stèop srmm Sint Nicolaas verwelkomd door vele duizenden Gerestaureerde gevel aan Hooglandse Kerkgracht Pakistaans danstheater trad op voor K. en O. 9t beste ran 9t beste voor Sterling Statuten werden koninklijk goedgekeurd Christus en de figuur van Albert Schweitzer In December komt er een kerstshow nieuwe leidsche couhant 3 donderdag 19 november 1953 Grote-mensenmaatschappij voor een uurtje verstoord De oude man was na alloop toch wel moe Sinterklaas mag een huiselijk en goedaardig man zijn, zijh macht is toch nog zo groot, dat. hij een hele stad in beroering kan brengen. Hij heejt dat gistermiddag van 2 tot 3 uur in Leiden gedaan. Duizenden mensen waren er voor op de been gekomennatuurlijk vooral kinderen, maar ook rissen ouderen, en het verkeer was in disorde. Om kwart voor 3 stonden op het Kort Rapenburg vijf trams te wachten, een grote en vier kleine. En wat daarachter te zien was, zullen we maar niet vertellen. Laten we de zaak nu niet triest gaan voorstellen. Leiden was gistermiddag eer beetje uit z'n gewone doen. maar als Sin. terklaas daar de oorzaak van is. dan moe ten we er toch overheen zien te stappen Hoe vaak gebeurt het niet. dat het leven door allerlei nare dingen in de war loopt. Wie even naar de kindergezichten heeft gekeken, zal zelf zijn meegenomen i Wat kunnen kinderen toch aanstekelijk vrolijk zijn. Wat kan dan al het officiële, waardoor we dagelijks zijn omgeven, plotseling wegvallen. En we komen dan In een soort ruimte te staan. Omdat het allemaal zo écht is, de sohijn van Sin terklaas ten spijt. Bij het stadhuis zat gistermiddag oud moedertje op een stoel om Sinter klaas ook te begroeten. Ze zat er toch glunder bij. Niet omdat ze op haar oude dag weer in die „goed-heilige" man is gaan ..geloven", maar omdat ze ..dat fcin- cergejuioh", zoals ze zei. niet wilde lopen. Het traditionele middagslaapie had ze 'r voor over gehad. En zo-ïullen er meer geweest zijn. Van daar de vele moeders èn vaders (en opa's!) met kleintjes op de arm. Vandaar die moeder, die ook maar 's kwam kijken, terwijl het kind wegens kinkhoest moest thuisblijven. Dan kon ze het straks aan het bedije vertellen. En morgen zou er een foto in de krant staan. Die zou ze zeker Aldus werd de grote-mensenmaat- sdhappij gisteren voor een uurtje heil zaam verstoord. Om daarna met een prettige herinnering verder te gaan. Gedrang We kunnen ons niet herinneren, dat Leiden Sinterklaas ooit zo massaal geestdriftig heeft ontvangen. Voor het ëerst werd er in het openbaar ook een officieel tintje aan gegeven door zijn ont vangst op het achterbordes van het stad huis. Tien voor twee kwam Sinterklaas met de trein uit Amsterdam in Leiden aan. Op de trappen van het station, tussen de pilaren van het bordes en op het stations plein stonden duizenden kinderen op hem te wachten. Treinkaartjes kwamen er niet aan te pas en een soort persoons bewijs heeft die Sint vanzelfsprekend ook niet nodig, want wie zou hèm niet herkennen. Op de trappen van het station werd' het een vriendelijk wuiven, dat met een onstuimig waaien en werkelijk ooi-ver dovend gejuioh werd beantwoord. Het is ons opgevalleH. dat het dartele gevolg van Sinterklaas in de regel mogal heftig op die kreten reageert. Er wordt dan tenminste strijdlustig met de gard ge zwaaid en als op dat ogenblik de stem ming van de beide Pieten goed is. wil de witte pepernotenzak wel opengaan. Zo ook bij de ontvangst uit de trein. Gisteren werd er kennelijk gestrooid om uit het gedrang te komen. De g ra ai- grage jeugd wierp zich op straat en voor de staatsiekoets kwam een gaatje vrij. Met het Leidse politie-muziekgezelschap voorop ging het via Haarlemmerstraat. Hooigracht. Nieuwe Rijn en Breestraat naar het Stadhuisplein. Bordes Over de balustrade van het aohterbor- des was een dik tapijt gehangen. Daar zou dus de Sint voor de wel vijfdoiizend- koppige kinderschaar vérsdhijnen. On willekeurig werden de oogjes telkens naar dit punt getrokken terwijl eT toch nog niets was te zien. Kwart over twee werd de stilte hier doorbroken door het college van B. en W. met de gemeente secretaris. die met manhaftige tred heit bordes bezetten. De burgemeester met de ambtsketen om. Sint moest vooral niet denken, dat-ie èlles was. Aanzwellende politiemuziek bracht de stoet nader en om tien voor half drie daalden de bestuurders van Leiden de trap af om Sint met aanhang en het Leid se comité te begroeten. Kinderen schoven beduusd naar achteren, zó akelig dichtbij was-ie. Een meisje van vier, op moeders arm, reikte naar voren om een handje te geven. Blank gewetentje Wéthouder Jongeleen was op het bor des achtergebleven. Hij vertelde ons, dat hij er eerlijk voor wilde uitkomen, wel iets op h<?t geweten te hebben. Maar hebt u dan geen verlanglijstje, wethou der? Ja, maar dat is zo groot dat ik Sint er half November beslist niet mee wil belasten. Overigens namen allen even hartelijk aan dé verwelkoming deel. De beide Pieten gingen een dansje uitvoe ren op de balustrade en verwekten daar mee natuurlijk de grootste pret. Een muzikant van de politie zag zich van z'n pet beroofd, «We de kleinste Piet gebruik te om de menigte uitbundig tde te zwaaien. Toen ging Sinterklaas naar het plein om zich onder de kinderen te bewegen. Hoe dichter hij bij hen kwam, hoe min der luidruchtig het werd. In de deur opening stond een groep stadhuisperso- neel, dat kennelijk ook om een tedere glimlach en een minzame wuiving ver legen was. En de politie speelde onder tussen allerhande bekende wijsjes, die gTetig door de kinderen voorzover de spanning hen niet te pakken had wer den meegezongen. Vermoeid Wat waren er een mensen op de been. Plein, Vismarkt, Koombrugsteeg, Nieuwe Rijn en Breestraat van stadhuis tot stadsgehoorzaal zagen zwart vai mensen. Terwille van de wachtenden op de Breestraat versoheen Sint even iater op het voorbordes van het stadhuis. Het tapijt hadden een paar kwieke helpers tijdens zijn rondwandeling onder de kin deren gauw naar de voorkant versjouwd. En omdat de balustrade daar nogal hoog is, had1 men er een hoge vlonder ne gezet, waarop Sint zioh. tussen leeuwen, dan ook hoog verhief. Van stadhuis naar stadsgehoorzaal waar hij duizend kinderen zou ontvangen werd een triomfale rit. „Een klein stukje, maar vol belevenissen", verklaar de de Sint in de repetitiekamer va stadszaal. De middag had hem enigszins moeid. Ja, dat komt er van. als je oud wordt en je wilt nog zulke grootse dingen doen Of anders gezegd: in leven van een onderwijzer is het nu maal iets unieks, als hij door zoveel schoolkindertjcs wordt bejubeld. Je zot het er snikheet van krygen, vooral wan neer je gaat proberen, je even in te den ken, hoe al die kindertjes zouden reage ren. als je het schijncostuum plotseling zou afleggen En Sint vertrouwde ons het geheimpje toe. dat hij dit inderdaad heeft geprobeerd. We vonden deze mede deling te leuk om haar een geheimpje te laten. Dan had dc goeie man nóg een hcim. Dat was niet leuk. maar wel be langrijk. Volgend jaar wil hij iets later komen, iets dichter bij de echte dag. Dc 27ste bijvoorbeeld. Sint moet het namelijk niet zo prettig gevonden hebben, dat die kinderschaar nü al „Sinterklaar is jarig' zong. Dat is hy pas op 5 December! Ontspanning voor de Koksschool De welzijnszorg van de Koksschool heeft voor de komende weken weer eer aantrekkelijk programma samengesteld, dat aldus luidt: 26 November - de klucht „Hij, zij en de Hottentot" door het Haags Toneel: 3 December - de klucht „Rens, een kerel van een vrouw" door de Schouwspelers; 11 December - „Als de sterre bleef stille-staan" van Felix Tim mermans. onder meer met medewerking van een jongenskoor en een Hammond orgel. Al deze avonden worden in het Antoniusclubhuis gegeven.. Het jaar wordt besloten met een cabaretavond door het gezelschap van Frans Dumee de grote Stadsgehoorzaal op 23 Dec. Zeventiende-eeuws monument in ere hersteld De Hooglandse Kerkgracht heeft er een mooie gevel bij gekregen. De gevel op zichzelf was al mooi, maar de schoonheid er van was in de loop der jaren zo vergaan, dat alleen een grondige restauratie de oorspronkelijke luister zou kunnen teruggeven. De eigenaar van perceel 18, de heer IJssel de Schepper, student, liet de gevel grondig herstellen. De architecten Van Oerle en Schrama maakten een plan en de firma Meijer te Voorschoten voerde het uit. De gevel is hersteld met financiële medewerking van Mo numentenzorg, de provincie Zuid-Holland en de gemeente Leiden. Vóór het hei-stel van het pand kon er e volgende omschrijving van worden gegeven. Het pand heeft een in baksteen gemetselde gevel, waarin raamkozijnen met moderne ramen zijn aangebracht. De onderpui is een typisch geschakeld kozijn, t.w. een middendeur met twee zijlichten; dit is blijkbaar niet oorspronkelijk. Be halve de top boven de ramen van de ste verdieping, die uit moderne steen opgetrokken, is het metselwerk ge maakt in handvorm Rijnformaat. De strekken boven de ramen van de eerste, de tweede en de zolderverdieping hebben zandstenen aanzetstukken en masker- Isluitstenen. De gevel dateert uit het mid- :n van de zeventiende eeuw. Het restauratieplan omvatte de vol gende punten: het inboeten van de slech te delen van het oorspronkelijke metsel werk; het slopen van de moderne top en het wederopmetselen in bijpassende oude Rijnsteen; het repareren c.q. vernieuwen de raamkozijnen; het vervangen van ramen door ramen met een acht- tiende-eeuwse roedeverdeling; het ver- Fascinerende uiting van een jonge natie Het volk van Pakistan is een oud volk in een jonge natie. Uit lange on derdrukking en vervreemding van het volkseigen is Pakistan al? een nieuwe staat te voorschijn getreden en het heeft de verspreide en onder drukte stamgenoten door bloed en ellende heen binnen zijn nieuwe gren- zèn verzameld. Geen wonder dan ook. dat het nationale gevoel er heviger is dan elders en dat men er zich met geweldig élan heeft ge worpen op een vernieuwing van het ge hele leven, van de kunst en ook van de dans. Die dans, erfenis van een duizen den jaren oude cultuur, was door de strengheid van de Mohammedaanse reli gie, door de bijna voortdurend heersende armoede en door vreemde overheersing bijna uilgestorven. Het jonge Pakistan echter ziet in de dans de taal, die alle volkeren aanspreekt, omdat hij voort komt uit de diepste roerselen van het menselijk gemoed. Bewust heeft men zich daarom gezet aan herstel en vernieuwing en tracht men te komen tot een geheel eigen uitingsvorm. De balletgroep van Bulbul Chowdhury heeft er in het afge lopen zomerseizoen Europa mee in ken nis gebracht en alom heeft men de groep toegejuicht. Dat het Pakistaans ballet gisteravond voor K. en O. optrad, was dan ook een gebeurtenis, die het memoreren waard is. Helaas was de schouwburg niet vol, maar de aanwezigen, die toch nog aanzienlijk in getal waren, hebben een belevenis van de eerste orde gehad. Het meest opvallende bij dit ballet is de mime; het is dan ook naar de kant van het mimisch theater, dat de weeg schaal bij deze groep doorslaat, al wordt t>4Tecfdhe!d de dans als zuivere bewegingskunst niet1 verwaarloosd. De onderwerpen zijn his torisch en mythisch, daarnaast ook ont leend aan het actuele gebeuren van van daag- Tragisch in de hoofdlijnen, maar het zuiver-blijde heeft óók zijn plaats en betekenis. Het geheel van een dermate fascinerende overgave, dat men als Wes terling huivert van deze oerkrachten Waarbij de muziek met het bijna demo nische rhythme van de trommen de toe schouwers ademloos aan hun plaatsen na gelt. Illustratieve muziek? Jazeker, maar dan die van mannen, die met hun gehele wezen illustreren, d.i. werkelijk meeléven. De beste danseres van de groep is on getwijfeld Afroza, die behalve over een perfecte lichaamsbeheersing ook beschikt over de gave der mimiek. Iedere bewe ging van haar vingers, iedere oogopslag is verantwoord. Bij haar is ook het beste te bespeuren, waar de wortels van deze danskunst liggen; er zijn reminiscenties aan Java, wanneer men Afroza het sier lijke hoofdje ziet bewegen en haar aan- vangs- en eindstanden waarneemt, herin neringen, die wijzen op de gemeenschap pelijke oorsprong, de Bharat Natyam, de oer-oude techniek, waarop alle Indische stijlen groeiden. Bij de mannelijke dansers was natuur lijk Bulbul zelf de primus inter pares, maar de waardering voor Sambhu was er niet minder om: een mimisch speler van formaat. Zijn uitbeelding van de smart om het verraad, dat aan het volk ge pleegd werd, in de hongersnood-dans, was verbijsterend van krgcht. In „De liefde" en in „De geest van de dans" was de groep het meest „ballet" in Europese zin. Een voorstelling om niet te vergeten. Hetgeen blijkbaar ook de toeschouwers vonden, want er klonk me lig applaus, dat méér was dan louter C. Th. R, Station in zee van licht Naar wij uit welingelichte bron ver nemen. zullen de Ned. Spoorwegen ter gelegenheid van dé Leidse Llchtweek het nieuwe station in ?èn zee van licht zetten,. nieuwen van de voordeur en het opnieuw voegen van de gehele gevel. Architect Van Oerle vertelde ons, dat het huis interessant is. omdat het nog geheel de oude indeling heeft bewaard. Bij de restauratie is het oude voorhuis met de achterliggende ruimte tot een ge heel gemaakt en een gang afgescheiden. Dat was voor het moderne gebruik er komen studenten m het huis te wonen nodig. Belangrijk zijn de kopjes boven de vensters. Deze zijn ongetwijfeld af beeldingen van de man en de vrouw, die het huis gebouwd hebben. Ze zijn niet van het gewone clichétype. De gevel was in de. loop der jaren sterk verminkt en er waren grote stukken niet meer origineel, zodat het gevel werk voor het grootste gedeelte moest worden vernieuwd. De nieuwe eigenaar heeft zelf een werkzaam aandeel gehad in de restau ratie en onder meer zelf het stucadoor- werk gemaakt, waardoor het juist grote charme heeft gekregen. Het geheel ls een mooie aanwinst voor de Hooglandse Kerkgracht te Bij het achterbordes van het stadhuis werd Sinterklaas gis teren door B. en W. ontvangen. Hier is hij gesprek met de burgemeester, die belangstel lend informeerde naar z'n ge zondheid en het verloop van de lange reis. Foto N. van der Horst. Agenda voor Leiden Stadhuis, 2 en 8 uur: gemeenteraad, be handeling begroting 1954. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O. De geheimen der Sahara, causerie me lichtbeelden en film door Herman P. C. Haan. School Pieterskerkhof 4a: demonstraties handgeknoopt smymawerk enz. (1012 en 2—10 uur). Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse Sport raad introduceert nieuwe sporten (rol- schaatsenrevue, rolhockeywedstrijd. Mi cro-korfbal en paddertennis). Burcht, 8 uur: Leidse bond van volks tuinders, film over bijenteelt. Gulden Vlies, 8 uur; Vereniging paedagogiek, mr A. H. v. d. Giesen Zutphen over: Uit de praktijk van kinderrechter. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met De blauwe ogen van de keizer (Olym- pia) door Franz Molnar. VrUdag Stadhuis. 2 en 8 uur: gemeenteraad, behandeling begroting 1954. School Pieterkerkhof 4a: demonstraties handgeknoopt smyrnawerk enz. (1012 en 2—10 uur). Prediker, 8 uur: Chr. Emigratiecentrale, R. A. Jongbloed over Canada (met pro- Kleine stadszaal, 8 uur: Leidse smal filmliga, première van Fatale Druppels. Rehoboth, 8 uur: Christenvrouwenbond, mevrouw J. ScherpbierSamsom en de heer J. A. Christiaanse spreken. Gulden Vlies, 8 uur: A. R. kiesvereni ging wijk IV, spreker ds G. F. Haje Doelen, 8 uur: Genootschap Nederland Engeland, de Britse consul-generaal I. L. Henderson (Rotterdam) over Caroline Burcht, 3 uur: Ons Grunnegerlaand, toneelstuk „Cristien" door C. Hoekstra— Kloosterhuis. Café Aniba, 8 uur: Leidse tuiniers en bloemisten, chrysanten-avond. Kleine Burcht. 8 uur: Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken, ledenvergade ring. Pieterskerk. 7.157.45 uur: Avondgebed. O e g s t g e e s t. Het Witte Huis, 8 B.E.F., mr A. W. Kist over: Welke voi zijn voor de eenwording nodig? Oegsgeest, Het Witte Huis. 8 Rode Kruis, ledenvergadering afdeling Rijnland. Zaterdag Doelen, half 3: Chr. onderwijzers, Romijn over eigen werk. Volkshuis, 4 uur: voordrachtmiddag Aafje Top, „De oude man en de zee" Ernst Hemingway. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met De blauwe ogen van de keizer (Olympia) door Franz Molnar. Gymnastieklokaal Pieterskerkgracht, 8 uur: Sportschool Holvast, zes-steden- judotournooi. Muziekschool Rapenburg 22, 8 uur: Kon. Ned. Toonkunstenaarsvereniging, contact avond, Casper Höweler over Vrijheid en vrijmoedigheid bij het musiceren. Zaal Mekel, Hogewoerd 87, half 8: mondaccordeonvereniging Accelerando, feestavond. Tentoonstellingen Prentenkabinet, Kloksteeg 25, 25 uur: 4>renten en gouaches van Harry Disberg :.m 21 November). Lakenhal, 104 uur: werken van Gentse schilders en beeldhouwers (t.m. 7 Decem ber). Kloksteeg 2: schilderijen van Han Werz (t.m. 5 December). Prytaneum: De Realisten (tot 30 No vember). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. "23553. Dr P. J. Waardenburg Bjj K. B. is aan dr P. J. Waardenburg., oogarts te Arnhem, opdracht verleend in de 'faculteit der geneeskunde aan de Leidse Universiteit onderwijs te geven in de anthropogenetica. 't Is maar dat u 't weet Vandaag is het precies vijftig jaar ge leden, dat de Leidse raad besloot Instelling van een commissie tot onder zoek naar de levensvatbaarheid van een gemeentelijke electrische centrale, tot welker bouw in 1905 werd besloten, zo dat in 1907 het stedelijk electriciteitsbe- drijf in Leiden in werking trad. En sinds dien heeft dit bedrijf zich steeds maar uitgebreid Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jacobus Johannes, zn van I Distelvelt en J de Bolster, Daniël Corne lls. zn van F W van Houten en G P Do- mankus; Maria Alida. dr van E Hooger- vorst en A J M Heemskerk; Maria Johan na Elisabeth, dr van J J van der Veek en M Mesman; Gijsberta Johanna Maria, dr van J P Smit en J van Noord; Cornelis Johannes, zn van I Zirkzee en C de Vries; Wilhelmina Alida, dr van J Keijzer en C Hereur; Abraham Arie Antonius. zn van A A Owel en T J T Rotteveel. OVERLEDEN: J B Langeveld, zn, 17 jr; C A J van Kesteren, zn. 8 mnd; J. Hop penbrouwer, man, 56 jr. GEHUWD: A Eradus en J Bleij; H Ko ning en C M Verboog; W Hamerling en A v Polanen; G le Maitre en C van der Linden; A de Boer en M Eckelboom; G Biesbroek en H W M Stikkelorum; A C ten Brink en M G Zitman; J van Dam en E Moenen: B J Kerkvliet en C M Holle beek; P Mieremet en A van der Lucht; A Burggraaf en E de Meij. Niemeijer haalde het allerbeste uit de nieuwe Virginia oogst. Duizenden vaten zijn al uit Amerika aangevoerd. Die heerlijke tabak wordt nu in de Sterling shag verwerkt. Kóóp daarom zo n pakje Sterling; het is nu méér dan ooit verreweg de lekkerste shag van Nederland! Niemeijer's Tabak tabak op z'n best! Lezing van D. Biebuyk Gisteravond sprak in het rijksmuseum voor volkenkunde de heer D. Biebuyk over: De Lèga kunst en het Bwané-ge- nootschap (O.-Belgische Kongo). Spreker, die aan het instituut voor wetenschappe lijk onderzoek in Centraal-Afrika (Brus sel) verbonden is. zette vooreerst enkele culturele aspecten der Balega uiteen. Deze Balega. een patrilineaal volk rond de 250.000 mensen uit Oostelijk Kongo, heeft een uiterst interessant ge sloten genootschap, Bwané. dat niet enkel alle prestige en socio-politieke macht in zijn rangen geconcentreerd heeft, maar ook bijzondere voorrechten geniet (het inrichten van besnijdenisritussen; het •delen van de miereneter, enz.) en het monopolie van alle kunst heeft. Het is vooral over de functionele typen, aarin de Balega hun kunstproductie onderscheiden, dat de heer Biebuyk sprak, en tevens over hun classificatie op grond van de wijze van bezit en het ge bruikte materiaal. Hij legde tevens na druk op de huidige desintegratie van die kunst en op zekere recente verschuivin- en in functie en symbolisme, die hij De ui'eenzetting, die met muziek en lantaarnplaatjes geïllustreerd was, werd gevolgd door een kleurfilm over de Ba- bembe, de meest Oostelijke groep der Balega die op de West-oevers van het Tanganyika-meer gevestigd is. De trouw der burgerij De drogisterij „De trouw der burgerij" aan de Hoogstraat is. na uitbreiding en modernisering, gisteren heropend De gehouden receptie werd door velen be- Leidse Vola bijeen De vereniging van oud-leerlingen der Leidse ambachtsschool is gister avond in Schuttershof bijeen geweest onder voorzitterschap van de heer J. P. Zwanenburg. Deze deed in zijn openingswoord de verheugende mede deling, dat per 1 October de statuten der vereniging koninklijke goed keuring hebben verkregen. ergadering geen candidaten hier- stelde. De Vola gaat ook volleyballen. Tien Chr. plattelandsvrouwen Leiden Voor de afdeling Leiden en omstreken van de bond van Chr. plattelands vrouwen heeft mevrouw N. Otto-Schouten gisteravond in Rehoboth ge sproken over Christus, onze ware heelmeester, en de figuur van prof. dr Albert Schweitzer. niet bezoedeld wenste te zien met geld van de wereld. Na in het kort onze verhouding ten opzichte van de gebedsgenezing te heb ben geschetst zeide spreekster, dat Schweitzer ons Christus als de ware en enige heelmeester toont, die dagjesmen sen van deze tijd tot eeuwigheidsmensen maakt. Wij moeten de boodschap van Christus, neergelegd in de Bergrede, leren verstaan, willen we de naam Chris ten waardig zijn. Als de apostel Paulus in de tweede brief aan Timotheus zal Albert Schweit zer kunnen zeggen, dat hij de goede strijd heeft gestreden. Ook voor hem zal zijn weggelegd de Kroon der Rechtvaardig heid. zoals voor allen, die Christus lief hebben en Hem in hun leven daadwer kelijk willen navolgen, zo besloot me vrouw Otto. Na de pauze heeft mej. N. Dorrepaal nog wat verteld over het werk van de P.C.L.R. en gewag gemaakt van de voor bereidingen tot het oprichten van een landelijke boekencentrale, volgens welke plannen ook in de Rijnstreek een dis trictsbibliotheek wordt ingericht als on derdeel van het grote landelijke geheel. Tenslotte spraken mevr. Mechelse en mevr. De Graaf over het vruchtdragend sociale werk van de Ned. Huishoudraad en het commissiewerk, waarna de ver gadering met gebed werd gesloten. In het begin van haar toespraak ves tigde mevrouw Otto er de aandacht op. dat de kortgeleden met de Nobelprijs r de vrede begiftigde Albert Schweit- zich door zijn eenvoud, door zijn op offerend geloof, meer vermaardheid ver wierf dan millioenen zijner tijdgenoten. Hij accepteert die eer slechts als een zegen van Christus op zijn werk. Hij blijft zich de eenvoudige werker voelen bij de opbouw van het Koninkrijk van Christus op aarde. Het opgeven van een grote maat schappelijke carrière is voor Schweitzer slechts mogelijk geweest, omdat het ver den van Christus' boodschap in de donkere, wilde negerwereld in het diepst van Afrika hem meer was dan alle >em ter wereld. Spreekster beschreef de episode van de toch van een Amerikaans filmmagnaat Lambarene, die een millioen dollar bood voor het meewerken van Schweitzer een spannende film. Schweitzer joeg hem weg. omdat hij het werk van Chris- Spr. bracht dank aar zich had belast met de opstelling van de statuten en het huishoudelijk reglement. Ook dankte hij de secretaris van de ver eniging De Ambachtsschool voor het werk en de besprekingen, die hij hierover met de minister van Justitie heeft gehad. Het bestuur werd met twee leden uitgebreid. De door het bestuur voorgedragen candi daten W. Arnoldus en C. L. de Bree wer den benoemd. De benoeming van een propaganda- commissie werd aangehouden, aangezien leden hebben zich al opgegeven, en in deze bijeenkomst kwamen er nog v Spoedig zal dit op een speciale bijeen komst worden geregeld. Volgens de statuten is het nu mogelijk een lid van verdienste te benoemen. Er is één lid, dat ten volle hiervoor merking komt, de heer G. van der Waals, die ruim 25 jaar lid van de Vola is ge weest, waarvan 23 jaar als penningmees ter, terwijl hij ook deel heeft uitgemaakt van verscheidene commissies. Hij heeft zoveel voor de vereniging gedaan goede staat van dienst achter de rug, dat het bestuur volle vrijmoedigheid kon vin den dit voorstel te doen. De vergadering betuigde met applaus haar instemming hiermee. De heer Zwanenburg overhandigde hierna een oorkonde aan de heer Van der Waals. Laatstgenoemde sprak een dank woord. In het tweede deel van de avond ver toonde de heer H. Kleibrink een viertal films. Leidse huisvrouwen Philipslezing over golflengten De leden van de afdeling Leiden van de Ned. vereniging van huisvrouwen hebben gisteravond in Schuttershof tal van we tenswaardigheden gehoord over de eigen schappen van golflengten. Een vertegen woordiger van Philips vertelde de dames namelijk een menigte interessante bijzon derheden van de werking van infra-rode en ultra-violette stralen. De eerste soort heeft de eigenschap door de opperhuid heen te dringen. Deze stralen brengen dus warmte en kunnen worden toegepast bij alle stoornissen van het menselijk lichaam, waarbij warmte als een de genezing versnellende factor kan worden opgevat. De ultra-violette stralen, die in over vloedige hoeveelheden in het zonlicht voorkomen, zorgen er voor dat in net lichaam vitamine D vormt. Men kan dus met lampen, die dit soort stralen uitzen den. de zomer in de huiskamer verlengen. De Philipslampen hebben dan nog de bij zondere eigenschap, dat zij stralen van de korte golflengte tegenhouden, zodat zij zonder bezwaar door de leek kunnen wor den toegepast. Het gesproken woord werd nog verduidelijkt door de vertoning van een film. Tuinbouw en Plantkunde De bespreking van de half December te houden kerstshow was wel het be langrijkste agendapunt dat de Konink lijke Nederlandse Mij voor tuinbouw- en plantkunde afdeling Leiden en om streken gisteravond te behandelen kreeg. Men besloot, dat de afdeling zo'n show zal organiseren al dan niet in samen werking van de vereniging van bloemist winkeliers. Laatstgenoemde vereniging heeft namelijk nog niet besloten of zij zal medewerken of niet Vaklieden-winkeliers. vaklieden-niet- winkeliers en niet-vaklieden, leden zowel als niet-leden kunnen Kerststukjes in zenden. Voor de mooiste inzendingen staan enkele prijzen ter beschikking. Men hoopt door deze show het gebruik van bloemen en Kerststukjes te stimuleren. De heer Veendorp bracht verslag uit van de te Utrecht gehouden algemene ledenvergadering Er waren enkele bloeiende Irissen in gezonden. waarvan de bloei op het labo ratorium te Lisse kunstmatig werd ge remd. Meer dan een jaar werden de bol len bij een temperatuur van 25° C be waard. Een maand voor het planten werd de temperatuur sterk verlaagd. Het ge volg is. dat men nu bloeiende Irissen heeft van bollen gerooid in 1952. Het merkwaardige is. dat er ook al bloeiende Irissen zün van bollen in 1953 gerooid. Ook waren er enkele chrysantensoorten ingezonden. Tenslotte sprak de voorzitter, de heer Joh. Jonker, een woord van afscheid tot de heer J. J. de Knijff. De heer De Knijff een groot aantal jaren lid geween, ir moest nu bedanken wegens vertrek r Ede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3