De Amerikaanse tabaksoogst was fl.R. deputaten trekken besluit van 1921 i.z. passieve vrouwenkiesrecht in Eenparig voorstel van Centraal Comité behaalde grote meerderheid en Toch is het zo dit jaar minder overvloedig dan verwacht werd. CABALLERO-rokers behoeven zich echter niet ongerust te maken. Caballero's grote buffer-voorraden garanderen hun ook in de toekomst constante kwaliteit. Er worden te veel kleine woningen gebouwd DERMA RHEUMIN De betere haven 2 DONDERDAG 19 NOVEMBER 1953 HISTORISCHE DAG TE UTRECHT (Van een onzer, verslaggevers) Met zeer grote meerderheid (van de omstreeks 1200 stemmen waren er slechts 125 tegen) heeft de gisteren te Utrecht gehouden buitengewone deputatenvergadering der A.R. Partij besloten, het besluit van 1921 inzake het passieve vrouwenkiesrecht in te trekken. De deputatenvergadering grondde dit besluit op de overwegingen, dat de vrouw weliswaar in het algemeen een andere taak heeft dan haar bij de toepassing van het passieve vrouwenkiesrecht wordt toegedacht; dat echter de Bijbel geen gebod of verbod inzake dit kiesrecht bevat; dat de Bijbel wel melding maakt van uitzonderingen op bovenstaande regel; en dat daarom gebruik making van het passieve vrouwenkiesrecht in bijzondere gevallen niet be hoort te worden afgesneden. Over de candidaatstelling van een vrouw voor de Tweede Kamer zullen de deputatenvergaderingen hebben te be slissen (evenals trouwens over de mannelijke candidaten) en voor ge meenteraden en provinciale staten de daarvoor bevoegde partijorganen. Aan dit besluit Is een lange, in broeder lijke geest gehouden bespreking vooraf gegaan, waarbij de inzet was het boven aangegeven voorstel, dat namens het g e- hele Centrale Comité van A.R. Kies verenigingen aan de deputatenvergade ring was voorgelegd. Bij de bespreking hadden zowel voor- als tegenstanders ruimschoots gelegenheid, het hunne in het midden te brengen, waarna in een krach tig en bezielend betoog dr J. Schouten namens het Centraal Comité van ant woord heeft gediend. Aan het begin van de vergadering had dr Schouten een welkom toegeroepen aan minister mr J. Algera {minister Zijlstra kon tot zijn leedwezen niet aanwezig zijn), aan mr J. A. de Wilde en aan de heer Duymaer van [Twist, die vorige week de 88-jarige leeftijd mocht bereiken. Met een hartelijk applaus deed de vergadering van haar instemming met dit welkom blijken. Bij de ingang van de zaal was een enquête-formulier uitgereikt, betrekking hebbende op de samenstelling var A.R. Partij en opgesteld door de hoog leraren J. J. de Jong en R. van Dijk van de Vrije Universiteit. Bedenkingen Eerste spreker over het onderwerp van de dag was de heer Koekoek uit Gorcum, mond $W// -'Ikeel// LL// (de Grote) in de middeleeuwse Karelromans in een strijd gewikkeld met zijn edelen, die hem zelfs be- hoorfijk in het nauw weten te bren gen en aan wie ook in vele zevallen de mooie rol is toebedeeld. In wer kelijkheid hield Karei de Grote ech ter nogal van forse maatregelen en hij genoot een gezag in West-Europa, waarvoor een leenman zioh wel zou wachten dit aan te tasten. De Fran kische romans die het verzet van ae leenmannen tegen de leenheer tot motief hebben, kunnen dan ook niet in verband gebracht worden met Ka- rel de Grote, die een krachtig ge centraliseerd rijk schiep, dooh moe ten betrekking hebben op één of meer van zijn opvolgers en naamgenoten, zoals Karei de Kale en Karei de Dik ke. die te zwak waren om het rijk bijeen te houden en die herhaaldelijk overhoop lagen met de adel die er voortdurend op uit was zich onaf hankelijk te maken. Ook wanneer in de Karelromans bij herhaling de zusters van Karei wor den vermeld die getrouwd zijn met Eggheric van Egghermonde. met Roe land. of met nog weer andere helden, wordt het ons steeds duidelijker dat de grote kring van zwagers die hier door ontstaat, zich beslist niet om Karei de Grote heeft gegroepeerd, want hij had slechts één zuster, Gisla of Gisela genaamd, welk kind op de veelbelovende leeftijd van dertien jaar in aanmerking kwam om te hu wen met de koning der Longobarden. Dat paste toen in het spelletje van haar grote broer Karei die destijds toenadering tot de Longobarden zocht. Nóg eerder had haar Papa Pippijn het kind toegezegd aan de Byzantijnse keizer. Nu, na bijna 1200 jaar, kan het ons onverschillig laten te weteo hoe Gisela over cm politieke wenselijkheden van haar tijd heeft gedacht, maar in ieder geval heeft zy het leven in een klooster verkozen boven de bruidssluier en Karei de Grote had te veel genegen heid voor zyn 15 jaar jongere zuster en was een te groot aanhanger en verbreider van het geloof, om deze wens niet te respecteren Geen van de in het uitzicht gestelde huwelijken ging door en Gisela heeft haar hele leven in het klooster te Chellcs door gebracht. waar zij als abdis groot aanzien heeft genoten. Wanneer we in de ridderromans 'dus zusters van Karei als echtgenote tegenkomen, zijn dit geen zusters van Karei de Grote geweest, maar van een andere Karei, die abusievelijk mot zijn grote voorzaat wordt ver ward. Een uitzondering moet hier gemaakt worden voor het Roeland's lied1, dat wél «p Karei de Grote be trekking heeft, al wordit Roeland dan ten onrechte als de zwager van Ka- rel voorgesteld. Zo sprekend over enkele onjuiste voorstellingen in de middeleeuwse litteratuur, mogen we wellicht wel eens overstappen op het verstrekken van onware foto's en afbeeldingen in deze tijd? Daarover morgen. (Nadruk verboden). die kon meedelen, dat de grote meerder heid van zijn kiesvereniging wél vóór in trekking van het besluit-1921 was, maar bij de minderheid bestonden zulke zwaar wichtige bezwaren, dat de meerderheid besloten had die te eerbiedigen. Gorcum daarom tegen het voorstel van het C.C. stemmen. Ook de volgende spreker, de heer Van der Graaf uit Krimpen aan de Lek. bleek tegen. De partij handelt, meende hij, te; veel onder de druk der omstandigheden. Eerst was het actieve vrouwenkiesrecht opgedrongen en nu stond men voo beslissing over het passieve vrouwenkies-, recht. Hij zag hierin een voortzetting var •n nivelleringsproces. De heer C. J. van den Heuvel var Moercapelle, die zich bij vorige gelegen heden reeds als tegenstander had doen kennen, bleek zich te kunnen verenigen met het voorstel zoals het door het C.C. geformuleerd. Dit voorstel stond op zichzelf en was los van het rapport, dat >mmissie-Donner over deze zaak had ingediend. Wel bepleitte hij een duide lijker formulering op enkele punten. Hij deed een krachtig beroep op degenen, die nog bezwaard waren met het voorstel het C.C. accoord te gaan. Nadeie beperking De heer Koning uit Enschedé bleek be denkingen te hebben tegen de gevolgde procedure. De kiesverenigingen hadden, meende hij. de tegenvoorstellen niet kun- bespreken. Intussen was ook hij van oordeel, dat in het voorstel van het C.C. - zowel als tegenstanders elkaar kun- vinden. Slechts wilde hij de „bijzon dere gevallen" alsnog tot „zeer bijzondere gevallen" beperkt zien. De heer Gootjes uit Bergen bepleitte handhaving van het besluit-1921 en vooruitgaan in het oude spoor. De heer Van Dalen uit Apeldoorn (Apeldoorn had soortgelijk voorstel ingediend als dat het C.C.) kon mededelen, dat hij vóór het voorstel van het C.C. zou stemmen, doch achtte daarin vermelding van 1 besluit-1921 overbodig. De heer Jungeri Waardhuizen sprak van verschillen, er ten aanzien van deze kwesti schijnen te bestaan tussen stad en platte land. De heer F. Born uit Berlikum bleek het bezwaarlijk te achten, zo er steeds nagegaan moet worden, of er vrou- zijn, die gelden kunnen als de uit zondering die de algemene regel beves- gt. Of die vrouwen er zijn, zou wel, meende hij onder algemene vrolijkheid, blijken, indien „de nood aan de man De heer Hogeweg uit Rotterdam wilde i zijn afwijzing van het passieve vrou- enkiesrecht niet uitgedrukt zien, dat hij e vrouw als minderwaardig beschouwt. Komt politieke activiteit van de vrouw et ten nadele van haar gezin? De rouwen worden al te veel uit het gezin gehaald. In de conclusie wilde deze spre ien beperking zien opgenomen tot de ongehuwde vrouw. Bewogenheid Mevrouw prof. dr G. H. J. van der Mo len, die nu aan het woord kwam, tekende dit ogenblik als een van grote bewogen heid voor haarzelf. Voor het eerst, zei lij, voert nu een Nederlandse vrouw op •en deputatenvergadering het woord. (Op •en vorige deputatenvergadering had •eeds een Duitse vrouwelijke afgevaar digde namens de Chr. Dem. Union ge sproken). Mevrouw Van der Molen herin nerde aan de tijd, waarin haar vader haar al als jong meisje meenam naar de deputatenvergaderingen, waar zij dr Kuy- per vaak heeft gehoord. Op deze deputatenvergadering had zij 32 jaar lang gewacht. Al die tijd was de partij haar lief geweest, ondanks bezwa- die haar nimmer gebracht hadden tot revolutionnair optreden en haar dienst baarheid aan de partij nooit in de weg hadden gestaan. Mevrouw Van der Molen zette uiteen, dat de plaats van de vrouw, vergeleken met voorheen, een andere is geworden. Ieder kan dit bij zich thuis constateren. De vrouwen willen meer dan voorheen mogelijk was de haar geschonken ga ten nutte maken aan de komst van Gods Koninkrijk in het openbare leven. Wijs voorstel Dat het bij dit onderwerp om uitzon deringen gaat, deed mevrouw Van dei Molen nog eens duidelijk uitkomen. Wan neer een vrouw met bijzondere gaven i: toegerust, mogen wij geen verbodsbepa lingen uitvaardigen. Het voorstel van hel C.C. prees zij als een wijs voorstel, „al is het alleen maar door mannen opge steld". Vandaag gaat de grendel deur. De deur is wel is waar i open, maar de mogelijkheid is nu toch gegeven, dat zij eens open gaat. Met dit woord van mevrouw Van der Molen bleek de heer J. A. van Dijk Amsterdam-Oost hartelijk te kunnen in stemmen. In het vervolg van het debat 'isselden voor- en tegenstanders zich der af. Mevrouw TonkensKaajan uit Amsterdam herinnerde aan de strijd, reeds in de vorige eeuw door zovele Groen van Prin- sterer) gestreden tegen allerlei onrecht. Hoe is het werk van deze vrouwen ge zegend. De overheidsbemoeiing op maat schappelijk gebied zou vandaag heel wat geringer zijn, Indien tijdig de vrouwer veel werk, waarvoor zij zo bijzon der geschikt zijn, waren ingeschakeld. De tijd Prof. dr J. J. de Jong was vóór het voprstel van het C.C., doch aarzelend, aangezien hij hierin een verwijzing naar de tijd had gemist. De ontwikkeling van het maatschappelijk leven speelt in deze zaak een rol en er kan een ti breken, waarin een ruimere formulering wenselijk is. Dr N. J. Hommes van Rotterdam-Noord wilde opmerken, dat velen nu dezelfde bedenkingen aanvoeren als dertig jaar geleden tegen het actieve vrouwenkies recht werden aangevoerd. Wanneer het voorstel van het C.C. betoogde, dat de Bijbel geen gebod of verbod inzake het kiesrecht bevat, zag hij hierin een te ge makkelijk verband leggen tussen de Bij bel en de begrippen waarmede wij ir onze tijd te maken hebben. Hij betreurde het. dat we niet eerder aan zaken, als nu aan de orde, zijn gekomen. Zou bijv. de Chr. Vrouwenbond vijftig jaar vroeger zijn opgericht, dan zouden we nu niet in dezelfde mate zuchten onder de ellende van de Holly- wood-cultuur. Het zijn immers juist de vrouwen, van wie het verzet daartegen uitgaat. De heer Beenakker uit Sliedrecht ried aanvaarding van het voorstel het C.C. De partij, meende hij, mag niet rl6kéren, dat een aantal trouwe leden heengaat. Om de zaak zelf Mevrouw dr F. T. Diemer—Lindeboom istigde de aandacht op structuurvei ringen in de maatschappij, die aar s aan de vrouw, hulpe te zijn van an. een grote uitbreiding heeft gegeven. Wanneer een vrouw deel uitmaakt openbaar college, is er geen sprake heersen, maar van een dienen samen de man. Waar opgemerkt was, dat bij het lidmaatschap van een vrouw van de Tweede Kamer het gezinsleven ont wricht kon raken, merkte mevr. Diemer op. dat zij om deze reden zulk een can-i dldatuur dan ook niet wenste te am biëren, doch geheel handelde in het be lang van de zaak zelf. Het bleek, dat de heren Muilwijk uit Hoog-Blokland en Kemp uit Kamerik, met name uit overwegingen van partij- beleld, tegen waren. De heer P. Boer uit Soestdijk bepleitte aanhouding. Een andere tegenstander, de heer Vis ser uit Stellendam, vroeg, of er dan geen mannen beschikbaar waren om in open bare colleges zitting te nemen. Mejuffrouw Bronkhorst uit Amsterdam beval de lezing van het boekje „Man en vrouw in het volle leven" van mevrouw DiemerLindeboom aan. De heer C. Smeenk uit Arnhem ver heugde zich over het voorstel van het C. C., al had hij tegen enkele overwegingen bedenkingen. We moeten, zei hij, werken aan de best mogelijke samenstelling van de vertegenwoordigende colleges en ook daarbij kan de vrouw de man tot een hulpe zijn. De ervaring leert, dat de vrouw in pu blieke lichamen een nuttige rol kan ver vullen. De heer Smeenk vestigde de aan dacht op de ongehuwde T meende, dat er buitendien tal van func ties door vrouwen vervuld kunnen wor den, zonder dat het gezin wordt Juist standpunt Nadat op deze wijze velen van het 3ór en tegen hadden kunnen doen blij- sn, was de beurt aan dr Schouten, wiens overtuiging in het debat was be vestigd. dat het C.C. in zijn voorstel het juiste standpunt had ingenomen, niet om dat het een middenstandpunt zou zijn, - als nauwkeurige formulering van zaak, die tot afsluiting behoort te worden gebracht. Dr Schouten noemde het onjuist, zo er deputaten waren gekomen met een bin dende opdracht van hun kiesvereniging. Met bindende opdrachten zou men de za ken ook wel schriftelijk kunnen afdoen. Ook dr Kuyper was van oordeel, dat de putaten vrij behoren te zijn. Wat de procedure betreft, was dr Schouten overtuigd, dat de juiste weg gevolgd. De kiesverenigingen hadden waarlijk ruimschoots tijd gehad om tot besluit te komen. Van het voorstel het C.C. zei dr Schouten, dat het beslissing was, In eenstemmigheid genomen en in aanwezigheid van alle stromingen, die ook gisteren ter deputa- ?rgadering aan het woord waren ge- Uiterste gedaan Dr Schouten zette vervolgens uiteen, dat de zaak niet zo kon blijven als zij was. Om één punt te noemen: de samen werking met de C.H.U. op gecombineerde lijsten leverde moeilijkheden op. In zijn voorste] had het C.C. het uiterste gedaan ien formulering voor te leggen, waar mede allen zouden kunnen instemmen. Na een voorstel van het C.C. nader te hebben toegelicht en daarbij het verband tussen de onderdelen te hebben aange geven, zei dr Schouten het te willen toe juichen, zo de mannen de vrouwen eens zouden willen zien ook als een verrijking van het politieke leven. Hij pleitte er voor, dat de vrouwen meer in het werk van de kiesverenigingen (ook in het huls- bezoek) zouden worden betrokken. Bovendien mogen we het oog niet slui ten voor de ontwikkeling in het leven, waarin zich naast de verwording ook de gunst Gods openbaart en waarin de vrouw haar deel heeft. Evenmin als wij willen dat de Indische Nederlander tot een kam- pongpeil vervalt, wensen wij, dat onze jeugd tot een lager cultuurpeil wordt teruggebracht. We zullen met de ontwik keling rekening blijven houden; dat is het „tijdsmoment" in 't voorstel van het C.C. Aan het slot van zijn betoog drong dr Schouten aan op een zoveel mogelijk een parig aanvaarden van het aan de verga dering voorgelegde voorstel. Dank bracht hij aan de bezwaarden voor de wijze waarop zij hun bedenkingen naar voren hadden gebracht, maar hij vroeg erken ning, dat het C.C. alles heeft gedaan om een zo groot mogelijke eenstemmigheid te bereiken. Nadat namens de kiesvereniging te Apeldoorn-Noord haar voorstel was inge trokken (reeds eerder hadden Haarlem en Hoogeveen dit met soortgelijke voorstel len gedaan) kwam bij zitten en opstaan het voorstel van het C.C. In stemming, dat toen met de reeds vermelde over grote meerderheid werd aangenomen. De deputatenvergadering werd besloten met gebed van prof. dr K. Dijk, waarna nog een tweetal coupletten van het Wil helmus werd gezongen. Minister Witte in Tweede Kamer: Zorg voor juridisch onderwijs geen taak meer voor 0., K. en W. (Van een onzer verslaggevers) In de Tweede Kamer was gistermiddag het woord aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir Witte, om de vragen te beantwoor den, die de Kamerleden over de begroting van zijn departement haddén gesteld. Veel nieuwe gezichtspunten kwamen bij deze beantwoording niet naar voren, zodat bijna onmiddellijk na de rede van de minister de be groting zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Alleen de com munisten wensten aantekening dat zij tegen waren. Bij de verdediging van zijr begroting ees de minister er op dat het practisch onmogelijk was te voorspellen, wanneer woningtekort zou zijn opgeheven Emigratie, industrialisatie, voorkeur om :n bepaalde plaats te wonen, persoonlijke en onberekenbare factoren, waardoor elke schatting van het einde an het woningtekort min of meer op losse schroeven komt te staan. Voordat het woningtekort is verdwe en, kan er redelijkerwijs nog geen sprake jn van krotopruiming, modernisering verbouwingen om aan hygiënische eisen voldoen. Minister Witte was het eens met vele Kamerleden dat de particuliere woning bouw diende te worden bevorderd. Dit behoort echter niet te geschieden dooi ruimere premie-regeling, maar door de huren op een peil te brengen, dat het bouwen voor particulieren weer lonend aantrekkelijk maakt, merkte de mi nister op. ,Dat de particulieren zich voornamelijk op de bouw van middenstandswoningen toeleggen, wil ik niet zonder meer aan- lemen", aldus minister Witte. „In de Jaren 'óór de oorlog zijn bijv. in Rotterdam een ;root aantal arbeiderswoningen door par ticulieren gebouwd". Kleine huizen De woningdifferentiatie, d.w.z. de ver deling van het bouwvolume over de ver schillende woningtypen, achtte de mi nister in sommige gemeenten van ons land onbevredigend. In bepaalde gemeen ten bleek het merendeel der woningwet woningen uit 1- of 2-slaapkamerwoningen te bestaan. „Hierin dient, aldus de mi nister, verandering te komen, omdat deze bouwpolitiek een ongunstige invloed op de normale gezinsvorming in de hand Enige Kamerleden waren door de ant woorden van dé bewindsman nog niet ge heel tevreden gesteld De heer Stapel kamp (AR) vond dat het aantal woningen, dat de minister denkt te latèn bouwen 65.000)wel wat hoger kon, maar de mi nister meende toch aan zijn eigen schat ting te moeten vasthouden. Weersomstan- Van het eri van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Huizen (Z.H.) (vac. W. Vroegindewey) J. van den Heuvel, Schoonhoven: te Aalst J. G. Abbringh te Oosterwoide (G.). Bedankt: voor Zalk en Veecaten J. de Haan te Aarlanderveen. Chr. Geref. Kerken. Tweetal: te Harderwijk G. Bilkes te Mussel en G. de Vries, te Steenwijk. Beroepen: te Elburg P. Zwier te Zwaag westeinde. Geref. Kerken Art. 31 K.O. Beroepen: te Almelo W. G. Raven te Voorthuizen. Ned. Prot. Bond. Aangenomen: de benoeming tot voorganger te Rijssen S. Gosses, Doops- gez. predikant te Almelo. digheden o.a. zijn van grote invloed op de bouwbedrijvigneid en daarom moei men bij schattingen over verwachte resul taten aan de voorzichtige kant blijven. Aan de heer Van Vliet (KVP) zegde de minister een nota toe over de stand de oorlogsschadeuitkeringen. Justitie esüng kon de Kamer gistermiddag ook nog een begin maken met de algemene Beraadslagingen over de begroting Jusutie. De eerste spreker die met nisier Donker hierover in het krijt, trad, was de heer "Oud (VVD). Spreker van mening dat de huidige opleiding Juristen niet meer aansloot bij de eisen van de maatschappij van vandaag. HU vroeg zich af, of het niet gewenst zou zUn het juridisch onderwys niet onder het departement van O., K. e te doen valien, maar de zorg hiervoor aan het ministerie van Justitie op te dra gen. Dit is ook gebeurd met het land- oouwonderwys en opleiding van hogere belastingambtenaren, die respect, onder toezicht van de ministeries van Landbouw en Financiën zyn gesteld. Evenals de heer Oud, achtte ook de heer Van oer Feltz (CH) ae promotie- Kansen van juristen by de Rechterlyke, macht te gering Veelal worden nieuwe rechters van buiten de rechterlijke macht aangetrokken, waardoor de kansen «eden van de rechterlijke macht op hogere posities verkleind worden. De heer Van der Feltz vroeg dé bijzon dere aandacht van de minister voor d£ lagere politie-ambtenaren. Aan deze on- misoare dienaren der wet worden zeei hoge geestelijke en lichamelijke eisen ge steld, doch hun salariëring laat veel te wensen over. Dit was volgens de heer Van der Feltz de voornaamste oorzaak van het gebrek aan voldoende geschikte sollicitanten voor een aanstelling by de politie. Verbetering van de salarisschaal was volgens hem hier dan ook dringend geboden. Het lied der aethergolven 7.45 15 Gi Gram 9.45 Sch in.30 Strljkkwa ZO NOVEMBER i 1 402 m: KRO: 7.00 Nieu ingebed en lit kalei .00 V d I lio 10.00 Gevar r 11.00 V d zieken ngelus 12.03 Met 12.33 Salonorkest 12.55 Zonne .20 Zang en orgel 2.00 piano 2.25 „Hlei i 8.30 Politiek >rkest 10.40 34. Ik heb horen zeggen dat je in Griekenland met je geld niet veel doet. Met stapels briefjes begin je toch weinig. Ik verlang al weer naar een brief van jou, Aag- Zul je proberen, wat kalmpjes te werken? Ver geet me niet, al ben ik ver van je weg. De zon bakt me bruin en er staat een fyn briesje. Zorg goed voor je zelf en denk veel aan je Berend HOOFDSTUK 6 Licht en schaduw „Wat is 't warm! In ons landje is 't hollen of stilstaan. Zo vernikkel je van de kou en dan vallén de mussen opeens door de warmte van 't dak.." en had de tuindeuren open gezet. Ze keek in svu zware fauteuil naar de bloemen. Dan blikt» ze zelfvoldaan naar de pompeuze meubels. Naar schilderstukken in zware lijsten. Ze had het meu bilair bij de koperen bruiloft vernieuwd. Bij Kniertje was alles hetzelfde gebleven. Met Knier tje zou Dien niet willen ruilen. Ze sloofde zich uit voor d'r jongen en als Job ging verdienen zou hij door een meisje ingepalmd worden. Dan had Kniertje nog niets. De zegen hield voor Diens man en de jongens nog aan. Straks zouden hun beurzen zwaar van het zilvergeld zijn. „Dan kopen we nieuwe kleren. Op 't go'«den feest wil ik uitblinken. Kniertje pronkt met haar knappe Job nu zullen wij 't met de kleren eens doen Diens kin zakte lager. Gisteren was Olga met Aag en Job naar het Westland gewees^. De broer van Dien had hen in een Ford meegenomen. Ze hadden de warenhuizen bezichtigd en op een schuit gevaren Bij de tuinder gegeten en zakken vol fruit meegekregen. Zelfs Olga had ook geno ten. Door Morgenstond en de Moerwijk was de terugtocht geweest. Thuis had Olga verteld, dat Job bij een slager een baantje aanvaard had. En dat hij elke avond bij die geredde jongen in de villa verzocht werd. Job had het baantje genomen om zyn moeder wat met de verdiensten te helpen. Nee, met Kniertje zou Dien niet willen ruilen! DOOR ANNIE VREELAND Kniertje ging nooit uit. Ze was van het kaartspel al even huiverig als de grootjes. Maar wat stak er voor kwaad in, om ook op Zondag de tijd met een kaartje te korten? Ze zondigde óók, als je elkaar bekletste. Daar kreeg Dien bij 't kaarten geen kans voor. Dari moest ze opletten. Over de betere haven kon opa ook zo geestelijk spreken. Maar als je in deze tijd met beide benen niet op dé grond bleef, kwam je er niet. Wat was Olga vanmorgen weer lui! Ze kon wel eens koffie zetten. Dien had trek in een bakje. Als 't op de gouden bruiloft maar wat vrolijk zou toegaan De bakkér belde „Olga, neem er eens brood „Ik ben nog met m'n haar bezig, moe.„Dat is toch bar, 't heeft al tien uur geslagen Dien schommelde door de gang. Olga ergerde zich aan haar gestommel. De bakkér légde een gesneden tip top brood in 'i mandje. „Nog moor koppen, mevrouw? Ze zyn in de reclame goed koper „Ik mag niet veel snoepen... Dien nam de moorkoppen toch „Olga, zet nu eens koffie „Dadelijk, ik moet een nieuwe slag in m'n haar hebben, moe „Ijdeltuitje „Ik wil er goed uit zien „Als Aag zoveel tijd aan haar zélf besteedde kwam er geen werk uit haar handén „Aag is zo styf „Wat de trouwdag betreft, komt ze misschien beter dan jij weg, Olga. „Aag denkt alleen maar aan Berend! En Berend is stapel op Aag. Hij mag haar hebben, hoor, moe. Berend is ook al zo'n stijve hark. Ik wil een vlot ventje." „Als jij niet veranderd, krijg je de kous op de kop. En zet nu maar eens koffie. Dien zonk weer in de fauteuil weg. Vandaag was het voor veel beweging te warm. Ze moesten haar in een draagstoel naar 't strand kunnen bren gen. Dan zou ze op de Boulevard koffie drinken. De bel tingelde weer. „Olga, doé jy nu eens open „Ik ga zo 't is Job maar „Zou Job zo attent zijn, om ons te komen be danken?" „Job is met de bakfiets. Ja, nu ga ik al hoor De deur werd luidruchtig door Olga opengerukt. „Dag Job, wou je m'n nieuwe kapsel eens zien?" „Ik wou je spreken en tante Dien ook. Ze is toch wel thuis"? zei Job wat gejaagd. Nieuws 8.18 Gram 8 45 V d I Gymnastiek 9.10 Gram 9.4 VPRO: 10.00 „Thuis", causerie wijding VARA: 10.20 V 11.00 Radiofei. latje 2.20 Alt, viool. bedreigde kind", caus VARA: 9.00 Vd. 9.35 Lichte muziek 9.55 Bultenl overzicht 10.10 Strijkorkest VPRO: 10.40 „Vand caus 10 45 A vond wijding VARA: 11.00 Ni Engeland BBC 330 i .25 Gevar muziek 1.5! .10 Gram 2.40 Hoors .00 Concert 5.00 Hoi Bible Study Group- pel 3.00 V d irspel 5.30 Gra 1.00 V d kinder 7 15 Sport 7.2i 10.15 Buiten! overzicht 10.30 Gevar prof .00 Pianorecital li.45 Pari overzicht 12.00- 12 03 Nieuws. Engeland BBC 1500 en 247 m: 12.00 Mi lale's Dagboek 12.15 Gram 12.45 Voordrac! .00 Pari overzicht 1.15 en 1.45 Concert 2 4 d kinderen 3.00 V d vrouw 4.00 Dansmu 45 Gevar muziek 5 15 Mrs Dale's Dagboe 5 30 Orgelspel 6 00 Concert 6 45 Klankbeel Twintig vragen 7.45 Hoorspel 8 00 N\v lek 8.15 Symph 5.00 Nleuv iccrt 6.30 V m 8.00 Film- Gram 10.65—11.00 Nleu' Brussel 484 m: 12.00 Grai 1 2.00 Gram 3.00 Concert 3.55 Gi ichte muziek 5.00 Nieuws 5 15 Gi Viool en plano 7.15 en 7.25 Gram 7.3C ïevar muziek 10.00 Nieuws 10.- Nieuws 1.20 Ds Boertien naar Presbyterian gemeente te Hamburg Ds M. Boertien, predikant van de Chr. Geref. gemeente WormerveerWormer, benoemd tot predikant van de Ierse Presbyterian Church te Hamburg. Deze dertigjarige predikant is gekozen omdat in Ierland geen predikant kon vin den die de Duitse taal voldoende be heerst. Voorts achtte men een Duits pre dikant in dit geval minder gewenst, om dat de Presbyterian-gemeente te Ham burg voor een deel uit Christenen van Joodse afkomst bestaat. Voor deze stand plaats te Hamburg is het nodig, dat ds Boertien eerst, en wel in Januari a.s„ een beroep aanneemt van de Chr. Geref. Kerk te Groningen, waarheen de uitnodiging aanvankelijk officieel was gezonden. Jubileum Heilsofficier te Soerabaja Op 10 November j.l. was het 25 jaar geleden, dat brigadier G. J. Jansen van het Leger des Heils en mevr. T. J. Jan- sen-Huijsink, voor de eerste maal naar Indonesië kwamen. Zij hebben gewerkt in Tegal, Solo, Poerworedjo, Pekalongan, Rembang. Djakarta, Bandoneg en de laat ste 6 jaren in Soerabaja. De brigadier was een bekend werker onder de ge vangenen en zit in de Nederlandse so ciale raad. Mevr. Jansen is bekend om haar maandelijkse rondgang op de kan toren om geld op te halen. Zilveren jubileum prof. dr L. v. d. Horst Het zal Maandag a.s. 25 jaar geleden zyn, dat prof. dr L. van der Horst het hoogleraarschap in de psychiatrie experimentele psychologie aan de Vrije Universiteit aanvaardde. Deze hoogls- rar neemt mede als directeur van de be kende Valeriuskliniek in-Amsterdam een ruime plaats in het wetenschappelijke en sociale leven in. Collega's vrienden eri leerlingen zullen hem Maandag huldigen in het I.C.C. te Amsterdam, waar hem' een bundel studiën wordt aangeboden; Prof. v. d. Horst ls ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Sinds 1946 is hy ook hoogleraar in de psychiatrie aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam. Predikant begeleidt met zingende zaag In de Chr. Geref. Kerk aan de Nieuwe* weg te Wormer zal ds J. van Dalen, pre dikant te Den Oever, de zang tijdens de evangelisatiebijeenkomst van morgen avond begeleiden op zyn zingende zaag. De predikant leerde het bespelen van de zingende zaag toen hij als evangelist in België werkzaam was. 75e Uniecollecte in sport vorige lijst: .69.788.29: Stsds- Bornwird f 132,25; Boxum f 402 50' 309.05; Gauw f 182,60; Gorre- i f 150.76; Nijawter Droge! dijk f 390; St Joh f 355; Oudeschoot f 313.40; Tijnje t 24b- o*,. den t 4]701. Hardenberg f 80.91; Hattem f 576,84; Tzum f 331; Coe\ *570,35; Itiers—. Beverwijk f 710.63; IJmui'den-Öos. Heinenoord f 414.50; Mijnsheerenland f 46* Rockanje f 329: Schipluiden f 143,08; Stol wijk f 421; Rotterdam Terbregge f 350,10. Totaal van 200 loc. comité's t 78.402,42. PROMOTIES LEIDEN. 19 Nov. Gepromoverd tot doc tor in de geneeskunde op proefschrift geti teld ..Post-traumatische dystrophic" de heer tude de revolution du arucuiaire aigu sous l'influence lent hormonal" is gepromoveerd in de geneeskunde de heer W Benoemingen Chr. onderwiji Benoemd tot hoofd der te ooenen 2e Herv Ermelo A Kroon, hoofd te Aalst (Gld); Stolbergsehool te Den IJmuiden-O.; Chi de Jul. i i bij Delft J Till Nat Uloschool ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. 18 Nov. Geslaagd vóór cand politieke en sociale wetenschappen (sectie A) mej FAN Bruins en de heer C R Bagchus, beiden A'dam; en voor cand Nederlands; P C Riesebos. Amsterdam. AMSTERDAM. 17 Nov. (V.U.) Geslaagd voor cand ex geschiedenis: mr C A v Swig- chem. Santpoort. GRONINGEN. 18 Nov. Geslaagd voor cand econ wetenseh.; G ter Veer. enUGH van der Werff. belden te Groningen: Cand - 'uurkunde (F); B A RHkens. J Euwema. Hoog. vis- - Zeist; Doi J H de Jong. Boerakker; G c Bosman. Groningen. Nov. - Geslaagd voor Sterkenburg, Uti UTRECHT. 1 echten: A J A G L Nolst Trenité Worn „Oranje" vertrekt morgen naar Indonesië Het motorschip Oranje van <?e N.V. Stoomvaart Maatschappij Nederland zal morgen van Amsterdam naar Djakarta vertrekken. De inscheping van de passa- tussen 10 en 13 uur plaats heb ben. Het schip wordt 11 December in Tandjong Priok verwacht, Te Amsterdam schepen zich 640 passagiers in en te Southampton nog 152. Honderdjarige in Heeze Op 3 December zal eén inwoner van Heeze (N-Br.), de heer A. Wijnen, zijn honderdste verjaardag vieren. Bromfietsen Fuchs en Sachs gelijk met rijwielen De motoren van het merk HMW-Fuchs pen HMW-50 ET en HMW-50E en mo toren van het merk Sachs, type Sachs-50, zijn gelijkgesteld met rijwielen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2