De Veiligheidsraad heeft Israël veroordeeld hefariitefl Van vrouw gescheiden zonder dat zij er iets van wist Europese eenheid krijgt ruggesteun Morgen komt de E.P.G. in Den Haag ter sprake NIEUWE LETDSCHE COUEANT 5 WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953 De aanval op het Jordaanse dorp Qibyah Negen leden stemden vóór; Rusland en de Libanon onthielden zich 'De Veiligheidsraad heeft de resolutie Ihandhavi fan de Westelijke mogendheden goedg< jeurd, waarin Israël. In scherpe bewoor- berispt wordt voor de aanval op Jordaanse dorp Qibyah. Negen der elf ZèJjden van de Veiligheidsraad stemden twee andere leden onthielden stemming, namelijk Rusland Libanon. In de resolutie wordt gezegd, „dat de ■rgeldingsactie te Qibyah. ondernomen strijdkrachten van Israël", in strijd t de bepaling „staakt het vi op 15 Juli 1948. door de Veiligheids aangenomen resolutie en nie enstemming met de bepalingen apenstilstands-overeenkomst en vest der V.N. Kort vóór de stemming, werd door de Westelijke grote mogendheden een ■paling aan de resolutie toegevoegd, wordt, bepaald, dat, wanneer het an de „commissie van toezicht" op naleving van de wapenstilstand, geni ia! Van Bennike, binnen drie maanden slag uitbrengt van de nakoming de wapenstilstands-o\ oeilijkheden voor Churchill Ambtenaren eisen 50 pet meer salaris Churchill heeft gisteravond in het par- ment te kampen gekregen met oppositie t eigen gelederen. Een aantal Conser- itieve parlementsleden verzette zich imelijk tegen zijn besluit, de n officieren uit de eerste wereldoorlog herzien. Men noemde zulks „onaan vaardbaar". Sinds Churchill twee jaar ge- de macht kwam. ondervond hij dusdanige oppositie in eigen J rtij. Een onmiddellijke crisis heeft de echter nog niet te vrezen, aange- fcn, tenzij een speciaal debat over deze westie wordt toegestaan, de ontevreden noep der Conservatieyen eerst volgend jar over de begroting van oorlog zal :n stemmen. De begroting over 1953-- is reeds goedgekeurd. Momenteel t ook onder de hogere regeringsamb- en ontevredenheid, die zich heeft in een eis van 50 procent salaris- hoging. ulles over Japan en Duitsland 'olitiek van «vergissingen" rika's minister van Buit. Zaken, lies, heeft op zijn jongste persconfe- erklaard, het eens te zijn met vice- isident Nixon, dat het een fout blijkt te geweest. Japan te ontwapenen. Ook jkt het achteraf niet juist van de ge erden te zijn geweest, om zo hard van pel te lopen met de ontwapening van itsland, aldus Dulles. )e Amerikaanse minister verklaarde •rgissingen door het betrekkelijke timisme van vlak na de oorlog: De ge erde leiders hielden destijds, volgens geen rekening met de dreiging, die ;aat van de Sowjet-Unie. •kende economische en culturele rdrag tussen Rood-China en Noord- I, waarbij aan Noord-Korea belang- hulp voor de wederopbouw wordt oofd, beschouwde Dulles als een nieuw 'ijs, dat Rusland en Rood-China samen- om hun invloed in dit deel van vergroten. Uls het gemeentelijk sportterrein f Omimerweg te Haren (Gr,) gereed de Dienst Uitvoering Werken 750 rtterreinen in ons land hebben Ter gelegenheid van de inge- ikneming van dit sportterrein zal da Sociale Zaken en Volksge- dheid, de heer J. G. Suurhoff, Zater- de koepel van de wooncoooe- De Middelhorat te Haren enkomst, hij rekening dient te houden met eventueel gesloten overeenkomsten tussen Israel en Jordanië. Israël heeft op directe besprekingen tussen beide landen aangedrongen. De wapenstilstands-overeenkomst voor ziet in bepalingen voor de gelijke bespre kingen. Overval op grijsaard 1 jaar geëist Tegen de grondwerker M. W. J. K uit Nijmegen, die er van werd beschuldigd, in de nacht van 3 op 4 Mei te hebben gepoogd de 72-jarige Nijmegenaar P A. V l,iP" te beroven. en riaarbij geweld Klon^pé komt ditmaal te hebben toegepast, is gisteren voor del de lijst van meest bev Mevr. Roosevelt meest bewonderde vrouw Fanny BlankersKoen van tweede plaats verdrongen Na een onderzoek naar de meest be donderde man. heeft het Ned. Inst, voor de Publieke Opinie thans aan een groot aantal vrouwen over het gehele land ■erspreid en uit alle lagen van de be- olking de vraag gesteld: „Welke van lie 'nu levende vrouwen, leden van de koninklijke familie niet meegerekend, bewondert u het meest?". Hier zijn de vijf meest bewonderde Arnhemse rechtbank een jaar gevange nisstraf geëist. Verdachte, die ter zitting verklaarde die avond dronken t« zijn geweest en zich niets te herinneren, zou de heer v. d. P., die met zijn echtgenote op weg naar huis was. op de Groenewoudseweg overvallen hebben en hem onder bedreigingen (in de Engelse taal) geslagen en geschopt hebben. Daarna wierp hij hem een shawl de hals met de opzet de man te wur- Wegens het hulpgeroep van de jw, waarop een passerende wielrijder te hulp snelde, moest de aanrander de oude heer loslaten. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat verdachte, in tegenstelling met zijn be wering, die avond niet onder de invloed had verkeerd. Uitspraak over 14 dagen. Mevrouw Roosevelt 10 mevrouw Rtraalman-Cremer 5 *?-.: Fannv Blankers- Koen 3 mejuffrouw Klompé 1 evrouw Spoor 1 Al sinds jaren staat mevrouw Roose velt op de eerste plaats. In October 1952 werd zij door 12 van alle ondervraag- vrouwen het meest bewonderd. Me luw Straalman-Cremer, die vorig jaar de derde plaats kwam met 2 heeft thans mevr. Fanny Blankers-Koen drongen van de tweede plaats di behaalde met 9 r' Mejuffrouw het eerst op bewonderde Spoor komt al jaren op Van alle vrouwen bewondert 2 haar eigen moeder het meest. 3 bewondert de huisvrouwen in het algemeen en de verpleegsters. Filmsterren werdbn door 5 sport sterren. met uitzondering van mevrouw Blankers-Koen. door 2 van alle onder vraagde vrouwen hel meest bewonderd. De Bond van Geref Mannenveren gen. afdeling Zuid-Holland-Noord houdt Zaterdagmiddag 28 November om uur de najaarsvergadering in De Kroon aan het Spui in Den Haag Ds D. Roes: van Rotterdam-Charlois spreekt over Leven bij de bron. >rekei Viervoudige werking... nel totiea geneeskracht k tablet Chefarine „4" bevat xira geneeskracht, dank zij de imenwerking van 4 wereldbe- iemde geneesmiddelen. pmiJieberichfen uit andere bladen IDERTROUWD: A T F Ik. Dordrei »t. Gronin, Tokai Cape (Z.-Afril ifr-Reindors. zn. Hoogt fis-Veldhuis. dr. A'd •an der Meulen. zn, ERLEDEN; W Bos. en E M Wll- J Mander. R Dijkman, 62 Jr. Utrecht: S Beutler. vr. 62 jr. Huls ter Helde; A M !Ulen-Blom, vr, 72 jr. R'dam; J den man, 47 jr. R'dam; H J Spaan-Vet- r, 84 Jr. Velp (Gld)H Koningsber- an, 6 jr, Leiden; dr N W Bouman. jr. Utrecht; K J ln 't Veld-Schel- r. 74 jr. Zuid-Beljerland; A M J /els. vr. 71 Jr. Hlllcgersberg; N G den t. man. Wenen; F H V Middelaar. 1 Jr. Melbourne: G Reyne-Groot vr. Beverwijk; P Brugman, man, 63 Jr. In de gemeente-universiteit te Amsterdam is gisteren de Reina Prinsen Geerligsprijs voor poëzie uitgereikt. Voor het eerst werden dit jaar de eerste en tweede prijs gedeeld. Op de foto: de beide prijswinnaarsmej. Ellen Warmond uit Rotterdam en Remko Campert uit Amsterdam. Remko is de zoon van wijlen de Haagse journalist Jan Campert, die vooral bekend werd door zijn aangrijpende gedicht „De achttien doden". Diefstalwas geen die/stal In een postagentschap aan de Nassaukade te Amsterdam ont stond dezer dagen grote conster- r 15 alle Polit het agentschap ten, omdat een 65-jarige man een bedrag van ƒ375 miste. Een langdurig onderzoek, waar bij drie personen werden ge fouilleerd. leverde geen resultaat op. De oplossing kwam pas veel later, toen de „benadeelde" kwam vertellen, dat hij het geld thuis in «en portefeuille had gevonden.... Onderduiker nam voor 40.000 juwelen mee Na 10 jaar een straf van 12 maanden geëist Wegens een diefstal, die reeds tien jaar geleden, in de bezettingstijd, werd ge pleegd. is gisteren voor de Amsterdamse rechtbank tegen de 42-jarige koopman A. C. A. S. een jaar gevangenisstraf ge- eist, waarvan zes maanden voorwaarde lijk. S. werd beschuldigd van diefstal van een partij geslepen diamantjes, een paar dollarstukken (elk van 20 dollar), een staaf goud. ten of meer gouden sigaretten- ringer koker Hij 1942—1944 hebben leegstaande woning aan de Rooseveltlaan toen nog Zuider Amstellaan geheten te Amsterdam van de door de Duitsers weggehaalde Joodse bewoner E. Weiier. De verdachte vertelde, dat hij op zekere dag tijdens een razzia van de Duitsers in de kelder van het leegstaande huis is ge kropen. Toen hij daar lag en een kaars aanstak, ontdekte hij de kostbare voor werpen. De diamanten waren verborgen in een potje met vaseline. Van de op brengst (ƒ40.000) had verdachte het ruim 20 man tellende personeel van zijn meu belfabriek, dat hij de gehele bezettings tijd in dienst heeft gehouden, betaald en voedsel gekocht. Deze zaak is enige maanden geleden het rollen gebracht door een zekere H., die betrokken zou zijn in de echtschei dingsprocedure tussen verdachte en zijn echtgenote, aldus S. De verdediger, mr P. J. Willems. be streed, dat zijn cliënt diefstal heeft ge^ pleegd. Volgens hem moet hiér worden Valse opgave aan deurwaarder Twee jaar geëist tegen rechtsgeleerde uit Amsterdam ^jNS land pleegt niet achter te blyvt i het j kom In Amsterdam is gisteren twee jaar ge- ingenisstraf en ter beschikking stelling in de regering geëist tegen de 37-jarige r dr C. H. P., rechtsgeleerd raadsman, lonoom en belastingadviseur aldaar, die 1951 een valse opgave zou hebben laten geven aan een deurwaarder by uit reiking van een exploit in een echtschei dingsprocedure. of gebruik zou hebben doen maken van een valse akte door eer advocaat. Verdachte had als zaakwaarnemer eer echtscheidingsprocedure aanhangig ge maakt voor een cliënt. Zowel de dagvaar ding als een copie van de grosse (officieel afschrift) van het vonnis, dat bij verstek de vrouw was uitgesproken, w de woning van de man, in persoon een vrouw betekend. De echtgenote deze man, die in Eindhoven verbleef, in geen der twee gevalle*' de vi geweest aan wie de stukken waren tekend, zodat zjj dus zonder haar mede- i was gescheiden, zoals zij gistei de rechtbank verklaarde. Later v zij zelf een echtscheidingsprocedure 1 gonnen. deurwaarder, die het afschrift onnis had betekend, verklaarde zitting, indertijd op de gebruikelijke zich van te hebben overtuigd, dat hij het stuk aan de juiste persoon had betekend. De verdachte, die al 14 dagen in •rest zit, ontkende, dat hij er voor zorgd had, dat in de woning van cliënt een vrouw was geweest, die zich de werkelijke echtgenote van cliënt had uitgegeven, n' De cliënt zelf, die in verband met deze zaak gedetineerd is geweest, ontkende op zijn beurt, dat hij voor de verdei bekend gebleven vrouw had gezorgd. Wel had hij twee keer zijn huissleutels op verzoek van de verdachte aan hem ge geven. Dit oken geval zou Uitspraak .verduistering" en e zaak zijn verjaard, op 8 December. vas, naar hij meedeelde, geschied zijn zaakwaarnemer aan zijn en bezoek moest brengen in iet de boedelscheiding. „Verdachte „WIJ, VOLKEREN Richt zich op vreedzame vereniging van staten en samensmelten van belangen „Halfwatt-lamp" 40 jaar oud Revolutie in wereld van gloeilampen Het is veertig jaar geleden, dat ee zeer belangrijke verbetering van c gloeilamp met wolfraamdraad een fe werd. Op 10 October 1913 hield dr Jrving Langmuir zijn opzienbarende voordracht voor het American Institute of Electrical Engineers over de door hem uitgevonden metaaldraadlamp met gasvulling. was een der eerste voorbeelden systematisch wetenschappelijk onderzoek (research) in.de industrie. Zeven weken later, 22 November 1913. kon Philips de belangrijkste winkelstraat van Amster dam (de Kalverstraat) met de nieuwe lampen verlichten, die destijds halfwatt- lampen werden genoemd. Reeds spoedig bleek deze lamp, die in het begin alleen maar in grote eenheden gemaakt kon worden (500-1500 Watt) eer geduchte concurrent te zijn voor de boog lamp met koolspitsen. Zij verdrong die lamp bij de verlichting van straten pleinen, industrieterreinen en stations geheeL Toen een jaar later Philips kleine gasvullingslamp, de Argalamp genoemd naar het voor de vulling toegepaste Argongas) op de rr n. voltrok zich dezelfde ingrijpende verandering op het gebied van winkel huisverlichting. De Argalamp van 100 kaars verdrong het gasgloeilicht, en maakte het electrische licht tot de goed koopste en meest populaire verlichting. Dit proceS werd bevorderd en versneld or de moeilijkheden die allerwegen de eerste wereldoorlog bij de gasvoor- ziening optraden. Sindsdien heeft de gloeilamp met gas vulling vrijwel het gehele terrein ver- Ede heeit weer een kudde schapen In de schaapskooi langs de rijkswèg Ede-Arnhem, op de Ginkelse Heide, huist sinds gisteren weer een kudde schapen. De dieren zijn in Hoog Buurlo aangekocht op initiatief van de stichting Ede Schaapskudde. Voor 108 van de 158 schapen hebben zich reeds (betalende) pleegouders aangemeld. In een geestige toespraak tot de sche pen wees burgemeester Olderthof er op, dat door de komst van de dieren de in standhouding van de heide wordt ge waarborgd, doordat de schapen alles op peuzelen wat op den duur de heide zou overwoekeren. Tevens zullen de schapen een grote attractie zijn voor vreemde lingen en ingezetenen. Twee munitiefabrieken in de lucht gevlogen Eén bij Lissabon en één in Schotland De munitiefabriek Bralo de Prata nabij Lissabon is gistermiddag in de lucht ge vlogen. Tot dusverre zijn de stoffelijke n van 14 arbeiders geborgen. Er zijn 200 gewonden. De ontploffing werd veroorzaakt door brand in een kist Ion- De reddingswerkzaamheden worden ernstig bemoeilijkt door het feit, dat het Jin is bezaaid met niet ontplofte mijnen 1 handgranaten. Tweehonderd militairen, die in de fa briek een speciale cursus volgen, zijn aan gewisse dood ontsnapt, doordat zij juist in een nabijgelegen café koffie dron ken. Duitse Bondsrepubliek, de Italiaanse Republiek, het Groothertogdom Luxemburg en het Koninkrijk der Nederlanden.... vastbesloten onze eeuwenoude wedijver door een samensmelting van onze wezenlijke belan gen te vervangen, en wel door het oprichten van instellingen die in staat zijn, richting te geven aan een voortaan gezamenlijke bestemming.... hebben besloten, een Europese Gemeenschap in het leven te roepen." Zo staat in het ontwerpverdrag van het Statuut der Europese Gemeenschap, waarover de zes vertegenwoordigers van het Kleine 'Europa morgen in Den Haag zullen confereren. heeft mij echter gedreigd, dat hij my krijgen als ik hierover iets zou vertellen", aldus de man. Tegenstrijdig De raadsman van verdachte, mr J. H. W van Uden uit Den Haag. bestreed op juridische gronden de dagvaarding. „De hele zaak is gebaseerd op verklaringen van de man. die zelf verdachte had kun nen zijn", aldus de advocaat, die verdei wees op wat hij noemde „een reeks var tegenstrijdige verklaringen" van ver- dachtes cliënt, „Over de kwestie van de huissleutels, het kardinale punt. heeft P. verklaard, dat dit gelogen is". In zijn laatste woord ontkende dachte opnieuw, schuldig te zijn. De president riep tot slot nogmaals verdachtes cliënt, de kroongetuige in de zaak. voor het hekje, en wees hem op nieuw op de ernst van zijn onder ede af gelegde verklaringen. Deze verklaarde echter niets aan zijn mededelingen te hebben toe te voegen. Uitspraak op 8 December. PLAIN ek CORK IN SPECIALE LUXE DOZEN VAN 50 SIGARETTEN Het belang van de voorgestelde Euro pese Politieke Gemeenschap? Wel, voor de eerste maal wordt een vereniging van verschillende staten op vreedzame wyze voltrokken. De Politieke Gemeenschap zal geen statenbond zyn en evenmin een bondsstaat. Het zelfstandige léven van de olkeren en landen die deze Gemeen schap vormen, wordt gewaarborgd; de hegemonie van een enkele staat of van een groep van staten binnen de Gemeen schap is uitgesloten De buitenlandse po litiek van de deelnemende staten wil men daarom op elkander afstemmen in alle gstukken die de Gemeenschap aan gaan: de Politieke Gemeenschap zal met de Europese Defensie Gemeenschap en Kolen- en Staalgemeenschap een een heid vormen, waartoe de E.D.G. en de Kolen- en Staalgemeenschap onder de Europese Politieke Gemeenschap zullen moeten ressorteren. Hoe is nu het „gezicht" van deze be langrijke Europese Politieke Gemeen schap? Het bestuur van deze Gemeen schap berust bjj de Europese Uitvoerende Raad en omvat een voorzitter (president) ministers van de Europese Gemeen schap. Dat zijn dus met recht „Europese ministers". De voorzitter wordt door de senaat gekozen bij geheime stemming. Deze voorzitter benoemt de Europese ministers. De leden van de uitvoerende raad mogen geen lid zijn van een ring der deelnemende stateni Om het beleid van de Europese Uitvoerende Raad en dat van de regeringen der deelnemen de landen op eikaar af te stemmen is ei een Raad van Ministers die zal bestaan uit nationale ministers van de deelne ÉUR0R P0UT1EKE GEMEENSCHAP Amerikaanse studiebeurzen zomercursus 1954 Voor de zomer 1954 worden door de Foreign Student Summer Project Com mittee van het Massachusetts Institute of Technology te Cambridge, Massachu setts, één en wellicht twee beurzen be schikbaar gesteld voor Nederlanders Lei deelneming aan de zomercursus vooi buitenlandse studenten aan dit instituut. Deze cursus wordt gehouden van 7 Juni it 17 September 1954 en biedt uitslui tend mogelijkheden tot het doen var researchwerk op een „postgraduaet"- In de afgelopen nacht is ook de kruit fabriek te Bishopton in Schotland in de lucht gevlogen. Dri« In aanmerking komen zij, die na beëindigen van hun universitaire studie natuurkunde, scheikunde of „engines g". twee jaar practische ervaring achter de rug hebben en niet ouder dan 32 jaar zijn. Formulieren aan te vragen voor 1 arbeiders "wórden 11954 bet Nederland-Amerika Instituut. Museumplein 4, Amsterdam-Z. 'i Zit vast vaster met VELP AFIN rór; dlijm BEVER lm kapotte broeken te verbergen... de landen. Eén lid van de regering ieder land heeft zitting in deze Raad Ministers, die dus eigenlijk het contact tussen de regeringen van de div. landen i de Europese Uitvoerende Raad vormt. Voorts is een Hof van Justitie worpen om de eerbiediging van het recht bö de uitleg en de toepassing van het statuut en de besluiten der Politieke Ge meenschap te verzekeren. Dit Hof van Justitie en dat van de E.D.G. en de Ko len- en Staalgemeenschap vormen één geheel. Het adviserend lichaam zal be staan uit een Economische en Soc. Raad. Deze Raad geeft op verzoek advies aan het parlement en de Uitvoerende Raad. wetgevende lichaam is het Parle ment, bestaande uit een Eerste Kamer (Volkskamer) en een Tweede Kamer Senaat). De afgevaardigden worden voor 5 jaar gekozen. Jaarlijks zou dit parlement twee zittingen moeten houden. Luchtrecht couranten en tijdschriften Met ingang van 1 December a.s. wordt •n apeciaal luchtrecht ingevoerd voor de verzending van hier te lande tenminste eenmaal per maand verschijnende cou ranten en tijdschriften naar een bestem ming buiten Europa. Dit tarief geldt niet advertentie-bladen en daarmee ge lijkgestelde stukken. Dit speciale lucht recht wordt berekend per 10 gram. De postkantoren verstrekken nadere inlich- Geen herinneringsteken voor Expogé Ver. wilde erkenning bij Kon. Besluit De instelling van een herinneringsteken jor ex-politieke gevangenen uit de be zettingstijd is niet doorgegaan, omdat de Vereniging van Ex-Politieke Gevange nen niet accoord ging met erkenning var een door de vereniging in te stellen her- inneringskruis bij ministeriële beschik king. De vereniging wenste erkenning bij Koninklijk Besluit, zo heeft minister Drees aan de Tweede Kamer meegedeeld. De regering heeft overwogen, dat tot nu toe slechts in één geval een herinne- ringskruis of ereteken, dat door een par ticuliere vereniging was ingesteld, is er kend bij Kon. Besluit. Dit was het geva met medailles van het Ned. Rode Kruis Dit is echter een vereniging met een bij zonder statuut, waarvan het bestuur door de kroon wordt benoemd en ontslagen. Daar dit laatste niet het geval is bij de Expogé, meent de regering dat aar kenning bij K.B. consequenties zijn bonden, die in de toekomst bezwaren met zich kunnen brengen. Instelling van een verzetsgevangenen- kruis door de regering vindt de regering niet gewenst, omdat zij dan verzets activiteiten e.d. zou moeten beoordelen. Man en vrouw beiden 96 jaar In het R.K. tehuis voor ouden van da gen te Kwintsheul wordt sinds de oorlog het echtpaar J. Buys-Vis verpleegd. Mevrouw M. Buys is Zondag j.L 96 jaar geworden en opa Buys viert 4 December zijn 96ste verjaardag. Beiden zijn nog geeond en opgewekt. Zij is vol belang stelling voor de klein- en achterklein kinderen en hij, als oud-schipper, is door geen regen of wind van zijn dagelijKse wandelingetje te weerhouden. Kwintsheul gelooft nu de eer te heb ben het oudste echtpaar van Nederland te herbergen. Of er nog baas boven baas zal blijken te zijn? Met tien pompen Vierbannenpolder weldra droog Een belangrijke dag was het gisteren voor de Vierbannenpolder van Duiveland. Er werd namelijk een aanvang gemaakt het droogmalen van deze polder, waartoe acht pompen aan de zeedijk bij rkerk en twee grote pompen aan de Noordzijde bij Stevenssluis in werking erden gesteld. Bij het haventje van Stevenssluis gaf dit nog even vertraging, omdat men nog moest afwachten hoe de bodem van deze ïn, waarin de zuigbuizen liggen, zich houden. Men heeft de haven nu met steen bestort en vandaag konden ook daar de pompen op volle toeren draaien. Voor een verrassing zorgde nog machi- st Van Dijk van het oude watergemaal bij Stevenssluis. Direct na de 1 Februarl- ramp was hij begonnen met het demon teren van de machines van dit gemaal. Intussen had hij alles weer schoon ge maakt. Aan de activiteit van deze machi- het te danken dat ook een van pompen van dit gemaal reeds direct kon meehelpen aan het leegmalen de polder. Zeer binnenkort zal hier ook de tweede pomp van het gemaal welke thans wordt gemonteerd, in werking kun- worden gesteld. Europese gemeenschap. Op verschillend gebied heef; het in ae laatste jaren oe- langrijke bijdragen in dit opzicht kunr.en leveren. Het verkeert in dit opzicht ook wel in een gunstige positie, die het veelal op verdienstelijke wyze heeft welen te benutten. Om één voorbeeld te noemenwe den ken nu aan het Plan. waaraan de naam van onze minister van Buitenlandse Za ken de heer Beyen verbonden is en dat het was in Mei van dit jaar con crete maatregelen voorstelde in het be vorderen van een gemeenschappelijke Europese markt. Het plan-Beyen bepleitte daartoege leidelijke afschaffing van invoerrechten, contingenteringen cn andere belemme ringen tusser. de landen der Europese gemeenschap, en daarnaast opstelling van een eenvormig douanetarief tegenover derde landen TN een gemeenschappelijk memorandum aan de Nederlandse regering hebben nu de vier werkgeversorganisaties in ons land zich nog eens nadrukkelijk goed deels achter dit plan-Beyen gesteld. Dit zal wel verband houden met het feit. dat morgen in Den Haag de conferentie der ministers van Buitenlanrse Zaken be gint. Het zal in elk geval voor onze re- haar bemoeiingen door het Nederlandse bedrijfsleven wordt gesteund. En enige steun en sympathie is op de lange en moeizame weg. welke naar de Europese gemeenschap moet worden afgelegd, niet geheel overbodig. Veel nieuws hebben wy intussen in dit memorandum van de vier werkge versorganisaties niet kunnen ontdekken. Echter, dat kan al niet meer als een verwijt gelden; het kan veeleer een be wijs zijn. dat deze zaken reeds herhaal delijk met klem zijn voorgedragen en bovendien in veler gedachtenwereld al grotendeels gemeengoed zijn geworden. "17"OOR de toekomstige ontwikkeling van het Nederlandse bedrijfsleven is het streven naar integratie van West-Eurona r.derdoad van groot belang. Maar van Nederlandse kant is daarbij terecht met nadruk op de voorgrond gesteld, dat dan ook de politieke èn economische hand in hand behoren te gaan. Ze kunnen niet zonder elkaar bestaan Waarom Europa tot een economische ntegratie moet zien te komen, is duide- ijk. Zodoende immers kan het zich een behoorlijke concurrentie positie verwer- Een grote gemeenschappelijke markt zal vrije uitwisseling van goederen, dien- kapitaal en arbeid mogelijk maken, weer verlaging van kosten, vergro- van de productie en vergroting van de afzet met zich zal meebrengen De kgeleger.heid zal er ook beter op Ma: Daarom economische integratie de gemeenschappelijke markt, wil zij een kans van bestaan hebben, zal weer ge moeten worden door een behoor lijke politieke solidariteit van de aan- loten landen, die bereid moeten zijn :amenliik en gemeenschappelijk ver- woordelijkhcid te dragen voor het lzijn van West-Europa. 'OEZEER voor dit alles nodig is. dat dan ook binnen die gemeenschappe lijke—Europese markt een zekere har- bestaat over de te voeren econo mische en fiscale politiek, is iets. dat het memorandum van de vier werkge- es nog eens met klem naar brengen. Binnen die Euro pese gemeenschap zullen discrimineren de praktijken inderdaad uit den boze ziin. Dit echter niet alleen. Want die ge meenschappelijke Europese markt, een maal gevormd, zal niet op zichzelf moe ten gaan staan en zal zich niet van de verdere wereld mogen gaan afsluiten. Ze zal integendeel moeten gaan concur- op de wereldmarkt en zal ook openstaan voor de mogelijkheid, dat andere landen zich willen aansluiten. Het memorandum legt tussen deze bel- vereisten, waaraan de gemeenschap il moeten voldoen, een direct verband. Vrijmaking van de handel binnen de ge meenschap zal niet mogen leiden tot gro tere beperkingen met het verkeer daar- Warvt de meeste Westeuropese landen 'Nederland in het bijzonder) heb ben weliswaar groot belang bij een ge- ieenschappelijke Europese markt, doch iet minder bij een vrije wereldhandel. Grondstoffen, halffabrikaten en kapitaal goederen moeten beschikbaar blijven :gen voorwaarden, zoals deze op de we- •ldmarkt bestaan en zullen bestaan. ~4lT zijn zo enkele gedachten, zoals ze J in dit memorandum van de vier erkgeversorganLsaties naar voren wor den gebracht Daar wordt nog een be- ngrijk punt aan toegevoegd. Het zal van grote betekenis zijn. dat dit plan om tot een gemeenschappelijke markt te komen ook werkelijk slagen al. Maar dan moet men ook verzekerd :ijn van de medewerking der onderne- Welnu, die medewerking zal volgens het memorandum daadwerkelijk worden verleend, mits een zo groot mogelijke rijheid wordt gelaten aan het persoon lijke initiatief en aan de eigen verant woordelijkheden van het bedrijfsleven. Bij de beraadslagingen behoren de orga- n van het bedrijfsleven volledig te rden ingeschakeld. Cr wordt hier gesproken van een zo groot mogelijke vrijheid. Onder omstan digheden kar. nok een beperkte vrijheid zo groot mogelijk genoemd worden Maar duidelijk is waarom het hier gaat Er vallen in de strijd om een sterker Eurooa sterker ook in eennomisch en politiek opzicht nog genoeg weerstanden te overwinnen. Persoonlijk initiatief en be reidheid om verantwoordelijkheid te dragen zullen in die strijd van zeer bij zondere betekenis zijn. Ze verdienen, waar ze worden aangeboden, te worden aanvaard We veronderstellen, dat onze regering deze steun in de rug. haar to-eezecd uit het bedrijfsleven in eigen land. zal weten te waarderen en op prijs 'e stellen. Australië huurt een K.L.M.-toestel De Australische luchtvaartmaatschappij Trans Australia Airlines. heeft met de KLM een contract op lange termijn afge sloten voor een charter van een vier motorige Douglas DC-6. De huur gaat op 14 December in. Deze DC-6. die is uit gerust met 50 zitplaatsen, zal onder KLM- commando vliegen met een gemengde T A A -K.L.M.-bemanning. De T.A.A. heeft het K L.M.-toestel ge huurd om tegemoet te komen aan de toenemende vraag naar luchtvervoer in Australië gedurende de zomermaanden en met het oog op de te verwachten drukte bij het bezoek van het En gei ia koningspaar aan Australië begin volgend jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5