SIR PERCY Treinontsporing (poging tot moord op 54-jarige vrouw) verijdeld Twee mensen zouden de dood moeten vinden voor verzekeringsgeld Taak van kleine ondernemer is zwaarder dan vroeger Minister zeer verontrust door concurrentie gemeenten Toch is het zo VAL DA De betere haven _.1fr NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953 W Handlanger praatte mond voorbij het te danken, dat een aanslag op een 54-jarige Amsterdamse vrouw .kon worden verijdeld. Deze aanslag was op touw gezet ter verkrijging van een levensverzekeringsuitkering. Het was de bedoeling, een trein te laten ontsporen. De conducteur had iets van de beraamde plannen opgevangen en de recherche hiervan mededeling gedaan. De spoorwegrecherche en de recherche van De Bilt wisten toen binnen enkele dagen klaarheid, in deze duistere zaak te brengen. De 35-jarige H. de V., een verzeke ringsagent uit De Bilt. had samen met de 32-jarige oud-SS-er H. de V. uit Zeist een verzekering afgesloten op het leven van mej. V., tot een bedrag van ƒ15.000. Beide mannen, die geen familie van elkaar zijn, beraamden hierop een plan om nabij een seinhuisje te Blauwkapel in de gemeente Maartensdijk een goede rentrein uit de rails te laten lopen. Wan neer de trein zou ontsporen, zou mej. V. zich in het vlak aan de lijn liggende seinhuisje moeten bevinden en daar aldus de opzet van het plan de dood vinden. De 35-jarige verzekeringsagent zou van plan zijn geweest, de oud-SS-er ook om te laten komen, wanneer mej. V. de dood zou hebben gevonden. Dit plan was gerijpt, omdat de verzeke ringsagent om het vertrouwen van mej. V. te winnen, ook op het leven van de oud-SS-er een levensverzeke ring tot een bedrag van ƒ15.000 had afgesloten. Zowel de oud-SS-er als mej. V. bei den zouden naar het seinhuisje gaan hadden de desbetreffende formulieren hiervoor ondertekend, toen deze nog blanco waren In de polissen zou zijn opgenomen, dat bij het overlijden van een van deze partijen de andere de uit kering zou krijgen. Indien beiden dood zouden zijn, zou de verzekeringsagent de uitkeringen ontvangen. T wijfel Het schijnt dat de oud-SS-er, toen het plan eenmaal was ontworpen, aan practische uitvoering heeft getwijfeld. Ook schijnt hij de kans groot te hebben geacht, dat het misdrijf zou worden ont dekt. De verzekeringsagent zou de oud- SS-er toen echter hebben gerustgesteld met de mededeling, dat hij wel voor een handlanger kon zorgen, die de rails op het vooraf bepaalde punt zodanig zou breken, dat de; trein het seinhuisje De handlanger verscheen inderdaad, doch trok zich terug, aangezien hij de opzet te riskant achtte. Tijdens een i Uauwe hoest Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende Md ve je, dat ook langs de plaats voerde, de trein zou moeten ontsporen, kon de handlanger, die zich inmiddels had te ruggetrokken, zich echter niet bedwin gen, de conducteur enige vragen situatie ter plaatse te stellen. De conduc teur kreeg argwaan en waarschuwde de recheroha. Deze hechtte aanvankelijk weinig geloof aan het verhaal, doch bij navraag bij de verzekeringsmaatschappij bleek inderdaad, dat de polissen daar aren aangevraagd. Aangezien de naam van de oud- SS-er daar bekend was, meldde een' politieman uit De Bilt zich bij hem aan als handlanger. Het spel werd verder gespeeld en toen de pseudo- handlanger voldoende bewijsstukken in handen had, greep hij in. Zowel de verzekeringsagent V. als de oud- SS-er V. zijn reeds voor de officier Justitie geleid en hebben in middels- bekend. Bedrieger bedrogen De kosten voor de polis en de premie sn de levensverzekering, die op mej, V., die steuntrekster is. was afgesloten, wa- betaald door de oud-S.S.-er, met wie mej. V. sinds anderhalve maand een ver houding had. Voorts is gebleken, dat de verzekerings- agent en de oud-S.S.-er elkaar ook heb ben bedrogen. De verzekeringsagent had. tegen de oud-S.S.-er gezegd, een verzeke ring voor f 10.000 te hebben afgesloten. In werkelijkheid was het f 15.000, zodat h^j behalve een hogere aanbrengprovisie, bij de verdeling van de buit direct al f 5000 extra in eigen zak zou hebben kunnen EEN GOEDE RAAD aan allen, die schriftelijk onderwijs wil len gaan volgen voor praktijkdiploma's. De keuze van een lesinstituut il niét alleen nf/ia'nkelijk van de prijs der lessen, doch ook van de kwa liteit hiervan. Onder de vele instituten, die zich op het gebied van schriftelijk on derwijs bewegen, heeft het Insti tuut .AABO zich een vooraan staande plaats verworven door de combinatie, van gedegen onderwijs door bpvocgde ervaren leerkrach ten voor uiterst lage prijs. Allen,, die willen gaan studeren voor de diploma's Boekhouden Middenstand, Handelscorrespon dentie Nederlands, Frans, Duits en Engels of zich in, een van deze talen willen bekwamen, raden wij met klem aan: - Verzuimt niet het prospectus NL 3 van AABO. Smidswater 10, Den Haag, aan te vragen. Dit instituut, dat erkend is door de Inspectie v.h. Schriftelijk On derwijs, is zelfs zóver gegaan, dat de cursisten leerboek en in bruik leen ontvangen. steken. Ook had de verzekeringsagent met de nieuwe „handlanger" de mogelijkheid besproken beide „geliefden", mej, V de oud-S.S.-er V., tegelijk uit de weg te ruimen door een vroegere trein te laten ontsporen. Op dat ogenblik zou de oud- S.S.-er nog bij mej. V, ip het huisje zijn, menende dat de tijd flog niet was geko men. Mej. V. kende de oud-S.S.-er merkwaar digerwijze lalleea bij zijn voornaam achternaam heeft zij nooit gehoord. Er was ook besproken, wat gedaan zou worden als het treinongeluk niet kon doorgaan. Overwogen werd, mej. V. dan dronken te voeren en op een andere wijze te laten verongelukken, b.v. door haat in een auto te water ïte .rijden. ^ÖgsT NIEUWE melange 1^ Pure Virginia Cigarettes CIGARETTES IMPORT CY A. J BLOK SCHEVENINGEN EHiciency dagen in Utrecht Mogelijkheden van betere voorbereiding zijn in ons land aanwezig De mogelijkheden werden door (Van een onzer verslaggevers) De taak van de kleine ondernemer Is thans zwaarder dan twintig jaar geleden. Daarom moet hij in het algemeen beter op zijn taak worden voorbereid. De mo gelijkheden daarvoor zijn in Nederland aanwezig. Dit werd- gisteren te Utrecht uitgesproken op de jaarlijkse efficiency- dagen. In de eerste zitting werd behandeld het onderwerp „Hoe is het mogelijk het kleine bedrijf", waarover een prae- advies was uitgebracht door de heren ir P. H Bosboopi, N. Dikker, ir J. M. Mat- thijsen, drs Th. E. Monroy, mr B. Moret, H. G. C. Naninga en ir J. Smit. In ons land zijn 108.644 bedrijven met I.378.948 werklieden, van "Wie ongeveer 33 pet hun brood verdienen in bedrijven met maximaal 49 werknemers. Ongeveer 32 fundamentele taken moeten door gro tere en kleinere ondernemers worden be hartigd, waarbij het gevaar bestaat, dat de kleine ondernemer taken vergeet onvoldoende aandacht aan andere taken besteedt. Geen gem. bedrijfsruimten Vestiging van industrie moét in beginsel ten laste van ondernemer komen MINISTER BEEL is zeer verontrust door de ontwikkeling die zich af- tekent in zake het aantrekken:van industrieën-door gemeenten. In een circulaire aan de colleges van gedeputeerde staten zegt de minister, dat de door de gemeenterr te maken kosten-in verband met de vestiging van in dustrieën in beginsel volledig ten laste van de betrokken ondernemers be horen te worden gebracht. 'Slechts in zeer uitzonderlijke gevallen zou van dit beginsel mogen worden afgeweken. t"\E voorstellingen met de z g. den- kende dieren zijn een beetje uit de mode geraakt maar enige tiental len jaren geleden was dit nog een bloeiend bedrijf. In het geheel zijn van 79 denkende dieren de gegevens bekend geworden, t.w. van 21 paar den, 57 honden en 1 kat. En hoewel enkele onderzoekers tot voor kort nog in de mening verkeerden dat deze zoogdieren in staat waren vergelijkin gen met twee onbekenden op te los sen is toch ondubbelzinnig komen vast te staan dat de door deze wonderdie ren geleverde prestaties op bedrog berust hebben. Want wanneer hun vragen werden voorgelegd waarvan het antwoord niet bekend was aan de dresseur of de experimentator ble ven de dieren volslagen in gebreke. Deze ontsluiering van het geheim was dus wel zéér prozaïsch! De wonderdieren bleken te zijn af gericht op de voor het menselijk oog niet of nauwelijks, waarneembare be wegingen waarop de dieren reageer den zolang deze bewegingen aanhiel den. Voor zover dit geschiedde in com binatie tussen dresseur en proefdier, is er dus sprake van lompe bedriege rij. Maar in verscheidene gevallen blijkt van een dergelijk opzettelijk be drog geen sprake te zijn geweest. Om dit te begrijpen, moeten we een ver gelijking trekken met de verrichtin gen van z.g.n. spiertelepathen, mensen die een zo scherp waarnemingsvermo gen hebben, dat zij aan de gedragin gen van degeen die eij bij de pols ne men, kunnen bemerken of zij het ver stopte voorwerp naderen, ja dan neen. De proefpersoon, die in dit geval wéét waar het verstopte voorwerp zich be vindt, geeft door volkomen onbewuste reacties de spiertelepaath de nodige aanwijziglngen om tot het doel te ge- Op een dergelijke wijze schijnen in de gevallen waarbij van goede trouw sprake is geweest de den kende dieren geprofiteerd te hebben van volkomen onbewuste bewegingen Welke de ondervrager met het hoofd, bovenlijf, of armen heeft gemaakt en welke bewegingen onbewust ophiel den wanneer het proefdier het juiste aantal signalen door kloppen met de voorpoot, blaffen, of anderszins, had Dat de bijzondere verrichtingen die deze honden cn paarden hebben ge leverd niet op verstandelijk denken hebben berust en dat er van een spe ciale wiskundeknobbel in het geheel geen sprake is geweest mag sommi gen onzer wellicht teleurstellen het feit blijft desondanks bestaan dat deze dieren hebben blijk gegeven van een bijzondere opmerkingsgave en een scherp waarnemingsvermogen We zullen echter de rekenkunst die ons bij de dieren zo heeft teleurge steld niet loslaten want daar is nog wel het een en ander over te vertel len al ls dit dan uitsluitend een men selijke aangelegenheid. Hoe ls het bijv. mogelijk dat een wilde die slechts n- kele telwoorden tot zijn beschikking heeft nauwkeurig weet hoeveel die ren uit een kudde van vele honder den stuks ontbreken? Daarover morgen. (Nadruk verboden) Met het verlenen van tegemoetkomin- ;n aan ondernemers wordt soms zeer ver gegaan. Zij beperken zich niet tot de ves tiging van nieuwe industrieën, doch wor den zelfs ook aangewend om bestaande industrieën van de ene gemeente naar de andere te trekken. Volgens de minister behoort echter in het algemeen ter bevordering van de in dustrialisatie van gemeentewege geen subsidie of faciliteit in enigerlei vorm. te den verleend, nu door de minister van Economische Zaken reeds enige maanden geleden een regeling is vastgesteld, waar bij, onder bepaalde omstandigheden een premie van 25*.'» van de bouwkosten van nieuwe bedrijfsruimte in uitzicht werd gesteld. Nu van rijkswege de premie ook de belanghebbende ondernemer zelf kan worden verleend, dienen de gemeen ten ziah van de bouw van bedrijfsruim- e onthouden en het risico aan de par ticuliere ondernemer over te laten. Zou de gemeente in uitzonderingsgevallen toch tot het laatste overgaan, dan zullen de kosten van gebouwen en grond, trek van eventuele premie, in ieder ge val volledige dekking moeten vinden koop-, huurkoop- of huurprijs. Verder deelt de minister mee, dat hem klachten hebben bereikt van gemeenten die door aanbiedingen van andere ge meenten in een dwangpositie worden ge bracht. Het schijnt voor te komen, dat ondernemers zich, voorzien van een „offerte" van een andere gemeente tot het bestuur van hun eigen gemeente wenden verkrijging van tegemoetkomingen nieuwbouw of uitbreiding ter plaatse zij reeds gevestigd zijn zij dan waarschijnlijk zelf de voorkeur geven. Het ls verklaarbaar, dat sommige gemeenten onder de druk bezwijken en zich voor het behoud van de bestaande industrieën offers getroosten. Indien dit kwaad voortwoekert,zou op den duur zelfs de vernieuwing van de huisvesting van het industriële apparaat alleen met subsidie van de gemeentelijke overheid tot stand komen. Dit acht de minister bedenkelijk, nog afgezien van de con rentiestrijd. Zoals men weet, is onlangs over deze kwestie aan de regering advies uitge bracht door een subcommissie van d hoofdcommissie voor de industrialisatie. Weekstaat Ned. Bank Record aan goud en deviezen Op de verkorte balans van de Neder- landsche Bank van 23 dezer is het saldo van de schatkist .slechts weinig ver derd, van f 736.9 millioen tot f 733.6 min, waarschijnlijk doordat men voor eerst vervallen schatkistpapier kon nieuwen. Het tegoed der handelsbanken daarentegen is vooral dank zij de vergro ting der deviezenreserve fcteder gestegen, met f23.4 min tot f588 min. een,naoorlogs hóogterecord. Hieruit blijkt hoe ruim de toestand op de geldmarkt,is, .waar dag geld nu reeds maanden een half procent noteert. De netto-deviezenreserve is f 23 min versterkt tol f 1589 min. zodat goud en deviezen op een record f 4364 min kwamen. De bankbiljetten- omloop blijft vrij hoog en steeg van f 3130.1 min tot f 3134.fr min. Cin duizenden guldens) t i v a 23 Nov. 16 Nov. Schatkistpap. 216.6 2166 Voorsch. ond. p. 31.3 Boekvord. op Stdat 1 000.0 l.OOO.O Goud 2-775.3 2.775.3 Zilverlé.4 Vórd. buit. g1 579.3 1.544.4 Bultenl. bet.m. '-0.8 Vord; in gld betal.acc-221.2 214 2 Diverse reken, ...W.v 37 2f Pasïtvs:' Circul. (oud) 309 Idem (nieuw) 3.134.6 3-130.1 Bankassign1 Rek.-Crt Rijk733.6 Idem bijz- rek992 2 Saldi v. bankn587 9 Saldi betal acc- 83 3 Andere saldi niet-ingez. 16-5 Andere saldi 167.5 Saldi buitenl. g93 2 Diverse reken39.2 Schatkistpap. uit betalacc193 Eerste commandopost van B.B. gereed Aan de Westrand van de stad Utrecht is dë commandopost van de dienst'Be scherming Bevolking in de A-kring Utrecht gereed gekomen, De post i gericht in de bunker vanwaar uit de Duitse admiraal Donitz de duikboot- operaties leidde. Het is de eerste com mandopost B.B. in ons land, die gereed gekomen is. Ook de nationale oom dopost komt in de omgeving van Utrecht. prae-advlseurs nagegaan die de kleine ondernemer ten dienste staan als hij tot doeltreffender taakverdeling moet over gaan 'wanneer het bedrijf groeit. Ten slotte wees het prae-advies op de verschillende instanties ,die de kleine ondernemer ten dienste staan, zoals rijks- nllverheidsconsulenten. economisch-tech. nologische instituten, T.N.O., organisatie- bureaux, accountants en psychologen, vakorganisaties en financieringsinstel- In de discussie 's middags werd betoogd dat het kleine bedrijf vaak meer aanpassingsvermogen heeft dan grote. Dit grote bedrijf heeft niet alleen belang bij het bestaan van kleine be drijven. maar wordt meermalen er door gestimuleerd. Het kleine bedrijf moet nwel een juiste kostprijs aanhouden een goed omschreven bedrijfspolitiek Men zag o.a. de .vraag onder de ogen hoe de leider van een klein bedrijf voo. zijn opvolginc moet zorgen. HU is menig maal de „selfmade man", die langs eer harde weg naar voren gekomen is. Te weinig worden tijdig maatregelen ge nomen, omdat de leider van een kleine onderneming te weinig oog heeft voor nverwachte gebeurtenissen als ziekte, verlijden of het gemis van een zoon. die hart voor het bedrijf blijkt te hebben. Hij voedt de stille trots, dat hij onver vangbaar Js. Hoewel men voelde voor de familietraditie, sprak men uit dat de con- tinuïteit van de zaak vaak offers eist. De voorzitter van het Ned. Instituut voor efficiency te 's-Gravenhage. dat de ëfficiencydagenorganiseert, ir J. Matthijsen, had in zijn openingswoord opgemerkt, dat het de 25e keer is var déze jaarlijkse bijeenk om stén. Op 12 Sep tember 1928 ls het instituut opgericht. Van Berkel's Palent Nieuwe industrie in Vlaardingen Van Berkel's Patent Constructie Maat schappij N V. in oprichting, èen dochter onderneming van Van Berkel's Patent N.V.'te Rotterdam, heeft bij het gen tebestuur van Vlaardingen 2000 kante meter grond aangevraagd aa.. Industrieweg, achter de reeds bestaande fabriekshallen, voor het bouwen van een grote fabriekshal. Het ligt in de bedoe ling, hi,er weegbruggen en meetinstru menten voor de industrie te gaan fabri ceren. Er wordt spoed achter dit plan gezets want men wil. -met de fabricage niet-wachten tot de nieuwe fabriek is gebouwd. Vermoedelijk met ingang van 1 Februari 1954 zal van de Cincinnati- Nederland een fabriekshal worden over genomen aan de Industrieweg en dan reeds zal met montagewerkzaamheden kunnen worden gestart. R'damse stadsverwarming in Eerste Kamer (Van onze Parlementsredacteur) Zondèr stemming heeft de Eerste Ka- ier zich gistermiddag verenigd met het wetsontwerp tot 't voteren van ƒ1.857.500 als aandeel van het rijk in de exploitatie tekorten van de stadsverwarming te Rot terdam over het tijdvak 1 Juli 1949 tot 1 Juli 1953. Bij de behandeling werden enige be varen ingebracht, met name door de heer Reijers (CH). Hij stelde de vraag, of hier niet het rijk op de stoel van de ge meente gaat zitten. Hij werd bestreden door de.Rotterdamse ir Kraayvanger. die -es, dat hier geen sprake is van rijkssubsidie voor een gemeentelijke in stelling voor openbaar nut, doch van een garantie voor de aanloopperiode. Minister Witte zelf legde dit nog Iets duidelijker uit: het is een deelnemen van het rijk in de exploitatie-uitkomsten. De eerste jaren geeft zoiets verlies, maar over een jaar of zestien is het de verwachting, dat de winsten komen en ook daarvan zal het rijk, krachtens overeenkomst, ruchten plukken. De bewindsman overtuigd, dat de visie van ir Ringers destijds juist was geweest en dat de Rot terdamse stadsverwarming mede zal bij dragen tot de bloei van-deze zo zeer ge teisterde stad. Zonder debat verenigde de Kamer zich >k nog met de ongevallenverzekering m de vrijwillige brandweer en een wij ziging van de begroting van Maatschap pelijk Werk. Daarna ging zij in afdelin gen de coördinatiewetten sociale verze kering en belastingen naar het loon be kijken. Volgende week Dinsdag wordt ei weer een korte openbare vergadering ge houden. waarna in .de afdelingen het pel op de algemene beschouwingen bij de rijksbegroting wordt gespeeld. Kerk en School BIJ KEELPIJN PASTI LLES SÏÏJEI8 VALDAMILD Beroepingswerfc Ned. Herv. Kerk dankt: voor Veenendaal (vac. J. Bakker) J. de Lange te Nuhspeet; W: noembaar: tot hulpprediker G. pli Boogaard catecheet te Andijk-West; J. H Beenhakker voorganger te MunnekeburenJ G. Mol te Soest; I. L. Uyterschout te tie Warnsveld. toe Geref. Kerken fcjj .roepen: te Boornbergum J. Lever te Sybrandaburen; te Coevorden P. Prie- ma te Drachten; te Hijland H. Rieze- bos cand. te Wageningen. a m e n: aan de V.U. is geslaagd voor het prop. examen theologie de heer G. Brouwer te Leidschendam. Aangenomen: naar Gouda (vac. W. Dijk) J. M. Vlaming te Echten (Fr.). Geref Kerken art. 31 K.O. De classis 's-Gravenhage heeft praep. geëx. en beroepbaar verklaard de heerj C. Haitsma cand. te 's-GravenhageJ die beroepen is te Rozenburg. Dr G. de Groot naar zen- G ding op Soemba Als opvolgster van dr G. J. Idema 1»vo< benoemd als missionnair arts te Mapmc Maru (Soemba) op het zendingsveld vansPc de Geref. Kerken (art. 31 K.O.) mej. dijt"1 G. de Groot. Zij zal zo spoedig mogeliixëe worden uitgezonden. Mej. Geertrui de^a' Groot werd 1 November 1924 in Berg-H® schenhoek geboren. Zij bezocht het"" Marnix-gymnasium te Rotterdam enB" studeerde medicijnen aan de Gem. Uni-I*0' versiteit te Amsterdam. Op 21 October"1? j! zy doctorsbul. Dr d^. Groot volgt op het ogenblik een tropen- cursus en een cursus in de Indonesische? t«L ïl Beroepsvervoerders gaan jubileren Op de gisteren te Amersfoort gehou den jaarvergadering van de Ned. Bond v. Prot. Chr. Beroepsgoedcrenvervoer- ders (P.C.B.) wees de voorzitter, mr dr E. P. Verkerk, op de noodzaak van eigen verantwoordelijkheid en geloofs zekerheid. Hij gewaagde van de stijging van het ledertal tot 1457 en uitbreiding van het werk. Om deze uitbreiding op te vangen werd het hoofdbestuur aange vuld met 4 nieuwe leden. Tot adj. secre taris werd benoemd de heer P. L. Hut te 's-Gravenhage. In verband met het zitting nemen van mr dr J. Hazenberg in. het tuchtcollege v.art de NIWO werd tot juridisch advi seur benoemd mr dr. pe.elkerkcn te Lel- den. Na de pauze sprak" de Heer tbr A. Hoekema over Vervoer!-, en verkeers- actualiteiten. Het jubileumcongres van de P.C.B. wordt op 16 Februari 1954 te Utrecht ge houden. Minister Algera'hoopt aanwezig te zijn, terwijl de voorzitter van de C.H.U.. de heer Tilanus, het woord zal Diamanten (f 150.000) voor televisie In de. televisiestudio te Bussum wa gisteravond een „partijtje" met diaman ten bezette Juwelen ter waarde van derhalve ton aanwezig. De eigenaar daar van, een Amsterdams handelaar, was present, evenals twee politiemannen burger orti de schat veilig tè stellen bovendien zes Amsterdamse Dames. Er was door de samensteller van dit Amsterdam gewijde programma, Max Tailleur, een beroep op deze dames ge daan om in dit T.V.-loflied op de hoofd stad een steentje, of beter een „beeldje" bj te dragen. Gevaar voor gladde bruggen De K.N.A.C. maakt .er automobilisten op attent, dat de tijd weer is aangebro ken dat vooral in de ochtenduren ten gevolge van Ijzel brugdekken glad zijn. Men zal verstandig doen, de snelheid zo te regelen dat men niet genoodzaakt zal zijn om plotseling te remmen li'l'lil'ilillliT helpen prompt f Het lied der aethergolven DONDERDAG 2 Hilversum i. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 ïram. 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8 15 ïram. 9.00 Voor de vrouw 9.40 Schoolradio 4CRV; 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst KRO- 1.00 Voor de zeken 11.45 Schoolradio 12.00 tngelus 12.03 Lunchconcert (12.30—12.40 -and- en tuinbouwmededelingen) 12.55 Zon- lewtizer 1.00 Nieuws 1.20 Kamermuziek 1.50 NCRV; 2.00 Kamermuziek 2.30 Gram. 3.15 Tenor en plano 3.4 2.43 Voor d< Gram. 4 00 Bijbellezing 4.30 Gr; de Jeugd 5.30 Gram. 6.10 Fagot-trio 6.31 Raadhuis-praat 6.40 Leger des Hellskwartiei Voor jeUgd 7 30 Gram denking 11.00 Nieuws 11.15—i2.00 Clavecim- bslrecital. Hilversum II. 298 m. AVRO- 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. VPRO; 7.50 Dagopening AVRO; 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding 9.15 Gram. 9.30 Voor de hulsvrouw 9 35 Gram. 10.50 uters 11.00 „Studio Europa" 12.00 1 "r In 't spionnetje" 12.30 Land- Orgelspel 12. en tulnl muziek tuinbouwmededelingen 12.33 Amuseme '7.50 „Uit het bedrijfsleven", caus. vs 1.15 Mededelingen 1.25 Lichte 55 Gram. 2.05 „Mag Ik mij even 39. Ik denk veel aan je hoor. En ik verlang er tar, om weer bij je te zijn. Om in je ogen' te lezen, dat jij naar mij hebt verlangd. Ik zou je graag narigheid willen besparen en je maakt nu zoveel mee. Schrijf me maar gauw, of je moeder opknapt. Als m'n oren toeteren, weert ik nu, waardoor dat komt. Nu moet ik weer werken. Dag Aag, veel groeten van je Berend." Aag vouwde de brief niet dadelijk dicht. Ge wijde plaatsen zag Berend. Zijn brief ontroerde Aag nog. Maar ze was op die plaatsen ook wat jaloers. Ze trokken Berend zo van haar weg! Hij had al over een reis naar Palestina gesproken. Dan werd hij nog verder van haar Verwijderd. En ook deze reis miste Aag Berend. IJij 'had'in de verte toch naar haar verlangd. En haar een diepere blik in zijn innerlijk leven gegund. Haar verteld, wat hij op die gewijde plaats in het maanlicht gedacht, wat hem toen ontroerd had. Dezelfde Berend, die haar lachend het sieraad om de hals had gelegd, had haar nu in zijn ziel laten lezen. Aags blik liefkoosde het kloeke, regelmatige schrift. Het geluk brak zich weer in haar baan. Ze moest niet jaloers zijn! Als zü het wilde, bleef Berend dichter bij huis. Maar Aagje gunde het hem, dat hij zoveel zag. De zee accompagneerde haar 6temmlngen dik wijl*. Die zong Berends naam, maar scheidde hem ook van Aag. Ze zou het straks weer doen en dikwijls Als Berend zijn zin kreeg, Aag zijn meisje werd, zou ze gebonden en toch vaak alleen zijn. Op Berends terugkomsten leven. En het samenzijn zou meestal kort zijn. De zee had haar opoe en moeder vaak eenzaam gemaakt. „Was je vader maar thuis," "had haar moeder soms zuchtend gezegd. Even verzette Aags hart zich tegen eenzelfde lot. Maar toen bedacht ze, dat ze voor de ziekte niet langer vreesde. Dat ze een kind weer liefkozen durfde. Ze lachte verlegen, hoewel niemand haar zag. Nee, ze wilde Berend niet kooien! Hij zou toch steeds aan haar denken en haar veel schrijven. En echt alleen waren haar moeder èn opoe toch niet geweest. „Here, Gij zijt ons een Toevlucht geweest van geslacht tot geslacht...." las opa Mink graag. ANNIE VREELAND HOOFDSTUK 7 Dien had haar pijlen op Job afgeschoten. Doch echte overwinningsvreugde gevoelde zij niet. Ze kwam niet dikwijls bij Kniertje. Toch had ze aan Kniertje geen hekel. Ze zou echter niet met haar willen ruilen. Kniertje ging trouw naar de kerk. Maar bracht dit haar voordeel? Veel zorgen had Kniertje. En nu was zij ziek. Dien kerkte niet dikwijls. Ze was als kind voor de hel bang gemaakt. Nu werd er met meer na druk een God van liefde gepredikt. Dit trok de mensen meer dan een wrekende God. Maar ook hierover had opa het zijne gezegd. „God trekt ons met koorden der liefde. Maar als wij God weerstaan, onze eigen weg gaan, weet God ons anders te vinden. God is wel liefde, maar Hij blijft de heilige wreker ook. Aan Zijn lieve Zoon heeft Hij onze zonden gestraft. Denk je, dat God, Die het groene hout niet kon sparen, het dan wel het dorre zou doen, Dien?" Dien voerde niet graag zo'n gesprek, ze sprak veel liever over besomming. Opa was een best mens, maar ouderwets. Evenals opoe tevreden met hun eenvoudige kost en bezit. Met hun kanarie. Tevreden ook, omdat zij 's Zondags nog naar de kerk konden gaan. Dien stelde aan het leven andere eisen. Ze verkeerde gaarne met mensen, die ook uit een ruime beurs konden putten. Vanavond zou zij mét die vrienden weer kaar ten. Daarin stak geen kwaad, om grof geld ging het niet. Tijmen wilde niet kaarten, hij was ook wat stijf. Als Tijmen thuis was, moest Dien het hoefijzer, dat ze boven het bed had gehangen, verdonkeremanen. Tijmen dulde geen bijgeloof in zijn huis. Maar ze hadden toch steeds veel geluk. Als Dien Tijmen niet remde, zou hij de grootjes ook bar verwennen. Dit vond Dien niet nodig. Ze genoten het Drees-pensioen en Sien stopte hun verder het nodige toe. Bij Sien kon het lijden. Aan de wal had Arend vast werk en een flink loon. En Teuntje was enig kind. Dien moest aan de toekomst der jongens ook denken. Als de trouwdag in 't zicht kwam, hadden ze op een behoorlijke uitzet ook recht En Tijmen was in veel opzichten om Diens vinger te winden. Maar Tijmen zou kwaad zijn, omdat Olga de grootjes, nu in de steek liet. Olga had zich ook toeschiete lijker kunnen betonen. Ze dreef haar zin te dik wijls door. Dien miste de macht, om haar te weer staan. Zich kwaad maken, kon funest voor haar zijn. Ze had aanleg voor een beroerte. Olga spe culeerde hierop. Wat moest het met Olga worden? Thuis deed ze niets. Als Dien de was niet buiten de deur en vreemde hulp had, kwam er van het werk niets terecht. voorstellen? Mijn na: 2.35 Sopraan en piani 8.45 Gram. 4.15 „Het n höorspel de kip" ugd 5.30 ir W. J. Gram. 5.45 Regcrlngsultzending; van Balen: „Venezuela. Curacao's buurland' 6.00 Nieuws 6.15 Sportproblcmen 6.25 Repor tage of gram. 6.30 Gra hoorspel 7.00 1 i Gesproken bri 3.00 V« S spel 6.00 Voor de kinderen 7.00 Nieu' 7.30 Dansmuziek 8.00 iek 9.15 Amerikaans 11.30 Wetenschappelijk 12.00 1 Dale's dagboek 12.15 Conc dracht 1,00 Parlementsoverzloht 1.15 Dans. muziek 1.45 Concert 2.45 Voor de klnderer 3.00 Voor de vrouw 4.15 Lichte muziek 4.3( Gram. 4.43 Instrumentaal kwintet 5.15 Mn Dale's dagboek 5.30 Causerie 5.45 Militaii orkest 6,30 Concert 7.15 Voor de jeugd 7 45 Hoorspel 8.00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Gev. programma 9.00 Wedstrijd 9.30 Verzoekpro- HRHH programma 12.05 Voordi gramma 12.56—1.00 Nleuwa. Brussel. 324 m. 12.00 Concert 12.34 Gram. 2.00 Engel! - jgrarnma ziek 10.00 Nieuws 10.13 Polyphone 10.45 Gram. 10.55—11 00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.00 Omroeporkest 11 Nieuws 1.15 Gram. 3.00 Groot symphoni. orkest 3.55 Gram. 4.05 Lichte muziek 5.00 Nieuws 5.15 Gram. 6.00 Voor de sold; 6.30 Gram. 7.30 Nieuws 8 00 Hoorspel 10 00 Nieuws 10.15 Gram. 10.55 Nieuws Engeland. BBC. Uitzending voor Nederlanf 10.0010.30 n.m. Nieuws; Engelse literatuur geschiedenis (op 224 en 42 m.). Televisie-programma N.T.S. 8.159.45: Filmreportage interland- voetbalwedstrijd Engeland—Hongarije. (Advertentie) Weg met de aleur Of is er geen sleur in Uw bijbel lezen? Dan bent U een gelukkige uit zondering, en dan zijn deze regels niet voor U geschreven. Maar allen, die vechten tegen de sleur in hun bijbel lezen, moeten weten, dat er een nieuwe methode verschenen is,, die hen "helpen kan. Deze methode is getiteld „De Bijbel en iUn Boodschap" en ls in elke boekhandel verkrijgbaar. Prijs 4.15 per deel. A. Jongbloed's Uitgeverszaak c.v. Leeuwarden Lustrum Econ. faculteit vanVe Vrije Universiteit Maandag en Dinsdag a s. viert de eco4'ar namische faculteitsvereniging der Vrijé"^ Universiteit haar eerste lustrum in hetf.' Minervaplantsóen te Amsterdam. MaanJaj_ dagavond zal minister Zijlstra de lus-Wi! trumviering openen. Prof. dr A. Schneh- der uit Kiel zal een rede houden. Dins-„; Ds J. M. Gerritsen voorzitter ik Hilversums convent y] Ds J. Loos, Ned. Herv. predikant Hilversum, die sinds October 1947 voori zitter was van het Hilversums Convent heeft besloten, deze functie neer te leg-! gen. Hij blijft zitting houden in het b6'uv stuur. De tweede voorzitter, ds J. M6t Gerritsen, Herv. predikant te WichmondHi :(Gld.)^ zal hem opvolgen. In .en (Advertentie]^ Scholenbouw Vlaanderen Met vreugde en blij verrast verant woorden wij hierbij de giften, binnen gekomen op Giro 158129 t.n.v. B. Ever- sen te Overveen voor SCHOLEN BOUW VLAANDEREN, in het bijzon der voor de nieuwe verdieping van de Gustaaf Adolfschool te Mechelcn. BERGSCHENHOEK J. R. v. d. W. 2.-; DELFT W. d. B. 10.-; DORDRECHT A. M. 2,50; C. M. B. 2,50; 's-GRAVEN- HAGE D. v. D. 10.-; G. J. v. d. P. 2,50; A. H. D.—D. 5.-; J. J. v. S. 10.-; W. D. 3.50; A. M. 2,50; S. v. d. F. 5.-; P. K. v. D. 2.-; H. C. S.—v. R. 2,50; M. F. v. Z. 1.-; Ir A. C. J. H. 10.-; J. S. 5.-; C. B. 5.-; M. H. G. 2,50; B. d. G. 2,50; Dames V. 5.-; L. H. B. 1.-; C. H. v. d. V. 1.-; C. v. S. 2,50; C. v. d. Z. 2,50; Dr J. P. d. B. 2,50; Handelsondern. IVA 1.-; Mr A. H. P. 2,50; E. J. H. 1,50; W. J; M. 2,50; A. R. 3.-; N. F. Jr 5.-; C. E.—T. 2.—; M. L. J. 5.-; G. Z. 10.-; C. C. S.— V. 3.-; Dames S. 1.-; J. M. Ch.—C. 15.-; J. C. v. d. W. 10-; HEERLEN Zr S. en Zr G. 5.-; HILLEGERSBERG J. G. P. 5.-; E. H. M. K. 5.-; HILVERSUM D. M. 1.-: P. A. C. 2,50; K. Tj. 10.-; G. N. P. 2,50; Wed. Ds G. R. K.—J. 2,50; LEI DEN H. v. W. 2.50; MAASSLUIS L. L. 2.50; MONSTER D. H. 1.-; A. J. d. J. 2.50; MECHELEN M. O. 5.-; NOORD- WIJK ZEE J. J. K. 10.-; ROTTERDAM A. A. 2,50; M. D. 1.-; I. N. 10.-; Mej. V. 1.—; A. W. K. 2,50; J. d. J. 2.-; L. P. 3.-; C. v. S. 1.-; H. H. 1.-; fam. G. 7,50; SCHEVENINGEN M. G. 2,50; VLAAR DINGEN A. M. d. B. 2,50: VOOR SCHOTEN A. A. 10.-; ZUIDLAND J. H. 2,50. Dat Is tot op 18 Nov. In totaal 268.-I Mede namens Ds P. A. E. Sillevis Smitt, pred. te Mechelen, zéér harte lijk dank. We hopen nog veel meer te mogen verantwoorden! Giro 158129 t.n.v. B. Eversen te Overveen. in de Indramaju. HT, 24 Nov. Op proefschrift ♦- Ie heelkundige behandeling van V" - Tardlae" promoveerde tot doctor01 •skunde d eheer P H Djoe, geb tc Onderwijsbenoemingen k Benoemd: tot onderwijzeres Chr. Nat* school te Kralingscheveer mej. G. Ltimef 8' te Dedemsvaart; Gr. v. Prinstererschoo! te Veenendaal mej. G. Kooy te Bilthoven Geslaagd Hoogland! i aam; voor doet economie; O L The. Am- iterdam en J B Koot. Warmenhulzen. AMSTERDAM. 24 Nov. (V.U.) Geslaagd roor prop e~ - DELFT. 25 civifcl-ingenie voor prop e theologie: G Brouwer t v. Geslaagd vliegtuigbouwk ing.: T Bruyn, Amstel. j DELFT. 25 Nov. Geslaagd voor cand e LEIDEN. gle: mej G R van Hees. Lelden; eer A Recourt. Vucht; Cand e> •kunde (A): de heer J P van Rooyen, "luljter. Lelden: idem (D): Rotterdam: idem (E): d eheer H L Lelden: idem (L); de dames E H Prillwiti E Rössner, Den Haag; Doet e» J Rlemer. Arnhem; M W L Kuypers Hel- 1 mond; HAM van Hal. Roosendaal; en J C Kool. Stolwijk. Voor het artsex.: mej N van Soest. Utrecht; C A Dudok de Wit. Laren (N.-H.); en J A Gucardie Zeist. Voor hel tandartsex.; H J de Groot. Haarlem. Voor het doet ex sociale geografie; S Hogervorst, Rotterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2