intussen hebben we het laatste jaar wel gelegenheid gehad, op die vermeende mindere belangrijkheid terug te komen. De ramp, welke ons land heeft getroffen, heeft aan de minister en zyn ambtenaren bijzonder hoge e-'sen ges?-'en het stemt tot grote voldoening, dat zij hiertegen bleken opgewassen. Scheen de ramp reeds omvangrijk ge noeg om heel de belangstelling van het departement op te eisen, de werkelijkheid was anders. Want daarnaast is men aller wegen doende een uitgebreid program af te werken van bruggenbouw, wegenaan leg en landaanwinning. utmoedig plan is daar nu bijgekomen. Het betreft de samenvoeging van de eilanden Noord-Beveland, Zuid- Beveland en Walcheren. Inderdaad, het geldt hier nog slechts een onderzoek, •an Verkeer en Water staat ten onzent plegen geen zaak te onderzoeken, waarvoor ze in het geleerde achterhoofd al niet een oplossing hebben. Wat wordt weer een typisch Neder landse aangelegenheid: het winnen van land uit het water. De betekenis van dit plan ligt voor de hand; het zal een 2500 hectare land opleveren en zal de ver bindingen zeer sterk verbeteren, hetgeen de algemene welvaart weer ten goede zal komen. Merkwaardigerwyze werd op dezelfde dag, waarop dit plan wereldkundig werd gemaakt, nog een belangrijke stap gezet op de weg naar goede verbindingen, waarop de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden even goed recht hebben als alle streken in Nederland. Dat betrof namelyk de oprichting (te Middelharnis) van een naamloze vennootschap, die een brugver- binding beoogt tussen Goeree en Over- flakkce en de Hoeksche Waard. Het lykt voortteffelyk initiatief, waarbij tienduizenden inwoners van talrijke ge meenten volop gebaat zullen zyn. Het Is een initiatief, dat binnen redelyke tijd verdient te slagen. België doet grote zaken met Rusland La Metropole meldt, dat België en Rus land vrywel tot overeenstemming zyn gekomen over de uitwisseling van goe deren ter waarde van 450 millioen gulden beide richtingen. HET WEER Weerrapporten van IN EUROPA hedenmorgen 7 uur: Helsinki Oslo Stockholm Parijs Bordeaux Grenoble Genève Wenen ei geh. bew. geh. bew. i5 f' windstil OZO OZO OZO Koude nacht Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met opkla- ■-*—ringen en plaatselyk mist. Overwegend droog. Koude nacht, overigens weinig ver andering in temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid- Oost. Opgemaakt hedenmorgen 10 uur. Zon en maan Woensdag: Zon van 8 36 tot 16.29 uur; maan van 11.11 tot 1922. Op 13 Decern-

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1