Jlicutuc geihsct) (Courant Catena vindt steun Ihurchill met zijn staf gisteren op de Bermuda's gearriveerd Tot grote hilariteit aaide hij op het vliegveld de regimentsgeit Pijnlijk onderhoud tussen Brits minister en onttroond vorst Afschuwelijk ongeluk bij vliegveld Ypenburg Eisenhower keert zich fel tegen McCarthy Wist IJ 1951 .DONDERDAG 3 DECEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Vi«r en dertigste Jaargang No 990B Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINZ CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvastfct) It $!ieMr«eii UflQ hert In tegheaspoti" Morgen begint de conferentie der „Grote Drie" "IHURCHILL is gisteren met Eden en Lord Cherwell op het vliegveld J van Kindley, nabij Hamilton, op Bermuda, gearriveerd. Laniel en idault zijn onderweg. Gisteravond om 10 uur vertrokken zij per vliegtuig it Parijs, Eisenhower vertrekt morgen 2 uur Ned. tijd, naar de Bermuda- ilanden en wordt vergezeld door zijn minister van Buit. Zaken, Foster ulles, en een grote stal van deskundigen, o.w. de presidentiële adviseur oor de psychologische oorlogvoering. Desbetreffende telegrammen melden, even vóór de aankomst van Churchill, eilanden getroffen waren door wolk euken, maar toen de premier en zijn ilg uit de Stratocruiser „Canopus" ipten, scheen de zon weer. ie Britse premier zag er monter uit, werd luide toegejuicht. Nadat hij de ewacht had geïnspecteerd, aaide hij tot not vermaak der menigte op het vlieg- ld, de regimentsgeit. De gouverneur Bermuda, Sir Alexander Hood, hield handen boven het hoofd van de pre- r, om hem tegen de regen te bescher- 9>n, totdat de chauffeur de kap van de to had opgezet. Eden verklaarde tegen- de pers: Sir Winston en ik hopen eloven, dat het werk, dat wij hier HEdoen, niet alleen ons eigen land, 149! Qfl ril Dijkwerkers (250) kregen plaquette Ook minister Algera onderscheiden 250 personen, die zich op bijzon- wijze verdienstelijk hebben ge- akt bij het dijkherstel, is gistermiddag Zierikzee een plaquette uitgereikt na- de gezamenlijke waterschappen op jouwen en Duiveland. De eerste pla- ette werd overhandigd aan de minister Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera. minister zei in zijn dankwoord, dat deze onderscheiding niet zag als een ichenk voor hem persoonlijk, maar de hele waterstaat. Hij legde er SI orts o.a. de nadruk op, dat het Neder- dse volk helaas nog niet geheel is jrdrongen van de moeilijkheden, waar- op Schouwen en Duiveland nog kampen heeft, ie tweede plaquette was voor de com- saris der Koningin in Zeeland, jhr A. C. de Casemtoroot, en de derde voor hoofdingenieur-dirècteur van de Zui- ■erken. de heer J. F. R. van de 11. Daarna kwamen aan de beurt prof. ise van het Waterloopkundig Labo- ium in Delft, hoofdingenieur Geers al van andere vertegenwoordigers In de dienst dijkherstel, aannemersbe- 0S jven en arbeiders. De plaquettes wer- i uitgereikt door de heer J. Klompe. 7 irzitter van het waterschap Schouwen. Avonds boden de gezamenlijke om- pverenigingen in de Concertzaal te ikzee een ontspanningsbijeenkomst onder de titel: ..De spanning is ge- iken". Het programma was samenge- Id door Johan Bodegraven. Het ge- ïlte vóór de pauze werd over Hilver- n I uitgezonden. Sisteren twee dodelijke ngelukken in Den Haag iistermiddag om 4 uur werd op het dhoudersplantsoen bij de Stadhouders- ra in Den Haag een bromfietser door autobus uit Haarlem gegrepen. Het ïhtoffer, de 54-jarige W. H W. uit de rtesiusstraat had. naar de Haagse itie mededeelt, geen voorrang nd. Hij liep een schedelbasisfractuur r het ziekenhuis Zuidwal irgebracht en daar gisteravond c De 66-jarige mevrouw C. C. J de Meidoornstraat, die. zoals wij nog :en deel onzer editie van gisteren kon- i melden, op de hoek Valkenboskade- •tesiusstraat in Den Haag op het ttoir door een personenauto werd ge pen, is in het ziekenhuis Zuidwal :rleden. >e dame. die Dinsdag op de Vijverdam Den Haag werd aangereden en ernstig wond werd, is de 72-jarige mevrouv S. T. van de Hart Nibbrigkade. „Evipan" beschuldigd van onrechtmatigheid foor de president van de rechtbank Rotterdam diende gistermorgen in kort en zaak tegen de te Rotterdam «machtige J. de W., die daar onder de van Evipan-vereniging een zaak waarin onder narcose tanden worden getrokken, ter vervanging m in één dag tijtis kunstgebitten rden geplaatst. 'Ir M. P. Bloemsma uit Den Haag, edende namens de Farbenfabriken er A.G. te Leverkusen, die in deze eiseres is, overhandigde een pleit en een uitvoerige documentatie te tonen dat gedaagde schromelijk •ruikt maakt van het woordmerk ipan, dat uitsluitend eiseres is gerech- voeren. In deze pleitnota wordt rarts aangevoerd dat van een werkelijke Iging geen sprake is. Mr Bloemsma j aan op een vonnis, waarbij _het daagde wordt verboden de naam voeren, op straffe van een dwang- ran f 5000 voor elke overtreding, president doet Zaterdag uitspraak. Tot lVz jaar veroordeeld alfbroer met mes in de buik gestoken Wegens zware mishandeling is de 54- fige grondwerker F. A. uit Harkema •einde, die in een café zijn halfbroer ét een mes in de buik had gestoken, iorb. 0r Leeuwerder rechtbank veroor- eld tot anderhalf jaar gevangenisstraf, aform de eis. De rechtbank had onlangs in het be- 'ste café te Drogeham zitting gehou- om zich van de situatieter plaatse op hoogte te stellen. ook de wereldvrede ten goede zal komen." zijn tussenlanding op New Found- land, had Churchill tot de, om het vlieg- verzamelde, mensen gezegd: „Ik heb tien jaar niet gezien en wens U het beste voor de volgende tien jaar." Eisenhower heeft gisteren op zijn pers conferentie verklaard, dat het Russische Dorste] voor een viermogendhedenconfe- :ntie in Berlijn, nauwkeurig zal worden ?studeerd. Ook deelde hij mede, dat Amerika onder de huidige omstandighe- niet zal onderhandelen over de toe lating van communistisch China tot de Ver. Naties. Amerika is bereid* aan de orgestelde conferentie met de Russen deel te nemen, mits het verzekerd kan jn van de goede trouw der Sowjet-Unie. Volgens Reuter zal op Bermuda het Franse probleem in Indo-China een zeer belangrijk punt zijn, alsmede de Britse vraagstukken met betrekking tot Perzië Egypte. De correspondent van A.F.P. seint uit Castle Harbour op Bermuda, dat „Grote Drie" zeer waarschijnlijk nog vóór het einde der bijeenkomst het Wes telijke antwoord op de jongste Russische nota zullen opstellen en aan het Kremlin overhandigen. Eén der overwegingen die tot dit besluit hebben geleid was de wens de volkomen onderlinge overeenstem ming tussen de Westelijke „Grote Drie" te onderstrepert. Band LondenTeheran is inderdaad hersteld Door een besluit van de Perzische regering Radio-Teheran heeft gisteravond be kendgemaakt, dat de Perzische regering besloten heeft, de diplomatieke betrek kingen met Engeland te hervatten. Een desbetreffend voorstel van de gering werd met algemene stemmen door het parlement aangenomen. BLIJDE GEBEURTENIS IN LUXEM BURG AANSTAANDE Te Luxemburg is gisteravond officieel medegedeeld, dat prinses Josephine Char lotte, gemalin van prins Jan, een blijde gebeurtenis verwacht. De bisschop Luxemburg heeft opdracht gegeven, dat in alle kerken van het Groothertogdom openbare gebeden zullen worden gehou den voor een voorspoedige bevalling van de prinses. Tasmaniëvlucht van de K. L. M. in Februari Ter gelegenheid van het feit dat 150 jaar geleden de eerste emigranten voet aan wal op Tasmanië zetten, stelt de KLM zich voor, in samenwerking met de Nederlandse emigratiedienst een vlucht naar Tasmanië te maken met Nederlandse emigranten op 8 Februari a.s. De vlucht zal worden uitgevoerd met een DC-4, die op 16 Februari op het vliegveld Hobart zal aankomen. De zestiende Februari is de dag waarop „People's Day' wordt gevierd. De Nederlandse emigranten die me' deze Tasmaniëvlucht zullen reizen, zullen op 20 Februari de glorieuze intocht Koningin Elizabeth op Tasmanië kunnen meemaken. Na hun onderhoud drukten minister Lyttelton (rechts) en de afgezette koning van Boeganda elkaar de hand. DE KWEST1E-BOEGANDA Ex-koning Moetesa ging op dezelfde universiteit als Lyttelton Britse minister van Koloniën, Lyttelton, heeft gisteren een „vriend schappelijk" gesprek gehad met de af gezette koning van Boeganda, Kabaka Moetesa de Tweede. „Het was voor mij buitengewoon pijnlijk vanwege de waar dige en correcte houding van de kabaka in al deze zaken", aldus de ministe Volgens Lyttelton was het onderhoud des te pijnlijker, doordat de afgezette koning lid is geweest van dezelfde uni versiteit (Cambridge) als waarvan minis ter Lyttelton lid was. Daarbij maakten beide eenmaal deel uit van hetzelfde regiment, de Grenadier Guards. Boven dien is de kabaka een vriend van minis ter Lytteltons zoon. De minister verklaarde, dat hij in deze zaak een duidelijke taak had gehad, die hij, los van persoonlijke motieven, had moeten uitvoeren. Over de inhoud het gesprek met de ex-koning werd niets bekendgemaakt. Intussen heeft het parlement van Boe- De Rus Koesnetsof uit China teruggeroepen Te Moskou is bekend gemaakt, da Wassili Koesnetsof is ontheven van zij functie van ambassadeur in China. Vol gens de bekendmaking behoudt Koe: sof zijn functie van onderminister Buitenlandse Zaken. Hij zal in Peking worden opgevolgd door Pawel Joedin. Di bekendmaking van het officiële Russische persbureau Tass vermeldde geen reden voor de vervanging. DE LAATSTE V.N.-POSTZEGEL VAN DIT JAAR De posterijen van de Ver. Na<ies heb ben aangekondigd, dat de vierde en laat ste V.N -herdenkingspostzegel van jaar zail verschijnen op 10 December de dag. waarop 5 jaar geleden door de Algemene Vengadering van de Ver. Na ties de universele verklaring van de rechten van de mens werd aangenomen. Deze zegel, die dan ook aan de rechten van de mens zal zijn gewijd, wordt uit gegeven in de waarden 3 en 5 dollar cents. Beide waarden zullen een oplage hebben van twee mitlioen exemplaren. ganda besloten, de Britse regering trugzending van kabaka Moetesa de weede te verzoeken. Voorts viel het besluit een delegatie naar Engeland te zenden om het standpunt van de Boe- gandase bevolking uiteen te zetten. Londen begint offensief tegen de „smog" De Britse regering heeft een uitgebreid plan opgesteld ter bestrijding van de be ruchte Londense „smog" (smoke rook vermengd met fog mist die jaar lijks duizenden slachtoffers eist. Het plan omvat o.m. de volgende r regelen: 1. Voor de aanvang van „smog" zullen de menspn via de radio gewaars«diuwd worden; 2. ouden van dagen en zieken krijgen opdracht, zich tijdens de „smog" niet buiten te wagen; 3. Men moet zoveel mogelijk een doek of een speciaal „smog"-masker voor neus en mond binden; 4. Tijdens mist moeten uitsluitend cokes of andere reukloze brandstoffen worden gestookt; 5. Er ten zo min mogelijk auto's rijden e__ Londenaars moeten 's nachts hun kachels laten uitgaan. Vanmorgen om half acht werd voor de ingang van het vliegveld Ypen- burg op de rijksweg Den HaagRotterdam de vrachtauto van de 57- jarige J. B. uit de Deimarstraat in Den Haag aangereden door een Rotterdamse wagen. Bij de botsing vloog de benzinetank van de wagen van B. in brand. B. wist uit de cabine te komen, doch stapte in een plas benzine. In een oogwenk was hij een laaiende fakkel en overleed vrijwel onmiddelyk. Op de foto ziet men, wat er van de uit gebrande auto overbleef. Haagse chauffeur was laaiende fakkel Bij Zoetermeer werd een jeep met drie inzittenden door trein gegrepen (Van een onzer verslaggevers) Twee ernstige ongelukken hebben vanmorgen slachtoffers geëist. Wel zeer aangrijpend is het ongeluk, dat vanmorgen om half acht vlak voor Ypen burg gebeurde. De 57-jarige J. B. uit de Deimarstraat in Den Haag. vader van 5 kinderen, wiens vrachtauto door een Rotterdamse wagen werd aan gereden, vond de dood in de vlammen. Op de Middenweg bij Zoetermeer werd voorts een jeep van de Ned. Aardoliemaatschappij op de onbewaakte overweg aldaar gegrepen. Van de drie inzittenden werden er twee zwaar gewond. Zij komen uit Den Haag en Zutfen. De derde passagier kreeg een zenuwschok. De gevolgen van een botsing tussen twee vrachtauto's op de grote verkeers weg Den HaagRotterdam, langs Ypen burg. pal voor de ingang van het vlieg veld, waren vanochtend ontzettend. De 57-jarige J B. uit de Deimanstraat te Den Haag (vader van 5 kinderen) reed vanmorgen om half acht als „eigen rij der" stenen naar Ypenburg. Hij bereed met zijn vrachtauto de Westelijke paral lelweg. recht tegenover de ingang van Ypenburg gelegen uit, zoals men ver plicht is te doen. Midden op de verkeers- ee, die hij dus wilde oversteken, greep ;n uit de richting Rotterdam komende vrachtauto, bestuurd door de 23-jarige J. v. d. P hem in de rechterflank. De volle benzinetank van dc Haagse wagen scheurde onmiddellijk en deze auto kwakte brandend tegen de linker muur van de vliegveld-ingang. De Rotter damse wagen kwam tegen de rechter muur tot stilstand. De cabine van B stond in lichter laaie, maar h(j wist nog zelf het portier open te maken en buiten te springen Ongelukkigerwijs sprong de man midden in een plas weg stromende benzine. Brandend als eer fakkel zeeg hU ineen. Dit alles speelde zich in luttele seconden af. De ijlings toe geschoten chauffeur van de wagen uit Rotterdam, de vliegveldportier J. v. d. Stap en de daar toevallig aanwezige J. Koenen, trachtten met dekens en plaids de ongelukkige nog aan de vlammen te ontrukken. B. stierf echter ter plaatse aan de vreselijke brandwonden. De auto brandde geheel uit. De Rijs- wijkse brandweer, die spoedig ter plaatse was bluste de helle vlammen. Het hek stond roodgloeiend en de muren bla kerden zwart. Het direct achter de ingang gelegen woonbarak liep ook gevaar. De bedrijfsbrandweer van Ypenburg ver richtte de nablussing. Het behoud van de tweede vrachtauto wordt toegeschreven aan de Dieselmotor, die geen brandgevaar opleverde. In dit voertuig zat ook een 14-jarig hulpje^ De chauffeur en deze jongen kwamen met de schrik vrij. De auto werd wel ernstig beschadigd. Dit afgrijselijke gebeuren vestigt weer eens de aandadht op een gevaarlijk punt: de oversteek naar Ypen/burg. Het ls eigenlijk een onding, dat aan de drukste verkeersweg van Nederland een ingang een vliegveld gelegen is! Ongeluk ken zijn hier dan ook niet te vermijden, zou een oversteektunnel onder de weg door een oplossing kunnen zijn. Geramd door trein Het ongeluk te Zoetermeer gebeurde m vijf minuten voor acht De gesloten jeep, waarin zich drie leden van een seis mische ploeg van de Nederlandse Aard- ZwarteSenator zal antwoorden Het communisme zal geen inzet zijn bij verkiezingen voor Congres EISENHOWER heeft Senator McCarthy openlijk uitgedaagd. Hij ver klaarde, dat het communisme geen factor zal zijn in de verkiezingen voor het Amerikaanse Congres in 1954. Lang vóór die tijd zal de Ame rikaanse regering zulke vorderingen hebben gemaakt bij het opsporen van communisten, volgens het door de minister van Justitie opgestelde veilig heidsprogram, dat er van geen ernstige bedreiging gesproken kan worden. Er zijn reeds 1500 personen verwijderd, aan wier betrouwbaarheid werd getwijfeld. voor de binnenlandse veiligheid uit de Amerikaanse Senaat de voorwaarden Tegen de herfst van het volgend jaar, aldus Eisenhower, zal er geen kans meer zijn, dat communisten hun afbrekend werk kunnen verrichten. Hij onder schreef de verklaring van zijn minister Foster Dulles, dat de kern van de Ame rikaanse buitenlandse politiek bloot staat aan ongerechtvaardigde critiek. Hij wees de eis van McCarthy van de hand. dat Amerika Engeland dient te dwingen, de handel In niet-strategische materialen met communistisch China op te geven. Eisenhower legde er de nadruk op, dat de fundamentele rechten der Ameri kaanse burgers voldoende beschermd zullen bljjven. De „zwarte" Senator, McCarthy, heeft onmiddellijk na de persconferentie Eisenhower, te kennen gegeven dat hij misschien reeds vandaag zal antv den op de verklaring van de president der Ver. Staten. Een Conservatief Brits parlementslid heeft aan de Britse minis ter van Staat, Selwyn Lloyd, gevraagd, of Engeland niet zal protesteren, tegen de „achterklap" van McCarthy, al dus A.P. Voorts verluidt, dat de sub-commissie oliemaatschappij bevonden, die op weg aar hun werk in het Westland, werd op de onbewaakte overweg aan de Gravenweg te Zoetermeer geramd door de trein, die 7.46 uur uit Den Haag naar Gouda was vertokken. De gevolgen wa rn verschrikkelijk: de wagen werd vrü- el verbrijzeld en op het naastliggende spoor geworpen. Toen pas kon men zien, hoe het met de inzittenden was gesteld. De Hagenaar W. H. werd zeer ernstig m het hoofd gewond en naar de Ursula- kliniek te Wassenaar gebracht. Heden middag was zijn toestand nog zorg wekkend. De heren E. S. uit Erica in Drente en J. H. uit Zutfen liepen een hoofdwonde shock op. Men verwacht, dat zij ln de loop van de dag naar hun wonin- er> zullen kunnen terugkeren. Men neemt aan, dat de inzittenden in de jeep niet zeer goed bekend waren et de situatie ter plaatse. Op het ogen blik, dat het ongeluk gebeurde, was het nog aardedonker. Van de trein werd de automatische koppeling vernield; toch kon het wagen- stel op eigen kracht naar Den Haag terugkeren. Tegen acht uur had men beide sporen weer vrij. waarna het trein verkeer kon worden hervat. In het uur, dat het spoorwegverkeer was gestagneerd, werden de treinen van Utrecht naar Rotterdam geleid. Degenen, die van Den Haag naar Utrecht of andersom wilden reizen, konden dat doen via Delft en de Maasstad. Ook in November 1950 kwam op deze onbewaakte overweg een ernstig ongeluk voor. Toen werd een aan een puzzlerlt deelnemende auto door een trein gegre pen, waarbij vier personen, twee echt paren, de dood vonden. van de Canadese regering heeft aan vaard, voor het horen van Gouzenko, de voormalige codeerklerk van de Rus sische ambassade te Ottawa. Zoals men weet, heeft Gouzenko de Canadese auto- rteiten in 1946 Ingelicht over het bestaan van een Russische spionnage-organlsatie. Voornoemde commissie wil Gouzenko vragen, of hij over inlichtingen beschikt, waardoor ook in Amerika een nieuwe Russische spionnage-organisatie zou kun nen worden opgespoord, aldus Reuter. Volgens A.P. wordt er echter aan ge twijfeld, of Gouzenko bereid is zich te laten ondervragen. Electiiciteit door windkracht Kwestie-Duitsland en Bermuda Het kernprobleem van Europa is nog altijd de kwestie-Duitsland. Op de Ber muda-conferentie zal dit probleem een •belangrijk punt var bespreking uitmaken. Onze kaart geeft een overzicht van de hoofdzaken van deze kwestie. Rekent men het voormalige Duitsland als uitgangspunt, dan ziet men hoe Oost- Pruisen en een gedeelte van Duitsland ten Oosten van Berlijn aan Polen en de Sowjet-Unie zijn gekomen. De overeenkomst van Potsdam bracht Duitsland onder een viermogendheden- bezetting, die echter na 1948 uiteen viel in volledige splitsing in Oost- en West- Duitsland, waarin Beriijn met haar ge deelde bezetting een bron van vele moei lijkheden werd. Ook het Saar-gebied blijft hog steeds een moeilijk punt tussen Frankrijk en Duitsland. DAT de regering aan de Tweede Kamer heeft voorgesteld, de subsidie voor het Kon. Instituut voor de Tropen in A'dam m.i.v. 1 Januari 1953 te verhogen van ƒ240.000 tot ƒ415.000 per jaar. DAT de DUW-arbeiders in het kamp te Sevenum (L.) t.g.v. St Nicolaas speel goed hebben gemaakt voor kinderen uit hehoeftige gezinnen in de omringende Peel. DAT het ontwerpen van beeldhouw werken voor de fontein, die door Phs. van Ommeren N V. is geschonken voor het Hofplein te R'dam is opgedragen aan C. van Kralingen te Rhoon. DAT in Emmeloord (N.-O. Polder) een nieuw bijkantoor van de PTT is geopend, op 23 December het nieuwe beurs complex in gebruik wordt genomen en waarschijnlijk volgend jaar een auto matische telefooncentrale in dienst komt. DAT de nieuwe filmwagen, die de Sticusa (Stichting voor culturele Samen werking) in Engeland heeft laten maken voor Suriname, Dinsdag aan boord van de Nestor uit A'dam vertrekt. DAT morgen in de toonzaal van de stichting Goed Wonen te A'dam een ten toonstelling over verwarming van woon ruimten wordt geopend, die twee maan den zal duren. DAT ten gevolge van de droogte ook op Noord-Beveland een ernstig gebrek aan drinkwater heerst, temeer doordat drinkputten en welbakken na de ramp geheel zijn verzilt. DAT met het oog op de bescherming van de zeedijken in Groningen waar nemingsposten zullen worden ingericht en bij storm een dijkwacht in functie zal zijn. DAT bij het monument bij de Koning Willem Hl-kazerne in Apeldoorn 14 ver zetshelden en een Amerikaanse piloot zijn herdacht, die ne^en jaar geleden het slachtoffer werden van de Duitse terreur. DAT de Belgische cineast H. J D Storck is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. DAT het besluit van de gemeenteraad van Kessel tot aankoop van de ruïne van kasteel De Keverberg is goedgekeurd door Ged. Staten van Limburg. DAT het centrale deel van het nieuwe station te Nijmegen op 8 December in gebruik wordt genomen en de officiële opening van het hele station waarschijn lijk in Februari zal plaats hebben. DAT de gemeentesecretaris van Graauw (Z.), H. W. Dalmijn, op 1 Januari zijn 40-jarig jubileum als zodanig zal vieren. DAT de Kamer van Koophandel voor Midden-Gelderland bij minister Algera heeft aangedrongen op spoedige her opening van de spoorlijn Zevenaar— Emmerik. DAT in het voormalig hotel Sonsbeek te Arnhem wellicht een museum voor houtcultures e.d. wordt gevestigd, maar een beslissing nog niet is gevallen. Een ander moeilijk punt is de kwestie van het Europees legerverdrag. De West- duitse politiek is er op gericht, dat Duits land deelneemt aan het Europese leger, doch in Franse kringen is men daar nog huiverig voor. Een gewapend Duitsland betekent een groot gevaar in Europa, zo redeneert men in bepaalde Franse krin gen. Deze Franse houding is een reden temeer om de kwestie-Duitsland op Ber muda te bespreken. Ter verdere informatie geven wij indruk van de productieverdeling procenten van de totale Europese pro ductie voor steenkool, ijzer en staal. N. Yorkse krantenstaking duurt voort Concessies der dagbladen gaan niet ver genoeg De New Yorkse vakvereniging va: clichémakers heeft gisteren geweigerd, haar staking, waardoor alle grote dag bladen van New-York niet kunnen schijnen, te beëindigen. De stakers verwierpen met 289 tegen 47 stemmen een verzoek van de voor zitter van hun vakvereniging om vier be langrijke geschilpunten aan bemiddeling te onderwerpen. De stakers hebben een tegenvoorstel gedaan, dat de voorstellen van hun •erkgevers halverwege tegemoetkomt. De eisen van de stakers zijn: 1. Een salarisverhoging van 15 dollar per week. (De bladen bieden 3.75 dollar). 2. Een 32- urige werkweek (de dagbladen willen de tegenwoordige werkweek van 361* uur handhaven) 3. Betaalde vacantie van tien in plaats van zes dagen per jaar. (De dagbladen bieden zeven dagen). 4.De stakers wensen de datum waarop het nieuwe arbeidscontract van kracht wordt, vastgesteld te zien op 1 November, de dagbladen op de dag waarop het werk hervat wordt. Boven op een bunker aan het Bloe- mendaalse strand neemt de heer B. Visman, leraar aan de M.T.ü. in Haarlem, proeven met een windgene rator. Door op het uiteinde van een der wieken een propeller met uier vlinders aan te brengen, heeft hij een toerental van 1200 per minuut be reikt. Deze propeller ziet men aan de naar beneden gerichte wiek. Op deze wijze kan de caupaciteit worden om- hooggebracht tot boven de 100 kWh. Indien deze proef slaagt, betekent dit een groote kolenbesparing. Eén postbestelling op Tweede Kerstdag Op Tweede Kerstdag zal één postbe stelling worden uitgevoerd. Op Zaterdag 2 Januari wordt de postdienst uitgevoerd als op andere Zaterdagen. Bezoek Koning Haakon aan Nederland Volgens het Oslose blad Aftenposten wordt verwacht, dat koning Haakon van Noorwegen in Mei a.s. een officieel be zoek aan koningin Juliana zal brengen. Omtrent een bezoek ls in Den Haag offi- ceel nog niets bekehd. HET WEERW EUROPA Weerrepporten van hedenmorgen 7 uur: Frankfor München Zürlch Aanhoudend zacht Het KM M I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Ma tige. nu en dan krachtige wind tussen Zuid en Zuid- Y'est. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt hedenmorgen 10 uur)

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1