Jlieuuie £eitori)c GTtmranl 'Laniel liet president Auriol vannacht wekken voor spoedbespreking Premier werd gemachtigd vanmiddag de vertrouwenskwestie te stellen Keizer Haile Selassi zal Ned. bedrijven steunen op Elizabeth en Philip zijn zonnig Bermuda Brengt Den Haag Europa verder? Wist U - WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaal; 2,— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9899 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en OmsfreJcen .Staatoasticfi Is gfjetleoea mgn hert la tcofjenspoet" Praten of besturen? Strijd om „Europa" in Frankrijk j^pREMIER LANIEL liet de president der Franse republiek Auriol, van- Tito wijst conferentie af Zuid-Slavië heeft het Geallieerde voor stel voor een internationale conferentie over de kwestie-Triest verworpen. De reden voor dit standpunt is het feit, dat nacht om twee uur wekken voor een spoedbespreking, aangezien de Geallieerden als uitgangspunt voor de in de Nationale Vergadering, na de verklaringen van vóór- en tegen-1 conferentie stelden, dat vóór de confe- standets van het Europese legerveidrag. een impasse was ontstaan. met* d^Iteufanse0belettin,! van zone-A. Aldus melden Reuter en A.P. Italië heeft onlangs het conferentie- voorstel aanvaard. en. Kort daarop kwam het kabinet bijeen onder voorzitterschap van Auriol. ,Na afloop van de kabinetsvergadering werd bekend gemaakt, dat pre- rmier Laniel gemachtigd is, de vertrouwenskwestie te stellen aan het einde van het debat over de E.D.G. Dit debat werd verdaagd tot 3 uur vanmiddag. De machtiging aan Laniel om de vertrouwenskwestie te stel- !len, per resolutie, betreft niet een bepaalde, precies omschreven tekst. Met 508 tegen 44 stemmen weigerde de Nationale Vergadering dit, voor geheel Europa uiterst belangrijke debat, op te schorten. Tevoren had de Volksrepublikein, de 'gsvaardigde Alfred Coste Flor,et, :oord tussen de regeringspartijen leilijker gemaakt door te verkla- t zijn partij zou stemmen vóór, de in voorzichtige bewoordingen gestel- socialistische motie ten gunste van de E.D.G. en dat zij haar eigen motie zou intrekken. Deze verklaring vergroot de PREMIER LANIEL (tegenstelling tussen vóór- en tegenstan- jders van de E.D.G. in de regeringsmeer- jderheid, aangezien de andere regerings- i niet willen stemmen voor een motie, die is opgesteld door een oppositie partij. De Conservatieve afgevaardigde stelde voor het panlement op 3 (januari te ontbinden, daar het niet in it is een meerderheid te vinden voor samenhangende, buitenlandfee poli- Itiek. Aan de noodsprong van Laniel, presi dent Auriol er bij te slepen, was vooraf gegaan een weloverwogen rede van de (Franse premier, die ten doel had de pro- 'en contra-afgevaardigden betreffende de (E.D.G. samen te brengen onder de jmer van één resolutie. Men weet, dat in de Nationale Vergadering niet minder idan tien moties ter tafel waren gebracht.! Europese Politieke Gemeenschap. Ver- Laniel maakte opnieuw duidelijk, welke moedelijk zal Bidault eerst 24 uur na de Ivoorwaarden zijn regering aan de aan-openings vergadering (van de conferentie jvaarding van de E.D.G. verbindt. Kort (samengevat, komt het hierop neer: 1. ;Eerst een accoord met West-Duitsland „Ik ben vóór Europa, dat zeg ik dul- Cairo geprol„teerd tpgen delijk, maar ik ben het slechts op be paalde voorwaarden en garanties." Aldus Laniel. In de regeringsbanken zaten be halve Laniel, ook Reynaud en Bidault. Naar verluidt zou Bidault te kennen heb ben gegeven, dat hij niet naar Den Haag zal vertrekken, wanneer de Nationale Vergadering niet duideflijk aangeeft, welke weg hij moet volgen in de buiten landse politiek. Sensatie verwekte Laniel. toen hij vlak voor Bermuda een uitnodiging richtte tot de communisti sche Vietminh in Indo-China, om door onderhandelingen tot een vrede te komen. De Franse regering, aldus Laniel, verlangt geen onvoorwaardelijke capitu latie van de Vietminh. Hij achtte de mo gelijkheid aanwezig om door" besprekin gen over het Indo-Chinese conflict tot een soortgelijk bestand te komen als op Korea Frankrijk, zo verklaarde Laniel, wenst unaniem, een spoedig einde van de oorlog in Indo-China, zodat Frankrijk een betere militaire rol kan spelen in Europa. Met nadruk verzekerde Laniel, dat de Franse afgevaardigden niet naar Ber muda gaan, in de rol van „waarnemers". Hij zou Engeland en Amerika verzoeken om hun troepen in Europa nog lange tijd te handhaven. Er is thans een „crisis" ontstaan. De vier Gaullistische ministers en één Conservatieve dreigden met af treden, wanneer de regeringsmotie zich al te duidelijk vóór het Europese leger zou uitspreken. De vijf M.R.P.-ministers daarentegen dreigden heen te gaan, wan neer een motie tot uitstel van een be slissing over de E.D.G. zou worden aan genomen. Welke oplossing zal gevonden worden, omdat met de Presidentsverkiezing in zicht, het doel toch niet kan zijn, Laniel ten val te brengen. Den Haag en Ber muda wachten U, monsieur Laniel! Bidault niet op tijd in Den Haag Nadat wij bovenstaande geschreven hadden, meldde- Reuters Parijse corres pondent, Harold King, dat het, als ge volg van het debat in de Nationale Ver gadering, onzeker geworden is, of minis ter Bidault op tijd in Den Haag zal -kun nen zijn voor de openingsbijeenkomst de ministers-conferentie voor Londen protesteert tegen incidenten in Suez-zone De Britse regerinig heeft gisteren te !airo geprotesteerd tegen „een groot aantal anti-Britse incidenten an het Suez-kanaal.' Het merendeel der incidenten wordt gevormd door aanvallen op Brits perso neel en diefstallen uit militaire opslag plaatsen. Men vreest in Engeland, dat ernstige toestand zal ontstaan, als niet snel een einde komt aan deze voorvallen. Uitspraak Haagse Hol Fonteijn: 2 maanden voorwaardelijk «Ik ga in cassatie" Het Haags Gerechtshof veroordeelde de 54-jarige ex-sergeant-konstabel A. H. F. Fonteijn wegens smaadschrift tot twi maanden voorwaardelijk. De veroo deelde kondigde aan in cassatie te zullen De proc.-generaal had twee den voorwaardelijk en f 100 boete geëist. de tiende maal dat Fonteijn te recht stond. Zoals bekend had F. een geschrift uitgegeven, waarin stond dat 1935 te nonrechte uit de militaire dienst was ontslagen op grond van juiste medische rapporten. Auto tegen viaduct spoor ontwricht Een zware vraohtauto van een trans portbedrijf uit Ambij, bij Maastricht gisteren tegen het spoorwegviaduct de lijn MaastrichtLanaken (België) ge reden. De bestuurder van de vrachtwagen het lossen van steenkolen ver geten de laadbak omlaag te zetten. Door de hevige schok werden twee sporen, be stemd voor het goederenvervoer Boschpoort (goederenstation in Maas tricht) omhooggedrukt, zodat de rangeer dienst bijna een uur moest worden ge staakt. Nadat een locomotief met goederenwagen over het viaduct w< reden, kwamen de sporen weer normale stand. Het treinverkeer tussen Maastricht en Lanaken ondervond geen vertraging. De vrachtauto werd lijk beschadigd. i Den Haag) uit Parijs kunnen vertrek- 'over het Saargebied, dat (economisch met Frankrijk verbonden imoet blijven. 2. Engeland zal zich op be-' Ivredigende wijze met het Europese leger, (moeten associëren. 3. De landen, die aan de Europese Defensiegemeenschap deel- men, moeten de protocollen der Fran- regering aanvaarden, waarin deze zich militaire bewegingsvrijheid voorbehoudt, met het oog op de overzeese gebiedsde len, dus in de eerste plaats Indo-China. Trein greep auto en ontspoorde Chauffeur negeerde knipperlicht Op de met automatische knipperlich ten beveiligde onbewaakte overweg bij •de Vechtbrug, op het baanvak tussen IZwolle en Meppel. is de trein van 7.55 uur uit Zwolle vanmorgen in aanrijding gekomen met een auto, waarvan de be stuurder het onveilig tonende lichtsein heeft genegeerd. Deze bestuurder werd Ilichtgewond. Een medepassagier kreeg een shock. De trein ontspoorde, waar- idoor beide hoofdsporen werden ver sperd. In de trein werd niemand gewond. Autobussen namen het vervoer der passa- igiers over. Twee millioen km atgelegd Ook s.s. Bengkalis naar de sloper Nadat onlangs reeds de Veendam ;de sloper is gebracht, heeft vanochtend ;ook het ss Bengkalis, de nestor van de (vloot van de stoom vaarbmij -Nederland, ivoor zijn laatste reis de Amsterdamse haven verlaten. Over enkele dagen zal het sdhip gesloopt worden bij de fa J. Bakker te Brugge. De Bengkalis is gebouwd bij de scheepswerf Fyenoord en begon op 31 Mei 1918 haar loopbaan. Gedurende haar 35-jarige bestaan jbruikte het schip circa 300.000 ton brand stof, hetgeen -bijna de helflt is van de jaarproductie van 1952 van de Neder landse Aardolie Maatschappij. De vrij komende energie heeft zij gebruikt oer circa 2.000.000 km af te leggen, of wel 50 maal rond de aarde of, voor de lief hebbers van de ruimtevaart, 2 rond reizen en 1 uitreis naar de ma. Het m.s. Bawean zal volgende maand aan de vloot van de S.M.N. worden toe gevoegd. waardoor deze op 37 schepen Ml ral worden gebracht. met ee- draagvermogen van 412.000 ton. Beslissing over 5 Mei blijft van kracht De regering meent, dat de na breed (overleg genomen beslissing omtrent de viering van de vijfde Mei thans bezwaar- kan worden gewijzigd. Dit deelt minister Drees mee in zijn antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting 1954 van Alge- Zoals men weet, is de mogelijkheid :n halve dag vrijaf te geven zonder deze in mindering te brengen op het totale aantal vrije dagen, verplaatst van Be vrijdingsdag naar Koninginnedag (30 April) Eden op receptie bij de Duitsers Voor het eerst sinds de oorlog. Eden heeft gisteravond een West- Duitse diplomatieke receptie bezocht, s de erste maal sinds de oorlog, Britse minister van Buit. Zaken officiële Duitse diplomatieke re ceptie verscheen. Eden komt hoogst zelden op diploma tieke feesten, tenzij zijn adviseurs van mening zijn, dat het voor hem van poli tiek belang is, er heen te gaan. Duitse diplomaten hebben Eden's aan wezigheid zó uitgelegd, dat Groot-Brit- tannië West-Duitslands rol in de huidige politieke constellatie van Europa, zeer belangrijk aclht. De receptie werd door de nieuwe Duitse ambassadeur, Hans ScMange- Schoeningen, gegeven ter ere van dr Heinrioh von Brentano. die door velen als West-Duitslands volgende minister Buit. Zaken beschouwd wordt die op het ogenblik voor besprekingen in Londen vertoeft. Eden bleef een half uur op de receptie en sprak met Von Brentano en Schlange- Schoeningen. 300 Emigranten terug met vacantie Met de Maasdam uit Canada Bijna 300 Nederlanders, die naar Canada zijn geëmigreerd, zijn vandaag naar Halifax vertrokken, vanwaar zij Imet de Maasdam voor een vacantie van totaal I enkele maanden naar hun vaderland zul len reizen. Prins versterkte goodwill Reis naar Nederland en benoeming van gezant in Den Haag overwogen (Van onze speciale verslaggever Alfred van Sprang) ADDIS ABEBA, Zaterdag. IK ZIE NIET ALLEEN GRAAG de vestiging van meer Nederlandse be drijven in Ethiopië, maar ik zal ook alles doen om dit aan te moedigen en er voor te zorgen, dat degenen, die plannen op dit gebied hebben, met raad en daad ter zijde gestaan worden." Deze woorden sprak Keizer Haile Selassi vanmorgen in een exclusief interview in de kleine ontvangsalon van het paleis in Addis Abeba. Met het bezoek van Prins Bernhard nog vers in het verleden was dit interview voornamelijk aan Nederland en de Nederlandse belangen in Ethiopië gewijd. „Ik heb i>et bezoek van Prins Bernhard léden van de Nederlandse Kónink- zeer verbeid en mijn verwachtingen waren (ijjlce Familie ontmoeten, maar ook dan ook hoog gespannen. Maar de Prins heeft die verre weten te overtreffen. Het laat dan ook geen twijfel dat de reeds bestaande vriendschappelijke verhoudin gengen van Ethiopië met Nederland er nog door versterkt' zijn". „En heeft Uwe Keizerlijke Majesteit of iemand van de Keizerlijke Familie plan nen om een bezoek aan Nederland te brengen?" „Ik zou niet alleen graag de andere Hoewel koningin Elizabeth en haar gemaal reeds een dag op het zonnige Bermuda vertoe ven, willen wij onze lezers deze fraaie foto van hun vertrek uit Londen toch niet onthouden. Het is een indrukwekkend schouwspel, de machtige strato- cruiser, die staat warm te draaien op het koude London Airport en straks in de donkere avond zal verdwijnen. Konin gin-moeder Elizabeth (links, achter de bloembak) en prinses Margaret (geheel rechts) wui ven ten afscheid. Nederland willen bezoeken. Op toekomstige reis naar Europa zal Ne derland dan ook ongetwijfeld op het reisplan staan." Daar Nederland al enkele jaren een ge zant in Addis Abeba heeft en de Ethio pische belangen in Nederland door een honoraire consul en de Ethiopische am bassade in Londen behartigd worden, vroeg ik, of het in de bedoeling lag, bin nen afzienbare tijd een Ethlopisch gezant schap in Den Haag te vestigen. „Nu het contact eeds belangrijker wordt, is het inder daad noodzakelijk, een Ethiopisch ge- j dérland" langrijke Nederlandse instellingen audiëntie ontvangen om te luisteren i de plannen voor het verbouwen van schillende voedingsproducten. En de Keizer heeft hun bij die gelegenheid de zelfde verzekering van steun gegeven als hij mij later ln het algemeen ten aanzien /an Nederlands initiatief gegeven heeft. Deze beide Nederlanders, vergezeld van andere vertegenwoordigers en advi seurs van Nederlandse cultuurmaat schappijen, zijn vanmorgen met eei pedltie het binnenland ingetrokkei ter plaatse de mogelijkheden te bestude ren. Indien deze beantwoorden aan de eisen en verwachtingen, is het de be doeling, met het verbouwen van schillende gewassen te beginnen. Behalve zij hebben ook andere Neder landse cultuurmaatschappijen (wier trouwen in Indonesië vanwege de groeien de communistische invloed geleidelijk dwijnt) grote belangstelling voor Ethiopië. Het slagen van de suikeronderneming Wonji van de H.V.A. is uiteraard een moediging voor hen. Ook het feit, dat Keizer Haill Selassi (zoals nu opnieui bel.ae. fn.°tin 1 bleken is) Nederland zeer goed gezind is, mede vanwege de omstandigheid, dat Ne- kleine mogendheid is. Haag te benoemen'. Dat deze positiet-vrlendelijke woorden Ethiopië op zijn beurt is bepaald jegens Nederland uit de mond van Keizer j geen land voor immigratie op enige Haile Selassi enkele dagen na het vertrek schaal van Nederlanders, die niet hj^end botrijs van'de^goede' Irfdruk we'ké j lan^er in Indonesië kunnen of willen het bezoek van de Prins in Ethiopië ge- blijven. Het is echter wel een land met grote mogelijkheden voor kapi- 1 Ethiopië ge maakt heeft. nadat de prinselijke Dakota PH—PBA van het vliegveld in Addis Abeba opgestegen was, heeft de Keizer reeds twee vertegenwoordigers van be taal, waarvoor in Indonesië geen toekomst meer is. (NADRUK VERBODEN) Het eerste incident Beiden straalden, toen kinderen feestelijke welkomstliederen zongen DE ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen der Kolen- en Staalgemeenschap komen morgen in Den Haag bijeen om over de vorming van Europese Politieke Gemeenschap te' spreken. Voor deze conferentie hebben de plaatsvervangers van de ministers reeds twee maanden geleden in Rome de nodige voorbereidingen getroffen. Het is begrijpelijk, dat de regeringen het project van de PoUtieke Gemeen schap met de grootste zorgvuldigheid iagaan. Vooral de vraag of de nieuwe gemeenschap buiten de E.D.G. en de E.K.G. om, nog verdere bevoegdheden zal krijgen, is van het grootste belang. Alle deelnemers aan dc gemeenschap xeven naar een grote gemeenschappe lijke markt, die het ons mogelijk kan laken de levensstandaard te verhogen, de economieën tegen crises bestand te doen zijn en gezonde sociale toestanden scheppen. De Politieke Gemeenschap zou Frank rijk, Italië, België, Luxemburg, Neder land en West-Duitsland omvatten. Dat betekent een gemeenschap van ruim 157 millioen mensen in een hoog-ontwikkeld gebied. De Kolen- en Staalgemeenschap n de Defensie Gemeenschap zouden in de Politieke Gemeensohap op moeten gaan, die met alle inrichtingen van een democratische samenleving wordt uitge rust. Er moet een wetgevende, een uit gerende en een rechterlijke macht zijn. Naast het Europese belang moeten de nationale belangen echter ook worden behartigd, en daarom vinden wij in de 'tgevende macht twee „kamers" een volkerenkamer, die de uitdrukking is het unitaire principe en welker af gevaardigden in directe verkiezingen door de volken der gemeenschap zullen •orden gekozen en een „senaat", die het federale element tot zijn recht doet komen. Bij de „senaat" is het nog een open vraag of de „senatoren" door de verschillende regeringen dan wel door de verschillende parlementen zullen worden aangewezen. Ook is nog onbeslist de vraag of elk land in de „senaat", die te vergelijken met de Eerste Kamer in Nederland, zelfde aantal stemmen krijgt of dat de grootte van de bevolking bepalend voor de samenstelling zal zijn. Dit is wel het geval met de volkerenkamer. De uitvoerende macht vindt haar uit drukking eveneens in twee organen: in de executieve, die de eigenlijke Europese regering vormt en de raad van minis ters, die als federatief orgaan de ver schillende regeringen representeert. T~vE conferentie in Rome heeft zich zeer uitvoerig beziggehouden met de bevoegdheden en volmachten van de verschillende organen. Tal van theore tisch mogelijke oplossingen werden aan de hand gedaan, die tenslotte dan toch tot één, twee of feoms zelfs drie variaties werden teruggebracht. Hoewel dus bij de besprekingen in Rome een niet onaanzienlijke hoeveel heid voorbereidend werk ie verricht, er blijft toch voor de conferentie in Den Haag nog het belangrijkste te doen, na melijk, de beslissingen te nemen. Het zou goed zijn wanneer de politiek verantwoordelijke burgers van deze ge meenschap van 157 millioen zich voor ogen stelden, dat hier een beslissing kan vallen, die het lot van de Europese vol ken voor vele tientallen jaren zal bepa len. Wat hier op het hoogste niveau wordt besloten, zal elke Europeaan in zijn dagelijks leven in velerlei vorm weer ontmoeten en niet alleen de naaste, maar ook een verre toekomst staat nu op het spel. Hierbij doet zich de vraag voor of wjj nu de gelegenheid zullen benutten of dat wy nog wat meer tijd, meer ervaring nodig hebben. De Nederlanders b.v., een oud ervaren handelsvolk, geloven, dat de gemeenschap niet zal slagen, wanneer men haar niet van den beginne af echte economische volmachten geeft. De Fran sen, die een gelukkige economische struc tuur hebben, zijn wat voorzichtiger, daar zij storingen vrezen. De Duitsers geloven, dat wel spoedig een gemeenschappelijke markt werkelijkheid kan worden, maar dat de ontwikkeling daarheen stap voor stap dient te gesohieden. Op de conferentie in Den Haag zullen niet alle problemen kunnen worden op gelost, maar wed kan beslist worden over de principes, volgens welke de Euro pese Gemeenschap kan worden opge bouwd. Prof. W. HALLSTEEN. De Italiaanse minister-president -Pella arriveerde gistermiddag op het station Holl. Spoor in Den Haag, waarna hij zich terstond naar zijn Nederlandse collega dr Drees begaf. De begroeting was zeer hartelijk. DAT de levensmiddelenfabriek, die in Nijmegen wordt geëxploiteerd door de N.V. Fabriek van Honigs artikelen te Koog aan de Zaan, binnenkort wordt uit gebreid. DAT in de grotten in de Slangenberg- groeve onder Geulhem (L.) ondergrondse aquaria zullen worden ingericht. DAT tot secretaris van de Ned. Kamer van Koophandel voor Amerika is be noemd L. F. van der Zee, die de leiding heeft van het Haagse kantoor. DAT het Centraal Werkcomité Vacan tie op 11 December in Utrecht een con ferentie houdt over de kindervacantie- -zorg. DAT nog dit jaar de bouw zal worden aanbesteed van een nieuwe bedrijfsruimte voor de rubberfabriek Helvoet N.V. te Nieuw-Helvoet. DAT in Rotterdam f 150 boete is ge- eist tegen de 46-jarige caféhouder E. Th. M. Z. uit Vlaardingen, die een dronken Engelse stoker hardhandig uit zijn café zou hebben geduwd, waardoor de man een schedelbasisbreuk opliep. DAT de handweverij De Knipscheer te Laren (N.-H.) voor een R.K. kerk te Eindhoven 14 tapijten over de kruisweg zal maken en dit de eerste geweven Ned. kruiswegstatie zal worden. DAT in de K.M.A. te Breda een ge denksteen is geplaatst als geschenk van evacué's, die er na de watersnood ramp verbleven DAT de Elburger J. Jansen Wzn als enige buitenlandse inzender een oorkon de heeft ontvangen voor zijn inzending van scheepsmodellen op een tentoonstel ling in San Sebastian (Spanje). DAT kap.-luit. ter zee P. Cool als eerste sinds de bevrijding met goed ge volg een proeve heeft afgelegd van de kennis der Inwendige ballistiek, een be langrijke marine-wetenschap. DAT W. O. P. R. Aernout m.l.v. 1 No vember j.l. is bevorderd tot kap.-luit.-ter- zee-vlieger. DAT tot kantonrechter te Wagenlngen is benoemd mr A. C. van den Brand, thans kantonrechter-plaatsvervanger aldaar. DAT het aanbod van aardgas volgens B. enW. van Leeuwarden voor deze ge meente niet aanvaardbaar is, omdat het tegenwoordige gas nog goedkoper Het Britse koningspaar is gistermiddag om 3 uur Nederlandse tijd op het zon nige Bermuda aangekomen. Hier wachtte de koningin en haar gemaal een drukke dag. Nadat de Canopus was geland, trad de gouverneur van de Bermuda's op de ko ninklijke gasten toe en stelde zich voor. Kinderen zongen feestelijke welkomstlie- ■n. Zowel de koningin als de hertog zagen er stralend uit Elizabeth was ge kleed in een lichtblauwe, zijden japon; de hertog droeg een wit marine-uniform. zanghulde inspecteerden de DAT bij de afsluiting der zeegaten de waterkering langs de Nieuwe Waterweg tot meer dan 5 meter moet worden ver hoogd, terwijl men ze oorspronkelijk tot '25 a 5 meter wilde verhogen. DAT de Ver. Drukkerijen Holtsema N.V. te Groningen Vrijdag een nieuw gebouw in gebruik nemen. DAT te Bussum op 83-jarige leeftijd Is overleden de longspecialist dr 'D. Rein- ders. DAT tegen de 33-jarige machinehout bewerker B. van V. uit Vlaardingen, die als filiaalhouder f2360 had verduisterd, in Rotterdam 8 mnd., waarvan 3 voorw. is geëist. DAT de oud-directeur van de Ned. Sla ger svaksdhool, Th. Cuiper, in Utrecht tg.v. zijn afscheid als zodanig is gehul digd en de gouden gildepenning van de Ned. Ver. tot Bevordering van het Sla gersvakonderwijs heeft ontvangen. DAT in Apeldoorn op 76-jarige leef tijd is overleden de gepensionneerd luit.- kol. der infanterie C. J. C. Janssen. DAT de 60-jarige J. A. van Duyl uit Hillegersberg sinds 12 November wordt vermist. koningin en haar gemaal een erewacht Vervolgens ging het per auto naar Hamilton, de hoofdstad, die vrolijk versierd met prachtige erebogen en i duizenden him koningin en prins Philip toejuiahten. Tijd om te rusten is er hoegenaamd niet voor het vorstel paar. De plechtig heden volgen elkaar met grote regelmaat op: een bezoek aan het gebouw v; Wetgevende Vergadering, lunch op een veerboot een tuinfeest en een statie- diner. Rond dit statiediner is nog een pijn. lüke kwestie ontstaan. Het parlementslid dr Gordon protesteerde bij de gouver neur teg n hetjimt dat er bij dit diner geen ner is w.en uitgenodigd. Volgens de gouve.neur was dit zuivert oeval was er geen sprake van willekeur. Overi gens waren op het tuinfeest wél ngers uitgenodigd. Morgenochtend vroeg vertrekken koningin en haar gemaal per stratocrui- ser Canopus naar Jamaica. Matusic beschuldigd van moord op mevr. De Ridder De Zuidslavische vluchteling Stefan Matusic is officieel beschuldigd ve moord op de Belgische mei-rouw De Rid der. Hij wordt nog steeds ondervraadg. Mevrouw De Ridder, eens een bekend schaatsrijdster, werd volgens de officiële beschuldiging een week geleden bij zingen in Beieren door Matusic gewurgd, beroofd en uit de trein geworpen. IN ATHENE is gisteren het dak een school ingestort, nadat de lessen juist waren begonnen. Negen-en-twintig kinderen werden door neerstortend puin HET WEER IN EUROPA leerrapporten van hedenmorgen 7 uur: E p 3 t- WZW 61 4 0.1 ZZO OZO ONO OZO WZW OZO Stijging van temperatuur Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met ver spreide opklaringen en plaatselijk mist. Hier en daar enige motregen. Stijging van temperatuur, maar in het Oosten van het land aanvankelijk nog lichte vorst. Overwegend zwakke Zui delijke tot Zuidwestelijke wind. (Op gemaakt hedenmorgen te tien uur). Zon en maan Donderdag. Zon van 8.18 tot 16.36 uur; maan van 22.28 tot 12.42 uur. Op 28 Nov. LJt

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1