AA COEBERGH SCHENKT Geen afspraak met Australië over defensie van N.-Guinea de Regering zal rapport over de West aan V.N. blijven weigeren Hu? Toch is het zo Op zoek naar compromis voor Europese leger De betere haven 2 WOENSDAG 18 NOVEMBER 1953 1 Begroting O.R. aangenomen zending en missie worden overgelaten. openbaar onderwijs voor de autochthone bevolking zal worden over- egaan als de behoefte daaraan blijkt. De minister merkte op, dat de bewinds regeling binnenkort herzien zal moeten worden. Rijksdelen aangenomen. Alleen de communisten waren tegen. Minis ter Kernkamp had by de beantwoording van de sprekers een belangrijk deel van zijn rede gewijd aan Nieuw-Guinea. Hij toonde zich zeer erken telijk voor de verklaring van de heer Goedhart, dat de P.v.d.A. het thans niet meer verantwoord acht, Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen. Yoor Nieuw Guinea moet goed perso neel worden aangetrokken en binnen het raam der. mogelijkheden wordt er naar gestreefd de besten derwaarts te zen den. Met de herziening van de rechts positie der ambtenaren op Nieuw Gui nea zal spoed worden betraoht. De kwestie der uitrustingskosten wordt in beschouwing genomen. Er wordt onderhandeld over een gro tere frequentie in de kustvaart. De be sprekingen zijn in hef laatste stadium Uitbreiding van het wegennet is niet zo'n eenvoudige zaak. Naar aanleiding van de vraag of er bij zijn bezoek aan Australië een afspraak is gemaakt betreffende de defensie van Nieuw Guinea deelde de minister mede, da|t. dit punt niet ter sprake is geweest. Het huidige potentieel is voldoende. Het is gebaseerd op de internationale aspec ten van het ogenblik. Ten aanzien van de vraag van de heer Cornelissen, waar het zwaartepunt der defensie zal liggen, zei spr., dat de ge dachten neigen in de richting der ma rine. die mobiel is. De samenwerking met Australië be treft het adatrecht. de bestrijding van plantenziekten en de insectenbestrijding. De omstandigheden in Nieuw Guinea maken het noodzakelijk, dat onderwijs en medische zorg zoveel mogelijk aan /A GEEF EEN.. PHILIPS |fj ph/iiShave ElfCTRlSCH OROOGSCHEERAI VAN DE gedichten der middeleeuwse letterkunde die ons verhalen van de lotgevallen van Frankische konin gen en helden, schijnt ons het gedicht van Karei ende Elegast het meest ver meldenswaard. Niet omdat de leerlin gen van middelbare scholen hiermee zijn geconfronteerd, maar vooral om dat dit het enig volledig bewaarde ge dicht is. waarvan bovendien geen Frans origineel bekend is. zodat we zonder tegenbewijs best kunnen aan nemen dat het een oorspronkelijk stuk litteratuur van Nederlandse bodem is. Voorts is het verhaal beknopt en draagt het karakter van een goede no velle, zodat het om die reden wel als de oudste Nederlandse novelle kan worden beschouwd. Maar onafhankelijk van deze parti culariteiten, willen we ons eens wat dieper ingraven in deze Karelromans, die zich om Karei de Grote heten te groeperen. In het bijzonder is daarbij het epos van Karei ende Elegast van belang. Zij die zich de gang van zaken niet nauwkeurig meer herinneren, mogen dan weten-dat Elegast een soort roofridder is die de sympathieke ge woonte heeft slechts de rijken te be stelen en als zodanig karaktertrekken gemeen heeft met de Engelse figuur van Robin Hood. Maar nu laten we ons wéér van ons onderwerp afbren gen, want die vergelijking behoort in het geheel niet tot de essentie van het betoog. Van méér belang is, dat Karei die leenheer is van Elegast op een goede nacht gevolg geeft aan een: geheimzinnige stem, die hem influistert uit stelen te gaan. Aangezien Karei niet weet wat en waar hij moet stelen, treft het buitengewoon gelukkig dat hij op zijn tocht Elegast ontmoet die van dergelijke dingen méér weet heeft. Na aanvankelijk enig geharre war trekken Karei die incognito Is en Elegast naar de woonstee van Eggheric van Egghermonde, die be halve zwager, óók leenman van Karei is. In het slaapvertrek van Eggheric krijgen Karei en Elegast een gesprek tussen beide echtelieden te beluisteren, waaruit blijkt dat Eggheric een sa menzwering tegen het leven van zijn leenheer Karei op touw heeft gezet. Het is natuurlijk niet leuk om dat van je zwager te bemerken. Maar goed, het hele plan wordt na tuurlijk verijdeld, Eggheric wordt in een tweegevecht gedood en Karei schenkt zijn zuster, die hierdoor we duwe is geworden, aan de brave Ele gast, die zich dan wel wat roofzuchtig had gedragen, maar in ieder geval al tijd trouw ten opzichte van zijn leen heer was geweest. En dit laatste woog zwaar in die dagen. Ook Roeland uit het bekende Roe- land's lied was met eèn zuster van Karei getrouwd en de epische littera tuur vermeldt nog enkele zusters. Dit Is allemaal fantasie en heeft met Karei de Grote niets uitstaande. Daarover morgen. (Nadruk verboden) Ambonnezen Voorts wijdde spr. aandacht aan de op merkingen over de behandeling van de Ambonnezen. die van Nieuw Guinea Nederland zijn gegaan. Hij ging daarbij nader in op het schriftelijk ant woord der regering op vragen van de heer Gerbrandy (A.R.). Van neerbui gendheid der regering een woord, dat de heer Gerbrandy had gebruikt tegenover de Ambonnezen is geen sprake, zei de minister. De gouverneur heeft bezwaarlijk anders kunnen han delen dan hij heeft gedaan, betoogde de bewindsman. Men met de zaak zien te- de achtergrond van de toestanden in Nieuw Guinea. Bij het voortgezet overleg met de West zal gestreefd moeten worden naar een en loyale uitvoering van de ko ninklijke rede van 1942 en naar een re geling die dynamisch is met het oog op "gelijkheden in de toekomst. Spr. dankte voor de steun voor het standpunt in zake het niet rapporteren de West aan de Ver Naties. De re gering zal daarvan niet afwijken. Een vraag van de heer De Kort of de rechtszekerheid in Suriname en de An tillen beveiligd moet worden geacht te- invloeden van buiten, beantwoordde spr. bevestigend. Voordat de minister aan het woord wam. had dhr Gortzak (comm.) nog ge zegd. het standpunt der regering met betrekking tot het niet meer rapporteren an de V.N. af te wijzen en verder er Dorstander van te zijn dat Nieuw Guinea •ordt overgedragen aan de Republiek Indonesië. De heer Zandt (S.G.P.) zei. dat voor de ontwikkeling van Nieuw Guinea par ticulier initiatief broodnodig zal zijn. De zending dient voorts krachtig bevorderd te worden. Het zou z.i. ook van belang als veel Nederlanders en Indische Nederlanders er een bestaan zouden nnnen vinden. De heer Zandt laakte de behandeling ?r vertegenwoordigers van de Zuid- Molukken. Hij betreurde, dat de Ambon- nog eens de schromelijke ondank Nederland hebben moeten onder vinden. De Ommelanden verloor het proces De president van de Groningse recht bank heeft De Ommelanden veroordeeld •en boete, ten bate van de fabriek Eendradht, van 1000 voor elke keer dat onjuiste en onware mededelingen doet ten opzichte van de Eendracht, en tot betaling tot de kosten van het ge ding (ƒ156). De president zegt in zijn overwegin- >n om. dat De Ommelanden de norm in fatsoen niet in acht heeft genomen. De president wil haar een halt toeroepen. Oud-verzetsstrijder geëerd M. W. O. voor kaüitein J. H. C. Ulrici Bij Kon. Besluit is benoemd tot ridder der 4e klasse der Militaire Willemsorde kapitein J. H. C. Ulrici van het wapen In de bezettingsjaren was hij lid van ;n knokploeg in het district Amersfoort 1 onderscheidde zich door het opblazen an spoorlijnen in het Gooi en bij Amers foort. Voorts heeft hij zich van 13 Maart a met 9 Augustus 1949 bij vele acties tegen terroristische benden in West-Java onderscheiden. De Internationale Arbeidsorganisatie I.L.O heeft Rusland laten weten, dat het niet tot deze organisatie kan toetre den, als het de verplichtingen van het lidmaatschap niet volledig Weekstaat Ned. Bank Bijzondere rekening 200 millioen lager Nieuw record goud en deviezen De verkorte balans der Nederlandse Bank van 16 dezer bevat enkele belang rijke veranderingen. De bijzondere reke ning van het Rijk verminderde met f208 millioen tot f992 min, waarschijnlijk in verband met de reeds toegezegde huip uit da tegenwaarde rekening van f 400 min wegens de stormramp. Nog dit jaar zou het gehele bedrag van- de bijzondere rekening worden afgeboekt. Aan het begin van het jaar was deze rekening f 1155 min. Het saldo van de schatkist, dat de laatste maanden regelmatig was gedaald, is van f524 min tot f737 min versterkt De mogelijkheid om tegen ver vallen schatkistpapier nieuw te verkrij gen komt in dez ebankstaat nog niet tot uitdrukkig. Het saldo der banken is van f520 min tot f564.5 min vergroot. De bankbiljettenomloop verminderde met f9 min tot f3130 min. De deviezen reserve is met f 17.5 min tot f 1565.7 min vergroot, zodat goud en deviezen op een nieuw hoogtepunt kwamen van f4341 min. Op de geldmarkt was de toestand hetzelfde. Daggeld doet een half procent. Verkorte weekstaat in millioenen guldens Activa; 9 Nov 16 216.6 216.6 33.2 33.6 1.000.0 1.000.0 2.775.3 2.775 3 16.8 1.554.4 1 220.7 174.6 d Staat rscb. ia R -Crt kvord. op Stai Saldi banken Ned. Saldi bet.-acc And saldi niet-ingeze Andere saldi Saldi in buiten! geld Prov. Staten De heer J. Spronkers, lid van de Pro. vinciale Staten van Zuid-Holland voor de P.v.d.A. heeft om gezondheidsredenen zijn functie neergelegd. Dit werd van morgen meegedeeld tijdens de 2e ge wone zitting van de Staten in het Kur- haus door de Commissaris der Koningin, mr L. A. Kesper. Deze herinnerde er aan. dat de heer Spronkers 22 jaar lid van de Staten is geweest en zich bijzon der interesseerde voor de wegenbouw. Voorts werden de voorstellen van Ge deputeerde Staten in handen gesteld van de commissies of naar de afdelingen ver wezen. De vergadering werd verdaagd tot 15 December. De Provinciale begro ting zal 19 Januari worden besproken. Fabrieksbrand in Tiel Een felle binnenbrand is gisteren in Tiel ontstaan op de bovenverdieping van het fabrieksgebouw van de firma Kürz Co aan de Binnenweg. Het gelukte de brandweer de brand te beperken tot de bovenverdieping. De waterschade »er groot, daar op een gegeven moment iet zeven stralen water werd gegeven Daar in het bedrijfscomplex alleen op slagplaatsen van verpakkingsmateriaal en kantoorlokalen zijn gevestigd, ondervindt de productie door deze brand geen hin der. Ook komt er niemand van de em- ployé's zonder werk. Goederentrein ontspoord bij Amsterdam Een goederentrein, die onderweg was van Den Helder naar het rangeeremplace ment in de Watergraafsmeer in Amster dam-Oost, is gisteravond omstreeks kwart zeven gedeeltelijk ontspoord. Het ongeluk gebeurde op een wissel, even buiten het Centraal Station. Een twee- assige wagen en een wagen met één as ontspoorden. Een derde kantelde. Het ge volg was. dat een aantal reizigerstreinen Oostelijke richting een vertraging van gemiddeld tien minuten ondervonden. In de loop van de avond werden de ont spoorde wagens weer op de rails gezet. Weer teveel gerookt „Natuurlijk weer teveel gerookt, gisteravond", denkt U als U aan het begin van een drukke dug last van Uw maag begint te krijgen. Druk het kwaad meteen de kop in. Zorg dat U altijd Agré-Antacide bij hebt. Dank zij de handige en hygiënische stripverpakking kunt Uzegemakkelijk in Uw zak dragen. Agré-Antacide maagtabletten hebben een onmiddellijke en langaanhoudende werking en zijn gemakkelijk zonder water in te ne men. Ze hebben een verfrissende pepermuntsmaak. ataelit MAAGTABLETTEN HELPEN PROMPT legen: maagbrandtn - maagpijn oprispingen - gevoel t "■86 SS lirmtceuriKh-Oiemliche Indaitrie „Dupl Laniel niet naar Bermuda met lege handen Gaullisten van oordeel, dat Frankrijk „naar zijn dood marcheert" IN DE FRANSE NATIONALE VERGADERING wordt het debat over de buitenlandse politiek gehouden, dat tot laat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag zal voortduren. Er heerst groot verschil van mening over de te volgen Europese politiek en het in te stellen Europese leger. Laniel, de premier, onderhandelt aan de ene kant met de aanhangers van generaal De Gaulle, die sterk tegen het E.D.G. gekant zijn, en voert ter andere zijde, besprekingen met de. meer „Europees" gezinde afgevaardigden. Tal van sprekers hebben hun hart ge lucht tegen de E.D G. Generaal Aumeran, een.Gematigd Conservatieve afgevaardig de, waarschuwde dat door de Europese integratie „Frankrijk naar zijn dood mar cheert". Frankrijk moet, volgens Aume- voorrang geven aan de Franse Unie slechts met Europa samenwerken, op de wijze als Engeland dit beoogt Als alternatief voor Duitse herbewapening stelde Aumeran voor, om in tijd van oor log, een radio-actieve hindernis langs het IJzeren Gordijn te leggen. Er moet nog sneller gebouwd worden Waarom het Duitse systeem nog steeds genegeerd Op de bouwnijverheidsdag, die vandaag In Hilversum is gehouden, heeft de op- 'oering van de productiviteit in het trum van de belangstelling gestaan. De minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, de heer A. C. Bruijn, die als eerste dit onderwerp tafel bracht, legde er de nadruk op dat het hele land het grootste belang heeft bij productiviteitsverhoging in de bouw nijverheid. De stelling, dat door ver hoging van de productiviteit met het zelfde aantal arbeiders en dezelfde hoe veelheid kapitaal per jaar meer woningen gebouwd kunnen worden, heeft vooral in het licht van de heersende woningnood grote aantrekkelijkheid. Productiviteits verhoging in deze sector zou voorts eer gunstig effect hebben op de werkgelegen heid in andere bedrijfstakken. Minister De Bruijn betoogde, dat de vrij algemeen bestaande belangstelling voor de productiviteitsverhoging het noodzakelijk maakt, te komen tot een serieuze bestudering van de middelen. dit doel leiden. Naar zijn me ning verdient bedrijfstaksgewijze bestu dering de voorkeur. (Wij vragen ons echter opnieuw af, Duitse bouwsysteem met Uit alles blijkt, dat dit vierdaagse debat moet worden beschouwd als een generale repetitie voor de ratificatie van het E.D.G aan de orde komt. De Gaullisten zijn felle bestrijders. De Europese vleugel" vs regering, geleid door vice-premier Rey- naud en de minister van Buit Zaken, Bidault, stuurt er op aan, dat het debat besluit met een motie, waarin toch het beginsel van het Europese leger tot uit drukking wordt gebracht. Daarentegen dreigen de Gaullistische ministers aftreden, indien een dergelijke motie wordt aangenomen. Palewski. lid van De Gaulles opgeheven partij, noemde het Europese leger combinatie van statenloze soldaten, die geen gemeenschappelijke taal en geen ge meenschappelijk ideaal hebben Eerst moeten alle wegen naar vrede en ontwa pening worden geëxploreerd, voordat over een legerplan een beslissing wordt genomen. Momenteel in de situatie zo, dat vóór- en tegenstanders van Europese leger in het Franse parlement tegen elkaar opwegen. Treinverkeer gestaakt in Atjeh Met ingang van 14 dezer is de trein verbinding tussen Kotaradja en Seuli- meun, 40 km bezuiden Kotaradja ge staakt in verband met een recente treinaanslag. Van het ert van School en Kerk Beroepingswerk Motie tegen benoeming van próf. dr Van Oyen Ncd. Herv. Kerk Beroepen: te 's-Grevelduin-Capelle D. van der Ent Braat te Opheusden; te Amsterdam (vac. J. ter Schegget) J. van den Brink, hulppred. te Amsterdam; te Doorn: D. van Heyst te Ommen. Bedankt: voor Hasselt (toez.) A. Breure te Zegveld; voör Dirksland H. Harkema te Zeist; voor -Nijverdal S. G. J. Goverts te Katwijk aan den Rijn. Geref. Kerken De classis Leidep heeft praep. geëx. beroepbaar verklaard de heer G. Rikkers te Hillegom, cand. aan de V.U., die gaarne een eventueel beroep in overweging Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Bedankt: voor Middelburg C. Trimp te TwyzeL Baptisten Gemeenten. Bedankt: voor Enschede S. J. Zijl stra te Eindhoven. Intrede ds J. J. Poldervaart Naar wij vernemen is ds J. J. Polder vaart voornemens 6 December as. af scheid te nemen van de Ned. Herv. ge meente van Nijverdal om Zondag 13 De cember d.a.v. intrede te doen te Scheve- ningen. Afscheid ds J. Louw In verband met het hem verleend vol emeritaat heeft ds J. Louw, predikant bjj de Bapt. gemeente te Den Haag voorlopig afscheid genomen van zijn ge meente, na eerst met haar het H. Avond maal te hebben gevierd. Het definitieve afscheid zal plaats vinden als een opvol ger intrede zal hebben gedaan. Herv. kerkvoogden vergade ren in Rotterdam Donderdagmiddag a.s. om half •ordt in „Caland-West" te Rotter en vergadering gehouden van de deling Zuid-Holland der Vereniging Kerkvoogdijen in de Ned. Hervormde Kerk. Mr dr H. M. J. Wagenaar, direc teur van de centrale kas van de predi- kants-traktementen, uit Den Haag, zal spreken over de nieuwe generale rege ling voor deze traktementen, welke op 1 Januari a.s. in werking treedt. Onderwijsbenoemingen Benoemd: tot hoofd Chr. Nat. School te Poeldijk F. C. Groen te Wateringen, Ned. Herv. school te Paesens W. Wijnia te Garijp (Fr.), Chr. school te Zevenhui zen (Z.-H.) A. M. Schrijver te Uithoorn. Rehoboth-school te Nieuw Vennep J Suijk te Muiden, tot onderwijzer (est Ten Post (Gr.) B. J. Drolenga te Zuilen, Herv. school te Herkingen (Z.-H.) A Dijn te 's-Graveland, Chr. blo-school te Terpeuzen T. Zijlstra te Amstelveen. Het lied der aethergolven NCRV; 10.00 Gram. 10.03 Gewijde 10.30 Morgenwijding KRO: 11.00 Vo< zieken 1-1.45 Schoolradio 12.00 Angelus 12 03 1.20 Pianorecl Kamermuziek 3.15 Gram. 3.2 lezing 4.30 V< jeugd 5.30 Gra 6.35 Raadhuis- 7.10 Vragenbea Avondoverdenking 11.00 wijzer 1.00 Nieuw semble 5.00 Voor di uziek 9.30 Luistei 10.10 ..Ik denk eert 10.45 11.15—12.00 VPRO; 7.50 Dagopening AVRO: 8.Ó0 Niei lek 12.50 Uit het bedrijfsle\ 33. Een poosje soesde Aag nog. Dat stille geluk zong eer in haar. En nu geloofde Aag toch, dat het met Berend veel had te maken. Er kwam iets nieuws tussen Berend en haar. Zij zou hem ook eer gauw schrijven. „BerendBerend dacht Aag. Neuriënd deed ze het werk. In Athene ontving Berend Aags tweede brief. „Beste Berend, Ik wil je nou niet zolang laten wachten. Wat fijn, dat jij je met Nol zo bemoeit. Probeer hem maar in 't goeie spoor te houden, hoor Berend. Je ziet ook deze reis weer zoveel. Ik stel me met 't dorp en 't strand nog tevreden. Maar als je mij erg reislustig maakt, ga ik naar Schotland. Ik ben nog elke dag blij. Doorgelicht ben ik nog niet, maar de pilletjes helpen me wel. Er kwam wel eens een kind naar me toe, dat me aanhalen en een zoen wilde geven. En dat wou ik nooit, Be rend. Ik was zo bang, dat ik het kind zou besmet ten. Nou heb ik die angst niet meer, Berend. Maar nu moet ik verder van onze Job vertellen. Moe der boet nog, maar ze is dikwijls moe. En na die zwempartij is Job zo veranderd. Om moeder met het geld wat te helpen, brengt hij voor een slager blinde vinkjes en biefstukjes weg. En laat Job nu aan een villa komen, waar die geredde jongen met zijn moeder logeert. Job zag Sjaak van Ever- dingen voor het raam. Hij was er zo goed als onze Job niet aan toe. Want Sjaak denkt telkens dat hij in zee ligt en niet weerom kan. Dan gilt hij en kan hij' niet slapen. Poeiers en tabletjes helpen hem ook niet. Als 't niet betert, moet Sjaak naar een inrichting, Berend. Zijn vader is in de Oost, met zijn moeder woont Sjaak in 't Gooi in een villa. Onze Job komt nou élke avond een uurtje bij Sjaak. Dat maakt hem rustig, want onze Job is niet bang voor de zee. Ze hebben ook samen gedamd, Berend. Maar een Bijbel bezit Sjaaks moeder niet. Job heeft gezegd dat ze een Kinder bijbel voor Sjaak moet kopen. Hij vindt het wel fijn, om bij Sjaak te komen. Want Sjaak laat hem duidelijk blijken, dat hij erg op Job is gesteld. Met Olga en Job ga ik een dag naar 't Westland. Olga's oom moet er met een Fordje heen, Berend. DOOR ANNIE VREELAND We gaan, als Job maar een halve dag heeft te werken, dan krijgt hy die paar uur ook vrij. Ik zou je nog veel willen schryven, maar dan kryg je de brief niet op tyd. Op atlaskaartjes kijk ik, waar je schip ongeveer is. Goede reis verder, Berend en veel groeten van Aag." Berend schreef haar terug: „Lieve Aagje, Je brief heeft me aan het denken gezet. Je weet dat ik al jong matroos wilde worden. Als we een stoomboot aan de kim zagen pluimen zei ik: Daar vaar ik later op, Aag. En jy vond 't best. Ik heb 't aan boord ook wel naar mijn zin. Maar nu jij schreef, dat je reislustig wordt, heb ik een beetje gepiekerd. Want als jij m'n meisje wordt en we later getrouwd zijn, blijf ik veel langer weg dan je vader. En mag ik jou zolang wel alleen laten, Aag? Ik hou van 't varen, maar ik hou ook van jou. Dus als jij tegen die lange reizen bezwaar maken zou, kan ik een korte route gaan varen. Het is wat eentonig, maar dat heb ik wel voor je over. Denk er maar eens over, hoor Aag. Jullie Job heeft in elk geval geen saaie vacantie, hij beleeft het een na het ander. Als dat zo door gaat, plakt hij nog geen slingers voor het gouden feest, Aag. Ik bemoei me nog veel met Nol. Hij kalmeert nou een beetje en door een kijker wijs ik hem plaatsen, waar de apostel Paulus geweest is. Ik heb Nol veel van die apostel verteld. En in een van zijn brieven heb ik voor Nol gelezen, dat Paulus de goede strijd gestreden en de loop heeft voleindigd. En dat hem weggelegd was de kroon der zaligheid, die de Heer aan allen, die de ver schijning van Zijn Zoon liefgehad hebben, eens geven zal. Toen moest ik van Nol vertellen, wat er met die verschijning bedoeld werd. En toen heb ik gezegd hoe blij ik op het Kerstfeest kon zijn, omdat Jezus als Kind in de kribbe gelegd was. En dat ik bedroefd was, toen me voor de eerste maal van Zijn lijden en kruisdood verteld werd. En dat ik op Pasen weer blij was, omdat Hij uit het graf opgestaan was. Dat praten met Nol brengt me óók tot nadenken, Aag. Er wordt over 't geloof zoveel gezegd en geschreven, en ook gekibbeld, dat je de koers soms kwijtraken zou. Maar Zijn verschijning heb ik toch lief. En Nol vraagt soms zelf, of ik hem nog meer wil vertel len- Hij is nog wel eens opstandig, maar als we in Athene aan wal gaan, blijf ik wel in zijn buurt. 1.15 Mededelingen 1.20 Amusement 2.00 „Mag ik mij even voorstellei hoorspel 2.35 Sopra. dr V. J. K. de tropen" 6.00 Nie 6.25 Reportage of gram. 6.30 Gi :ken 3.45 Gi 'ijf 4.45 Voor de jeugd' - ig: Prof. 3.00 V< 5 45 Reg« 6.15 Sportprobli 6.30 C :ijn prairie-dui- Ichte 7.00 Voor de kinderen 7 05 Gesproken uit Londén 7.10 - heidspolltiek", cs Nieuws 8.05 Doi certgebouw Orki... actualiteiten 10 45 G< 5 Har scholen 4 00 Gram. 4.30 Hoorspel de kinderen 7 00 Nieuws 7.15 Causerie 7.30 Dansmuziek 8.00 Hc Strijkkwartet en piano 9.15 Ai nieuwsbrief 9,30 Gev. program Kozakken koor 8.20 Con- -- solist 10 30 Sport- 11.00 Nieuws 11.15 1.00 Orgelspel 1 25 Nieuws 2.10 Mede. ""I Voor de 6.00 Voor Sport 7 20 irspel 8 30 overzicht 12.00—12.03 Nieuws, eland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Mrs dagboek 12.15 Concert 12.45 Voor- 7.15 Voor de jeugd uws 8.25 Sport 8.30 Gev sen Jongens- 9.30 Klankbeeld 10.00 Gev. m. 1145 Gram 1.00 Nieuws l Engelse les 2.15 Gram. 2.3C Gram. 3 15 Kamermuziek 4 15 euws 5.10 Gram. 5.15 Voor 'de 3ram 6.30 Voor de soldaten Tijdens de te Delft gehouden vergade. ring van de Calvinistische Studenten Be weging is een motie aangenomen, waarin de C.S.B. haar bezorgdheid uitspreekt over de benoeming van prof. dr J. Seve- Oyen als opvolger van prof. dr J. Seve- rijn te Utrecht.. De motie is verstuurd naar de minister van O., K. en W. Ver schillende Kamerleden zullen de motie binnenkort toegezonden krijgen. De volledige tekst van de motie luidt; „De Calvinistische Studenten Beweging, in vergadering büeen op Zaterdag 14 No. vember 1953 in de sociëteit „De Koorn- beurs" te Delft, kennis genomen heb bend van het besluit tot benoeming prof. dr H. van Oyen als opvolger prof. dr J. Severijn te Utrecht, u leeropdracht -omvatte wijsbegeerte de godsdienst, encyclopadie der theolo gische wetenschap en wijsgerige ethiek, betreurt, dat geen hoogleraar van posi- tief Gereformeerde belijdenis werd be noemd en spreekt haar bezorgdheid uit, deze leerstoel, die reeds langer doof iemand van.positief Gereformeerde con fessie werd bezet, hierdoor ook voor de toekomst aan de Gereformeerde gezind-1 ten dreigt te worden onthouden." Op de vergadering waren studenten van practisch alle universiteiten ei gescholen in Nederland aanwezig. Het aantal Herv. Geref. predikanten, die practisch allen in Utrecht hun op leiding ontvangen, is relatief sterk ge stegen. terwijl het aantal hoogleraren., behorende tot de Geref. gezindten, steeds vermindert. Examens Staatsinrichting en Staathuishoudkunde DEN HAAG, 16 Nov. Geslaagd vo MO. Staatsinrichting K II: J Th Dirk Veldhoven: K Flipse. Westkapelle; vo. M.O Staatshuishoudkunde: E J G A Splerings, Oisterwijk; G van Weerdenber Amsterdam: L J Wammes. Tiel; H Smits. jfUDSOKl Bus reed dwars door spiegelruiten heen Verwoesting in etalage te Zaandam In volle vaart is gistermiddag een bus van de N.V. M.E Adie de dienst onder houdt tussen Zaandam en Krommenie, dwars door de houten pui met spiegel ruiten een depót van een wasserij te Zaandam binnengereden en pas twee meter achter de pui tot stilstand geko men. De ravage was enorm. Wonder boven wonder kwam de depöthoudster, die met een vrouwelijke klant in de -winkel stond te praten, met de schrik vry De chauf feur van de bus werd Licht g-. vond. De drie passagiers liepen geen letsel op. De chauffeur moest plotseling rem men. toen een voor hem rijdende auto onverwacht stil hield. Hij week naar links uit, zag dat hij tegen een reeds dichtgenaderde tegenligger dreigde te botsen, week nog meer naar links uit en reed daarna pardoes over het trottoir de etalage binnen. Er voor stond nog een rijwiel van de. klant, die zich in ae winkel bevond. Het werd totaal vernield. Men gelooft, dat de chauffeur op het moment, dat hij het trottoir op reed, op het gaspedaal in plaats van op de rem heeft getrapt. Hagenaar vrijgesproken van dood door schuld De 52-jarige vrachtwagen-bestuurder L. H. H. uit Den Haag is gisteren door de Maastrichtse rechtbank vrijgesproken dood door schuld. Er was wegens roekeloos handelen 150 boete en een voorwaardelijke straf van twee maanden De 24-jarige motorrijder Vranckcn uit Geulle was in de avond van 8 Mei onder Meerssen tegen de onverlichte achterzijde de door verdachte langs de weg ge parkeerde vrachtwagen gereden. Hij l zo zwaar gewond, dat hij aan de gevolgen overleed. De verdediger, mr P. J. Mackenbach uit Den Haag. had voor verdachte vry-, spraak bepleit: de man, die pas van een ziekte hersteld was. en zich na de zware tocht van een hele dag nog niet helemaal in orde voelde, had de wagen op klaar lichte dag geparkeerd en was bij ken nissen wat gaan rusten. Hij was pas wakker geworden, toen het al donr.er was. Het ongeluk was toen reeds ge- Bovendien had de verdediger grote twyfel opgeworpen inzake de vraag of de botsing direct gevolg was van het onverlicht zijn van de vrachtwagen. Ge lijk uit proeven overduidelijk was ge bleken, moest de onverlichte wagen op flinke afstand al te zien zijn geweest De rechtbank bevestigde in haar conclusie de zienswijze van de verdediger. Chelarine „4" doet wonderen Goede raad r Vele bijhellezers hebben een raad op gevolgd en zijn trouwe gebruikers ge worden van de nieuwe bijbellees methode „De BUbel en zjjn Bood schap". Zij hebben gemerkt dat deze raad goed en bovendièrt niet duur was. Vraag het maar aan Uw boek handelaar! A. Jongbloed's Uitgever Wat wil Amerika toch met zijn weerschepen? Met Sinterklaas verdwijnen de eerste twee De Amerikaanse kustwacht heeft aan gekondigd, dat op 6 December a.s. twee van de vijf weerschepen op de noorde lijke Stille Oceaan zullen worden opge heven. Het zijn de stations Sugar en Uncle. Het eerste ligt halverwege Japan en de Koerillen; het tweede op de lucht- route van Amerika naar Honoloeloe. Eind Januari of begin Februari zal in Parijs een speciale conferentie van de in ternationale organisatie voor de burger lijke luchtvaart (I.C.A.O.) worden belegd om het besluit van Amerika, zich uit de weerdienst op de Noordatlanti- sche Oceaan terug te trekken, te be- spreke. Dit werd gisteren in New York mee gedeeld. Faillissementen OPGEHEVEN: J C Bol Jr Jederlandse Verpakkingsbeurs Geda" ~Gr5- Irvgen; J v d Vegte. Den Haag; B W Th Ül m Haag; - r.ordiger I Jen Haag; i..„, F v Hoesel. Den Haag; hotelhouder, Baarn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2