Grepen bij volkshuisvesting en openbare werken om Vele manieren voor militairen om vrije tijd te vullen Serie van zes voorstellen aan de Leidse raad Groot aantal donors kreeg penning of plaquette Geschiedenis, wezen en werk der Chr. vakbeweging VAN EGMOND 153 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 18 NOVEMBER 1953 Begiotingsondezzoek Si Steeds weerklinkt de roep particuliere bouw Is het juist, dat aan beter gesitueerden arbeiderswoningen worden toe gewezen, waardoor minder gesitueerden in een voor hen te dure woon ruimte terecht komen? Hoe denken burgemeester, en wethouders het vraagstuk op te lossen om de aanbouw van middenstandswoningen, naast die van arbeiderswoningen, in overeenstemming te brengen met de be hoefte? Zal de particuliere woningbouw in 1954 worden gestimuleerd? Deze vragen z\jn, met vele andere, ge- rezen bij de raadsleden, toen zij de Leidse begroting voor 1954 onderzochten, het college van B. en W. geeft onder meer ten antwoord, dat het streven ei op gericht is, de woongelegenheid behoe- vende gezinnen een, ook in verband met de huurprijs passende woonruim w|jzen. Echter is, als op korte termijn in de huisvesting moet worden voorzien niet steeds een geschikte woning be schikbaar. In dat geval nemen beter ge situeerden soms, als voorlopige oplossing hun huisvestingsmoeilijkheden, noegen met een woningwetwoning. De bouw van middenstandswoningen is i de eerste plaats het terrein voor de particuliere bouw. aldus B. en W. Eerst wanneer van particuliere zijde voldoende -mate daarin kan wore zien, is het de taak van de overheid, de bouw van dit soort woningen te bevor deren. Het ligt in de bedoeling van hel college, een bepaald deel van het bouw volume te reserveren voor de bouw var middenstandswoningen. B. en W. deel den in de raadsvergadering van 27 Juli j.l., op vragen van de heer A. van Dijk, reeds mede, dat zij binnenkort voorstel len tot bevordering van deze bouw aan hangig zouden maken. ""erbij zij het volgende aangetekend. Talloze malen is in de raad aangedron gen op het bevorderen van de particulier bouw. Vooral de Prot.-Chr. Groep en c K.V.P.-fractie deden dat. Tot November 1953 vonden zij evenwel niet direct gewillig oor. Ook hebben de Leidse i rs telkens weer plannen tot het bou- van middenstandswoningen voor be reid. Slechts in enkele gevallen konden lannen de goedkeuring ve Het leek wel, of in Leiden, in tegenstel ling tot andere gemeenten, het bevorde- an de particuliere bouw niet als een oplossing van een deel der woningnood problemen werd gezien. Zal er thans een kentering in dit deel van deze droeve ma terie zijn ingetreden? Zoals men weet, mardde de raad op 9 November j.l. initiatief-voorstel van B. en W. in zake de bouw van particuliere woningen. Het begin is er dus, en daarvoor was de raad vrijwel unaniem dankbaar, al was ook critiek. Hoe jammer, dat in dit opzicht vele kostbare jaren zonder meer voorbijgingen, ondanks het herhaalde aandringen van de zijde der K.V.P.- jractie en der Prot.-Chr. Groep. Red. N.L.C.). Aantallen Op 1 October bedroeg het aantal wo ningen, dat sinds 1945 is gereed gekomen, 2205, terwijl 770 woningen in aanbouw waren. Van de 2975 sinds 1945 gebouwde en in aanbouw zijnde woningen zijn er 226 gebouwd voor de middenstand en 2749 uitgevoerd als arbeiderswoning. Het aantal woningen, dat van 1 Ja nuari tot 1 October 1953 is gereed ge komen, bedraagt 386, waarvan één wo ning door een particulier is gebouwd. Het ontwerp van het bouwplan van 99 woningen in het Morskwartier is bijna besteksklaar. Met de uitvoering zal even wel eerst kunnen worden begonnen, wan neer het vereiste bouwvolume beschik- Grote gezinnen Een lid vraagt de medewerking van B. en W. tot het doen samenstellen van gegevens omtrent de woongelegenheid van grote gezinnen (acht of meer ge zinsleden). Er zijn momenteel, in de ca tegorie van dringend woongelegenheid behoevende gezinnen 153 gezinnen van acht of meer personen ingeschreven, of 7.5 procent van het totaal in deze cate gorie, zo blijkt uit het antwoord van B. en W. In het eerste kwartaal van 1953 werden 18 grote gezinnen aan betere huisvesting geholpen. Omdat een even grote inschrijving plaats had, is het aan tal ingeschreven gezinnen niet vermin derd. Dit geldt evenwel ook voor de overige groepen. Alleenwonenden Is het college bereid, grond en bouw volume beschikbaar te stellen (eventueel) extra bouwvolume aan te vragen) voor de bouw van een flatgebouw voor alleen wonenden? zo vraagt een lid. B. en W. antwoorden, dat een bestaande woon- flat (Paviljoenshof) niet geheel aan de bedoelingen heeft beantwoord. De ex ploitatiekosten zijn van dien aard, dat het gebouw thans mede door gezinnen wordt bewoond. Voorzichtigheid achten B. en W. hier zeker geboden. In prin cipe staat het college evenwel niet af- Garages De nieuwe wijken zijn maar uiterst pover bedeeld met gelegenheid tot auto- berging. B. en W. zeggen, bjj de verdere uitbouw van de stad ernstig rekening te zullen houden met dit euvel. Door het projecteren van autöboxen en garage bedrijven zullen ,B. en W. bevorderen, dat de behoefte aan autoberging kan worden gedekt. Sanering Een lid vraagt, of het college wil over gaan tot versnelde opruiming van krot woningen, omdat in vele delen van de stad beslist ontoelaatbare bewoning van krotten voorkomt B. en W. antwoorden, dat thans nog niet met de opruiming van krotten een begin kan worden gemaakt, omdat de beschikbare werkkrachten ter bestrijding van het woningtekort moeten worden aangewend voor de bouw van nieuwe woningen op maagdelijke grond. Het ontwerp van een saneringsplan voor de wijk tussen de Herengracht en Zijlsingel is in studie. De sanering van de Gortestraat en omgeving komt aan de orde, zodra B. en W. zich de gegevens ten nutte kunnen maken, die het onder zoek van de Stichting voor Sociografisch Onderzoek zal opleveren. Te lang, te duur Verschillende raadsleden hebben be zwaar gemaakt tegen de lange tijdsduur, welke vaak verloopt tussen het aanvra gen en de verlening van bouwvergun ningen. B. en W. achten het echter prak tisch onmogelijk de termijn te bekorten, zonder dat met een en ander de hand wordt gelicht. De kosten van de afdeling Volkshuis vesting van de dienst van Gemeente werken zijn met 25 procent verhoogd. Men vraagt, of deze beangstigende stij ging niet door rationalisatie geremd kan worden. B. en W. achten de stijging eerder verheugend dan beangstigend, omdat zij verband houdt met de verrui ming van de woongelegenheid in de ge meente. Openbare werken Een plan tot verbetering van het weg dek van de Hooigracht is in voorberei ding. Aan hèrbestrating van de Oude Rijn wordt ook gedacht. De plannen inzake een ondergronds urinoir bij het Stadhuisplein komen bin nenkort in behandeling. Helaas is de steun, die de politie van particulieren ontvangt bij het optreden tegen vernieling en baldadigheid, dikwijls zeer gering, aldus B. en W. Het college acht het wel gewenst, dat de Van Disselbrug (Kraaierstraat-Zoeter- woudsesingel) binnen afzienbare tijd ver. nieuwd wordt. Er zijn echter momenteel urgenter objecten, die dus eerder tot uitvoering moeten komen. Binnenkort hopen B. en W. de raad volledig te kunnen inlichten omtrent de stand van zaken bij de plannen tot krijging van zand voor grondophogingen, zo wordt een vraag beantwoord. Er was namelijk gevraagd, hoe het staat met het Merenplan Manuscripten van de Dode Zee Lezing van prol. De Langbe in Leiden Prof. dr R. E. de Langhe uit Leuven hoopt op Maandag 23 November Academiegebouw op uitnodiging vl.. Vooraziatisch-Egyptisch genootschap Ex Oriente Lux en het Ned. Instituut voor het Nabije Oosten een voordracht te houden over de resultaten van een Belgi sche expeditie, die begin 1953 uit Brussel vertrok naar het gebied rondom de Dode Zee. Het doel van de expeditie was een nader onderzoek in te stellen in de grotten aldaar, waar in 1947 voor het eerst oude Hebreeuwse manuscriptrollen zijn ge vonden. Enkele teams voor Donderdagavond Zoals reeds gemeld, worden Donderdag avond in de Stadsgehoorzaal enkele vrij wel onbekende takken van sport gedemon- Voor de i i de spelers en speelsters bekend zijn, laten we ze hier volgen: 't Leidse micro-korfbalteam, dat tegen H.K.V. uit Den Haag speelt, is als volgt samengesteld: mevr. v. d. Burg-de Wolf, mej. G. Hensen, mej. R. van Weesel mej. A. Planjer, en voorts de heren P. Kruit, Chr. de Wolf, J. Kukler ei Ligtvoet. De rolhockeywedstrijd gaat tussen Hol- landia I en Residentie I. Hollandia I: doel: J. v. d. Broek; back: R. Ekering; halfback: H. Korver; voor hoede: D. Verbeek en C. van Leeuwen; wisselman: J. Ekering. Residentie I: doel: H. Jansen; back: D. van Dinter; halfback: B. van Dinter; voor hoede: G. van Asperen en H. v. d. Veer; wisselman: J. de Bruin. Programma's, waarin de spelregels ver meld staan, zijn in de zaal verkrijgbaar. Uitgebreide expositie in de Doelenkazerne Militaire dienst en verveling gaan dikwijls hand in hand. Dit is een bekend verschijnsel, dat vooral een gevolg is van het missen van het ouderlijk huis met de daarin voorkomende bezigheden. De vrije tijd in dienst ontaardt dan wel eens in verveling en daar is niemand bij gebaat, ook het personeel van het bewakingskorps der Koninklijke Landmacht niet. Nu hebben de jongens van dit onder- der Est uit 's-Hertogenbosch bezig met hun functie juist vrije tijd. Hun dienst bestaat immers slechts uit wachtjes kloppen, slapen en., niks-doen. als de dienst welzijnszorg er niet was. Het aantal dienstplichtigen bij voorbeeld, dat gedurende ongeveer twee jaar zichzelf bezig kan houden in de vrije ren. door studie, sport of anderszins, maar gering: vaak is dit het gevolg in het ontbreken der middelen. Welnu, de dienst welzijnszorg van het BKL demonstreert tot vanavond tien uur de Doelenkazerne, dat er thans heel wat gedaan wordt aan de ontspanning voor de militairen. Een keurig ingerich te tentoonstelling laat zien, dat de mo gelijkheden legio zijn en in de meest let terlijke zin voor elck wat wils bieden. Om een kleine greep te doen: de be kende „boekenkisten" met de nieuwste uitgaven, de meest uiteenlopende cur sussen, die onder bijzonder gustige voor waarden (zo nodig ook nog na de demo bilisatie) gevolgd kunnen worden, de voordelige en goede ontspanningsavonden allerhande knutselwerk met hout of me- het modernste gereed schap gratis beschikbaar wordt gesteld, tekenen, schilderen, boetseren en potten bakken. leerbewerking, modellenbouw, binnenhuisspelen, leerbewerking, smyrna- werk, enz. enz. Voorts kunnen na een onderzoek muziekinstrumenten gratis beschikbaar worden gesteld om bands te vormen. Op de tentoonstelling is soldaat A. van Het leven en werk van Michel Angelo Lezing voor N.C.R.(eis) V. afdeling Leiden Michel Angelo is wel de veelzijdigste kunstenaar geweest, die de wereid ooit heeft gekend. Als schilder en beeldhouwer is hij vrijwel nooit ge ëvenaard, maar ook als bouwmeester en dichter had hij zijn verdiensten. Voor de Nederlandse Christelijke vereniging, afdeling Leiden, hield de heer Hens gisteravond over het levèn van deze renaissancekunsten» Michel Angelo werd in 1475 geboren in een klein plaatsje in de buurt van Florence. Hij kwam uit een ambtenaars- familie, waar men het kunstenaar zijn iets minderwaardigs vond. Michel, die op zeer jonge leeftijd ail voor niets anders dan de kunst belangstelling had, zetti zijn zin door en werd leerling-schilder De heerser van Florence, Lorenzo d< Medici, ontdekte hem en nam hem ii bescherming. Nu kon Michel zijn talent pas goed ontplooien. Hij wierp zich op beeldhouwen. De heer Hens vertoonde verscheidene foto's van zijn beeldhouwwerken. Leonar do da Vinci, Rafaël en Michel Angelo, de drie sterren van Florence, hebben zeer stimulerend op elkaar gewerkt. Door een zekere concurrentie hebben eilkaar voortdurend tot hogere prestaties aangezet. Michel heeft in enkele werken zo'n hoogte bereikt, dat hij de and overtrof. Tenslotte besprak de heer Hens meesterwerk van deze kunstenaar fresco's in de Sixtijnse kapel. Deze co's bracht hij aan in opdracht van Paus Julius II. Spreker besprak dit werk voerig aan de hand van een uitgebreide collectie detailfoto's. College curatoren Leidse universiteit lid van het college van curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden, met dankbe tuiging voor de belangrijke diensten, in deze functie bewezen. Als zodanig is be noemd mr J. A. L. M. Loeff te Rotterdam. tekendemonstratie en soldaat Van Doorn met gutswerk. Van de Leidse (dienstplichtige) korporaal P. de Boer is er onder meer een prachtig olieverf schilderij te bezichtigen. De expositie werd gisteravond om ze ven uur geopend door de commandant van de afdeling Leiden van het BKL, luitenant G. J. Boks, die onder anderen de commandant der Koksschool, overste Gerth van Wijk. welkom heette. Verder waren verscheidene officieren aanwezig en ook wethouder J. C. van Schaik gaf in de loop van de avond van zijn belang stelling blijk. De leiding van de tentoon stelling berust bij de welzijnsofficier van het BKL. luitenant P J. Peerdeman, die er alle standplaatsen van het bewakings korps mee afreist. Daar moet IBIS aan te pas komen. Dat zal je gebeurenVier uur sloegen de toren klokken van Utrecht, toen deze bromfietser in de al wat schemerige na middag van de negende November midden op de Oude Gracht plotseling was uitgebromd. Hoe krijg je zo n ding nu weer op gang? De Ibis-vogel (troost aller pechvogels), die juist boven het schone Sticht zweefde, zag bezorgd hoe deze onfortuinlijke met zgn blote handen aan het prutsen ging. „Knip", zei de came ra. Als U de man is die bij het zien van dit plaatje terecht kunt uitroepen; „Kijk eens. dat ben ik!", moet U Uw naam. Uw adres en Uw vaste ta baksleverancier even op geven aan Louis Dobbelmann in Waddinxveen, dan wordt Uw tegen slag per kerende post gladge- GRATIS 10 PAKJES IBIS EXPORT SHAG Bovendien Maar pech of geen pech: of U nu Ibis Export - de 1000/c Engelse shag van grote vermaardheid - of Ibis pure Virginia - de pittige favoriet van alle shag kenners - rookt, van één ding kunt U altijd zeker zij: wil IbiB niet voor al het goud zyner Virginia tabakken dat het nog eens zou gebeuren. U hebt een bromfiets Goed, dan zult U gereedschap opdat U. i in. Brom v hoeft stil t Meigemoed voort over de aarde, bromfietser, zo snel als de Ibis vogel daarboven In de lucht. En denk er b(j, Mat ieder nu eenmaal denkt: Kruisridderburchten in het M idden-Oosten Leerzame lezing van dr Kampman voor Oud-Leiden De lezing, die dr A. A. Kampman gis teravond voor Oud Leiden heeft gehou den. was bij alle degelijkheid in de fun datie van het gebodene allesbehalve dor. Integendeel: deze wandeling door Syrië's kruisvaarderburchten, door de konings burchten van Cyprus en de ridderkaste- van Rhodos was een kleurrijke be levenis, waarbij één van de meest inte ressante, maar minder intensief bestu deerde perioden van de Westerse Chris tenheid voor het talrijk opgekomen audi- rium tot leven werd gebracht. De hoofdconservator van het Ned. in stituut vóór het nabije Oosten, die deze gebieden m 1951 en 1952 bezocht en dus alles, waarover hij sprak en waarvan hij foto's projecteerde, zélf had gezien, voer de zijn gehoor naar de verdedigingslinies, de Kruisvaarders in Syrië en Palestina aanlegden, naar de hoofdburchten, die tenslotte toch weer voor de zegevierende Islam vielen, naar het eiland Cyprus, wijkplaats voor de laatste ridders var Oostelijke vasteland en naar het eiland Rhodos. dat onder dwang van de Byzan tijnse keizer werd verkregen. Vooral de geschiedenis van het koningshuis der Lusignans en hun burcht Dieudamour op Cyprus is van ëen bijzondere romantiek. De kenmerkende bijzonderheden der verschillende bouwstijlen werden door spr., die op dit onderwerp is gepromo veerd. helder weergegeven, zodat de meeste bezoekers bij een eventuele reis naar het nabije Oosten wel een twaalfde- eeuwse van een dertiende-eeuwse toren zouden kunnen onderscheiden. Interessant het verder om te zien, hoe de jonge, in Europa ontstane Gotische bouw stijl in het Heilige Land een geweldige kans tot experimenteren en ontplooien kreeg. De Kruisvaarders lieten n.l. hun burchten door de beste Franse en liaanse bouwmeesters neerzetten. Geen wonder, dat de Grote Pers v; Lakenhal tot de laatste stoel bezet Het woord van waardering en dank, dat oorzitter van Oud Leiden, dr Kessen, sprak, werd dan ook met een hartelijk pplaus onderstreept. Vervoerbedrijf P.v.d.A.-fractie in de Leidse raad heef een serie van zes voorstellen ge daan, af te doen bij de behandeling van de begroting voor 1954. De heer E. Meester wil de raad laten uitspreken, dat men het niet langer ver oord acht, dat de bewoners in een groot deel van onze stad verstoken blij- van vervoerverbindingen, en dat het oprichten van een gemeentelijk vervoer bedrijf ernstig zal worden overwogen. Hij stelt de raad voor, B. en W. uit te nodi gen, op korte termijn een voorlopige re geling ter zake te bevorderen en een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheden van een gemeentelijk vervoer bedrijf en binnen de kortst mogelijke termijn hierover aan de raad prae-advtes uit te brengen. Sportcentrum Een tweede voorstel van de heer E. Meester gaat over de stichting van een sport- en een cultureel centrum. Het sportcentrum wil hij doen beslaan uil sporthal, bruikbaar voor alle soorten binnensport, congressen, tentoonstellingen e.d een overdekte zweminrichting er restaurant. Daarnaast dan de inrichting van een cultureel centrum in het Boer- haave-complex. De fractieleider vai P.v.d.A. stelt voor, B. en W. uit te nodi gen de mogelijkheden tot uitvoering te onderzoeken en binnen afzienbare tijd prae-advies aan de raad uit te brengen; voorts een beroep te doen op het bur gerijfonds om haar fondsen ter beschik king te stellen van genoemde projecten Schouwburg De heren J. M. van Stralen en E Mees ter stellen voor. overwegende dat de con sequentie van het raadsbesluit van 22 Juni 1953 is. dat er over minder dan vyf jaii- in Leidén een nieuwe schouwburg gebouwd zal moeten zijn, te besluiten: a. in te «tellen een commissie van des kundigen, die zal onderzoeken welke mogelijkheden er zijn om te komen tot de bouw van een nieuwe schouwburg te Leiden; deze commissie zal van haar be vindingen verslag uitbrengen aan B. en W. en aan de raad; b. een bedrag uit te trekken op de begroting voor 1954 ter tegemoetkoming in de onkosten, die door de onder punt a bedoelde commissie bij haar werkzaamheden zullen moeten wor den gemaakt; c. B. en W. te verzoeken, omstreeks 1 Januari 1955 een voorstel bij de raad in te dienen om te komen tot de bouw van een nieuwe schouwburg. Nog drie De heer H. C. van der Hoeven stelt de raad voor, B. en W. te verzoeken een on derzoek in te stellen naar de mogelijk heden om te komen tot oprichting van een stadsverwarmingsbedrijf en over de resultaten van het onderzoek prae-advies aan de raad uit te brengen. De heer C. J. Piena stelt voor, dat B. en W. overgaan tot het samenstellen van een commissie, bedoeld in artikel 64 van de sociale voorzieningsregeling no 8347 d.d. 13 Juni 1952, ten einde deze winter te kunnen overgaan tot sociaal-cultureel werk ten behoeve van werklozen. Tenslotte een voorstel van de heer M. Sommcling. Hij wil doen besluiten, dat de raad van mening is, dat goede levens- en gezinsomstandigheden een goede voering van de taak der ambtenaren be vorderen: en dat het aanstellen maatschappelijk werker(ster) er drijfsarts. alsmede het instellen sociaal voorzieningsfonds, gemeente het stich'ings- en werkkapitaal moet verstrekken, een waardevolle bij drage tot het persoonlijk welzijn het personeel wordt geacht. Tenslotte wil de heer Sommeling B en W. uitnodigen een en ander nader te overwegen en vc de volgende begrotingsbehandeling e piae-advies aan de raad uit te brengen. Film voor volkstuinders De Leidse bond van volkstuindersve ligingen houdt morgen voor leden i huisgenoten een filmavond in de Burcht. Vertoond wordt een gekleurde film de bijenteelt. Voor het geven van bloed In de grote cursuszaal van het academisch ziekenhuis te Leiden werden gisteravond door het bestuur van de afdeling Leiden van het Ned. Rode Kruis weer tal van Landsteiner-onderscheidingen uitgereikt voor het vijf tien en vijf maal afstaan van bloed. Tien personen ontvingen de plaquette (vijftien maal), de anderen, groot in aantal, de penning. Voordat de plaquettes en de penningen Voor de plaquette kwamen de volgende personen in aanmerking: A. Bakker, W. J. J. Couwenberg, J. Gerretsen, mevr. W. C. de Groot-Feitkamp, J. A. Harteloh, J. A. M. Maat, mevr. A. van Valderen-den Hol lander en J. H. Visser te Leiden, en J. Jansen en J. de Visser te Oegstgeest. De penning werd aan de volgende per- •nen uitgereikt: N. P. l'Ami. J. van Ark, mevr. A. A. Arkeveld-Netsler, W. Arnoldus. J. C. Bakx, mej. W. H. C. M. Barij. H. Bassie, mej. J. M. v. d. Berg, G. Th. v. Beusekom, H. A. H. Biesjot, J. Bloem. P. Ph. v. d. Blom, mevr. J. Bodrij-Koste, J. P. v. d. Bosch, mevr. E. Candido-Mion, mej. G. M. Coster, F. C. Diks, J. van Dorp, G. i Dijk, mevr. M. van Eck-Breedijk, mej. M. Erkelens, C. Fasel, B. Favier, S. Fuchs, A. C. Goddijn, H. C. F. de Greef, vr. E. G. de Haas-Arts, C. Haasbroek, vr. C. de Hart-Godfriedt. M. Hoogstad, Th. de Jong, H. de Jong. mevr. M. S. de Jong-Meijer. Y. de Jong, P Kanis. J. Kindt, J. Klinkhamer, mevr. E. C. Koet- Knaap, G. Kok, W. G. A. Koppers, A. H. J. Labordus, mevr. S. Laterveer- Heyboer, J. Limburg, A. Link, F. W. v. d. Maden, N. H. Meiman, F. A. Moseman, S. S. Mulder, V. L. Nieboer, mevr. C. Ruyg- rok-Opstal, A. G. J. Oskam, mevr. G. v. Polanen-v. d. Eist, W. P. Prins, R. Raar, van Dijk, G. Ravesteyn, G. Reinders. C. Th. Reizevoort. J. H. A. Schram- lijer, A. Schenk, J. W. Segaar, A. Ser- r, H. Smit, J. W. Snel. K. Stigter. H. Stol, J. Straathof. R. Stravers, G. van n. mevr. M. D. Susan-Beversluis. L. A. Turk. J. A. v. Venetiën, H. Verlint. A. H. Visser, mej. M. J. Vork. P. B. Vree burg. J. de Vriend. D. J. Wassenaar, C. Wassink, M. J. J. Wesdorp, J. Wessel, H. Wolters, H. Ykema, C. H. Cramer en levr. H. M. den Dekker-Wassenaar. E. M. Albers. A. L. Bellekom. mevr. G. Groenewegen-de Vos. J. S. de Jong en A. J. H. v. d. Roer te Wassenaar. van Bemmelen. H. A. J. Paarde- kooper, J. Rotteveel en mej. G. A. A. Straathof te Zoeterwoude. E. H. Blindenbach, H. F. v. d. Burg. J. Th. M. v. d. Kraan. J. P. Peeters en M. du Pré te Voorschoten. Th. Baltussen, W. C. J. Bernarts, mej. J. M. Bouman, C. van Duyn. C. Hoge- A. Kleinhout. G. J. v. d. Plas en Rijsdam te Katwijk. Jac. J. Boere, J. W. de Haas en Meijer te Hazerswoude. Mej. A. C. Bontje te Langeraar. W. F. Boxma, C. van Drongelen, Pater en P. L. Tanis te Lisse. Mej. L. Brand te Leimuiden. H. J. Buitenhuis en W. Korevaar Boskoop. L. H. A. Dusée. mevr. M. Poot-Kali vaart en H. A. P. Smit te Valkenburg. G. M. v. d. Ent en B. H. v. d. Kuy te Den Haag. F. v. Gemerden te Rijpwetering. G. v. d. Heijden, mevr. M. A. G. Krab- bendam-Sjakes en P. P. J. van Zoen Sassenheim. D. de Jong. mej. B. Peteri. A. A. Zaag man en G. D. A. van Beek te Leiderdorp. T. W. Hoogerdijk. mej. E. Q. Lenshoek. A. v. d. Luit. J. A. G. Oplaat en P. M. Schenk te Oegstgeest. W. J. Koenes te Warmond. G. Locher. W. P. van Rijn en H. van Veen te Alphen aan den Rijn. Th. B .C. v. d. Lubbe te Voorhout. C. Th. v. d. Meer en mevr. J. C. v. d. Meer-Bakker te Roelofarendsveen. M. v. d. Niet. J Ooms. H. van Roon. K. Schroeder. P. Varkevisser en J. Weinberg te Noordwijk. J. M. Pennings en C. P. J. Timmer te Noordwijkerhout. werden uitgereikt, richtte de voorzitter van de afdeling Leiden, prof. dr P. J. Gaillard het woord tot de donors. Nog is het in de geschiedenis van de afdeling voorgekomen, dat zoveel pla quettes en penningen konden worden uit gereikt, aldus spr. Het is voor de afdeling dan ook een grote vreugde de steun van zoveel donors te mogen ondervinden. Aan tien personen reikte prof. Gaillard vervolgens de Landsteinerplaquettes uit. Deze tien geven een prachtig voorbeeld, zo zei hij. aan allen die hun bloed nog „maar" vijfmaal gaven. Aan 154 personen werd de Landsteinerpenning uitgereikt. Hierna werden de Rode-Kruis-films „Uw reddend bloed" en „Alarm" ver- Agenda voor Leiden Woensdag Snouck Hurgronjehuis. Rapenburg 61. uur: K. en O., „Mensen en hun moei lijkheden", psychologische studiekring drs W. A. Nell. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Paki- staans Dansdrama. Stadsgehoorzaal. 7.45 uur: Chr. man doline- en toneelgezelschap Sempre Avanti (15 jaar), operette-show met „Jong en Jolig". C.B.PB. Boeiende voordracht van C. van Nierop De heer C. van Nierop, secretaris van het Chr. Nationaal Vakverbond, heeft gisteravond in het gebouw voor Chr.-sociale belangen in een ver gadering van de Leidse Chr. besturenbond op bijzondere wijze de ge schiedenis, het wezen en het werk van de Chr. vakbeweging belicht. Een lid verklaarde na afloop, dat hij thuis veel brochures over de vakbe weging heeft, maar dat hij daarin deze visie niet had gevonden. Waarmee het bijzondere van de inleiding wel werd geaccentueerd. Hij hoopte, dat de heer Van Nierop een nader uitgewerkte verhandeling ook in brochure vorm zou laten verschijnen. In het begin van zijn inleiding stelde e inleider, dat de Chr. vakbeweging niet )-maar is ontstaan, in een punt des tijds. Is men de plaats van deze vakbeweging loet bepalen, dan is het nodig te begin- on bij de ongebroken middeleeuwse Kerk. Onder het dak van die Kerk was ;n hechte eenheid tussen het geeste lijke en het maatschappelijke. De kerk omspande en overheerste, had een ab- De Renaissance doorbrak die autoriteit. De middeleeuwse mens ging oog krijgen de waarde van de persoonlijkheid tegenover de kerkelijke collectiviteit. De ongebroken Kerk viel in drie stukken iteen, t.w. wat wij tegenwoordig noemen de Rooms-Katholieke Kerk, de reforma torische Kerk en het humanisme. Dat humanisme slaan we wel eens over. Over dit humanisme heeft de heer v. Nierop het gisteravond echter uitvoerig gehad. Als het humanisme zich gaat verweven met de zogenaamde „Aufklarung" (de verlichting ten tijde van de Franse revo lutie), dan stelt de mens zichzelf al9 enige norm, dan ziet hij zichzelf als de enige bron van kennis. De totaliteit van het leven wordt onttrokken aan God. De gevolgen van dit humanisme zijn: ener zijds het individualisme (liberalisme), an derzijds het collectivisme (fascisme, socia lisme, nationaal-socialisme, communisme). Tegenover dit alles moet men, aldus de heer Van Nierop, de Christelijke vakbe weging zoeken op de lijn, die ontspringt aan de Reformatie. Zij is de vrucht van een ontwikkeling van jaren, wellicht van eeuwen. De kloof tussen socialisme en Chr. vakbeweging achtte de inleider on overbrugbaar. omdat de historische uit gangspunten totaal verschillend zijn, of schoon men een op elkbar inwerken niet kan miskennen. Verwijt De heer Van Nierop stond vervolgens stil bij het verwijt, dat ook de Christe lijke vakbeweging een belangenorganisa tie zonder meer zou zijn. Deze vakbe weging wil in ieder geval ontkennen, dat het behartigen van de belangen van haar leden ten koste van anderen zou gaan. Er zijn genoeg voorbeelden om aan te tonen, dat het eigen belang vaak geofferd werd ten bate van het algemeen belang. Spr. maakte duidelijk dat er geen tegenstelling gemaakt meet worden tussen belang en recht en tussen rechtsvorming en werkelijkheid. Als het gaat om een rechtvaardige orde ning van de maatschappij, zou de vakbeweging daarop geen invloed moeten hebben? De belangenbehar tiging bij de Chr. vakbeweging is een rechtsstrijd. Bij het socialisme daar entegen vinden we een machtsstrijd (klassenstrijd), aldus spr. Gerechtig heid kan alleen gevonden worden gehoorzaamheid aan het gebod van God. En het gebod van God is recht. De heer Van Nierop zei ten slotte, dat het helemaal niet vanzelfsprekend i te zijn van de Chr. vakbeweging. Juist doordat velen het zo vanzelfsprekend vinden, is er zoveel lauwheid en int seloosheid. We moeten ons op de dingen willen bezinnen en er mee bezig willen zijn, aldus spr. In de pauze werden nog verschillende vragen gesteld, die na het koffiedrinken werden beantwoord. Heel- VOLA. ledenver- i H. Kleibrink. Tuinbouw en Rehoboth. 8 N. OttoSchouten meester. Schuttershof. 8 ut gadering en films v; Gulden Vlies, 8 i Plantkunde, ledenvergadering. Schuttershof, 8 uur: Vereniging van huisvrouwen, causerie en demonstraties Philips' „Infraphil". Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 jr: D. Biebuyk (België) over kunst in de Kongo. Steenschuur. half 8—half 9: zitting prijzencommissie. Donderdag Stadhuis, 2 en 8 uur: gemeenteraad, be handeling begroting 1954. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., De geheimen der Sahara, causerie met lichtbeelden en film door Herman P. C. School Pieterskerkhof 4a: demonstraties handgeknoopt smyrnawerk enz. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse Sport raad introduceert nieuwe sporten (rol- schaatsenrevue, rolhockeywedstrijd. Mi cro-korfbal en paddertennis). Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor paedagogiek, mr A. H. v. d. Giesen uit Zutphen over: Uit de praktijk van een kinderrechter. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met De blauwe ogen van de keizer (Olym- pia) door Franz Molnar. Vr(jdag Stadhuis, 2 en 8 uur: gemeenteraad, behandeling begroting 1954. School Pieterkerkhof 4a: demonstraties handgeknoopt smyrnawerk enz. Prediker, 8 uur: Chr. Emigratiecentrale, R. A. Jongbloed over Canada (met pro- Kleine stadszaal, 8 uur: Leidse smal filmliga, première van Fatale Druppels. Rehoboth, 8 uur: Christenvrouwenbond, mevrouw J. ScherpbierSamsom en de heer J. A. Christiaanse spreken. Gulden Vlies, 8 uur: A. R. kiesvereni ging wijk IV. spreker ds G. F. Hajer. Doelen, 8 uur: Genootschap Nederland— Engeland, de Britse consul-generaal I. L. Henderson (Rotterdam) over Caroline Poetry. Café Aniba, 8 uur: Leidse tuiniers en bloemisten, chrysanten-avond. Pieterskerk, 7.15—7 45 uur: Avondgebed. Oegstgeest, Oud-Poelgeest, 8 uur: B.E.F.. mr A. W. Kist over: Welke vormen zijn voor de eenwording nodig? Oegsgeest, Het Witte Huis, 8 uur: Rode Kruis, ledenvergadering afdeling Rijnland. Burcht. 8 uur: Ons Grunnegerlaand, toneelstuk „Cristien" door C. Hoekstra— Kloosteilhuis. Tentoonstellingen Prentenkabinet, Kloksteeg 25, 2—5 uur: prenten en gouaches van Harry Disberg it.m 21 November). Lakenhal, 104 uur: werken van Gentse schilders en beeldhouwers (t.m. 7 Decem ber). Kloksteeg 2: schilderijen van Han Werz (t.m. 5 December). Prytaneum: De Realisten (tot 30 No vember). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum. Mare 110, tel. 20406. en de Zuider-apotheek. Lammen- schansweg 4, tel. 23553. (Advertentie) Donderdag 19 en Vrijdag 20 November speciale aan dacht voor onze collectie Exclusieve Wintermantels 2 DAGEN EXTRA ATTRACTIEVE PRIJZEN BREESTRAAT173 TELEF. 23337 Tentoonstelling huishoudelijke en gezinsvoorlichting De commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting, uitgaande van de ge zamenlijke vrouwenorganisaties te Lei den, hield gisteren In het Leidse volks huis een tentoonstelling, M'aarop beeld werd gegeven van ivat de dames op de diverse cursnssen kunnen opste ken. Natuurlijk was ®r werk te zien van de naaicursus en van de kooklessen, instruc tief opgesteld, zodat men het gevoel kreeg, dat er werkelijk héél wat meer van te weten valt dan de meesten wel beseffen. Vooral aan de voeding van de schoolgaande jeugd was aandacht be steed. De lampekappen. die er te pronken stonden in al hun fleurige nieuwheid, bewezen. lat ook de vrouw met de smal le beurs smaakvol en practisoh licht in haar huis kan hebben. Speelgoed is zoals wij allen weten duur, maar de dames, die zulke aardige dierfigvortjes kunnen maken als op deze tentoonstel ling te zien waren, zullen met de uit gaven voor hun kinderen of kleinkinde ren op dit gebied ongetwijfeld minder moeite hebben. Ook een aardige en artis tieke corsage behoeft geen kapitalen te kosten: u kunt ze zelf van allerlei klei nigheden en onverwachte vondsten ma ken. mits u een beetje van de techniek afweet en over wat fantasie beschikt. Ook aan de komende feesten: Sinter klaas en Kerstmis, was gedacht. Aller lei gezelligheden waren er te zien. die gemakkelijk in een gewone huishouding te verwezenlijken zijn. Broohuurtjes op allerlei gebied vullen het geheel logisch °in. Met de uitnodigingen voor deze exposi- e. die ook als propaganda-demonstratie as bedoeld, was dit jaar wat zuiniger omgesprongen dan het vorig jaar. Toen •vas de belangstelling zó overweldigend. at eigenlijk niemand iets kon zien. Deze keer was er ruimte en gelegenheid ge noeg om met de bezoeksters te praten- daar moet men het bij dit cursuswerk toch van hebben. Er bestond ook gele genheid om zich op te geven. Heel wat dames hebben dat dan ook gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3