Jliruwe fdJtsrtjc ÖTouranl riim Schuld of misverstand? Moskou verandert van tactiek en wil nu weer wel „praten' tussische nota aan Grote Drie met als conferentieoordBerlijn De Kadt wijst Wisjinsky op de val van Hitier Zaterdag-Koopje Vier Nederlanders door de geluidsbarrière v: Wist U duPon Discussie over beginselen VRIJDAG 27 NOVEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaal; 2,— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang no sum Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastlclj f< gfjf&fetta ngn hert in tcgfjcnspoet" Vlak vóór het appèl te Bermuda N EEN NOTA aan de drie Westelijke mogendheden heeft de Sowjet- Unie zich bereid verklaard, aan een viermogendheden-conferentie iel te nemen. Rusland wil dus praten met Amerika, Engeland en nkrijk. De tekst der gelijkluidende nota's zal eerst morgen bekend rden gemaakt. Uit Londen verluidt echter, dat deze Russische nota 0 antwoord is op de Westelijke nota van 16 November, waarin Moskou prd uitgenodigd1, deel te nemen aan een conferentie der vier ministers 1 Buitenlandse Zaken te Lugano. Berlijn wordt genoemd als plaats lor een bijeenkomst der „Grote Vier", maar in de nota wordt geen blddng gemaakt van een datum. Deze Sowjetnota, acht pagina's he inde, kwam als een volkomen verrassing. Zaken aan de ambassadeurs van Ameri ka, Engeland en Frankrijk overhandigd. Men zal zich herinneren, dat Molótof on langs op een persconferentie verklaarde dat men de Sowjet-Unie verkeerd had begrepenen Moskou volstrekt niet ge weigerd had om besprekingen met de Westelijke „Grote Drie" te voeren. Hij hield echter vast aan het standpunt, dat geen enkele bespreking zin had, als ook communistisch China daar niet aan deelnemen. t wijzen er onmiddellijk op, dat nog t bekend is of het Kremlin een be taking op hoog of laag niveau van re- [ingsleiders of van ministers van Buit. r voorstelt. Ook is niet bekend of de tblemen Duitsland en Oostenrijk alleen, alle kwesties, die de internationale Inningen gaande houden, moeten wor- J besproken. De nota's werden door flotof, de Russische minister van Buit. Kotter gestrand bij de Texelse vuurtoren Twee schepen in botsing bij Vlissingen ij het optrekken van de mist ontwaar- ten vanmorgen op de vuurtoren van I, ca 1% mijl Westelijk van de toren, gestrande kotter. De reddingboten Hodshon van de Kon. Noord- en dhollandse Redding Maatschappij en ins Hendrik uit Den Helder zijn uit- bemanning van de Joan Hodshon ste evenals de Prins Hendrik de die het Belgische scheepje Willy e bleek te zijn. Er was niemand aan boord. Op de terugweg trof men sloep van het vaartuig aan met vier boord. Een van hen was reeds rieden. Aanvankelijk hadden alle zes n van de bemanning zich aan boord de sloep begeven, maar twee van hen na korte tijd overboord gesprongen, i vrèest, dat deze twee zijn verdron- kotter bevond zich vanmorgen in :ende toestand en moet als verloren den beschouwd. Amerikaanse schip Velma Lykes ton) is gisteravond bij Vlissingen anvaring gekomen met het Zwitserse orschip Kristallina. Beide schepen den slechts licht beschadigd. De Ame- kon de reis naar Rotterdam voort- De Zwitser ging voor anker, in af- ihting van een rivierloods die het Antwerpen zou brengen, et motorschip Alkaid (5483 b.r.t.), dat hoogte van Maassluis aan de grond gelopen, is door de sleepboten Schel en Waterweg vlotgesleept. Het schip eergisteren vertrokken op weg i erdam naar Bremen en Hamburg. Matusic beschulidgt iefr I t iritse geheime dienst 5 gaf bevel tot moord Op Belgische mevrouw De Ridder Ie 29-jarige Zuid-Slaaf Stefan Matu- i die reeds bekende met een mede- jhtige de Belgische mevrouw De Rid- te hebben vermoord, heeft gisteren tnover de politie een opzienbarende Klaring afgelegd. „Ik heb gehandeld bevel van de Britse geheime dienest", Jnthulde Matusic. Na deze mededeling jocht Matusic, in contact te worden racht met officieren van de Britse ge ile dienst. Aan deze wens werd gevolg pven, doch de Duitse politie bleef bij ontmoeting aanwezig, pter schoof Matusic alle schuld op [medeplichtige, die hij niet met name mde, doch die de politie wel bekend Deze medeplichtige, Johann Eles, ont- pte indertijd te zamen met Matusic uit ,g3 vluchtelingenkamp te Valka. en Whisky in de golven... n drankimporteur heeft 7044 flessen key in de zee bij Cyprus laten uit- m, omdat hij de invoerrechten te vond, zo deelde de Britse minister Koloniën, Lyttelton, gisteren in het irhuis mee. de „Grote Vier" wil en de eis, dat ook communistisch China er aan moet deel nemen, voorlopig laat vallen. Men zij echter voorzichtig en wachte af, tot mor gen meer details bekend zullen zijn. Onmiddellijk riep de Britse ambassa deur, Sir William Hayter, een speciale conferentie van de voornaamste functio narissen der ambassade bijeen, om de nota te bestuderen. Een ieder is het er over eens, dat de Russische nota op een psychologisch verrassend moment geko zen is, namelijk enkele dagen vóór de conferentie op Bermuda en aan de voor avond van de stemming in de Franse As semblee over een motie van vertrouwen. In deze motie heeft immers premier Laniel zijn standpunt met betrekking tot de E.D.G. neergelegd. Westelijke diplo maten kwalificeren de Russische nota als een „zeer knap stuk" en het valt op, dat geen belangrijke voorwaarden gesteld zijn voor het houden van de conferentie. De reacfie in Den Haag De Nederlandse minister van Buitenl. Zaken, mr Beyer, noemde de nota „zeer belangrijk". Hij eide: „Natuurlijk zal de Nederlandse regering zich hierdoor niet laten beïnvloeden. Nederland zal binnen kort het Europese legerverdrag ratifice ren. In een land als Frankrijk kan de vloed echter gevoeld worden". Het se< tariaat van de Haagse conferentie heeft de agenda voor de zitting gewijzigd het punt „gevolgen van de Russische nota" bovenaan op de lijst geplaatst. Op deze foto ziet men dje Duitse en Belgische afgevaardigden op de Haagse conferentie, de heren Adenauer en Van Zeeland. De wind is weer gedraaid toch nog met z'n nieren aan tafel? Nederland in de aanval Russische resolutie over de ontwapening in de Ver. Naties verworpen In de „politieke commissie" van de As- semblée der V.N. werd de Russische re solutie over de ontwapening verworpen. Slechts de vijf landen van het Sowjet- blok stemden vóór. In een serie stem mingen werd ieder punt van de resolutie afzonderlijk afgewezen. Nederland schuwde de Russen, dat Indien zij zouden proberen hun stelsel op te dringen aan het Westen, „onze vredelievende wereld hen op dezelfde manier zou 'behandelen als zij de Keizer en Hitler van repliek had gediend". Wisjinsky had ter verde diging van de resolutie aangevoerd, dat de Sowjet-Unie nog steeds een verbod afschaffing van atoomwapens wenst. Het Nederlandse Kamerlid J. de Kadt verklaarde, dat hij de Russische af- Rhee „uit beleefdheid" op Formosa Of wordt gesproken over veiligheidspact President Syngman Rhee van Zuid- Korea is vanmorgen per vliegtuig op Formosa aangekomen voor een (naar hij zegt) „beleefdheidsbezoek" aan genera lissimus Tsjiang Kai Sjek. Rhee is ver leid van zijn minister van Buitenland- Zaken Pyoen Joen Tai, en de voor malige Zuidkoreaanse afgevaardigde bij de wapenstilstandsbesprekingen, generaal Tsjo Doek Sjin. In Seoel doen hardnekkige geruchten de ronde, dat het hier allerminst een be leefdheidsbezoek geldt. Rhee en Tsjiang zouden besprekingen voeren over een pact van wederzijdse bijstand, dat een antwoord zou zijn op de onlangs gete kende overeenkomst tussen Noord-Korea en communistisch Ohina. Een aanleiding tot de geruchten is er wel: de nationalistische Chinese ambas sadeur in Japan stelde kortgeleden een verdrag van wederzijdse beveiliging voor tussen nationalistisch China (Formosa) en Zuid-Korea. Alarm-toestand in Manilla Een fanatiek-opstandige volksstam op de Philippijnen heeft „zelfmoordgi-oepen" naar de hoofdstad Manilla gezonden om de nieuwe president, Magsaysay. en de nieuwgekozen senatoren van de nationa- listisch-democratisohe partij te vermoor den. zo heeft de Philipptfnse politie be kendgemaakt. In Manilla en omgeving is de alarmtoestand afgekondigd. De opstandelingen, die koste-waskost de nieuwe president wensen te elimi neren, zouden er reeds in zijn geslaagd, tot Manilla door te dringen, niettegen staande de buitengewoon straffe maatre gelen van de politie en het leg?r. meldt A.F.P, PYAMAFLANEL trepen, prima kwaliteit, breed, kleine foutjes. WAARDE 1.19 Successen hoven Engeland „En dan moet je weten, dat ik nog hoogtevrees heb ook 'IER MILITAIRE VLIEGERS zijn de eerste Nederlanders geweest die De.,crisis" in Frankrijk Bidault als sphinx Aftreden of niet aftreden De Franse minister van Buitenl. Zaken, Georges Bidault, heeft van- sneller dan het geluid hebben gevlogen. Het zijn de majoor-vlieger G. morgen onmiddellijk nadat premier Even een onderonsje tussen drie ministers op de Haagse con ferentie. V.l.n.r. minister Beek (Luxemburg), premier Pella (Italië) en dr W. Drees, onze minister-president. Sonderman (vlieger van Prins Bernhard), majoor-vlieger-waarnemer F. J. Vijzelaar en de majoor-vliegers J. van Arkel en J. H. Flinterman (de laatste is houder van het Nederlandse snelheidsrecord) van de Koninklijke Lucht macht, die dit kunststukje dezer dagen in een Hunter-jachtvliegtuig boven Engeland hebben volbracht. Dat dit niet direct op de dag zelf bekend is geworden, komt voor rekening van het feit, dat ze het zelf helemaal niet zo belangrijk hebben gevonden en er waarschijnlijk helemaal niet de sen satie aan hebben beleefd die een buitenstaander zich daarvan voorstelt. De piloten waren door de in vlieger van I'vormt zich kort voordat de machmeter 1 de Hawkerfabrieken, Neville Duke, zo i aanwijst. Bovendien kun je deze knal goed geïnstrueerd, dat zij de hele ge-1 richten en in verband met het springen schiedenis van het sneller vliegen dan i van ruiten had Vijzelaar een mooi stuk het geluid eigenlijk niets 'bijzonders heb-jopen terrein uitgezocht, ben gevonden. Elk geluidje dat zij onder-j Nadat hij nog de kwaliteiten van de weg hoorden, klopte met wat van te jschietstoel had geprezen en zijn ervarin- voren was meegedeeld. gen met het test-apparaat had verteld, Het meest indrukwekkend was vol- jmerkte hij tènslotte laconiek op: „En dan gens Vijzelaar de'gfote stilte In de cockpit. i metalig klikken en stel muizen door de dat is dan ook het gevaardigde Wisjinsky persoonlijk wilde !gen, dat er „geen krachten zijn, die kunnen dwingen stelsels of levens wijzen te aanvaarden, welke wij beschou- als beneden de menselijke waardig heid en als vormen van een verwerpelijk despotisme" De Nederlandse afgevaardigden staan bij de V.N. bekend wegens de gematigd heid in hun redevoeringen en de heftige aanval van de heer De Kadt was dan ook :n verrassing voor de gedelegeerden. Hij vertelde Rusland, dat het het Wes ten op de volgende manier van zijn goede wil kon overtuigen: „U dient voorstellen te aanvaarden voor een conferentie over de eenmaking en bevrijding van Duits land; U dient ernstige stappen te doen ter verwezenlijking van de vrede op Korea en voor het oplossen van de Azia tische kwesties evenals andere wereld problemen". In plaats daarvan hebben de Russen :n vredesplan voorgesteld, dat de heer De Kadt beschreef als „een oneerlijke en holle resolutie over een onderwerp, dat te ernstig is om op zo'n stereotype ma nier behandeld te worden". (Men zie 't Verklaarde Uitzicht in dit nummer) DAT bij de Tweede Kamer een wets ontwerp is ingediend om onteigeningen Tienhoven, Breukelen, Loenen, Loos- drecht en Bloemendaal mogelijk te ma ken t.b.v. de Amsterdamse drinkwater voorziening. DAT de vereniging De Zaandamse Molen heeft besloten tot aankoop van de Dorregeester Watermolen, die in staat in verval verkeert. DAT de N.V. Stolks Metaalhandel te Zwijndrecht en de fa B. J. Nükerk te Amsterdam de walvisjager AM5 van de Mij Walvisvaart hebben aangekocht, evenals de Duitse schepen Libau en Odermunde. DAT een fee gisteren op het bordes in het stadhuis te Breda met haar to verstaf de feestverlichting t.g.v, Breda Lichtstad heeft ontstoken DAT de Zaandamse gemeenteraad een voorstel van de Prot.-Chr. raadsfractie de kermis af te schaffen, heeft ver worpen met 7 tegen 19 stemmen. DAT het voorlopig feestcomité ter voorbereiding van het 600-jarig bestaan van Enkhuizen als stad (in 1955) is af getreden, toen de voorzitter adviseerde, de gemeenteraad tot uitvoerend comité te benoemen. DAT de Zaandamse kantonrechter een tandem met hulpmotor beschouwt als een bromfiets, maar de belastingdienst voor zo'n tandem evenveel belasting rekent als denk je dat er e cockpit loopt, m; Daarbij is de cockpit van de Hunter zo eenvoudig, dat je soms even schrikt en denkt: „Ik heb iets vergeten". Gekleed in een speciale broek, die hem tegen hoge versnellingen moest bescher men. steeg hij snel naar de meest com fortabele hoogte voor de duik, 40.000 a 45.000 voet. Daarna werd de neus van de Hunter omlaag gericht en ging het onder een hoek van 30 graden met een enorme snelheid naar beneden. Wanneer de zo genaamde Machmeter het cijfer 1 aan wijst, betekent dit dat de geluids-1 barrière wordt gepasseerd. Er treedt dan een lichte trilling in het toestel op. De Machwijzer staat even on zeker te trillen. De stuurknuppel komt op dat ogenblik van zelf naar voren en reageert enkele ogenblikken helemaal niet. Plotseling wandelt de wijzer dan weer door en de knuppel doet weer dienst. Normaal kan men dan trimmen en uit de duik komen. Loopt daarna de snelheid terug, dan krijgt men hetzelf de proces maar dan in omgekeerde volg orde, aldus Vijzelaar. De knal die men op de grond hoort, Vier weken voorw. voor stationsambtenaar Het treinongeluk bij Weesp De Amsterdamse rechtbank heeft de 56-jarige eerste stationsambtenaar van Weesp. G. S. conform de iels veroordeeld tot vier weken voorwaardelijke hechte nis met een proeftijd van drie jaar we gens schuld aan het treinongeluk op Vrij dagochtend 19 Juni jl. te Weesp. Bij dit ongeluk kwamen de 27-jarige conducteur W J. Hoefsloot uit Amers foort en de 56-jarige Amsterdamse koop man G van der Meulen, om het leven. DAT het rijdende politiebureau van Emmen waarschijnlijk eind Januari in New York zal worden tentoongesteld op de World Mortorsport Show. DAT de 69-jarige journalist A. J. Prins te Tilburg zijn gouden jubileum heeft gevierd en hem de bronzen legpenning van de stad is aangeboden. DAT de Utrechtse gemeenteraad f 780.000 beschikbaar heeft gesteld voor materiaalaansohaffingen i.v.m. de grens wijziging. DAT de 57-jarige electricien L. E. uit Delfzijl wegens het verstrekken van on juiste gegevens aan de belastingdienst door het Leeuwarder hof is veroordeeld tot 3 maanden (toevestiging van het rechtbankvonnis) DAT in Den Bosch op 56-jarige leeftijd is overleden de voorzitter van hef depar tement N.-O. Brabant der Mij voor Han- ;n Nijverheid, C. van Lansohot, die enkele weken geleden bij een auto-onge luk werd gewond. DAT de Amerikaanse oorlogsinvalide Harold Russell gisteren in Eindhoven o.a. de Philipsfabrieken heeft bezocht en het woord voerde op een voorstelling van de film De beste Jaren van ons Leven, waarin bij de hoofdrol vervult. DAT B. Pannekoek, een der directeu ren van de N.V. Kon. Fabrieken Talens en Zn, op 64-jarige leeftijd in Apeldoorn is overleden. DAT de Ned. Octrooiraad en de Hoofd commissie voor Normalisatie een depot hebben gevestigd in de bibliotheek van de M.T.S. in Den Bosch. móet je weten, 'dat ik nog hoogtevrees heb ook". Vijzelaar was naar Engeland gegaan om de technische kwaliteiten van de Hunter te beproeven. Majoor Van Arkel was naar Engeland I gekomen om de bewapening Laniel bij de voortgezette besprekin gen in de Franse Nationale Verga dering het woord had gevoerd over een „motie van vertrouwen" in het regeringsbeleid, schriftelijk zijn ont slag ingediend. Aldus een Reuter - telegram. Na een onderhoud van een kwar tier met premier Laniel, verklaarde Bidault, tegenover verslaggevers, die hem vroegen of hij nu werkelijk was afgetreden: „Neen, maar ik heb van man tot man met de premier ge sproken". Bidault voegde hieraan toe: „Wacht u de behandeling van de motie van vertrouwen van van middag in de Nationale Vergadering maar af". Een lid van Bidaults staf deelde mee, dat de minister hedenmiddag 3 uur, toen het debat werd voortgezet, Hunter te bestuderen. Majoor Flintermaneen rede zou houden, besteedde bijzondere aandacht aan de Hunter als tactisch wapen, en majoor Sonderman bezocht Engeland in opdracht van de Fokkerfabrieken, invlieger is. Dit is Mosje Sjaret, die gisteren door de socialistische partij van Israël werd aangewezen als pre mier. Sjaret volgt als zodanig Ben Goerion op, die de wens te kennen gaf, zijn ambt neer te leggen. Men verwacht, dat Mosje Sjaret ook het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat hij tot nu tbe beheerde, zal leiden. DAT Zoutkamp, waar men nog geen waterleiding heeft, tengevolge van de aanhoudende droogte zonder water zit. DAT op de trottoirs bij de Rotterdam- sche Bank en het stadhuis op de Cool- singel in Rotterdam zgn. paviljoenwin kels zullen worden gebouwd. DAT de bouw van 64 woningen voor personeel van de Rijksluchtvaartschool te Eelde (Dr.) is opgedragen aan J. Mulder te Hoogezand voor f 599.675. DAT de Ziekenfondsraad op 10 Dec. de behandeling voortzet van de overeen komst in zake het basishonorarium voor huisartsen. DAT voor de restauratie van de St. Laurenstoren te Rotterdam, nu het ge bruik van zandsteen is verboden, anteor zal worden gebruikt en een onderzoek zal worden ingesteld in de vindplaats in deze steensoort bij Bordeaux. DAT minister Algera heeft besloten, het herstel van de hoofd- en buitenwater- keringen in een "Öeel van Zeeland over te laten aan de beheerders. DAT tegen de 43-jarige oud-recher cheur van de Ned. Spoorwegen J. J. A. B„ die een valse handtekening zou hebben geplaatst onder een contract in zake oprichting van een auto-industrie, in Haarlem 15 maanden is geëist. DAT in Amsterdam 8 maanden, waar van 4 voorw., is geëist tegen de 42-jarige Hilversumse taxichauffeur P. F. van A_. die. toen hij onder de invloed van sterke drank was. na een bruiloftspartij, de Hilversumse bakker M Vedder heeft aangereden. waardoor deze wellicht levenslang invalide blijft. Mr Van Doorn candidaat als K.V.P.-voorzitter Substituut-officier van Justitie in R'dam Mr H. W. van Doorn te Rotterdam, lid van het bestuur der Katholieke Volks partij en voorzitter van de K.V.P. in de kring Rotterdam, is door het bestuur van de K.V.P. candidaat gesteld voor het voor zitterschap. In de partijraadsvergadering van 22 en 23 Januari moet een voorzitter worden gekozen als opvolger van de heer Andriessen, die zoals men weet in ver band met zijn gezondheidstoestand af treedt. Mr Van Doorn, die op 6 October 1915 te Den Haag werd geboren, kwam in 1942 bij de rechterlijke macht, aanvankelijk als waarnemend ambtenaar van het O.M., daarna als ambtenaar O.M. te Rotterdam. In 1947 volgde zijn benoeming tot waar nemend advocaat-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof in Den Haag, in 1948 de be noeming tot advocaat-fiscaal bij dat ge rechtshof. In deze kwaliteit behandelde hij o.a. de bekende zaak tegen de verrader Anton van der Waals. In 1951 werd mr Van Doorn benoemd tot substituut-offi cier van justitie bij de rechtbank te Rot terdam. Sedert Januari 1951 is hij tevens belast met reorganisatie-werkzaamheden bij het ministerie van Justitie, sinds Januari 1952 bij de afdeling politie van dat ministerie. conservatief niet- GOUDEN ARM- 1 BANDEN RINGEN I HORLOGES] KELTUM- PLEET HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van Hedenmorgen 7 geh. bew. nevel^ licht bewi ozo WAT VERWACHT kon worden, is ge beurd: Dat de A.R. Partij zeer on langs is teruggekomen op een oud besluit betrekking tot het passieve vrouwen kiesrecht, is voor een deel van de socia listische pers aanleiding geworden om het hare te zeggen van de „beginsellust" der Christelijke partijen, een beginsellust die eerst beginselen schept, waarvan men later weer afstand neemt. Zo ook de A.R. Partij met het passieve vrouwenkiesrecht, aldus Het Vrije Volk: ten onrechte heeft men in 1921 een prin cipieel bezwaar gemaakt lijk alleen i Het socialistische blad voegt er dan nog ;n hele, nogal moraliserende passage an toe. Dit verschijnsel zou namelijk in an „confessionele partij" niets bijzon ders zijn. Op principiële gronden zou men daar aanvankelijk tegen allerlei maat regelen gekant zijn en pas als anderen er voor zorgden, dat die maatregelen er tóch kwamen, dan ebden ook deze begin selen wel weg. Dan bleek ook, dat dit christelijk beginsel niet anders was ge- i een vermomming van het con servatisme. DIT NU lijkt ons een punt, waard om er nader op in te gaan. Er schijnt namelijk zo op het eerste gezicht tot dit verwijt uit socialistische hoek enige reden te bestaan. Maar dan mogen we wel voor opstellen, dat het voorbeeld, dat de so cialistische krant aanhaalt en dat ze eigenlijk tot uitgangspunt voor haar be- tooE maakt, te weten het passieve vrou wenkiesrecht, voor haar zelf niet zo bij ster gelukkig is. Want het is niet zo, dat het besluit der A.R. Partij over dit onderwerp van 1953 een breuk betekent met het besluit van 1921. Beide besluiten gaan er van uit, dat de vrouw in het leven gemeenlijk een andere taak heeft dan de man. Aan dat gegeven, aan dat beginsel, dat met heel de schepping samenhangt, heeft het be sluit van 1953 bepaald niet willen tornen, integendeel, het heeft het nog eens na drukkelijk gesteld. Wèl heeft het een on juiste consequentie weggenomen, die daaraan in 1921 verbonden was. Men kan dus niet stellen, dat er destijds in 1921 blijkbaar een beginsel was, dat nu in 1953 plotseling verdwenen is. HET BOVENSTAANDE stellen we voor op. Want het socialistische blad, dat zo gaarne aanmaant tot een voorzichtig gebruik van het woord „beginsel", heeft hiermede wel laten zien, dat het aan voor zichtigheid zelf nog wat te leren heeft. De zaak zelf is intussen belangrijker. Want met het woord en het begrip be ginsel is inderdaad wel enige voorzichtig heid geboden. Het kan best zijn, dat ook binnen de kring der Christelijke partijen er zijn, die bij het onderwerp van het passieve vrouwenkiesrecht gedacht heb ben aan een zekere verandering op prin cipieel gebied. Maar naar onze stellige overtuiging is de socialistische pers nu waarlijk niet de eerst aangewezene om hier tot voorzichtigheid aan te manen of zelfs om reprimandes uit te gaan delen. Als er in het huidige politieke besluit één factor is geweest, die geleid heeft tot een relativering, tot een betrekkelijk ma ken, van het christelijk beginsel in veler ogen, dan is het geweest het verschijnsel, waarvan de socialistische partij het in deze jaren heeft moeten hebben, het ver schijnsel dat ze steeds heeft trachten te propageren en te stimuleren: het ver schijnsel van de doorbraak. WAANNEER DAN zulk een partij de aanhangers van Christelijke partij- formaties op het hart bindt, met het stel len van beginselen toch vooral voorzich tig te zijn, omdat het in de practijk veelal maar quasi-beginselen blijken te zijn, dan kan men er voorshands alleen maar kre gel van worden. Daar komt dan nog bij, dat de socialis ten het zelf, zoals het verleden leert, met de beginselen nimmer al te moeilijk heb ben gehad en heel wat bekeringen in eigen opvattingen ten beste hebben ge geven. Een socialistische partij als wij op het ogenblik in ons land kennen, kan als zo danig nimmer komen tot een aanvaarding van een christelijk beginsel als zodanig, tenzij zij daarvoor de instemming en goedkeuring kan verwerven van de niet- christelijke partijgenoten. Er heerst te dezen aanzien binnen deze partij een we derzijds veto-recht. Daarom is de socialistische pers dan ook niet de aangewezene om op dit punt de Christelijke partijen allerhande wijze les sen toe te dienen. Iets anders is, of zij haars ondanks niet iets zeggen kan, dat op zichzelf de aandacht verdient. Het onderwerp zelf ls wel waard, dat we er iets naders van gaan zeggen. Weinig verandering Het KNMI. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met veel bewolking. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidoost. Weinig veran dering in temperatuur. (Op gemaakt te 10 uur). De Sint per helicopter naar De Bilt 'Dat St. Nicolaas niet alleen zijn schimmel als vervoermiddel ge bruikt, maar ook op moderne wijze zijn bezoeken aflegt zal Woensdag, middag 2 December in De Bilt blijken. Dan zal de bisschop op uitnodiging van de plaatselijke handelsvereniging per helicopter van de Sabena op een terrein aan de Blauwkapelseweg landen. Zon en maan Zaterdag Zon van 8.21 tot 1635 uur; maan van middernacht tot 13.12. L.K. op 28 November,

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1