Gillette Toch suikerbieten op zoute grond in Hoeksche Waard Gat bij Ouwerkerk werd nog eens gedicht 'n Mooi en practisch cadeau Pompen bij Vierbannenpolder gaan al proefdraaien Diaconie niet enige helpster R lj. NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 18 NOVEMBER 1953 Gewaagd en gewonnen Oogstcijfers wel lager, maar in ieder geval boven veler verwachting (Van onze D-redacteur) ZE HEBBEN het er toch maar op gewaagd, de boeren in de Hoeksche Waard. Niet, dat ze de raadgevingen van Landbouw nu direct in de wind sloegen, maar het gevoel was in dezen sterker dan de leer. Direct na de watersnood, toen de grondmonsters het hoge zoutgehalte vertoonden, klonk van wetenschappelijke zijde het advies: gerst zaaien Een misoogst zou dan vergoed worden. En voor de rest? Eigen risico. De boeren keken hun natte grond eens aan. Ze konden zich niet voorstellen, dat ze hun beste aardappels zouden moeten missen, dit jaar. En dan de suikerbieten Risico? Ze namen het. En 't gevolg is, dat 2/3 van de normale opper vlakte voor suikerbieten ook dit voorjaar werd ingezaaid. Het weer werkte bijzonder mee en.... jawel hoor: er wordt nu volop met bietenwagens naar de fabriek gereden! Natuurlijk hebben de boeren niet in 'tl Behalve tegen de mogelijkheid tot wilde weg gehandeld. Neen, zij hebben j oogstmislukking is in het voorjaar, wat het vóór en tegen goed overwogen. de bieten betreft, ook gewaarschuwd De suikerfabriek in volle actie: de aanvoer van bieten en de af voer van pulp gaan ononder broken door. Tijdelijk zakenkabinet in Finland De Finse Kabinetsformateur Sakkari Tuomioija, directeur-generaal van de Bank van Finland, heeft bekendgemaakt, dat hij een zakenkabinet zal vormen, het- aan het bewind zal blijven tot de Juli te houden algemene verkiezingen Uit de ministérlijst blijkt, dat de Finse Conservatieve Partij (4 ministers) weer n het regeringsapparaat is opgenomen. De partij is sinds de oorlog, toen zij de Zij leerden, dat suikerbieten ten hoog ste 7M gram zout op een liter vocht (dus: een zoutgehalte van 7%) kunnen verdragen. Maar zij hebben het bij 8 7/10 gewaagd. Zij zaaiden op de gew one tijd: eind Maart, maar moesten drie weken langer dan normaal wachten eer het groen aarze lend boven de grond kwam. Een bui regen deed de gips in de grond zakken en het groen wrong zich verder omhoog. Nu hebben sommige boeren dit proces afgewacht, maar anderen begonnen al te geloven aan mislukking, toen ze een week of twee tevergeefs hadden gewacht. Zü hebben toen de eg over het land gehaald en opnieuw bieten ingezaaid, maar het resultaat van deze manoeuvre is niet zo best geweest, want het reeds ontkiemde zaad was niet overal verdwe nen en verdrong dikwijls de groei van de tweede partij zaad. Gevolg: op vele plaat sen onvolgroeide bieten. Volgens globale cijfers brengt in nor male tijden een ha land zo ongeveer 50.000 kilo suikerbieten op. Boeren, die bij de eerste inzaai bleven, oogsten nu ongeveer 43.000 kilo, doch er zijn boeren, die tweemaal zaaiden en slechts 20.000 kilo per ha wonnen. Minder suiker Mag de suikerbiet er normaal uitzien, toch is het suikergehalte een procentje minder, maar daar kijken de boeren dit jaar niet op, want alles is nu 'n mee valler. tegen bederven van de grond bij natte oogst. Ook dit risic nomen. En het medegewerkt. In lange jaren heeft men niet zo'n prachtig najaar beleefd. Toen op 6 October de bietencampagne begon, was het mooi droog weer en op een enkele natte dag na komen de bieten nog steeds droog te voorschijn. Dat mag wel een grote zegen wor den genoemd Op volle toeren Wat de suikerfabriek Puttershoek be treft, had men er in 't voorjaar maat een hard hoofd in. Verleden jaar is het machinepark bo vendien krachtig uitgebreid, zodat de ca paciteit van de fabriek van 4 millioen tot 6 a 7 millioen kilo per dag En zou men nu zitten zonder productie van de Hoekse Waard? O zeker, per auto en per schuit komen die suikerbie ten van heinde en ver aan, maar de fa briek is toch voor een groot deel geba seerd op de eigen omgeving. En ziedaar, de moed van de boeren heeft er toe bijgedragen, dat de fabriek nu op volle toeren draait. Men schat dat de campagne 1012 weken zal duren. De aanvoer is mede zo ruim, omdat de boeren op het drooggebleven landbom gebied zich sterker zijn gaan toeleggen op de bietenteelt. 't Is spijtig voor de boeren, „eigen eet" zelfs konden ze dit jaar niet bereiken. Alleen op gescheurd weiland is de aardappeloogst goed geweest. Het slib bleef op de grasmat en zo werd veel zout tegengehouden. Werd de grasmat wfjderd, dan bleek de grond goed genoeg te zijn voor aardappelteelt. Familieberichten uit andere bladen Schuiling. d, Arabic. VERLOOFD: G Dijkst Vlas en gerst J Tijsseli: i-eld; D Cat U Kildal GETROUWD P v en M Harr I Verdonck. A'd en C M And ré i OVERLF.DF.N Verkade. Hat Het vlas. hier en daar zuinig gepro beerd, mislukte volkomen. De jonge spruitsels webden snel zwart en verdw Wie handig was, zaaide daarna nog de grond in met gerst. Die gerst heeft het redelijk gedaan, maar de prijs is zeer matig, omdat deze zich richt naar de garantieprijs. Toch zijn de boeren in de Hoekse Waard niet ontevreden. Zij kijken slim, e hun bietenoogst aanschou' geven toe. dat z® zeer veel te dan ken hebben aan het zegenrijke wee hele zomer door en nu in 't najaar ook Zij kregen de gips en de daarmei menhangende arbeid vergoed en v deren dat. Wat de hooibouw betreft, voor de weiden alleen nat waren, hebben gras en klaver zich voldoende hersteld, stukken welke lang onder het slib lagen zijn verstikt en zien er nog als grijze, dode plekken uit. Maar de boeren hebben behoorlijk kun nen hooien. Blijft het weer gunstig, komen er dus voldoende regens en later zon, dan ge looft men dat de vooruitzichten voor 1954 in de Hoekse Waard goed te noemer Op deze lichte klei zal dan mogelijk weer alles normaal kunnen worden ge zaaid Misschien blijft het nog moeilijk voor de aardappels, maar tarwe en vlas zullen dan weer meedoen. Aardappels mislukten Neen, de boeren hebben 't ook Inquierseilanden (vijf huizen) bij Engeland Gistermiddag is weer alles plechtig heid geweest in het 40-iarice Vredes- oaleis in Den Haag. Om half viif nam»- "ik was de ultsoraak van de zaak tus««n Frankrijk en Fngptond over het bezit H»r Tnn,lierseilanden Kleine olekies lend in Het Kanaal, waarop in totaal 5 huizen Sinds de t»d van Willem de Veroveraar wist noch Enceland. norh Frankriik bij wie die eilandies nu eieenliik behoor den. De hewoners betalen eeen belas tin e en hebben een eigen ..parlement"' Vu dat nog eeen reden om on die eilandjes te eaan wonen want ze ziln alleen aanlokkelijk voor kluizenaars en vissers. Men liet ze dan ook maar met rust. totdat plotseling de kwestie weer brandend werd Boze tongen beweren, dat er kostellike oesterbanken ontdekt die eilandjes Miss boze toni belangrijk s '.eiden electrieiteits\ dat dat alles werd het Tnti uitspraak gevr •1 ie waar. In ieder tionale Hof om en die viel dan Het Is altijd weer een machtig schon spel, wanneer de deur aan de linkerzi van de zaal onengaat en het ..La Cm weerklinkt. Daar schrijden de eroni rechtsgeleerden, de meest intècere m nen. met langzame tred de zaal binnen! In ademloze stilte wachten het publ'®k, de advocaten, de aeenten der partilen. de tolken en de bodes tot de voorzitter zich langzaam op zijn zetel neerlaat. Dan breekt de spanning, komt er even een vaag geritsel van panieren en gefluis'er van stemmen, en dan weer die stiUe. waarin de president het oordeel van het Hof uitspreekt. Het oordeel luidde gistermiddag: de eilanden behoren aan Engeland. natie door de crisisjaren heen loodste buiten alle kabinetten gebleven. Politieke waarnemers zijn van oordeel dat het kabinet ten gevolge van het op nemen van Conservatieven bij de Russen nipt ere populair zal ziin President Paasikivi heeft vanmorgen zijn instemming betuigd met het kabinet. Miniatuurdijk in Delfts „lab" Ook de tijd gaat acht maal zo snel in de Lilliput-wereld (Van een onzer verslaggevers) HET IS NATUURLIJK VREEMD, dat je bijna twee weken na de werkelijke dichting van het stroomgat van Ouwerkerk een uit nodiging krijgt, die dichting nóg eens bij te wonen. Maar als er dan als plaats van samenkomst het Waterloopkundig Laboratorium in Delft wordt genoemd, wordt de kwestie wat anders en dan weet je, dat er daar een natuurgetrouw model, precies 60 maal zo klein als de werkelijkheid, van de Ouwerkerker dijksituatie, voorhanden is. Het water stroomt er echt uit met eb en vloed. Dikke trossen worden touwtjes, de caissons van een meter lengte zijn van hout en als sleepboten fungeren een paar ingenieurs, die met waterlaarzen als Gullivers door het dwergachtige dijkgat lopen en de caissons op hun plaatsen slepen. ij de modellen van welk waterwerk I maal veilige verval, al deze dingen zijn i ook. is alles tot in de perfectie nage- berekend met modellen, vóór men aan de bootst. Een kracht van een ton in de wer- j eigenlijk'e dichting ging beginnen. Een Gillette veiligheidssche er apparaat Een geschenk waar iedere wan, élke morgen, opnieuw plezier beleeft. Vraag er een voor de komende feestdagen. Precisie-scheerapparaten. Verkrijgbaar van f. 1-10 t.m. f- 25-* Een goeie morgenbegint met Gillette staat deze geweldige ma quette in het middelpunt van de belang stelling. Om u een indruk van de grootte te geven: op het eiland Tiengemeten kun nen rustig drie en op Flakkee rustig twin- En dan loopt men door de „wlndgoot". een lang, smal bassin, waarin het water door een kunstmatige wind tot stevige golven wordt opgezweept. Aan het einde van de windgoot is dan in het water een dijk gebouwd naar het voorbeeld van één der in de rampnacht bezweken dljkge- PU deelten. Waarom zo vraagt men zich kelijkheid is vijf gram in het model. Eer men in werkelijkheid een landhoofd- af is dat stuk dijk met zulk een profiel grondsoorten en toestanden zijn als in de caisson plaatst, gaat men In het labora- j doorgebroken en waarom een ander stuk t. Maar ook de tijd gaat er vele i torium na. of dit nauwer geworden gat I niet? Dat laat de „windgoot" nu zien. malen sneller dan in het ..groot". Bij het j eb en vloed en de daarbij optredende Vernuftige instrumenten registreren de model van Ouwerkerk b.v nam men de stroomsnelheden. kan verdragen „klappen", die de miniatuurdijk krijgt acht maal zo snel. Dit had wel eens Naast het model van het sluitgat bij van het water en de punten en stukken, gevolg, dat men het tempo van be- Ouwerkerk. dat nu kan worden afgebro- 1 die het het zwaarst te verantwoorden heb- cing in werkelijkheid in het labora- ken. staat er ln het laboratorium ook een ben. „Want", vertelde prof. Thijsse, „als um haast niet kon bijhouden, laat j model van de polder Schouwen met het we eerst maar weten hoe het komt dat staan voorblijven. j voormalige gat aan de Schelphoek. waar- die en die dijk brak, dan komen we In het laboratorium zette prof. Thijsse in het water zeer snel in en uitstroomt eindelijk tot de wetenschap hoe het dan zijn Gulliver-voeten op een dijkkop fifi I" begonnen twee ingenie De schaal 3 te slepen, trossen te leggen, ondertussen werd automatisch eb en vloed nagebootst. In zijn toelichting bij het model vestigde prof. Thijsse vooral dé aandacht op het feit. dat het tijdstip de dichting zo zorgvuldig gekozen t worden. Omdat men dacht, dat het plaatsen van het derde caisson zo moeilijk >u gaan en dat het vierde (sluit)caisson ;n „zacht eitje" zou worden, verrichtte en het zetten van Phoenix nummer 3 rerdag en van Phoenix nummer 4 nachts. Nu is gebleken dat nummer drie geen problemen gaf, maar dat het met vier wel even gespannen heeft, dat geweten hadden", aldus prof. Thijsse, dan hadden we eerder begonnen, dan was 3 in de nacht van Donderdag op Vrijdag neergezet en caisson vier de sluiting bij daglicht op Vrijdagmorgen. gebeurd en het is goed gegaan." „Recept" Onwillekeurig vraagt men zich af. wat toch het nut is van dit ..spel" met dijkjes, kraantjes en caissons. Wel. als men dan hoort welke directe raadgevingen en op lossingen er in het laboratorium te Delft geboren worden en hoe dit werk voor millioenen guldens aan schade heeft voor komen, denkt men er anders over. De krachtverdeling over de verschil lende kabels bij het op haar plaats bren gen van een caisson, de toelaatbare stroomsnelheid in een sluitgat, het maxi- allemaal kunnen laten, aardappels te poten. Maar die zijn mislukt. Een aardappel kan een zoutgehalte van 3 verdragen, maar blüft dan te glad en haalt niet de goede kwaliteit. Daar voor mag men hoogstens 1V4 hebben. Het is dus wel te hegrijpen dat bij een zoutgehalte van 8 a 9 de aardappels ver stek lieten gaan. Ze kwamen wel op, gaven ook planten, maar de knollen ble ven poters of gaven veel ziekte te zelfs na zorgvuldig spuiten. dit model is dan ook veel wèl moet. Vergeet niet. op het waterbouw- lemer. kundig gebied kunnen we wat betreft Ook ligt er een zeer groot en uitge- sluizen, stuwen en havens steunen op breid model van onze zeegaten, dat reeds internationale ervaring. Maar zeedijken. 1946 werd gebouwd Nu met dedie hebben we alleen maar in Neder- entuele voornemens tot afsluiting der I land....!" Het gaat vlot op Schouwen en 'Duiveland Zuigerboot Neptunus is overbodig geworden De pompen rondom de Vierbannenpol der op Duiveland gaan vandaag proef draaien. Aanvankelijk had men dit niet mogelijk gehouden, maar de werk zaamheden by Ouwerkerk verlopen vlot ter dan men verwachtte. Het waterpeil in de polder is nu vrijwel stationnair, daar de afsluiting bij Ouwerkerk zo goed als geen water meer doorlaat. Als zich geen rwachte strubbelingen voordoen, kan een week met het droogmalen de polder worden begonnen. Er zijn acht pompen bij Ouwerkerk opgesteld, die elk 50 kubieke meter per minuut voor hun rekening nemen en pompen bij Stevenssluis, die op hun beurt 100 kubieke meter per minuut wegmalen Men verwacht, dat deze pompen in staat zullen zijn het grootste gedeelte van de polder leeg te zuigen. Intussen zijn uitstekende vorderingen gemaakt met het leegpompen van de pol der Schouwen. De pompen bij Burghsluls hebben al vrijwel geen water meer er hiervan zullen nu vier worden overge bracht naar Schelphoek. waar zij ter hoogte van de Gemene Geul zullen wor den neergezet. Hier staat nog volop water dat alleen door vlakbij geplaatste pom pen kan worden weggemalen. Ook de pompen bij Den Osse. een tamelijk laag gelegen punt tussen Brouwershave 66 jr.: m: C M Smaal. Ook BOUWPLATEN lijmt U vlug mei VELP0N K77 HÜEW- Scharendijke aan de Noordkant var Schouwen en Duiveland, hebben nog ge noeg te doen en draaien op volle kracht- Zover is men evenwel reeds gevorderd, dat de pompboot Neptunus van de Prov. Gelderse Electriciteitsmaatschappu. die sinds half September in de haven Zierikzee lag overbodig is geworden. In 40 dagen heeft deze drijvende pomp dan 30 millioen kubieke meter v uit de polder Schouwen gezogen Het peil van het water is nu zo gezakt, dat de drie eleclrische pompen, die aan de Zierik- zeese havendijk in werking zjjn, het bes1 alleen af kunnen. De boot gaat volgende week naar Nijmegen terug Het intensieve dijkherstel doet Zierik zee nog steeds gonzen van activiteit. He' zee nog steeds gonzen van activiteit. Het kanaal levert thans geen bezwaren op en gebeurt vrij snel. Het nog overge bleven stuk van de beschadigde dijk zal verdwijnen. De nieuwe dijk zal Weste lijker worden gelegd en aan beide zijden een aansluiting hebben met de nog intact gebleven delen van de oude dijk. Hier door ontstaat een grote inham in he: havenkanaal, die de verwezenlijking vormt van de „voorhaven". Ook heeft men bij Zierikzee de breding van het intact gebleven deel de Westhavendijk aangepakt De breedte wordt verdubbeld en aan de binnenzijde wordt een brede weg aangelegd. gisteren lagen er vier trawlers aar IJmuidense hal te lossen met fikse raad haring en vis, maar niettemin kwam er geen deuk in de prijzen. De Tzon, Sumatra. Gelria en de Polderman war gezamenlijk present, waarvan vooral de Polderman een prachtige regel kabel jauw aanvoerde. Verse haring hoog verse haring is betaald met f 14.50 de goede soorten en met f 12.50 voor de slappere kwaliteiten. Makreel was gisteren erg in trek en deed van f 20 tol f 22 per kist. Neusje van de dikkop joie rij kabeljauw van de Jo hannes Polderman bracht het tot f 156 de overige regels deden van f 100 tot f 116; alles weer voor de Belg. die ook de grote schelvis uit de markt pikte. Kleintjes voer het binnenland Als gewoonlijk gingen de grote schel vissoorten over de Zuidelijke grens er de grofste kwaliteiten werd graas, f 65 per kist betaald terwijl de groot middel met f 56 tot zelfs f 62 gehonoreerd werd. Kleintjes verdwenen naar de bin nenlandse handel, die voor de kleinmid- del iets minder over had dan Maandag: f 35 voor de zogenaamde „grote kleine". De braadjes deden van f 20 tot f 25 en de wijting kwam tussen de f 18 de f 21 terecht. Voor gul bleef de rkt best: grote f 55. middel f 45 torren f 27. Wat zwarte kool is verkociht jor f 25 per kist. VUft-lg kilo heilbot De Gelria bracht een knaap van heilbot van vijftig kilo aan de waarop de Amerikanen jaloers hadden kunnen zijn: het beest zing voor f 2 60 per kilo naar de Belgische keuken Voorts kwam cr een haai uit de Gelri die f 176 deed <130 kilo). tTET Nieuwe Testament spreekt ons van een Heiland. Die met innerlijke ontferming bewogen is niet alleen over de geestelijke nood van de schare, maar Die ook liefdevolle belangstelling heeft roor haar lichamelijke behoeften. Christus predikt het Evangelie van Gods genade. Hij gewaagt var. het ninkrijk Gods. dat met Hem gekomen, Is. dat nu reeds zyn zegenrijke werking at gevoelen en dat straks zich in volle heerlijkheid za! openbaren. Hij geneest zieken, voorziet de scharen van voedsel, troost bedroefden, wekt de doden op. Hij kwam niet om de wet of de pro feten te ontbinden, maar om die te ver vullen. Van de in het Oude Testament gegeven wet Is de kern. de samenvatting: God lief te hebben met geheel het hart. met geheel de ziel en met geheel het verstand. Aan dit eerste en erote gebod! is het tweede gelijk: gij zult Uw naasten liefhebben als U zelf. Christus heeft de wet niet ontbonden, liet van haar kracht beroofd, maar ons a'el dieper de zin daarvan verklaard. Tegen het formalistische, oppervlakkig- uiterlijke van de wetsleer en wetsbe- trachting der Schriftgeleerden en Fari zeeën verzette de Heiland zich krachtig. QOK in de dagen van 's Heren omwan- onreeht. veel armoede m ellende De Heiland is daaraan riet onbewogen voor bijgegaan al h»eft Hij de betrekkelijk heid de- tiideliike dingen meermalen in het licht gesteld. Maar het is duide'Wc in Ziln prediking, dat wie sociaal onrecht bedrijft, wie onbarmhartig is jegens ziin naaste, ernstig zondigt tegen het dubbel gebod der liefde Uit het feit. dat Jezus niet gekomen is om de wet te ontbinden, mag o.i. worden afgeleid, dat Hij ook de taak der overheid nrinclpleel niet anders zag dan Mozes. Een taak. die echter, voor wat de zake- liike inhoud betreft, wisselen kan naar tijden en omstandigheden. De christenen, die de gerechtigheid behoren na te ja zen. moeten de overheid voortdurend er aan herinneren, dat het haar roeping is, armoede te voorkomen en te lenigen 'er dit laatste, ondanks sociale wetgeving en velerlei particuliere acti viteit, nog nodig is. TyTAAR het is verder duidelijk, dat het Nieuwe Testament vooral nadruk legt op de persoonlijke roeping der ge- loviren om wel te doen. Zij moeten trouw arbeiden en daarvoor een beloning ont- die hen in staat stelt mede te delen aan wi- in nood verkeren In de postolische brieven wordt daarover tel- :er.s weer gesproken. De aoostelen han delen niet uitvoerig over de taak der erheid ter. dezen Ir. Romeinen 13 wordt n principiële fundering gegeven van ■t overheidsgezag en gezegd dat de 'erheid staat in de dienst van God U n goede". Maar voor het overige ont breekt eer concrete toepassing van het geen dit ,.U ten goede" zo al inhoudt. geheel in overeenstemming met het karakter der Openbaring, die in alle voor alle volken haar gezagwek- kend woord spreekt. De omstandigheden wisselen, de te nemen maatregelen moe ten daarom verschillen, maar het regeren het volk ten goede is en blijft de kern de goddelijke opdracht, die aan de overheid werd gegeven. Visserijgoltjes Gunstig vangstbericht uit het Kanaal De visserij onder de Engelse wal. die dit jaar minder heeft opgeleverd dar vorig jaar, nadert haar einde Men gaai nu langzamerhand over de visserij die dan in Decembï dacht krijgt. Het eerste vangstbericht uit het Kanaal was zeer gunstig. De VI 216 Hennie" meldde een vangst van 160 kantjes uit 40 nelten De Sch. 160 is ook op de visgronden in het Kanaal gearri veerd. doch heeft nog niet gevist De vangstberichten van hedenochtend uit de Noordzee liepen nogal uiteen Gevieren cn (och goed betaald De markt is dit najaar bijzonder stevig: worden verloren, dat de christenen niet over politieke invloed beschikten. Zelfs werden zij meermalen achteruit gezet, ve-volgd. gedood. Er waren met name in het Grieks— Romeinse riik. wel sociale regelingen, zekere organisatorische bindingen, ook wel inmenging van overheidswege Even als werkverschaffing" ten behoeve van werkloze „vrije" burgers Al lezen wij nergens in het Nieuwe Testament van een verbod om van de overheidshulp ge bruik te maken, het zal voor de christe nen wel bezwaarliik zijn geweest, om daarvan profijt te trekker. Veel zal wel ceoaard zijn eegaan met heidense prac- tiiken De christenen waren op onderlinge hulp aangewezen. Konden kinderen of 'amilieleden geen genoegzame hulp bie den. was er ook geen individueel persoon, die tot steunverlening in staat was. dan moest de gemeente bezwaard" worden. Een inzameling moest gehouden worden de „behoeften der heiligen" te Ook hun Vandaag royaal Behalve de Van Hattum met 200 kool en gul, 140 rog en vleet. 55 makreel. 250 schelvis en piepers, 125 open wijting, 25 radio. 15 diversen en 560 stuks stijve dik koppen is vanmorgen de Vikingbank gekomen met de Claesje. welk laatste schip 270 schelvis. 170 makreel. 100 radio. 70 gul en platvis, 40 stokkebit en 40 stijve ka-beljauwen in had De Wiron (IJM 210) was er ook met 250 manden kreel. schelvis en kabeljauw en de Tho- rina trof een prachtmarkt met 1600 kis ten Kanaalharing. Wat de schepen binnenbrachten De tien dagen van de Tzonne uit het Kanaal leverden f 15000 op; de Suma tra besomde in negen dagen Kanaalha ringvisserij f 21.000 en de Gelria maakte voor twaalf dagen verse visserij f 22. terwijl de Polderman, die elf dagen de Noordzee had gevist rond f 20.000 maakte. Beste dag voor de schuitjes De dagsohtiitjes, die de markt van Dinsdag troffen, maakten hoge prijzen: de minste besomming was er één van ai- If 550. maar de KW 53 sloeg er als hoog- in- ste f 970 uit. Zoutjes en flauwtjes Er werden gisteren in totaal 704 kilo zoute garnalen aangevoerd, die van f 0.92 tot f 0.80 opbrachten. De flauwtjes deden van de f 0 55 tot de f 0 46: er was in to taal 2318 kilo van. Bekend vishandelaar Dinsdag overleed te IJmuiden de be kende vishandelaar Pieter Dekker. J^E Jeruzalemse gemeente verkeerde in zeer bijzondere omstandigheden. Steeds waren vele Joden uit andere delen van het Romeinse rijk gewoon om op hun cide dag zich te vestigen in het land der Vaderen, vooral in Jeruzalem Velen wer- mede uit het buitenland ondersteund, duwen kwamen voor hulp in aanmerking De christen geworden Joden "ntvireen bliikhaar deze hulp niet meer. De iorge gemeente moest in de omvang- rijke nood voorzien. Grote offervaardig er! rich. Rnmmippn verkoch ten zelfs eigendommen om contante mid delen voo- het verlenen van steun te ver krijgen Er werden diakenen gekozen, die »ich evenwel ook meermalen met de ver kondiging van het Evangelie hebben Tot zulke buitengewone prestaties kon de christelifke kerk ook nu nog wel in een bepaald land worden geroepen Hot zou niet geheel onmogelijk zyn. dat ook wii straks een inzameling moeten houden voor de kerken in Snanje, Japan of Korea Naar het door do apostel Paulus én de eerste christen-gemeente in Klein- Azië en elders gegeven voorbeeld. Maar mag men uit deze en andere Schriftgegevens. waarin tot milddadigheid wordt opgewekt, concluderen, dat in de-e tijd en in dit constitutioneel geregeerd land. waarin de christenen over politieke en sociale invloed beschikken, de diaconie steeds ten volle in de noden van behoef tige gemeenteleden behoort te voorzien, althans voor zover niet bij de wetgeving bepaalde rechten zijn toegekend? 1 te B "erband een beroep gehoord od het woord van de Heiland dat in Mattheus 26 vers 1! 'ekend: De armen hebt gij MU hebt gij niet altiid". Wu geloven echter dat voor het ondc-- werp. dat ons thans bezie houdt dit woord niet beslissend is. De Heiland be doelt hier zeker niet te zeggen dat er altijd armen moeten zijr En ev»nm:n, dat de gemeente onder alle omstandig heden de enige helpster in de nood be hoort te zijn Wel zal indien er geen andere mogellikheden zijn de Kerk steeds tot hulp bereid moeten wezen Velen hebben geer. bezwaa- tegen steun van overheidswege, indien bU de wet of In een verordening rechten ziin toege kend Hetgeen echter bij de Armenwet- 1912 niet het geval is. Er Is geen recht op onderstan-d Evenmin ais er een recht op arbeid is. Over dit argument willen wij nog een en ander opmerken Tevens moet de vraag gesteld en beantwoord worden of hetgeen velen theoretisch begeren -,n de practjjk geheel te verwezenlijken is C. SMEENK. P"EN dergelijke conclusie zou o ver gaan Wij hebben in dit ver "'fd bil U i

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5