Noordwijks eerste gymzaal gisteren geopend Eenparig in bezwaar tegen uitbreidingsplan Zevenhovense burgemeester enthousiast verwelkomd Naar rusthuis voor bejaarden" in classis Woerden X Twee en drie maanden wegens meineed NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 WOENSDAG 18 NOVEMBER 1951 Fraaie uitbreiding van de Hervormde school In aanwezigheid van een groot aantal autoriteiten en genodigden werd gister middag het nieuwe gymnastieklokaal by de Hervormde school te Noordwijk aan Zee (het eerste in deze plaats) officieel in gebruik genomen. Onder de aanwezigen bevonden zich wethouder J. van Leeuwen en de heer B. Ike, de gemeentesecre taris, verscheidene gemeenteraadsleden, afgevaardigden van diverse schoolbestu ren, enkele plaatselijke hoofden van scholen, de heer Machielsen, inspecteur van het L.O., de heer Roggeveen, de consulent lichameiyke opvoeding en afgevaar digden van de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, van de Politiesportvereniging en van de Xoordwykse gymnastiekvereniging D.O.S. was op deze feestdag aanwezig te zyn. Spr. haalde oude herinneringen op, cn was blij, dat ook andere scholen van diit lokaal kunnen profiteren. De heer Eskes hoopte, dat de benoemde leraar, de heer Boers, gekozen was in overleg met de andere besturen. Ook spraken het raadslid Rippen. de nieuwe leraar, de heer Boers, de heer Neefjes namens de commissie van toe zicht op het L.O.. het hoofd der school, de heer P. Bardelmeyer. en de heer J. Hazevoet, die namens de oud-bestuurs leden een electrische klok aanbood. Namens de ouders werd nog het woord gevoerd door mevr. G. v. Tilburg-van der Niet, waarna een 5-tal kinderen een door haar geschreven gedicht declameer de. waarin de blijdschap van de jeugd tot uiting kwam over de totstandkoming van dit gelbouw. Mevr. van Tilburg bood gymkleding aan. Tenslotte dankte de heer De Witt alle aanwezigen voor hun komst en de spre kers voor hun goede woorden. Het nieuwe gebouw is, goed van afme ting, in lichte kleuren gehouden. D« vloerbedekking is van kurklinoleum, aar de inrichting is alle zorg besteed. Er ii een waslokaal aan verbonden, benevens een tweetal kleedkamers. In Februari is met de bouw begonnen, en de bouwkos ten beliepen een bedrag van een ton. De architect, de heer G. Scheep stra uit Leiderdorp, en de bouwers de fa. J. Vink Zn., te Noordwijk hebben alle eer van hun werk, nu zowel in- als uit wendig een fraai geheel is verkregen. De voorzitter van het bestuur der Her vormde school, de heer E. L. de Wi-tt, heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Hierna gaf de voorzitter een uiteenzet ting van de geschiedenis van de bouw. Jaren geleden werden de plannen reeds ontworpen, en vele vergaderingen zijn aan dit onderwerp gewijd. Diverse pro blemen moesten worden opgelost vooi het zover was dat met de bouw kor worden begonnen. Spr. roemde de vlotte medewerking van het Gemeentebestuur, en de hulp er steun, die het bestuur ontving van aller lei instanties en personen. Hij dankte ook het bestuur voor de opofferingen, die het zich getroost had, benevens de archi tect, de heer Scheepstra en de aannemere, fa. J. Vink en Zn. De heer De Witt besloot met de uit te spreken, dat dit lokaal mag helpen een in alle opzichten sterke jeugd te vormen, onder de onmisbare zegen God. Toespraken Daar de burgemeester, mr G. F. W. Berckel, en de wethouder van Openbare Werken, de heer G. Vogelaar, verhinderd waren, werd namens het gemeentebe stuur het woord gevoerd door wethou der J. van Leeuwen. Spr. wees op de noodzaak van de totstandkoming een gymnastieklokaal voor deze meente. en sprak zijn voldoening uit over dit resultaat. Achter de schermen is een sportieve strijd gevoerd waai eerste lokaal zou komen; spr. wenste het bestuur geluk met deze overwinning. We zün er echter nog niet, want er zün minstens 2 lokalen te Noord- wük aan Zee en 2 te Noordwük-Bin- nen nodig. Spr. vond het een ver heugend feit, dat verschillende scho len en verenigingen van dit lokaal kunnen profiteren en wenste het be stuur geluk met de aanwinst. Noord wijk groeit nog steeds, aldus de heer van Leeuwen, er zün hier vrü veel kinderen, dus is het te hopen, dat spoedig meer van deze lokalen kun- De consulen-t voor lichamelijke opvoe ding, de heer Roggeveen, wees op het grote belang van de lichamelijke opvoe- diing. Het kind heeft er recht op, en van overwegend belang voor het verdere leven. Spr. feliciteerde ook de gemeente imet de bouw van dit lokaal, en herinner de er aan, dat er in 't rayon Leiden nog 4 gemeenten zijn, die geen gymnastiek lokaal bezitten. Spr. hoopte, dat aan deze toestand spoedig een- eind zou komen. Het oud-hoofd der school, de heer Eskes, was verheugd, dat hij uitgenodigd KATWIJK Politie versloeg Bloemendaal. Het politie-elftal speelde in Bloemen daal een competitievoetbalwedstrijd tegen de politie aldaar. De strijd eindigde ln een 13 overwinning voor Katwijk. De ruststand was 01. KATWIJK AAN ZEE Geref. Gemeente De dankdag voor het gewas wordt niet, zoals abusievelijk gemeld, morgen ge houden, doch vandaag. Ds De Wit gaat dus om half acht voor in het kerkgebouw Remisestraat. Spreekbeurt. Donderdagavond 8 uur spreekt in zaal Haasnoot ds A-bma van Rotterdam. Alweer een zandauto. Bjj de Buitensluis had gisterochtend een aanrijding plaats tussen een zand auto alweer een zandauto! en een bus van de NZH. Rheumabestrüding. Zaterdag zal een geldinzameling wor den gehouden ten ba-te van de vereniging tot steun aan de Rheumabestrijding. Hoog en laag water Donderdag 19 November: hoog water 1.14 en 13.35, laag water 9.29 en 21.44 uur. Vrouwenbond De afdeling Noordwijk-Binnen van de "hristenvrouwenbond houdt Vrijdagavond uur in de zaal van de Geref. kerk een /ergadering, waarin gesproken wordt over .Huwelijk in nood". LISSE Piachtige Nutsavond In De Witte Zwaan werd gisteren de tweede Nutsavond gehouden. De oud- Hollandse zaal was overvol met belang stellenden. Mevrouw E. Peletier-Röben uit Leeuwarden vertelde over haar Spanje. Zij gaf eerst een beschrij ving van de treinreis naar Madrid stond vervolgens uitvoerig stil bij de ge- ichiedenis van deze stad in het bijzonder •n van Spanje in het algemeen. Spanje s een twee-standenland, met grote ver schillen tussen rijkdom en armoede. Wa wij hier per week verdienen, weten d< meeste mensen daar pas in een maand bijeen te schrapen. SASSENHE1M Zaterdag een grote brandweeroefening B.B. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de brandweer wordt Zater dag een grote brandweeroefening ge houden in het kader van de Bescherming Burgerbevolking. Uit dertien gemeenten in deze B.B.-krlng, namelijk uit Sassen- heim, Noordwijk, Valkenburg, Voorhout, Lisse, Noordwjjkerhout, Katwijk, Wat mond, Hillegom, Wassenaar, Leidschen- dam. Voorschoten en Rijnsburg zal blusgroep ter sterkte van acht a man met een autospuit aan deze oefe ning deelnemen. De wagens zullen zich tegen 3 uur zamelen op de Hoofdstraat ten Zuiden van het kruispunt met de provinciale weg en door de Hoofdstraat rijden, voor afgegaan door Crescendo en de drum band van Adest Musica. Onder de tonen der muziek wordt bij het gemeentehuis een défilé gehouden voor het gemeente bestuur, de burgemeesters der kring gemeenten. de kringcommandant brandweercommandanten en andere ge nodigden. Het hele gezelschap zal zich vervolgens naar de Industriekade begeven, enkele demonstraties zullen worden ge houden. In totaail zal met ongeveer hon derd stralen water worden gegeven. Een hogedrukspuit van Wassenaar moet een oliebrand blussen. Het slot zal voor me nigeen een interessante verrassing zijn. In Het Bruine Paard vindt na afloop een nabespreking plaats. Het interieur van de\ gymzaal te Noordwijk; die gisteren werd geopend. Foto N. van der Horst. Raad Ter Aar In de raadszitting te Ter Aar van gisteren zijn by de rondvraag ernstige bezwaren geopperd tegen het uitbreidingsplan in de buurtschap Aardain. Dit uitbreidings plan is in vorige vergaderingen vastgesteld, maar men was van oordeel, dat het de gemeente 'duur te staan zal komen. De bedoeling was in dit gedeelte een klein uitbreidingsplan te ontwerpen, maar dit werd niet goedgekeurd, omdat de opzet tè klein bleek. Op het bestaande plan werd echter maar voortgeborduurd. De heer Uyttewaal bracht een voorstel in stemming om in een der volgende ver gaderingen het plan nog eens te bespreken; dan in geheime zitting. Waarmee de vergadering, gezien de vele bezwaren, zich volkomen kon verenigen. Dit besluit was ook hierom goed. om dat de burgemeester door ziekte verhin derd was de vergadering te leiden Als voorzitter van de raad fungeerde wet houder Volgerirvg. De binnengekomen subsidie-aanvragen werden niet alle ingewilligd. De com missies voor de gehouden kaasdagen en jongveefokdag konden geen genade vin den bij de raad. Het nut werd wel in gezien en zelfs ten volle, maar de stroom van subsidie-aanvragen is zó groot, dat er ergens een „halt" moet worden toe geroepen. Ter tafel kwam het nieuwe riolerings plan in het uitbreidingsplan Papeveer, urgent geworden door de bouw van wo ningen ter plaatse. De raad besloot dit plan in het openbaar aan te besteden. In het belang van de tulndersbedrijven werd er op aangedrongen, dat ook het afvalwater in verband met de ohloorvor- ming door de riolen moet kunnen wor den afgevoerd. Tot leden van de woonruimtecommis sie werden benoemd de heren Versluis. Sassen, Egberts, Bogerd en Van Vliet. Ter voorziening in de kapitaalbehoefte der gemeente werd by de N V. Bank voor Ned. Gemeenten een geldlening aangegaan ter grootte van ƒ50.000 k pari tegen 244 pet per jaar met een looptijd van 10 jaar. Bij het bankierskantoor Staal en Co werd een geldlening aangegaan van 100.000 tegen een rente van 3% pet. De aflossing van deze lening zal in 40 jaren plaats vinden. Bij de verkoop van enkele percelen grond aan de gebr. Hoogervorst, welke gronden deel uitmaken van het uitbrei dingsplan Papeveer, drong de heer Ko ning er op aan voor de gehele gemeente gemiddelde grondprijs aan te hou den De grondprijzen verschillen name lijk in de diverse uitbreidingsplannen. De begroting voor 1954 sloot met de volgende eindcijfers: gewone dienst in komsten en uitgaven ƒ343.354.38; kapi- taaldienst inkomsten ƒ1.275 746.04 en uit- n 1.447.774,75. Nadelig saldo 172.028.71. Belangrijke rondvraag By de rondvraag informeerde de heer Koning naar een verzoek van de Chr. middenstandsvereniging om een rijweg aan te leggen tussen Korteraar en Pape veer. De heren Hoogervorst en Van Eijk bepleitten verlichting van de Oostkanaal- weg. Eerstgenoemde vroeg stemming over voorstel om de presentiegelden van de leden van de raad van vijf op zes gul- en te brengen. Besloten werd hiertoe ee erzoek tot Gedep. Staten te richten. Hierna kwamen de tongen los over het befaamde uitbreidingsplan Aar- dam. Reeds zyn enkele tuinders In de knel gekomen doordat zy van het gemeentebestuur geen vergun ning meer konden krijgen voor het. bouwen van kassen. Hetgeen weer tot gevolg heeft, dat cn het waar- borglnstituut voor de Veenstreek (een instantie die credieten geeft) èn ook de banken deze mensen finan cieel niet meer tegemoet willen ko men. De raad stelde voor de tuin ders bijvoorbeeld voor 25 jaar vry te laten. De voorzitter achtte dit ech ter niet uitvoerbaar. Hetzelfde gold voor het uitbreidings plan Papeveer. Volmondig gaf de voor zitter toe. dat er in de toekomst goede cultuurgronden aan deze uitbreidings plannen zullen worden opgeofferd. Maar wethouder Volgering wees ook op de bijzondere gebouwen, die in dit uitbrei dingsplan zijn geprojecteerd. In een der voorgaande vergaderingen werd boven dien een schadeloosstelling vastgesteld. Maar de raad zocht hardnekkig naar middelen om de tuinders uit hun isole ment te verlossen. Men huldigde alge- de opvatting „Beter ten halve ge keerd dan ten hele gedwaald". Men moet dan maar naar andere bouwgrond uit- De voorzitter was er van over tuigd, dat de raad de consequenties van de genomen besluiten niet had overzien. Spr. achtte het echter ver keerd reeds thans tot tegengestelde besluiten te komen. De bestaande uitbreidingsplannen zyn niet van re cente datum en de wethouder zou deze zaak liever in handen geven van burgemeester en wethouders, of indien hiertoe een voorstel zou worden gedaan op de agenda van een geheime vergadering plaatsen. De heer Uyttewaal nam de suggestie van de wethouder over en stelde voor een geheime zitting over deze kwestie te beleggen. Zoals boven reeds vermeld kon de vergadering zich daarmee vol komen verenigen. Burgeriyke stand GEBOREN: Cornelis, zn van C. Boer en J. J. W. Voordouw, Korteraarseweg 20; Johannes Th. W„ zn van P. W. Vroonhof en C. M. Veenman, Aardamseweg 93 Alida M. G. M.. dr van C. Th. Egberts er A. M. Hydra. Bloemenstraat 72; Gerrit, zr van G. Bogerd en M. H. Pijper. West- kanaalweg 63; Johanna Th. M., dr var H. A. v. d. Vlugt en M. E. Brouwer, Kor teraarseweg 86; Arina, dr van T. Sepers en A. van Waversveld, Pr. Beatrixstraat 2; Theodora M. C., dr van N. J. Wassenburg en H. Hendrikson. Kerkpad 1. ONDERTROUWD: K. J. van Dam, 31 j„ en A. J. M. de Bruijn, Korteraarseweg 83; P. van Dorp, 30 j., en S. K. Hegeman, 28 j.. Oostkanaalwèg 44; F. C. Bouwmeester, 27 j., en A. H. M Versluis, 24 j., Woudse- dijk 4. GEHUWD: H A Valentyn, 29 j.. en KI E. Bocxe, 24 j.; H A de Frankrijker, 38 j. en H. M. Versluis, 37 J. Gisteren vond de installatie plaats van de nieuwe burgemeester van Zevenhovent de heer A. J. Detmers. De waarnemend burgemeester, mr B. Kammenga hing hem de ambtsketen om. Rechts mr Dinger, vertegenwoordiger van de commissaris van HM. de Koningin in Zuid-Holland. Foto N. van der Horst Het hele dorp deelde in de vreugde Zevenhoven mag klein zijn en voor de toerist weinig aantrekkelijks be zitten, het is een vriendelijk dorpje, waar het gisteren ook voor de vreem deling prettig vertoeven was. Haast van iedere hofstede' en woning woei de driekleur, het raadhuisje was eenvoudig maar smaakvol versierd en alle Zevenhovenaren keken toch wel anders dan op andere doordeweekse dagen. Geen wonder: na ruim een jaar kreeg Zevenhoven weer een eigen burgemeester! Het grote feest begon *s middags half twee al. bij de Hervormde kerk Noorden, waar de gemeenten Noorden Zevenhoven elkaar raken; het „Noor- dense dorp" noemt men dat. Op een weggetje, waarvoor menig stedeling z'n is zou ophalen. Het ging er allemaal spontaan toe. Een groepje verheugde gemeentenaren stond daar opgesteld in gezelschap van de Prins-Bernhardruuers 'an ongeduld trappelende paarden. Later kwamen er ook nog de waarne mend burgemeester, de dominees en de pastoor by. Met een handdruk werd de nieuwe burgemeester van Zevenhoven, de heer A. J. Detmers. met zyn echtgenote en drie kinderen verwelkomd. Namens de bur gerij werd daarbij het woord gevoerd door de heer C. van Baren en Saartje de Groot overhandigde, in een keurig jurkje, mevrouw Detmers een bouquet een langzaam tempo ging de stoet daarna naar het raadhuis. De ruiters voorop, na wat rijden over officieel voor het verkeer verboden wegen, geassisteerd door het Langeraarse muziekkorps Artl. Iedereen in het dorp had het werk neer gelegd en het waren allemaal vrolijk wuivende mensen, die de nieuwe burge meester kreeg te aanschouwen. Bij het raadhuis stond de schooljeugd et oranjesjerpen, strikken en vlaggetj gereed om hun eerste burger met e zanghulde te verrassen. Onder meer zo ze twee coupletten van het Wilhel- onder leiding van de heer W. Kerk hoven, hoofd der R K. school, die ook nog een toespraak hield. De kinderen kregen als beloning een reep chocolade. Klein, maar toch problemen Voor de bijzondere raadszitting ter ge legenheid van de installatie was ambtswoning van de burgemeester (naast het raadhuis) ingericht tot raadzaal. De •nemend burgemeester, mr B Kam menga kon onder anderen mr Dinger, vertegenwoordiger van de commissaris der Koningin, welkom heten. Na het voorlezen van het Koninklijk Besluit door de gemeente-secretaris hield mi Kammenga een toespraak, waarin hi. op de vrijheid en de verantwoorde lijkheid van het burgemeesterschap. Vervolgens noemde spr. de Zevenho- ;nse problemen: het woninggebrek, de sanering van het dorp, die onder i bestaat uit het vervangen van oude ningen, het aanschaffen van bouwterrein het verbeteren van het wegennet. Voorts is er nog het vraagstuk der finan- in voor Zevenhoven. De rijksuitkering namelijk niet voldoende om de meest noodzakelijke uitgaven te dekken en de begrotingen en rekeningen sluiten ook ?n zuinig beheer steeds met een na delig saldo. Na deze toespraak hing spr. de heer Detmers de ambtsketen om en overhandigde hem de voorzittersha mer. De nieuwe burgemeester gaf het verlangen te kennen zich zo spoe dig mogelijk met toewijding in te leven in de gemeentelijke zaken. Voorheen was de heer Detmers commies op de gemeente-secretarie van Woerden en als zodanig hoofd van de afdeling algemene zaken. Naar aanleiding van de door de heer Kammenga genoemde problemen citeer de spr. Luther: „Ik kan niet over den- vliegen, maar wel door het gras kruipen". Het besef van zyn burgemees terschap bracht de heer Detmers als volgt net Vondels woorden tot uitdrukking: .Indien het gemeen U roept, bezorg het als Uw eig-n". Goede keus Achtereenvolgens voerden daarna het woord de heer P. de Boer namens de R.K. fractie, pastoor J. Tabink. ds A. Corbijn van Willenswaard. Hervormd predikant, die wees op het in dienst staan God, en ds W. Wynia, Geref. predi kant deze roemde de saamhorigheid de Zevenhovense bevolking en her innerde aan het belang van de voorbede door de gemeentenaren en het ambtelijk gebed. Burgemeester Ed. C. Witschey van WARMOND Kerkciyke verkiezingen Tot ouderling werden in de Herv. Ge- neente gekozen de heren W. J Koenes n J. Kool en tot diaken de heren H. Moret en K. Hogervorst. Geen spreekuur. De burgemeester zal morgen geen spreekuur houden. Deserteur gepakt. De politie te water heeft gisteren in een woonschip, liggende in de HolLe Mare, een reeds geruime tijd van zyn onderdeel bij de landmacht gedeserteerde militair gearresteerd. De man had zich. trekkend van de ene plaats naar de an dere. veelal in woonschepen vorborgen weten te houden. Hij is aan de mare chaussee overgegeven. Dit zal voor hem en degenen, die hem hebben verborgen, nog wel een staartje hebben. Alphen aan den Rijn sprak namens de kring Alphen van de burgemeesters. Spr. nam by deze gelegenheid tevens afscheid van mr Kammenga en dankte hem voor zijn prettige samenwerking. De nieuwe burgemeester vroeg hij medewerking, in het bijzonder ten bate van de B.B., de burgemeesterskring en de vleeskeuring. De heren H. H. C. Vos en H. G. van Kempen, resp. burgemeester en oud-bur gemeester van Woerden, konden Zeven hoven gelukwensen met de heer Detmers als burgemeester. En zij spraken uit er varing: naast de capaciteiten en de ver diensten van de heer Detmers voor de gemeente noemden ze ook zyn activiteiten op verenigingsgebied. Zanghulde Na dit officiële gedeelte bleven de nieuwe burgemeester en zijn echtgenote nog geruime tijd bijeen met enkele ge nodigden, onder wie de heer Deerenberg, lid der G.S. en majoor R. Warmoltz, com mandant van het district Leiden der rijks- De burgemeester en zijn gezin hadden tenslotte niet eens zoveel tijd beschikbaar voor de koffiemaaltijd in het restaurant van C van Capel, want om zeven uur kwam de Chr. gemengde zangvereniging Laua Deo een zanghulde brengen, die bij zonder in de smaak viel. Velen, zowel inwoners als niet-inwoners, bezochten daarna de receptie. Drie gemeenten werpen zich op ais vestigingsplaats Het is reeds meer dan een jaar geleden, dat we melding gemaakt hebben van de samenspreking, die op het raadhuis werd gehouden in verband met de stichting van een tehuis voor bejaarden in de gemeente Alphen, Bij de diaconie der Hervormde Gemeente bestaan plannen het tehuis in de Julianastraat te vervangen door een nieuw gebouw. Het gemeentebestuur, van mening dat ook de Alphense Geref. kerkén plannen hadden op dit gebied, waren sterk ge porteerd voor coördinatie van die plan nen. Misschien was door samenwerking tot stichting van één groot, imponerend gebouw te komen. We hebben toen reeds gemeld, dat de Geref. plannen zich niet beperkten tot Alphen, maar dat de stichting van een rusthuis voor de gehele classis Woerden werd voorgestaan. Hierbij zijn dan achttien gemeenten rechtstreeks geïnte resseerd. Hoe staat het nu met dit bouwplan? Uit de boezem der diaconieën opgekomen, werd de zaak classicaal-commissoriaal gemaakt, met vry geringe diaconale in vloed. In ieder geval wérd besloten de mogelijkheden na te gaan, want de wen selijkheid werd algemeen ingezien. Aan de commissie werden financiële en tech nische experts toegevoegd en zo konden de molens gaan malen. Men zegt wel eens dat ambtelijke mo lens niet vlug malen, maar dat geldt ook voor kerkelijke. Doch thans is het zover, dat een exploitatievergunning aan de classis voorgelegd is, met een omslag van de kosten, plus een vèrzoek uitspraak te doen. wat men de meest wenselijke plaats van vestiging acht. Om met dit laatste te beginnen: er zijn drie gegadigden. Alphen, Bodegraven en Woerden. De laatste gemeente schijnt er zeer op gebrand te zijn het tehuis bin nen haar poorten te krijgen. Uit Bodegraven, waar aanvankelijk een plan bestond tot zelfstandige vesti ging van een tehuis, waartoe men finan cieel niet by machte bleek, zUn de initia tieven voortgekomen, wat enige rechten zou geven. Alphen kan zich er echter op beroepen de grootste, meest centraal gelegen ge meente te zijn, met directe verbindingen naar alle plaatsen, wat voor bezoek aan de ouden van dagen gewenst kan zijn Bewijs voor deze stelling is ook, dat de vergaderingen van de naar Woerden ge noemde classis, steeds te Alphen gehou den worden. Ook een argument mag wel genoemd worden, dat Alphen voor het grootste deel der gelden zal moeten zorgen. Kerkeraden en diaconieën hebben in middels gelegenheid gehad, zioh over de financiële regelingen en de plaats van vestiging te beraden, zodat men beslagen ten ijs kan komen op de komende clas- sisvergaderlng, waarheen ditmaal ook door elke Kerk een diaken mocht wor den afgevaardigd. We vermoeden, dat vooral het finan ciële gedeelte voorwerp zal zijn var brede discussie. In de practijk Immers zal het er op neer komen, dat een be langrijk deel van de 50 beschikbare plaat sen (zo luidt het voorstel) ingenomen zal worden door financieel zwakkeren, die wel wat trekken van de Noodwet ouderdomsvoorziening, maar niet vol doende om de verpleeggelden te betalen. De diaconieën zullen in veel gevallen voor hun mensen moeten bijspringen en streven dus naar een, wel verantwoorde, voordelig mogelijke opzet. Met belangstelling zien velen de ko mende beslissingen tegemoet, temen daar door de huurverhogingen - hoge huurprijzen van de nieuwbouw, ook meer ouden dan voorheen interesse heb ben voor de stichting van een tehuis. HAZERSWOUDE Uitreiking E.H.B.O.-diploma Aan tien geslaagden werd in de Chr Nationale school aan de Rijndijk E.H.B.O.-diploma in een feestelijke eenkomst uitgereikt. De burgeme» wenste dokter Blaauwendraad en de didaten geluk met het behaalde succes Ook dokter Veldhuizen van het Rodi Kruis voerde het woord. Aan dokter Blaauwendraad en de heer v. d. Berg !-* structeur, werd een mand met fruit geboden. Chr. middenstand byeen De Chr. middenstandsvereniging is gig. teravond byeen geweest om te luisteren; V naar de secretaris van de Chr. midden- K, standsbond, de heer Dondorp. Deze be- sprak de taken van de bond en stond; o.m. stil by wat de bond tracht te ver-I wezenlijken in het vrye bedryf en bij belastingproblemen van middenstanden] Op deze inleiding volgde een leerzanu bespreking. Opbrengst collecte De klaprooscollecte heeft 229,14 op-j - gebracht. Burgeriyke stand Geboren: Cornelis. zn v. A. den Her-P tog en Tr. C. Verkerk; Maria C. H., v. L. A. M de Groot en M. A. Duindam£ Bernardus J. Th., zn v. Fr. X. J. Wesse-f1 lingh en A. Th. de Jong. Ondertrouwd: L. G. Luiten, 30 jr, i C. K. Jansen, 27 jr. Getrouwd: M. P. Oosterveer, 29 jr. i E. M. T. Menken, 24 jr; H. J. den Haanjfc 25 jr. en A. M. de Kort, 24 jr. Alphen aan den Rijn De vier knapen, die op 13 Juli een borrel dronken op de gezondheid van een hunner, die jarig was, en die vervolgens gingen peuren zonder ver gunning, zullen zich deze dag nog lang herinneren. Voor de kantonrechter in Alphen aan den Rijn gedaagd, ontkenden enkele verdachten namelijk hardnekkig, ook toen zij onder ede werden gehoord als getuige in de zaak van hun medeverdachten. De verklaringen van twee verdachten werden schriftelijk opgenomen en thans hadden deze zich te verantwoorden voor de Haagse politierechter, mr Van Eek. kennende verdachte tot twee maanden ge Aan een tuinder uit Roelofarendsvi vas tenlastegelegd, dat hy in stryd met ie waarheid had beweerd, in de zaak di< ifgehandeld was, dat hij in de bewusti ;rd. i t had 2 Dit had hij wel bij de politie verklaard, ou zijn geweest, nadat de politie hem had geranseld. De aaltjes had hij niet boot gezien en hij veronderstelde, dat politie ze er misschien in had gedaan. gelijke aard. De eerste bekende thans Men had van tevoren afgesproken niet b bekennen, zo zei hij, maar hij had nie verwacht, dat hij onder ede zou komen De politierechter hield hem voor, dat de kantonrechter hem toch uitdrukkelijk op gewicht van de eed had geweze gelegenheid had gegeven op zyn klaring terug te komen. De man verklaar- dat de kantonrechter hem had ge- aagd. of de aaltjes in de boot lagen, toer i vertrokken. Dit klopte niet met d( :hriftelijke verklaringen, die deze ver dachte had ondertekend. De officier van Justitie, mr Lulofs, vond het wonderlijk, dat men in zaken van zuil* een geringe importantie voor he' peuren waren boetes opgelegd, o.m. var 25.— en van 27.50 overging tot he plegen van meineden, wetende wat de ge- •olgen kunnen zyn. De kantonrechtei heeft in deze zaak engelengeduld gehad. i de i i het O.M.. aldus de offi igens jammer, dat de verdachten niet tegelijk in bewaring waren gesteld, dan hadden ze eerder bekend. Helaas komen ïrgelijke meineden nog vry vaak voor. e officier van Justitie besloot zijn requi- toir met tegen ieder van de verdachten :s maanden gevangenisstraf te eisen. De raadsman, mr Schaper uit Leiden, rrtelde. hoe men eerst een borreltje had ■dronken. Het was een stikdonkere nacht 1 dus was het zeer goed mogelijk, dat de aaltjes niet te zien waren. Voor sommige geldt: wat ik niet zie, weet ik :1 was er geroepen „ik heb er i", maar dit kon evengoed vissers- latyn zijn. Ten op; Bov« kan zich beroepen op niet als getuige te ichoningsi >rden gehooi d If vervolgd kan worden. Pleiter las een sbetreffend arrest voor. waarin dit als afverzachtend werd aangemerkt. Over de mogelijke mishandeling zei spr.. dat Leiden een speciale beleefdheids- inspeclrice bij de politie heeft aangesteld, die de politiemannen leert, hoe men zich moet gedragen. Het is dus best mogelyk, dat in Alkemade de politiemannen hun boekje wat te buiten zijn gegaan, als men in Leiden al een speciale inspectrice heeft. Spr. bepleitte vrijspraak, ontslag van •chtsvervolging of een voorwaardelijke raf. De politierechter meende echter, dat de ieineden bewezen waren en dat de ernst in de feiten te groot was voor een voor waardelijke straf. Hij veroordeelde de be de andere vangenisstraf Christenvrouwenbond De leden van de Christenvrouwenbond komen volgende week Woensdagavond 8 uur byeen in Concordia. Dr G. Hulst van Gouda zal dan spreken vrouw in het ambt". ALKEMADE Baldadige jeugd De rijkspolitie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen vyf jonge inwonei Leimuiden, wegens het vernielen poorten, hekjes en deurbellen in Oude Wetering. Er komen ook klachten binnen over de jeugd van Roelofarendsveen, zo dat de politie ook daar met proces-ver balen zal gaan werken. BENTHUIZEN Groene Kruis bijeen Maandagavond hield de afdeling Bent huizen van Het Groene Kruis haar alge mene ledenvergadering in het koffiehuis van A van Staalduinen. De voorzitter, burgemeester J. J. Steen bakker Morilyon Loysen, sprak een kort openingswoord, waarna de jaarversla gen werden uitgebracht. Een commissie tot het nazien van di rekening had de jaarstukken onderzocht en accoord bevonden. Uit de jaarstukken bleek, dat het aanvangsaldo dienst 1952 in 1952 in feite met f 10.51 was teruggelopen. De penningmeester werd gedéchar- Hierna bracht de wijk verpleegster- huisbezoekster. zuster A. Vogelesang, haar jaarverslag uit. In het verslagjaar werden vele artike len uitgeleend, terwijl 28 patiënten door haar werden verzorgd. Opvallend was het grote aantal afgelegde bezoeken. De heer M. Idema werd tot bestuurslid her kozen. In de vacature C. Havenaar werd voorzien door de benoeming van de heer W. C. Diephout. De voorzitter sprak woorden van dank voor het werk, dat door de heer C. Ha venaar in zijn functie als bestuurslid ten behoeve van het Groene Kruis was ver- Tot leden der commissie tot het nazien der rekening over 1953 werden benoemd de heren A. Bregmèn, D. van Soest en G. J. A. Runsink. Tot afgevaardigden na-ar de algemene vergadering van Het Groene Kruis op 21 November 1953 werden aangèwezen mevr. Jos. van der Eyk, en de heren J. van der Walle en C. B. van der Velde. Vastgesteld werd de begroting voor 1954, die met een nadelig saldo sloot. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de inkomsten zo zullen zyn, dat aan het eind van het jaar de eindcijfers bewijzen, dat de begroting te pessimistisch is opgezet. KOUDEKERK AAN DEN RUN Uil de Hervormde Gemeente In de koorzaal van de Hervormde kerk werd een Gemeentevergadering gehou den. De heer P. Euser werd tot ouderling gekozen en de heer H. J. de Koi diaken. De voorzitter van de diaconie meldde een tekort van f 327. De raming van het tekort was f 600. Ds Poort wekte op, de bijdragen voor de diaconie zeker niet te laten dalen. Herkozen werden alt notabel de heren G. A. de Veldi Groen, H. Bysterbosch, W. van Egmond en K. Groen. Gekozen werden de heren J. Kroon en J. Hogenes. In deze vergadi ring bracht ook de kerkvoogdy versie uit. Zy kon een prettig geluid laten horen. Opbrengsten De najaarszendingscollecte in de Her vormde Gemeente heeft f 314 opgebracht De Klaproosinzameling leverde f 26 op. Penningmeesteresse Tot penningmeesteresse van de meisjes vereniging Martha is gekozen mej. B. Schellingerhout KI. dr. Gemeenteraad Donderdagavond 8 uur vergadert dt raad. Agenda: voorstel toetreding water leidingbedrijf als lid van de vereniging van waterleidingbedrijven, verkoop grond aan Goed Wonen, beloning brandweerper soneel, presentiegeld, leden woonruimte* commissie, wyziging verordening belo ning vakonderwijzeres nuttige handwer ken, verbetering financiële positie meentepersoneel, heffing rechten ophalen as en huisvuil, crediet rekening-courai overeenkomst bank Ned. Gemeente nieuwe straatnaam in uitbreidingsplan, grond- en bouwvoorschot aan Goed Wonen alhier voor de bouw van negen arbeiderswoningen, benoeming commissie nazien gemeenterekening 1952, aanbieding rekening 1952. Winkelweek Van 26 November tot 5 December wordt in onzè gemeente onder auspiciën Chr. en de R.K. middenstandsvereniging een winkelweek gehouden, die op 26 No vember 8 uur 's avonds door mr J. P. de Herder in het verenigingsgebouw wordt geopend. (Advertentie) KAPTEIN van Rijnsburg komt deze volgende week huis aan huis met ei DEKENOVERTP.EK 180 breed, en damesjasschorten met la NIEUW VEEN Begrafenisvereniging hield pi jaarvergadering De begrafenisvereniging heeft gister-fe" avond onder voorzitterschap van de heerL» G. Spijker haar 25ste jaarvergadering ge-i- houden in de bovenzaal Leliveld. In zynfj* openingswoord memoreerde de voorzitter; E de gebeurtenissen uit de afgelopen 25rs jaar. Hy dankte de twee bestuursledenrc^ Arn. Lenting en J. Burgmeijer, die sinds teei de oprichting al bestuurslid zyn. Al dieIn jaren hebben de heren Bruine, Hoogen-*®' boom en Meijer als drager dienst gedaan.10' Deze vyf heren kregen een cadeautje. "e De secretaris deelde mee, dat het leden-f tal stijgt. Ook de financiën bleken er gunstig voor te staan. Er is een batig - saldo van 1142,90. Er zijn 329 leden. In de kwart eeuw van haar bestaan ver zorgde de vereniging 337 begrafenissen. De aftredende bestuursleden A. Lenting., en W. de Boer werden herkozen. By dei, rondvraag werden enkele klachten van de dragers besproken. OUDE WETERING „De man ln de rolstoel" In Het Wapen van Alkemade heeft de toneelvereniging Theodulfus een opvoe ring gegeven van het stuk „De man in de rolstoel". Deze geschiedenis van mis dadig vernuft en vernuftig speurderswerk diende op veel groter toneelruimte te worden opgevoerd. De volle zaal had veel waardering voor de prestaties van de tonelisten, die hedenavond nogmaals met dit stuk op de planken komen. Het aardig te vermelden, dat de in het stuk tegen elkaar uitvarende criminoloog en de secretaresse van de dokter in het normale leven in de bruidsdagen zijn en volgende week hopen te trouwen. Groene Kruis In Het Wapen van Alkemade wordt Vrijdagavond 8 uur een ledenvergadering het Groene Kruis gehouden. In het bestuur moeten twee vacatures worden vervuld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 6