Jlieuttie gcitectf tfoumnt Eisenhower kreeg een blos, toen men hem polste over de zaak-White Israël door de „Grote Drie' in V.N. veroordeeld Twee Thunder jets neergestort, piloten ongedeerd Wist U DONDERDAG 19 NOVEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaal; 2,per maand; 0,47 per week. Vier en dertigste jaargang No 9894 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken petton, hert ia fegfjenspcrt" Historische dag Amerikanen leven in vrees voor Amerikanen Nu ook Trumans minister van Financiën, Snyder, er met de haren bijgesleept EISENHOWER heeft zich nogmaals persoonlijk met de onverkwikkelijke zaak-White bemoeid. Op zijn wekelijkse persconferentie uitte hij de hoop dat het hele geschil over „communisten in de regering" tegen November van het volgend jaar slechts een herinnering zou zijn. Alsdan zullen er verkiezingen voor het Congres worden gehouden. Het grootste deel van zijn persconferentie was gewijd aan de sensatie, geschapen om de figuur van zijn voorganger, ex-president Truman. F.B.I, met White ook al. in verband Een journalist merkte op, dat volgens dé voorzitter van het landelijk bestuur der Republikeinse partij, de kwestie van communisme in de Amerikaanse regering een der voornaamste punten in de ver kiezingscampagne zou vormen. Een an dere reporter vroeg of Eisenhower wilde zeggen, niet van mening te zijn, dat de onderzoekingscommissie uit het Congres het onderzoek op deze w ij ze diende voort te zetten. Toen lachte de voorzich tige Eisenhower. Verslaggevers, zo dien de hij van repliek, proberen mij altijd iets te laten zeggen over het Congres, maar dit kan handelen naar eigen goed dunken en het heeft daartoe zfjn grond wettelijk recht. Een andere journalist citeerde Tru mans verklaring inzake White, dat „de regering van Eisenhower het Mc- Carthy-isme had omhelsd". Eisenhower kreeg een kleur en antwoordde, dat hij bereid was zich te onderwerpen aan het oordeel der aanwezige verslaggevers over deze aangelegenheid. Eisenhower speel de. aldus A P., geagiteerd met zijn bril, en sprak zo onduidelijk, dat verscheidene reporters hem vroegen te herhalen,, wat hij nu eigenlijk bedoelde. Hij deed zulks en zei, dat hij een hekel had aan dat woord „McCarthy-isme" en ook niet zeker wist, wat het inhield. Inmiddels zijn aan de Senaatscommis sie, die reeds procureur-generaal Brow- nell en Hoover van de Federale Recher che heeft gehoord, bewijzen overgelegd, dat Trumans minister van Financiën. Snyder, in 1946 promotie had verleend aan een zekere Glasser, die door het Nixon sprak te Tokio Japans ontwapening een „vergissing"! De Amerikaanse vice-president, Nixon, heeft te Tokio een toespraak gehouden, tijdens een noenmaal van de Japans Amerikaanse vereniging en de Amerik. Kamer van Koophandel. Hij betoogde, dat de ontwapening van Japan na de tweedè wereldoorlog een vergissing was en Amerika zich misrekend had betref fende de bedoelingen der Russische lei ders. Nixon deed een beroep op Japan, om zijn verdediging tegen aggressie krachtig te organiseren. Amerika, aldus Nixon. biedt zijn „goede diensten" aan. teneinde te komen tot een regeling der JapansKoreaanse geschillen, aldus Reu-1 ter. Op deze bijeenkomst, waren volgens A.P., meer dan 700 hooggeplaatste Ja panse leiders aanwezig, regering, diplo maten. financiële magnaten en groot- Industriëlen. Slagers ongerust over hun toekomst Leerstoel voor problemen van de middenstand bepleit Onrust over de bestaansmogelijkheden van de slagersbedrijven is gisteren in Utrecht tot uiting gekomen op een oriën teringsvergadering van de Federatie van Slagerspatroonsbonden. De voorzitter van de federatie, de heer C Burger, zei. dat van vele zijden aan het afzetgebied van de Nederlandse sla gersbedrijven geknabbeld wordt. Restau rants, grotere inrichtingen, zelfbedie ningszaken. warenhuizen en ook de scheepvaart worden niet meer bediend door de detailhandel. Dit gebeurt door de fabrikanten, de groothandel en de gros siers, die dit als een recht zijn gaan be schouwen. Door de hoge lasten werken in ons land nu al ongeveer 4000 slagers zon der personeel. Spr. pleitte voor de instelling van een leerstoel voor de middenstandsproblema- tiek. Waarom zou dat voor een half mil- lioen middenstanders niet verantwoord zijn? vroeg de heer Burger. In de nieuwe St Jansstraat te G r o n i n- gen is gisteren de 53-jarige boekbinder H. Pera met zijn fiets over de tramrails geslipt en door een truck aangereden. Hij overleed in het ziekenhuis. Commentaar op het Kamerdebat „Minister Witte heeft groot gelijk, buurvrouw, die moderne huizen zou? den bést wat groter kunnen zijn," gebracht met Russische spionnage. Sny der zou „zeer bezwarende brievên" heb ben ondertekend. Voornoemde Glasser had eerder voor een Senaatscommissie geweigerd te verklaren of hij een com munist of een spion geweest was. Hij i heeft op verschillende internationale con ferenties Amerika vertegenwoordigd De bekende Senator McCarthy neemt geen genoegen met het kwartier spreek tijd, dat radio en televisie hebben aan geboden. McCarthy wil ook een half uur hebben, evenals Truman, om tegen de ex-president van leer te trekken. Nog steeds houdt het aantal beschuldigingen tegen personen, verdacht van heulen met Sowjet-spionnen, aan. Amerikanen leven thans in vrees voor Amerikanen! Zoons van Dominici weerspreken elkaar Clovis Dominici, één der zonen van de 77-jarige Franse boer Gaston Dominici, welke laatste eerst bekende, de moord op de familie Drummond te hebben ge pleegd, doch later deze misdaad weer ontkende, verklaarde gisteravond, dat zjjn vader de Drummonds W e 1 heeft ver moord. „Ik heb de waarheid verteld", aldus Clovis. „Mijn vader is de moorde naar en het is niet waar, dat w\j door de politie geslegen zijn of uitgehongerd..." De andere zoon van Gaston Dominici, Gustave, hield echter vol, dat zijn vader onschuldig is. „Ik heb de verklaring van mijn vaders schuld alleen ondertekend, omdat ik uitgeput was na door de politie te zijn mishandeld." aldus Gustave tegen over een A.P. verslaggever. Voorzichtige rede Pella bereid tot gesprek over kwestie-Triëst Premier Pella van Italië heeft gisteren in de Kamer van Afgevaardigden het slot van de debatten over de kwesie- Triëst verklaard, dat Italië bereid L diplomatiek overleg. Pella noemde de volgende vier basis-factoren voor het welslagen van een gesprek over Triest: 1. Een oplossing voor het gehele vrije gebied van Triëst moet het einddoel zijn, niet een oplossing voor zone A of zone B 2. Italië blijft een volksstemming de meest democratische oplossing achten. 3. Italië acht het besluit van 8 October inzake overdracht van zone A aan Italië vaststaand en onherroepelijk. 4. Italië acht voldoende diplomatieke voorberei dingen onontbeerlijk, maar meent niette min dat verder uitstel zoveel mogelijk moet worden voorkomen. Drie-en-twintig betogers, die op 4 5 November in Triëst werden gearresteerd zullen morgen voor het Geallieerde Hoog gerechtshof terechtstaan. Zij worden van beschuldigd de openbare orde v stoord en aan betogingen deelgenomen te hebben. Beëdiging te Valkenburg Van gewoon schepeling tot officier Morgen om half twaalf zullen op het marinevliegkamp Valkenburg door de commandant van dit kamp, kapitein ter zee-vlieger J. M. van Holm, zes luitenants ter zee van vakdiensten 3e klasse wor den beëdigd. Twee van hen, de heren C. P. Vermeulen uit Rijswijk en J. F. Jan sen uit Den Haag, zijn als gewoon sche peling begonnen en hebben successieve lijk alle onderofficiersrangen doorlopen. Zoals men weet komt een dergelijke pro motie niet zo heel vaak voor. De vier overigen zijn de adelborsten van speciale diensten der eerste klasSe kmr. de heren L. Lodder uit Poortueaa'. J. A. van Dijk uit Katwijk aan Zee, J. Dekker uit Nunspeet en G Schaar uit Wormerveer. DE AANVAL OP QIBYAH Eban wijst op noodlottige politieke gevolgen van dit vonnis Amerika, Frankrijk en Engeland heb ben de Veiligheidsraad verzocht, Israël ten scherpste te veroordelen, wegens de aanval van Israëlische troepen op het Jordaanse dorp Qibyah, waar meer dan 50 doden vielen. In de gezamenlijke reso lutie der Westelijke mogendheden staat, dat de „vergeldings-actie" te Qibyah een schending betekent van het „staakt het vuren" en de wapenstilstands-overeen komst. De Israëlische regering dient doeltreffende maatregelen te nemen, om soortgelijke daden in de toekomst te voorkomen. Zowel Israël als Jordanië, moeten aggressieve daden aan weerszij den van de bestandslijn nalaten. Generaal Bennike van de bestandscommissie moet binnen drie maanden rapport uitbrengen. Morgen wordt de Westelijke resolutie in de Veiligheidsraad behandeld. Sjah: „Noem Mossadeq geen verrader" Men moet vermijden over Mossadeq te spreken als over een verrader. Het groot ste deel van zijn leven heeft hij doorge bracht in dienst van het Perzische volk. Hij maakte o.m. een eind aan buiten landse inmenging. Hij ontspoorde alleen in de laatste tijd van zijn premierschap, toen hij zich tegen het vorstenhuis keerde en de communistén in de kaart speelde". Met deze woorden is de Sjah van Per- zië gisteren in de bres gesprongen voor ex-premier Mossadeq, tegen wie de dood straf is geëist, na diens mislukte staats greep van Augustus. Dit is de derde maal, aldus Reuter, dat de Sjah tussenbeide is gekomen, ten gun ste van Mossadeq. Eerder adviseerde de Sjah, dat de grootste voorzichtigheid in acht moest worden genomen met het leven van Mossadeq. haaptrvte Vanmiddag heeft de openbare aankla ger in het proces de doodstraf door op hanging geëist, ondanks het feit, dat de ex-premier volgens de Perzische wet wegens zjjn hoge leeftijd niet tot de dood straf kan worden veroordeeld. Andriessen weer in de Tweede Kamer De oud-v#orzitter van de Kath. Volks partij, de heer W. J. Andriessen, die meer dan een jaar ziek is geweest, heeft zijn werk als lid van de Tweede Kamer hervat. Gisteren was hij weer aanwezig. Geen Amerik. bases in Pakistan Officiële Pakistaanse kringen hebben thans de opzienbarende berichten, als Pakistan militaire bases aan Amerika hebben aangeboden, in ruil voor Ameri kaanse militaire bijstand, categorisch tegengesproken. Op zijn persconferentie heeft Eisenhower betoogd, dat de Ver. Staten niets moeten doen, wat onrust kan zaaien in de, aan Pakistan grenzende, landen. Wel is deze aangelegenheid on langs „niet in bijzonderheden" bij de Pakistaanse gouverneur-generaal te ber de gebracht. Wij herinneren er aan, dat premier Nehroe van India zijn grote gerustheid over Amerikaanse bases Pakistan had uitgesproken. Westelijke woordvoerders beschrijven deze resolutie inzake Palestina als de krachtigste, die ooit bij de Veiligheids raad werd ingediend. De Israëlische af gevaardigde, Eban, heeft verklaard, dat de berisping van Israël door de Veilig heidsraad „ongelukkige psychologische en politieke gevolgen zou hebben". Hij legde er de nadruk op, dat Israël reeds zjjn leedwezen over het verlies aan mensenlevens in Qibyah had geuit, maar dat de internationale gemeenschap nooit enig leedwezen toonde over het verlies van Israëlische levens bij de talloze inci denten, sinds het bestand. Hij gaf uit drukking aan de groeiende bezorgdheid van zijn regering over de vraag, in hoe verre men de huidige bestandsovereen komst zou kunnen handhaven, nu. een wezenlijke vrede uitblijft. Diefstal van 250.000 brieven in Singapore O.a. bestemd voor Korea- strijders Het Britse leger heeft in het in schepingshoofdkwartier te Singapore (Ma rkka) onder een planken vloer 56 post zakken met in totaal 250.000 brieven ont dekt. De brieven waren bestemd voor Britse soldaten in Korea èn elders en voor familieleden van Britse soldaten in Enge land, zo meldt A.P. Naar verluidt is een sergeant, bij wie 147 geopende brieven zijn aangetroffen gearresteerd. De post is 18 maanden oud. Alle brieven worden doorgezonden met een briefje, waarin het leger zijn leedwezen uil- spreekt over de vertraging. (Men zie ook het artikel van onze Lon- dense correspondent over diefstallen van postzakken in Engeland. Red.). Uitgever van boek over Mata Hari vervolgd Beledigend voor familie van MacLeod De officier van Justitie te Utrecht zal op last van het Amsterdams gerechtshof een vervolging wegens smaadschrift in stellen fegen de heer Muntinga van uit geverij Hollandia te Baarn wegens de uit gave van Kurt Singers boek Vrouwen en Spionnage iVan Mata Hari tot Odette) in de Nederlandse vertaling. Aanvankelijk had de Utrechtse officier de klacht van de familie MacLeod over passages die voor haar als nabestaanden van de K.N.LL.-majoor MacLeod (Mata Hari's echtgenoot) beledigend zouden zijn. niet ontvankelijk verklaard. Maar het hof te Amsterdam, waarbij de raads man der familie, mr Cornegoor, in beroep ging. blijkt een andere mening te zijn toegedaan. De wet staat toe dat ook in strafzaken een kleine schadevergoeding wordt ge- eist en wel van ten hoogste f 150. De fa milie beschouwt de geleden schade vooi een groot deel als van ideële aard. Zij heeft een tijdlang over het bewuste on derwerp zo'n honderd brieven per week ontvangen. Een van haar bedoelingen schijnt te zijn, te voorkomen dat de ge lijknamige film zal worden vertoond en dat de „jaarlijkse herdenkingen met non sens over MacLeod" steeds opnieuw ge publiceerd zullen worden. De familie stelt zich op het standpunt dat het gewraakte boek niet als ernstig werk kan worden beschouwd, in tegenstelling met menig ander boek over Mata Hari. De heer Sin ger zou zelf hebben verklaard, te hebben geweten dat de vrouw die hij beschreef niet de echtgenote was van MacLeod. Dijkherstel door mist gestaakt De dichte mist is er gisteren oorzaak van geweest, dat de herstelwerkzaam heden aan de dijken in Zeeland bijna volledig moesten worden stopgezet. Het manoeuvreren van de bij het herstel be trokken boten was niet meer mogelijk. Sir Hillary opnieuw naar Himalaya De Nieuwzeelandse Alpenclub heeft van de regeringen van Pakistan en Nepal toe stemming gekregen, volgend jaar een ex peditie naar de Himalaya te organiseren. De expeditie, die onder leiding zal staan van de overwinnaar van de Mount Everest, Sir Edmund Hillary, zal op 20 Maart in India bijeenkomen. Hillary zou van plan zijn een aanval te doen op de 8337 meter hoge top Makaloe, maar hij moet eerst afwachten, wat de Amerikaanse Alpenclub zal doen. Deze club heeft n.l. ook het plan deze top te beklimmen en Heeft voorrang gekregen van de Nepalese regering. Malan hekelt Londen Dv/ight over White: ./k Zit er maar mee Zwarte dag voor basis Eindhoven Twaalf straaljagers in moeilijkheden door plotselinge mist DE VLIEGERS van twee Nederlandse Thunderjet-straaljagers hebben gistermiddag omstreeks drie uur boven Erp (N.-Br.) hun toestellen met een schietstoel moeten verlaten. Beide piloten, de Hagenaar Beyen en luitenant Hogendorf, bleven ongedeerd. Hun vliegtuigen kwamen in Wanroy en Erp. De toestellen waren met tien andere Thunderjets van de vliegbasis Eindhoven op een oefenvlucht, toen zij plotseling werden j overvallen door ongunstig weer. Premier Malan van Zuid-Afrika heeft gisteren bij de opening van een congres der Nationalistische Partij een felle aanval gedaan op Engeland. De premier hekelde de Britse politiek op de volgende punten: 1. Het Britse vasthou den aan de gebieden Beetsjoe- analandSwaziland en Basoeto- land binnen de Zuidafrikaanse Unie. 2. De Britse „vrees" voor een Zuidafrikaanse republiek. De komst van de republiek noemde Malan nabij. Hoewel zjj alle door hun basis werden -terugezroreen. kwan) de mist zo sot dat het onmogelijk was de eigen basis te bereiken. Zes toestellen tiin geland op bases in Duitsland, één op Eindhoven, één op Volkel, terwijl twee gedwongen ss een buiklanding te maken, namelijk één in Duitsland en één bij Venhorst. De derc twee toestellen zijn. zoals gezegd, neergestort. De straaljager, welke bij Erp i kwam. raakte het akkerland juist buiten de bebouwde kom van Erp. veerde daar na weer omhoog, scheurde enkele toppen uit nabijstaande bomen en kwam ver volgens in een andere akker terecht, aldus het A D. Het vliegtuig vloog niet in brand. Het brandje, dat in de cockpit was ontstaan., kon door een in de nabijheid werkende boer met zand worden ge doofd. Enkele stukkèn van het toestel waren losgeraakt en lagen in de nabij heid. De bestuurder van het vliegtuig, luitenant Hogendorf. die met de schiet stoel uit het toestel was gekomen, kwam terecht in het gehucht Kraanmeer. ten Noordoosten van Erp, in de richting het vliegveld Volkel. De tweede straaljager ontplofte in de lucht boven- de gemeente Wanroy kwam neer in een weiland. Ook sergeant Beyen zag kans met behulp van de schiet stoel uit het toestel te komen en bleef ongedeerd. Beide piloten hadden ge ruime tijd rondgecirkeld eer zij hun toe stel verlieten. K.L.M. zou aandelen Garuda verkopen Antara meldt uit Djakarta, dat de be- iprekingen tussen de Indonesische re gering en de KLM in beginsel tot over eenstemming hebben geleid over de erneming van alle aandelen der Ga ruda Indonesian Airways van de KLM door de Indonesische regering. De KLM 'il voor bepaalde tijd een vertegenwoor diger hebben in de directie der Garuda. terwijl thans een Nederlander directeur is. Een commissie heeft tot taak de raagstukken op te lossen en aJs dat ge lukt. wil men begin 1954 de Garuda nationaliseren. DAT minister Kernkamp vertrouwelijk aan de Tweede Kamer drie rapporten over het voorkomen van nikkel en andere ertsen in het Cycloopgebergte van Nieuw Guinea heeft overgelegd. DAT minister Donker in een wetsont werp heeft voorgesteld, ook in strafzaken een lager griffierecht dan het normale te berekenen voor het verstrekken van stukken in het algemeen belang (b.v. aan de pers). DAT in Amsterdam door firma's die kampcertenten vervaardigen een Broe derschap van Nederlandse Tentenmakers is opgericht. DAT als opvolger van G. E. van Da len tot voorzitter van het Ned. Econ. Verbond van Confectie-industrie (Neveci is gekozen B. de Jong, directeur der Leeuwarder Textiel Mij te Almelo. DAT i.v.ni. geruchten over frauduleuze handelingen ten nadele van een vereni ging in Zeist de 46-jarige penningmeester L. v. R. is aangehouden. DAT het verzoek van de directie van Grand Hotel en Theater Gooiland om in Hilversum een vijfde bioscoop te mogen vestigen, door de commissie nieuwe za ken uit de Bioscoopbond is afgewezen en de directia au in beroep gaat. DAT de gemeenteraad van Haarlem f 1.8 millioen beschikbaar heeft gesteld voor de onteigening van grond i.v.m. de bouw van een nieuw hoofdbureau van po litie aan de Raaks. DAT op de spoorlijnen Utrecht-Amers foort en A'damWeesp en op de ring- spoorbaan onderDuivendrecht weer be langrijke roodkoperen draadverbindingen van hoogspanningsmasten zijn ontvreemd. DAT da R'dmse rechtbank de leerling- Journalist L. J. E. en de journalist L. W. S„ die militaire geheimen zouden hebben gepubliceerd, vrij sprak. DAT B. en W. van A'dam aan de raad hebben voorgesteld, de coöp. bouwvereni ging Rochdale f 3 040 000 te lenen voor de bouw van 236 woningen en 13 winkels in Tuinstad-Geuzenveld. DAT in A'dam de 30-j. schrijfmachine monteur K. is aangehouden, die tijdens het controleren van schrijfmachines bij een grossier 300 paar handschoenen (waarde f4000) heeft ontvreemd. DAT één der ouders van elk der Zierik- zeese kinderen die in Bonnemain (Noord- Frankrijk) verblijven, is uitgenodigd daar St Nicolaas te komen vieren. DAT de vereniging Anti-Rheuma te A'dam een actie gaat voeren voor de bouw van een nieuw revalidatiecentrum voor 100 rheumapatiënten (kosten f 1 mil lioen). DAT in Drachten een nieuwe fabrieks hal van het duplicatorbedrijf. Hadewé ir gebruik is genomen, waardoor het perso neel kan worden uitgebreid van 80 to 200 man. DAT de Amsterdamse onderwijzers commissie voor het St Nicolaasfeest Noordgouwe (Schouwen en Duiveland heeft geadopteerd. DAT het aanleggen van een openlucht- bad in Wijdewormer kan doorgaan, de gemeenschappelijke regeling van i Zaanse gemeenten door Ged. Staten goedgekeurd DAT de Zaandammer L., die vorige week is gearresteerd wegens diefstal uit de Chr. landbouwschool te Nunspeet, ook een reisclub (meest familieleden) voor f 1000 heeft opgelicht. DAT Zaterdag in het Swagermankamp te Zeist vijftien reserve-officieren van het Korps Luchtwachtdienst worden be ëdigd. DAT in Leeuwarden tegen de 38-jarige chauffeur S. K. wegens een dodelijke aanrijding in Harlingen een maand hech tenis is geëist. DAT op 28 November bij de ingebruik neming van het hoogspoor te Eindhoven de autoriteiten in staatsiekarossen door de stad rijden en attributen als spoorweg bomen en een seinhuisje in brand worden gestoken. g Zes toestellen landden op twee Engelse vüegbases rn Duitsland, nl. op het vlieg veld van Wahn en op dat van Briiggen. Onder de piloten van deze toestellen be vond zich ook de commandant van hel 315de squadron majoor De Smale. Twee andere vliegtuigen, die resp. in Duitsland en bij Venhorst een buiklan ding maakten, kwamen eveneens zonder persoonlijke ongelukken aan de grond. De piloten waren de sergeants De Jager en Benneker. Het enige toestel dat Welschap terugkeerde werd gevlogen door luitenant Van Dijk en hij slaagde in een normale landing uit te voeren. Aan het eind van de uitloop schoot het toestel echter van de baan, waarbij het schade Brandende jongen door agent gered Loods in vlammen opgegaan door spel met vuur Twee met lucifers spelende jongens van omstreeks negen jaar hebben gister avond brand veroorzaakt in een hout- loods van het .timmer- en aannemersbe drijf der firma M. de Wit in Zaandam. De jongens stookten dit vuur in een aan grenzend schuurtje, toebehorend aan d< vader van een van hen. de textielhande laar B. Een agent van politie zag de vlam- uit de schuur slaan en ontdekte de jongens, van wie er een in brand stond. Hij drukte de jongen tegen zich aan en doofde de vlammen. Het jeugdige slacht offer zal het voorlopig zonder hoofdhaar moeten stellen, maar is nie waardig gewond De brandweer wa situatie in de loods met vijf stralen ter weldra meester. De schade aan hout en gebouwen is nog niet bekend, wordt geschat op f 10.000. Zij wordt door verzekering gedekt. Waar Grote Drie bijeenkomen Bermuda, waar Churchill. Eisenhower en Lanlel begin December zullen san komen, is een Britse kolonie, welke 360 eilandjes omvat, waarvan een twin tigtal slechts be .ond is. Deze eilanden groep welke een totale oppervlakte heeft van nog geen 50 vierkante km. telt e 37.000 inwoners (ongeveer een derde Europese afstamming, de overigen zijn nakomelingen van Afrikaanse gers). Het is overigens te verwachten, dat deze verhouding zich ten nadele van de blanken zal ontwikkelen, want het ge boortecijfer der zwarte bevolking is aan zienlijk hoger dan dat van de blanken, die bovendien een hoger sterftecijfer hebben. In 1940 en 1941 kregen de Ver. Staten sor de tijd van 99 jaar enige gebieden an Bermuda van Groot-Brittannië in pacht voor het oprichten van militaire steunpunten. De afstand tussen New York en Bermuda is bijna 1100 km. Zon en maan Doorgaan met de P.B.0. IN de nummers van 14 en 15 October heb ik in deze krant een tweetal vra gen gericht tot prof. Van Riessen naar aanleiding van zijn beschouwingen over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Mijn hoffelijke collega heeft in een twee tal omvangrijke artikelen. onde< de titel P.B.O.. een uitgebreid antwoord op deze vragen gegeven. Gaarne breng ik hem daarvoor mijn oprechte dank. Was het niet. dat prof. Van Riessen mij, op zijn beurt, een enkele vraag had gesteld, dan zou ik met deze dankbetui ging hebben kunnen volstaan. Een dag blad leent er zich immers niet toe. een uitgebreide discussie over de „vrije eco nomie" en de P.B.O. te houden. Maar nu moet ik op het antwoord van prof. Van Riessen wel zij het kort reageren, zonder dat ik voldoende kan laten blijken dat ik sommige formuleringen van hem niet geheel geslaagd adht. UIT het eerste artikel van mijn collega heb ilk begrepen, dat. wanneer hij spreekt van „vrije economie", eigenlijk gelezen moet worden .gebonden vrije economie". Afgezien van enkele bijzon derheden kan ik mij in die gedachten- gang wel vinden. Wel moet ik doen op merken. dat dan aan het gebruik van de term ..vrije economie" zonder meer. wel bezwaren kleven Daar moet dan een te uitgebreide toelichting bij. Öp een andere plaats (in mijn proef schrift) heb ik reeds laten blijken, dat ook ik aan een bedrijfstak als geheel geen gemeenschapskarakter kan toekennen, al hebben werkgevers en werknemers m dezelfde branche wel degelijk gemeen schappelijke belangen, die tot samenwer king nopen. jVTU de P.B.O, Uit hetgeen prof. Van Riessen hierover heeft geschreven, maak ik op, dat hij het woord bedrijfs organisatie gebruikt, zowel voor gesloten ondernemers-overeenkomsten en dergc- lijKe, als voor privaatrechtelijke organi saties waarin ondernemers en arbeiders samenwerken. Zelf geef ik er de voorkeur aan. alleen in het laatste geval van be drijfsorganisatie te spreken. Of nu de uitdrukking het nationaal belang zo te verkiezen is boven die van het algemeen belang, is voor mij nog een open vraag. Wel meen ik, dat het cn gelukkig zeer wel mogelijk is het z.g. bedrijfsbelang en hot nationaal belang zo te coördineren, dat beide belangen er aoor gediend worden. Ook dï>or middel van de P.B.O. Overigens zal prof. Van Riessen het wel met mij eens zijn, dat de kartellering en monopolisering van het „ondernemers belang" ook allerminst zonder gevaren zijn. TTOEWEL de schrijver vele bezwaren heefttegen het verlenen van publiek rechtelijke bevoegdheid aan bedrijfsorga nisaties. is hij tooh van oordeel, dat aan de oprichting er van moet worden mede gewerkt. Begrijp ik het goed, dan is zijn hoofdmotief, dat de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie als zodanig in een dringende behoefte voorziet. Indien prof. Van Riessen had uiteengezet, waarin die dringende behoefte aan de P.B.O. nu eigenlijk bestaat, dan had zijn antwoord aan duidelijkheid gewonnen. Zelf sta ik op het standpunt, dat dc gerijpte samenwerking tussen bedrijfs- genoten de verlening van publiekrechte lijke bevoegdheid aan bedrijfsorganisaties wenselijk en noodzakelijk maakt cn dat ook in de practijk daaraan behoefte blijkt te bestaan. Structureel gezien kan deze bindende bevoegdheid slechts door de overheid worden verleend. Zou ik ecthter tot de conclusie komen vandaar mijn vragen aan prof. Van Riessen dat de bezwaren en gevaren aan het verlenen van verordenende be voegdheid verbonden overwegend zijn, dan zou de dringende behoefte er aan mij niet bij mijn aanvanikelijk ingenomen standpunt kunnen doen volharden. Prof. Van Riessen toch zeker ook niet! rPEN slotte een kort antwoord- op de L gestelde vragen. Ik ben van oordeel, dat in het algemeen niet gezegd kan worden dat het met de voorbereiding van de PB O. niet goed gaat. Ik acht een te grote stimulering van „bovenaf" even onjuist als he>t wantrouwen dat in som mige werkgeverskringen bestaat. Hetzelfde geldt voor de geringe be langstelling voor de PB O. in sommige arbeiderskringen. Niet alles wat de ver schillende groepen uit het bedrijfsleven willen, is daarom juist. Niet alles wat men in die kringen niet wil. is daarom onjuist. Waarschuwt prof. Van Riessen zelf er niet herhaaldelijk tegen, dat de feiten ndet tot norm mogen worden ver heven? Op gevaar af misverstaan te worden zou ik ook hier willen zeggen: vrijheid en gebondenheid in de juiste verhouding. Hoewel, gelukkig, het laatste woord over de P.B.O. nog niet gezegd zal zijn, moet ik het. onder een herhaalde dank betuiging aan prof. Van Riessen, hierbij toch werkelijk laten. W. RIP. HET WEER IN EUROPA weerraoDorten van hedenmorgen 7 uur: Weinig verandering in temperatuur Het K.NJ4J. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met ver- spreide opklaringen en in de g T Zuidoostelijke helft van het f land plaatselijk nevel of mist. Overwegend droog. Matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. Wei- n'S verandering in tempera- tuur. (Opgemaakt heden morgen 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1