ïlicumr geitedfe öTourant Minister Bidault - overwerkt - stortte tijdens zijn rede ineen Franse Nationale Vergadering zag zich genoodzaakt, debat te verdagen Polen zendt Westelijken nota's over Duitsland Wist U Samen dienen ZATERDAG 2! NOVEMBER 1959 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,per kwartaal; 2,— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9896 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINZ CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omslieken .«twlpasiirtn^rtima «SU btfl la legfieaspott" Dinsdag stemming over Europese leger IN DE FRANSE Nationale Vergadering heerste gisteren een enorme spanning bij de debatten over het Europese leger. De stemming over een resolutie, die een compromis moest betekenen tussen vóór- en tegen standers van het E.D.G., moest gisteravond plotseling worden uitgesteld, doordat de minister van Buit. Zaken, Georges Bidault, tijdens het uit spreken van zijn rede, onverwacht instortte. Zijn inderhaast ontboden arts schreef hem 48 uur absolute rust voor. Zijn ministerie maakte be kend, dat Bidault, tengevolge van een zware overwerking, het bed moest houden. Sinds het begin van de week had hij voor zijn politieke werk- zaamden dag en nafcht op de bres gestaan. Door deze omstandigheden werd het grote debat voor het E.D.G.-verdrag voorlopig verdaagd tot Dinsdagmorgen. In het eerste deel van zijn rede kwam tot uiting, dat de Franse regering druk doende is om nauw omschreven garanties- te verkrijgen voor het blijven in Europa Amerikaanse en Britse tr< bekrachtiging van het E.D.G. Zulks zal ook een punt van bespreking uitmaken op de conferentie van de „Grote Drie" te Bermuda. Bidault betoogde voorts, dat er geen andere keuze was dan Duitsland in het Westelijk defensiestelsel op te ne men, maar op aanvaardbare voorwaar den. Hij betreurde het zeer, dat Enge land geen lid van de Europese Defensie gemeenschap is. Hij zeide, dat de „bar rière" van de Saarkwestie, door onder handelingen met- Adenauer kon worden weggenomen. Er zijn twee alternatieven voor een Europees leger, aldus Bidault, en beide zijn onaanvaardbaar. Het was een neutraal Duitsland, dat de grens aan de Rijn onbeschermd zou laten. Het andere was het directe toetreden Duitsland tot het Noordatlantische Pact. Zoals reeds gezegd, moest Bidault tij dens het uitspreken van deze „rede var zijn leven", door uitputting het spreek gestoelte verlaten. Hierop las de onder minister van Buitenl. Zaken, Maurice Schumann, Bidaults redevoering verder voor. Het betoog trachtte de vrees het Franse leger aan een boven-nationale Gevaarlijk bluswerk Vuurwerkfabriek in Emmen afgebrand Explosie van kruithuisjes voorkomen Dé vuurwerkfabriek P.vgo te Klaziena- veen in de gemeente Emmen ls gister avond tot de grond toe afgebrand. Per soonlijke ongelukken hebben zich hier bij niet voorgedaan. De brand ontstond omstreeks kwart over vijf in de fabriekshal, terwijl ai het personeel aanwezig was. Het vut spreidde zich zo snel, dat door explosies het dak reeds van de fabriek was afgeslagen, toen de brandweer De vrijwillige brandweer yan Klaziena- veen en het regionale corps van Emmen hebben het vuur met levensgevaar be streden. Op aanwijzingen van het perso neel trachtte men de plaatsen, waar ex plosieve stoffen opgestapeld lagen, van vuur vrij te houden. Door het bespuiten van de hete muren is het gelukt een aan grenzend gebouw, waarin explosieve stof fen opgeslagen waren, te behouden. Ook twee geheel gevulde houten kruithuisjes, die los van de fabriek stonden, zijn ge spaard gebleven. Van de fabriekshal zijn slechts enkele muren en een geraamte van ijzeren binten overeind blijven staan. Over de oorzaak van de brand is op het ogenblik nog niets bekend. De fa briekshal was het eigendom van de ge meente Emmen. Zij was pas in het afge lopen voorjaar gebouwd. De directeur eigenaar van het bedrijf is de heer C. L. van der Kwaak te Emmen. Naar doelmatiger huizen Vrouwen adviseren over woningbouw Koningin Juliana toont belangstelling Huisvrouwen uit alle delen van Neder land zullen voor het eerst worden be trokken bij de woningbouw. Zij zullen namelijk door hun adviezen kunnen mee werken aan een studie die ten doel heeft, de gebruikswaarde van de woning op een doeltreffende manier te vèrhogen. Het initiatief tot deze studie over de grond slagen van een waarlijk functioneel te noèmen woning is genomen door de Ne derlandse Huishoudraad, het overkoepe lend orgaan van veertien vrouwenorgani saties met samen 450.000 leden. Bij de studie zijn ook het Bouwcentrum, de kerngroep woningbouw van de Bond van Ned. Architecten, Ratiobouw, T.N.O. en Goed Wonen betrokken. Vertegenwoor digers van al deze instanties zijn dezer dagen in het Bouwcentrum te Rotterdam bijeengeweest om een officiële start aan het werk te geven. Met enthousiasme reageerden de aan wezigen op de voorlezing, van een brief van Koningin Juliana, waarin zij haar grot» belangstelling voor de voorgenomen studie deed uitkomen en de wens uitte om op de hoogte te worden gehouden. Na het aanhoren van enkele redevoe ringen gingen de verschillende studie groepen over tot een eerste onderlinge beraadslaging. Zodoende zijn nu kern groepen met veelzijdige samenstelling aan het werk over de volgende onder werpen: inventarisatie, voedselbereiding, koken, eten, slapen, kleden, persoonlijke hygiene, baby- en ziekenverzorging, schoonhouden en onderhoud, geestelijke en lichamelijke ontspanning en psychisch- technische eisen. Het algemeen secretariaat berust bij het bouwcentrum. De Indonesische legervoorlichtings- héeft medegedeeld, dat vijftig bende leden Dinsdagochtend zijn gedood bij treffen in de omgeving van Karangnong- ko in Midden-Java. Twee militairen dèn licht gewond. autoriteit zou worden opgeofferd, weg te nemen. De rede van Bidault doelde op een niet „boven-nationale" politieke auto riteit, die de uiteindelijke zeggenschap zou hebben over het Europese leger en de Gemeenschap voor Kolen en Staal. Bin nen deze politieke gemeenschap zouden de zes leden-staten souverein blijven. Deze zienswijze strookt echter niet met het ontwerp-grondwet, die de deskundi gen van de zes landen vorige maand te Rome hebben besproken. Bidault blijkt minder „bovennationaal" gezind te zijn, dan sommige Europese voorvechters uit zijn partij, dus de R.K. partij, die M.R.P. heet. Het valt nog' niet te zeggen, hoe de stemming zal uitvallen, als het debat beëindigd is. Uit de redevoeringen van de tegen standers is grote vrees voor een her bewapening van Duitsland gebleken, als mede bezorgdheid over de toekomst, die de overzeese Franse gebieden, na het tot standkomen van de E.D.G. tegemoet zou den gaan. GEORGES BIDAULT. Geen huwelijk tussen Hall en mevr. Heady Carl Hall en mevrouw Bonnie Heady, die op 18 December in de gaskamer van de staat Missouri terecht worden gesteld wegens het ontvoeren en vermoorden van de zesjarige Bobb Greenlease, hebben van het ministerie van Justitie een weigerend antwoord gekregen op hun verzoek, in het huwelijk te mogen treden. Carl Hall zei tot zijn advocaat: „Bonnie vroeg mij met haar te trouwen en ik heb „Ja" gezegd. En aangezien ik mijn leven lang heb geprobeerd, mijn woord te hou- Carl Hall vond het blijkbaar zelf het beste, zijn zin maar niet af te maken! Ten besluite van het wereldveteranen- congres in Den Haag maakten tachtig deelnemers gisteren een excursie naar het rampgebied. In het zwaar getrof fen Ouwerkerk werd een boom geplant als symbool van de totale schenking van alle benodigde bomen voor de gemeente. Op de foto: met de haken van zijn kunstarmen houdt de oorlogs- veteraan Harold Russel (bekend uit de film De beste jaren van ons Leven) de boom vast. De heer Van Lanschot hanteert de schop. De commissaris der Koningin, jhr De Casembroot, en burgemeester J. Romeijn zien toe. Oom miste het geld niet Schooljongen in Apeldoorn liep met ruim f 1000 op zak Kocht een knikker voor f 20 en een prentenboek voor j 710 wel gezien, doch zij verkeerde in de ver onderstelling. dat het al lang verlopen Bij de politie is door 't hoofd Apeldoornse lagere scholen de medede ling gedaan dat een van de leerlingen met een groot bedrag aan geld rondliep. Deze mededeling was voor de politie aanleiding om eon uitvoerig onderzoek in te stellen, dat tot een fantastisch resultaat leidde. Bij het speurwerk kwam men tenslotte terecht bij de 14-jarige A. R. W. die na veel gejok en gedraai bekende een be drag van ruim duizend gulden in zijn be zit te hebben gehad. Hij had hiervan on geveer acht honderd gulden gegeven aan zijn vl'iendje L. T„ die ook wel wat van dat papieren spul in zijn zak wilde heb- E% moeder van L. T. had het geld Minister bracht vergunning Oude Tonge kan 167 huizen bouwen De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. B. J. Witte, heeft gisteren tijdens een bezoek aan Oude Tonge aan burgemeester Van Dijk de vergunning overhandigd voor het bouwen 167 woningen. Hij deelde bovendien dat Oude Tonge voor zijn wederop bouw drie ton hout ten geschenke heeft gekregen, dat bestemd is voor deze wo ningen. Deze partij was geschonken door het Zweedse Rode Kruis. Door de ramp werden in Oude Tonge iet minder dan 230 woningen verwoest. Vóór Oude Tonge had de bewindsman Nieuwe Tonge bezocht. Luit.-gen. Röell vierde zijn verjaardag in Heemstede Luit.-gen. b.d. jonkheer W. Röell heeft gisteren in Heemstede, bij zijn zoon, zijn tachtigste verjaardag gevierd. In zijn woning aan de Van Montfoortlaan werden diverse bloemen bezorgd en ook op andere wijze heeft men getoond, dat men hem, ondanks zijn afwezigheid op deze dag, niet vergat. Het 10-jarig broertje van L. T. begon verschrikkelijk om de bankbiljetten te zeuren en werd toen de nieuwe eigenaar. Hij ruilde het met zijn vriendje B. H. voor een knikker en een prentenboek, die respectievelijk twintig en zevenhon derd en tien gulden kostten. veertien-jarige A. R. Vf„ bleek het geld tijdens een logeerpartijtje te hebben weggenomen bij zijn oom, die een boer derij heeft in Noord-Brabant. Deze had het bedrag van ƒ1100 dat zijn neefje lit de kast bleek te hebben gehaald, niet ens gemist. Een som van f 830 heeft de politie nog kunnen achterhalen^ De Zeven Provinciën op 17 Dec. in dienst Ook 5de onderzeebootjager weldra gereed Op Donderdag 17 Dec. zal de kruiser De Zeven Provinciën, zusterschip van Hr Ms kruiser De Ruyter, in dienst worden gesteld. De plechtigheid zal plaats heb ben bij de N.V. Rotterdamsche Droogdok Maatschappij' te Rotterdam. Op 28 November zal bij De Schelde N.V. in Vlissingén te water worden ge laten de onderzeebootjager Noord-Bra bant. Dit is de vijfde in de si lf, die voor de Koninklijke Marine; in Nederland wordt gebouwd en 'e' en laatste van de A-klasse van deze De tewaterlating zal worden verricht door. mevrouw W. Burghard-Van der Sluys, echtgenote van de commandant Ier zeemacht in Nederland, schout-bij- lacht F. T. Burghard. De onder zeeboot jager heeft een water- erplaatsing van 2160 ton. De bewapening bestaat uit 4 kanons van 12 cm tegen lucht- en zeedoelen. De bemanning zal 246 koppen tellen. De mijnenveger Becmster, die in het kader van de wederzijdse wapenhulp door de Verenigde Staten ter beschikking de Nederlandse regering werd ge steld, zal als eerste van een serie waar schijnlijk op 1 December uit de Ver. Staten in Nieuwediep aankomen. Dit schip behoort tot de z.g. kustmijnen- egers. De standaard waterverplaatsing is 400 ton, terwijl de bewapening bestaat uit luchtdoelgeschut van 20 mm. De be- anning telt 40 koppen. Friese schrijver Brolsma verdronken De Friese schrijver Reinder Brolsma, die zoals gemeld vorige week het St Anthony Gasthuis te Leeuwarden verliet niet terugkeerde, is verdronken. Gis- en heeft men net lijk uit het Nieuwe Kanaal bij Goutum opgehaald. De schrij ver was 71 jaar oud. Soldaat liet granaat vallen: 3 gewonden Officieren redden hem en werden zelf gekwetst Bij oefeningen met licht ontplofbar^ granaten op het militaire schietterrein Heumensoord bij Nijmegen, liet soldaat Den Otter van de luchtvaarttroepen dezer; dagen per ongeluk een granaat vallen.' De twee aanwezige officieren van het| instructiebataljon, kapitein W. J. van der Veen en luitenant P. J. Bijnagte, die het ongeluk zagen gebeuren, schoten ijlings toe om de soldaat te helpen door. hem op ae grond te werpen. Terwij! zij toesnelden, explodeerde de granaat. Ka pitein Van der Veen -werd het zwaarst getroffen. Hij kreeg honderden splinter- tjes in het been. -Luitenant P. J. Bijnagte werd lichter gewond. Beide officieren werden naar heL Ivlilitairc Hospitaal Ie Arnhem overgebracht. Hun toestand liet zich gisteravond gunstig aanzien. Vaan drig W. Burer werd-licht gewond. Soldaat Den Otter, die eigenlijk door beide officieren die hem achterover trok- ken, werd gered, deed gisteren al weer! Vrouw in Zeist omgekomen door gasvergiftiging Gisteren trof de politie de 61-jarige- al- leen wonende mevrouw C. G. Bentler in j levenloze toestand aan in haar woning in het park Rodichem te Huis ter Heide (gem. Zeist). Het bleek dat zij in de nacht 'an Donderdag op Vrijdag het slachtoffer vas geworden van gasvergiftiging. Overschot van granen moet geruimd Nederland vraagt aparte conferentie (Van een onzer verslaggevers) Minister Mansholt zal op de F.A.O.- conferentie, die eind van deze maand in begint, voorstellen om een afzon derlijke conferentie te doen bijeenroepen Westelijke landen die betrokken zijn bij de overschotten van granen, die in verschillende Amerikaanse en Europese landbouwgebieden ontstaan zijn. De mi nister meent, dat deze voorraden in ge meenschappelijk overleg geruimd moeten worden. De minister stond vrij sceptisch tegen over deze surplus-voorraden. Hij ontken de namelijk dat er een overschot is, zo lang duizenden nog hongeren. Als er ir India en Pakistan een melktekort is er in Amerika een overschot aan melkpoe der, moet men dat product niet zonder meer naar de betrokken gebieden zenden, doch daar, tegelijkertijd, de consumptie bevorderen. De Verenigde Staten zullen over enkele jaren, door de groei van de bevolking, een tekort aan granen hebben. Zij ziji dan op importen aangewezen. Zuster van Perzische Sjah even op Schiphol Prinses Chams. een oudere zuster vat de Sjah van Perzië: is uit Parijs o> Schiphol aangekomen. Vandaar is zij kort daarop doorgereisd naar Teheran. Een plechtig moment in het paleis te Addis Abeba (Ethiopië), waar keizer Haile Selassi Z.K.H. Prins Bernhard de versierselen omhing van de Ethiopische Orde van Salomo. In opdracht van Moskou De vorming van het Europese leger wordt een groot gevaar geacht Polen heeft, als willig werktuig van de Sowjel-Unie, de zes Westeuropese lan den van de Kolen en Staalgemeenschap pp,- c-oop wf!' :i. dat de voorgestelde Europese Defensiegemeenschap, waar door het Europese leger in het leven ge roepen wordt, niet in staat zal zijn om Europa te beschermen tegen de militaire heerschappij van Duitsland over de rest De Poolse minister van Buit. Zaken heeft aan de gezanten van Frankrijk. Bel gië, Noorwegen. Denemarken en Neder land. zes gelijkluidende nota's overhan digd. waarin het standpunt van Polen, dus ook van Rusland, wordt uiteengezet. Mede werd aan de Luxemburgse regering, die geen diplomatieke1 vertegenwoordiger te Washington heeft, zulk een nota verzon den. In die nota's doet de Poolse regering! een dringend beroep op „alle buurlanden; van Duitsland om hun inspanningen om een herleven van het Duitse militarisme tegen te gaan toch vooral niet te vermin deren". Bovendien wordt in die nota's een hooggestemd pleidooi gehouden voor een f niogendheden-conferenfie (Engeland. Frankrijk, Rusland, Amerika en (Rood) China), zoals die in de laatste Russische nota aan de Westelijke Grote Drie is voorgesteld. Het hoofdaccent van de Poolse nota's valt echter onmiskenbaar op het Europese leger, welks conceptie krachtig wordt be streden. „Na bittere ervaringen in de laatste wereldoorlog hecht de Poolse re gering bijzonder grote waarde aan de op lossing van het Duitse vraagstuk. Een juiste oplossing daarvan is de primaire voorwaarde voor vrede en veiligheid in Europa zo wordt in de nota's op last van Moskou, betoogd. Film over Hitier werd verboden De Westduitse regering heeft de verto ning van de film „Tot vijf minuten over twaalf", handelend over het leven van Hitier, verboden. De film zou gisteravond voor het eerst in Westduitse bioscopen Worden gedraaid. De -regering heeft het verbod uitge vaardigd. omdat naar haar mening de film het nationaal-socialisqje in een veel te gunstig daglicht stelt. De 54-jarige sergeant-majoor Ronald Brittain van de Britse Goldstream Guards brulteen be vel tot 30.000 adspirant-offi- cieren tijdens een parade van de Officer Cadet School te Mons Barracks. Gedurende deze para de ontving majoor Brittain een onderscheiding voor zijn 36 dienstjaren. DAT de Utrechtse rechtbank de 32- jarige los werkman J. P. te Zeist, die tijdens een huiselijke twist zijn stief dochter bij de keel had gegrepen en ge dreigd had zijn vrouw uit het raam te zullen gooien, tol 4 maanden veroordeel- (eis 8 maanden). DAT de 27-jarige A. B. te Utrecht, die 5 een cafélaria enige militairen aan spoorde de uniformen uit te trekken en de wapens „er bij neer te gooien" wegens opruiing 6 maanden kreeg (eis 8 maan den). DAT tegen de 37-jarige „beroepsdief' H. E. uit Amsterdam, die voor de zeven de keer wegens inbraak terechtstond, voor de rechtbank aldaar 2Vi j?ar ïs ge- eist. DAT op 24 en 25 November te Utrecht voor de 25e maal efficiencydagen worden gehouden door het Ned. Inst. voor Effi ciency, waarbij thans plm. 1000 bèdrijven en evenveel persoonlijke leden zijn aan gesloten. DAT het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in ons land per 1 Nov. 1. 822.083 (v. m. 1.812.432) bedroeg en op 1 Oct. 484.116 aangeslotenen op het dis tributienet (v. m. 483.032). DAT schout bij nacht P. C. Broekhoff op 9 Dec. in het marinehospitaal te Over- veen een gedenksteen onthult voor het in de jongste oorlog omgekomen perso neel van de geneeskundige dienst zee macht. DAT de regionale omroep Noord tijdens de Kerstdagen cn Nieuwjaar groeten van pmigranten in Canada in het Gronings. Fries en Drents zal uitzenden. DAT gemeenteraadsleden van Venlo op 24 Nov. een bezoek brengt aan de gemeen teraad van Alkmaar en volgend jaar een tegenbezoek plaats heeft. DAT de Belgische ambassadeur in ons land. de heer E. Graeffe, gisteren een be zoek aan Rotterdam bracht. DAT de pont Zelde.irust 11 van het veer tussen Tiel en Wamel door een Zwitserse tankboct is aang?vaien, doch er geen persoonlijke ongelukken bij ge beurden. DAT de raad van Bussum prof. ir C. Wegener, hoogleraar te Delft, opdracht zal geven voor de bouw van een niéuw raadhuis, waarvan de kosten 3 millioen bedragen. DAT de tweede centrale van de Prov. Geld. Electriciteitsmij de Gelderland II, te Nijmegen begin 1954 officieel in ge bruik wordt gesteld. DAT de burgemeester van Culemborg (geboorteplaats van .Tan ran Riebeeck), mr H. A. J. M. van Koningsbruggen, op 10 Januari per K.L.M. voor een good- wlllreis naar Z.-Afrlka gaat. DAT minister Suurhoff gisteravond een bazar opende van de Amsterdamse afdeling van de Vrouwenbond N.V.V. DAT ir C. H. J. Maliepaard, inspecteui van de landbouw, van een verblijf ven een jaar in Jordanië, waar hij de regering adviseerde inzake de landbouweconomie in 0!.s land is teruggekeerd. DAT burgemeester mr H. A. M. T. Kolfschoten van Eindhoven gisteravond In de jubileumhal van Philips de vogel- tentoonste'ling Avianum opende en G. Adams te Bergen oo Zoom een door Koningin Juliana beschikbaar gestelde medaille won. KARSOTE RUB HET WEER IN EUROPA Weerrapporten vap hedenmorgen 7 Helsinki Oslo Stockholm Kopenh. m: ZZW windstil windstil Zeilde weertype Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht morgenavond Overwegend zwaar bewolkt en droog weer met op vele plaatsen nevel of mist. Zwakke tot-matige zuid westelijke tot zuidelijke wind. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt hedenmorgen an 17.31 tot 10.20. Maandag: zon van 8.13 tot 16.39 uur; laan van 18.41 tot 11.15 u. Op 28 Nov. L.K. te zijn- Want de ervaring, zowel ten on- als elders (b.v. In Amerika), leert, dat het niet in dc laatste plaats de wen zijn, die tegen dit gevaai krachtig protest aantekenen en daar tegen een daadwerkelijke actie voeri De A.R. Partij heeft haar besluit deze week genomen op grond van ■stel, dat door het Centraal Comité enparighcid was gedaan. Dit ook ach- wij belangrijk. De betekenis besluit ligt voor ons besef in dc erken ning, dat in deze tijd, deze moeilijke tijd. waarin God ons leven laat, gaven, die Hij geschonken heeft, niet ongebruikt mogen blijven. Waarbij we nog wil! opmerken. d"t nu ook samenwerking met de Chr.-Historische broeders ei die dit recht reeds kenden, plaatselijk provinciaal wordt vergemak'-.elijkt. En ook dat achten w(j een zaal 'icht. T"\AT ZIJ OVER het ijs van één nacht gaat, kan men van de A.R. Partij moeilijk zeggen. Haar voorzitter beschikt over de uitnemende eigenschap, een wijs en bedachtzaam man te zijn. Wij zijn van mening, dat dit alleen maar te prijzen is. Neemt hij een besluit, dan mag men aannemen, dat het een overwogen be sluit is. waarin alle daarin te betrekken factoren ook werkelijk betrokken zijn. Hierop mag nog wel eens de nadruk worden gelegd, nu deze week na lang schriftelijk en mondeling beraad deze partij besloten heeft, terug te komen op een beslissing, daterende uit het jaar 1921 en waarin in het algemeen ge zegd aan de vrouw het passieve kies recht werd ontzegd. Trouwens, de bedachtzaamheid is aan deze partij nimmer vreemd geweest. Ook wanneer men achteraf van mening is, dat de beslissing van 1921 beter niet had genomen kunnen zijn en dat, zo zij niet was genomen, aan dc huidige gene ratie moeilijkheden waren bespaard ge worden, dan moet men het in de man nen van 1921 toch loven, dat zij toen reeds rekening wilden houden met de mogelijkheid, dat nog eens een ander in zicht zou doorbreken. WAT ER NU GEBEURD IS? Eigen- lijk niet anders dan zoals het deze week door een vrouw werd uitgedrukt dat van een deur een grendel is weg geschoven. De deur staat niet open én zij zal naar onze stellige overtuiging ook nimmer wijd opengaan. Zij staat bijvoor beeld ook niet open in die partijen, die het passieve vrouwenkiesrecht reeds lang kennen. Want ook daar wordt van dat recht een bescheiden gebruik ge- Voor dat bescheiden gebruik is naar onze mening alle aanleiding. Want het is zoals het in de toelichting bij het besluit van deze week staat: de vrouw heeft in het algemeen een andere taak dan haar bij de toepassing van het passieve vrou wenkiesrecht wordt toegedacht. We hebben ons dezer dageb op deze plaats in dit verband een kleine scherts veroorloofd, namelijk dat men zich van het gebruik van het passieve mannen- kiesrecht toch ook bepaaldelijk geen overdreven voorstelling maken mag. Om een voorbeeld te nemen: onze bevolking overschrijdt de tien millioen, maar van hen zitten er niet meer dan honderd in de Tweede Kamer. Dit moge reeds be hoeden voor overdreven verwachtingen of ook voor overdreven beduchtheid, wanneer het het passieve vrouwenkies recht betreft. TN DIT VERBAND willen wij als ons A oordeel uitspreken, dat het actieve vrouwenkiesrecht, het recht dus van de vrouwen om ter stembus te gaan, nog wel van zóveel betekenis is. Hierbij zijn immers niet slechts heel enkele, doch alle vrouwen betrokken. V.an Jiaar allen werd en wordt telkens weer een uit spraak verlangd met betrekking tot het regeerbeleid in land, provincie en ge- Dat actieve vrouwenkiesrecht is. heb ben wy het wel, nu wel door alle groe peringen in den lande in feite aanvaard. Men mag er hier en daar nog gefundeer de bedenkingen tegen hebben, maar de bezwaren gaan toch niet zóve-, dat men vrouwen adviseert van het actieve stem recht geen gebruik te maken. Tij voor ons zien tussen het actieve het passieve kiesrecht nu niet zulk geen bijster groot verschil. Men zegt wel, dat bij het passieve kiesrecht, de heer schappij-gedachte in het spel komt en dat daarom de vrouwen geen deel van vertegenwoordigende colleges zouden mo gen uitmaken. Dat nu betwijfelen wij. Het is daar veeleer een kwestie van gezamenlijk dienen van de gemeenschap. Wil men toch de heerschappijgedachte hierin be trekken. dan dient dit steMig ook te ge schieden bij het actieve vrouwenkiesrecht (dat overigens, zoals gezegd, in feite al gemeen wordt aanvaard). Maar wij geven aan de gedachte van het gezamenlijk dienen die trouwens met de werke lijkheid het meest in overeenstemming is verre de voorkeur. Het gebruik van het passieve vrou wenkiesrecht zal, als gezegd, altijd een bescheiden gebruik blijven. Maar we achten het goed. dat nu ook binnen de A-R.-Partij dit bescheiden gebruik dan toch mogelijk gemaakt is. Dat heeft niet te maken met vrouwenemancipatie en dergelijke zaken. Dat heeft wel lo maken met het niet te loochenen feit, dat de vrouw in het leven van vandaag, ook in het politieke leven, meer betrok ken wordt dan voorheen het geval was. vrouw is geschapen om de man Jen hulpe te zijn. Het leven is in tijd uiterst gecompliceerd gewer en stelt aan de man eisen, die hij relijks meer aan kan. Onder deze omstandigheden ware het ondankbaar m onjuist, zo de man niet gaarne zou be nutten de hulpe, hem reeds ln de schep ping gegeven, opdat man en vrouw bei den en gezamenlijk hun taak ln de we reld zouden kunnen vervullen Dat voor veruit de meeste vrouwen daarbij de voornaamste taken zullen blijven liggen in het huisgezin ligt al evenzeer voor de hand. als het wenselijk e nodig is. dat de man. bij al zijn werk buitenshuis.' itere°°k geZin ern5tiS blijft Ook wij achten het een verrijking, zo onze dagen van de gaven der vrou- •en. gaven haar door God geschonken, gebruik wordt gemaakt. Er ware hier van veel te zeggen. Slechts twee gedach ten willen wc doorgeven, die ook deze week ter vergadering waar het besluit viel werden gemaakt. 'pEN EERSTE: Hoezeer zou In onze dagen de overdadige overheidsbe- .?P sociaal en maatschappelijk gebied zijn ingeperkt, wanneer tijdiger ruimer gebruik was gemaakt van on dite'ïk lnJti4tlef VrOUWel*>" hulp Kiu» vrouw zo uitnemend ge schikte terrein. Thans wordt dit veelal ao" de staat overgelaten. n ten tweede: Hoezeer zou in onze gCVaar Van morelc decadentie verval ((jenJ{ aan jlet jjlosco zon ingeperkt, wanneer men tij had geschonken, individual ^o^ani- TZS,h": en vooral ook waarschuwend werkzaam

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1