De Gedachteloos zingen, vreemde gebeden en routine Eerste nieuwe telefoongids verschijnt binnenkort NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 30 NOVEMBER W N RIJN- EN VEENSTREEK ABBENES Onder tractor in de sloot OmBtreeks half tien Zaterdagmorgen reed G. K. uit Nieuw Vennep met landbouwtractor, waarachter een hangwagen was gekoppeld met daar weer achter een defecte tractor, o^ Sloterweg te Abbenes. De defecte tor waa met een ketting aan de hangwagen verbonden. Op een gegeven ogenblik raakte deze ketting linkeracbterwiel van de wagen, waardoor de tractor onbestuurbaar raakte wegsloot terecht kwam. De bestuurder, Th. J. van H. uit Nieuwe Wetering, raakte er onder bekneld, alleen zijn hoofd was nog te zien. K. trad uiterst snel op en wist met zijn tractor de in de Blootliggende tractor op te lichten, waardoor de jongeman kon worden be vrijd. Dokter v. d. Bijl uit Oude Wete ring kon geen ernstig letsel constateren. Deklast te water. Een houtschipper, die Zaterdagmorgen met zijn achuit in de Ringvaart bene6 voer, was zo onfortuinlijk zijn deklast te verliezen. Er waren direct heel wat kapers op de kust om -wat brandhout op te vissen. De politie te water heeft het bergingswerk schipper vergemakkelijkt. Rad van avontuur. Het rad van avontuur heeft Zaterdag avond in het verenigingsgebouw draaid. De opbrengst wordt geschat op f 50. Nu wacht de jeugd met spanning de dag van morgen af, wanneer de Sint zijn intrede zal doen. ALPHEN AAN DEN B1IN De heer A. Hoekstra jubileert morgen Het zal morgen 25 jaar geleden zijn dat de heer A. Hoekstra, adjudant-direc teur en bouwkundige van de Martha- Stichting, zijn arbeid in dienst van deze inrichting begon. Hoewel hij scheiden figuur is, die liefst r op de achtergrond blijft, zal dit feit toch feestelijk door de Martha-Stichting den gevierd. En we twijfelen er niet dat de morgenavond in het Centraal ge bouw op de Stichting houden receptie door velen uit de kring van Alphens burgerij bezocht zal Onder leiding van de heer Hoekstra zijn tal van nieuwe werken en restaura ties uitgevoerd. De nieuwe tehuizen met het meer huiselijk karakter, de restau ratie van de kerkzaal, het zijn enkele voorbeelden. Van zijn bekwaam heden hebben tal van jongens op de Stichting geprofiteerd en zij konden als vakmensen de Stichting verlaten. Maar de kring, die hij met zijn gaven diende, is groter. De Chr. Technische sohool heeft in hem een bekwaam se taris. Voorts is hij een uitstekende igelist, zelf orgelbouwer. Hij bespeelt het orgel in de kerk van de Stichting, dat door hem zelf werd gebouwd. Ook in het plaatselijk muziekleven heeft hij zijn plaats ingenomen. Uit een en ander zal duidelijk gewor den zijn, dat deze jubilaris vele verdien sten heeft en dat hij hierom wordt ge- Onp Genoegen viste De hengelaarsvereniging Ons Genoegen heeft in de Gouwe een viswedstrijd ge houden die door de weersomstandigheden, wat de vangst betreft, geen succes is ge worden. De prijzen werden als volgt behaald: 1. D. v. Leeuwen, 9 stuks; 2. R. Rogge- veen, 4 stuks; 3. C. Kom, 4 stuks; 4. J. Zondag, 3 stuks; 5. J. de Jong, 3 stuks; 6. J. Bloos Jr, 3 stuks; 7. L. Vonk, 3 stuks. BENTHUIZEN Bus zakte Het busverkeer ondervindt nog de meeste hinder van de bestrating der Dorpsstraat Zo zakte Vrijdagavond hoogte van het gemeentehuis de bus 18.07 uur uit Den Haag in het zand weg. Het duurde ongeveer een half dat de bus weer kon rijden en uiteraard had dit tot gevolg, dat het verkeer weerszijden van het obstakel enige tijd stagneerde. HAZERSWOUDE Sint Nicolaas rijdt rond Ter opluistering van de Mico winkel weekactie heeft de Harmonie een rond wandeling door het dorp gemaakt De on langs opgerichte drumband verleende hierbij een daadwerkelijke medewer king. Het is de bedoeling van Sint Nico laas, Woensdag- en Donderdagmiddag per auto een rondrit te maken. Voor deze keer heeft de grijsaard zijn schimmel er dus aan gegeven. Woningcommissie De woningcommissie houdt morgen avond half acht in het raadhuis haar maandelijkse zitting. A ad van Duist spreekt Voor de C.H. kiesvereniging en de C.H. jongerengroep spreekt hedenavond half echt in Salvatori de heer Aad van Duist. Geref. Kerk De Geref. Kerk houdt Woensdag een Gemeentevergadering. Ds Hoekstra van Den Haag spreekt dan over Geloof en {Twijfel. Met ingang van Zondag 6 December begint de middagdienst in de Geref. kerk cm half dris. Deze predikant is 41 jaar oud, staat in zijn eerste gemeente en was voordien bij het onderwijs werkzaam. Voorts werd tijdens deze vergadering de heer W. Wille Fzn tot diaken gekozen. A.R. kiesvereniging In het verenigingsgebouw sprak de heer v. d. Wal uit Driebergen voor de A.R. kiesvereniging De bijeenkomst stond onder leiding van de heer T. Mo- lema. De spreker begon met op te mer ken, dat overal een verminderde belang stelling voor de politiek valt op te mer ken. Veel van de kennis, die wij eigen lijk moesten bezitten, gaat aan ons voorbij. De heer v. d. Wal toonde aan, dat strijd in deze tijd nog wel degelijk nodig is. Het is de niet-Chr. partijen er om te doen dat de maatsohappij in de staat op gaat. In het slot zei de inleider iets over de gescheidenheid van de vroegere coa litiegenoten. Hij betreurde die, evenals de gescheidenheid tussen C.H.U. en A.R.P. Sinterklaas in het dorp Tot grote vreugde van de jeugd bracht Sinterklaas in het kader van de winkel- weck zowel in Koudekerk aan de Rijn dijk ruim driehonderd gezinnen een be zoek. Hij liet bij zijn heengaan banket letters of speculaaspoppen achter. Des middags werd door de algemene bedrijfsgroepencentrale in het vereni- niging9beouw een Sinterklaasfeest geor ganiseerd voor de kinderen der leden. Er was voor deze middag een aardig programma samengesteld. Tijdens het optreden van een clown werd brand ontdekt. Een plaat van de uit stroplaten bestaande kap was door de kachelpijp aan het gloeien gegaan; een lat brandde reeds. Men bluste de brand met natte dweilen, zodat de brand weer geen dienst behoefde te doen. Het feest kon ongestoord doorgang hebben. Ontspanningsavond Voor de aangesloten verenigingen houdt de Geref. jeugdcentrale Woensdag avond half 8 in het verenigingsgebouw een ontspanningsavond. NIEUWVEEN Opening tentoonstelling Vrijdagavond werd de du ivententoon stelling, uitgaande van de Nieuw veense koopse postduivenverenigingen, geopend door de voorzitter van de vereniging „De Vooruitgang", de heer A. van Koert. Deze sprak er i de over uit, dat deze tentoonstelling ker gezamenlijk kon worden georganl-1 j en Oudshoorn kwamen verschillende prij zen terecht. Ds Kater sprak een dank woord tot alle medewerkers Animo voor duiven De Vrijdag en Zaterdag gehouden dui- vententoonstelling van de Witpen in de zaal Bosman, is eveneens een succei worden, in het bijzonder Zaterdag. De heer Kooistra overleden De bij alle Nieuwveners wel bekende heer Kooistra, tot voor enkele Jaren direc teur der Johannesstichting, is op 73-jarige leeftijd in Amsterdam overleden. De be grafenis geschiedt op de begraafplaats der stichting. NIEUW-VENNEP Auto-ongeluk Gisteravond omstreeks zeven uur slipte een (gehuurde) Volkswagen 1953, be stuurd door de heer V. te Aalsmeer, op de Sloterweg tussen de Venneperweg de Bennebroekerweg. De heer V. reed met een snelheid yen 70 km en de gen, die in een sloot terecht kwam, werd nagenoeg geheel vernield. Oorzaak weer de gladheid van de weg door het bietenrijden. Wonder boven wonder kwam de bestuurder er ongedeerd af. Jubileumconcert O.K.G. In De Gouden Leeuw is Zaterdag he! jubileumconcert van O.K.G. gegeven. De talrijke aanwezigen hebben hiervan ten zeerste genoten. OUDE WETERING Botsing Zaterdagmorgen omstreeks acht uui kwam een melkauto van de Holland- fabriek te Leimuiden op de Lisserweg al hier in botsing met een tractor met aan hangwagen van de landbouwer Geluk in de Haarlemmermeer. De melkwagen werd zwaar beschadigd en kwam dwars op de weg te staan, de aanhangwagen met bie ten kantelde en werd eveneens zwaar be schadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar het verkeer was ruim anderhalf uur geheel gestremd. De politie heeft de zaak in onderzoek. ROELOF ARENDSVEEN Duivententoonstelling postduivententoonstelling, die café Heemskerk werd ge houden, kon bogen op een behoorlijke be langstelling. De prijswinnaars zijn: Vitesse-klasse (doffers): 1. J v d Stam, 2. P v d Meer, Woubrugge; idem (duiVin- nen): 1. en 2. Co Rietbroek; krachttoer klasse (doffers): 1. H van Veen, 2. C< Rietbroek; idem (duivinnen): 1. C var Veen; overnachtsduiven-klasse (duivin- :ijn vieug- nen). j R paauw; jonge doffers: 1. C -> Veen; 2. C. v. Rietbroek, jonge duivinnen. 2. R Paauw; late jongen: 1. J Leune, 1. G geen tooh zeer goed mogelijk is 1 kweeikit tevens liefde voor de natuur voor het dier. Ook is het-een prachtige vrije-tijdsbesteding, die bovendien geld in het laatje brengt voor verschil lende liefdadige instellingen. De heer Van Koert wenste de organi serende verenigingen veel succes ei ■hoopte, dat velen deze tentoonstelling met een bezoek zouden vereren. Het be zoek viel de eerste avond nog niet maar de eerste taart was al spoedig Bijzonder geslaagd Onze plaatsgenoot de heer C. Koppc- ■nol slaagde op het te Amsterdam ge houden examen voor hulpmonteur. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dait hij dit examen aflegde in twee dagen, terwijl er drie dagen voor staan. Hij t Donderdag, de laatste examendag, ingelijfd worden als dienstplichtige. Geslaagde bazar De bazar en verkoopavonden, die Vrij- ag en Zaterdag ten bate van de vereni ging voor Vrijzinnig Hervormden in één der lokalen der openbare lagere school werden gehouden, zijn bijzonder goed ge slaagd. Reeds direct na de opening door dr Nout Vrijdagavond, werd een groot aantal handwerken verkocht; de jeugd vermaakte zich best met sjoelen en ballen Tot slot werd de gebruikelijke verloting gehouden, en zelfs in Hengelo, Hilversum Maarse, Aalsmeer; fondduiven (midfond): 1. P Olyerkoek, Oud Ade; 2. C Caste- lein, Rijpwetering; jonge duiven: 1. J Vreeken, Aalsmeer, 2. C Castelein, Rijp wetering. Waar geen plaatsnaam is ver meld, woont de winnaar in onze ge- De heer H. van Veen behaalde de eerste prijs voor de beste doffer van de gehele tentoonstelling en voorts t de vader ZEVENHOVEN Benoemd Mej. F. Dirksen, onderwijzeres aan ingang Chr. nationale school, 1 Januari 1954 benoemd school te Amsterdam. School wordt opgeknapt Het bestuur van de Chr. nationale school heeft besloten, de houten schei dingswand tussen de leslokalen te vangen door een stenen muur. Ook de houten vloer wordt vernieuwd. De werk zaamheden zullen in de grote vacantie worden uitgevoerd. Klaproosacti De klaproosactie heeft ƒ21,53 opge bracht. Voor diaconessenhuis De in de Chr. school gehouden verkoop middag en -avond voor het Leids diaco nessenhuis heeft een batig saldo ƒ663,30 opgeleverd. Kerkelijke pers schrijft over Ds Veldkamp breekt lans voor de formuliergebeden Zingen wij in de kerk niet vaak „boven onze stand"? vraagt ds A. K. S(traatsma) zich af, en hij schrijft in De Hervormde Kerk een artikel, dat uitloopt op de bede; „Verlos ons van het gedachteloos zingen!" „Denk aan Psalm 73: „Bezwijkt dan ooit in bltt're smart of bange nood mijn vlees en hart, zo zult Gij zijn voor mijn gemoed, mijn rots, mijn deel, mijn eeuwig goed" Als slotzang in de Kerk, terwijl het deur tje van de bank wordt opengezet en he' dubbeltje voor de bus, bij de deur, vooi de „vrije zitplaatsen", te voorschijn ge haald wordt. Of Gezang 205: „Mag Uw naam maai eer ontvangen, 't ga ons slecht of 't ga ons goed; dat alleen is ons verlangen" aan 't eind van een dienst, terwijl het hoofd vol plannen en verlangen zit vooi de rest van de Zondag. Denk aan de ge weldige woorden uit het Lutherlied, de uitdaging: „Delf vrouw en kind'ren 't graf, neem goed en bloed ons af". Als het gebeurde! Boven-onze-stand, om niet te spreken van apart-onwaar. In de Nieuwe Bundel staat in gezang 75 ,,'t Oog omhoog", ge lukkig niet meer het beruchte couplet „Pracht en schoonheid moog' wat schij nen. 't is aan de ijdelheid gelijk, bij gebruik zal 't al verdwijnen, goud en z ver is maar slijk". Wie durft dat te zin gen. nog daargelaten, dat het een onv heid is, al kan men er, ongetwijfeld, slijk van maken. Maar wat te zeggen van Gezang 228 vs 4? Het lied is op zichzelf mooi genoeg, ik heb het kortgeleden nog laten zingen, het 4e vers heb ik, heel opzettelijk, overgeslagen. Daar komt het: „Neem mijn zilver en mijn goud, dat ik niets daarvan behoud". In de eerste plaats „mijn zilver mijn goud" eerlijk gezegd, dat loopt i vaart niet! Bovendien: „dat ik niets daarvan behoud", maar hoe moet het dan met de bakker en de slager en de huis baas?" Meermalen heeft ds S. bij eer bruidspaar ontdekt dat een lievelingslied hen betekent: lievelingsmelodie. „Het is mijn gewoonte om bij een voor bespreking te vragen: „Is er ook een lied, dat jullie graag wilt zingen?" Het aardige bruidje knikt instemmend: „Ik had er al vragen". „Leid :n trouwe wacht. n donker is de gezegd: „Zou je over denkt?" Nieuwsflitsen uit de omstreken VALKENBURG Ds Nijhuis bedankte voor beroep De Geref. predikant ds E. J. Njjhuis heeft bedankt voor het op hem door de Geref. Kerk van Castricum uitgebrachte VOORHOUT Zilveren begroting van waterbedrijf DE KAAG IJsclub vergadert De IJsclub Kagermeer houdt 7 Decem ber haar jaarlijkse ledenvergadering in Het Kompas. KOUDEKERK AAN DEN RUN Plannen ter voorkoming van dijkverzakking Onder voorzitterschap van de heer M. Maat vergaderden de ingelanden van de Lagewaardse polder. Besproken werden tde plannen van het bestuur om dijkver- takking te vooricomen. De heer Boetse- Saar, technisch ambtenaar van het hoog heemraadschap van Rijnland, lichtte de plannen nader toe. Ze komen hierop neer, dat over een afstand van 2700 meter de kade op de Vereiste hoogte zal worden gebracht. De echter de kade gelegen sloten worden gedempt of omgelegd. Het werk wordt In D.U.W.-vertjand uitgevoerd. Voor het hoogheemraadschap en de polder blijft er nog een bedrag van ƒ20.000. dat zij gezamenlijk moeten betalen. Met alge mene stommen werd besloten, het werk ie doen uitvoeren Geref. Kerk beroept De stemgerechtigde lidmaten der Geref. Kerk hielden gistermorgen een vergade ring na de kerkdienst. Men bracht een beroep uit op ds S. de Vries te Selllngen. Tegelijk met de gemeentebegroting krij gen de raadsleden ook de begrotingen var r- en woningbedrijf aangeboden. In de toelichting van B. en W. staat meld, dat het de 25ste begroting is het waterbedrijf, zodat er van een zilve ren jubileum sprake Is. Bovendien zal deze begroting waarschijnlijk de laatste zijn. Door vaststelling van een gemeen schappelijke regeling met Noordwijker- hout wat betreft de watervoorziening, zal het Voorhouts bedrijf binnenkort ophou den te bestaan. Tot 1 Januari 1954 zal het bedrijf echter nog normaal worden beheerd. De begro ting sluit met een bedrag aan baten lasten van ƒ58.080, met een post onvo zien van 97,35. De laatst vastgestelde rekening van inkomsten en uitgaven liet een nadelig saldo zien van ƒ93.856,48. De inkomsten en uitgaven van het wo ningbedrijf geven een totaal aan van 31.898,93, met een nadelig slot van 6.170. De kapitaaldrenst sluit met bedrag van ƒ73.333,38, nadelig slot 32.509,22. Alles voor de klok De Chr. meisjesvereniging Irene heeft Zaterdag een bazar gehouden ten bate van het plaatsen van een klok in de toren van de Hervormde kerk. De leden van de jongelingsvereniging deden zich als echte standwerkers kennen. De bruto-opbrengst bedraagt ƒ777,55. Geslaagd Onze plaatsgenotes, de dames B. M. Turnhout Wdr en J. van Dijk Jdr, zijn geslaagd voor het examen machine- schrijven. VOORSCHOTEN Beruchte bocht Vrijdagavond laat zijn in de (beruchte) bocht van de Kon. Wilhelminalaan bij de openbare lagere school twee personen- iuto's met elkaar in botsing gekomen. De vagen van de heer J. M. uit Voorburg, die op weg was naar huis, werd gegrepen door de auto van de heer P. D. uit Zand- ■oort, die met grote snelheid in de rich ting Leiden reed en de bocht te ruim Een passagier van laatstgenoemde auto liep een grote hoofdwonde op. Beide 'agens werden zwaar beschadigd. Botsingen Zaterdagmiddag kwamen bij de Zilver- fabriek een bromfietser en een wielrijder met elkaar in botsing bij de driesprong. De schade werd onderling geregeld. Treinruiten ingegooid De N.S. hebben bij de politie aangifte gedaan van de beschadiging van tw 'treinen, waarvan enkele ruiten te Voor schoten waren 'ingegooid. School in gebruik De nieuwe R.K. jongensschool aan d« Elstlaan werd vandaag in gebruik geno- DES-nieuws. Uitslagen bordencompetitie: Eerste klas: J. v. BemmelenG. Weggen 2—0; M. Storm—G. H. Oostergo 02; P. Hakker J. v. Bemmelen 0^-2; R Storm—W. H. J. Ju 1—1; M. Storm—G. Weggert 2—0; S. H. Zitman—G. H. Oostergo 02. Tweede klas: J. Stauthamer—R. v. Delft 1—1; H. v. d. Velden-^-J. Oosterom 0—2; J. Vlekkert J. J. v. d. Velden 0—2; R. v. Delft—J. Vlekkert 20; C. v. d. MuntJ. Oosterom 20; J. J. v. d. VeldenJ. Stauthamer 0—2. Ter gelegenheid van zijn 5-jarig be staan houdt DES morgen een contact avond, waarop o.m. ook de damkennis der dames zal worden getoetst. Goede daad Zaterdag hebben een 30-tal kinderen :n leuke middag gehad in het gebouw jor Chr.-belangen. De Voorschotense padvinders, welpen en kabouters hadden namelijk een St. Nlcolaasfeeat georgani seerd voor deze kinderen. Behalve trac- taties kregen zij van de Sint nog sur prises mee naar huis, die voor het groot ste deel door de padvinders zelf waren vervaardigd. Begrijpelijkerwijs is deze middag zeer in de smaak gevallen. WARMOND Diamanten bruiloft Het echtpaar A. KosterVan de Dor pel, wonende ten huize van kapper Van heeft zjjn diamanten huwelijks feest gevierd. De burgemeester kwam alleen zijn gelukwensen aanbieden, torste ook een grote fruitmand,' ge schonken door de koningin. De ouden raakten over dit onverwachts geschenk niet uitgepraat. De bruidegom is 87 jaar oud. de bruid 83. Directeur van G.E.B. te Oudewater in arrest De rijkspolitie te Oudewater heeft onder verdenking van fraude in arrest gesteld de 39-jarige J. D., directeur van het gas-, waterleiding- en electnciteits- bedrijf der gemeente. De arrestatie had plaats op aangifte van het Centraal bu- verificatie en financiële advie zen der Vereniging van Nederlandse ge meenten, aldus het A.D. De arrestant zal ter beschikking wor den gesteld van de officier van justitie gedacht rriend'lijk licht mij als 'k Ben ver van huis nacht", 'k Heb wel een wel trouwen als je er i Vreemde gebeden „Met grote nadruk wil ik verklaren dat ik geen tegenstander ben van wat men ,het formuliergebed". Wij lijden godsdienstoefeningen toch al te veel onder het vooroordeel, dat een gebed geïmproviseerd hoort te zijn", aldus prof. dr M. A. Beek in het Weekblad vai Protestantenbond. En hij vervolgt: „Hoe weinigen van onze overigens dienstelijke voorgangers hebben echter het charisma om werkelijk een geïmpro viseerd gebed namens de gemeenschap tot God te richten. Zo horen we' de zon derlingste gebeden, waarvan sommige be ginnen met een volkomen overbodig weer bericht tot Hem, die wolken, lucht er winden, wijst spoor en loop en baan, zc in de trant van: „Wij danken U, Heer dat wij op deze zonnige Zondagmorgen., of „Wij verheugen ons, dat zovelen on danks storm en regenvlagen de weg naa. dit bedehuis hebben gevonden...,", al zullen onze welverwarmde kerken wei nigen meer verleiden tot de argeloze bede van de goede Van der Palm, die in de Pieterskerk te Leiden in zijn voorgebed nog een persoonlijke intentie invoegde met „Frisse" boel in Soest Verdovende middelen voor negers Wegens het voorhanden hebben van een hoeveelheid Indische hennepplanten hetgeen een misdrijf tegen de opium- det betekent is Vrijdag voor de Utrechtse rechtbank tegen de 55-jarige buffetchef P. S. en diens 26-jarige doch ter A. M. S., beiden uit Soest, zes maan den gevangenisstraf met aftrek geëist. De buffetchef gaf toe, dat hij enige jaren geleden in zijn tuin de planten had gezaaid, die door zijn dochter werden verzorgd. Hy had er onlangs enige van verkocht a f 70. Toen de politie huiszoe king kwam doen, werden er in huis dozen met gedroogde bladeren aangetroffen, die volgens mej. S. gebruikt zouden wor den voor medische doeleinden. Volgens de rechtbank was het poeder echter be stemd om te mengen door sigaretten voor negers, die veel bij dij familie S. aan huis kwamen, waarbij drinkgelagen en vechtpartijen voorkwamen. Mej. S. bleek een bekende figuur te zijn op Katen- drecht, waar zij veel kwam en ook in andere havenplaatsen zoals Antwerpen Tanger. De officier van Justitie noemde de In dische hennep een groot gevaar voor de volksgezondheid en achtte het roken van sigaretten, waarin dergelijk poeder ls verwerkt, buitengewoon gevaarlijk. Vol gens hem had S. geweten, dat het hou- henpepplanterj na 1 Juli j.l. wet- Arbeidsgeschillenwet in Indonesië De nieuwe Indonesische wet op de a.- bëidsgeschillen, welke nog door het kabinet behandeld moet worden, bepaalt, dat wanneer er een staking dreigt en de ondernemer in gebreke blijft, de nodige medewerking te verlenen, de regering het beheer van de onderneming kan over als de staking in strijd met het algemeen belang is. De beheerder kan de arbeiders een overeenkomst aangaan tot beëindiging van de staking. Voorts bepaalt het ontwerp, dat de onder- nemer bij beslissingen over de bedrijfs voering, die direct of indirect de werk nemers raken, eerst overleg moet plegen met de vakverenigingen. Een hoger be roep tegen beslissingen van een lager ambtenaar is niet mogelijk. De onder nemer mag hangende een geschil geen arbeiders ontslaan hoe lang het geschil ook duren mag. De verkeersgroep Amsterdam van de rijkspolitie heeft ontstellende ontdekkin gen gedaan, toen zij een scherpe contröle uitoefende op de rijksweg in de Haar lemmermeer. Verscheidene wagens, voor- rachtauto's, moesten in beslag ge en worden, omdat zij grote gevaren opleverden, it De vrouw van Fred. Hotchkiss, de conducteur van de Ameri kaanse „dijktrein", heeft in de diamant beurs van Gassan te Amsterdam een brll- lianten vogel aangeboden gekregen. it Wegens heling van gestolen effecten ls de Amsterdamse slagersknecht D. H. S. door het Amsterdams gerechtshof de woorden: „En Heer, bescherm Uw die naar in dit koude heiligdom". Maar dit was op een kille wintermorgen in de Franse tijd! Verschillende malen maakte ik mee, dat de voorganger het gebed gebruikte een korte theologische uiteenzetting, zoals één van mijn Leidse leermeesters, die godsdienstoefening van de N.P.B. in Den Haag biddend inleidde met de woorden: „Vroeger, o Heer, hebben wij aangebeden In de vorm van het polytheïsme, mensheid ls vooruitgegaan en nu doen we het in de vorm van het monotheïsme' Gebedsroutine Ovet het gebed schreef ook ds H. Veld kamp en wel in l et Geref. Weekblad. Hij stelt met name de vraag: Hoe zullen wij de regelmaat in het gebed eerbiedigt tegelijk de routine vermijden? Hij geeft een beschrijving van de „geroutineerde reiziger op de verre en vreemde gebeds wegen": „Nu komt echter het fatale. Deze ge- beds-routineur, deze uitgebalanceerde jongleur met woorden, deze mer aardig en vlot is in de omgang-met-God. is geen vage en vreemde figuur, geen spook, dat alleen maar bestaat in de ver beelding, geen Ahasverus-figuur, mysterieuze wandelende Jood, die telkens weer meende te zien opduiken, maar die niemand kon identificeren, hij is een zeer bekende verschijning onder ons, we ontmoeten hem voortdurend op het traject van de geregelde dienst die we met de hemel onderhouden. Hij ls ons meer bekend en vertrouwd dan ons lief is. Als ik het zelf niet ben, loop ik groot ge vaar het morgen of overmorgen te wor- Groot gevaar! Want de gebedsroute, die velen lopen, wel moeten lopen meestal, is een pad vol gevaren met aan weerszijden afgron delijke diepten, en wie deze route regel matig lopen moet, loopt elk moment ge in de zojuist gesignaleerde gebeds routine verward te raken. Ik moge hier eens nadrukkelijk de aandacht vragen voor hen, die in dit grote gevaar verkeren, opdat er voor de bidders gebeden worde! Ik denk aan de vele vaders soms ook moeders die zesmaal per dag aan tafel voorgaan in gebed. Aan de onder wijzers en onderwijzeressen, voor wie er op school nog enige malen bijkomt. Ik denk. om maar dicht bij huis te blijven, de dominees. Als een dominee, laat zeggen op een Dinsdag, tien zieken heeft bezocht, en 's avonds vijf uur heeft gecatechiseerd en bovendien nog huis vader ls, dan heeft hij op die ene dag minstens 26 maal gebeden in het open baar, tenzij hij de moed had het eens een keer niet te doen, en dan „heeft dominee iet eens gebeden". Begrijpt u, dat dit voor een dominee ïn obsessie kan worden, en dat hij soms het gevoel heeft dat de dienst der gebeden een pendeldienst wordt? Kunt u er In komen dat deze man des Zondags nog veel meer kan opzien tegen de dienst der gebeden, dan tegen de dienst des Woords? i En dat hij soms verzucht: Ach Heer, laat tij alstublieft geen geroutineerde kracht orden in Uw dienst! Papegaai van 128 jaar gestorven Zaterdag is in Ouwehands Dierenpark te Rhenen de 128 jaar oude papegaai Jacob dood in zijn hok aangetroffen. In 1950 werd Jacob bij de viering van zijn 225ste verjaardag, waar aan verschillende dagbladen uit voerige reportages wijdden, door radioverslaggevers geïnterviewd. Het dier verheugde zich in een grote populariteit, ook al omdat het alle bezoekers van het park precies wist te vertellen wanneer de bus vertrok: „Kwart voor en kwart over afhalen", krijste hij op ver zoek als een sprekende dienst regeling. Het dier was reeds gene raties lang bij de familie Ouwe hand. Zaterdag is de gevederde Methusalem met enige plechtigheid ter aarde besteld. Nederland weigert aai eis van V.N. te voldoa Alg. Vergadering verlangd rapporten over de West De Algemene Vergadering van de Vl enigde Naties heeft Vrijdagavond onda;| bezwaren van Nederlandse zijde, met tegen 13 stemmer zes onthoudL, een resolutie aangenomen, waarin zij i derland verzoekt voort te gaan r* zenden van rapporten over de toesta In de Nederlandse Antilk- en De Nederlandse afgevaardigde, r A. Schürmann, zeide, dat zijn Regerii het verzoejr zou negeren. De p van de Antillen en Suriname zo verjdiv de hij, zijn vrijelijk gekozen en hebb> volledige wetgevende bevoegdheid inmenging van de Nederlandse Regerü De Vergadering had tevoren besloten gewone in plaats van twee derden me derheid over de ontwerp-resolutie te j£ len beslissen. Primeur voor district Utrecht Manier van vermelding wordt vrij ingrijpend gewijzigd naamlijst van telefoonabonné' torgidsen door districtsgldsen, nadert de eerste aanloop zijn voltooiing. De eerste van de nieuwe districtsgidsen, te weten die van het telefoondistrict Utrecht, staat op het punt te verschijnen. In 1954 zullen, zoals men weet, geleidelijk de gidsen van de andere twaalf districten volgen. De reeds enkele jaren bestaande telefoongid- Den Haag, Amsterdam, Rotter dam blijven ook gehandhaafd. De ver wachting bestaat dat binnen twee jaar de totale uitgifte gereed is. In de nieuwe gidsen komt een vrij in grijpende wijziging in de manier van ver melding der aangeslotenen. Er ls namelijk gebroken met het principe, de abonné's uitsluitend per telefoonnet te vermelden, abonné's van de netten boven de 1000 igeslotenen blijven wel per net alpha- betisch opgenomen, de abonné's van de kleinere netten worden evenwel gezamen lijk in alphabetische volgorde vermeld. Deze methode heeft het voordeel, dat het opzoeken van een nummer in verschillen de gevallen veel gemakkelijker wordt. Het dat het gebied dat een bepaalde telefooncentrale bestrijkt niet gelijk be hoeft te zijn aan dat van de gelijknamige plaats. In de bestaande gidsen komen dan ook veel verwijzingen voor naar andere netten. In de districtsgids is deze moei- Verminderen Ds Veldkamp meent hier een der ern stige gebedsmoeilijkheden te hebben aan geraakt. waarmee iedereen zit, die van het gebed geen Christelijke usantie wil maken. En hij besluit zijn artikel aldus: ,De vraag is alleen maar hoe we hier uitkomen. Onze vaderen hebben een vrij moedige en hlijmoedige „oplossing" van het formuliergebed gevonden, en wat zijn er niet een „mooie" (en onbekende) formuliergebeden. Dit is een apart on derzoek waard. Mogen we vluchten in het formulier of is dit geen vlucht? Is het niet het beste om met Guido Ge- zelle te mijmeren: Als zorgen mijn herte verslinden Als moeheid van 's werelds getier Dan zoeke 'k weerom den beminden Dan grijpe ik den ouden brevier. Of zullen wij eerlijk de vraag onder de ogen moeten zien, of God inderdaad :en mensenkind eist, dat hij zovele malen per dag bidt en of dat eigenlijk wel mag? Het schijnt in onze tijd van gebedsverschraling vreemd om te pleiten voor vermindering van de gebeden, maar als de quantiteit de quallteit gaat ver slinden, dan zal er toch wel zoiets moeten gebeuren. Of is er nog een derde uitweg, waar door zowel de regelmaat in het gebed wordt geëerbiedigd als de routine wordt vermeden?" Waarschuwingscentrale Nieuwe taak voor de R.V.D. (Van onze Pc.ljmentsredacteur) De Rijksvoorlichtingsdienst h ei en nieuwe taak bijgekregen: zij zal op treden aLs centrale waarsc.huwlngsinstan- tie, als er in het land iets ernstigs ge beurt. Er is een permanente piketdienst, die dag en nacht telefonisch beschikbaar ;n die dan tot taak heeft, de bij ieder g-, al nodige personen te waarschuwen Dit deelde de minisVT-president, dr Drees, mede toen hij Zaterdag de of ficiële ingebruikneming van het gebouw Mercurius aan het Noordeinde door de R.V.D., de Legervoorlichtingsdienst, de Haagse studio's van le Nederlandse I Unie en het Bureau Den Haag van Radio Wereldomroep Nederland, na een inlei dend woord van de directeur var R.V.D., dr G. J. Lammen, luister bij zette. Dr Drees herinnerde er aar dat hij i. i gebouw goed kende -it de tijd, dat hij Haags wethouder van Financiën en dat hij er daarom een beetje verbaasd over was, dat Rijksgebouwendienst P.T.T. er nog zoveel aan nadden moeten veranderen. Hij wees op de naamsvt dering van Regerings-Voorüchtingsdienst in Rijksvoorlichtingsdienst, teneinde leder misverstand, als zou zij een propaganda- instrument zijn, weg te nemen. Minister Van Thiel naar de Veluwe Minister Van Thiel zal 8 December een bezoek brengen aan de N.W. Veluwe en in Elburg een bespreking voeren met de burgemeesters van Oldebroek, Elburg en Doornspijk om zich op de hoogte tfe stel len van de gang van zaken in de ont wikkelingsgebieden. irechtbankvonnis Ook industrie bedreigd? Consumentenbond heeft bezwaren tegen melkpool in het Westen Samenwerking van belanghebbenden niet in het voordeel van de verbruikers Naar aanleiding van besprekingen die gaande zyn tussen verschillende groepen belanghebbenden: georganiseerde melk veehouders, melkproductenindustrie, stan- daardisatiebedrijven en melkslijters, om te komen tot een samenwerking in het Westelijke consumptiemelkgebied, heeft de Ned. Consumentenbond zich ge wend tot verschil'er.de insiders, voor- en tegenstanders van dit plan. Een nauw gezette bestudering van het rapport der ingestelde werkcommissie en verschillen de besprekingen hebben de Bond de ze kerheid gegeven, dat de beoogde vol ledige samenwerking lussen de betrok ken groepen de vier en een half millioen jmenten in net Westelijk consumptie melkgebied ernstig zullen benadelen. Tegen de plannen tot het vormen van :n z.g. pool heeft de Bond de volgende bezwaren: Door een natuurlijke ontwikkeling: groeiende bevolking en een sterk toegenomen verbruik per hoofd, is er een melktekort ontstaan in het Westen. Hier door zijn de melkproductenbedrijven in dit deel van ons land in een ongunstige concurrentie positie gekomen ten op zichte van die in de andere delen. Daar tegen wil men deze bedrijven bescher- waardoor dus specialisatie in de productie n.l. productie daar waar de omstandigheden ervoor het gunstigst zijn wordt tegengegaan. De consumenten zullen van deze bescherming de kosten durende behoefte aan aanvullingsmelk bly'ven bestaan, een behoefte die groter zal zjjn dan anders het geval zou zijn geweest. De melkveehouders in dit ge bied krijgen, doordat zij dan een hogere „meerprijs" kunnen maken, op kosten van de consumenten hogere Inkomens, zonder dat hun huidige situatie dit ook maar enigszins noodzakelijk lijkt te maken. c. De standaardisatiebedryven en melk slijters zullen vaste en hogere winstmar ges verkrijgen. Hierbij zullen de belang hebbenden zelf kunnen uitmaken welke marees nodig z'jn om er de kostprijs, verhoogd met een redelijke ondernemers winst. mee te dekken. De kostprijzen zijn voor buitenstaanders vrijwel niet te con troleren: dit blijkt o.a. duidelijk uit het antwoord dat de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening a.i. op 5 November gegeven heeft op een be treffende de melkprijzen geitelde vraag van de heer Vondeling, lid van de Twee de Kamer van de Staten-Generaal. Het is dan ook wel als zeker te achten, dat. als de Hedrijfsgenoten zelf de verkoop prijzen bepalen op basis van de kost prijzen plus een redelijke winst, de con sumenten in een bepaald ongunstige po sitie zullen komen te vertieren. Een exemplaar van dit rapport ls ge zonden aan de- minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening Tevens heeft de Bond de minister verzocht om. mocht t.z.t een overeenkomst tot stand komen in de geest als men nu beoogt. lijkheid grotendeels ondervangen dooréi de kleine netten zijn ondergebracht ondt „overige netten" en alle abonné's van dtï netten uitsluitend in alphabetische nau& volgorde staan vermeld. Getracht is der de bruikbaarheid van de gids te groten door het opnemen van telefo» kaarten van het district en van het p hele land, alsmede van een lijst van ali netten In het land. Deze lijst kan tü worden aangevuld met de aanduiding vg het district waarin ieder net is gelegt- Een geopperde moeilijkheid, dat men nlt weet in welk telefoondistrict een bepui de plaats gelegen is, kan hiermede e& voudig opgelost worden, aldus P.T.T. Bij de verjaardag van Else Rijkens Een zangeres herdenkt een andere zangeres Ankie vam Wickevoo-rt Cromimela schrijft ons: "LIET IS NIET gebruikelijk in de pen melding te maken van de verjaardi| van een kunstenares, die nog slechij kort geleden het tijdelijke n eeuwige verwisselde. Een uitzondermi moge gemaakt worden voor Else Mei- huizen-Rijkens, die tijdens haar leven naam van Nederland op vocaal gebied zowel in binnen- als buitenland hoo| gehouden heeft en gan wier verscheidei voor zover my bekend, weinig aandachl in de dagbladen is geschonken. Enerzyd waarschijnlijk het gevolg van het feil, dat de spanningen in de wereld zoat' de aandacht opeisen, anderzijds, zij niet in Nederland, maar in Aix-lu- Bains overleed. Daarom meen ik goed doen op deze 28e November, haar v jaardag, haar- naam nog eens terug roepen in de herinnering van de vele* die haar hebben gekend en bewondert in haar aan kunstuitingen zo rijk gt vulde leven. Haar muzikale begaafdheid en buiten gewone stemmiddelen hadden haar het ware voor het grote concertpodiua voorbeschikt. Daarenboven was zij eei fascinerende persoonlijkheid, die alleen reeds door haar verschijnen respect al- dwong, boeiend, spontaan en impulsiel volkomen opgaande in de muziek, die ijj op zo voortreffelijke wyze vertolkt* maar ook eenvoudig en vriendelijk, be langstellend in het lot en de omstandig- heden van haar mede-mensen. Zij begenadigd met een veelzijdig talent; het nu was in werken van Bach of composities van moderne meesters, steedi wist zij de bewondering van haar p«- .bliek af te dwingen. De eerste critiek van haar optreda in het openbaar verscheen op 12 Decem ber 1929. In Januari 1931 volgde daaro; haar eerste tournee in het buitenland; ii 1932 zong zij voor het eerst in Pariji Een enthousiaste pers begroette deze bi- gaafde landgenote, die zich hiermede di weg naar het internationale concertpo dium had gebaand. Bij haar verscheiden op 28 Juni va dit jaar verscheen in het Amerikaan» blad „The Nickerbocker" een artikel over Else Rijkens van de hand van Max Tak Hij maakte daarin o.m. melding van bewondering, die Willem Mengelberg voor haar had. Het was ook onder hem, dat zij in Nederland voor het laatst op trad, toen zij in Maart 1940 met het Con certgebouworkest een vertolking gaf Ravel's „Schéhérazade", die aller bewon dering afdwong. Tijdens de tweede we- reldoorlog trad zij niet in het openbait op; pas in 1946, na een ernstige ziekt* betrad zij voör het eerst weer het con certpodium en wel in de National Gal lery te Londen, tezamen met Myra He» Nadien werd haar optreden helaas steedi door de ernstige ziekte, die een einde aan haar succesvolle leven zou ma ken, onderbroken. Tooh gaf zij in eb® tijd nog een drietal concerten voor „Columbia Broadcasting System" te K York. Else Rijkens was niet alleen een groot kunstenares, maar iemand, die belang stelling had voor alle aspecten, die bet leven bood, hulpvaardig, beminnelijk vol verwachtingen van het leven met i uitgesproken liefde voor de schoonheid van Gods schepping. Juist daarom w* haar leven zo rijk en gevuld en heengaan niet alleen een verlies Nederlandse muziekleven, maai schien meer nog voor hen, die haar ken- ai en aan wie zij met zo milde had in haar grote gaven schonk. De dood is onverbiddelijk, rr herinnering aan Else Rijkens' persoon lijkheid zal bij velen levendig blijven. Nog eenmaal „de ramp" voor de radio

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4